Vietnam zit niet te wachten op Verloren zoons' Repatrianten hebben geen geld, geen werk en geen woning Leidse zet medisch hulpproject zelf voort ZATERDAG 20 JANUARI 1991) PAGINA 35 Pham Binh, de vanuit Parijs werkende Vietnamese ambassadeur voor Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg, was een paar dagen in ons land ter gelegenheid van de nieuwjaarsreceptie van koningin Beatrix. Hij bezocht onder meer de Leidse universiteit, die tegen de internationale lijn in meewerkt aan een medisch project ten behoeve van zijn straatarme land. Een gesprek over vluchtelingen en perestrojka. "Kritiek op politici is bij ons tegenwoordig ook toegestaan". door Simone van Driel De Vietnamese bootvluchtelingen die vrijwillig uit Hongkong zijn terugge keerd naar hun geboorteland, hebben het niet gemakkelijk. "Ik heb geen werk en ben afhankelijk van mijn ou ders." vertelt de 28-jarige DinhHong Qui. die samen met zijn vrouw is terug gegaan naar de noordelijke kustprovin cie Quang Ninh. Tot nog toe zijn zo'n duizend Vietna mezen teruggegaan naar hun geboorte- land. omdat ze de toestand in de op vangkampen in Hongkong onhoud baar vonden en geen uitzicht op emi gratie naar een ander land hadden. On geveer 44.000 vluchtelingen in Hong kong staan op de nominatie op een vliegtuig naar Vietnam te worden ge zet, tenzij ze kunnen aantonen dat ze in hun eigen land politiek vervolgd wor den, of vrijwillig terugkeren in het ka der van een programma van het VN- Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen. De vertegenwoordiger van het VN- Commissariaat in Hanoi. Charles-Hen ry Bazoche, beaamt dat de teruggekeer de vluchtelingen het economisch moei lijk hebben, maar hoopt dat de econo mische hervormingen van de Vietna mese regering spoedig tot een verbete ring van de situatie zullen leiden. Bo vendien is hij ervan overtuigd dat het leven in Vietnam nog altijd beter is dan in een opvangkamp in Hongkong. Meer dan 230 van de Vietnamezen die tot nog toe vrijwillig zijn terugge keerd. komen uit Quang Ninh, een noordelijke provincie met een prachti ge kust, waar de sampans tussen ont hutsende rotspartijen door varen. Qui was er lasser en zijn vrouw werk te in de toeristensector. Vorig voorjaar gaven ze hun baan op en verkochten ze hun huis om de boottocht naar Hong kong te betalen die duizend gulden i baar goud kostte. Ze verdienden samen ongeveer 32 gulden per maand. Eenmaal in Hongkong werden ze het vreemde eten en het overvolle kamp al gauw zat en besloten ze zich te laten re patriëren. Op 30 november stapten ze op een chartervliegtuig en sindsdien wonen ze in het eenvoudige stenen huisje van Qui's ouders. Qui. wiens vrouw zes maanden zwanger is. hoopt dat hij van vrienden genoeg geld kan le nen om een eigen reparatiebedrijfje te beginnen. Cao Van Lam. die na zijn vrijwillige terugkeer ook bij zijn ouders inwoont, in dezelfde straat als Qui. wil een eigen timmermansbedrijf beginnen, maar heeft daar al evenmin geld voor. Lam (25) vertelt dat het hem niet is gelukt een baan te vinden sinds hij vorig jaar uit het leger kwam. Het VN-Commissa- riaat geeft iedere terugkerende volwas sene een uitkering van 100 gulden, maar dat geld wordt meestal verkwist. Zo heeft Lam het geld uitgegeven aan sigaretten, terwijl Qui er bier en wijn voor kocht voor een afscheidsfeestje in Hongkong. De teruggekeerde vluchtelingen krij gen van het VN-Commissariaat daar naast nog een jaar lang 60 gulden per maand. Maar volgens VN-vertegen- woordiger Bazoche zou het beter zijn als er ontwikkelingsprojecten werden opgezet in de noordelijke provincies, waar de meeste bootvluchtelingen van daan komen. Hoewel de VN van mening is dat het aantal Vietnamezen in de opvangkam pen in Hongkong aanzienlijk kan wor den teruggebracht met het programma voor een vrijwillige terugkeer, zou de stroom bootvluchtelingen dit jaar weer kunnen aanzwellen. De autoriteiten van Quang Ninh en de nabijgelegen ha- enstad Haiphong zijn dan ook e diacampagne begonnen om de Vietna mezen thuis te houden. In kranten en op ae radio wordt uitgebreid verslag gedaan van de slechte omstandigheden in de opvangkampen in Hongkong. Bo vendien wordt streng opgetreden tegen de mensen die de boottochten naar de Britse kroonkolonie organiseren. Vorig jaar zijn al 135 mensen gearresteerd. De overheid van Haiphong gelooft dat sinds augustus niemand meer uit de havenstad is vertrokken naar Hong kong. De autoriteiten denken dat het aantal vluchtelingen tot een minimum beperkt kan worden. Maar. zegt de offi ciële woordvoerder Hoang Ngoc Tri. "het is heel lastig te voorspellen hoe veel het er precies zullen zijn. We willen er echter zo snel mogelijk definitief een eind aan maken. Maar meer dan ons best doen kunnen we niet". ap "Vietnam hanteert het principe dat iedereen die dat wil, terug kan komen. Vluchtelingen die uit zichzelf terugkeren zijn welkom; we hebben in elk geval geen bezwaar tegen hun komst. Maar mensen die worden gedwongen, sturen we terug. Over de 51 vluchtelingen die pas uit Hongkong naar Vietnam terugkeerden, gaan geruchten dat zij Hongkong onder dwang moesten verlaten. Dat mag niet gebeuren, al denken sommige landen dat ze ons in ons beleid kunnen belemmeren". Een al te warm welkom voor 'verloren zoons en dochters' zit er echter niet in, zo geeft Pham Binh (64), Vietnams ambas sadeur voor "Nederland, België, Frank rijk en Luxemburg toe. De tienduizen den Vietnamezen in Hongkong bezitten weinig tot niets, en Vietnam heeft hun al evenmin veel te bieden. Een gevolg van rampspoed, zegt Pham Binh: "Vietnam is het enige land dat na 1940 zo vaak oor log heeft gekend. Een halve eeuw ellen de geeft een gemeenschap niet de tijd en de kans om zich normaal te ontwikke len". Het straatarme land heeft dan ook weinig behoefte aan duizenden extra te voeden monden en uitbreiding van de tcoh al ellenlange lijst werklozen. Probleem H^t gaat Vietnam economisch slecht, al gaat het beter sinds een eigen perestroj ka werd gelanceerd. Doi moi heeft vol gens de ambassadeur al enkele schone vruchten voortgebracht. "Een groot pro bleem is altijd het jaarlijks terugkerende tekort aan voedsel geweest. We moesten dan ook importeren. De boeren, die hun rijstoogst vroeger in z'n geheel moesten afstaan, hebben nu een soort contract met de staat. Een deel van de opbrengst mogen ze houden, en ze verdienen dus meer als ze harder werken. Als gevolg daarvan is de rijstproduktie toegeno men. Vorig jaar is zelfs rijst geëxpor teerd". Een andere volgens Binh opmerkelij ke ontwikkeling is het beteugelen van de gierende inflatie waarmee Vietnam de laatste jaren te kampen had. De officiële koers van de dollar is vorig jaar opge trokken tot bijna de prijs die op de altijd levendige zwarte markt werd geboden. Verder wordt corruptie stevig aange pakt. zegt Pham. "In de banksector zijn recent 300 mensen opgepakt wegens cor ruptie. Tegen functionarissen over wie veelvuldig klachten komen, worden on derzoeken ingesteld". Wil de economie echter goed van de grond komen, dan is daarvoor snelle en grootscheepse hulp van het buitenland nodig. Hulp die Vietnam sinds de inval in 1979 in buurland Cambodja moest ont beren. en dië ook na de terugtrekking van de troepen in september 1989 nog Ambassadeur Binh: 'Wie gedwongen komt, sturen we terug' grotendeels uit blijft. Zo boorden de bin nen het Internationaal Monetair Fonds machtige Verenigde Staten en Japan het land heel wat geld door de neus door nee te zeggen tegen een voorstel voor een overbruggingskrediet. Het IMF had de economische maatregelen van Vietnam wél omarmd. Pham" Binh windt zich over dit veto zichtbaar op. "Het is de bekende politie ke hypocrisie. Eerst zetten ze de hulp stop vanwege de aanwezigheid van onze troepen in Cambodja, met de boodschap dat steun wordt hervat en de relaties ge normaliseerd kunnen worden als we de troepen terugtrekken en wij de eerste handreiking doen. Vervolgens trekken we onze troepen terug, willen we interna tionale waarnemers dat laten controle ren, en die komen dan niet. En nu krijgen we weer geen hulp omdat ze ons willen dwingen akkoord te gaan met deelname van de Rode Khmer (die met z'n commu nistische regime in de jaren 1975-1978 zo'n anderhalf miljoen Cambodjanen uit moordden, red.) aan de Cambodjaanse regering. Nu, dat doen we niet. Nazi's geef je ook geen macht". "Het enige waar iedereen altijd proble- men in heeft gezien", zegt Pham, "was het feit dat wij troepen naar Cambodja stuurden. Daar wordt naar gekeken, en niet naar het waarom: om de genocide (volkerenmoord, red.) door de Rode Kh mer te stoppen en om onze eigen onaf hankelijkheid te bewaren. De Khmer ter roriseerde immers ons grensgebied in het westen. Om het lot van de Cambodja nen heeft niemand zich bekommerd". Actueel De ambassadeur haalt twee actuele za- Pham Binh: "Elk systeem tot taak heeft zichzelf beter te maken, maar de Franse de andere dag tot de vijfde republiek geleid". ken aan als bewijs voor zijn stelling dat de internationale gemeenschap met twee maten meet. "Roemenie: allemaal aan moedigingen om de Sovjetunie troepen te laten sturen. En de invasie van de VS in Panama: daarover hoorde je bijna nie mand. Wij zien het verschil niet met Cambodja". Eén ding ziet Vietnam wel heel duide lijk: het wil geen tweede Cambodjaans avontuur. Ook niet in het zeer ongelukki ge geval dat de Rode Khmer, die na de af tocht van de Vietnamezen aan een deels succesvol offensief is begonnen, de macht opnieuw grijpt. "De Vietnamese interventie heeft een einde gemaakt aan De inval in Cambodja in 1979 was voor de westerse wereld aanleiding vrijwel alle hulp aan Vietnam te stoppen. Nederland was geen uit zondering: van 30 tot 40 miljoen gul den in acht jaar daalde de financiële steun tot bijna nul. Zo werden acht van de elf universitaire projecten van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking in 1985 ge schrapt. Leny Hollaar, hoofdassistente van het laboratorium voor cardiolo gie van het AZL, zag ook 'haar' me disch project sneuvelen. In het ka der van dat project begeleidde ze arts-stagiaires uit Vietnam, niet al leen bij de studie maar ook sociaal: "Ze zijn vaak voor het eerst in een ander land en krijgen nogal eens een cultuurshock". Stagiaires kwa men ook om te leren apparaten te repareren, aangezien 'even de fa briek bellen' er in Vietnam niet bij is. Kapot is bij gebrek aan onderde len of kennis definitief kapot. Toen Nederland de geldkraan dichtdraaide besloot Hollaar, die in een medisch project nog steeds wei nig politiek vuurwerk heeft kunnen ontdekken, om via de Leidse Stu denten Ekklesia geld in te zamelen om het universitair ziekenhuis Bach Mai in Hanoi toch te voorzien van de benodigde apparatuur, me dicijnen en chemicaliën. Met alleen al twintig miljoen ondervoede kin deren kan de Vietnamese gezond heidszorg zelfs de geringste impuls goed gebruiken. "Bovendien is het je reinste kapi taalvernietiging om dergelijke pro jecten ineens stop te zetten", meent ze, wat wordt ondergeschreven door hoofd van het bureau buiten land van de Leidse universiteit W. Teller. De universiteit draagt voor 12.000 gulden per jaar bij aan het Vietnamese project. Volgens Teller heeft de Leidse universiteit evenzeer baat bij de hulp. "De universiteit heeft van het ministerie van onderwijs een taak omschrijving: bestudering van Zuidoost-Azië. Er is dus weten schappelijk belang in het geding. Want wie bijvoorbeeld China bestu deert, kan niet om Vietnam en ande re Aziatische landen heen. De Vere nigde Oostindische Compagnie heeft ook in Vietnam een rol ge speeld. En bepaalde talen die daar worden gesproken komen ook in de archipel van Indonesië en op Mada gaskar voor. De hulp hoeft niet uit grote geldbedragen te bestaan. Om dat wij precies weten waar het geld naar toe gaat en de situatie kennen, kunnen wij meer doen met 50.000 gulden dan een ander met vijf mil joen". Met het bedrag van zo'n 30.000 gulden per jaar dat ze vanaf 1985 via de Ekklesia inzamelde, kan Leny Hollaar naar eigen zeggen aardig uit de voeten. "Dank zij mijn werk heb ik nogal wat connecties en kan ik apparatuur en medicijnen (goed koop) krijgen". Hollaar kwam ook op het idee om bij de samenvoeging van afdelingen door de nieuwbouw van het AZL alle dubbele boeken in de medische bibliotheek op te vra gen voor Vietnam. "In het Bach Mai-ziekenhuis in Hanoi, waar de medische faculteit een bibliotheek je heeft van maar drie bij vier meter, staat dat nu allemaal keurig opge steld, heb ik zelf gezien tijdens een bezoek. Ze waren er dolblij mee". "Ik begreep trouwens eerst niet waarom ik nooit een ontvangst- of bedankbriefje had gehad. Toen ik de voor de bibliotheek verantwoor delijke man daarnaar vroeg zei hij "Weet u wel wat een postzegel kost?" Een half maandsalaris dus. En hij had ook geen tijd om te schrijven. Academici verdienen in Vietnam zo weinig, zo'n vijf dollar per maand, dat ze bijna allemaal een bijbaantje hebben om rond te kun nen komen. Banden plakken. En de vrouwen breien of borduren". revolutie heeft ook niet van de een pp (foto Loek Zuyderduin) de Killing Fields", zegt Pham Binh. "Door de internationale kritiek hebben we ons teruggetrokken, en een tweede Pol Pot-bewind zal een internationale verantwoordelijkheid zijn. Niet de on- Behalve in de Cambodjaanse kwestie heeft Vietnam ook veel kritiek te verdu ren vanwege het uitblijven van ingrij pende hervormingen binnen het straffe communistische systeem. Binh stelt dat "elk systeem tot taak heeft zichzelf beter te maken", maar voegt eraan toe dat "de Franse revolutie ook niet van de een op de andere dag naar de vijfde republiek leidde". Maar er is meer vrijheid, zegt hij, en er is ruimte voor kritiek op politici. "Nee, niet slechts tot op zekere hoogte. Kritiek is tot in alle lagen toegestaan". En een meerpartijenstelsel, zoals dat in het ene na het andere Oostblokland zijn intrede doet? De vraag ontlokt Pham Binh een glimlach. Hoofdschuddend. "Dat speelt in Vietnam helemaal niet. 'Een meerpartijenstelsel' is bij ons niet aan de orde. Vanaf 1945 tot 1987 zijn er een democratische- en een socialistische partij geweest. Die hebben zichzelf in dat laatste jaar ontbonden omdat ze vonden dat ze te weinig konden doen". "De regering heeft nog op hun voort bestaan aangedrongen, maar er waren te weinig aanhangers. Kennelijk is de situa tie zo dat andere partijen toch niet veel kunnen bereiken. In de eerste grondwet van Vietnam is overigens niet vastgelegd dat de communisten het land moeten lei den, al stonden ze aan het hoofd van het verzet tegen Frankrijk en Amerika".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35