Ingrijpen dreigt in inkomen specialist Huistraiteur naturel. cn Voorstanders kernenergie drijven mee op Onderzoek OM naar overlijden Stillissen Bijdrage Schiphol aan luchtvervuiling groter BLOED OP HET PLEIN Verweer tegen schorsing anti-apartheidsbeleid ZATERDAG 20 JANUARI 1990 ÜHE 'Hoe dan ook resultaten akkoord verzekeren' DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Simons (WVC) zal op korte termijn in overleg tre den met de Landelijke specialisten vereniging (LSVj. Inzet van het beraad vormt het feit dat 15 procent van de LSV-leden donderdag tegen een akkoord stemde dat onder meer in komens en tarieven voor de eerstkomende driejaar vastlegt. Simons wil met de LSV maat regelen bespreken waardoor de resultaten van het akkoord hoe dan ook worden bereikt "links om of rechts om". Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad verklaard. Donderdag stemden hartchirurgen, cardiologen, oogart sen, plastische chirurgen en radio logen tegen het akkoord over inko mens en tarieven. In het uiterste ge val kan dit betekenen dat zij geen contracten meer krijgen van de-zie- Nederland nog niet toe aan pil tegen straling DEN HAAG (GPD) Versprei ding van jodiumpillen om de be volking bij een kernramp te be schermen tegen straling, zit er in Nederland voorlopig niet in. In België heeft de staatssecretaris van volksgezondheid voorge steld dergelijke pillen beschik baar te stellen. De burgers krij gen daar mogelijk een anti-nu cleaire pil en die moeten ze aan de elektriciteitsmeter bevesti gen. "Het plan is al zo vaak geop perd", zegt een woordvoerder van het ministerie van milieube heer (Vrom). "Er is echter nog nooit serieus mee omgegaan; het nut ervan staat ook niet we tenschappelijk vast". De ge dachte achter het innemen van jodiumpillen is dat het lichaam verzadigd raakt met jodium, en deze stof dan ook niet meer op neemt. Dus ook niet het radio actieve jodium dat bij een kern ramp in grote hoeveelheden vrijkomt. Het is niet duidelijk welk mi nisterie er in ons land verant woordelijk is voor het treffen van een dergelijke maatregel. "Typisch iets voor VROM, zij hebben stralingsbescherming in de portefeuille", meent een ambtenaar van (WVC). "Wij gaan hier niet over. Bin nenlandse Zaken is verantwoor delijk voor de bestrijding van rampen. Vraag naar de afdeling Civiéle Verdediging", adviseert de woordvoerder van Vrom. De voorlichter van Binnenlandse Zaken erkent dat rampenbeleid tot de taken van zijn ministerie behoort. "De beoordeling van de jodiumpil is echter iets voor WVC. Het gaat immers om een medisch aspect van rampen", aldus de ambtenaar. En daar mee is het kringetje rond. kenfondsen. Ook is een korting van tien procent op hun inkomens als straf mogelijk. Volgens Lubbers is een "passend" beleid nodig met als consequentie dat de resultaten van het akkoord, dat goedgekeurd is door 85 procent van de LSV-achter- ban, verzekerd worden. In een brief aan de LSV heeft Si mons gisteren laten weten dat het kabinet, behoudens de juridische afwikkeling van de zaak, kan in stemmen met het akkoord zodat met de uitvoering kan worden be gonnen. Volgens de bewindsman bevordert het akkoord kostenbe heersing en doelmatigheid. Boven dien betekent het dat alle partijen weer 'on speaking terms' met elkaar zijn hetgeen van groot belang is ge zien de discussie over de kwaliteit van de gezondheidszorg in de toe komst. Volgens Simons komt het drieja rige contract tegemoet aan de wens van de overheid om te komen tot ta riefafspraken waardoor omzetver- schillen tussen specialisten onder ling kleiner worden en de werkbe lasting beter wordt gehonoreerd Ook zullen verschillen in tarieven tussen ziekenfonds- en particulier verzekerde patiënten afnemen. Een wezenlijk punt van het akkoord is bovendien dat de honorering vrij gevestigde specialisten drie jaar wordt bevroren, aldus Si- Binnenland kort ENSCHEDE (GPD/ANP) - Het openbaar ministerie in Almelo stelt volgende week een onderzoek in naar de omstandigheden waaron der Ineke Stinissen (47) gisteren overleed. De vrouw stierf gisteren even na eert uur 's middags in ver pleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen nadat zij zestien jaar lang in coma lag. Twaalf dagen geleden stopte het verpleeghuis na jarenlange discus sie met de kunstmatige toediening van voedsel en vocht. Volgens offi cier van justitie mevrouw E. Heus, woordvoerder van het Almelose parket, is het normaal dat justitie bij een niet-natuurlijke dood onder zoekt "of er strafrechtelijk iets aan de hand is". Zeker in het geval van mevrouw Stinissen is een dergelijk onderzoek geboden, aldus Heus. "Het gaat om een zaak die in Ne derland de gemoederen nogal in be weging heeft gebracht, waarover verschillend wordt gedacht en waarover gerechtelijke procedures zijn gevoerd. Net zoals dat destijds met euthanasie het geval was, moet bij het overlijden van een coma-pa tiënt een juridische toetsing plaats vinden". Heus wilde niet zeggen welke cri teria daarbij zullen worden gehan teerd. Maar het is aannemelijk dat vooral wordt gekeken of het ver pleeghuis voldoende overleg heeft gepleegd met deskundigen en naas te familie over het stopzetten van de behandeling. Directeur Nij Bijvank van Het Wiedenbroek in Haaksbergen zegt dat hij het onderzoek van justitie niet vreest. "Onze besluitvorming was zo zorgvuldig als maar mogelijk UTRECHT (ANP) - De Stichting Natuur en Milieu meent dat het luchtverkeer op Schiphol in veel grotere mate aan de luchtvervuiling bijdraagt dan de ongeveer tien pro cent die het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne onlangs heeft berekend. Ir. J. Fran sen van de stichting denkt dat de werkelijke bijdrage eerder in de buurt van de 30 tot 40 procent ligt. Fransen vindt een vervolg op het onderzoek van het RIVM noodzake lijk, zei hij gisteren Daarbij moet worden gekeken naar de werkelijke hoeveelheid zwaveldioxide (S02) die door het vliegverkeer wordt uit gestoten. Het RIVM heeft volgens hem geen gegevens ingewonnen over de werkelijke uitworp van S02 en deze niet zelf gemeten. Het is volledig af gegaan op een Amerikaans onder zoek. De brandstof (kerosine) die de vliegtuigen gebruiken moet worden onderzocht. Dat geldt niet alleen voor de brandstof die op Schiphol wordt getankt, maar ook voor ker osine die vliegtuigen elders hebben getankt en aan boord hebben. Voor het meten van de uitstoot is voor nieuwe vliegtuigen de medewer king van fabrikanten noodzakelijk. Daarnaast moet de uitworp worden onderzocht van vliegtuigen die bij voorbeeld al vijf of tien jaar vliegen. "TT is. Er zijn tal van deskundigen, me dici en ethici, geraadpleegd alvo rens is besloten tot levensbeëindi ging," zo licht Nij Bijvank toe. Dat de inspectie voor de volksge zondheid de levensbeëindiging van Ineke Stinissen aanhangig heeft ge maakt bij het Medisch Tuchtcollege heeft volgens Nij Bijvank vooral te maken met de zeer grote zorgvul digheid die ook de inspectie in deze zaak moet nastreven. Zelf is Nij Bij vank opgelucht over de wijze waar op het leven van de coma-patiënte is beëindigd: "Onder de gegeven om standigheden was dit voor alle be trokkenen de beste oplossing". ^<3 DEN HAAG - Vier actievoerders tegen defensiehulp aan Turkije hebben gisteren iets van hun eigen bloed verspild op de trappen van het ministerie van defensie op het Plein in Den Haag. De demonstranten verwijten de re gering medeplichtigheid aan 'de volkerenmoord op de Koerden'. De actie voerders werden aangehouden en het ministerie binnengebracht, (foto anpi UTRECHT (ANP/GPD) - De Bege leidingscommissie Hartchirurgie Nederland (BHN) heeft de cardiolo gen en hartchirurgen geadviseerd, patiënten die te lang op een operatie moeten wachten naar het buiten land te verwijzen. Op het ogenblik ontstaan volgens de BHN in Neder land onverantwoorde risico's. De commissie heeft de medisch adviseur van de Ziekenfondsraad gisteren in een telegram gevraagd om een gesprek. Ze wil dan overleg plegen over een zo goed mogelijke organisatie van de luchtbruggen. In het verleden, toen er luchtbruggen bestonden naar de Verenigde Sta ten, Engeland en Zwitserland, was de Ziekenfondsraad ook bij de orga nisatie betrokken. Deze luchtbrug gen zijn in 1984 afgeschaft In het telegram staat dat de com missie "herhaald krachtig heeft aangedrongen" op uitbreiding van de operatiecapaciteit, zodat het pro bleem van de wachtlijsten binnen Luchtbruggen hartpatiënten weer instellen' Nederland kan worden opgelost. Maar volgens de BHN heeft staats secretaris Simons van volksgezond heid daar tot nu toe niet op gerea geerd. Op het ogenblik wachten onge veer 2.600 patiënten langer dan drie maanden op een operatie. De BHN vindt dat onverantwoord. Ze meent dat de capaciteit dit jaar moet wor den uitgebreid tot ruim 13.000 ope raties. Verzekeraars en ziekenfond sen willen niet verder gaan dan 11.500. Deze week sprak de Rotterdamse rechtbankpresident uit dat de ope ratie van drie hartpatiënten in Lon- In het vervolgonderzoek moet ook worden gekeken naar de uit worp van kankerverwekkende stof fen in de lucht. Fransen legt een ver binding met een onderzoek naar het verhoudingsgewijs hoge aantal ge vallen van leukemie (bjoedkanker) onder inwoners, voornamelijk kin deren, van Aalsmeer. De neerslag van kankerverwekkende stoffen op de bodem, in het water en in het bij zonder op groenten voor de eigen consumptie moet worden onder zocht. Fransen wijst op informatie van Aalsmeerder over de soms ster ke luchtvervuiling door in de nabij heid op Schiphol-Oost proefdraai- ende vliegtuigen. Hij sluit niet uit dat uit het nader onderzoek niet alleen zal blijken dat het aandeel van net luchtverkeer in de luchtvervuiling groter is maar dat de luchtvervuiling in totaliteit bovendien ernstiger is dan tot nu toe wordt aangenomen. Het RIVM heeft slechts op een aantal punten gemeten. Het aantal metingen moet worden uitgebreid vindt Fransen. De medewerker van Natuur en Milieu zegt niet dat het RIVM heeft gesjoemeld met de cijfers, maar hij heeft wel de indruk dat het econo misch belang voor alle betrokkenen bij de luchthaven, met uitzondering van het ministerie van milieube heer, zeer zwaar weegt. DEN HAAG (ANP) - De LOTA (Lo kale overheden tegen apartheid) komt in het geweer tegen het be sluit van de Kroon gemeenteraads besluiten met een economisch anti- apartheidsbeleid te schorsen. Dit is gisteren besloten op een vergade ring met de gemeenten die dit be leid in een raadsbesluit hebben neergelegd. Het kabinet wordt onder druk ge zet om duidelijkheid te verschaffen; komt die er niet dan zal de LOTA haar leden adviseren een civielrech telijke procedure te starten. Verder krijgen de gemeenten bij wie een raadsbesluit in de maak is, van de LOTA het advies voorlopig door te gaan met de besluitvorming. De LOTA stuurt, zo deelde een woordvoerder mee, een brief naar het kabinet met een verzoek de dia loog met haar voort te zetten en dui delijkheid te geven over de draag wijdte van de schorsing. Het gaat in de betrokken gemeenten om één besluit op basis van een model waar de LOTA in april vorig jaar mee Steen des aanstoots voor de rege ring is het daarin neergelegde eco nomische voorkeursbeleid: ge meenten leggen zich vast geen za ken te doen met Nederlandse be drijven die relaties hebben met Zuid-Afrika. De regering noemt dat een boycot, de LOTA-gemeenten zien er alleen een mogelijkheid in het zakendoen van bedrijven met Zuidafrika als criterium te laten meetellen naast andere. In de omstreden raadsbesluiten hebben de gemeenten echter ook beleid neergelegd waarover ze al eerder andere, nimmer bestreden. geschorste of vernietigde besluiten hadden genomen, het voornemen geen produkten uit Zuid-Afrika te kopen en ook om sponsorgeld te weigeren van bedrijven met relaties met Zuid-Afrika. De LOTA vindt dat de regering daar eerst maar eens duidelijkheid over moet verschaffen. In de hele discussie die dezer dagen ontbrand de, is steeds alleen maar over het voorkeursbeleid gesproken, aldus een LOTA-woordvoerder. Dat cul mineerde donderdag in het besluit van de Kroon de besluiten te schor sen op voorstel van minister Van den Broek (buitenlandse zaken), mede namens minister Dales van binnenlandse zaken. De regering besloot vooralsnog alleen tot schorsing en niet tot ver nietiging omdat ze nu een onder zoek wil doen naar de vraag of de besluiten strijdig zijn met wet of al gemeen belang. Iraniërs op Dam in hongerstaking AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer veertig Iraniërs zijn gisteren op de Dam in Amsterdam in hongersta king gegaan. De actie is een solidari teitsbetuiging met politieke gevan genen in hup vaderland en een pro test tegen de schendingen van de mensenrechten. Ook in elf andere landen zijn hongerstakingen geor ganiseerd. De Iraniérs - voor het me rendeel vluchtelingen en ex-gevan genen - zijn van plan, aldus een woordvoerder, om hun actie zeker tien dagen vol te houden. den door het ziekenfonds moet wor den betaald. Volgens de Schiedam- se ziekenfondsdirecteur C.F. Oom- en is daarmee de bodem weggesla gen onder een beheersbare finan ciering van de gezondheidszorg. De desbetreffende patiënten hadden al meer dan drie maanden op de wachtlijst gestaan, en volgens de normen is dat het maximum. De hartpatiënten waren op eigen hout je naar Engeland gegaan. De ziekenfondsen vrezen nu dat iedere soort patiënt die op één of an dere wachtlijst staat, een vrijbrief heeft om voorzieningen af te dwin gen. Volgens Oomen, die er overigens de nadruk op legt dat zijn zieken fonds de Londense kosten wel zal betalen, is nu h$t woord aan de poli tiek. "In overleg met alle betrokke nen zullen wij bovendien overwe gen toch in hoger beroep te gaan. Kamer wordt toch gekend in opdracht onderzoek euthanasie DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de onderzoeksopdracht van de commissie die de euthanasie-pcak- tijk in Nederland in kaart gaat bren gen eerst met de Tweede Kamer be spreken. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dat mede namens staatssecretaris Simons (volksge zondheid) gisteren aan de Kamer gemeld. Hirsch Ballin komt daarmee ge deeltelijk tegemoet aan de bezwa ren die vooral de oppositiepartijen WD en D66 lieten horen tijdens de behandeling van de justitie-begro- ting deze week. Beide partijen we zen de minister op de toezegging van premier Lubbers dat de Kamer gekend zou worden bij de opstel ling van de opdracht aan de com- Hirsch Ballin kwam de Kamer de ze week al een eind tegemoet en be loofde dat over de precieze inhoud van de opdracht nog overleg met het parlement zou volgen. Zo moet de commissie, die onder voorzitter schap van mr. Remmelink, procu reur-generaal bij de Hoge Raad, staat, een derde instantie of com missie inschakelen voor het verkrij gen van inzicht in de medische praktijk van levensbeëindigend op treden. De Kamer wenst zich uit te spreken over de deel-opdracht aan die derde. De minister heeft de Kamer nu gemeld dat de commissie-Remme- link zich met voorrang zal bezig houden met het opstellen van een preciese opdracht. Bezuiniging De NCRV is bezig met een bezuini gingsplan dat wellicht twintig ar beidsplaatsen gaat kosten bij de on dersteunende dienst (kantine, stu- diopersoneel enzovoorts). De NCRV is daartoe gekomen omdat het zogenaamde poolingscontract dat het NOB (het uit de NOS-ver- zelfstandigde produktiebedrijf dat technische faciliteiten aan de om roep levert) met de omroepen heeft, per 1 januari 1992 afloopt. Er wordt zelfs over gepraat om het contract al een jaar eerder te beëindigen. Euromast Om klaar te zijn voor de viering van het 650-jarig bestaan van Rotter dam èn voor de jaren negentig, gaat de Euromast bijna twee maanden dicht, meldt directeur Norma Ben- nink. Het restaurant en de keukens in de de toren worden in een geheel nieuw jasje gestoken. De Rotter damse mastgaat aanstaande maan dag dicht en wordt op 15 maart weer geopend. Het is de tweede keer in haar dertigjarig bestaan dat de Eu romast een ingrijpende verbouwing ondergaat. Forensen De Amsterdamse wethouder Walter Etty wil laten onderzoeken of in grote steden een forensenbelasting kan worden ingevoerd. Dit is een heffing van de gemeente, die wordt opgelegd aan bedrijven met veel- werknemers van buiten de stad. Et ty meent dat veel forensen profite ren van de uitgebreide voorzienin gen van de grote stad, zoals open baar vervoer en kunst, zonder er aan mee te betalen. Etiopië De radio- en televisie-actie voor hongerend Etiopie heeft tot dusver minimaal tien miljoen gulden opge bracht. Dit heeft woordvoerder Van Veldhoven van de hulporganisatie NOVIB gistermiddag meegedeeld. De actie wordt vanavond afgeslo ten. Maar het gironummer 555 blijft voorlopig openstaan voor giften. De actie voor Etiopie. waar hongers nood heerst door droogte en oorlog, ging eind november vorig jaar van DODEWAARD De voorstanders van kernenergie beginnen zich, in de luwte van de toegenomen zorg voor het milieu, weer te weren. De periode na het ongeluk in Tsjer- nobyl is gebruikt om zaken op e^n rijtje te zetten en het zelfvertrou\v en te herwinnen. En het optimisme overheerst weer. "De politieke sa menstelling van een kabinet moet ondergeschikt zijn aan rationele ar gumenten voor of tegen kernener gie," aldus directeur Hans Arnold van de kerncentrale in Dodewaard. door Nico Hylkema Er wordt nu druk gesleuteld in Dodewa§rd om de centrale gereed te maken voor de laatste fase van de energieopwekking. In 1997 is Dode waard afgeschreven en zal de cen trale sluiten. De tweede Nederland se kerncentrale zal niet veel latei- volgen. Tot voor kort leek het lot van kernenergie in Nederland daar mee bezegeld. "Inderdaad, leek," zegt Arnold, "er is nooit gezegd dat Nederland definitief af zou zien van het gebruik van kernenergie". Na een roerige periode, vol de monstraties en mistige 'Brede Maatschappelijke Discussies' leek het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl een definitief einde te maken aan kernenergie. Voor hjet eerst was de wereld geconfronteerd met de gevolgen van een echte kernramp. Het voorafgaande onge luk in het Amerikaanse Harrisburg, waal" men de gevolgen op het nip pertje binnen de perken wist te hou den. was daarbij vergeleken kinder spel. Arnold: "Terecht is in Nederland kernenergie op een zacht pitje ge zet. We moesten eerst uitzoeken of een dergelijk ongeluk zich hier ook voor zou kunnen doen. Tsjernobyl bleek echter zo'n ander soort cen trale. Als je een auto op houtgas stookt en daarachter een benzine wagentje hangt om het hout aan te steken en dat wagentje ontploft, ga je ook niet alle Westerse benzineau to's afschaffen". Volgens hem heb ben kernfysici meer geleerd van Harrisburg, omdat de centrale daar meer overeenkomsten vertoonde met de Europese centrales. Bijna-doodklap Op zich is Arnold niet eens ongeluk kig met de bgna-doodklap die Tsjernobyl nucleaire energie heeft gegeven. "Het heeft ons de moge lijkheid gegeven na te denken. Dat het de volksopinie heeft beïnvloed is volstrekt begrijpelijk. Ik heb er geen moeite mee als men nu zegt: 'Dan maar liever geen kernenergie'. Daar staat tegenover dat er nu een voorlichting moet komen waarin een heel moeilijke materie wordt uitgelegd, zonder dat de waarheid geweld wordt aangedaan*. Het nieuwe élan in beperkte kring voor kernenergie heeft veel te maken met de toestand waarin het milieu verkeert en de zorg daarover. Arnold: "Een normaal werkende kerncentrale is een schone energie bron. Er is geen uitstoot van zwavel- dioxyde, of koolzuurgassen. Als men in Amsterdan bekvecht over de bouw van een kolen- of gas ge stookte centrale met betrekking tot de uitstoot van kooldioxyde. zou je moeten bedenken dat één kerncen trale in plaats van een gas- of kolen gestookte centrale een verminde ring van C02 te weeg brengt, gelijk aan die van het hele Nederlandse autopark". "We moeten op een breed front het milieu aanpakken. Als dat kan met kernenergie maar dan wel maatschappelijk geaccepteerd dan moetje dat doen", zegt Arnold, die ontkent dat de zorg voor het milieu nu handig wordt misbruikt door voorstanders van kernenergie. De nieuwe generatie kerncentrales zou volgens hem 'tien tot honderd maal veiliger' zijn dan de bestaande en de oplossing voor opslag van het radio-actieve afval lijkt aanstaande. Nul komma nul "Als je het zo weet te verpakken dat de kans op verspreiding nul komma nul is en zover zijn we rest al leen de vraag waar je het moet op bergen. Er zijn berekeningen over de risico's van de opslag onder gronds in kleilagen in België en in zousteenlagen in Nederland. Daar uit blijkt slechts een heel kleine risi cofactor. Er zit minder beweging in die formaties dan gedacht, hooguit enkele millimeters per eeuw. Dan moetje gewoon stellen dat deze wij ze van opslag veilig is". Dat er wel eens splijtstof zoek is geraakt kan Arnold niet ontkennen. "Maar wat moet je met een contai ner van vele tonnen? Dan heb je op zijn minst een fabriek nodig om dat veilig te verwerken. Als een land zo'n fabriek bouwt dan is dat bin nen de kortst mogelijke tijd be kend". Maar het gebeurt: in Pakistan, In dia en Israel zijn van dergelijke fa brieken gebouwd. En wie een fa briek heeft voor opwekking van splijtstoffen, heeft het materiaal voor het maken van een atoombom, ook al is dat in strijd met het non- profileratie verdrag. Arnold: "Er zijn inderdaad al heel veel landen met een atoombom, waarvan het niet de bedoeling was dat ze die zou den krijgen. Toch is er na de Twee de Wereldoorlog nooit meereen ge bruikt. Het risico is gewoon te groot. Zou al iemand zulke plannen hebben dan zouden de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie broeder lijk gearmd daar een eind aan ma ken". Goedkoper Arnold ontkent dat de voorstanders van kernenergie de kosten naar zich toe rekenen en de kosten van veilig heid en ontmanteling van de afge schreven centrales niet meenemen in de berekeningen. "Voor ontman teling van Dodewaard wordt ge spaard," stelt hij, "jaarlijks gaat er geld in een potje, hetgeen wordt doorberekend in de kostprijs. Wat kernenergie echt duur maakt is de lange bouwperiode ten gevolge van de vele vergunningsprocedures. Voor de nieuwe generatie centrales willen we meteen een typegoedkeu ring. Dan heb je alleen maar een aanpassing nodig voor de regionale omstandigheden, zoals overstro mingsgevaar, gevaar voor het neer storten van een vliegtuig op een aanvliegroute, enzovoort". Kinderschoenen Absolute veiligheid van kern energie kan niemand garanderen. "Als er een bron van energievoor ziening zou zijn met een risicofactor nul, dan zou ik zeggen: alle bestaan de centrales, inclusief waterkracht en windmolens vervangen door wat ik die 'black-box' zou noemen. Maar die is er niet. Ergo, wat is een haal bare kaart? Daarin horen factoren als milieu en veiligheid mee te spe len. De economische factor speelt een mindere rol. Electriciteit zal in ieder geval duurder worden. Grondstoffen worden nu eenmaal schaarser". Arnolds hoop is wat dat betreft ge vestigd op de waterstoffusie. Maar die zal volgens hem veel duurder zijn, dan alle huidige energiebron nen. Bovendien staat waterstoffusie nog in de kinderschoenen. "Kern energie is een schone overbrug gingsenergiebron, tot over een x- aantal jaren waterstoffusie operabel is. Dat kan nog wel honderd jaar du ren. Daarvoor moet de voorraad vol doende zijn. Als het mogelijk is moetje ook alle andere schone ener giebronnen aanwenden". Blijft de vraag of uitbreiding van de energievoorziening nodig is. Ar nold: "Dat moet je mondiaal zien. De bevolking breidt zich uit en de energiebehoefte per hoofd van de bevolking neemt toe. Besparing is nodig, maar niet voldoende. Denk alleen maar aan de opkomst van in dustrie in de Derde Wereld. Boven dien komen de huidige kolen- en gascentrales ook aan hun eind. Die moeten vervangen. Als klein landje als Nederland kun je wel zeggen wij hebben voldoende, maar dat is niet verantwoordelijk ten opzichte van de rest van de wereld. Als alle kleine landjes dat zeggen..." Maar de bevolking moet beslis sen. "Je moet alles, inclusief de risi co's, op een rijtje zetten. Op grond daarvan moet er een beslissing ko men. Niet op emotionele argumen ten als 'ik wil het niet' of 'het moet absoluut'. Ik geloof dat het mogelijk is een voorlichtingsprogramma te maken, dat die emotionele argu menten uitschakelt. Maar als de be volking geen rationele argumenten wil, dan houdt alles op. Dat is nu eenmaal democratie". Alle gerechten van onze Hujstraiteur zijn naturel bereid. Dus zonder conserveermidde len en andere synthetische toevoegingen. Dit betekent wel dat de Lasagne, de Babi Katjang, de Nasi Goreng, de Moussaka, de soepen en alle andere Huistraiteur gerechten beperkt houdbaar zijn. U vindt ze, uiteraard verpakt in pvc-vrije bakjes, in onze koelvitrine. Een groen idee van Albert Heijn. Ie soepen en iten 0

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3