LEIDSCH DAGBLAD Storm ontwricht ons land volledig EXTRA Drie brandweerlieden in vuurzee omgekomen OPRUIMER BRISTOL LEIDSCH DAGBLAD Boeing stort neer in VS: vijftig doden Zeker 20 doden en honderden gewonden VRIJDAG 26 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 39149 Prijs fl. 1,35 w Zaterdagavond van 19 25 uur tot hetjoumaal op Nederland 2 Wilt u meer informatie? 6el dan met 'De Nieuwe Nationale Ideeenbus'. Een programma over innova- het Innovatiecentrum in uw regio. j ties in bednjven die een succes werden Over ondernemers en (Telefoon 070 3560323) vóór ondernemers En voor alle mensen die belang stellen in onder- nemend en innovatief Nederiand Eigenlijk gewoon voor iedereen Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. Het middengedeelte van Huis ter Duin, gezien vanaf de zeekant, staat in lichterlaaie. De brandweer kon niet voorkomen dat dit deel van het hotelcomplex geheel uitbrandde Mededeling aan onze abonnees Ten gevolge van de barre weersomstandigheden ont ving een groot deel van onze abonnees de krant gisteren later dan normaal en in som mige gevallen in het geheel niet. Wij vragen uw begrip voor deze overmacht situatie. Daar waar nodig zullen wij vandaag jde nabezorging regelen. NEW YORK (RTR/AFP/UPI) - Een Colombiaans vliegtuig met meer dan 150 inzittenden is vannacht tus sen 21.00 en 22.00 uur (plaatselijke tijd) neergestort in het dorpje Cove Neck op Long Island, New York. Het toestel vloog aan op het vlieg- veld-Kennedy om te landen maar raakte de grond aan het eind van een weg. Meer dan 50 mensen kwa men bij de ramp om het leven. Het vliegtuig, een Boeing 707 van de Colombiaanse vliegmaatschap pij Avianca met vluchtnummer 052, was vanuit Bogota na een tussen stop in Medellin op weg naar New York. „Hij probeerde vergeefs te landen op Kennedy-airport. Terwijl hij weer naar het noorden vloog ver loor hij een motor en vrijwel direct daarna werd het radio- en radarcon tact verbroken", vertelde een offi cier van de luchthavenpolitie. Op het moment dat de piloot trachtte te landen was de luchthaven gehuld in dichte mist en regen. Het vliegtuig brak in 3 of 4 stuk ken. Het Amerikaanse televisiesta tion CBS meldde dat reddingsploe gen, die met helikopters en ambu lances zo snel naar de plaats van het ongeluk kwamen, 82 gewonden uit de wrakstukken hebben gehaald. Er is een onbekend aantal doden overgebracht naar een lijkenhuis in de buurt. Het is niet bekend hoeveel mensen er precies aan boord van het vliegtuig waren. Het toestel ver voerde 149 passagiers en zeven of negen bemanningsleden. „Het vloog heel laag voordat het neerstortte", vertelde een ooggetui ge, „ik hoorde geen geluid van mo toren". Volgens de politie heeft zich geen explosie voorgedaan. Het Newyorkse televisienet Channel 5 berichtte dat een inwoner van de wijk de Bronx het gesprek tussen de verkeerstoren en de piloot heeft opgevangen. De piloot geeft daarin aan dat hij twee motoren heeft ver loren en zegt vervolgens „wij heb ben niet veel brandstof meer. Geef ons instructies om te landen". Senaat steunt veto Bush in beleid China WASHINGTON (Rtr) - Het veto van president George Bush op een wet die Chinese studenten toestaat langer in de Verenigde Staten te blijven, blijft gehandhaafd. Nadat het Huis van Afgevaardigden eer der het veto met de vereiste twee derde meerderheid ongedaan maakte door de wet met 390 tegen 25 stemmen aan te nemen, haalde Bush in de Senaat een krappe over winning. De Senaat stemde met 62 tegen 37 vóór het wetsvoorstel, zodat de tweederde meerderheid net niet werd gehaald. Het wetsvoorstel werd vorig jaar ingediend na het bloedige ingrijpen van het Chinese leger tegen de studenten op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king. De parlementariërs vrezen dat de studenten uit de VS bij terugkeer vervolgd zullen worden. ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Felix Kaplan Terug naar Litouwen Het verkeer is op de verkeerde weg Joop Doderer een halve eeuw op het toneel QrtM JA'IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK Dvll VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 27,50 Q Noteer mij voor een kwartaalabonnement 74,15 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK - Een 42-jarige vrachtwagenchauf feur uit Alphen aan den Rijn kwam gisteravond Om het leven toen de trekker met lege aanhangwagen die hij bestuurde door de storm van de weg werd geblazen en kantelde. De man was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de grens Nieuvvkoop- /Zevenhoven op de provinciale weg. Een echtpaar uit Leimuidcn dat in een auto zat die door de vrachtwagencombinatie werd ver pletterd. raakte zwaar gewond. De man (65) en zijn vrouw (64) zijn naar het AZL overgebracht. Een andere chauffeur uit Zeven hoven kwam met de schrik vrij. Ook zijn voertuig kwam door het van de weg geblazen gevaarte klem te zit ten maar zijn auto kwam in lengte richting tot stilstand waardoor hij door het achterraam naar buiten Alplienaar (42) gedood door kantelen truck kon klimmen. Het Leimuidense echtpaar moest met zagen en spe ciale brandweerscharen worden be vrijd. In Leiden raakten door de storm drie mensen gewond. Twee bejaar den en een 14-jarige jongen werden omver geblazen op de Lammen- schansweg en de Florisstraat. Ze werden overgebracht naar het AZL. Twee auto's werden vernield toen er ontwortelde bomen op terecht kwamen; op de Lammenschansweg en de Meerburgerkade waaiden complete daken van huizen. In Rijnsburg waaide een gedeelte van het dak van de onlangs geopen de sporthal Middelmors aan de Noord wij leerweg, terwijl in Valken burg van de Frankenburgflat een deel van het dak sneuvelde. Dakde len kwamen op de tegenover de flat gelegen woningen terecht. Er de den zich geen persoonlijke ongeval len voor. Volgens een woordvoer der van de Rijnsburgse politie was er 'waanzinnig' veel glasschade aan de kassen in het tuinbouwgebied. Op het fietspad langs de A-4 kreeg een 18-jarige jongen uit Abbenes vanmorgen om zes uur een tak in zijn gezicht en raakte daarbij ern stig aan het gezicht gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. In Lisse kregen de leerlingen van de Uitermeer-mavo vandaag vrij omdat een gedeelte van het dak van de school sneuvelde. Leder nullijner in de kleuren zwart en grijs. Malen 32 t/m 46. Bristolprijs BRISTOL In LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGROS) tel. 071-226154 Donderdag koopavond Later enige regen Eerst nog enkele buien, later toene mende bewolking gevolgd door enige regen. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur om streeks 8 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Onstandvastig en af en toe regen. Tijdelijk veel wind. Middag- temperatuur ongeveer 7 graden. Zaterdag 27 januari zon op: 08.28 uur. zon onder: 17.17 uur; maan op: 08.53 uur. maan onder: 18.17 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.37 en 15.51 uur; laag wa ter: 11.41 uur. DEN HAAG (GPD/ANP) Zeker 20 doden, honderden gewonden van wie tientallen ernstig, en vele honderden miljoenen guldens schade. Alleen al in de glastuinbouw is voor tientallen miljoenen guldens schade geleden. Dat is de balans die opgemaakt kan worden na de zwaarste storm die ons land de laatste 10 jaar trol. De orkaan liet een spoor van vernie lingen achter: in aanbouw zijnde huizen werden verwoest, daken werden van gebouwen gerukt, kerktorens werden beschadigd, vrachtwagens van de weg geblazen en duizenden bomen sneuvelden. De schade aan de bossen valt nog op geen stukken na te taxeren. Met behulp van een vliegtuig zal van daag de toestand op de Veluwe in kaart worden gebracht. De laanbeplanting met beuken en eiken heeft heel veel te lijden gehad, zo is de eerste indruk van houtves- Het verkeer kwam door de or kaan vrijwel overal nagenoeg stil te liggen. Dat gold met name het trein verkeer. Op diverse plaatsen strandden treinen, waardoor in to taal ruim 5000 treinreizigers uren lang vastzaten. Op veel stations was het een complete chaos, vooral op de stations van Rotterdam en Utrecht, waar duizenden mensen strandden. Velen konden niet meer thuis ko men en brachten de nacht in trei nen, stationshallen en inderhaast opgezette opvangplaatsen door. Het treinverkeer op de trajeëten in de Randstad. Noord-Holland en Fries land was vanmorgen nog steeds ge- LEIDEN - De schade die de storm aan de Zuidhollandse duinen heeft aangericht lijkt mee te val len. Dat meldde vanochtend des gevraagd het hoogheemraadschap van Rijnland. De beperkte schade is vooral te danken aan de gunsti ge windrichting waardoor de af kalving beperkt bleef. Tijdens de storm steeg het zeewaterpeil voor de kust met 2,5 meter. stremd. Op de andere trajecten werd met stoptreinen (om het half uur) gereden. De NS kreeg alleen al in de Randstad te maken met 40 breuken in bovenleidingen. De Schiphollijn reed vanmorgen weer nadat een obstakel van 3 ton van de rails was verwijderd. Op de autosnelwegen zaten dui zenden mensen urenlang vast. Van morgen rond vier uur waren de rijkswegen weer berijdbaar, met uitzondering van de dijk Enkhui zen-Lelystad, de N224 tussen Veen- endaal en Arnhem en de NI 1 tussen Bodegraven en Leiden. Op de snel wegen werden ruim 130 vrachtwa gens, opleggers en caravans omver geblazen, ondanks waarschuwin gen van de politie om niet meer de weg op te gaan. Bij de Politiever- keerscentrale in Driebergen wer den 121 ongelukken gemeld en kwamen 300 verzoeken om berging binnen. Tot diep in de nacht waren de Moerdijkbrug en de Beneluxtun- nel bij Rotterdam afgesloten we gens takelwerkzaamheden. Overal in het land werden door politie en brandweer straten en rijkswegen afgezet. Bruggen wer den afgesloten, boten bleven in de haven, veerboten voeren niet. Op Schiphol werd van gisteravond half acht tot negen uur het vliegverkeer stil gelegd. In het scheepvaartver keer deden zich weinig problemen voor. Wel brachten 56 beman ningsleden van een zinkend Rus sisch schip de nacht in angstige spanning op de Noordzee door voordat ze met helikopters konden worden gered. Op rivieren en kana len raakten schepen op drift en ont stonden diverse aanvaringen. Per soonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Assuradeuren werken de maatschappijen sinds gisteravond op volle kracht. Tienduizenden tele foontjes moesten worden verwerkt, vóórdat de experts de schade kun nen opnemen. Meer stormnieuws op: Pagina 8: Zeker zestig doden door storm elders in Europa Pagina 9: Chaos en gi gantische schade Pagina 13:Passagiers zitten zes uur vast in don kere trein En regionaal storm nieuws op de regio-pagi na. Ti André van den Harder uit 's Gravenzande is een van de vele tuinders die vanochtend de schade opnam aan zijn kassen. Die was enorm. Vrijwel al het glas was gesneu veld en de meta len constructies zijn ontzet. In to taal wordt de schade in de Ne derlandse kas- tuinbouw ge schat op tiental len miljoen gul dens. (foto ANP) Tragedie bij brand in Noordwijks hotel Huis ter Duin Vliegtuigkapers in Iran doodgeschoten avond laat bekend tijdens een pers conferentie in het politiebureau. Ook brandweercommandant J. Pe- schier was zichtbaar aangeslagen over het verlies van drie van zijn De brand die rond half zes in het zalencomplex begon, kon van bui ten af nauwelijks worden bestre den. Door de enorme storm bereik te het water niet eens het pand. Om te voorkomen dat ook het aangren zende oude deel van het hotel en het appartementencomplex in brand zouden raken, moest de brandweer volgens de burgemeester wel de aanval openen. Een van de blus- ploegen betrad het pand via de hoofdingang op weg naar het vuur achteraan het zalencomplex. "Wat er is gebeurd weten we niet, maar drie man zijn niet teruggekomen en later dood aangetroffen. Zij zijn waarschijnlijk verrast en ingesloten door het vuur. Enkele anderen van het ploegje kwamen wel veilig bui ten", aldus Hoffmann uit. De technische recherche van Noord wijk en Leiden is vanmorgen begonnen met een uitvoerig onder zoek naar de oorzaak van de brand en de toedracht van het overlijden van de brandweerlieden. (pagina 13: Hels kabaal door vuurzee en vliegende storm) NICOSIA (Rtr) Iraanse veilig heidsagenten hebben vanmorgen vier vliegtuigkapers bij een schiet partij aan boord doodgeschoten. Volgens radio Teheran namen vier "huurlingen van Amerika" een lid van de bemanning tijdens een bin nenlandse vlucht van Iran Air van Shiraz naar Bandar Abbas in gijze ling. Het Iraanse persbureau IRNA had eerder gemeld dat twee kapers waren gewond geraakt. Het vlieg tuig, een Boeing 727, keerde vol gens IRNA veilig terug in Shiraz. Van de passagiers raakte niemand gewond. (Van onze verslaggevers) NOORDWIJK - Een felle brand heeft gisteravond een groot deel van het Grand Ho tel Huis ter Duin in Noord- wijk in as gelegd. Bij de brand zijn drie leden van de Noordwijkse vrijwillige brandweer om het leven ge komen. De brandweerlieden zijn waarschijnlijk ingeslo ten door het vuur dat door de storm razendsnel om zich heen greep. De gasten en het personeel van het hotel bleven ongedeerd. Door de hevige vonkenregen vatte het dak van een fotozaak vlam. De winkel werd grotendeels verwoest. Een naastgelegen woning werd onbe woonbaar. De 80 tot 90 brandweerlieden uit Noordwijk. Leiden en andere om liggende gemeenten moesten alle zeilen bijzetten om tegen de keihar de zuidwestenwind in de brand haard te bereiken. De brand ont stond omstreeks half zes in een van de keukens in het centrale deel van het hotel, mogelijk door kortslui ting. De receptiehal, de restaurants, de keukens en de congreszalen vie len in enkele uren ten prooi aan de vuurzee, die door de over ons land razende orkaan werd aangewak kerd. De hotelkamers en apparte menten bleven gespaard, hoewel een aantal gangen aanzienlijke rookschade opliep. De totale scha de loopt in de miljoenen. Het hotel kan waarschijnlijk pas eind dit jaar weer worden gebruikt, na de her bouw van de centrale voorzienin gen. Gisteren zijn 90 van de 150 gas ten in andere hotels ondergebracht. De drie om het leven gekomen Noordwijkers zijn N. Steenvoorden (51), G. Heeringa (44) en J. de Ridder (35). Burgemeester J.M. Hoffmann maakte het slechte nieuws gister-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1