Zoeterwoude: ook 's avonds extra bussen Shell reinigt grond bij benzinepomp Wassenaar onderzoekt samenwerking met GGD Voorburg/Leidschendam Kritiek op onzorgvuldig beleid B en W PAGINA 14 REGIO LEIDEN' DONDERDAG 25 JANUARI 1990 Reizigers ochtendspits beter bediend ZOETERWOUDE - De och tendspits in Zoeterwoude wordt met ingang van 27 mei beter verwerkt. Busmaat schappij Westnederland zet met ingang van die datum op de route Zoetermeer-Lei- den vier bussen in tussen half acht en half negen 's ochtends. Deze bussen zul len op diverse plaatsen in Zoeterwoude-dorp stoppen. Burgemeester Houdijk is nog niet helemaal tevreden met de regeling, omdat in de avondspits geen extra bus sen worden ingezet. De burgemeester van Zoeterwoude trok bij de busmaatschappij aan de bel, nadat inwoners van zijn dorp herhaaldelijk hadden geklaagd over de lage frequentie van het openbaar vervoer. Volle bussen zouden in het spitsuur doorrijden en volgbussen zouden pas drie kwartier later ko- "Helaas moeten we nog tot 27 mei wachten op een kwartierdienst voor de ochtendspits, zoals we tot vorig jaar gewend waren", reageert Hou dijk. "En zolang de bussen om het half uur blijven rijden, missen een hoop mensen hun aansluiting op andere vormen van openbaar ver voer. Daarbij doel ik met name op het treinverkeer vanuit Leiden". Een woordvoerder van Westne derland erkent dat er vorig jaar eni ge problemen zijn geweest. De lijn dienst reed elk half uur en in de spits zel,fs ieder kwartier door het dorp. Onderzoek wees uit dat 70 procent van de reizigers op de route geen behoefte had aan een stop plaats in Zoeterwoude. Later bleek er toch een groter reizigersaanbod vanuit Zoeterwoude richting Lei- Groen Links bepleit moderne straatnamen VOORSCHOTEN - Groen Links Voorschoten wil de straten in de nieuwbouwwijk Starrenburg 'twin tigste eeuwse' namen geven. De partij denkt daarbij aan landen in de Derde Wereld, winnaars van de No belprijs voor de vrede, onrechtma tig gemartelde gevangenen en vrij heidsstrijders als Mahatma Gandhi, Nelson Mandela en Alexander Dub- cek. Ook Voorschotenaren die in de Tweede Wereldoorlog voor de vrij heid vochten, kunnen een straatje krijgen. De huidige straatnamen zouden een klassieke beeld vertonen: bloe men, vogels, adeldom, zeehelden, staatslieden, hooggeleerden, vor sten, klassieke schilders, schrijvers, dichters, componisten en geografi sche omstandigheden. 'Gelukkig is er een tendens in de naamgeving naar meer twintigste eeuwse cultuur-kenmerken als het feminisme', schrijft de partij. 'Maar de ontwikkelingen in de wereld gaan verder en Voorschoten staat daarvoor open, gezien de activitei ten op het gebied van de jumelages, de Wereldwinkel, Amnesty Interna tional en het Interkerkelijk Vredes beraad'. Opgelost Dat volgbussen pas worden ingezet als de volle bussen zijn doorgere den, wordt door Westnederland be streden. "Het is een keer voorgeko men dat reizigers een half uur moes ten wachten, maar dat probleem is al lang opgelost. In de spits naar Leiden worden nu twee bussen di rect achter elkaar ingezet". Het ver haal verbaast Houdijk: "Ik dacht dat die tweede bus maar incidenteel werd ingezet. Maar ja, ik maak dan ook niet iedere dag gebruik van het openbaar vervoer. Het probleem van de slechte aansluiting op de treinen in Leiden wordt er in ieder geval niet mee opgelost". De 'avondspits' begint volgens de busmaatschappij al om twee uur 's middags, als de eerste scholieren naar huis komen. "En dat sijpelt zo door tot een uur of zeven 's avonds. Extra bussen zijn dus niet nodig". "Geen avondspits?", reageert Hou dijk. "Dan moeten ze nog maar eens goed gaan tellen". De sneldienst uit Zoetermeer zal niet door het dorp blijven rijden, be vestigt Westnederland. Dat det in het verleden wel is gebeurd, had te maken met files in de spitsuren op de omleidingsweg. Tot grote erger nis van de wachtenden bij de haltes in Zoeterwoude-dorp stopte de snelbus daar echter niet. Volgens de maatschappij rijden de chauffeurs sinds enige maanden alleen nog een stukje via de Vrou- wenweg. Zodra de nieuwe busbaan gereed is zal ook deze route niet meer worden gebruikt. Het werk aan de nieuwe baan moet dit jaar beginnen en zal waarschijnlijk in de eerste maanden van 1991 worden af gerond. 3 berm achter het bezinestation c Leiderdorp had aangedrongen op maatregelen langs A4 LEIDERDORP - Shell heeft gehoor gegeven aan het verzoek van de ge meente Leiderdorp om de bodem bij het pompstation langs de rijks weg A4 te reinigen. Het bedrijf is be zig met het afgraven van de met olie vervuilde berm achter het pompsta tion. Niet alle vervuilde wordt grond echter verwijderd. Een woordvoer der van Shell zegt dat dit pas kan ge beuren als het pompstation wordt afgebroken om plaats te maken voor gemoderniseerde nieuwbouw. Het bedrijf wil dit doen als de rijks weg wordt verbreed. Naar verwach ting gebeurt dit in 1994. "Wij gaan er van uit dat het pompstation wel moét verplaatsen als de rijksweg wordt verbreed", aldus een woord voerder van Shell. Shell ontkent dat de verontreini ging is veroorzaakt door een lek kende olie-afscheider, zoals de ge meente veronderstelt. "Die olie-af- scheider lekt niet. Waarschijnlijk komt die olie daar door een eerdere lekkage, in het begin van de jaren tachtig", aldus de woordvoerder. reiniging. "Het heeft geen zin nog verder te praten over de vraag hoe die vervuiling daar komt. Vast staat dat-ie er is", aldus de Shell-zegs- man. "Wij willen voorkomen dat de verontreiniging zich verder uit breidt en daarom wordt de berm bij de sloot afgegraven. Onder de be strating bij het pompstation zit een speciale folie om vloeistoffen tégen te houden". Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest oefenen voor het grote rollenspel van de Verenigde Naties. (eigen foto) Leerlingen Rijnlands Lyceum doen mee aan rollenspel VN OEGSTGEEST - Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest neemt voor de zesde achtereenvolgende keer deel aan de 'Model United Nations' (MUN) in het Congresge bouw in Den Haag. De MUN is een door de Vere nigde Naties georganiseerd rol lenspel, waar zo'n 2000 leerlingen van middelbare scholen uit de he le wereld de algemene vergade ring van de organisatie naspelen. Van 23 tot en met 28 januari speelt het team van het Rijnlands Lyce um de rol van de landen Senegal en de Dominicaanse republiek. Al meer dan een halfjaar berei den 29 leerlingen van de havo-, de vwo- en de internationale afde ling zich voor op het gebeuren van deze week. WASSENAAR - De kans is groot dat Wassenaar een basis gezondheidsdienst gaat vor men met de gemeenten Voor burg en Leidschendam. Aan vankelijk was deze variant de gemeente 200.000 gulden te duur en onderhandelde wet houder J.C.M. Greep (volksge zondheid) met gemeenten uit de bollenstreek. Inmiddels wil de gemeente meer geld steken in de gezondheidsdienst en heeft ze ingestemd met een on derzoek naar de 'noodzakelijke kosten' van de voorziening. In februari moet het rapport op tafel liggen en nog voor de verkiezingen in maart willen de colleges van de drie gemeenten knopen doorhak ken. Volgens de Wassenaarse wet houder zijn de tegenstellingen 'puur financieel'. "Inhoudelijk zijn 'Te lang gewacht met maatregelen in Muzenhof 1 LEIDERDORP - De meeste Leiderdorpse fracties willen de 'brandgevaarlijke' stoelen in de Muzenhof nog niet vervangen. Een tweede vluchtweg moet er wel zo snel mogelijk komen. De raadscommissie bestuurszaken was gisteravond unaniem van mening dat met deze aanpas sing van het gebouw niet ge wacht moet worden tot het mo ment dat het sociaal-cultureel centrum aan de Cor Gordijnsin gel wordt uitgebreid. Ook waren de fracties het er over eens dat het aantal stoelen in de gro te zaal moet worden teruggebracht naar 160. De brandweer heeft dit enige tijd geleden al geadviseerd, maar het gemeentebestuur heeft nooit aanleiding gezien dit advies op te volgen. Gevolg van de reduc tie is dat de Muzenhof in de toe komst minder inkomsten zal heb ben. In de begroting voor het nieu we jaar is nog rekening gehouden met 200 stoelen, zodat de gemeente waarschijnlijk extra geld zal moe ten uittrekken om die inkomsten derving op te vangen. De WD is de enige fractie die zo snel mogelijk nieuwe stoelen voor de theaterzaal in de Muzenhof wil aanschaffen. Raadslid Th.C. Stui- venberg (WD) opperde dat de ge meente de zaak nu 'ootmoedig ter hand moet nemen'. Met het nemen van maatregelen is toch al veel te lang gewacht, zo stelde de WD'er. Onzorgvuldig Ook de andere partijen klaagden over de onzorgvuldigheid van de gemeente. PvdA-woordvoerster mevrouw M.D. Holierhoek sprak over de 'slordigheid die negen jaar troef is; zo lang als de Muzenhof be staat'. H.A.A.M. van der Zande (PPR/PSP) noemde het 'triest dat de adviezen die door verschillende instanties zijn gegeven deels of he lemaal niet zijn uitgevoerd'. CDA- raadslid G. Hogervorst klaagde over de 'slordigheid' in het voorstel van B en W om stoelen met èn zon der armleuningen aan te schaffen. er niet zo veel problemen", zegt hij. "Toch houden we in het achter hoofd wel rekening met een eventu ele samenwerking met de bollen streek of de regio Leiden". Tot nu toe leverden de onderhan delingen met de noordelijke ge meenten niets op en merkte Wasse naar steeds duidelijker dat de 'ge meente binnen het Haagse gewest moet blijven. "De provincie dringt daar sterk op aan en eigenlijk zijn we tot elkaar veroordeeld", zegt Greep. Lange tijd werkten Voorburg, Leidschendam, Rijswijk en Zoeter meer nauw samen op het gebied van de basisgezondheidszorg. Was senaar nam verschillende diensten af, zoals sociale zorg en de keuring van het eigen personeel, en schakel de voor andere zaken de eigen huis artsen in. Een dergelijke voorziening kost de gemeente in 1990 327.000 gulden en dat is relatief weinig. De tevre denheid is groot, maar het ziet er naar uit dat nieuwe wetten dergelij ke vrijblijvende varianten zullen blokkeren. Vandaar dat Wassenaar op zoek ging naar een vaste relatie. Rijswijk heeft zich inmiddels aan gesloten bij de dienst van Den Haag en Zoetermeer staat voortaan op ei gen benen. Wat overbleef was de GGD Voorburg/Leidschendam. "En we moeten nu kijken of we daarmee tot iets kunnen komen", besluit Greep. Hij weigert te zeggen hoe veel geld zijn gemeente daar voor over heeft. "Dat is oud nieuws", aldus Hoger vorst, "dat Soort stoelen hebben we nu ook al". Volgens B en W staat niet vast dat de bekleding van de stoelen brand gevaarlijk is en kan met vervanging worden gewacht totdat de stoelen over twee jaar afgeschreven zijn. Holierhoek zei 'niet roomser dan de paus te willen zijn'. Huismuziek De Speelgroep Voorschoten van de Ver eniging voor. Huismuziek .geeft zondag 28 januari een concert in het Ambachts- en Baljuwhöis aan de Voorstraat. Er wordt een uur lang huismuziek van onder andere Marchand en Banaglia. Na de pauze kunnen bezoekers meespelen of meezingen. Aanvang 12.30 uur. Raadslid M. Holierhoek: ..met Huyge^ezing roomser dan de paus.. De Stichting Backershagen in Wasse- r organiseert donderdag 25 januari ken. een avond waarin Constatijn Huygens centraal staat. A. Poolman speelt het stuk 'Constanter'. Door fragmenten uit het werk van Huygens na te spelen beeldt zij zijn leven uit. De voorstelling wordt gehouden in het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan in Wassenaar en begint om 20.00 uur. Trio Pim Jacobs Pim Jacobs treedt donderdag 25 januari op in theater Warenar aan de Kerkstraat in wassenaar. Het concert begint om 20.15 uur. De mogelijkheid bestaat om vooraf een diner in het theater te gebrui- Wandelaars slaags na een botsing op plein bij Winkelhof LEIDERDORP - De Leider- dorpse politie heeft gistermid dag twee mannen uit elkaar moeten halen die op het plein tussen de plaatselijke Winkel hof en het gemeentehuis op de vuist waren gegaan. De vechtpartij was ontstaan nadat de 36-jarige Leidenaar en de 23-jarige Leiderdorper om half zes tegen elkaar waren opgelopen. Personeel van een nabijgelegen winkel alar meerden de politie en die be sloot het tweetal mee te ne men naar het politiebureau. De mannen werden hier be straffend toegesproken, maar tot een proces-verbaal is het niet gekomen. Meer inbraken en minder diefstallen rond Leiderdorp LEIDERDORP - Het afgelopen jaar zijn veel meer inbraken uit woningen, bedrijven en kanti nes gemeld in de gemeenten Leiderdorp, Hoogmade/Wou- brugge en Koudekerk aan den Rijn, die samen het gebied van het politiekorps Leiderdorp vormen. Het aantal gemelde diefstalen liep hier sterk terug. Dat blijkt uit de criminaliteits cijfers van het korps, die giste ren werden gepresenteerd in de Leiderdorpse raadscommissie bestuurszaken. In 1989 werden 182 inbraken in een woning gemeld, 71 meer dan het jaar daarvoor en 56 meer dan in 1987. Bedrijven werden 62 maal be zocht door inbrekers, 70 procent va ker dan in de twee voorgaande ja ren. Inbraken in kantines werden 17 maal gemeld, tegen negen maal in 1988 en 6 maal in 1987. Diefstallen geven een omgekeerd beeld. Werden in 1987 nog 208 (brom)fietsen als vermist opgege ven, een jaar later waren dat er 189 en in 1989 187. Autodiefstallen daal den van 55 in 1987 naar 44 in 1988 en 28 in 1989. Uit auto's werd het afge lopen jaar 107 maal iets gestolen, terwijl twee jaar daarvoor nog het dubbele aantal diefstallen uit auto's werd gemeld. Het aantal gemelde winkeldief stallen bleef de afgelopen jaren vrij wel gelijk terwijl het aantal diefstal len'van bouwplaatsen daalde van 45 in 1987 naar 17 in 1989. Het totaal aantal misdrijven nam enigzins af: 1135 in 1989 tegen 1185 in het jaar er voor en 1367 in 1987. Het aantal aanrijdingen, met en zonder letsel, bleef stabiel terwijl minder vaak werd gereden onder invloed: 28 maal in 1989 tegen 45 maal in 1988 en 46 maal in 1987. De rijkspolitie kan en wil nog geen ver klaring geven voor de schommelin gen. Evenmin wagen woordvoer ders zich aan uitsplitsingen. Het jaarrapport moet binnenkort uit sluitsel geven. Nieuweweg volgende week gereconstrueerd ZOETERWOUDE - De reconstruc- tie van de' Nieuweweg in Zoeter woude begint op 29 januari. De werkzaamheden zullen, afhankelijk van de weersomstandigheden, on geveer een maand in beslag gaan nemen. Het grootste deel van deze periode is er voor het verkeer maar één rijstrook beschikbaar. Zoeterwoude kiest dè sporters van het afgelopen jaar ZOETERWOUDE - De beste sport vrouw, sportman en sportploeg van 1989 worden zaterdagavond in Zoe terwoude gekozen. Een jury zal de keuze in gebouw Don Bosco aan de ZuidbuurtseWeg bekendmaken. Daar worden ook de prijzen uitge reikt die door het gemeentebèstuur van Zoeterwoude beschikbaar zijn gesteld. In de verschillende categorieën zfjn veel kandidaten voorgedragen, die allen hun sporen in verschillen de disciplines hebben verdiend. Bij de dames doen mee: Riet van Die- men-de Jong, Ellen Silverentand, Astrid van Leeuwen en Ellen van der Geest. Genomineerde heren zijn Frans Paardekooper, Jeroen Straathof, Lard Koeken, Hein van Heek en Kees de Goede. Ook bij de ploegen is er een flinke lijst kans hebbers: het eerste zaalvoetbalteam van SJZ, de biljarters van Rijnegom, de jazzgymnasten van Meerburg en een jeugdteam van handbalvereniging Fairplay. Een aantal bekende personen uit de Zoeterwoudse sportwereld zal iets vertellen over hun activiteiten. De bijeenkomst begint om 21.00 uur en wordt muzikaal opgeluisterd door het duo De Freddy's. DONDERDAG 25 JANUARI Katwijk openbare vergadering van de gemeenteraad, aanvang 19.30 •"open avond Mimieks Poppen theater. aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Ouwehandstraat 9a. avond met films over de visse rij. door Ouwehands Rederij, aan vang 20.00 uur in Tripodia. Leiden cabaretvoorstelling: 'Kadett 4711'. door Hans Liberg, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijkerhout open Folk Podium, met muziek oude en nieuwe stijl, van 20.30 tot 24.00 uur bij Partycentrum Uni- Oegstgeest lezing door schnjver en criticus Aad Nuis, aanvang 20.15 uur in de openbare bibliotheek, Homerus- Wassenaar tweede avond over Constantijn Huygens: 'Constaner', solotoneel door Anita Poolman, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyce um, Backershagenlaan. VRIJDAG 26 JANUARI Hillegom optreden Crea Kamerorkest olv Bas Pollard, Centrum parkwijk, Parklaan, aanvang 20.30 uur. Katwijk concert Vocaal Ensemble 'Ot- tovoci' olv Maurice Broussard,' aanvang 20.15 uur in de Dorps kerk. Leiden uitvoering Leids Politie Muziek gezelschap, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. concertserie 'Vrijdagavond Ka mermuziek', met Herre-Jan Ste- genga (cello) en Jacob Bogaart (piano), aanvang 20.15 uur, Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. cabaretvoorstelling: 'Kadett 4711met Hans Liberg, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Raam zonder uit zicht', door Studio Peer, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- Noordwijk bijeenkomst Vereniging voor Natuur - en Vogelbescherming Noordwijk over 'het natuurleven boven de Poolcirkel', aanvang 20.00 uur in Natuurcentrum Jan Verweij. Weteringkade. tienerclub om 19.00 uur, jonge- n 20.30 uur in het Evan- tSCpic Ontmoetingscentrum I Voorhout bijeenkomst jeugdvereniging De Boei, van 19.00 tot 21.00 uur in De Speleweij, Boekhorstlaan. ZATERDAG 27 JANUARI Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, inbreng van 7.00 tot 9.30 uur, markt van 9.30 tot 16.30 uur. grammofoonplatenbeurs in het Antonius Clubhuis. Lange Mare, vanaf 10.00 uur. cabaretvoorstelling: 'Kadett 4711', door Hans Liberg, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Raam zonder uit zicht', door Studio Peer, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- veringaplaats. Noordwijkerhout jubileumfeest pel 'De Stropers' Valkenburg oefenparcours in Mandy's Hoe ve, Voorschoterweg, aanvang bijeenkomst jeugdvereniging De Boei in jeugdcentrum De Spe leweij, Boekhorstlaan. van 19.00 tot 22.00 uur. ZONDAG 28 JANUARI Leiden open podium voor muzikanten die Zuidamerikaanse muziek wil len maken, van 14.30 tot 1 uur bij Tuya, Hogewoerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14