Marco Bakker: 'Eén Europa uitdaging voor artiesten' Radius neemt afscheid van dans Dans 'Melodie' werkt op je zenuwen Verbouwing sterfhuis Van Gogh onzeker Hollandse Scola blijft overeind 'De Verboden Stad' naar Rotterdam ZATERDAG 20 JANUARI 1990 KUNST PAGINA 39 Theaterprogramma in teken van de 12 EG-lidstaten CULEMBORG Europa 1992 wordt niet alleen voor eco nomen maar ook voor artiesten heel interessant. "Cultureel gezien wordt het een grote uitdaging", meent Marco Bak ker. Door het reizen en het geven van concerten in het bui tenland is hij, naar eigen zeggen, min of meer vertrouwd ge raakt met de gedachte dat de twaalf EG-lidstaten zullen worden samengesmeed. "Het is alleen jammer dat je als ar tiest niet altijd de tijd hebt om een land goed te leren ken nen. Je vertoeft er vaak niet langer dan twee dagen, komt het vliegtuig uit en neemt een taxi naar je hotel. De volgen de dag repetitie, 's avonds het concert en vervolgens keer je terug naar Nederland". Op dit ogenblik maakt Marco Bakker een tournee door het land die in het teken staat van Europa 1992. Titel van het evenement: 'Europa'. Samen met de musici Hans Visser (mede-oprichter van Flairck), die samen met Bakker het programma over Europa heeft bedacht, Annet Visser. Paul Dieckman en Marcel Andriessen, worden in een vlot tempo de karakteristieke klanken van elk EG-land vertolkt. door Bert Pol In 'Europa' zet Bakker ook in het kort de geschiedenis van de twaalf landen uiteen. Nadat hij eerst een liedje vertolkt uit de musical 'Chess', begint de rondreis in Dene marken, overigens het enige land dat door Bakker niet in een lied wordt belicht. Hij vertelt een sprookje van Hans Christian Ander sen. dat uiteraard betrekking heeft op Europa. "Andersen heeft in 1853 al een verhaal geschreven over de Kanaaltunnel". Na Denemarken barst de Europese reis pas goed los. "We gaan over zee naar Ierland. Je hoort dan het geluid van de golven en boten". Bakker zingt een Iers volksliedje, een jig. En op deze wij ze wordt heel Europa aangedaan. Voor Engeland staat een "leuk oud Engels liedje" op het programma, 'Drink to me only'. Belgie is bijvoor beeld goed voor een liedje van Jac ques Brei. Voor Nederland werd een potpourri van Amsterdamse wijsjes gekozen. "We krijgen de zaal dan altijd los". Waarom Amsterdam en geen Limburg? "Dat vonden wij te lyrisch." zegt Bakker. "We zijn vrij afstandelijk in het programma. We hebben gezocht naar een meng vorm tussen concert en theater. Dat uiteindelijk de keuze op Amster dam viel heeft te maken met het feit, dat we hebben geconstateerd dat er weinig goede volksmuziek in Nederland te vinden is". Jubileum Hoewel het Europese programma hem danig bezighoudt, kijkt Marco Bakker ook al uit naar zijn 25-jarig jubileum als zanger. Dat jubilieum wordt, in het winterseizoen 1991- 1992, gevierd in zeven grote voor stellingen. "Aan deze shows wer ken een groot orkest, een koor en een aantal vedetten uit het buiten land mee". Maar voor het zo ver is komt er in juni eerst nog een opera over Eline Vere. "Ik speel daar twee hoofdrol len in, speciaal voor mijn stem ge schreven. Ik speel de droomprins van Eline Vere en ik speel de wat oudere man waar ze later mee trouwt". De opera zal in een groot aantal steden worden uitgevoerd. Ook staat nog steeds een film op stapel, die door zijn vrouw Willeke van Ammelrooy zal worden geregis seerd. In deze komische thFiller ver tolkt Marco Bakker de rol van een beroemd operazanger die, op een gegeven moment, een vampier wordt. Voorlopige titel van de film is 'Blooper'. "Er bestaat al belang stelling voor in het buitenland," al dus Bakker, "maar het script had nog niet onze voldoening. Ik denk dat de film toch nog weer wordt uit gesteld, omdat Willeke vermoede lijk eerst nog een andere film gaat maken". Naast de tournees zijn er nog de 'losse' aanbiedingen, zoals een con certreeks met het Noordholland Fil harmonisch Orkest. "Dat wordt een Weens programma, maar niet met operette." Daarnaast wordt Bakker de presentator van twaalf tv-shows die worden uitgezonden vanuit de twaalf hoofdsteden in de EG-lan- den. Veel wil Bakker er nog niet over kwijt. "Het is nog de vraag of de televisie deze shows rond kan krijgen. Een aantal omroepen doen er aan mee. De NOS ook". Voorlopig heeft Bakker met de vier andere musici zijn handen vol aan 'Europa' in eigen land, waar hij ondanks zijn internationale erva ring toch het liefst woont. "Lk ben in Nederland geworteld en ik heb hier mijn familie en kennissen. Boven dien heb ik ontzettend veel werk in Nederland en in België. Dan heeft het weinig zin om in het buitenland te gaan wonen, waar je dan weer iets moet gaan opbouwen. En als ik niet meer kan zingen, dan ga ik getalen teerde jonge mensen begeleiden. En talent ïs er in ons land". Tot hoe lang zal Marco Bakker dan nog blijven zingen? "Hermann Schey. hetzelfde stemtype als ik, zong op 82-jarige leeftijd nog een zeer goede Christuspartij in de Mat- theus Passion. Ik denk niet dat ik het zo lang volhou, maar ik hoop tot aan mijn pensioengerechtigde leef tijd nog goed te kunnen meedraai- tRIJS (GPD) - In Auve r-Oise overleed op 29 juli II ncent van Gogh in de 'Aub Ravoux'. Het vieren van jwfeest is in het stadje al 1 nnen. Het hoogtepunt m< herdenking worden rond Tfkamer van de 'Auberge I ux', maar dat dreigt uit te n op een fiasco. De Belgisc ;enaar Jean-Dominque Ja: is heeft nog geen enkele ac dernomen, behalve het uit< i van prachtige reclamef rs over zijn plannen met rberg voor het Van Goj Rudolph Bakker ranssens had beloofd dat de b€ •oemde herberg tegen 1990 gehec /oor het feest gereed zou zijn. In d praktijk is er sinds de aankoop doe fanssens met het pand niets mee 'ebeurd. Tegen de 20ste mei - d lag waarop Vincent een eeuw gelt len in Auvers aankwam - is de he: Derg zeker niet klaan Sterker no| n Auvers weet niemand wat er mt iet sterfhuis gaat gebeuren. De eigenaar klinkt geruststel end. H;j erkent dat de restauratie an het pand en de bouw van het ge >lande museum in de tuin is uitge teld, maar het enkel om 'wat admi listratieve problemen'. Met nadrul intkent Janssens in financiële pre Jemen te verkeren. Het projec vordt betaald door sponsors uit d ;ehele wereld. Voor Nederland zoi ^nton Dreesmann in de beurs het >en getast. In het informatiemateriaal da anssens indertijd heeft uitgedeeld taat te lezen dat 'de werken en di oorbereiding van het geheel ziel uilen moeten uitstrekken tot de ember 1989, om dan gereed te zijl oor de manifestaties rond he euwfeest van van Gogh'. En hel elfde document gaat voort: 'He Instituut' zal vanaf zijn opening he euwfeest van de aankomst van vai logh in Auvers-sur-Oise (20 me 990) vieren en daarna de herder :ing van zijn dood (29 juli 1990)'. Janssens zegt nu met zijn activ eiten in Auvers te wachten omdc he anders samenvallen met de fes iviteiten in Amsterdam en 'daa 'alt niet tegen te concurreren'. Dc ïeemt niet weg dat daarmee d iloude herberg in Auvers tijdens d /an-Goghherdenkingen op zij )est net in de steigers zal staan. Hc benodigde gereeschap voor d verkzaamheden is in geen velde >f wegen te bekennen. Intussen werpen de plannen voi het volksfeest hun schaduwt vooruit. Zondag 20 mei komt er et feesttrein vol muzikanten in Auve Topjaar voor Spoorwegmuseum UTRECHT (ANP) In het jaar 1989 hebben 211.000 mensen het Spoorwegmuseum in Utrecht bezocht. Dat waren er ruim 60.000 meer dan het vorige re cord, dat in 1982 werd geboekt. De eerste zes maanden van 1989 was het museum nog gedeelte lijk gesloten. Daarna hebben de bezoekers aan de NS-jubileum- tentoonstelling 'Treinen door de Tijd' het verlies echter ruim schoots gecompenseerd. Ook na sluiting van de jubileumten toonstelling op het Utrechtse Centraal Station lag het bezoe kersaantal een kwart hoger dan in andere jaren, aldus hef Spoor wegmuseum. aan. Er wordt een dansavond ge houden, die 'De kamer van de zon nebloemen' wordt genoemd. Op zondag 29 juli, de sterfdag van van Gogh. gaat iedereen naar het kerk hof en wie wil kan fiets- of wandel tochten maken die Zunderf, Auvers en~St.Rémy-de-Provence met el kaar verbinden. Verder komt er een tentoonstelling over het Auvers in de dagen van van Gogh. Wild Het meest wilde plan van de Franse organisatoren is een slechts 210 gulden kostende reis naar het Van Goghmuseum in Amsterdam en naar het Museum Kroller-Muller op 6 en 7 april. De inschrijvers vertrek ken 's-nachts om 11 uur met een slaapbus uit Auvers. om zich dan de volgende morgen maar ten dele uit geslapen op de kunst te werpen. 'De reis in een couchette-bus maakt dat we niet in een hotel hoeven te over nachten', aldus de mededelingen van het toeristenbureau: 'want dat is heel duur en bovendien in deze periode nauwelijks te vinden'. Anders dan Janssens is de ge meente Auvers niet bang om het te gen 'Nederland' op te nemen: 'Na tuurlijk is het onmogelijk om op on ze eigen van Gogh-expositie het Hollandse wereldniveau te halen', stelt de folder van gemeente en vw, Bovendien: 'de herdenking van een dode is geen feest en het staat als een paal boven water dat alleen ten toonstellingen de waardigheid kun nen hebben die bij zo'n gelegenheid ROTTERDAM (GPD) - De specta culaire Chinese tentoonstelling 'De Verboden Stad' komt definitief naar Rotterdam. Het museum Boy mans-wan Beuningen heeft van de gemeente Rotterdam het groene licht gekregen om de veel bespro ken expositie, die gepland is van 15 september tot 25 november, te hou den. Het gemeentebestuur en de mu seumdirectie hadden vorig jaar af gesproken tot januari 1990 te wach ten met een besluit in verband met de bloedige onderdrukking van de studentenopstand in Peking, afge lopen juni. Het contract voor de ten toonstelling was al in 1988 gesloten met het Paleis-museum in de Chi nese hoofdstad. J. Ter Molen, adjunct-directeur van Boymans: "De Verboden Stad is een zuiver historische tentoon stelling en heeft niets te maken met de tragische gebeurtenissen van vo rig jaar. We hadden er wel begrip voor dat de gemeente vorig jaar even pas op de plaats wilde maken. Maar we moesten nu definitief we ten of we konden doorgaan, want anders zouden we te weinig voorbe reidingstijd hebben". De komende maanden moeten af spraken worden gemaakt met tour operators en de Nederlandse Spoor wegen over de wijze waarop de gro te aantallen bezoekers naar Boy mans kunnen komen. De museum directie verwacht zeker een kwart miljoen geïnteresseerden. Het Sino logisch Instituut in Leiden zal een uitgebreide handleiding schrijven over de Verboden Stad, waar de bij zondere keizerlijke hofcultuur be- stdnd. Aan de geplande verbou wing van de ingang van het muse um Boymans zal overigens pas na de Chinese expositie worden be gonnen. De uitbreiding aan de ach terkant van het museum start vol gende week en wordt nog dit jaar voltooid. UTRECHT (ANP) - In de Utrecht se Stadsschouwburg gaat maandag de balletproduktie 'De ballerina, een tijdsbeeld' in première. Met dit programma neemt Alexandra Radi us dit seizoen op 47-jarige leeftijd af scheid van het ballettoneel. Eind december vorig jaar danste zij al voor het laatst in een avondvullend ballet bij het Nationaal Ballet als prinses Aurora in 'The Sleeping Be auty'. Radius heeft voor dit programma een keus gemaakt uit de balletten die gemaakt werden voor Marie Taglioni (1804 - 1884), Isadora Dun can (1877 - 1927), Anna Pavlova (1881 - 1932), Marianne Hilarides (1933) en haarzelf. Samen met Alan Land en Fred Berlips, eerste solis ten bij het Nationaal Ballet, zal zij zo een dansend overzicht van bijna twee eeuwen ballettraditie geven. De Zweedse danseres Marie Taglioni was de eerste ballerina die ver buiten de grenzen van haar ge boorteland bekendheid genoot. Volgens de 'overlevering' bracht zij het publiek in Berlijn, Wenen, Lon den, Parijs en het toenmalige Pe tersburg tot groot enthousiasme door haar "wonderbaarlijke licht heid en poëtische zuiverheid". Het net ontdekte dansen op spitzen was bij haar meer dan een technische stunt. Haar vader Filippo Taglioni maakte voor haar het ballet 'La Syl- phide', waarin de Schotse boer Ja mes aan de vooravond van zijn hu welijk met Effie in de ban raakt van een verleidelijke luchtgeest, een sylphide. Hij schiep het eerste avondvullende ballet waarin de we reld van geesten en nymphen wordt gekoppeld aan die van stervelingen. Dit gegeven zal tot het eind van de 19e eeuw het meest kenmerkende element worden van danscreaties. Van de oorspronkelijke choreo grafie is bijna niets bewaard geble ven. Radius danst in haar program ma voor het eerst (een oude wens) de sylphide op basis van een cho reografie van Auguste Bournonville uit 1836. die zich liet inspireren door herinneringen aan Taglioni's pro- duktie. De Amerikaanse Isadora Duncan wordt 'de moeder van de moderne dans' genoemd. Zij ging uit van zeer individuele emoties en liet zich niet in de traditionele strakzittende keurslijfjes persen. Zij danste het liefst op blote voeten in losvallende doorzichtige gewaden, zodat zij zich vrij kon bewegen. De vorig jaar overleden choreo graaf Sir Frederick Ashton maakte in 1975/76 voor de Britse ballerina Lynn Seymour 'Five Brahms Walt zes in the manner of Isadora Dun can', waarbij hij zich baseerde op voorstellingen die hij nog van Dun can had gezien. Seymour studeerde dit ballet aan Radius in, die het heeft opgenomen in haar afscheids- programma. Anna Pavlova vergaarde grote roem door haar creatie van 'De Ster vende Zwaan' uit 1907, een choreo grafie van Michael Fokine. Zij maakte zelf onder meer de solo 'Li- belle', een getuigenis van haar lief de voor de natuur waaruit blijkt hoezeer zij vasthield aan de negen- tiende-eeuwse esthetische en ro mantische benadering. Een van de leden van Pavlova's gezelschap le verde de solo over aan Margaret Barbieri, die op haar beurt de cho reografie doorgaf aan Alexandra Radius, aldus de toelichting bij het programma. Het programma-onderdeel 'De Maan in de Trapeze' werd in 1959 door Hans van Manen gemaakt voor Marianne Hilarides en Jaap Flier, die het duet dansten tijdens het ope ningsprogramma van het Neder lands Dans Theater. Na het vertrek van Hilarides - door Radius zeer be wonderd - nam zij haar rol in deze choreografie over. Het was haar eer ste volwaardige optreden in een pas de deux en is ook opgenomen in het afscheidsprogramyia. Het onderdeel 'La Notte' tenslot te is een choreografie van Nils Christe en werd in 1986 gemaakt voor het laatste eigen programma van Radius en haar man Han Ebbe- laar. Door de koppeling van de klas sieke techniek en de vrijere bewe gingen van rug en dans uit het voca bulaire van de moderne dans, is het een sprekend voorbeeld van de ei gentijdse Nederlandse choreogra fie. Het afscheidsprogramma is tot in mei overal in het land te zien. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door Regina Albrink (vleugel) en Franklin Feldman (viool). Verzamelde werken mei "Melodie" van Beppie Blanked. Caroline Dokter. K. Schippers en Louis Andriessen; "Collec tie" van Beppie Blanked, Caroline Dokter, K. Schippers en Henk van der Meulen Gezien op 19 januari in het LAK-theater al- LEIDEN - een kleine twee jaar geleden maakte choreografe Beppie Blankert, jarenlang kernlid van Dansproduktie, de voorstelling "Melodie" op de ge lijknamige muziek van Louis Andnessen. De schrijver K. Schippers werd uitgenodigd om het thema geheugen van tekst te voorzien. Klinkende namen, maar het resultaat was een van de koudbloedigste theatererva ringen ooit. Het quasi poëtisch- filosofisch geleuter van Schip pers, de tergende pianotingels en blokfluitsnerpen van An driessen en de pretentieuze dans- en voordrachtskunst van Blankert en Caroline Dokter: het beloofde niet veel goeds voor het vervolg op "Melodie". En helaas, deze vooringenomen heid wordt in "Collectie" beves tigd. Fragmenten van herinnerin gen aan bijvoorbeeld een open vallende kast of een vuurtoren zijn door Kees Hin verfilmd en vertraagd geprojecteerd op twee achterdoeken. Met humor want uit die kast blijven minutenlang teddyberen, gymschoenen en stropdassen vallen. Onder de filmbeelden door, bewegen zes dansers soms samen dan weer in duetten. Maar altijd met de af gemeten passen van Blankert die bij vlagen interessant maar weinig geheugensvol zijn. De dansers zijn bewegende poppen en instrumenten zonder dat er iets van onderlinge spanning of wat dan ook ontstaat. Vervolgens ook weer die be labberde teksten die de voor stelling blijkbaar intellectueel gewicht moeten meegeven. De muziek van Henk van der Meu len, een stem- en zangcomposi tie die zweeft tussen het werk van John Adams en Meredith Monk, completeert het geheel. Gevolg van deze overdosis aan media is datje geen van alle echt kunt volgen omdat ze te zelf standig zijn. Er komt gelukkig wel een hoop dynamiek bij kij ken, maar uiteindelijk gaat die op je zenuwen werken. "Collectie" is dus wederom een produkt van een hoop af standelijk en afgepast denk werk. Het semi-experimentele laboratorirum van Blankert is klinisch en kil en roept behalve irritatie, geen gevoel of emotie op. In theater is dat funest. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Vincent van Gogh. In Auvers (Frankrijk) geldt: De herdenking i dode is geen feest'. (ii Una giornata particolare. Een vrije produktie van Clara Smit en Jaap van Ek. Naar film en scenario van Ettore Scola. Regie: Willem Wits. Gezien in Microtheater Imperium op 19 januari. Vanavond aldaar opnieuw LEIDEN - Adolf Hitler schalt door de centraal hooggeplaatste radio, aan elkaar geknoopte la kens verbeelden daaronder het Italiaanse wasgoed op een flatge bouw, links staat onder andere haar strijkplank en rechts zijn net gepakte koffer. In dit decor na men Clara Smit en Jaap van Ek als Antonietta en Gabriel de rol len over van Sophia Loren en Marcello Mastroianni. Na ellenlange discussies over de onmogelijkheid boeken te ver filmen - "Een boek is een boek en een film is een film - kan nu het twistgesprek beginnen over de voor theater gemaakte ring van speelfilms. Want z zamerhand is daar ook al tje van te vormen. En dat terwijl we over de verfilming van toneel stukken ('Leedvermaak') nog niet zijn uitgepraat. Una giomata particolare is een 5 lang- alom geroemde, integere speel film van Ettore Scola uit 1977, waarvan het bijzondere is dat men Loren en Mastroianni, ge heel tegen hun imago van sex- bom en snelle jongen in, karakter rollen heeft gegeven. Omdat er in deze film eenheid van plaats, tijd en handeling was, kan ik me indenken dat je er nog eens een toneelstuk van maakt. Maar het is nu eenmaal onmoge lijk om naar dat toneelstuk te gaan kijken, zonder die onverge telijke film in je achterhoofd. En in dat geval gaat de stelling "een film is een film en een toneelstuk is een toneelstuk" al helemaal niet meer op. Veel beter is het om van het drama te spreken, dat ge legen is in de eenvoudige hande ling: Romeinse door haar man be drogen mamma heeft een korte affaire met haar buurman, een om zijn homoseksualiteit ontslagen radio-omroeper, op de bijzondere dag in 1938 wanneer Hitler Mus solini bezoekt. Het verhaaltje is al bekend, dus hangt alles af van interpretatie en spel. En dan kan vastgesteld wor den, dat mijn bange vermoedens gisteren niet bewaarheid werden. Una giomata particolare blijft in de versie van Clara Smit en Jaap van Ek recht overeind. Het is geen smartlap geworden, want de rollen zijn helemaal niet dik aan gezet. Dat er af en toe gelachen werd, moet wel gekomen zijn doordat ook de mensen in de zaal soms verbaasd waren over het verrassend goede spel. Clara Smit zette een kwetsbare Antonietta neer en Jaap van Ek even overtui gend een kwetsbare Gabriel. Hoe wel het stuk bijna een uur korter duurt dan de film, blijft de im pressie even sterk, al komt dit waarschijnlijk ook door de ge luidseffecten (Bram Bol) die de historische dag onderstrepen, en de lichteffecten (Erik Siebel en Jaap Slagman) die met één decor toch decorwisseling mogelijk maakten. Maar de subtiliteit over heerst in het daardoor ontroeren de stuk. De klap op de wang die Anto nietta Gabriel uitdeelt komt ech ter wel hard aan en is ook voor de uitverkochte zaal schokkend. En daarom zie ik, ondanks deze avond, Turks fruit bijvoorbeeld nog niet zo snel op de planken ge bracht. EMIEL FANGMANN Alexandra Radius met haar Marco Bakker: 'Ik hoop tot aan mijn pensioengerechtigde leeftijd goed te kunnen meedraaien GPD

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39