Revolutie op komst in het machinaal pellen van bollen Leiderdorpers vechten voor omleiding rijksweg Warmonder wil zandwinning Klinckenbergerplas stilleggen Muzenhof krijgt snel nieuwe stoelen Door het toedienen van stoom blijven wortel en huls beter intact Handtekeningen moeten parlement overtuigen 'Rijksweg A4 kan niet om Leiderdorp heen' ZATERDAG 20 JANUARI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 DEN HELDER (GPD) - Deze zomer lijkt een revo lutie in het machinaal pel len van bloembollen op komst. Het Helderse be drijf W.J. Wilms bv presen teert in februari het in ei gen beheer ontwikkelde 'Pré-Pelsysteem', dat een gunstige invloed heeft op machinaal pellen. Dit sys teem biedt onmiskenbare voordelen. Berekeningen van de dienst Landbouw Voorlichting wijzen uit dat bollen met de uitvinding van Wilms sneller en goed koper zijn te pellen. Het machinaal pellen van bollen is op zichzelf niets nieuws. Het gebeurt al twintig jaar. Maar de discussie aver de kwaliteit en het rendement van het pellen is nog steeds gaande. Daarom heeft het fenomeen slechts op een beperk te schaal zijn intrede gedaan. De noodzaak voor bollpntelers om machinaal te pellen groeit niette min. Het wordt steeds moeilijker voldoende pellers te vinden, ter wijl tegelijkertijd de sociale las ten voor de telers oplopen. Het handmatig pellen lijkt daarom op termijn de rentabiliteit van veel bedrijven te ondermijnen. Dit toekomstbeeld inspireerde Wilms bv, een bedrijf dat zich heeft toegelegd op luchtbehande ling in de bollensector, tot perfec tionering van een systeem om bollen optimaal voor te behande len voor machinaal pellen. Het Pré-Pelsysteem is een hoogwaar dige stoominstallatie, die de bol len de juiste voorbehandeling met vocht geeft. Stoom heeft pre cies de goede uitwerking op bol len. Vochtige wortels zijn niet broos en breken daarom niet af. Hetzelfde geldt voor de huls van de bol, die beter intact blijft. De resultaten met de machine zijn goed. Variërend van partij tot par tij wordt vijftig tot negentig pro cent perfect gepeld. Gunstig Het stoomprocedé is overigens niet nieuw. Wilms: "Er zijn meer dere stoommachines voor voor behandeling in de handel. Maar volgens mij zijn ze veel te duur en moeilijk rendabel te maken. Onze installatie is goedkoper en kan bovendien worden aangesloten op een computer, zodat het mee draait in de automatisering van het bedrijf'. Afgelopen zomer is het systeem getest bij het bedrijf van de fami lie Kesteloo in Breezand. Dit be drijf had al ervaring in het machi naal pellen van gladiolen, die wer den voorbehandeld met water. "Een manier die niet goed werkt", aldus Marius Kesteloo. "Water is niet te doseren. Het wordt een kliederboel, want elk kluitje verandert in modder. Dat bemoeilijkt het pellen". De resultaten met het systeem van Wils zijn gunstig. Karei Kes teloo: "Het pellen gaat na een goe de stoombehandeling van een lei en dakje. Normaliter hadden we voor onze honderd hectare tulpen tussen de 35 en 40 pelsters in de schuur. Die hadden ongeveer twintig dagen werk. Nu hadden we slechts twaalf pelsters nodig en die waren in dertien dagen klaar. Ook in de gladiolen ging het voorbeeldig. De bollen waren machinaal bijna voor honderd procent schoon, zodat we met twee man toe konden". Het ma chinaal pellen brengt veel rust op het bedrijf, is de mening van de broers Kesteloo: "Je kunt pellen wanneer het je past. Bovendien heb je meer ruimte in de schuur". Kosten W. Pennings uit Noordwijker- hout teelt 42 hectare tulpen en had daar voorheen 350 pelsters voor nodig. Pennings: "Ik wist nooit of ik zo veel pelsters zou krijgen. Bovendien houd ik er re kening mee dat de sociale lasten in de toekomst flink zullen oplo pen, waardoor de pelkosten met nog eens 25 procent stijgen. Al met al is het kostenplaatje van machinaal pellen zo aantrekke lijk dat we het graag wilden pro beren". De andere kant van de medaille is dat het bedrijf over voldoende opslagcapaciteit moet beschik ken. Verder zijn voor machinaal pellen een behandelingscel, een pelmachine en een napelband no dig. "De bollen moeten direct na het rooien vijf dagen drogen en afsterven om de zuurgevoelig- heid te verminderen. Daar is ruimte voor nodig", aldus de broers Kesteloo. Samen met de dienst Land bouw Voorlichting heeft Wilms berekend wat de voordelen van zijn Pre-Pelsysteem zijn. Uit gaande van een gemiddelde op brengst van 650 kratten gepelde bollen per hectare en een kistprijs van 4,50 gulden kost het handma tig pellen gemiddeld bijna 3000 gulden per hectare, te vermeerde ren met 26 procent sociale lasten. De netto kosten van machinaal pellen zijn duizend gulden per hectare. Dat betekent een gemid delde besparing van bijna 2700 gulden. De berekeningen laten zien dat een bedrijf met een tulpe nareaal van zeven hectare zonder probleem kan overschakelen op machinaal pellen. En als de gla- diolenoogst erop wordt gepeld, kan het nog eerder. LEIDERDORP - Een maand voordat Rijkswaterstaat de plannen bekendmaakt voor de verbreding van de rijks weg A4 door Leiderdorp, is de gemeenschap wakker ge schrokken. De belangenver eniging A4 heeft geëist dat politici op 31 januari tekst en uitleg geven en een groep verontruste bewoners legt volgende week handteke ningenlijsten neer in win kels, apotheken en wachtka mers van artsen. De verontruste bewoners eisen dat de rijksweg om het dorp wordt heengeleid en worden in hun strijd gesteund door de Stichting Leef baar Leiderdorp. De handtekenin gen van medestanders moeten ge meente en Rijk voor de omleiding winnen. De eis zal ook opduiken in brieven aan de Tweede Kamer en de minister van verkeer en waterstaat, mevrouw Maij-Weggen. Om de politici duidelijk te maken hoe ernstig de situatie is, willen de Leiderdorpers graag een rondlei ding verzorgen. Bestuurlijk Neder land kan dan zien hoezeer Leider dorp gebukt gaat onder de rijksweg en hoe veel ruimte de polders tus sen Leiderdorp en Koudekerk bie den. Ze weigeren te wachten op de officiële presentatie van de plannen omdat alles dan al in kannen en kruiken zou zijn en inspraak niets meer zou voorstellen. Dertien jaar geleden verwierpen de regiogemeenten plannen voor een omleiding van de rijksweg. De weg zou het Groene Hart aansnij- - den en problemen verplaatsen. Toch hebben de verontrusten, veel al woonachtig langs de Hoofdstraat, ontdekt dat Rijkswaterstaat nog im mer studeert op de variant. Ontlasten Volgens de bewoners is het meer dan een noodgreep: een omgelegde rijksweg zou een groot deel van de LEIDERDORP - De nieuwe roep om het omleiden van de rijksweg A4, achter Leiderdorp langs, maakt weinig indruk op CDA-wethouder J. den Boeft. Volgens hem is het vrijwel onmogelijk een alternatief tracé te vin den tussen Hoogmade en het punt waar de verbreding van de rijksweg voorlopig uitkomt, in de buurt van de aansluiting met de rijksweg 11-oost en de spoorbaan Leiden/Alphen. Bovendien zou er altijd bebouwing moe ten wijken voor de weg. "Door het omleggen van de rijksweg verplaatsen we de problemen slechts en ik kan me niet voorstellen dat buurgemeenten daaraan willen meewerken", zegt hij. "Ook kun je aanvoeren dat het Groene Hart wordt aangetast door de plannen en de politieke partijen van Leiderdorp er niets voor voelen". Volgens de actievoerders zou dat laatste aan de eenzijdige voorlichting van Den Boeft liggen, maar de wethouder ontkent zulke beschuldigingen: "Als de partijen de weg zouden willen omleggen, kan ik dat onmogelijk te genhouden". De wethouder is bereid alles te bestuderen, maar wil niet te veel tijd besteden aan imaginaire zaken als een verplaatsing van de rijks weg: "Ik dien de belangen van de inwoners van Leiderdorp het best door ze geen rad voor ogen te draaien en zcu het niet met mijn geweten in over eenstemming kunnen brengen ze dergelijke illusies voor te spiegelen". Dat anderen wel geloven in het plan, vindt de gemeentebestuurder pri ma: "Ik neem niemand deze actie kwalijk, maar zal wel proberen deze vol strekt ondenkbare variant te ontkrachten met een kaart erbij". Als het hem lukt kan Leiderdorp eensgezind de plannen van Rijkswaterstaat te lijf gaan. En dat is Den Boeft veel waard. gemeente verlossen van luchtver vuiling en herrie. Ook zou een einde worden gemaakt aan de tweedeling van het dorp. Deze tweedeling is er al sinds de aanleg van de weg in de jaren '50, maar zou door de verbre ding worden verscherpt. De kaal slag dreigt aanzienlijk te worden. Wethouder J. den Boeft houdt reke ning met de sloop van 'tientallen woningen'. Omwonenden denken dat 'hele straten tegen de vlakte moeten'. Over de haalbaarheid van hun ei gen variant, kunnen de Leiderdor pers geen uitspraken te doen. Van het tracé melden ze slechts dat er bij Zoeterwoude-Rijndijk een stukje industrie moet wijken en dat de aantasting van het Groene Hart tot het uiterste beperkt blijft. Professionele plannenmakers kunnen daar meer over zeggen en de beleidsmakers mogen geen en kele variant schrappen of verdon keremanen. De verontruste bewo ners zijn bang dat de werkelijkheid minder rooskleurig is: als de hoofd ingenieur-directeur van Rijkswa terstaat informatie komt geven, ge beurt dat achter gesloten deuren. Omwonenden .mogen daar niet bij zijn. Achteraf mogen ze wel het een en ander horen, maar ambtenaren geven zelf toe dat dat 'globale infor matie' is. De bewoners, 4ie liever anoniem blijven, hebben het idee betutteld te worden, terwijl de politici zich ach ter gesloten deuren hebben 'overge leverd' aan het Rijk. Ook de belan genvereniging A4 heeft zich vol gens de verontrusten neergelegd bij de keuze van wethouder Den Boeft. Ze zou niet weten dat een omleiding ook tot de mogelijkheden behoort. Kanker Als de rijksweg er in beide richtin gen een rijstrook bijkrijgt en wordt voorzien van vluchtstroken en uit sparingen voor een extra strook, wordt Leiderdorp volgens de nieu we actievoerders een 'kankerdorp': "Het gaat niet alleen om de rijks weg", zeggen ze. "We hebben hier nog veel meer drukke wegen en de nodige overlast van Heineken, Schiphol en de scheepvaart op de Rijn. Binnenkort komt daar de vuil- stort bij en is de maat echt vol". De 'verontrusten' hebben sterk de indruk dat de auto voor alles gaat in Leiderdorp en kunnen maar door één ding worden gerustgesteld. Al léén wanneer wethouder Den Boeft naast de rijksweg zou komen wo nen, weten ze zeker dat de beslissin gen forgvuldig worden genomen. Het stelt de bewoners diep-teleur dat Rijkswaterstaat een milieu-ef fectrapportage (mer) niet nodig acht. Zo'n rapportage geeft aan wel ke gevolgen nieuwe initiatieven voor het milieu hebben, maar vol gens de instantie gaat het hier niet om een nieuw initiatief. De veront ruste bewoners zien dat anders en willen het Rijk op zijn mer-plicht wijzen. Als die acties niet helpen, hebben de bewoners een alternatief: Rijks waterstaat legt tijdelijk een rijks weg aan door de Achthovenerpol- der en kan dan mooi aan de slag op het stukje door Leiderdorp. De be staande rijksweg door het dorp wordt weggehaald en vervangen door een tunnel die totaan Hoogma de loopt. Wanneer de tunnel naast de rijksweg aangelegd zou moeten worden, zou dat veel ruimte en geld kosten en een slechte tunnel ople veren. Nog erger zou het zijn wan neer er geen tunnel komt en de weg hoog over de Rijn en het dorp heen- schiet. De wakker geschudde Lei derdorpers slapen er slecht van. i de Warmondse bezwaar- Het Klinckenbergerplasgebied bij Oegstgeest. Links bij de spoorbaan de too maker W. Appeltere, rechts het Oegstgeester villaparkje Clinckenburgh. (foto Henk Bouwman) Provincie zou informatie hebben achtergehouden DEN HAAG/WARMOND - Een inwoner uit Warmond, W. Appeltere, heeft de Raad van State gevraagd het winnen van zand uit de Klinckerbergplas tussen Warmond, Sassenheim en Oegstgeest stop te zetten. Appeltere vindt dat het provin ciebestuur informatie over de winning achterwege heeft ge houden en hem daarmee in zijn belangen heeft geschaad. Hij zei dat gisterochtend tijdens een hoorzitting van de afdeling recht spraak van de Raad van State in Den Haag. Aan de waarnemend voorzitter van die afdeling, mr. C.J. van Zeben, vroeg Appeltere om schorsing van de beslissing van GS om zijn bezwaarschrift tegen de zandwinning ongegrond te verkla- Appeltere: "Het provinciebe stuur weigert inzage te geven in de informatie over de zandwinning. Dat vind ik een kwalijke zaak en het is bovendien in strijd met de wet. Bovendien is bepaalde informatie niet tijdig gepubliceerd". De man uit Warmond woont op korte afstand van de Klinckenberg- plas. In augustus vorig jaar besloot het provinciebestuur de firma Voorhof-Recrea BV uit Leiden een vergunning te geven om zand te winnen uit de plas. Inmiddels is 110.000 kubieke meter zand uit de plas gehaald. Het winnen van zand zal normaal gesproken nog onge veer twee maanden doorgaan. Appeltere zegt op zich geen be zwaren te hebben tegen de zandwinning, maar wil op de hoog te blijven van alle activiteiten. "De basisovereenkomst die tussen Re crea en de provincie is afgesloten, wordt aangemerkt als een geheim stuk. Dat kan natuurlijk niet", aldus Appeltere. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr. C.J. van Zeben, doet met spoed een uit spraak in deze zaak. Albert Heijn onderzoekt het ruimtegebrek in Voorschoten VOORSCHOTEN - De vestiging van Albert Heijn in de Voorschoten- se Schoolstraat kampt met ruimte gebrek en zet de voors en tegens van een uitbreiding op een rijtje. Tot een officieel uitbreidingsver- zoek is het nog niet gekomen. Dat het bedrijf uit zijn jasje is ge groeid, is al langer bekend. Een con tainer aan de kop van de Sir Winst on Churchilweg dient als tijdelijke opslagruimte. WD-raadslid J.W. Aeijelts—Averink bracht onlangs in een commissievergadering de bal aan het rollen door alvast te zeggen dat hij niet wil dat voor uitbreiding parkeergelegenheid wordt opgeof ferd. In de oude dorpskern is nu, al een tekort aan parkeerplaatsen. Een woordvoerster van Albert Heijn in Zaandam erkent dat het be drijf een 'oppervlakteprobleem' heeft. Op dit moment werkt het be drijf aan een interne studie. De uit komst van het onderzoek kan nog enkele maanden op zich laten wach ten. Hoewel wethouder J.D. van Da len (ruimtelijke ordening) het nog wat vroeg vindt om op de zaak in te gaan, kan hij zich voorstellen dat het bedrijf een oogje laat vallen op de vier parkeerplaatsen langs het gebouw, parallel aan de verbin dingsweg naar de kerk. Met het ver lies van vier plaatsen kan hij ak koord gaan, met het verlies van nog meer plaatsen niet. Koffieconcert Violist R. Szreder en pianiste A Vernede geven zondag een koffieconcert in Raad huis De Paauw in Wassenaar. Zij zullen onder meer werk laten horen van Mozart en Liszt. Szreder wordt beschouwd als een van de meest vooraanstaande Pool se violisten van deze tijd. Hij heeft veel tournees gemaakt en is bekend van ra dio-, televisie- en grammofoonopnamen. Momenteel is hij docent aan het conser vatorium in Maastricht. Het concert be gint zondag om 12.00 uur. Leiderdorpse theaterzaal voldoet 'ternauwernood aan eisen brandveiligheid' LEIDERDORP - In de theater zaal van de Muzenhof dienen zo. snel mogelijk andere stoelen te komen. Vervanging zou de ge meente Leiderdorp ongeveer 90.000 gulden kosten. De huidi ge 200 stoelen voldoen 'ternau wernood aan de minimale eisen van brandveiligheid'. B en W schrijven in een voorstel aan de gemeenteraad niet te willen wachten met maatregelen totdat de stoelen over twee jaar zijn afge schreven. Niet alleei\de stoelen zijn ongeschikt, ook de rest van de thea terzaal moet beter tegen brand wor den beveiligd. De gemeente wil snel een zogeheten '§toelenplan' opstel len. Voor het nieuwe theaterseizoen (oktober 1990) moet De Muzenhof nieuwe stoelen hebben. Inmiddels zijn er maatregelen ge troffen om de deuren, die toegang geven tot de nooduitgangen, tijdens voorstellingen ontsloten te houden. Een brandwacht houdt toezicht als de zaal voor meer dan 75 procent is gevuld en de stoelen zijn tijdens voorstellingen aan elkaar gekop peld. De brandweer heeft het gemeen tebestuur geadviseerd niet meer dan 160 stoelen in de theaterzaal te plaatsen. Tot nu toe is dit advies echter niet opgevolgd. Tijdens voorstellingen staan ongeveer 190 stoelen in de grote zaal van de Mu zenhof. Coördinatrice van de Mu zenhof, N. Komeji: "Wij hebben van de gemeente nog geen opdracht ge kregen om stoelen te verwijderen". Kleiner Bij vervanging van het meubilair zou de gemeente alsnog kunnen be sluiten niet meer dan 160 stoelen in de Muzenhof te plaatsen. Een ande re mogelijkheid is het aanschaffen van kleinere stoelen, waardoor er meer in de grote zaal kunnen staan. Komen: "Er zijn produkties die he lemaal uitverkocht zijn. Hebben we 30 stoelen minder dan moeten we eerder naar boven uitwijken". Echt bezwaarlijk vindt de coördinatrice een geringer aantal stoelen niet. "Die plaatsen boven zijn minder aantrekkelijk, maar als iets is uit verkocht willen mensen toch wel boven zitten". Nadeel van een geringer aantal stoelen is dat voorstellingen dan minder geld zullen opbrengen. Per voorstelling zouden de inkomsten ongeveer 450 gulden lager zijn. Behalve vervanging van de stoe len wil de gemeente een reeks van andere maatregelen nemen om de brandveiligheid van de Muzenhof te vergroten. De kosten daarvan be dragen ongeveer 75.000 gulden. Dit geld is onder meer nodig voor het realiseren van een tweede vlucht weg, het aanbrengen van brand slanghaspels, verlichting en de bouw van een trap naar het dak. Veranderd Dat de Muzenhof niet optimaal te gen brand is beveiligd heeft te ma ken met bet veranderde gebruik van de grote zaal. Sinds vorig sei zoen wordt de grote zaal ook voor theatervoorstellingen gebruikt en de brandweer stelt in verband daar mee strengere eisen aan de brand veiligheid. Bij de bouw van De Mu zenhof is bovendien nooit rekening gehouden met de mogelijkheid the atervoorstellingen in de grote zaal te houden. Vrijwilligster (76) overleden in EZL LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - De Leiderdorpse mevrouw P. van der Kroft-Humme is donderdag avond op 76-jarige leeftijd overle den in het plaatselijke St. Elisabeth- ziekenhuis. Ze leed aan een slepen de ziekte. Van der Koift heeft 18 jaar als gastvrouw opgetreden in de bejaardensociëteit Meerburg in Zoeterwoude-Rijndijk. Ze organiseerde veel activiteiten voor bejaarden. Daarvoor had de Leiderdorpse zitting in het paro chiële armenbestuur. De uitvaart is dinsdag 23 januari in de Meerburg- kerk in Zoeterwoude-Rijndijk. ZATERDAG 20 JANUARI Alphen Katwijk voorstelling 'La Strada'. van aanvang 14.00 uur, 'Hot House', aanvang 21.30 uur. Sassenheim concert BZN, in Sporthal Was- in Wonderland', aanvang 14.30 Leiden drumfanfare Matilo houdt een Soedanees Java. aanvang 15.00 de Prinses' door Toneelvereni ging O.D.I. m de toneelzaal van de midwinterdag winkelcentrum Herenhof. met de Waldbrücker Musikanten uit Woubrugge. Fellini in Tripodia, aanvang 20.15 LVC, Breestraat 66. Jazzfilm- festival. aanvang 21.15 uur. beek. aanvang 20.00 uur. ZONDAG 21 JANUARI A mtormatie-^vond over de pup- pycursus Alphense Hondenclub in het clubhuis aan de Hoorn, aan- rommelmarkt in het buurthuis aan de Zaanstraat 12, van 10.30 tot 15.00 uur.: Lisse koffieconcert in de Kapelzaal St. Bavo. aanvang 14.00 uur. Oegstgeest concert door Les Recréations nary Guy' in gebouw Ouvertme, aanvang 20.30 uur. folkmuziek in de foyer van het Parktheater, aanvang 20.30 uur. optreden hardrockband Impact Leidse Schouwburg, de Hol landse Comedie m^t 'Tien kleine negertjes' v^n Agatha Christie, aanvang 20.15 uur. Micro-theater, 'Een bijzondere bingo bij de Buitengewonen, Muzenhof, aanvang 20.30 uur. Groenoordhallen, vlooien markt, aanvang 10.00 uur. oecumenische viering van schrift en tafel in de Salvatorikerk, aanvang 10.00 uur. 21e Drechtloop over afstanden van 4, 10 en 21,1 km., start 11.00 wA expostie Reinout Zikel in café wm Querelle met optreden van band Whyisshe, aanvang 22.15 uur. Bernhardkade, particulieren en verenigingen kunnen hier hun ge bruikte goederen verkopen, van 9.30 tot 15.30 uur. gospelconcert in de Hartebrug- 12.15 uur. Noordwijk viswedstrijd in de Ringvaart ge- cyganiseerd door de Noordwijkse Musicales, werk van Telemann, Handel, en Bach, Groene KerkA Haarlemmerstraatweg 3, aan vang 20.15 uur. Warmond aanvang 22.00 uur. Hazerswoude jam-sessie in jongerencentrum Stek, aanvang 21.00 uur. Key Town jazz Festival in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15 Waag gebouw. 'Jazz for kids', Leeuwenhorst Congres Cen trum, Unieke Dansavond mmv lazzband US Air Force The Am bassadors'. aanvang 20.30 uur. concert Rijnlandse Orkest Ver eniging in De Bron, aanvang i 14.00 uur. J Parkfilmhuis, Troetelbeerijes M ruil- en verzamelbeurs in ge- fS f\ r M A bouw 't Conamper aan de van den F JjtNUM Endelaan. van 10.00 tot 16.30 van de Leidse Jazzweek, aan vang 14.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de. Jalan, Jalan, impressies van 07.30 uur bij Voetbalboerdenj. Noordwijkerhout kindervoorstelling 'De robot en strijden op de Kaag. aanvang 10 00 uur jazzconcert Boerderij Meerrust All that Jazz'. 15.00 tot 19.00 uur. Wethouder J. den Boeft: "Met een plattegrond erbij zal ik uitleggen dat de rijksweg niet achter Leiderdorp kan worden langsgeleid". (archieffooto)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15