Maatregelen moeten LD/AI) beter maken 'Medicijn Ritalin maakt kinderen agressief 'Ruimtevaart tastbaar maken voor publiek' 'Napoleon regelde Liechtenstein' Regenwoud naar ondergang als hardhout wordt 0uüi7iruto$ DONDERDAG 25 JANUARI 1990 PAGINA 13 LEIDEN Honderden kinderen met een lichte hersenafwijking (mi nimum brain disfunction, afgekort mbd) krijgen een medicijn dat niet alleen hun kwaal verergert, maar bovendien leidt tot depressiviteit, zelfmoordneigingen en lichamelij ke afwijkingen Het medicijn tegen hyperactiviteit, Ritalin, moet direct uit de handel worden genomen. Dat zegt de Citizens Commission on Hu man Rights (CCHR). een organisa tie die (vermeende) wantoestanden in de psychiatrie aanpakt. Mbd-kinderen zijn vaak overac tief. Door de onrust die ze in zich hebben kunnen ze zich niet concen treren en ontstaan er problemen op school. Voor huisartsen en jeugd- psychiaters is dit volgens F. Azi- mullah. lid van de CCHR, reden om Ritalin voor te schrijven. "Ze den ken hiermee de kinderen rustig te krijgen. Ritalin behoort echter tot Belangengroep wil medicijn verbieden - Psychiatrie zegt: 'Nonsens' de groep van amfetaminen, werkt verslavend en is in werking vol strekt vergelijkbaar met speed. Het middel pept juist op. Dat blijkt ook wel uit het feit dat mensen die lei den aan narcolepsie (een overdre ven neiging tot slapen) het middel ook krijgen voorgeschreven. Ritalin wordt sinds 1954 in Neder land gebruikt. De afgelopen jaren is volgens de CCHR meer dan duide lijk geworden welke kwalijke effec ten Ritalin heeft. Hyperactieve kin deren die het krijgen toegediend worden inderdaad in eerste instan tie iets rustiger, maar al snel wijzigt dit gedrag zich. Ze worden, zo schetst de vertegenwoordiger van de CCHR, angstig, depressief en krijgen zelfmoordneigingen. Het is echter ook mogelijk dat de kinde ren 'doorschieten naar de andere kant' en een ernstige mate van agressiviteit gaan vertonen. Azi- mullah: "De patiëntjes worden li chamelijk wrakken. Ze vermageren sterk, krijgen last van hartkloppin gen en in Amerika zijn zelfs kinde- De belangengroep wil dat het middel niet langer wordt toegepast. Daartoe worden niet alleen de ou ders voorgelicht en opgeroepen ac tie te ondernemen, maar gaat bo vendien een dezer dagen een brief naar de vaste Tweede Kamercom missie voor volksgezondheid. Ook wil de organisatie op zeer korte ter mijn een gesprek met de inspectie volksgezondheid. H.M.J.A. Gerritzen, voorzitter van de sectie jeugd- en kinderpsychia trie van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie, noemt de aantij gingen van de CCHR 'ondeskundi ge kretologie". De opvattingen van ddie club snijden naar zijn mening zo weinig hout, dat het de moeite niet waard is met hen in discussie te gaan. Gerritzen: "Ze hebben het uitslui tend over de bijwerkingen en dan nog op een manier waaruit duide lijk blijkt dat ze slechts op subjec tieve indrukken afgaan. Van een ge degen onderzoek is absoluut geen sprake geweest". De voorzitter erkent dat er in toe nemende mate gebruik wordt ge maakt van Ritalin. Kwam de com mission nog tot een schatting van enkele honderden. Gerritzen spreekt over enkele duizenden kim deren die Ritalin krijgen. De voorzitter ontkent dat Ritalin averechts zou werken. Het medicijn zorgt er zijns inziens voor dat de ac tiviteit van de kinderen 'beter te re Journalistieke impuls èn betere financiële resultaten (vervolg van pagina 1) LEIDEN - De raad van commissarissen van Damiate. het concern waartoe het Leids- ch/Alphens Dagblad behoort, heeft met aanvaarding van het bedrijfsplan duidelijk uitge sproken, dat voortzetting van de zelfstandigheid van het concern uitgangspunt is. Wel zul len de financiële resultaten de komende jaren moeten verbeteren. Dat wil men bereiken door het personeel van het gehele concern in de komende vijfjaar met 100 man in te krim pen, de vier dagbladen en de huis-aan-huis-bladen op één pers te drukken en door kwali teitsverbetering van het journalistieke produkt het abonneebestand omhoog te brengen. vormd, in de wandeling Coala ge noemd. De gedachte om de drukpers terd en uitgebreid, omdat daar meer mankracht voor beschikbaar komt", aldus Paauw. Leiden te houden, werd in overleg De redactieraad vindt het prima dat FNV-bestuurder Harry Staas van de FNV-bond Druk en Papier rea geert "gelukkig te zijn met de mede deling van de directie, dat er geen I gedwongen ontslagen zullen val- met de bonden verlaten. Plannen de hoofdredacteuren gaan praten len". De directie zal de vakbonden betrekken bij het verdere overleg. het Haarlems Dagblad Leidsch/Alphens Dagblad Staas: "Het was gezien de kosten dactie voor de binnen-, buitenland- bladen. Die samenwerking mag vol- niet vol te houden dat er twee druk persen bleven, maar het sluiten van de pers in Leiden heeft natuurlijk wel voor een aantal ménsen verve lende consequenties. Het betekent tioneel bij voorbeeld dat een aantal in Haar- gens de raad echter niet leiden tot een rompkrant - een algemeen ka- ziet wel mogelijkheden tern met centraal gemaakte binnen- op bepaalde onderdelen redac- land-, buitenland- en economie-pa- i te werken. gina's. De redactieraad is blij dat de De raad lem te werk wordt gesteld. Daar heeft gisteren beslist dat de hoofd- hoofredacteuren tot 1 juni de tijd moeten goede afspraken over ko- redacteuren zich over de v men". nadelen van redactionele Er is een technische werkgroep al werking verder zullen buigen. Voor dactieraad vindt het van belang dat enige tijd bezig om voorstellen te 1 juni willen de commissarissen de een besluit over de zelfstandigheid doen hoe het drukproces in de toe- voorstellen op tafel hebben. komst moet verlopen. "Die werk groep heeft nog niet gerapporteerd, wij hebben dus nog geen enkel in zicht hoe Damiate zich dit voorstelt. Dat willen wij eerst wel eens zien", vindt Staas. De waarnemend hoofdredacteur ^an het Leidsch Dagblad/Alphens Haarlems Dagblad. tegratie niet valt te ontkomen. 'Ik vestiging, wijst erop dat er nog veel zeg het met pijn in het hart. Hon- zaken moeten worden uitgewerkt, derddertig jaar lang is de krant vol- "We zijn door het gemis van een ledig in Leiden gemaakt en daar doe hoofdredacteur een tijdje stuurloos. de drukpers o de directie je slechts node"afstand Als de geweest. Ik ben daarom blij dat ei- Dagblad en Alphens Dagblad op van belang, dat de 'Leidse stem' i binnenlands en buitenlands gebied de plannen doorklinkt en niet ter er beter door worden. En een gevolg zijde wordt geschoven voor Haar- Naast de kwestie v hebben de plannen om tot nauwere samenwerking de redacties van het Haarlems Dag blad en het Leidsch/Alphens Dag blad te komen, tot onrust onder de journalisten in Leiden geleid. De di rectie stelde hierop de plannen uit en gaf 'Leiden' gelegenheid met al ternatieven te komen. Er werd een 'Commissie Onderzoek Alternatie- w ven Leidsch/Alphens Dagblad' ge- blijft, nog verder kan worden verbe- taar bereikbaar. De Leidse wethouder Van der Molen in de bus die dit jaar op proef in Leiden zal rijden. Weliswaar stond de bus nog op een trailer, maar de pret bij de wethouder was er niet minder om. "Een schoonheid van een bus. En fantastisch die met sjof beklede stoelen. Dat houdt het vandalisme tegen". (foto Wim Dijkman) HAARLEM, LEIDEN - "Een schoonheid van een bus". Wet houder Van der Molen (verkeer- en vervoerszaken) toonde zich gistermiddag bij de NZH in Haarlem duidelijk enthousiast over de 'lage vloer'-bus die ko mend voorjaar in Leiden op proef zal rijden. Leiden en Haarlem zijn de proefgemeen- ten voor deze stadsbus, die hét ontwikkelingsstadium nog nau welijks is ontgroeid. Vandaar dat hij gisteren bij de presenta tie nog op een trailer in de NZH- hal stond te pronken. Maar eind maart zal hij rijklaar door de producent uit Valkenswaard worden afgeleverd. De NZH ontving gisteren wethouders en ambtenaren uit de steden die binnen twee jaar nieuwe stadsbussen zullen krij gen, omdat de oude niet meer van deze tijd zijn. Leiden krijgt 'schoonheid bus' op proef De 'lage vloer'-bus heeft als voordeel dat de motor achterin is geplaatst, waardoor de moge lijkheid is ontstaan de instap veel lager te maken: zo'n 2 a 3 centimeter. Terwijl de nu nog in gebruik zijnde stadsbus een in- staphoogte van één meter heeft. De nieuwe generatie bussen voldoet aan alle huidige en toe komstige milieu-eisen. Dat be tekent dat de roetdeeltjes voor 100 procent worden gefilterd en dat de uitstoot van stikstofoxide en koolmonoxide zoveel moge lijk is beperkt. Ook levert het vervoermiddel drie maal zoveel minder geluidhinder op dan de huidige bussen. Wethouder Van der Molen was ook zeer te spreken over het ruime interieur van de bus en de met stof beklede zittingen: "Die zullen minder snel aan vanda lisme ten prooi vallen dan die kunstleren stoelen. Daar wordt veel eerder het mes in gezet. Bovendien, als het interieur er zo mooi uitziet, is de sociale controle veel groter. Mensen zullen er dan eerder wat van zeggen als vandalen de boel ka pot willen maken". Bijkomend voordeel van de stoelen is, dat zij 'zwevend' ge plaatst zijn, waardoor de vloer eronder gemakkelijk schoon te houden is. "Dat scheelt tiental len schoonmaakuren per jaar", aldus een woordvoerder van de NZH. gelen' is. "Vergelijk het maar met een slecht afgestelde motor. Als je dan een beetje gas geeft, loopt deze ook veel gelijkmatiger". Ernstige bijwerkingen zoals de pressiviteit, zelfmoordneigingen en lichamelijke gebreken komen vol gens Gerritzen niet voor. "Het mid del wordt in uiterst lage doseringen voorgeschreven. Van verslaving of afkickverschijnselen is ook geen sprake". De voorzitter erkent dat Ritalin op dit moment 'in de mode is'. Het aantal patiëntjes dat het krijgt voor geschreven is de laatste tijd sterk gestegen. "Zo'n golfbeweging is heel vaak zichtbaar bij medicijnge bruik. Dat kan geen kwaad tenmin ste als het spul alleen voorgeschre ven wordt door artsen en psychia ters. Ritalin is een echt medicijn en hoort dus in handen van echte me dici". Overleg over nieuwe indeling politieregio's REGIO/DEN HAAG - De minis ters Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) praten van daag en dinsdag met een groep bur gemeesters, commissarissen van de koningin, officieren van justitie en politiechefs over de reorganisatie van de politie. Zij hopen hiermee een beter inzicht te krijgen in de wensen en kritiek ten aanzien van de plannen met de politie-organisa- tie. Voorzitter van de bestuurlijke bo venbouw in de regio Zuid-Holland midden, G.W. van Montfrans-Hart- man en de burgemeester van Delft worden vandaag bij de ministers verwacht, de commandant van de rijkspolitie district Den Haag, S.J. van Hulst, is dinsdag aan de beurt. De nieuwe regionale politiekorp sen zullen veel zelfstandiger opere ren d an de korpsen van gemeente en rijkspolitie nu doen. Het rijk zal een flink aantal bevoegdheden en taken delegeren. De korpsen zullen meer dan nu het geval is hun beleid kunnen aanpassen aan de regio waarin zij werkzaam zijn. Dat zei I. Opstelten, direteur-ge- neraal voor openbare orde en veilig heid van het ministerie van binnen landse zaken, gistermiddag bij het leggen van de eerste steen voor een nieuw politiebureau in Naarden. Hij kondigde aan dat de bouwstop voor politiebureaus, zoals die na het opstellen van het regeerakkoord is ingesteld, weer is opgeheven. Gratis treinen AMSTELVEEN (GPD) - De KLM gaat in samenwerking met de Ne derlandse Spoorwegen gratis trein kaartjes geven aan zakenreizigers die vaak met de KLM vliegen. Het gaat om circa 35.000 mensen uit het bestand van de KLM. Zy worden door de KLM en de Spoorwegen persoonlijk aangeschreven. Ze krij gen, wanneer ze daar gebruik van willen maken, twee gratis kaartjes voor de eerste klas. Het aanbod geldt vanaf nu tot medio juni. NOORDWIJK - "Ruimtevaarders realiseren zich heel sterk dat de aar de moet worden beschermd en dat het, voor die bescherming van onze planeet, noodzakelijk is de ruimte te ontdekken. Om dit besef ook tot anderen te laten doordringen is het noodzakelijk de ruimtevaart voor een breed publiek zichtbaar en tast baar te maken. De Noordwjjk Space Expo is hiervoor een uitstekende gelegenheid". Dat zei Nederlands enige astro naut, W. Ockels, gistermiddag tij dens een bijeenkomst van sponsors van de Noordwijk Space Expo (NSE). De sponsors waren bijeenge komen om het bereiken van het hoogste punt van de bouw van de grote expositiehal op het terrein van de ruimtevaartorganisatie Es- tec in Noordwijk, te vieren. Ockels denkt dat de ontspanning tussen Oost en West de ruimtevaart ontwikkeling in de hand kan wer ken. De industrieën die zich tot nu toe met de vervaardiging van wa pens en munitie hebben bezigge houden, hebben in de toekomst wellicht te weinig om handen. "Die bedrijven zouden zich meer kunnen toeleggen op produkten ten behoe ve van de ruimtevaart", aldus Oc kels. NSE is een initiatief van een aan tal Noordwijkse particulieren. Na enkele jaren van onderhandelingen is een vrij unieke constructie van fi nanciering en medezeggenschap bereikt. De expositie is onderge bracht bij een zelfstandige stichting die op haar beurt een overeenkomst heeft met de Estec. Estec levert on der meer de grond en een deel van de inventaris van het 'museum'. De schatting dat het centrum jaarlijks 100.000 tot 130.000 bezoe kers zal trekken, is volgens Ockels zeker niet te optimistisch. Gistermiddag werd ook de raad van aanbeveling geïnstallëerd. Voorzitter is oud-KLM<-topman S. Orlandini, onder-voorzitters zijp S. Patijn, commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, en burgemees ter J.M. Hoffmann van Noordwijk. W. Ockels bij de maquette van het expo-centr Oost en West werkt ontwikkelingen in de ruimtevaart in de hand", (foto LEIDEN - In oktober vorig jaar studeerde ze, 21 jaar oud, cum laude af in het internationaal recht. In middels 22, hoopt ze over twee jaar te promoveren. Gisteren nam zij de Clavareauprijs voor begaafde Leid se juristen in ontvangst. En toch is Jorri Duursma geen saaie boeken- "Ik ben geboren en getogen in Monaco. Maar voor mijn studie in ternationaal recht kwam ik in Lei den terecht". door Anriemiek Ruygrok Gezien haar achtergrond lag het voor de hand dat zij zich voor het mini-staatje zou interesseren. Haar afstudeer-scriptie ging dan ook 'over de volkenrechtelijke aspecten van Europese mini-staten. "Als je zegt dat je in Monaco woont, wordt er wat medelijdend gelachen. "Oh, dat is dat belastingparadijsje", zeg gen ze dan meewarig. Maar wat ik Ontspanning tussen precies wilde weten was de exacte juridische relatie met Frankrijk. En Hogewoning) OEGSTGEEST - Als het gebruik van tropisch hardhout rigoureus aan banden wordt gelegd, zullen de regenwouden waarschijnlijk nog sneller naar de ondergang worden gevoerd. Als de prijs van hout daalt, zullen de landen waar schijnlijk nog meer hardhout kappen. Ze willen immers hun in komsten behouden. En als het hout alle economische waarde heeft verloren, hebben de landen geen enkele reden meer om de re- Secretaris Houtbond op discussie-avond in Oegstgeest: door Wim Wegman genwouden te beschermen. Een boycot-actie, hoe goed bedoeld ook, zal dus alleen maar een ave rechts effect hebben. Die stelling lanceerde C. Schönlank. algemeen secretaris van de Nederlandse Houtbond gisteren tijdens een discussie avond in Oegstgeest over een eventueel gemeentelijk verbod op het gebruik van tropisch hard hout in de bouw. Zo'n verbod is een jaar geleden afgekondigd door de gemeente Dordrecht. Lei den, Zoeterwoude, Oegstgeest, Hazerswoude en enkele andere gemeenten in deze regio overwe gen een soortgelijke maatregel te 'Dat kunnen ze dus maar beter niet doen, vindt Schönlank. Een dergelijk verbod is hoe dan ook al een 'spettertje op de gloeiende plaat'. Niet de houthandel is na melijk als eerste schuldig aan de vernietiging van de regenwou den, maar de eigen bevolking van die landen. Voortgedreven door armoede en een enorme bevol kingsgroei, brandt die jaarlijks grote stukken bos plat om nieuwe landbouwgronden vrij te maken, zo betoogde de houtbond-secre taris. "En moeten we die arme mensen de dupe laten worden van onze ongerustheid over het milieu?". Bewust worden Een vertegenwoordiger van een organisatie voor ontwikkelings hulp en een medewerker van Milieu Defensie waren dit abso luut niet eens met Schönlank. Zij menen dat het grootschalig kap pen van hardhout wel degelijk een belangrijke oorzaak is van de vernietiging van de regenwou den. En een oorzaak bovendien waartegen kan worden opgetre den. "De armoede kunnen wij «daar niet een, twee, drie oplos sen", verklaarde M. van Brakel van de Vereniging Milieu Defen- Hoewel ook de voorstanders van een boycot erkenden dat zo'n maatregel een druppel op de gloeiende plaat is, menen ze dat gemeenten het Dordtse besluit moeten overnemen. "De vernieti ging van de regenwouden kan al leen worden gestopt als consu menten zich ervan bewust wor den dat ze dit hout niet zonder meer kunnen gebruiken en wan neer over deze kwestie internatio nale verdragen worden afgeslo ten. Met öf alleen bewuste consu menten, öf alleen internationale verdragen redden we het echter niet", aldus Van Brakel. En juist een verbod op het ge bruik van tropisch hardhout kan ertoe leiden dat mensen inder daad gaan nadenken over dit pro bleem, zo was de ervaring van het hoofd bouwtoezicht van de ge meente Dordrecht, G. van der Meij. "Nadat het besluit was ge- nomen, kwam een groot aantal mensen bij ons langs met de vraag waarom dit nu in hemels naam nodig was. Ten slotte merk je echter dat die mensen zich be wust zijn geworden van de pro blemen en dat ze begrip hebben". Overigens kan Dordt hun geen goed alternatief bieden. Kozijnen van pvc of aluminium, om twee van de belangrijkste vervan gingsmaterialen te noemen, zijn bijna net zo slecht voor het milieu. Dat gebrek aan altenatie- ven heeft echter zijn voordelen, vindt Van der Meij. "Bedrijven worden hierdoor gestimuleerd om nieuwe wegen te zoeken. En inmiddels hebben zich bij ons bedrijven gemeld die nieuwe materialen hadden ge vonden, of die hardhout aanbo den dat op'een verantwoorde ma nier was gekapt, op een wijze dus die niet ten koste gaat van de re genwouden. En de verordening in Dordrecht staat het gebruik van dergelijk hardhout toe". De avond, die werd bijgewoond door een groot aantal vertegen woordigers uit omliggende ge meenten, was bedoeld als een hoorzitting voor het besluit dat Oegstgeest wil nemen over de be perking van het gebruik van tro pisch hardhout. Of het in deze plaats tot een volledig verbod komt, kon wethouder A. Kohl- beck gisteren nog niet zeggen. "Er zijn nog zo veel andere moge lijkheden". De ongeveer 50 be zoekers- van de discussie-avond waren in elk geval bereid om hun 'druppeltje op de gloeiende plaat' bij te dragen. Een ruime meerder heid van hen bleek tijdens een peiling voor een beperking van tropisch hardhout, in welke vorm dan ook. ook hoe dat in andere mini-staten als San Marino, Liechtenstein, Vati caanstad en Andorra ligt". Waarom sticht een volk een mi- nistaat en aan welke voorwaarden moet zo'n staat voldoen? Die vraag kwam al in haar sciptie ter sprake en in haar proefschrift zal zij er die per op ingaan. "Liechtenstein is ei genlijk zonder medeweten van de bewoners een mini-staatje gewor den. Dat heeft Napoleon even gere geld, omdat hij het van strategisch belang vond. Monaco was en is ge liefd om zijn natuurlijke haven. Frankrijk en Spanje gunnen elkaar Andorra niet en daarom kan het zich als zelfstandige staat handha ven. San Marino is eigenlijk altijd heel stilletjes door de geschiedenis heen gegaan en Vaticaanstad is na tuurlijk met zijn 1.000 inwoners een geval apart". Wanneer mag je een staat vor men? Die vraag hangt nauw samen met het zelfbeschikkingsrecht. "Voor mijn promotie-onderzoek wil ik de exacte normen vinden en die toepassen. Het is een natuurlijke drang van de mens om autonoom te willen zijn. Dat zie je in de Baltische staten in de Sowjet-Unie, in Noord- Ierland en in Baskènland". Met het geld van de prijs, een be drag van 10.000 gulden, wil zij bi bliotheken afgaan om in de archie ven te kunnen duiken. In april brengt zij een bezoek aan Vaticaan stad. "Ik ga daar een maand in een klooster wonen. Zie je het voor je?" schatert ze. Öp de valreep komt nog even aan de orde dat zij in haar vrije tijd kin derboeken schrijft. Ze is nu bezig met het derde deel van een trilogie. Ook treedt zij op als sopraan. Hoe ze het allemaal doet? "Ik doe er lang over hoor. Dat eerste boek heeft drie jaar geduurd, het tweede vijf jaar en nu zal ik wel een hele tijd met het derde bezig zijn". 25 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Het vroeger door de leden van het Leidsche departement der Maatschappij van Nijverheid voorgenomen bezoek aan de Ste- arine-kaarsenfabriek te Gouda is thans bepaald op Woensdag 30 Jan. a.s. Aangezien de corres pondentie per Rijnspoor in het geheel niet uitkomt met het uur, waarop het bezoek verwacht wordt, is besloten de reis te ma ken per Hollandsche spoor via Den haag en wel: 's morgens 10.43 uur van hier, aankomst te Gouda 12.27; gelegenheid al daar te dejeuneren tot 1 uur. Het bezoek aan de fabriek zal van 1 tot 4 uren duren. Zoo mogelijk zullen ook andere merkwaar digheden van Gouda in oogen- schouw worden genomen. De ge zamenlijke maaltijd heeft plaats gehad in het hotel „de Zalm". Vijftig jaar geleden: Gisteravond omstreeks zeven uur brak brand uit op de boven verdieping van de stoomwas- scherij van de firma weduwe H. den Keyzer, aan den Stationweg 35. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, rukte de politie- brandweer met twee motorspui ten en een ladderwagen uit. De brandweer richtte acht slangen op de vlammen, die de geheele bovenverdieping en den droog zolder aantastten. Omstreeks half negen was de brand be dwongen. De schade is zeer groot. Aan het politiebureau meldde zich later de broer van de firmant. Hij bekende de brand te hebben aangestoken. Als reden hiervoor gaf hij op te genslag te hebben gehad bij het in werking stellen der machines, waarna de gedachte bij hem op kwam brand te stichten. Hij is ter observatie overgebracht naar het gesticht 'Endegeest'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13