Hels kabaal door vuurzee en vliegende storm Met zaklamp in zwiepende storm langs de spoorlijn Hectische avond voor politie Passagiers zitten zes uur vast in donkere trein 'Ruiten bussen sneuvelden' Fokker wil vliegtuigen testen op Valkenburg Topdrukte bij ziekenhuizen VRIJDAG 26 JANUARI 1990 Brandweermensen dragen een omgekomen collega Huis ter Duin uit. <ioto Wim Dijkman) het zwaar te verduren als gevolg van de vonkenregen, rondvliegende brokstukken en vooral de niets ont ziende wind. Gearmd namen ze het op tegen de orkaankracht. "Alleen krijg je zon slang niét dichterbij. Ik heb me kapot gesleept", aldus een Katwijkse brandweerman die om streeks acht uur al uitgeput leek. Niet alleen door de enorme.❖uur- haard en de vonkenregen was de brand een angstaanjagend schouw spel. Door de loeiende wind waaide alles wat maar los zat of los raakte door het brandende gebouw en dat veroorzaakte een hels kabaal. De horeca-ondernemers, winke liers en bewoners aan de Grent hiel den de hele tijd hun adem in. Op het moment dat de brand bij Huis ter Duin over zijn hoogtepunt was, raakte om kwart voor acht alsnog de fotowinkel achter de Grent aan de Abraham van Roystraat in de brand. Het dak van fotozaak Kruyt stond snel in lichterlaaie. Volgens burgemeester Hoffmann kan de ge troffen fotozaak als verloren wor den beschouwd. Dat de brandweer 20 minuten nodig had om-.bij de nieuwe brand te komen, was vol gens hem nauwelijks te vermijden. De brandweerwagens die bij het ho- tel bezig waren, moesten eerst in pakken en de manschappen bij el kaar halen. Bij een normale uitruk zou de brandweer wel sneller ter plaatse zijn geweest. Ook het dak van de ernaast gelegen woning liep schade op. Door de rook- en water schade moesten de bewoners elders worden ondergebracht. Tót opluch ting van de buurt sloeg het vuur hièt verder over naar de woningen. Het gevaar van nieuwe branden door overvliegende vonken bleef een groot deel van de nacht aanwe zig. Het blussen van de kelders van.' het hotel heeft nog de hele nacht ge duurd. Overigens keerde de Noord- wijkse brandweer al rond elf Uur gisteravond terug naai» de kazerne. Dat werd niet alleen gedaan omdat de manschappen al lang in touw wa ren, maar ook omdat zij zwaar aan geslagen waren door de dood van hun drie collega's. De andere korp sen namen het nablussen over. Noord wijk kreeg gisteren hulp van Katwijk, Noord wij kerhout, War mond, Voorhout, Leiden en de re gionale brandweer. Het hoog oplaaiende vuur was in de verre omtrek te zien. Dat bracht een groot aantal mensen op de been, waardoor grote verkeersopstoppin gen ontstonden, met name op het In de wijde omtrek was de brcind in het Noordwijkse hotel te z Picképlein. De politie had de han den vol om het verkeer in goede ba-_ nen te leiden. Op straat heerste aan vankelijk een paniekerige sfeer. "Dit heb ik nog nooit gezien. Als die wind zo blijft waaien, gaat het hele hotel eraan en straks het halve win kelcentrum", was overal te horen. Toen het indrukwekkende en angstaanjagende vuur na acht uur langzamerhand verdween en het vuur alleen nóg achter de restanten van de ramen was te zien, werd de publieke belangstelling snel min der. Verkoopdirecteur Ronald Ernst van Huis ter Duin spreekt ogen schijnlijk rustig, maar barst van de zenuwen iri de hal van hotel Oranje. In een hoek zitten gasten met elkaar te praten, terwijl keurig geklede he ren zenuwachtig heen en weer lo pen. Veel tijd om verder te praten heeft hij niet. Er valt van alles te re gelen. "Het is een ramp, het is een afschuwelijke ramp. Net nu we zo in de lift zaten. Het is zaak dat we zo snel mogelijk een actieplan opstel len om de zaak weer op te bouwen", zegt hij. De gasten en personeelsleden zijn aanvankelijk ontvangen in het na- bijliggende Alexander Hotel en la- ter op de avond met bussen overge bracht naar Hotel Oranje. Omdat ze voorlopig niet hun kamers meer in kunnen, zijn ze daar vannacht blij ven slapen. "Wanzorgen als een goe de vriend van Huis ter Duin voor de gasten", zegt directeur Abraham Mol gastvrij. De sfeer ónder de gas ten en vaste bewoners was gister avond in hotel Oranje kalm. Met bier en frisdrank zaten zij ogen schijnlijk ontspannen met elkaar na te praten over de brand, de meesten met enkele in de haast bijeen geraapte spullen. Geen taferelen van huilende mensen, al waren er wel witte gezichten te zien. "We zijn natuurlijk wel erg ge schrokken, maar er is geen paniek uitgebroken. We kunnen toch niets doen. We wachten maar af. Helaas kunnen we nu niet bij onze spul len", aldus een van de gasten. Een jongen die op het moment van de brand vlak bij de keuken aanwezig was, heeft weinig zin om te praten. Hij laat niet meer los dan dat hij mensen met brandblussers aan de gang heeft gezien. "Voor de rest van het verhaal ga je maar naar de staf zegt hij vermoeid. over te gaan", verduidelijkt mana ger A. Kaufmann van het hotel. Via de piepers van de perso neelsleden werd groot alarm gege ven. Volgens Kaufmann is er onder de gasten en het personeel geen pa niek Uitgebroken. "We hebben tot het laatste moment alle kamers on derzocht. Gelukkig konden we nog iiet op tijd een uitdraai van de com puter meenemen, zodat we zeker wisten dat alle gasten eruit waren". Op het moment van de brand waren overigëns maar 90 van de 150 hotel gasten in het gebouw aanwezig. De meeste gasten zijn ondergebracht in Hotel Oranje. Volgens Ronald Ernst, verkoopdirecteur van Huis ter Duin, was de ontruiming van het hotel in een paar minuten geregeld. "Dat hebben we te danken aan een goed werkend evacuatieplan", zegt hij. Schade De omvang van de schade loopt in de miljoenen. "De schade aan de rest van het hoteldeel schijnt mee te vallen, maar ik vrees dat het hotel toch zeker een jaar buiten gebruik is", voorspelt Kaufmann. Gisteren had men juist een reclameactie op de post gedaan om de verhuur vah congresruimte te promoten. De vele brandweerlieden hadden De mannen op de meldkamer krijgen de meest uiteenlopende meldingen voor de kiezen. In Berg- schenhoek klapte tegen negen uur een dieselolietank. Ruim 3000 liter diesel stroomde in het riool. Tegen tienen, nadat er een minuut of vijf geen enkele melding is binnenge komen, waait de zoveelste vracht wagen om. De achturige werkdag wordt om gezet in een twaalflirige. 'Storm breekt arbeidswet'. 26 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Betreffende de goudkoorts, die op Madagaskar is uitgebroken, meldt een correspondent der „Temps", dat de goudvelden voorlopig voor 5 maanden wer den opengesteld, gedurende wel ken tijd elk vrij man het kostba re metaal kan zoeken tegen eene vaste belasting. Wat hij meer vindt behoort hem, doch moet hij tegen een vasten prijs aan de re geering verkoopen. Volgens den minister zijn er schatten voor handen, met welke de regeering hare oorlogsschatting aan Frankrijk hoopt af te doen. - Gisteravond geraakte aan de Geer te delft de schildwacht, die struikelde, met geweer en al te water. De soldaat werd echter spoedig door middel van stok ken op het droge gebracht. - Hedenavond vertrekt reeds van hier een groot gedeelte der miliciens van de lichting 1885 met groot verlof naar hunnen woonplaatsen, terwijl morgen de overige detachementen veree- nigd zullen worden om aldus on der geleide naar hunnen haard steden terug te keeren. Vijftig jaar geleden: - Vandaag werd de overeen komst geteekend tusschen de N.V. Nederlandsche vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam en de K.L.M. betreffende de leve ring van vier verkeersvliegtui gen van het type F. 24 voor 24 passagiers met een kruissnel heid van 330 K.M. per uur. De vliegtuigen, geheel metalen twee-motorige hoogdekkers, voorzien van neuswiel, zullen in de tweede helft van het jaar 1941 aan de K.L.M. worden afgele verd. Morgen zal het precies 25 jaar geleden zijn, dat onze stad genoot, de vermaarde historicus prof. dr. J. Huizinga, het hoogle raarsambt aan de Leidsche uni versiteit aanvaardde. WADDINXVEEN/LEIDEN - De busmaatschappij Westnederland heeft gisteravond vrijwel alle rit ten gestaakt. Volgens een woord voerder van het bedrijf was het niet meer verantwoord met de bussen de weg op te gaan. "Nadat al verschillende ruiten waren ge sneuveld en deuren waren'ont wricht en er bovendien voortdu rend gevaar was dat bussen wer den geraakt door afgerukte dak pannen en ontwortelde bomen zijn we op advies van de rijkspoli tie gestopt. We hebben het nog even geprobeerd, maar het was echt gekkenwerk. Zeker in de polder", aldus de Westnederland- Overigens heeft de busmaat schappij later op de avond nog enkele bussen de weg opgestuurd om groepen gestrande passagiers op te halen. Onder meer naar Zwammerdam, waar een trein met ongeveer 250 mensen na een gebroken bovenleiding niet meer verder kon. De NZH in het rayon Leiden heeft gisteravond juist alle mate rieel die het beschikbaar had, 160 bussen, ingezet. Dit om passa giers; die na het uitvallen van de treinen waren gestrand, alsnog ter bestemde plekke te brengen. "In totaal reden er ongeveer 40 bussen extra, in alle mogelijke richtingen", verklaart rayon-chef Van Marsbergen van de NZH. Uiteindelijk zijn bussen van de maatschappij zelfs tot in Bergen op Zoom terecht gekomen. De normale dienstregeling van het bedrijf is tijdens de storm niet onderbroken geweest. kan woordvoerder W. van Leeu- Fokker test haar FlOO's en F50's wen van de Marine nog niet zeg- nu nog op Schiphol. De ruimte' gen. We zijn bezorgd over de ge- daar wil ze echter gebruiken om luidoverlast die de vluchten met de produktie van vliegtuigen uit zich meebrengen. We moeten nog te breiden. Fokker heeft haar oog bekijken of dat binnen de perken op Valkenburg laten vallen omdat blijft Van Leeuwen tekent ove- dit van alle vliegvelden het ngens aan dat het aantal vluchten dichtst bij de fabriek op Schiphol van de Marine zelf de afgelopen ligt. jaren is afgenomen. ZWAMMERDAM - Steunend liet ze zich op-de achterbank ploffen. Meer dan zes uur zat ze in een aarde donker treinstel tussen Bodegraven en Zwammerdam. Muurvast. Een breuk in de bovenleiding was er de oorzaak van. Bang was ze wel, maar in paniek raakte ze geen moment. Kilometers verderop, op hetzelf de baanvak tussen Leiden en Al phen strandde ter hoogte van Zoe- terwöude eveneens een trein. Zeker 250 passagiers ondergingen hetzelf de lot als de reizigers in de trein bij Zwammerdam. Rond vijf uur 's middags stapte de Alphense mevrouw Vesseur, net als elke dag, op het station van Bode graven 'de trein in. Luttele minuten later zou ze thuis zijn in Alphen. Dacht ze. Maar het pakté anders uit. De minuten werden zo wat een hele werkdag.1 Mevrouw Vesseur was wel één van de eersteh van de ruim twee honderd reizigers die, door de brandweer van de Hooge Burch voorzien van een zaklampje, de trein verliet. Haar man en buurman, waren naar de zwakzinnigeninrich ting in Zwammerdam gereden en liepen vandaar langs de spoorlijn naar de ródé achterlichten van de trein die in de verte te ziep waren. Pratend gingen ze door de donkere trein. "En ineens herkende ik de stem van m'n buurman", hijgde me vrouw Vesseur gisteravond om streeks half twaalf nog na van de" wandeling tegen de wind die meer dan èen half duur^duurde. Wat was er gebeurd? Mevrouw Vesseur: "Dè trein was nog maar net op weg toen we een enorme knal hoorden. Even later zagen we de vuurvonken boven het weiland zw.even. Dé trein reed nog wel even door, maar stopte. De machinist meldde dat hij terug naar Bodegra ven zou rijden. Maar ook dat mis lukte. Dus stonden we stil. En wat moesten we beginnen? De machi nist riep om "dat uitstappen gevaar lijk was en voor eigen risico. Men sen dié uit de trein wilden-mochten niet naar Bodegraven lopen, omdat zich daar de leidingbreuk had voor- Grapjes Hoe lang gaat dit duren was dó kwellende vraag waarop iedereen het antwoord schuldig moest blij ven. Wel liet de machinist iom- LEIDEN/ALPHEN - De storm heeft indirect tientallen gewonden in Leiden en de omgeving veroor zaakt. Vallende dakpannen en tak ken en dichtslaande deuren zorg den voor fracturen, wonden en her senschuddingen. Voor het perso neel van de ziekenhuizen in Leiden en Alphen aan den Rijn betekende de storm overwerk. Bij de EHBO-afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden meldden zich 60 gewonden. Een kwart van hen bleek zo ernstig ge wond te zijn dat opname noodzake lijk was. De operaties die vandaag volgen, schoppen het operatiesche ma helemaal in de war. De bezetting op de EHBO-afdeling van hét zie kenhuis was verdubbeld. Omd^t desondanks de wachttij den) bij het AZL tegen achten, te lang werden, werd het Diacones- senhuis ook ingeschakeld. Naar vanmorgen bleek, heeft dit nauwe lijks voor verlichting van het werk van het AZL gezorgd. Slechts twee mensen kwamen met kleine ver wondingen naar het Diaconessen- huis. Het Rijnoord-ziekenhuis,, in Al phen aan den Rijn had daarentegen de handen meer dan vol aan het op vangen van gewonden. Bijna 20 mensen klopten aan voor hulp. Drie van hen zijn opgenomen onder meer vanwege een ribfractuur en hersenschudding. De Alphense politie is 'pissig' op de NS omdat gisteren pas later op de avond werd bekendgemaakt dat in de omgeving twee treinen tot stilstand waren gekomen. "We begrijpen dat het bij de spoorwe gen ook een gekkenhuis is ge weest, maar we hadden heel wat mensen die ons belden gerust kunnen stellen", aldus een woor- voerder. De Alphense politie moest uit eindelijk het initiatief nemen voor vervangend vervoer vanaf de plaatsen waar gestrande treinrei zigers werden opgevangen. streeks acht uur weten dat er een ouderwetse locomotief op weg was om de trein naar het station in Al phen te slepen. Maar om twaalf uur was die. 'loc' êr nog altijd niet. Mevrouw Vesseur: "Ach, ieder een was best rustig. Alleen ik trof het niet dat ik in het voorste gedeel te van de trein zat. Want daar was geen licht. In het andere stuk wel. Ja, ik vond het best eng. De wind gierde om de trein, je voelde hem schudden. Soms kreeg ik het gevoel dat 'ie zou omvallen". Rond middernacht toen steeds meer groepjes passagiers de trein verlieten, zuchtte mevrouw Ves seur dat niemand had verwacht dat ze zo'n lange vertraging- zouden op lopen. De Alphenaar Van Eeuwen die in Woerden opstapte, vertelde dat de berichten van de treinbestuurder nogal verwarrend waren. "Maar hij raadde wel af om uit te stappen. Je bent wel je hele avond kwijt De brandweer van de Hooge Burch ving de hele avond de groep jes reizigers op. Met een schijnwer per gaf hij de richting aan waarin de mensen moesten lopen. In het res taurant van de zwakzinnigeninrich ting konden de reizigers op verhaal komen en kregen ze koffie. Van- daaruit werd ook v zorgd. Het wachten moe besloten de treinreizigers te voet e Burch kregen ze koffie.- beter heenkomen te zoeken. In het restaurant van de Hooge (foto Wim Dijkman) LEIDERDORP/REGIO - De meld kamer van het districtsbureau van de rijkspolitie in Leiderdorp was gisteravond één hectische toestand. In een paar uur tijd kwamen 400 meldingen binnen van omgevallen bomen, gestrande reizigers, daken die van huizen waren gewaaid, in braakalarmen en min of meer ern stige auto-ongevallen. Niet alleen op de meldkamer was de bezetting in verband met de storm verdriedubbeld, ook op de weg reden drie keer zoveel auto's als normaal. Zeventig politieauto's Verslaggevers: Piet van Dijk, Frans van den Berg, Monica Wes- seling, Wim Wegman en Jan Wes- terlaken. De foto's zijn gemaakt door Wim Dijkman en fotobureau Jan Hol vast. VALKENBURG/AMSTERDAM - Fokker wil het vliegveld Valken burg gebruiken voor testvluchten met FlOO's en F50's. Als de vlieg tuigfabriek en het ministerie van defensie hierover overeenstem ming kunnen bereiken, komt mo gelijk op 1 maart het eerste test toestel naar het marine-vlieg kamp. Door het testprogramma van Fokker zal het aantal vluch ten boven Valkenburg mogelijk met 150 per jaar toenemen. Er zul len 55 mensen komen te werken. De Koninklijke Marine beves tigt dat er besprekingen worden gevoerd over de testvluchten. Of het plan ook inderdaad doorgaat. De testvluchten zijn nodig om luchtvaardigheidsbewijzen te krijgen voor aangepaste vliegtui gen. Fokker-voorlichter E. van Veen: "Elk vliegtuig dat op ver zoek van een klant is gewijzigd, zelfs al gaat het om een paar ande re bouten en moeren, moet op nieuw worden getest". Fokker hoopt een hangar tot haar be schikking te krijgen waar de drie testvliegtuigen - twee FlOO's en één F50 - kunnen worden gestald en de aanpassingen kunnen wor den doorgevoerd. De Marine ver wacht dat over ongeveer een week een besluit valt over de vestiging van Fokker op Valkenburg. zijn vanaf 14.00 uur tot diep in de nacht van hot naar haar gereden. F. Duïndaip, een van de dienst doende agenten in de meldkamer, heeft het in tien jaar dat hij op het I Leiderdorps districtsbureau werkt, niet meegemaakt dat het zp druk was. Naar schatting 120 bomen waaiden om, 55 daken werden van de huizen afgeslagen, negen voer tuigen raakten te water en vele treinreizigers en automobilisten strandden. Opvallend is dat Oegst- geest, Leiderdorp en Hazerswoude zowel wat aantal omgewaaide bo men als afgewaaide daken betreft, van het hele district de kroon span den. In Oegstgeest waaiden van maar liefst acht huizen het dak af. Ook het districtsbureau kwam niet ongeschonden uit de strijd. Al aan het eind van de middag begaf de glazen voordeur het. Hoewel hij rustig meldingen zit door te geven, is voor H. Poot uit Alphen aan den Rijn de storm ook niet zonder gevol gen. Het dak van zijn huis waaide gistermiddag al voor de helft weg. "De andere helft is nu ook wel weg. Naar huis hoef ik niet, want zélfs al zit ik thuis, nat wordt het toch wel. Gelukkig is het een huurhuis". Herhaaldelijk wordt de meldka mer ingeschakeld bij het zoeken naar een niet verschenen familielid. De politie kan weinig meer doen dan uitleggen dat iedereen verlaat is. In sommige gevallen rest de agenten niets anders dan voorzich tig mee te delen dat man of vrouw waarschijnlijk genoodzaakt zal zijn de nacht op het station, of als het een beetje meezit in een naburig ho telletje, door te brengen. (vervolg voorpagina) NOORDWIJK - Sommige r stonden van pure emotie te huilen, toen zij de loeiende vuurhaard bij Huis ter Duin gadesloegen. Opge- zwiept door de storm, die wind kracht 12 benaderde, verspreidde zich een enorme vonkenrichting in cje richting van het centrum van Noord wijk aan Zee. De vonken zet ten daar een fotozaak in brand. De l vliegende storm deed het bluswater verwaaien en de brandweerlieden moesten zich dicht bij de vuurhaar den wagen om te kunnen blussen. De brand in Huis ter Duin is om streeks half zes in een van de keu kens in het centrale deel van het ho tel ontstaan. Volgens personeelsle den was er sprake van kortsluiting in het plafond. Het verhaal deed gis teravond de ronde dat 's middags als gevolg van de storm een muur was gaan wankelen waardoor stroomdraden bekneld raken. "De brand begon in 'het zogehe ten vals plafond en breidde zich snel uit naar de andere ruimten. De brandalarmering werkte perfect en we zijn meteen zelf met blussen be gonnen. Normaal gesproken had den we het bedwongen, maar door de orkaanwinden breidde het vuur zich razendsnel uit. Al na enkele mi nuten besloten we tot evacuatie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13