TAD LEIDEN Kaartverkoop houseparty's wellicht illegaal Leidse arts uit kritiek op jodiumpil LEIDSCH DAGBLAD Onderdelen bij De Vink blijven raadsel voor NS Ex-werknemer LBC vraagt opknapbeurt huis JAC Leiden bezorgd over opvang van 18-plussers Bedankt! Huurder snackbar vreest 100.000 gulden mis te lopen s VRIJDAG 26 JANUARI 1990 LEIDEN - De Nederlanse Spoor wegen (NS) tasten nog volledig in het duister over de herkomst van de ijzeren bouten en platen die al enige weken voor onrust zorgen op het terrein van garagebedrijf Verbaan aan de Vinkweg. Na een dag diep stilzwijgen gaf een woordvoerder van de spoorwe gen gistermiddag commentaar op de bewering van Jan Verbaan dat van treinen afkomstige onderdelen regelmatig zijn terrein op vliegen. i volle aan- De zegsman liet weten dat de ge vonden onderdelen momenteel worden onderzocht om exact vast te stellen waar ze vandaan komen. De NS sluiten niet uit dat het gaat om spullen die door vandalen op de spoorlijn zijn gelegd. Het verzoek van Jan Verbaan om een groot hek tussen zijn bedrijf en de spoorbaan wordt in ieder geval niet ingewil ligd. "Daar beginnen we niet aan, we proberen het probleem op een andere manier uit de wereld te krij gen". De NS-zegsman kon niet zeg gen wanneer het onderzoek naar de herkomst van de onderdelen is af gerond. Afgelopen maandagochtend om 7.10 uur vloog een ijzeren plaat van circa 30 centimeter lengte tegen de gevel van het huis van de familie Verbaan, juist op het moment dat een trein passeerde. Volgens de zegsman van de spoorwegen wordt de betreffende trein ook nauwkeu rig onderzocht. Maar op dit moment is het voertuig nog niet uit de dienst genomen. De woordvoerder denkt ook niet dat dit nodig is. "Het is in derdaad mogelijk dat die ijzeren plaat dient voor bevestiging van remblokken, maar er zitten zo veel remblokken onder een trein dat dit echt ongevaarlijk is". De familie Verbaan zegt onder tussen met de angst in het lijf over het garageterrein te lopen. "Elke keer dat een trein voorbij komt, houd je er onwilekeurig rekening mee dat er weer een of ander onder deel langs je oren komt suizen". DEN HAAG/LEIDEN - Het is voor Leidenaar D. Neuteboom te hopen dat het weer snel omslaat. Hij woont in een van de vier huisje op het ter rein van de Leidse Betonmortelcen- trale aan de Zoeterwoudseweg, waar hij in het verleden ook heeft gewerkt. Het bedrijf weigert daar al lange tijd onderhoud aan te plegen, wat op woeste dagen zoals gisteren tot gevolg heeft dat het regenwater op verschillende plaatsen naar bin nen komt. In een kort geding eiste Neuteboom gisteren dat in die situ atie verbetering wordt gebracht. Er is een complete renovatie no dig om het huis weer te laten vol doen aan de normen uit de woning bouwverordening. Gezien de com binatie regenwater-elektriciteit is het er gevaarlijk wonen. De totale staat van het pand maakt dat voor bewoning feitelijk ongeschikt. De LBC wil maar weinig geld in het huis steken, omdat het moet wor den gesloopt. De mortelcentrale staat op het punt naar de Wernink- locatie te verhuizen, waarna het ter rein in gebruik wordt genomen door een dochter-onderneming. Die wil het bedrijfsterrein dusdanig aanpassen dat op de plaats van de huizen de toe- en afrit komt te lig gen. De vergunning om de huisjes aan de woonbestemming te ont trekken en een sloopvergunning zijn al in huis. booms verzoek het huis op te knap pen. Wél nadat begin dit jaar een dagvaarding voor het kort geding in de bus rolde. Gevolg was dat beide partijen een kijkje hebben geno men. "Gekscherend is toen gezegd dat we een zeil over het huis konden spannen. Maar afgesproken is dat wij een makelaar aan het werk zou den zetten om voor vervangende woonruimte te zorgen", aldus de raadsman van het bedrijf, E. Muller, donderdagmorgen tijdens de be handeling van het geschil. Afgelopen maandag werd Neute boom een lijst met koophuizen ge presenteerd, maar die vormde voor hem geen reden van het kort geding af te zien. Dat resulteerde in elk ge val in het aanbod, van de LBC om de omstandigheden dat toelaten vandaag of morgen toch enige voorzieningen aan het huis aan te brengen, waardoor dat weer goeddeels waterdicht wordt. Ver der moet dan worden gesproken over hoe Neuteboom aan passende, vooral in financiële zin, vervangen de woonruimte kan worden gehol pen. Muller vroeg rechtbankpresident J. de Groot dan ook een uitspraak aan te houden en de LBC in geen ge val te dwingen tot renovatie over te gaan. Neutebooms advocaat C. van der Burg bleef echter bij de eis van de noodzakelijke werkzaamheden. De uitspraak is bepaald op 8 fe bruari. Leidse politie waarschuwt WV LEIDEN - De Leidse politie heeft de WV erop gewezen dat zij mogelijk een strafbaar feit pleegt door kaarten te verkopen voor een 'houseparty', een feest waarop mogelijk de verboden drug ecstasy (XTC) wordt ge bruikt. "We hebben de WV duidelijk gemaakt dat er meer zit achter de housparty's. En dat ze mogelijk indirect meewer ken aan illegale praktijken", al dus politiewoordvoerder D. Graveland. De VW blijft voor lopig overigens gewoon kaarten verkopen voor het feest, dat za terdag op een geheime plaats wordt gehouden. House party's zijn in tal van steden inmiddels verboden, omdat tijdens de feesten op grote schaal ecstasy- pillen worden verkocht. Het ge bruik van het pepmiddel, die deels hetzelfde is als van LSD, neemt remmingen bij de gebruiker weg. Waarnemingen worden intenser, de gebruiker voelt zich zorgeloos. Die stemming wordt versterkt doordat opzwepende muziek, de zogenaam de house-muziek, wordt gedraaid. "Toen de drug in Nederland werd geïntroduceerd, verkochten HA- VO-scholieren het. Iedereen ge bruikte het. In de Haagse Post, zelfs in het NRC-Handelsblad werd er positief over geschreven. Tegen woordig is XTC in de criminele sfeer terecht gekomen", vertelt een ex-gebruiker. Totdat hij een jaar ge leden stopte met het gebruik van het 35 gulden kostende pilletje, be zocht hij wekelijks door het hele land XTC-feestjes. De feestjes, houseparty's ge noemd, kwamen steeds meer op. Ook in Leiden werd twee keer in de Stadsgehoorzaal een houseparty ge houden. Dë tweede keer ontstond er veel overlast en werd er op grote schaal in drugs gehandeld. Het ge meentebestuur besloot dat de be treffende organisator een dergelijk feest niet meer in Leiden mocht houden. Overal in het land verboden ge meenten het houden van housepar ty's, waarna een nieuw fenomeen de kop opstak. Er verschenen her en der affiches waarop een 'geheim en exclusief feest' werd aangekondigd. Vanuit Leiden, Haarlem en Amster dam kon met de bus worden ver trokken. Naar verluidt voert de bus de feestvierders naar IJmuiden. Daar wordt overgestapt op een boot die buiten de territoriale wateren gaat. Op die plek wordt het feest ge vierd. Deelname aan de houseparty kost 75 gulden. Kaarten zijn te koop bij de VW-bespreekbureaus. Volgens Graveland zitten de VW's op 'het randje van het straf recht'. "Het verschaffen van gele genheid en middelen tot het plegen van een strafbaar feit is zelf ook strafbaar. Dat hebben we de WV duidelijk gemaakt", aldus Grave land. "Verschillende VW's in Ne derland zijn al gestopt met de kaart verkoop". VW-directeur C. Hugens zit met de zaak in z'n maag. "Het is een hele vervelende zaak", aldus Hugens, die er echter weinig aan kan doen. "De Stichting WV Bespreekbu reaus heeft het contract gesloten. Op dat moment had men niet in de gaten wat er precies achter het feest zat. Maar we moeten dat verkoop contract wel uitvoeren. Overigens is de kaartverkoop zeer, zeer matig". Volgens Hugens zijn er 25 kaarten verkocht. LEIDEN - De ongeveer honderd Leidse jongeren van achttien jaar en ouder die jaarlijks hulp zoeken bij het Jongeren Advies Centrum (JAC) vallen in een gat, nu zij als ge volg van de Wet op de jeugdhulp verlening niet meer bij het centrum terecht kunnen. Het jongerenpro ject van de Stichting Begeleid Wo nen De Schakel dat in maart van start gaat, voorziet met vier plaatsen in de enige begeleide hulpverle ning. Dit zegt Ellen de Haas, mede werkster van het JAC aan de Bree- straat. Volgens De Haas is de aansluiting voor de achttien-plussers bij de hulpverlening voor volwassenen In Leiden onvoldoende. "Vooral meis jes komen in dé problemen omdat ze eigenlijk alleen bij projecten be geleid wonen voor vrouwen terecht ADVERTENTIE De NZH is trots op alle medewerkers die gisteravond en vannacht op pad zijn geweest om nog zoveel mogelijk openbaar vervoer reizigers op weg te helpen! Tesselaar ziet niets in voorstellen Groen Links wil beperking van alcoholgebruik in sportkantines LEIDEN - Wethouder T. van der Nat van economi sche zaken ondertekende gistermiddag namens de gemeente het contract met Cable News Network (CNN) waarin is geregeld dat de Amerikaanse zender twee jaar lang programma's op het Leidse kabelnet mag brengen. De zaak is volgens beide partijen geregeld met geslo ten beurs. "Wij hoeven er geen geld voor te hebben, maar verlangen wel kwalitatief goede programma's", aldus Van der Nat. Dat zegde directeur Erica Egberts van CNN-Benelux hem toe. "Veel mensen zijn razend enthousiast over onze aanpak, het is wat diepgraven- der dan bijvoorbeeld het gewone NOS-journaal". Eg berts zei dan ook blij te zijn met het grote aantal stu denten in Leiden. "Je zou toch verwachten dat die men sen wel open staan voor wat meer achtergronden". CNN is 24 uur per dag te ontvangen via de kabel. Overigens kondigde de wethouder aan dat er plan nen bestaan om in de loop van het jaar een gemeente lijke voorlichtingsbrochure uit te geven waarin precies staat vermeld welke zenders kunnen worden ontvan gen en waar ze zijn te vinden. (foto Jan Holvast» LEIDEN - Groen Links wil dat er meer beperkende maatregelen ko men voor het schenken van alcohol in sportkantines. Daarbij wordt ge dacht aan een verbod op verkoop van alcoholhoudende dranken tij dens jeugdtoernooien. Ook is het volgens Groen Links mogelijk dat behalve een sluitingstijd ook een tijd wordt afgesproken waarop de tap open gaat. Dit zei Groen Links raadslid Laurier tijdens de behan deling van de nota Water bij de wijn door de commissie voor volkshuis vesting en sport. Laurier vindt dat de gemeente het niet alleen moet laten bij het geven van voorlichting aan sportclubs. Door het verminderen van het aan tal mogelijkheden van aanbod van drank, zal er ook minder alcohol ge dronken worden, zo stelt hij. Lau rier vindt dat in kantines mensen soms al vroeg aan de bier zijn en dat daarom een tijdstip kan worden in gesteld waarop begonnen mag wor den met alcoholverkoop. Het schenken tijdens jeugdtoernooien is voor Laurier helemaal uit den bo- Wethouder Tesselaar kon niet met zijn voorstellen meegaan. In de eerste plaats zei hij niet de mogelijk heden te hebben om de maatrege len ook te controleren. Bovendien stuit het hem tegen de borst om din gen te verbieden. Lachend voegde hij daaraan toe dat het op organisa- 'Wie zich te pletter rijdt, heeft niets aan een verbanddoos' LEIDEN - "Met de uitreiking van jodiumpillen als preventie tegen de invloed van radioactieve straling wordt ten onrechte de indruk ge wekt dat de bevolking veilig is bij door Gert Visser ongelukken in kerncentrales. Daar bij wordt nog eens duidelijk dat de overheid een ongeluk in een kern centrale dus niet uitsluit. Zij zijn kennelijk niet zo veilig als wel wordt beweerd". Dat zegt de Leidse arts en weten schapper dr. J.A. Gevers Leuven, vice voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemo logie waarin artsen tegen kernwa pens zich hebben georganiseerd. De vereniging staat uiterst kritisch tegen het gebruik van kernenergie onder meer omdat hierbij materiaal kan worden vrijgemaakt dat ge bruikt wordt voor de vervaardiging van kernwapens. De ministeries van VROM en WVC kondigden deze week aan te overwegen jodiumpillen aan de be volking te verstrekken om opeen- kunnen. De kloof tussen de meiden en de vrouwen die daar zitten is te groot". Net als de andere JAC's in Neder land is ook de Leidse afdeling niet te spreken over de gestelde grens van achttien jaar. "Er valt geen ab solute grens te trekken. Iemand van achttien kan niet 'zomaar opeens zelfstandig zijn", meent de hulpver leenster. "Sommigen kunnen zich prima redden op die leeftijd maar voor de genen die dat niet kunnen wordt de weg afgesloten. Vaak kunnen acht tien-jarigen nog niet zelfstandig wo nen. In de jeugdhulp kunnen ze voor de broodnodige begeleiding niet meer terecht. De enige moge lijkheid is dan dat de jongeren op kamers gaan bij een soort gastou dergezin", aldus De Haas. Reiniging haalt maandag 5 februari geen vuil op wegens demonstratie LEIDEN De gemeentereiniging haalt maandag 5 februari geen vuil op wegens een protestdemonstra tie. De ambtenaren protesteren in Amsterdam tegen de salarisvoor- stellen van minister Dales. Het me ningsverschil komt erop neer dat de ambtenaren vijf procent voor loons verhogingen willen, terwijl Dales maar één procent heeft geboden. "Omdat wij geen ruzie hebben met de inwoners van Leiden, maar met Dales, haalt de reinigingsdienst het huisvuil op een andere dag op", zegt de AbvaKabo in een persver klaring. Behalve de reinigings dienst werken op 5 februari ook ci viele werken en de plantsoenen dienst niet. De brandweer blijft op minimale sterkte aanwezig. "Dat betekent dat er wel wordt uitgerukt voor branden en ongevallen, maar niet om een poes uit de boom te ha len", zegt woordvoerder Kees Voormeulen van de AbvaKabo. Op maandag 29 januari houden de Leidse ambtenaren van 12.00 tot 13.30 uur al een demonstratie op het Stadhuisplein. Doel van de bijeen komst is een 'schot voor de boeg te geven' voor de grote landelijke de monstratie. hoping in de schildklier van radio actief jodium - dat vrijkomt bij kernstraling - tegen te gaan. Door de schildklier te verzadigen met goedaardig jodium neemt het li chaam geen radioactief jodium op. Het middel werkt tenminste enkele dagen. Jodiumpillen werden onder meer in Polen uitgereikt na het on geluk in de kerncentrale in het Rus sische Tsjernobyl. Plof Gevers Leuven meent dat de pil weliswaar de opslag van radioactief jodium in het lichaam tegengaat maar daarbij wordt voorbij gegaan aan het feit dat er bij kernstraling veel meer gevaarlijke radioactieve stoffen vrijkomen. "Er bestaan zo ongeveer 100 kernsplijtingsproduk- ten. Jodium wordt als een gevaar lijk beschouwd omdat het een vluchtige stof is die zich makkelijk verspreid. Dat geldt echter ook voor Cesium dat een halfwaardetijd van dertig jaar heeft en al die jaren door het lichaam en het milieu blijft cir culeren. Daar helpt geen jodiumpil tegen". "Op zich ben ik niet tegen het ge bruik van jodiumpillen wanneer dat nodig is. Het helpt altijd een beetje en kleine winst is ook winst. Ten onrechte wordt echter de in druk gewekt dat de overheid over ons waakt. Mensen denken dat wanneer er een plof komt, zij met de jodiumpil zijn beschermd. Zo is het dus niet. Kijk, iedereen heeft wel Gevers-Leuven: Ten onrechte wordt de indruk gewekt dat de over heid over ons waakt". (toto Wim een verbandkistje in de auto. Dat komt misschien vaak van pas maar als je je te pletter rijdt heb je er echt niets aan". torische problemen zou kunnen stoten, omdat alle bierelftallen in dat geval alleen nog maar 's mid dags willen spelen. Tesselaar vindt dat het de verant woordelijkheid is van de clubs om maatregelen te nemen. "Ik stel me voor dat we bij clubs daarop wel kunnen hameren. Clubs zien ook vaak zelf het belang in het drankge bruik terug te dringen. Ik wijs op verenigingen die een jeugdhonk hebben waar geen druppel ge schonken wordt". Andere partijen zijn net als Tesse laar tegen het verbieden van het schenken van alcohol en willen het in meer of mindere mate laten bij voorlichting aan sportclubs. Daar bij komt dat de kantine-omzet een belangrijke rol speelt in de begro ting van de clubs. Wanneer clubs minder inkomsten hebben zal de gemeente meer moeten bijspringen dan nu het geval is. Van (hilik weg bij Volkenkunde LEIDEN (ANP) - Prof. dr. W.R. van Gulik (45) legt de functie van direc teur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden per 15 maart neer. Hij wil zich nader oriën teren op de arbeidsmarkt. Hij blijft, zolang hij in Nederland is, bijzonder hoogleraar materiële cultuurkunde en kunstgeschiede nis van Japan en Korea aan de uni versiteit in Leiden. Minister D'An- cona van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft hem aangetrokken voor enkele opdrachten voor net project maximale verzelfstandiging van musea, dat ressorteert onder de departementale hoofddirectie cul tuurbeheer. Prof. Van Gulik is bijna twintig jaar aan het Rijksmuseum voor Vol kenkunde verbonden, eerst als con servator van de afdeling Japan en Korea en vanaf 1982 als directeur. Hij acht die periode lang genoeg en wil nog wel wat anders. Gezien het feit, dat het museum de laatste fase van een algehele vernieuwing in gaat, acht hij dit het juiste moment om ruimte te creëren voor nadere verkenningen en om een keuze te kunnen maken. Vrouw breekt been bij botsing op Haagweg LEIDEN - Op de kruising van de Haagweg en de Ter Haarkade zijn gistermiddag een auto en een brom fiets op elkaar gebotst, nadat de au tomobilist de bromfietster geen voorrang had verleend. De brom fietster, een 18-jarige vrouw uit Lei den, is met een gebroken been in het AZL opgenomen. De bestuurder van de auto, een 77-jarige Leidenaar, wilde vanaf de Haagweg linksaf slaan terwijl de vrouw op de bromfiets van tegenge stelde richting kwam aanrijden. De man stopte niet om haar voor te la ten gaan, waardoor een botsing on vermijdelijk was. Hoofdletsel na aanrijding LEIDEN - Een 20-jarige vrouw uit Voorschoten heeft gisterochtend haar onoplettendheid in het verkeer moeten bekopen met verwondin gen aan het hoofd. Ze reed op de Ka- naalweg achter een auto, bestuurd door een 28-jarige Noordwijkse vrouw, die linksaf sloeg om de Van Vollenhovenkade in te rijden. De Voorschotense had dit te laat in de gaten en knalde op de auto voor haar. Ze is naar het ziekenhuis over gebracht. DEN HAAG/LEIDEN - M. huurder van een snackbar aan de Steenstraat in Leiden dwingt de ei genaar van het pand mee te werken aan een huuroverdracht. Laatstge noemde, F. Zandbergen, wil geen andere huurder in de zaak, waar door Hagagg een bedrag van 100.000 gulden dreigt mis te lopen. Toen hij vorig jaar de snackbar in richtte, stopte Hagagg er 50.000 in, terwijl de nieuwe huurder hem er nu 150.000 gulden voor wil geven. Zandbergen, behalve eigenaar ook bewoner van de ruimte boven de snackbar, wil de nieuwe huurder er niet in hebben. Hij is ontevreden over de slordige manier waarop de snackbar wordt geëxploiteerd. Hij betwijfelt of de nieuwe huurder be kwaam is en of die de financiële ver- plichtingen kan nakomen. Volgens de advocaat van M. Evers, ligt Zandbergen redelijk dwars", zo vertelde hij gis teren rechtbankpresident J. Hol- trop. "Eerst stelde hij toestemming afhankelijk van sleutelgeld en een hogere huursom. Later toonde Zandbergen geen enkele bereid heid meer, omdat hij de snackbar zelf wilde voortzetten. Hij wilde er 75.000 gulden voor betalen, terwijl Hagagg al een bod van 150.000 gul den heeft. Zandbergen zou de zaak dus ook weer kunnen doorverko pen en dan makkelijk winst ma ken", aldus Evers. Volgens Zandbergens advocaat G. van der Plas was het zijn cliënt echter niet om een hogere huurop brengst of een grote som geld te doen. "We zien de nieuwe huurder hier nu voor het eerst. We kennen hem niet en weten dus ook niets van zijn bekwaamheid en financiële achtergrond". Het feit dat Hagagg aanbood een hogere waarborgsom te willen betalen, deed daar niets aan af. Zandbergen zei inderdaad zelfde snackbar voort te willen zetten, "maar dan wel anders. De meeste verdiensten komen nu uit speelau tomaten, die er al dan niet illegaal staan. Voor de snackbar zelf komen maar weinig mensen". Eigenlijk zou de medewerking aan de huuroverdracht via de kan tonrechter moeten worden afge dwongen, maar een dergelijke pro cedure neemt minstens een maand of vier in beslag. Hagagg en de nieu we huurder willen voor 15 februari zekerheid. Is die er niet, dan loopt de huuroverdracht spaak en ziet Hagagg 100.000 gulden aan zijn neus voorbijgaan. De rechtbank doet 1 februari uit spraak. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11