LEIDSCH DAGBLAD Azeri's eisen eind aan noodtoestand NODIG! Voorbereiding staatsgreep ontkend Ten minste 129 doden bij onlusten Sovjetunie Vragen over bonus top- beambten Havenbedrijf prinses An™ BOERENKOOL EN VARKENSSCHNITZEL FOREHOLTE NAAR ROEMENIË Meer mensen in ziekenhuis als gevolg van vergrijzing Slachting onder schapen door ontsnapte honden Gebeten agent schiet eigenaar van hond neer MAANDAG 22 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39145 Prijs fl. 1,35 OOST-BERLIJN (GPD) - De Oost- duitse minister-president Hans Modrow heeft het bericht uit de Westduitse sensatiekrant Bild dat delen van de staatsveiligheids dienst en het leger een staatsgreep voorbereiden, als een 'provocatie' van de hand gewezen. Bild, dat zich beroept op bronnen uit de oppositie, meldde vanmor gen dat elitetroepen van de staats veiligheidsdienst en het Nationale Volksleger sinds vrijdag in staat van alarm zijn en zich gemeen schappelijk op een burgeroorlog voorbereiden. Een door de oppositie voorgeno men algemene staking op woens dag zouden de Stasi en het leger als argument willen gebruiken om de macht over te nemen, aldus Bild. Modrow zei vanmorgen bij het begin van de 'ronde rafel' dat hij vannacht de ministers van defensie en binnenlandse zaken om ophelde ring heeft gevraagd, maar geen en kele aanwijzing heeft gevonden dat de geruchten waar zijn. Hij toonde zich buitengewoon bezorgd over de binnenlandse stabiliteit en riep op nieuw de buitenparlementaire op positie op nog deze week tot zijn ka binet toe te treden om het democra tiseringsproces niet in gevaar te brengen. Ook de DDR-CDU, die tot grote woede van de Westduitse christen-democraten nog steeds in de regering zit, riep de oppositie op om zitting te nemen in een grote co alitie. Modrow nam duidelijk afstand van zijn eigen partij, de communis tische SED. "In mijn verantwoorde- MOSKOU/BAKOE (AP/AFP/DPA/Rtr) - Honderdduizenden inwoners van de Azerbajd zjaanse hoofdstad Bakoe zijn vanmorgen in staking gegaan en naar het centrum getrokken om de slachtoffers van het ingrijpen van het Sovjetleger te herdenken en opnieuw te pro testeren tegen de noodtoestand. Het Azerbajdzjaanse parlement heeft Moskou het ultima tum gesteld om binnen twee dagen de noodtoestand in Azerbeidzjan in te trekken met uit zondering van de grensgebieden. lijkheid voor het volk zie ik mij niet aan een partij gebonden, hoewel ik lid ben van een partij", zei hij. De SED kreeg dit weekeinde een grote klap. Vice-voorzitter en burgemees ter van Dresden Wolfgang Berg- hofer trad met 39 vooraanstaande hervormingsezinde communisten uit de partij. In een brief aan paftij- voorzitter Gysi schreven ze niet te geloven dat "deze partij zich kan be vrijden van de last van het verleden en zich daarom niet geloofwaardig kan inzetten voor het vernieuwings proces". Ze steunen president Modrow, willen een vrije markteco nomie en een snelle en nauwe sa menwerking met West-Duitsland. De partij heeft de laatste maan den meer dan een miljoen leden ver loren en daar kwamen er dit week einde onvrijwillig nog een paar bij. De partij sloot 13 ex-Politburoleden uit, onder wie Egon Krenz. De Oost- duitse justitie zit ook niet stil. Ex- parlementsvoorzitter en Politburo- lid Sindermann is net als twee oud ministers achter de tralies gezet we gens machtsmisbruik. En tegen de huidige minister van financiën Utta Nickel loopt een vooronderzoek op verdenking van misbruik van staatsgelden. Ze besloot vanmor gen af te treden na overleg met Modrow. Volgens sommige bronnen zou het parlement overwegen zich anders af te scheiden van de Sovjetunie, maar volgens een bij de vergadering aanwezigd redacteur van het Azer bajdzjaanse persbureau Azerinform is een mogelijke afscheiding niet aan de orde geweest. Het parlement van de voornamelijk door islami tische Azerbajdzjanen bewoonde enclave Nachitsjevan in het zuiden van Armenië riep zaterdag al de on afhankelijkheid uit.' Dat was een protest tegen het optreden van de Sovjettroepen in Bakoe. Na hevige gevechten wisten de Sovjet-troepen zaterdag door barri cades heen te breken en het cen trum van Bakoe in te nemen. Het of ficiële persbureau TASS meldde dat tijdens de aanval en bij scher mutselingen op de voorgaande dag 83 mensen om het leven waren ge komen, onder wie 14 militairen en hun gezinsleden. Volgens officiële cijfers hebben de gewelddadighe den van de afgelopen week 156 do den en meer dan 500 gewonden ge kost, maar er wordt ook gesproken van veel meer slachtoffers. Een inwoner van Bakoe meldde vanmorgen dat fabrieken de hele ochtend de sjrenes hadden laten loeien om de doden te gedenken. Radio, televisie en het openbaar vervoer behalve de metro lagen stil vanwege een staking, die zou duren totdat het Rode Leger uit Bakoe zou zijn teruggetrokken. Het is ondui delijk door wie de staking is georga niseerd. De Sovjettroepen grepen volgens hem niet in. De Azerbajdzjaanse bevolking negeerde ook gisteren al massaal de noodtoestand en verzamelde zich voor het partij hoofdkwartier en het parlementsgebouw in Bakoe om te rouwen over de slachtoffers. In de hele stad werden zwarte vlaggen uit ramen gehangen en op balkons of auto's gelegd. Sovjettroepen wer den onder vuur genomen door mui- 1 tende Azerbajdzjaanse kadetten en collega's uit de aangrenzende repu bliek Georgië. Het ministerie van binnenlandse zaken in Moskou meldde dat extre misten een dok in de haven van Ba koe hadden bezet en dreigden een nabijgelegen tanker op te blazen als het leger zich niet uit de stad terug trekt. Iran heeft gisteren troepen langs de noordelijke grens met de Sovjet republiek Azerbajdzjan gestatio neerd om verdere grensoverschrij dingen door Azeri's te verhinderen. Alleen Azeri's uit de Sovjetunie die naar hun land terug willen zullen nog worden doorgelaten, zo heeft radio Teheran gemeld, waar ze scherp worden' gecontroleerd op wapenbezit. Iraanse leiders hebben Moskou ervoor gewaarschuwd dat de onderdrukking van de shi'iti- sche islamieten in Azerbajdzjan de woede zal wekken van alle 70 mil joen moslims in de Sovjetunie en hun geloofsgenoten elders in de we reld. 'Nog deze maand einde monopolie van communisten' MOSKOU/BRUSSEL (Rtr/AP) - De leidende rol van de communisti sche partij in de Sovjetunie wordt nog deze maand geschrapt, zodat de weg vrij wordt gemaakt voor 'echte democratie'. Dit heeft Nikolaj Sjisj- lin, lid van het Sovjetrussische Cen traal Comité, verklaard in een inter view met de Belgische krant De Morgen. In artikel 6 van de grondwet ligt de leidende rol van de communisti sche partij verankerd. Sjisjlin zegt dat dit artikel aangepast zal worden, zodat een meer-partijensysteem mogelijk wordt. "Het is tijd voor de tweede fase van de politieke hervor mingen. Echte democratie is ons belangrijkste doel", aldus Sjisjlin. Eind januari komt het voltallige Centraal Comité van de communis tische partij bijeen. Sjisjlin voor spelt dat er dan tot een belangrijke koerswijziging besloten zal worden. Een groep progressieve commu nisten heeft afgelopen weekeinde de factie Democratisch Platform opgericht, die de invoering van een meer-partijenstelsel nastreeft. Een deel van de groep wil zich van de communistische partij afsplitsen en een sociaal-democratische partij oprichten, als de partijleiding geen democratische hervormingen wil doorvoeren. BENTHUIZEN (ANP) - De 25-jari- ge J. Straathof uit Hazerswoude Dorp en zijn 19-jarige vriendin A. Geleijnse uit Boskoop zijn zaterdag morgen vroeg op de Hoogeveense- weg in Benthuizen bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak raakte de personenauto waarin het tweetal zat even na 2 uur in de rech- terberm van de weg. Vervolgens kwam de auto aan de linkerzijde van de weg tegen een boom tot stil stand. Beide slachtoffers moesten door de brandweer uit het om de boom gevouwen wrak worden be vrijd. (foto ANP) Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Krachtige zuidwestelijke wind, aan de ku&t en op het IJsselmcer af en toe hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met regen en tijdelijk veel wind. Middagtempe ratuur ongeveer 8 graden. ^DRUKKERIJ DELTA BACH ROTTERDAM (ANP) - De directie van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam heeft zich mogelijk schuldig gemaakt aan "een ernstige overtreding van bevoegdheden" door zonder overleg met B en W le den van het managementsteam vo rig jaar mei een eenmalige bonus van 10.000 gulden netto uit te beta len. Het zou gaan om acht topambte naren, uitgezonderd de directiele den, die de bonus kregen als belo ning voor de extra inspanning die zij hebben geleverd bij de reorgani satie van het Havenbedrijf. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die twee PvdA-raadsleden aan het col lege van B en W hebben gesteld. Ze willen weten of B en W inmiddels maatregelen hebben genomen te gen de directie van het Havenbe drijf en of het besluit alsnog onge daan kan worden gemaakt. Wanneer lager en middelbaar per soneel een dergelijke beloning is onthouden, is dat niet alleen "on rechtvaardig". Het heeft ook een averechtse werking in een organisa tie in verandering waar de inzet van een ieder wordt gevraagd, aldus de raadsleden. Ze verwijten directeur H. Mole naar van het Havenbedrijf boven dien dat deze zich "onsolidair" op stelt ten opzichte van andere dien- wil scheiden LONDEN - Britse kranten melden sten van de gemeente Rotterdam, vandaag dat prinses Anne (39), de "Zij moeten immers ook een extra enige dochter van koningin Eliza- inspanning leveren voor reorgani- beth, wil scheiden van kapitein satie en het nieuwe Rotterdam, Mark Philips (41). Zij hebben twee maar hebben vaak geen financiële kinderen en leven sinds augustus ruimte voor extra toeslagen". apart. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Cfl Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram W Gepaneerde varkensschnitzel, 1 "7Q 100 gram ®a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DDR-premier Modrow noemt onthulling Bild provocatie De handbalsters van Foreholte zijn bereid om in Roemenië te spelen voor de Europa Cup. Na een weken durende discussie over de uitwedstrijd tegen AS Terom Iasi heeft de Voorhoutse eredivisio- nist de knoop doorgehakt. Manager An Plug zegt inmiddels genoeg garanties te hebben voor een probleemloze trip naar Iasi, een universiteitsstad in het noorden van Roemenië. De datum voor de return in de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars is nog niet bekend. De twee clubs laten vandaag aan de Internationale Handbal Federatie (IHF) weten dat ze op 20 februari in Iasi willen spelen. Afgelopen weekeinde speelde Terom Iasi haar uitwedstrijd in Voorhout. De Roemeensen won nen in een uitverkochte sporthal De Gaasbak met 26-20. De winnaar kreeg na afloop een minuten lange staande ovatie van het Voorhoutse publiek. (foto ANP) SASSENHEIM - Twee ontsnapte schapen samen met haar "naaste herdershonden hebben gisteravond buurman boer Van Dijk, wiens een ware slachting aangericht on- schapen aan de dood ontsnapten, der de schapen van twee' Sassen- heimse landbouwers. Elf schapen werden door de honden doodgebe- HILLEGOM - Een 27-jarige man ten. Drieëndertig andere waren er uit Bloemendaal is zaterdagmorgen door beten of doordat ze in doods- door een agent van de rijkspolitie in angst in de sloot sprongen zo slecht Hillegom in zijn schouder gescho- i toe dat ze door een Sassenheim- ten. De man werd in de Hoofdstraat UTRECHT (ANP) Het aantal zie kenhuisopnamen is vorig jaar voor het eerst sinds 1983 weer gestegen. De stijging bedroeg 1,4 procent. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het informatiecentrum voor de gezond heidszorg SIG. De toename van het aantal opnamen is volgens het in formatiecentrum volledig terug te voeren op de opnamestijging in de categorie patiënten boven de 65 jaar. Er werden vorig jaar 8.9 pro cent meer bejaarden in ziekenhui zen opgenomen dan in 1988. Sinds 1983 zijn ziekenhuizen ge bonden aan een vast budget. Vanaf die tijd vertoonde het aantal opna men een dalende lijn. In 1988 was daar al een kentering in te zien. Die heeft zich vorig jaar doorgezet in een reële stijging. De sinds 1983 dalende trend in de gemiddelde verpleegduur heeft zich in 1989 wel voortgezet, zo blijkt uit de onderzoekingen van de SIG. Tegenover het gemiddelde van 11,3 dagen in 1988 stond vorig jaar een gemiddelde van 11,0 dagen. Ondanks het stijgend aantal op namen is het gebruik van de zieken huisbedden in Nederland met 1,4 procent gedaald. Dat is het gevolg van de relatief sterke daling van de gemiddelde verpleegduur. In 1988 werd 42 procent van de bedden ge bruikt door bejaarden. Vorig jaar was dat 45 procent. Wat de SIG-cij- fers betekenen in termen van kos ten heeft het centrum niet onder zocht. se dierenarts moesten worden afge- aangehouden na het plegen maakt verkeersovertreding en tijdens een De schapen liepen in een weiland woordenwisseling beet zijn hond, aan de Hoofdstraat in Sassenheim. een Mechelse herder, de politieman De honden waren afkomstig uit enkele keren in het been. Toen het Spaarne Ziekenhuis Voorhout en daar door nog onbe- beest vervolgens opnieuw tot de Hij i kende oorzaak losgebroken. De ei- aanval overging schoot de agent de De politieman werd door een arts de honden is inmiddels hond dood. Er viel vervolgens nog behandeld aaq de bijtwonden door de politie gehoord. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Overigens waren de honden al eerder ontsnapt en ook.toen hadden zij schapen aangevallen en gedood. Volgens een woordvoerder van de Sassenheimse politie zal de eige naar door de gemeente Voorhout worden gelast om de honden te la ten afmaken. Op de foto: Boerin mevrouw H. Ruijgrok bij een van haar gedode Noorse coaster dreigt bij Den Helder te zinken DEN HELDER (ANP) - Op ruim 50 kilometer ten noorden van Den Helder is vanochtend de Noorse kustvaarder Tefla in ernstige pro blemen geraakt. De Koninklijke Marine meldde vanochtend dat het 291 ton metende schip zinken de was. Het heeft om onmiddellij ke hulp gevraagd. Een helikopter van het marine vliegkamp De Kooy nabij Den Helder vloog direct naar het in nood verkerende schip om de vier opvarenden zonodig van boord te hijsen. De bemanning doet pogin gen doen om de Tefla met pompen drijvend te houden en een haven te bereiken. raakte. schot dat de Bloemendaler zijn been. De rijksrecherche stelt óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missenl Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15" Ik neem een laarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratisl (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidscb Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden, U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1