LEIDSCH DAGBLAD Politie provincie m vieren gedeeld NODIG! Sovjetunie verzet zich niet tegen hereniging Duitsland Politie Kashmir legt werk neer Leidse vinding maakt glazen kas overbodig GEVANGENEN IN STAKING Ford samen met Mazda Europese markt op Arts aangeklaagd na tbc-explosie WOENSDAG 24 JANUAR11990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39147 Prijs fl. 1,35 SRINIGAR (UPI) - De politie in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir is vanmorgen in staking gegaan tegen de aanwezigheid van paramilitaire politietroepen. De agenten eisen terugtrekking van de Centrale Reserve Politiemacht (CRPF), die de afgelopen dagen is ingezet om de demonstraties voor onafhankelijkheid van militante moslims neer te slaan. Daarbij zijn meer dan 50 mensen om het leven gekomen. De stakende agenten rie pen ook leuzen tegen hun superieu ren en de nieuwe gouverneur. Jag- mohan, die onlangs door de federa le regering in New Delhi is be noemd. Volgens de betogende agenten zijn tien van hun collega's door een heden van de Centrale Politiemacht doodgeschoten tijdens een vuurge vecht afgelopen maandag. De schietpartij volgde op de beschuldi ging dat enkele dagen eerder fede rale agenten enkele lokale politie mannen hadden doodgeschoten. Er bestonden al spanningen omdat veel plaatselijke agenten voorstan der zijn van afscheiding van Kashmir van India. Daarbij komt dat de politie van Kashmir overwe gend islamitisch is, terwijl de CRPF overwegend uit hindu's bestaat. LEIDEN - Het Leidse bedrijf Nijs- sen Koeling is bezig met het ontwik kelen van een revolutionaire ver lichting voor groenten en planten. De vinding maakt glazen kassen in de toekomst overbodig, omdat daarbij gewassen zonder daglicht kunnen worden geteeld. In afgeslo ten ruimten kunnen op die manier groenten en planten op een veel economischer wijze worden ver bouwd. Door deze verlichting, die geen warmte afgeeft en zeer weinig stroom gebruikt, kan in een afgeslo ten ruimte in meerdere lagen groen te worden geteeld. De gloeilampen van circa 500 watt die nu nog in kas sen worden gebruikt, geven heel Straks groenteteelt met koud kunstlicht veel warmte af en moeten zeker 2 wordt geteeld, zo kunnen worden twee meter boven de gewassen han- afgesloten dat er geen insekten hin gen. Een ander voordeel van de vin ding van Nijssen is dat geen land bouwgif meer hoeft te worden ge bruikt. omdat de ruimten waar komen. Bij de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft Nijssen Koeling een onderzoeksruimte ingericht licht wordt getest op verschillende gewassen. Op dit ogenblik heeft het Leidse bedrijf aan de Einsteinweg al een 'koud' licht op de markt gebracht. Dit rode licht van 1 watt wordt onder andere gebruikt in containers waardoor de planten en groenten geen zogehe ten donkerschade oplopen. Bovendien heeft het licht een spectrum dat uitermate geschikt is voor de groei van gewassen. Hier door wordt het praktisch en econo misch mogelijk om in een geïsoleer de ruimte groenten te verbouwen. Temperatuur, luchtvochtigheid, licht en voedingsstoffen kunnen zeer nauwkeurig worden beheerst. DRESDEN - Ongeveer 300 ge- vangen in de Bautzen-gevange- nis in Dresden zijn vanochtend in staking gegaan voor onbe paalde tijd. Deze gedetineerden werden vanwege de ernstige misdrijven die ze begingen in december niet vrijgelaten tij dens de algemene amnestie in de DDR. Het gebouw is omsingeld door politie. (foto EPA) Leiden, Rijnstreek en duin- en bollenstreek samen LEIDEN/REGIO - De provincie Zuid-Holland wordt opgedeeld in vier politieregio's. Leiden, Alphen aan den Rijn, de duin- en bollenstreek en de Rijnstreek vormen samen één regio. Verder is er een regio Den Haag, één rondom Rotterdam en één in Midden-Holland. De Haarlemmermeer wordt, vanwege de aanwezigheid van Schiphol, bij de Amsterdamse regio gevoegd. AH-personeel bij overval in koelcel gestopt HOOFDDORP (ANP) - Ver moedelijk drie mannen heb ben gisteren een gewapende overval gepleegd op een Al- bert Heyn-filiaal in winkel centrum Het Paradijs in Hoofddorp. De overvallers slo ten 11 personeelsleden van de supermarkt op in een koelcel. Volgens de politie is er bij de overval een aanzienlijk geld bedrag buitgemaakt. Ahold wil echter geen enkele mede deling doen over de omvang van de buit. De drie daders droegen bivakmutsen en wa ren gewapend met vuistvuur wapens. Vanaf half acht sloten zij alle personeelsleden die binnenkwamen om aan het werk te gaan. stuk voor stuk op in de koelcel. Een leidinggevend perso neelslid werd naderhand ge dwongen een geldbedrag af te geven. Ook hij werd opgeslo ten. De medewerkers wisten zich rond half negen zelf te be vrijden. De politie vermoedt dat de overval zorgvuldig is voorbereid. Het akkoord dat de ministers Dales De provincies Groningen, Fries- van binnenlandse zaken en Hirsch land, Drente, Flevoland, Utrecht en Ballin van justitie bereikten over de Zeeland krjjgen elk één regio, indeling van Nederland in 23 poli- Overijssel en Limburg elk 2. Gel- tie-regio's wordt nu eerst bespro- derland, Noord-Holland en Noord- ken met de politie en justitie. Daar- Brabant wordt elk in 3 regio's opge- na wordt het voorgelegd aan de splitst en Zuid-Holland 'spant de Tweede Kamer. Met de opsplitsing kroon' met 4 politieregio's. in regio's komt de samenvoeging De politiebonden ACP maar had liever gezien dat de ge meente Gouda eraan werd toege voegd: "De politie van het groene hart blijft bij elkaar, maar Gouda behoort daar eigenlijk ook toe. Ze ker omdat Gouda qua stad verge lijkbaar is met Leiden, zou het lo gisch zijn ook deze gemeente bij on ze regio te voegen". Districtscommandant S.J. van Hulst is allerminst tevreden. Het be staande district Den Haag zijn, op kanttekeningen ten van de indeling van Noord-Holland en Gelderland na, tevreden met de 23 regio's. Voorzitter L. van der Lin- rijkspolitie wordt in de nieuwe situ- den van de Nederlandse politie- atie opgesplitst. Delft, het Westland bond wil echter nog wel nader over- en Gouda worden ondergebracht leg over de 'gekunstelde construe- bij respectievelijk de Haagse en de tie' om Schiphol op sociaal-econo- Rotterdamse regio, de rest van het mische gronden bij de regio Am- district bljft bij elkaar. sterdam te voegen. Het plan om het beheer v gionale korpsen toe te wijzen a Van Hulst zegt absoluut niet ii i welke argumenten er zijn bestaand en goed functione- Duitse RTL: 'Massagraf Timisoara was bedrog' ENSCHEDE (GPD) - Het massa graf in Timisoara met slachtoffers van de Roemeense veiligheids dienst Securitate was mogelijk be drog ten behoeve van de publiciteit. Explosiv, de actualiteitrubriek van de Duitse commerciële zender RTL-plus, onthulde gisteravond dat de getoonde lichamen afkomstig waren uit graven op het armenkerk- hof. Het zou in werkelijkheid gaan om mensen, zonder familie, die een on natuurlijke dood waren gestorven en die na de sectie hier een armen graf kregen. De tv-zender toonde een interview met de vrouw die de secties verrichtte en met de patho loog-anatoom die een aantal van de lichamen en hun doodsoorzaak identificeerde. De moeder met haar ongeboren kind, waarvan de beelden de wereld zo schokten, waren volgens hem een vrouw die was overleden aan al coholvergiftiging en een baby uit een ander graf die kort na de ge boorte was overleden. De zogehe ten martelkamer was het gebouwtje waar de secties werden verricht. Ook de getoonde kleding, die de Securitate-slachtoffers hadden ge dragen, zou bedrog zijn. Bij nauw keurige beschouwing bleek het om zomerkleding te gaan, zoals sanda len, een schoeisel dat in Roemenië in december doorgaans niet wordt gedragen. Mogelijk storm Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur ongeveer 4 gra den. Middagtcmpcratuur tussen 8 gra den in het Waddengebied en 11 graden in het zuiden van het land. Zuidweste lijke wind, toenemend tot krachtig en aan de kust en op het IJssclmcer tot hard of stormachtig, in de avond draai end naar west en aan de kust mogelijk enige tijd storm. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Van tijd tot tijd enkele buien. Ook af en toe zon. Middagtcm- peratuur ongeveer 7 graden, na het weekeinde mogelijk zachter. Donderdag 25 januari zon op: 08.31 uur. zon onder: 17.13 uur; maan op: 08.04 uur, maan onder: 15.32 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.28 en 14.43 uur: laag wa ter: 10.37 en 23.07 uur. 26 PAGINA'S HAMBURG/DEN HAAG (AP/Rtr/ANP/GPD) - De Sovjetu nie zal zich niet verzetten tegen een hereniging van beide Duitslanden wanneer de bevolking van de DDR dat wil. Dat zegt Nikolai Portuga- lov, adviseur van Sovjet-president Gorbatsjov, vandaag in een inter view met het Westduitse blad Bi ld. "Als de bevolking van de DDR hereniging wil, zal die er komen," zegt Portugalov. "We zullen ons in geen geval tegen die beslissing ver zetten of ingrijpen". Gorbatsjovs adviseur is wel van mening dat een eventuele hereniging haar beslag moet krijgen binnen 'een Europees totaal-concept'. Ook de Tweede Kamer in Den Haag vindt dat de hereniging van de beide Duitslanden zich moet vol trekken in een Europees kader. De eerder gedane uitspraak van minis- TOKYO (UPI/DPA) - De Japanse autoproducent Mazda Motor Corp. is met de Amerikaanse Ford Motor Co. overeengekomen om vanaf 1992 jaarlijks samen 120.000 personenau to's te produceren in de Ford-vesti ging in het Westduitse Saarland. Dit heeft het vooraanstaande Japanse economische dagblad Nihon Keizai Shimbun vanochtend bekendge maakt. Het nieuws is door woord voerders van Mazda bevestigd. Beide ondernemingen zullen on geveer 600 miljoen mark in nieuwe produktie-installaties in Saarland investeren. Ford en Mazda zijn overeengekomen in Europa ieder de helft van de te produceren perso nenwagens onder de eigen merk naam te verkopen. Het nieuwe mo del wordt momenteel ontwikkeld door Mazda. Het Japanse concern is het eerste Japanse autobedrijf dat op het Eu ropese vasteland een produktieves- tiging krijgt. Concurrenten als Hon da, Toyota en Nissan hebben zich gevestigd in Groot-Brittannië. Nis san produceert in zijn Britse fabriek al sinds 1986 de Nissan Bluebird. Honda en Toyota willen met hun produktie in Groot-Brittannië in 1992 beginnen. Mazda kiest voor de Bondsrepu bliek als vestigingsplaats omdat het concern op de Westduitse auto markt in vergelijking met de andere Japanse autoproducenten het grootste marktaandeel heeft. Ford is al met Mazda verbonden doordat het concern een belang van 25 pro cent in de Japanner bezit. ter Van den Broek (buitenlandse za- heidssituatie ken) dat het einde van de Duitse de ling het sluitstuk moet vormen van het opheffen van de Europese de ling, wordt in de Kamer vrij alge- i gedeeld. Duitsland niet mag verschillen voi> de buren, moeten NAVO en War- Te klein schaupact in dat geval wel worden Burgemeester Goekoop 'Uil' x i redelijk tevreden met de indeling, opgeheven of omgevormd tot insti tuten van crisisbeheersing. Van den burgemeester van de grootste rend samenwerkingsverband open plaats (in deze regio dus Goekoop) te breken. "Evenals de burgemees ters van de betrokken gemeenten, denk ik dat Gouda, Delft en het Westland gewoon bij ons moet blij ven. Hun belangen sneeuwen onder Leiden als ze bij veel grotere regio's worden ingedeeld". Kamerlid Gualthérie van Weezei Broek zei afgelopen weekeinde nog (CDA) zag gisteren 'geen overtui- te voelen de DDR op gende reden om op den duur twee korte termijn een EG-lidmaatschap democratische Duitse staten apart te laten voortbestaan, mits de Pool- westgrens ondubbelzinnig wordt te bieden, zolang de staat lid i i het Warschaupact. De WD-er Weisglas vond dat erkend'. PvdA'er Van Traa stelde hereniging van de beide Duitslan- ook dat 'juridische scherpslijperij' den alleen onder Amerikaanse niets kan veranderen aan het feit voorwaarden dat de Poolse westgrens - de Oder- hebben. Eén Neisse - vastligt. "Indien het ernst I kunnen plaats die voorwaarden, zoals door de Amerikaanse presi- met het opheffen van de Europese dent Bush verwoord, is dat het land deling, kan Duitsland daarvan niet als geheel tot de NAVO toetreedt. worden uitgesloten", aldus Van Bij die voorwaarde worden echter vraagtekens gezet in de Bondsrepu- tegenstelling bliek. Minister van defensie Stol- tenberg ontkende gisteren ii Traa. De PvdA vindt, tot Van den Broek en de CDA-frac- o tie, dat het lidmaatschap van het terview met het blad Die Welt niet Warschaupact snelle toetreding de DDR tot de EG niet hoeft te staan. Omdat de dat "een wezenlijke rol in het Atlan- de weg tisch bondgenootschap ook op lan- ilig- ge termijn" van belang is. BIJ DE STIERENBRUG TE HUUR. Geïnteresseerd in 220 m2 perfekt kantoor? Voor meer informatie bel even Mary Kreft. VOS&RARTNERS Tel. 071-221775. staat voor 40 miljoen te koop DEN HAAG (GPD) - Hotel Des Indes in Den Haag is te koop. Het statige hotel aan het Lange Voorhout moet 40 miljoen gul den opbrengen. Alle 75 perso neelsleden van Des Indes, dat bekend staat als internationaal ontmoetingspunt voor zakenlie den, diplomaten en politici, zul len na de verkoop meegaan naar de nieuwe eigenaar. De huidige eigenaar, de Britse brouwerij Bass, is ook eigenaar van de hotelketens Crest Hotels en Holiday Inn. B. Felix, direc teur van het sjieke Haagse hotel: "Des Indes is te luxe in vergelij king met Holiday Inn. De Britse eigenaar wil Des Indes verko pen aan een maatschappij die gespecialiseerd is in vijf-sterren hotels. Indes past niet in het plaatje van die maatschappij". Des Indes werd in 1838 ge bouwd in opdracht van baron Van Brjenen die er zyn residen tie vestigde. In 1881 werd Des Indes in gebruik genomen als hotel. Het vijf-sterrenhotel met 77 luxe kamers, bruidssuites en zeven zalen die nog in oorspron kelijke staat zijn bewaard, werd vorig jaar genoteerd als een van de 220 beste hotels ter wereld. Van Basten blijft bij AC Milan voor 20 miljoen MILAAN (Rtr) - AC Milan heeft ruim 20 miljoen gulden over om Marco van Basten tot juni 1993 te behouden. Een woordvoerder van de Italiaanse club verklaarde gister avond, dat met de Nederlandse spits in principe overeenstemming is bereikt over een nieuw contract. Van Basten zet deze week zijn handtekening onder de verbintenis, waarschijnlijk in de luxueuze villa van eigenaar Silvio Berlusconi in Arcore. Van Basten was gisteren zelf aanwezig bij de besprekingen over de contractverlenging. Berlusconi na afloop: „Het is een hele opluchting, dat hij bij Milan blijft. Stel je voor dat hij aan het ein de van dit seizoen was vertrokken. Dan was elke nieuwe treffer de ko mende maanden een ware kwell- ling geweest", aldus de media-gi gant. Zondag nestelde van Basten zich aan de kop van de topscorerslijst met twee doelpunten tegen Udine- se. Hij bracht zijn totaal daarmee op 12. DEN BOSCH (ANP) - Ex-patiënten hebben tegen een Veghelse arts een klacht ingediend bij het medisch tuchtcollege in Eindhoven. Hij zou verantwoordelijk zijn voor het uit breken van een tbc-explosie onder zijn patiënten. Daardoor zijn 5 pa tiënten overleden en enkele tiental len blijvend invalide geworden. Ook de Brabantse inspecteur voor de volksgezondheid H. Plok- ker heeft een klacht ingediend. Be gin 1988 werd bekend dat 55 van de 502 patiënten van de arts besmet waren met tbc. Een uitgebreid on derzoek van de afdeling infectie ziekten van de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksge zondheid heeft geen antwoord kun nen geven op de schuldvraag. "Daarom is het waarschijnlijk ook niet mogelijk om de arts strafrech telijk te vervolgen", aldus inspec teur Plokker. Libisch vliegtuig in Frankfurt doorzocht FRANKFURTtAP) - De Westduitse politie heeft urenlang een Libisch verkeersvliegtuig op de luchthaven van Frankfurt aan de grond gehou den, na een tip dat er mogelijk een Libisch terreurcommando aan boord was. Alle 75 passagiers en hun bagage werden na de landing aan een strenge controle onderwor pen, maar de controle leverde niets op. De Boeing 727 kon vanochtend de terugreis naar Tripoli aanvaar den. Drie mannen, die zonder over de benodigde papieren te beschikken wapens bij zich hadden, werden korte tijd vastgehouden. Zij bleken veiligheidsagenten van de Libische luchtvaartmaatschappij De arts behandelde vooral men sen met gewrichtsklachten en huid aandoeningen. Zijn patiënten kwa men uit het hele land. Hij zou op een ongebruikelijke manier omstreden geneesmiddelen hebben voorge schreven. De arts praktizeert voor zover bekend nog steeds, maar heeft inmiddels wel zijn behande lingsmethode gewijzigd, aldus de inspecteur. Volgens hem is het niet mogelijk om op korte termijn de praktijk stil te leggen. "Dat kan al leen het medisch tuchtcollege doen. Het duurt echter nog wel enkele ja ren voordat er een uitspraak is". Volgens Plokker kan de epidemie op diverse manieren zijn ontstaan. Het kan zijn dat een besmette pa tiënt anderen heeft aangestoken. Het is ook mogelijk dat de arts heeft gewerkt met injectienaalden die niet goed waren schoongemaakt. De gedupeerde patiënten gaan van die laatste veronderstelling uit, al dus Plokker. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missenl Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50° Voor bet abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1