'Wat er ook gebeurt, kritiek hou je altijd' Op zoek naar meer bekendheid Kamercommissie gaat klachten over Kinderbescherming inventariseren Prins Bernhard Fonds en Anjerfondsen bestaan vijftig jaar ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 31 Het is ook met zo dat er maar een maat schappelijk werker bij een geval betrok ken is: "Het is geen eenmansklus". Er wordt over een 'geval' altijd met meerde re medewerkers gesproken. Als er ge gronde redenen voor zijn kan een ouder een andere maatschappelijk werker krij gen. Ook een rapport van een onafhanke lijke deskundige, zoals een psycholoog of orthopedagoog, behoort tot de moge lijkheden. Buiskool: "Een rechter kijkt echt met alleen naar het rapport van de Kinderbe scherming. In het eindrapport wordt ook opgenomen wat ouders ervan vinden. Als zij het niet eens zijn met het concept rapport, komt dat er ook in te staan. Na tuurlijk zit er weieens een minder ge slaagd rapport tussen. Ook is de ene maatschappelijk werker beter dan de an dere. Maar laten we niet vergeten dat het allemaal mensen zijn". Op het ministerie van justitie wordt er momenteel aan gedacht naast maat schappelijk werkers meer medewerkers uit andere disciplines, zoals psycholo gen, in dienst te nemen. Nu er een inven tarisatie komt van de klachten die er zijn over de organisatie, wordt er alvast op vooruitgelopen wat daaraan eventueel gedaan kan worden. In ieder geval komt er, op initiatief van staatssecretaris Kosto (Justitie), een on afhankelijke commissie. Die kijkt niet al leen naar de klachten, maar naar het tota le functioneren van de Raden voor de Kinderbescherming. De klachten zijn bekend, net als de wensen van de Raden zelf. Maar iedere oplossing kost geld, terwijl er de laatste jaren juist bezuinigd is op de Raden voor de Kinderbescherming. "Misschien moeten we de mensen meer duidelijk heid verschaffen over de procedure. Nog exacter uitleggen waarmee we bezig zijn en hoever de procedure gevorderd is. Een nog betere folder maken, een video- filmpje. Maar daarvoor is meer tijd. man kracht en geld nodig", meent Buiskool. Hij verwacht dat de commissie een dergelijke aanbeveling zal doen. "Ik vind het goed dat er zo'n onderzoek komt. Vooral voor de duidelijkheid. Men wil weten hoe we werken en wat de kwaliteit is. Daarbij zullen de knelpunten wel naar voren komen, en stuit men op iets nega tiefs van de Kinderbescherming dan ben ik daar niet bang voor. Dan is het goed dat dat eens aan de oppervlakte komt". Goede zaak Ook voor de ouders die het zwartboek mede aanbieden vindt Buiskool het on derzoek een goede zaak. "Hier hebben ze om gevraagd. Nu zal blijken wat er naar boven komt". Die mening kan ook wor den gehoord bij de diverse Raden voor de Kinderbescherming. De mededeling over de klachteninventarisatie is ver schillend ontvangen. Sommigen vinden het zinloos en zijn bang dat het veel te veel tijd kost zonder dat het iets oplevert. "Maar ik ben er wel gelukkig mee", zegt adjunct-directrice drs. A. P. Versteeg van de Raad voor de Kinderbescherming in Den Haag. Ook zij noemt het voordeel van de duidelijkheid. "De berichtgeving van de afgelopen jaren heeft een heel on genuanceerd beeld van ons geschetst. Alleen de klachten kwamen in de publi citeit". Versteeg is niet bang dat het onder zoek allerlei vuile was naar buiten zal brengen. "Ik heb niet het idee dat wij iets verkeerd doen. Mijn medewerkers en ik doen ons werk goed. Zo'n onderzoek vind ik alleen maar positief voor onze or ganisatie. Al komen er alleen maar genu anceerder cijfers uit". Het werk van de Raad voor de Kinderbescherming is al jaren onderhevig aan felle kritiek. Geregeld duikt er weer een wanhopige ouder op, die in meer of minder nette bewoordingen zijn misnoegen over de gang van zaken uit en 1989 vormde wat dat betreft een dieptepunt. Er werd een zwartboek samengesteld met klachten die worden geïnventariseer door een bijzondere kamercommissie, die ook het functioneren van de Kinderbescherming onder de loep zal nemen en aanbevelingen zal doen. "Maar wat er ook gebeurt, klachten hou je altijd" door Anje Romein "Alleen een parlementaire enquête kan een aanzet geven tot gezondmaking van de Kinderbescherming", zei de voorzit ter van de Stichting Onderzoek naar de Nederlandse Rechtspleging in familieza ken een jaar geleden al. Zo'n parlemen taire enquête zal er voorlopig niet ko men. Wel gaat de bijzondere kamercom missie voor het jeugdwelzijnsbeleid bin nenkort de klachten over het reilen en zeilen van de 19 Raden voor de Kinder bescherming inventariseren. Het afgelo pen jaar vormde een dieptepunt in het bestaan van de raden. De Stichting Be scherming Kinderen riep ouders op hun ervaringen met de raden op te schrijven om deze, gebundeld in een zwartboek, de ministeries van justitie en wvc onder de neus te wrijven. Ruim honderd brieven waren het ge volg, vol met dramatische verhalen en bol van kritiek. De Raad zou een vreselij ke macht zijn, waar je niets tegen kunt beginnen. Maar er is geen alternatief. Ben je het niet eens met de adviezen, dan kun je je hoogstens tot een klachtencom missie wenden, zo stellen veel ouders. Een andere veelgehoorde klacht be treft de kundigheid van de maatschappe lijk werkers. 'Dan komt er zo'n broekje zonder levenservaring vertellen hoe jij je kind moet opvoeden'. De een klaagt dat het kind niet gehoord wordt, de ander dat de stem van de ouders wordt gene geerd. Of dat de Raden voor de Kinder bescherming niet alle feiten bekijken en op hun waarde weten te schatten. Emoties "Heel veel klachten komen voort uit hoog opgelopen emoties. Als een van beide ouders de kinderen kwijtraakt, is dat natuurlijk heel ingrijpend. Het is lo gisch dat iemand zich dan te weer stelt, maar niet altijd terecht". Ook bij drs. J.D. Buiskool, sector manager en aanspreekpunt van de Ra den voor de Kinderbescherming, komen vaak klachten binnen. Hij staat er vrij la coniek tegenover. "Al komt er nu een on afhankelijke klachtencommissie en meer duidelijkheid over de procedures, klachten zullen er altijd wel blijven". Daarmee legt hij de klachten van cliën ten niet naast zich neer; Buiskool zegt ze wel degelijk serieus te nemen. "Sommi ge mensen zeggen niet naar de klachten commissie te stappen, omdat ze gechan teerd worden via de omgangsregeling. Zo van: als u klaagt zetten wij, de Raad, de omgangsregeling met uw kind stil. Als dat inderdaad gebeurt, vind ik dat schandalig. Dat moet dan tot op de bo dem uitgezocht worden". In het zwartboek dat de Stichting Be scherming Kinderen vorig jaar maart de ministeries van justitie en wvc aanbood, werd ook gesproken over deze vorm van chantage. Justitie kon de zaken niet uit zoeken, omdat de ouders niet wilden meewerken. "Ze wilden anoniem blij ven. Ja, dan houdt natuurlijk alles op", verzucht Buiskool. Voor verontruste ouders moet het wel goed nieuws geweest zijn, dat er per 1 fe bruari een onafhankelijke klachtencom missie in werking treedt. Dus zonder mensen van binnenuit. Een belangrijke verandering is ook dat mensen nu niet al leen wat kunnen zeggen over de manier waarop ze behandeld zijn, maar ook over bijvoorbeeld de methode die een maat schappelijk werker gebruikt heeft. De Raad voor de Kinderbescherming is het allerlaatste station waar ouders te recht kunnen als er problemen zijn. Het overgrote deel van de zaken waarmee de Raad te maken krijgt, betreft echtschei dingen: ouders kunnen het niet eens worden over voogdij en omgangsrege ling nadat ze uit elkaar zijn gegaan. Een ander deel gaat over kinderen die van huis weggelopen zijn. De Raad advi seert dan over de vraag of het kind weer bij de ouders terug kan komen of mis schien beter in een pleeggezin kan wor den geplaatst. "Dat zijn natuurlijk gigantische pro blemen, die je vooral niet in de eerste 'af koelingsperiode' op moet lossen. De emoties die hierbij spelen, zijn overdui delijk. Als een moeder zich al jaren in spant om haar kind bij zich te houden en ze raakt het kwijt, dan is dat heel drama tisch. De Raad voor de Kinderbescher ming krijgt dan al gauw de schuld", ver telt Buiskool. Zo is er altijd wel een partij die het niet eens is met het advies van de Raad. Het valt natuurlijk nooit goed als ouders uit de ouderlijke macht ontzet worden (bij voorbeeld bij verwaarlozing van de kin deren) of als kinderen onder toezicht worden gesteld. De Raden geven hier over, via een rapport van de maatschap pelijk werker, advies aan de kinderrech ter. Dat rapport mogen ouders altijd in- Ook over het functioneren van de maatschappelijk werkers is wat de ou ders betreft, het laatste woord nog niet gezegd. Buiskool: "Hierover bestaat één groot misverstand: onze maatschappe lijk werkers zijn geen hulpverleners. Ze doen alleen onderzoek. Maar omdat ze daarvoor wel vertrouwelijke gesprekken voeren, waarbij de betrokkenen hun hart uitstorten, kan daar verwarring over ont staan". •Al jaren proteste ren actiegroepen te gen de Raad voor de Kinderbescher ming. De teksten la ten niets aan duide lijkheid te wensen over. (toto gpd) Het is geen hulporganisatie voor Sint Bernhardhonden er\het heeft ook niets te maken met het Wereld Natuurfonds. Het Prins Bernhard Fonds, dat dit jaar het gouden jubileum viert, geeft subsidies aan culturele instellingen en draagt de Nederlandse cultuur naar buiten uit. Om alle misverstanden rond het PBF uit de wereld te helpen, gaat het fonds in het jubileumjaar 'de straat op'. door Anje Romein De nieuwe 'straat'-aanpak in de jaren ne gentig mag van bestuur en directie wel tot verdubbeling van het budget leiden. Dat bedraagt voor 1990 zo'n 19 miljoen gulden. Met dat geld ondersteunen het Prins Bernhard Fonds en de 19 Anjer fondsen projecten op cultureel gebied. Dat varieert van het subsidiëren van het fanfarekorps in Deventer tot een fi nanciële bijdrage aan het Appeltheater in Den Haag. Het begrip 'cultuur' is bij het Prins Bernhard Fonds zeer breed. De zes terreinen die het bestrijkt zijn: beel dende kunst, podiumkunst, culturele vorming, wetenschap, natuurbehoud en monumentenzorg. "Wat wij1 doen is altijd nogal onbekend gebleven", zegt mr. J. Meerdink, direc teur van het PBF. "Dat komt onder meer door de naam, die minder duidelijk is dan bij voorbeeld Hartstichting of Ast mafonds. We hebben ook nooit actief aan de weg getimmerd. Zo weten nu maar weinig mensen dat het Prins Bernhard Fonds één geheel vormt met de Anjer fondsen". Het PBF is betrokken bij landelijke ac tiviteiten, die meestal wat professioneler van aard zijn. De Anjerfondsen zijn te vinden in alle provincies en de drie grote steden. Zij stimuleren meer amateuristi sche instellingen en kunstuitingen. De twee-eenheid Prins Bernhard/Anjer wordt vanaf nu duidelijker gemaakt voor het publiek in het nieuwe logo. De be kende anjer, handelsmerk van prins Bernhard, met aan weerszijden de na men van de fondsen, met als ondertitel: Cultuurfonds voor Nederland. Het komende jaar moeten 22 jubileum projecten, georganiseerd in heel Neder land, de aandacht op de fondsen vestigen en potentiële donateurs over de streep trekken. Het Prins Bernhard Fonds denkt daarbij aan bedrijven; maar vooral aan particulieren. Er wordt maar liefst zes miljoen gulden uitgetrokken voor de publiciteitscampagne. Op zoek naar meer bekendheid schreven het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen de wedstrijd 'Teken voor cul tuur' uit. Meer dan 1300 middelbare scholieren stuurden hun tekening in. (foto anp) "We krijgen zo ontzettend veel aanvra gen binnen die gehonoreerd kunnen worden. We vinden het vreselijk jammer dat we maar zo weinig kunnen geven en zo vaak 'nee' moeten verkopen. We moe ten helaas een knellend stelsel van richt lijnen hanteren. Het gaat bij alle projec ten om grote bedragen. Met het bescher men van monumenten bijvoorbeeld zijn altijd honderdduizenden guldens ge moeid", zegt Meerdink. Hijzelf persoonlijk geïnteresseerd in architectuur en muziek is zeer opti mistisch over het aantal te Eerwachten nieuwe donateurs. "Ik heb er het volste vertrouwen in. Mensen gaan steeds beter beseffen dat ze deel uitmaken van een cultuur die in stand gehouden moet wor den. Tot nu toe werd er nauwelijks be roep op hen gedaan waar het de Neder landse cultuur betrof. Natuurlijk worden mensen door zovéél fondsen gevraagd iets te geven. Maar dan is het geen kwes tie van of, of, maar van en, en". Dat er meer geld nodig is staat volgens de directeur buiten kijf. Van de 5000 aan vragen die bij het fonds binnenkomen, valt 40 procent af. De overige 60 procent wordt gehonoreerd, maar bijna nooit met het bedrag waar om gevraagd werd. Zo kreeg de Westerkerk in Amsterdam vorig jaar 150.000 gulden, kregen de Ve- luwsche Sanghertjes uit Putten in 1988 voor nieuwe instrumenten 2500 gulden van het Anjerfonds Gelderland en ging er in datzelfde jaar 90.000 gulden naar het Nederlands Theater Instituut voor de aankoop van een collectie tekeningen. "Ondanks allerlei overheidsubsidies zijn er ontzettend veel projecten en in stellingen die geen geld krijgen. In de kunst wordt nou eenmaal nooit marktge richt gedacht. Wij proberen zoveel moge lijk van die cultuuruitingen te steunen. Let wel, niet als de instelling of de per soon al van de overheid geld krijgt. Wij zijn een fonds voor en door particulie ren", benadrukt Meerdink. Van de aanvragen die bij het Prins Bernhard Fonds binnenkomen alles wijst er op dat het er dit jaar nog meer worden dan de genoemde 5000 valt een groot gedeelte af. Zo worden er geen rondtrekkende theaterprodukties of concert-tours gesubsidieerd en ook geen muziekgezelschappen die een religieuze of politieke boodschap uitdragen. "Maar het wordt al moeilijk als een politieke partij alleen maar een muziekavond wil organiseren. We steunen ook wel Chris telijke Zangverenigingen of gospelko ren, waarbij het primair om de muziek gaat". Er valt ook al direct tien procent af, omdat het projecten betreft die buiten de doelstelling 'cultuurverspreiding' val len. "Sommige mensen proberen overal subsidie los te peuteren". Ook studenten die zich graag in het buitenland verder willen ontwikkelen in hun vakgebied, vallen buiten de boot. Uiteindelijk komt het meeste geld bij de podiumkunsten terecht, ongeveer 35 procent. Hieronder vallen ook muziekge zelschappen. Directeur Meerdink: "Ne derland, muziekland. Bijna iedereen be speelt wel een instrument of loopt mee in een fanfarekorps. Muziek is de rugge- graat van de Anjerfondsen, zou je kun nen zeggen". Prijzen Het Prins Bernhard Fonds is opgericht in 1940 met als doel het aankopen van Spitfires en ander oorlogsmaterieel. Sinds 1946 heeft de stichter. Prins Bern hard, nu nog regent, er een fonds ter on dersteuning van de Nederlandse Cultuur van gemaakt. Directeur Meerdink van het PBF: "Wat wij doen is altijd nogal onbe kend gebleven". <f0to gpd> Naast subsidieverlening is het PBF sa men met het Anjerfonds actief in andere activiteiten. Wel bekend bij het grote pu bliek zijn de prijzen die werden uitge loofd, zoals de Zilveren Anjer bestemd voor vrijwilligers die zich 'verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur'. Daarnaast zijn er nog de Martinus Nij- hoff-prijs voor vertalingen en de David Röell-prijs voor het werk van een beel dende kunstenaar. Met ingang van het jubileumjaar is er ook een Museumprijs ingesteld. "Nederland, museumland, zou je ook kunnen zeggen. Er zijn er wel 800, waarvan vele particulier. Wij geven nu 100.000 gulden voor het museum dat zich onderscheiden heeft van andere musea". Ook opvallend is de 'poot' natuurbe houd, niet verwonderlijk met het oog op de oprichter van het fonds, maar het on derscheidt zich wel van de andere cul tuuronderdelen. "Sinds het Europese jaar van de natuur, is één van onze zes ge bieden het natuurbehoud. Natuur is on derdeel van cultuur. Met het oog op de toenemende belangstelling voor milieu in ons land zal dit nu nog bescheiden on derdeel zeker groter worden", verwacht Meerdink. Het PBF is in ieder geval druk bezig een aantal films voor een breed publiek van de grond te krijgen, waarin de nood zaak van natuurbehoud naar voren komt. "Films over verkeer of industrie, maar we willen daarbij absoluut niet be lerend zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31