'Raadsleden moeten personal computer krijgen' G. van Remoortere, directeur rekencentrum, weg bij gemeente Leiden Hond mag op erf blijven NS onderzoeken treinen op loszittende onderdelen DONDERDAG 25 JANUARI 1990 LEIDEN/REGIO Van Remoortere (links) met wethouder Bordewijk: 'Het is voor een deeltijd-raadslid nauwelijks meer bij te hou den. De informatiestroom is veel te groot en complex'. (foto Henk Bouwman) INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 231.1 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 LEIDEN - Raadsleden zouden een personal computer thuis moeten hebben zodat ze mak kelijker kunnen beschikken over gemeentelijke informatie. "Er ligt ook een plan bij de ge meente om het te doen. De vraag is alleen wie het betaalt. Maar we zouden er mee moeten beginnen, al was het alleen maar als experiment", vertelt G. van Remoortere, de voormalige directeur van het gemeentelijk Rekencentrum. Hij nam giste ren afscheid van de gemeente en gaat in het bedrijfsleven wer ken. De 43-jarige Van Remoortere zit voorlopig nog in zijn eigen kantoor aan de Langegracht. Hoewel hij op 1 januari officieel de gemeentedienst verliet, is hij direct weer ingehuurd om 'wat losse eindjes' aan elkaar te knopen. "Maar mijn verblijf is hier slechts tijdelijk". Van Remoortere is sinds 1978 in dienst van de gemeente Leiden. Eerst als hoofd produktie van het LEIDEN - De Nederlandse Spoor wegen (NS) hebben toegezegd de onderstellen van alle treinen te on derzoeken pp loszittende onderde len. Dit is gebeurd naar aanleiding van klachten van de Leidse familie Verbaan, die een garage beheert aan de Vinkweg. De belofte werd volgens Louise Verbaan gisteren gedaan door een NS-medewerker die een kijkje heeft genomen op het bedrijfster rein waar de afgelopen weken regel matig bouten en platen van treinen door de lucht vlogen. Volgens me vrouw Verbaan liet de NS-ambte- naar weten dat er in geen geval een hoog hek langs de spoorweg wordt geplaatst om de rondvliegende on derdelen tegen te houden. De familie Verbaan is niet tevre den over de resultaten van het be zoek. "Die man betwijfelde zelfs of de platen die hier tegen de gevel sloegen wel afkomstig zijn van treinonderstellen. Verder kwam hij kwam niet verder dan allerlei vage Bingo Voor wie graag een gokje wil wagen en hoopt een reis naar Spanje in de wacht te slepen, is er zaterdag 27 januari een bin go in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk. De bingo be gint om ongeveer 20.15 uur. Platenbeurs In de zalen van het Antonius clubhuis aan de Lange Mare heeft op zaterdag 27 januari een grammofoonplatenbeurs plaats. Ook verzamelaars en liefhebbers van CD's die niet meer in de handel zijn kunnen daar vanaf 10.00 uur hun hart ophalen. Lezing In het kader van de tentoonstelling 'De jaren zestig. Actie, kunst en cultuur in Leiden' houdt de dichter Hans Plomp zondagmiddag 28 januari een lezing over eigen werk en de relatie met de ja ren zestig. De voordracht begint om drie uur in Museum de Lakenhal aan de Oude Singel 28-32.. Shuffle De Stichting voor Folkloristische Dans, FETA, introduceert met een workshop de nieuwe dans 'Rotterdam Shuffle'. De workshop heeft plaats op zondag 28 ja nuari tussen 12.00 en 16.00 uur aan de Middelstegracht 8. Voor nadere informa tie: 071-215650. 720211 of 123377. Bingo Muziekvereniging De Burcht houdt zon dag 28 januari haar derde bingo-middag van dit seizoen. Ook laat zij op die mid dag in het nieuwe gebouw aan de J.C. de Rijpstraat ook nu weer het Rad van Avontuur draaien. Aanvang: 14.00 uur. Zuidamerikaanse muziek Muzikanten die Zuidamerikaanse mu ziek ten gehore willen brengen kunnen op zondag 28 januari terecht op het open podium van Tuya aan de Hogewoerd. De middag begint om half drie en duurt tot ongeveer half zes. Dia-voorstelling In buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothe- kersdijk worden maandag 29 januari di a's vertoond over de geschiedenis Lei den en de Lakenhal. De vertoning begint om 10.00 uur. De toegang bedraagt een gulden. Postzegelruil De Leidse postzegelvereniging De Post- zegelvrienden houdt op maandag 29 ja nuari een ruilavond. Deze ruilavond wordt vooral gehouden voor jeugdige verzamelaars maar uiteraard zijn ook ou deren van harte welkom. Geïnteresseer den kunnen vanaf 19.00 uur terecht in het wijkgebouw De Linde aan de Heren straat 64. Excursie Het ouderenwerk van buurthuis Vogel vlucht houdt op vrijdag 26 januari voor 55-plussers een excursie naar Delft. Het vertrek is om 10.00 uur vanaf buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Aanmelding geschiedt door betaling van elf gulden bij het buurthuis. Rekencentrum, later werd hij ad junct-directeur en in '84 directeur. "In 1977 had de gemeente Leiden een forse achterstand. Er was bijna niets geautomatiseerd. Daarna is dat in een vlot tempo gebeurd". Allerlei complexe systemen kwa men het eerst aan de beurt: de be volkingsadministratie, de woon ruimteverdeling, de onroerend- goedbelastingcartotheek en de be lastingen. Daarvoor werd een grote centrale computer aangeschaft. Daarna volgde halverwege de jaren '80 de introductie van de personal computers bij alle dertig directies. Op dit moment wordt bekeken wat er in het grote systeem moet blijven, wat er decentraal kan worden geau tomatiseerd en hoe de diverse syste men in elkaar kunnen opgaan. "De veranderingen in de techniek zijn zo groot, dat de gemeente Lei den voor belangrijke keuzes staat. De vraag is of je alles in een centraal systeem wilt, of dat je alles zo de centraal mogelijk wil organiseren", zo benadrukt Van Remoortere. Hij wordt voorlopig ook nog niet opge volgd totdat duidelijkheid is over welke richting de automatisering in Leiden opgaat. beloftes dat alle treinen worden na gekeken", aldus Jan Verbaan. De problemen zijn waarschijnlijk veroorzaakt doordat de spoorrails zijn verzakt door werkzaamheden aan de overgang De Vink. De trei nen knallen met een enorme snel heid over de ongelijke rails waar door onderdelen los slaan. Volgens de NS-medewerker zijn de verzak kingen inmiddels verholpen. Jan Verbaan gelooft hier niets van. "Dat zou vorige week zijn gebeurd, maar de laatste dagen vloog hier nog van alles het terrein op". Hij is van plan te blijven aandringen op plaatsing van een hoog hek. "Ik stuur een aangetekende brief naar directeur Ploeger van de NS waarin ik voor de veiligheid van mijn gezin en mijn klanten een hek eis". De afdeling voorlichting van de spoorwegen slaagde er tot nu toe niet in naar buiten te komen met een officiële verklaring. Wel sugge reerde een woordvoerder dat de ijzeren platen die tegen de gevel van de woning vlogen wel degelijk af komstig zijn van treinen. "Het zal wel bevestigingsmateriaal van de remblokken zijn". Op de vraag of dat geen gevaar oplevert voor trein- p&ssagiers moest hij het antwoord schuldig blijven, evenals op de vraag of de plaatsing van een hek onbespreekbaar is. De automatisering bij de gemeen te heeft de informatiestroom fors doen toenemen. De financiële infor matie wordt de laatste tijd nogal be kritiseerd. Onduidelijk, onoverzich telijk en ontoegankelijk voor de raadsleden luidde de kritiek. "Het is voor een deeltijd-raadslid nauwe lijks meer bij te houden. De infor matiestroom is veel te groot en com plex", constateert de vertrekkende directeur. Volgens Van Remoortere krijgen de raadsleden vooral bij financiële zaken te veel informatie over de tails. "Terwijl ze misschien alleen maar geïnteresseerd zijn in hoofdlij nen. Maar je zou eerst moeten uit zoeken wat een raadslid precies wil". Hij vindt dat de informatiestroom beter zichtbaar moet worden. "Zo dat je bepaalde stukken door de or ganisatie kunt volgen en weet hoe het met bepaalde procedures is. De opbrengst van zo'n systeem is niet direct meetbaar, maar het verbetert wel de kwaliteit van het werk. Om dat de opbrengst niet direct te me ten is, maar het wel een aanslag is op het gemeentelijk budget, is het vaak moeilijk te beargumenteren. De zorg voor het interne apparaat is geen politiek belang. Alleen als een onderwerp politiek is gemaakt, zoals het doelgroepenbeleid, is er belangstelling voor. De enige in het college die iets zinnigs over automa tisering kan zeggen is Bordewijk. En Kuijers, automatisering is zijn hobby". Door de automatisering zijn in eerste instantie wel banen verdwe nen bij de gemeente Leiden. Of niet bijgekomen. "Neem het salarisbu reau van de gemeente. Daar werken nu vier mensen. Als dat met de hand moet gebeuren, heb je er zeker 40 nodig. Aan de andere kant zijn er bij het Rekencentrum allemaal mensen in dienst gekomen die zich met de automatisering bezighou den. Dat zie je vaak bij automatise ring: eerst wordt het saaie en geest dodende werk geautomatiseerd en daarna komt er een aantal banen bij met een inhoud die meer bevredi gend is". Nu levert automatisering vrijwel nooit meer besparingen op perso neelskosten op. "Het gaat op dit mo ment om het verbeteren van de kwaliteit van het wérk. Uiteindelijk tot nut van de burgers. Zoals bij de koppeling van de bevolkingsadmi nistratie aan de computers van de sociale dienst, de directie woon ruimteverdeling en de belasting dienst. De sociale dienst kan nu ge lijk de gegevens uit de burgelijke stand krijgen en dat betekent dat er sneller een beslissing kan worden genomen over bijvoorbeeld het toe kennen van een uitkering. Daar heeft de burger voordeel van. Ook de bezwaarschriften worden sneller afgehandeld door de automatise ring". NOORDWIJKERHOUT - Een in woner van de Kerkstraat in Noord- wijkerhout mag zijn herdershond op het erf laten lopen. Omwonen den hadden bij de Haagse recht bank geëist dat de hond binnen moest worden gehouden, om de overlast van voortdurend geblaf te beperken. De gedupeerde familie probeert al langer dan een jaar wat tegen de overlast te doen. Zelfs nadat de poli tie proces-verbaal tegen de eigenaar van de hond had opgemaakt en hij vervolgens vorig jaar door de kan tonrechter tot 300 gulden boete was veroordeeld, was het nog niet afge lopen met de geblaf. Volgens de rechtbank heeft de klager onvoldoende aannemelijk kunnen maken dat er sprake is van overlast, temeer ook omdat er tij dens de zitting tegenstrijdige ver klaringen door getuigen werden af gelegd. Overigens is de zaak nog niet afgelopen omdat de eigenaar in hoger beroep is gegaan tegen het opleggen van de boete door de kan tonrechter. Mevrouw Boon kreeg de afgelopen zomer een voor haar heel schok kend bericht. Het GAK schreef haar, dat haar uitkering op grond van de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) mogelijk zou worden ingetrokken. Ze had die uit kering al vanaf 1977 en ze was he laas nog even arbeidsongeschikt als toen. In mei 1989 werd de AAW gewij zigd. Dat kwam voor de meeste be trokkenen volkomen onverwacht. De brief die mevrouw Boon kreeg, was een direkt gevolg van die wijzi ging. Wat hield die wijziging nu precies Heel kort gezegd, komt het erop neer, dat de 'inkomeneis' alsnog ge steld wordt aan mensen, die vóór 1 januari 1979 arbeidsongeschikt zijn geworden. De inkomenseis houdt in, dat je alleen een AAW-uitkering kunt krij gen, als je in het jaar voordat je ar beidsongeschikt werd, tenminste een bepaald inkomen hebt ver diend. De AAW is in 1976 in werking ge treden. Toen was van een inko menseis geen sprake. Later is de wet veranderd. De inkomenseis werd ingevoerd. Iedereen, die na 1 januari 1979 arbeidsongeschikt werd, moest daaraan voldoen. Maar de rechten van mensen, die voor die wetswijziging arbeidsongeschikt waren geworden, bleven gehand haafd. De mensen, die voor 1 januari 1979 arbeidsongeschikt werden, hoefden dus niet aan de inkomens eis te voldoen. Dat is tot nu toe zo gebleven. Maar de wijziging van mei 1989 brengt daarin nu verande ring. Deze groep arbeidsongeschik ten moet alsnog aan de inkomenseis voldoen. Voldoet men daaraan niet, dan wordt de uitkering per juni 1990 ingetrokken. Wetswijziging Waarom die wijziging? We hebben te weinig ruimte om dat hier precies uit te leggen. Maar het komt erop neer, dat de rechter had uitgesproken, dat vrouwen in bepaalde gevallen ten onrechte geen AAW-uitkering hadden gekre gen. De rechter vond dat vrouwen werden gediscrimineerd ten op zichte van mannen. Een groep vrou wen kon dan ook alsnog aanspraak maken op AAW. Regering en parle ment waren bang voor de daaraan verbonden kosten. Zij kwamen met een wetswijziging om de gevreesde schade te beperken. Mensen met AAW, die na 1 janua ri 1979 arbeidsongeschikt zijn ge worden, hoeven zich geen zorgen te maken. Zij zijn immers bij de beslis sing op hun aanvraag AAW al ge toetst op de inkomenseis. Voor hen is de wetswijziging dus niet van be lang. Hetzelfde geldt voor "vroegge- handicapten". Zo worden de men sen genoemd, die al vanaf hun 17e jaar arbeidsongeschikt zijn. De in komenseis geldt niet voor hen. Voor mensen die voor 1 januari 1979 arbeidsongeschikt zijn gewor den, is de wetswijziging wel van be lang. De bedrijfsverenigingen on derzoeken op dit moment of zij een voldoende inkomen hebben ver diend in het jaar voordat ze arbeids ongeschikt werden. Soms zal dat onderzoek al afge rond zijn. Voor elk jaar vanaf 1945 is wettelijk vastgesteld welk bedrag tenminste moet zijn verdiend. Het gaat telkens om ongeveer 15% van het minimumloon, maar dan in gul dens van debetreffende periode. Niet alleen inkomen uit loon dienst telt, maar eveneens de winst van een zelfstandige en bepaalde pensioenen en uitkeringen, zoals uitkeringen op grond van Ziekte wet, WAO (met arbeidsongeschikt heidspercentage van tenminste 45), WW en WWV. Belangrijk is, dat men in bepaal de gevallen wordt geacht een vol doende inkomen te hebben ver diend. Dat betekent, dat u dan het minimale inkomen dus niet echt hoeft te hebben verdiend. Dat is zo in de volgende gevallen: 1U was jonger dan 30 jaar toen u ar beidsongeschikt werd en u hebt in het jaar voordat u arbeidsonge schikt werd, tenminste zes maan den gestudeerd of een opleiding ge volgd. 2. U besteedde in het jaar voordat u arbeidsongeschikt werd, uw tijd grotendeels aan het verzorgen van Politie zoekt goed adres voor Voorhoutse herdershonden VOORHOUT - De eigenares van de twee Mechelse herders, die zon dagavond in Sassenheim 12 scha pen hebben doodgebeten en 31 an dere zodanige verwondingen toe brachten, dat zij moesten worden I afgemaakt, staat haar dieren af. Dit heeft zij in een excuusbrief aan de twee gedupeerde eigenaren van de schapen laten weten. De Voorhout- se politie is op dit moment op zoek naar een goed adres voor de twee herders. Tot op het moment dat de nieuwe eigenaar is gevonden, blij ven de twee Mechelse herders in Voorhout. Sjoukje Dijkstra in Hazerswoudse Stek HAZERSWOUDE - Cabaretier Sjoukje Dijkstra treedt zaterdag 10 februari om 20.00 uur op in het jon gerencentrum De Stek in Hazers- woude. Hij brengt daar zijn een- mansshow 'Betty. Ofwel een dag uit het leven van een panische piani- sche optimist'. Eric Winder is de man die schuil gaat achter de naam van 's Neerlands voormalige ijsko ningin. In zijn optreden wordt de cabare tier geplaagd door twee zaken: het volgens hem a-sociale beleid van het kabinet Lubbers en het verlies van zijn vriendin voor één nacht, Betty. Met vaart en overdrijving brengt Dijkstra deze beide passies voor het voetlicht. hulpbehoevende ouders, broers of zusters dan wel van broers of zus ters onder 18 jaar, wanneer u met hen samenwoonde (onder bepaalde voorwaarden). 3. U was een verlieslijdende zelf standige (of meewerkende partner) en u hebt in het jaar voordat u ar beidsongeschikt werd tenminste zes maanden full time gewerkt. Onderzoek De bedrijfsverenigingen moeten of moesten dus onderzoek doen naar zaken, die in een vaak ver verleden speelden. Het gaat om gegevens van minstens 10 tot 11 jaar 'oud', maar vaak natuurlijk van nog veel oude re datum. Het zal niet meer altijd mogelijk zijn betrouwbare gegevens te verza melen. Voldoende is dan dat u aan nemelijk maakt het vereiste inko men te hebben ontvangen. Natuurlijk kon en kunt u nog steeds zelf bijdragen aan het onder zoek. Het kan bijvoorbeeld zijn, dat u eerder ziek geworden bent dan bij de bedrijfsvereniging bekend is. U kunt dan zelf medische gegevens proberen te krijgen om dat aan te to nen of aannemelijk te maken. En verder verzamelt u natuurlijk alles waarmee u kunt aantonen des tijds te hebben gewerkt, dus loon- stroken, jaaropgaven, boekhou ding, getuigschriften e.d. Beroep Als u niet aan de inkomenseis vol doet (en evenmin wordt geacht daaraan te voldoen), dan wordt uw uitkering ingetrokken met ingang van 1 juni 1990. U ontvangt tevoren een zogenaamde 'voor beroep vat bare beslissing'. We hebben begre pen, dat de eerste beslissingen tot intrekking al zijn verzonden. We raden u aan niet zonder meer genoegen te nemen met de intrek king. U doet er goed aan in elk geval ad vies te vragen over de mogelijkheid in beroep te gaan. U kunt voor zo'n advies onder meer bij ons Instituut terecht. Let u daarbij op de beroeps termijn van één maandl Bijstand Na intrekking van uw AAW zult u in een aantal gevallen een beroep kun nen doen op de Algemene Bij standswet. Maar dat is beslist niet altijd mogelijk. Het recht op bij stand is immers mede afhankelijk van het inkomen van de eventuele partner en van uw vermogen (spaar geld e.d.). Bij de behandeling van het wets ontwerp door de Tweede Kamer is wel gesproken over invoering van een alternatief voor de slachtoffers van de wijziging. Maar daarover is op dit moment nog niets bekend. Wij hebben bij het schrijven van dit stukje mede gebruik gemaakt van een folder van de Stichting de Ombudsman in Hilversum en van een folder van het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering. Deze laatste folder is te krijgen bij de be drijfsverenigingen en ook bij, ons in stituut. De titel is 'arbeidsonge schikt geworden vóór 1979, nog recht op AAW?' Fietsers in Alphen massaal op de bon ALPHEN AAN DEN RIJN - Van wege de aanhoudende klachten van bezoekers en winkeliers in het win kelcentrum De Herenhof in Alphen over fietsers op het trottoir, heeft de Alphense politie gisteren een con trole gehouden. Daarbij werden 27 fietsers bekeurd. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Marathon Dertig hardlopers uit Leiden en omgeving zijn op dit moment in training voor de marathon van Rotterdam. Behalve een sportie ve prestatie hebben zij voor de ruim 42 kilometer, die op 22 april moeten worden afgelegd, ook een ander doel voor ogen, namelijk: geld bijeen te lopen voor patiën ten die in het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) een been mergtransplantatie hebben on dergaan. Het idee is ontstaan onder de medewerkers van de afdeling he- maJtologie-beenmergtransplanta- tie van het AZL. Zij zien dagelijks van dichtbij met welke proble men patiënten te kampen hebben bij het ondergaan van een been mergtransplantatie. Ook de pe riode na de operatie valt niet mee. De patiënten moeten gewoonlijk, ter voorkoming van infecties, we kenlang in een soort tent liggen en zijn op die manier bijna geheel van de buitenwereld afgesloten. Om die lange dagen enigzins draaglijk te maken is het plan ge rezen om geld bijeen te krijgen voor videorecorders en toebeho ren. Behalve met videofilms zou den sommige patiënten ook baat kunnen hebben bij computer spelletjes waarmee zij de tijd kun nen doden. Voor dit soort voorzie ningen heeft het Academisch Zie kenhuis geen geld, vandaar het initiatief om de marathonloop te laten sponsoren. De dertig atleten zijn inmiddels door een aantal firma's in de kle ren gezet en een tweetal bedrijven heeft ook al enkele videorecor ders toegezegd. Daarmee is nog niet alle leed geleden. Vandaar dat het AZL-team nog sponsors en particulieren zoekt die bereid zijn het nodige zweet in klinken de munt om te zetten. Voor meer informatie: R. Pulin- ga, afdeling hematologie-been- mergtransplantatie, Academisch Ziekenhuis Leiden. Tel. 071- 262603. Dik en dun Alle pilletjes en middeltjes waar mee commerciële bedrijven ons willen verleiden het nodige over tollige vet kwijt te raken hebben weinig of geen resultaat. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de consumentenorganisatie Kon- sumenten Kontakt en de omroep vereniging NCRV hebben inge steld naar afslankmiddelen. 'Even snel in een paar weken veel lichaamsvet kwijt raken? Vergeet het maar!' meldt het blad Koop kracht dan ook in een artikel over het onderzoeksresultaat. Het blad concludeert dat de beste manier om af te vallen nog altijd een calo rie-arm dieet is. De bevindingen van het onder zoek staan haaks op de gen van de Leidse i van der Meer. In advertenties van het middel Zero-3 staat zij afge beeld vóór en na een afslank- kingskuur die ze gedaan heeft. Voor de kuur woog de Leidse 109 kilo en droeg zij kledingmaat 50. De andere foto is 7 maanden later gemaakt op de Leidse Kraaier- brug. Mevrouw Van der Meer weegt nu nog maar 58 kilo en draagt kledingmaat 36, wil de ad vertentie ons doen geloven. Waar of niet waar? Is de dikke en de dunne op de foto echt één en dezelfde persoon? Uitgerust met een flinke dosis wantrouwen dachten wij: maak dat de kat maar wijs. Voor de ongelovigen onder ons staat er evenwel een te lefoonnummer in de advertentie. 'Bel me gerust eens op', nodigt mevrouw Van der Meer een ieder uit die meer over de afslankings- kuur wil weten. Wij dus bellen... "Nep? Nee hoor", klinkt aan de andere kant van de lijn de stem van de 23-jarige studente psycho logie Sigrid van der Meer. "Ik ben het echt, op allebei de foto's. Die kuur heeft mij goed geholpen. Anderen mogen dat best van mij weten. Ik vind het wel leuk om te vertellen. En als ik andere men sen, die een probleem hebben met dik zijn, kan helpen doe ik dat graag". "Er wordt heel veel gebeld", vertelt Sigrid van der Meer. "Ik zit natuurlijk niet de hele dag bij de telefoon en soms ben ik het ook wel even zat. Dan trek ik de stekker er uit. De meeste mensen die bellen willen weten of ik het echt ben op de foto's en of de kuur echt werk. Ik ben vrij om te ver tellen wat ik vind, en krijg er geen geld voor. Het enige dat ik er voor krijg is een weekendreisje. Het bedrijf heeft mij ook wel een tele foontoestel ter beschikking ge steld. Dat is wel prettig want ik studeer nog en kan zelf dus geen telefoon betalen". "Zero-3 is geen wondermid del", verklaart de Leidse Sigrid van der Meer. "Op dagen dat je pillen slikt mag je niet eten. Dat is niet zo moeilijk omdat door de pillen het hongergevoel ver dwijnt. Maar, je moet er zelf ook wel wat voor doen want, ook al heb je geen honger, je kunt af en toe nog wel trek hebben in iets lekkers". De Leidse heeft er geen spijt van dat ze aan de advertentie heeft meegewerkt. "Als ik door dat te doen iemand over de streep kan trekken om te gaan lijnen vind ik dat wel plezierig. Gewoon omdat ik weet hoe vervelend het is om dik te zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12