LEIDSCH DAGBLAD EXTRA 20.15 TNO veegt rapporten van tafel NODIG! INTERESSE IN EEN BAAN? Leids onderzoek: uitzichtloos bestaan voor 400.000 mensen Overvallers krijgen kassa Leidse snackbar niet open Gegevens Leids bureau Geo-logic over Alphense belt onbetrouwbaar Honderden doden bij gevechten in Bakoe Bhagwan (58) is niet meer Hedenavond ZATERDAG 20 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39144 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (ANP) - Enkele tien duizenden vrouwen kunnen alsnog een werkloosheidsuitkering aan vragen. Het kabinet besloot giste ren dat ook gehuwde vrouwen die voor 23 december 1984 werkloos werden met terugwerkende kracht een beroep mogen doen op een wwv-uitkering. De regering van PvdA en CD A volgt hiermee een ad vies van de Europese Commissie over de gelijke behandeling in de W H?t gaat om vrouwen die geen kostwinner waren, toen zij werk loos raakten. Omdat tot voor enkele iaren alleen kostwinners recht had den op een wwv-uitkering, kregen zij indertijd geen werkloosheidsuit kering. Op 23 december 1984 be paalde het Europees Hof echter dat deze kostwinners-eis in de wwv- wetgeving discriminerend was voor vrouwen. Vanaf dat moment kre- Tienduizenden vrouwen kunnen alsnog uitkering wwv aanvragen gen alle vrouwen die werkloos wer den recht op een wwv-uitkering. Vrouwen die echter voor die da tum werkloos waren geworden en geen kostwinner waren, vielen nog steeds buiten de boot. De toenmali ge staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) weigerde om deze vrouwen met terugwerkende kracht een uit kering toe te kennen. Volgens de re gering van CDA en WD was dat te duur, omdat in principe alle gehuw de vrouwen die na 1965 (begin van het stelsel van wwv-uitkeringen) werkloos waren geworden een uit kering zouden kunnen aanvragen. Schattingen beliepen toen zelfs een bedrag van 2 miljard gulden, dat het de overheid kon gaan kosten. Met dit kabinetsbesluit kunnen alle vrouwen die tussen 1965 en 1987 werkloos werden een wwv-uit kering aanvragen. Deze uitkering duurt maximaal 2 jaar en bedraagt 70 procent van het laatst verdiende loon. Na die 2 jaar gaat de wwv-uit kering over in bijstand. Hoeveel de maatregel de over heid gaat kosten is onbekend, om dat dit helemaal afhangt van hoe veel vrouwen daadwerkelijk eer uitkering aanvragen. De schatting ligt rond de 200 miljoen gulden Vrouwen die een uitkering wilier aanvragen hebben daarvoor drie maanden de tijd. LEIDEN - Drie mannen hebben gisteravond een gewapende overval gepleegd op snackbar Marnix in de Marnixstraat in Leiden. De daders moesten echter zonder een cent de zaak weer verlaten omdat zij de kas sa niet open konden krijgen. Het trio stapte omstreeks tien over negen de zaak binnen. Op dat mo ment waren twee mensen aanwezig. Een aan een gokkast spelende klant werd met een pistool gdwongen op de grond te gaan liggen. De snackbarmedewerkster zag dat en sloeg op de vlucht. Vervolgens stap te een van de mannen op de kassa af en poogde die door op allerlei toet sen te drukken te openen. Maar wat hij ook probeerde, de kassa bleef gesloten. Daarop kozen de overvallers het hazepad. De gealarmeerde politie kamde direct daarna met een aantal pa trouillewagens de buurt uit. Even later werd op de Gooimeerlaan een 19-jarige Rotterdammer bij een auto aangetroffen, die vermoedelijk door het drietal bij de overval is gebruikt. De wagen is in beslag geno men. De twee anderen zijn spoorloos. De verdachte heeft nog niet be kend. (Van onze verslaggevers) ALPHEN/LEIDEN - TNO heeft de onderzoeken van het Leidse bureau Geo-logic en iwaco naar de verontreiniging van de voormalige stortplaats in de Alphense Coupépolder van tafel geveegd. Volgens TNO hebben beide onderzoeksbureaus verkeerde methoden gebruikt, te weinig boringen verricht en hun conclusies gebaseerd op een onbetrouwbaar computermodel. Het instituut meent dat het niet verantwoord is om aan de hand van de twee onderzoeken besluiten te nemen over maatregelen bij de stortplaats. TNO heeft de onderzoeken van Geo-logic en Iwaco tegen het licht gehouden op verzoek van omwo nenden van de Coupépolder. Die hebben in het verleden al herhaal delijk geklaagd over de manier waarop de twee bureaus te werk zijn gegaan. Hun bezwaren worden nu volledig onderschreven door TNO. Geo-logic heeft de verontreinigin gen op de stortplaats in kaart ge- door is het niet goed mogelijk om te bracht met zogeheten elektro-mag- bepalen hoe snel de uilingen Gedeputeerde was onderzoek dioxine 'vergeten' ALPHEN/DEN HAAG - In de heksenketel rond de gifaffaire op de vroegere stortplaats in de Alphense Coupépolder zou de Zuidhollandse gedeputeerde Hans van der Vlist (milieuza ken) zijn vergeten de onderzoe kers opdracht te geven om ook naar de eventuele aanwezigheid van dioxine te kijken. Vertrouwelijk kreeg Van der Vlist die informatie destijds wèl in handen gespeeld door de toenmalige streekcommissie, inmiddels omgedoopt in Stich ting Samenwerkende Streek- i Cecile Steeds meer inwoners van Azerbajdzjan ontvluchten, hier per vliegtuig, het geweld in hun hoofdstad. (foto ap) Nog meer troepen naar Azerbajdzjan Laaf uit Alphen aan den Rijn in terim-voorzitter is. Volgens Van Laar zou de gedeputeerde de ge meente Alphen de gegevens toe spelen. Op de vraag waarom die gevoelige kwestie is blijven lig gen, reageerde Van der Vlist dat hij zich hiervan niets meer kan herinneren. "Ik sluit niet uit dat men het tegen mij heeft ver teld", aldus de gedeputeerde, "maar ik sluit wel uit dat ik het bij de gemeente zou melden". (Pagina 13: 'Alsnog onderzoek naar dioxine op Alphense stortplaats') MOSKOU (AFP/Rtr/AP) - Iri de hoofdstad Bakoe van de Sovjet-re publiek Azerbajdzjan zijn plaatselij ke nationalisten en Sovjet-troepen sinds gisteravond in felle gevechten gewikkeld. Daarbij zijn volgens een woordvoerder van een Azerbajd- zjaanse beweging ongeveer vijfhon derd mensen omgekomen en wer den er velen gewond. Ziekenhuizen zouden overbezet zijn. De Sovjet-troepen begonnen kort na middernacht plaatselijke tijd de Azerbajdzjaanse hoofdstad binnen te trekken via de zee en over land. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Veel bewolking Veel bewolking en af en toe wat regen, ook enkele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 7 graden. Matige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: In het algemeen veel bewolking en tegen het midden van de volgende week toenemende kans op regen en veel wind. Middagtempcra- tuur ongeveer 8 graden. Zondag 21 januari zon op: 08.36 uur. zon onder; 17.06 uur; maan op: 04.27 uur. maan onder: 11.54 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.37 en 23.28 uur; laag wa ter: 05.48 en 18.15 uur. Maandag 22 januari zon op: 08.35 uur, zon onder: 17.08 uur; maan op: 05.35 uur, maan onder: 12.28 Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.09 uur; laag water: 06.56 cn 19.16 uur. 44 PAGINA'S Ze begonnen de blokkades uit de weg te ruimen, waarmee Azerbajd zjaanse nationalisten de afgelopen dagen de door Moskou gezonden le- gertroepen hadden tegengehouden. In Moskou werd gisteravond op de televisie bekend gemaakt dat naast de al gestuurde 24.000 man ex tra troepen, er nog meer militairen naar de Kaukasus worden ge stuurd, waar een staat van oorlog heerst tussen de republieken Azer bajdzjan en Armenië, Steeds duide lijk wordt dat de Sovjet-leiding let terlijk met alle geweld een eind wil maken aan de nationalistische op stand, die zich behalve tegen de Ar meniërs steeds meer tegen Moskou leek te richten. Een woordvoerder van het volks front zei gisteravond echter dat de meerderheid van de bevolking nog steeds de orders van het front op volgt. De bevolking in Bakoe, die sinds donderdag een algemene sta king hield, heeft de afgelopen da gen het instellen van een uitgaans verbod in de 1,7 miljoen inwoners tellende stad tegengehouden. Het hoofdkwartier in Bakoe van de communistische partij van de repu bliek wordt sinds donderdag bezet door enkele duizenden betogers die het aftreden van de partijleider, Ab dul Rahman Vezirov, eisen. Het optreden van Moskou was voorafgegaan door een reeks waar schuwingen. "Dit kan zo niet voort duren", stond in een verklaring die de Pravda gisteren afdrukte en die was ondertekend door het Centraal Comité, het presidium Van de Op perste Sovjet en de ministerraad. "De huidige tragedie kan, als zij niet wordt gestopt, leiden tot een natio nale ramp". Volgens het Iraanse persbureau IRNA hebben gisteren weer duizen den kinderen, vrouwen en bejaar den uit Azerbajdzjan hun heil ge zocht in het noorden van Iran. De afgelopen dagen zijn honderden Azeri's demonstratief de grensrivier de Arak overgezwommen om hun eis van vrij verkeer met hun Iraanse volksgenoten te onderstrepen. Bezoek de banenmarkt op zondag 21 januari'90 Georganiseerd door ASB uitzendbureau i.s.m. diverse bedrijven en instellingen. Plaats: ASB vestjging Kort Raperibuig 2 Leiden Tijd: 12.00-16.00 uur TOEGANG VRIJ! netische en magnetische bodem- het grondwater zullen bereiken. onderzoeken. TNO noemt deze r thoden dubieus. Ze werken name lijk alleen op plaatsen waar nauwe lijks vervuilingen voorkomen. In sterk verontreinigde omgeving, achtig. Deze cijfers zijn namelijk be- De conclusie dat het grondwater r een eeuw pas over een lengte 100 meter zal zijn verontreinigd, is volgens TNO sowieso al twijfel- zoals een stortplaats, leveren vooral verwarrende gegevens op. Het is daardoor nog maar de vraag, rekend met een computermodel. En zoals uit een test van TNO bleken, geven andere modellen - die i blijkt uit het TNO-rapport, of de net zo goed of slecht zijn als het ge- gevonden verdachte plekken in de bruikte computermodel - heel ande belt inderdaad wel de meest vuilde waren. Volgens het onder zoeksinstituut geweest als er systematisch groot aantal boringen voerd. Het aantal boringen dat uiteinde lijk op de verdachte plekken is ver richt - achttien, waarvan er overi gens vier zijn mislukt - is in elk ge val onvoldoende, stelt TNO. Boven dien is er onvoldoende gezocht naar allerlei bodemkenmerken. Daar- uitkomsten. Directeur J. Slegtenhorst van het veel beter Geo-logic wilde geen commentaar geven, omdat hij de gegevens van uitge- TNO niet kent. (Pagina 13: 'Alsnog onderzoek op Alphense gifbelt naar dioxine') Door de politieke omwentelingen wordt duidelijk dat de DDR, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, maar ook grote delen van de Sovjetunie op de rand van de ecologische afgrond balanceren. Een MILIEURAMP dreigt, maar de beerput gaat slechts langzaam open. De oorlog om een WIJNPOMPJE. De vacu-vin is behalve een goudmijntje voor de uitvinder ook doelwit van plagiaat. Een verhaal over een rechtszaak, dwangsommen, dreigbrieven en obsessies. Het leven van een DIALYSEREND NIERPATIËNT is er een vol beperkingen. Het is wachten op de donor en intussen is het vaak spijkerhard. "Ik leef van dialyse naar dialyse. Dat is het enige dat me afhoudt van de dood". DENKWIJZER: Bureauliefde Permanente onderklasse van tweederangs burgers dreigt NEW DELHI (AP) - De Indiase goe roe Osho Rajneesh, in de hele we reld bekend als 'Bhagwan', is giste ren in zijn woongemeenschap Poona in het zuiden van India aan een hartaanval overleden. De Bhagwan werd in 1985 de VS uitgezet, waarna zijn befaamde commune in Oregon snel in verval raakte en zijn aanhang drastisch te rugliep. In zijn glorietijd had de Bhagwan een aanzienlijk deel van de rijken en prominenten der aarde achter zich verzameld. Door hun gulle gaven kon de excentrieke sec- teleider er tal van dure hobby's op na houden. (foto ap) Mei overleden LONDEN (AP) - Mel Appleby, een van de twee zusjes die het disco- popduo Mei and Kim uitmaakten, is na een twee jaar lange strijd tegen kanker overleden. Zij was 22 jaar. Het duo Mei and Kim startte in 1986 en kwam met het nummer 'Show ing Out' hoog in de top-tien. LEIDEN - In Nederland is een on derklasse ontstaan van 400.000 mensen die in hun bestaan afhanke lijk zijn en zullen blijven van een j uitkering. Zij ervaren hun situatie als uitzichtloos, een perspectief op verandering ontbreekt volledig. Het dreigen tweederangs burgers te worden die behalve een maande lijkse cheque van de sociale dienst niets te verwachten hebben van de overheid. Dat stelt de Leidse socioloog G. Engbersen in een proefschrift 'Pu blieke Bijstandsgeheimen' waarop hij dinsdag aan de Leidse universi teit hoopt te promoveren. Engber sen deed vijf jaar lang onderzoeken in typische werklozenwijken in Amsterdam, Rotterdam en Ensche de. Onder deze 'moderne armen' re kent hij werklozen, arbeidsonge schikten, bejaarden en mensen met een bijstandsuitkering. Engbersen stelt dat deze situatie door de maatschappij stilzwijgend wordt aanvaard en zelfs vanzelf sprekend wordt gevonden. De so cioloog wijst er in zijn onderzoek op dat ook de toekomstkansen van de kinderen uit deze groep veel slech ter zijn dan die van kinderen van werkende ouders. Hun prestaties op school zijn vaak slechter. Deze kinderen gaan de toekomstige on derkant van de samenleving vor men, vreest Engbersen. Het huidige beleid van de rege ring om de werkloosheid te bestrij den biedt volgens de onderzoeker nauwelijks soelaas om de kansen op werk voor de groep.langdurig en on geschoolde werklozen te vergroten. Dat komt omdat de kansarmen bij vrijwel alle arbeidsprojecten uit de boot vallen. Alleen door het schep pen van nieuwe banen die slechts beperkte scholing behoeven, kan de overheid in deze situatie veran dering brengen. Dat hoeft op de lan ge termijn geen geld te kosten, denkt Engbersen, omdat uitwassen als criminaliteit en vandalisme zul len verminderen evenals de kosten van de bestrijding ervan. Het onderzoek heeft uitgewezen dat 70 procent van de langdurig werklozen graag aan het werk wil. Bovendien is gebleken dat 80 pro cent van de mensen die een uitke- ring hebben, zich houdt aan de re gels die de overheid stelt. Volgens Engbersen staat de werkloze er financieel gezien in Ne derland overigens veel beter voor dan bijvoorbeeld in Engeland of de Verenigde Staten. "Van totale ver paupering is hier geen sprake. De verzorgingsstaat bewijst daarmee zijn bestaansrecht al is deze niet in staat het bijstandsbestaan van bur gers te doorbreken". (Pagina 13: 'Met sociale vernieuwing is de harde kern van de werklozen niet geholpen') KEYTOWN'liiild JAZZ FESTIVAL^ Stadsgehoorzaal Breestraat Leiden Voor telefonische informatie y vandaag van 10.00 - 20.00 uur: kassa Stadsgehoorzaal: 071-131704 óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement 174.15" Wij nemen een jaarabonnement f 285.50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) SNaam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1