Toch onderzoek op belt naar dioxine 'Nu snel maatregelen tegen vervuiling' 'Met sociale vernieuwing is de harde kern van de werklozen niet geholpen' Streekcommissie noemt tips betrouwbaar ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 13 Wubbo Ockels bij hoogste punt Space Expo met beide benen op de grond NOORD WIJK Wubbo Ockels, medewerker van het ruimte vaartlaboratorium Estec in Noordwijk, houdt ter gelegen heid van het bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw voor het Noordwijk Space Expo, woensdag 24 januari een ver haal over 'Het heelal en het pu bliek'. Ockels geniet bekendheid als Nederlands enige astronaut en als tv-presentator. De laatste weken is hij in het nieuws geko men als 'brokkenpiloot', in ver band met (bijna)ongclukken met een privévliegtuig, dat hij bestuurde. Ter gelegenheid van het be reiken van het hoogste punt or ganiseert de Stichting Noord wijk Space Expo 24 januari een symposium. Naast Wubbo Oc kels spreken onder anderen M. Le Fèvre, directeur van Estec en dr. R. Dessing, voorzitter van de stichting. Volgende week woensdag zal tevens een raad van aanbeve ling voor Space Expo worden geïnstalleerd. Voorzitter van de raad van aanbeveling wordt S. Orlandini, oud-directeur van de KLM. LEIDEN/UTRECHT - De Nationa le Raad voor de Volksgezondheid wil dat elk ziekenhuis met meer dan driehonderd bedden moet beschik ken over een psychiatrische afde ling algemeen ziekenhuis (paaz). Kleinere ziekenhuizen moeten op dit terrein samenwerken zodat twee tot vier ziekenhuizen samen dertig tot veertig bedden kunnen beheren. De raad zal over dit voorstel een ad vies uitbrengen. Het Diaconessenhuis in Leiden heeft wel een psychiater, maar geen afdeling waar psychiatrische pa tiënten kunnen worden opgeno men. Directeur Hennink noemde dat 'spijtig'. Enkele jaren geleden heeft zijn ziekenhuis geprobeerd zo'n afdeling van de grond te tillen maar de minister gaf toen geen toe stemming. In sommige gevallen verblijven psychiatrische patiënten gewoon in het ziekenhuis. In ernsti ger gevallen worden ze doorverwe- Raad Volksgezondheid: Groot ziekenhuis psychiatrische afdeling nodig' zen naar bij voorbeeld de Jelgers- makliniek. Het Elisabethziekenhuis in Lei derdorp heeft eveneens geen psy chiatrische afdeling maar ook geen psychiater in dienst. Het ziekenhuis maakt gebruik van een consulent die op afroep beschikbaar is. Direc teur Rombout meldt dat het zieken huis overweegt in de loop van dit jaar een psychiater in deeltijd aan te stellen. Mogelijk worden de ge sprekken met het psychiatrisch zie kenhuis Sancta Maria in Noordwijk hiertoe heropend. Patiënten, zegt Rombout. zouden in Sancta kun nen worden opgenomen. Ziekenhuispatiënten, aldus de Nationale Raad voor de Volksge zondheid, hebben nogal eens psy chische problemen die samenhan gen met de ziekte en de gevolgen van de opname of behandeling. Het komt zo vaak voor dat een aparte psychiatrische afdeling beslist no dig is, aldus de raad. Omdat de paaz onderdeel is van de geestelijke gezondheidszorg in de regio, is intensieve samenwer king met andere instellingen op dit gebied gewenst, inclusief de psy chiatrische ziekenhuizen. Op de eerste-hulpafdelingen moet vol gens de NRV altijd een psychiater beschikbaar zijn, onder meer met het oog op de opvang van mensen die een poging tot zelfmoord heb ben gedaan. Burgemeesters achter idee voor derde regionaal politiekorps BODEGRAVEN/REGIO - Een veertigtal burgemeesters uit het rijkspolitiedistrict Den Haag staat achter het voorstel van de districts commandant kolonel S.J. van Hulst om niet twee maar drie regionale politiekorpsen in Zuid-Holland te De gedachte van Van Hulst om in Zuid-Holland-midden een derde re gionaal korps te vormen, werd door de burgemeesters - die in Bodegra ven vandaag met de rijkspolitie overlegde - met instemming be groet. Van het regionale korps Zuid-Holland-midden moeten de gemeentepolitie van Leiden, Al ALPHEN/LEIDEN/DEN HAAG De tips over mogelijke stort van dioxine op de Alphen- se stortplaats zijn al op 30 maart 1988 bij PvdA-gedeputeerde Van der Vlist aangekaart, de avond waarop een hoorzitting voor de bevolking in Alphen was georganiseerd. De streek- commissie deed vervolgens aangifte bij justitie. Men kreeg het verzoek de zaak niet aan de grote klok te hangen. Van der Vlist beaamt wel, dat justi- Heineken geeft wel toe dat er is tie vrij snel in actie is gekomen. On- gestort, maar het zou gaan om slib derzoek bij Heineken, waar de dat afkomstig is van het bierproces, dioxine vandaan zou zijn gekomen. Het bedrijf kan zich niet voorstellen en literatuurstudie brachten echter dat hierin schadelijke stoffen zou- niets verontrustends aan het licht, den voorkomen. Woordvoerster Dat e Schoonveld: "We zijn Zoeterwoude begonnen 1976 de milieu-gedeputeerde rigoureus toen de allermodernste brouwerij i tafel. Cecile van Laar van de streek- commissie meldt dat zij beschikt over zes betrouwbare tips waarvan uit drie onomwonden moet worden geconcludeerd dat er wel degelijk dioxine in de Coupépolder - thans een groot recreatieterrein - is ge stort. De stortingen zouden afkom stig zijn van Heineken. nu zo'n tien jaar geleden. Het zijn volgens haar dan ook alleen die vroegere afvalla- dingen die mogelijk dioxine bevat ten. In 1982 is het produktieproces veranderd en is nu goed. De provincie stelt dat de geruch ten over dioxine voortkomen uit het feit dat Heineken destijds filterzand op de belt heeft gestort. Deskundi gen sluiten de aanwezigheid van dioxine daarin uit. Europa en ook al heel milieube wust. We werken altijd heel natuur lijk en ontzettend ambachtelijk. Het kan gewoon niet". Omdat de overheid het niet nodig vond onderzoek naar dioxine te la ten verrichten, schakelde de streek- commissie vorig jaar de chemiewin kel van de Universiteit van Amster dam in. De bevindingen waren zo danig dat de provincie alsnog heeft besloten onderzoek naar het zeer giftige dioxine te doen. Woordvoerder Claessens van de chemiewinkel verklaarde dat er nog geen onderzoek heeft plaatsgehad, maar dat de tips betrouwbaar zijn. Bewoners dringen aan op oppompen en zuiveren verontreinigd water Sassenlieimse peuter gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoe wel de twee voorgaande onderzoe ken niet voldoen, hoeft er wat de omwonenden betreft geen nieuw onderzoek te worden gehouden naar de verspreiding van de vervui ling in de Alphense Coupépolder. over maatregelen bij de Alphense stortplaats. Dit is nu uitgesteld tot maart. De bewoners hopen dat hun TNO-rapport de provincie er alsnog "In plaats daarvan kan de provincie haar geld beter besteden aan een goede beheersing van de verontrei niging", verklaarde voorzitter J. Gramsma van het bewonerscomité SASSENHEIM - Een 3 jaar oud gisteravond. "Een nieuw onderzoek kindje is gisteren tegen het middag- kost miljoenen en zal wederom veel uur gewond geraakt bij een aanrij- tijd in beslag nemen. Terwijl we. als ding op de Sassenheimse Parklaan. Het kind stak plotseling de rijbaan over. Een auto, bestuurd door een 39-jarige man uit Sassenheim, kon de kleine niet meer ontwijken. Met onbekend letsel is de peuter naar het Academische Ziekenhuis in Leiden overgebracht. ergste problemen meteen in de hand hebben". De bewoners, en de gemeente Al phen aan den Rijn, willen dat het water direct onder de belt vandaan wordt gepompt en gezuiverd. De provincie wil echter pas dit soort maatregelen nemen wanneer de gif tige stoffen daadwerkelijk het grondwater hebben bereikt. Vol gens de onderzoeken vai en Iwaco zal dat pas ove een eeuw het geval zijn; een van de scherming", aldus TNO. conclusies overigens die door TNO zijn gekraakt. Met zo'n systeem kan de vervuiling van het water dat door de belt sij pelt en de eventuele verontreini ging van het grondwater voortdu- zal overtuigen dat het water rend in de gaten worden gehouden. rond de belt direct moet worden zuiverd. TNO toont zich een warm voorstander van deze aanpak. "Vanuit het oogpunt van de volks gezondheid is dit niet direct nood- Geo-logic zakelijk. Voor het grondwater biedt ongeveer het echter de meest effectieve be- Blijven maatregelen uit, dan moet volgens TNO snel een zogehe ten monitoring-systeem worden aangebracht rond de stortplaats. Volgens TNO voldoet de Coupépol der aan alle voorwaarden die de pro vincie zelf stelt bij de plaatsing van zo'n systeem. Voorzitter J. Gramsma van het bewonerscomité toonde zich gister avond uiterst verheugd over de uit komsten van het TNO-onderzoek. "Ze zeggen hetzelfde als wat wij al herhaaldelijk hebben gesteld, na melijk dat de onderzoeken niet vol doen". Minister bereid tot gesprek aio's DEN HAAG - Minister Ritzen van onderwijs heeft het Lande lijk Overleg van Asssistenten in Opleiding (aio's) laten weten be reid te zijn tot een gesprek zon der voorwaarden vooraf. Dat heeft een woordvoerder van het Overleg bekend gemaakt. Het gesprek heeft donderdag 1 februari plaats op het ministe rie. Tot die tijd zal het Overleg niet naar de rechter stappen. Het Landelijk Overleg van aio's eist een volwaardig salaris voor alle assistenten in opleiding met terugwerkende kracht. Als het gesprek met de minister niets oplevert, zal het Landelijk over leg van aio's op 2 februari alsnog een kort geding aanspannen, al dus de woordvoerder. Goedkeuring provinciaal afvalstoffenplan DEN HAAG - Door koninklijke goedkeuring van het provinciale af valstoffenplan is de oprichting van de geïntegreerde afvalverwerkings inrichting (GAVI) voor het gebied Zuid-Holland West formeel be krachtigd. De GAVI, waarvoor 35 gemeenten uit onder meer de Leid- se regio onlangs Ypenburg in Leids- 'chendam als de beste vestigings plaats hebben aangewezen, dient ter vervanging van de verouderde verbrandingsinstallaties in Leiden en Den Haag. Die kunnen niet meer voldoen aan de eisen voor afvalver brandingsinstallaties, zoals die door het ministerie voor milieu zijn ge steld. In het afvalstoffenplan van Zuid- Holland staan de hoofdlijnen weer gegeven voor de verwijdering van huishoudelijk afval in de komende jaren. Het beleid is gericht op het voorkomen van het ontstaan van af val. het bevorderen van hergebruik en het op verantwoorde wijze ver en bewerken van afval. Alleen al door aparte inzameling en compste- ring van groente-, fruit- en tuinafval kan de hoeveelheid huishoudelijk afval met ongeveer de helft worden verminderd. De provincie geeft in het afval stoffenplan de voorkeur aan herge bruik van reststoffen, zoals vervran- dingsslakken en vliegas, in plaats van het gecontroleerd storten er van. Gezocht wordt naar grootscha lige toepassingen in de wegen bouw. Het afvalstoffenplan wordt eind februari ter inzage gelegd bij alle Zuidhollandse gemeenten. MARGRIET IN LEIDEN - Prinses Margriet zal zich maandag onder de toehoorders scharen van C. Som- maruga, die als president van het Internationale Rode Kruis te gast is bij de universiteit van Leiden. Hij zal spreken onder meer spreken over de problemen, die het-Rode Kruis ontmoet bij het handhaven van de neutraliteit. LEIDEN - In de wijk, waar de werkloosheid aanmerkelijk ho ger dan gemiddeld is, ontbreekt op de meeste plaatsen het naam bordje naast de deur. Ook telefo nisch blijken veel bewoners hun identiteit niet te willen prijsge ven. Velen hebben (door geldge brek) geen telefoon en een over- wacht hoog aantal verbergt zich achter een geheim telefoonnum mer. De werkloze maakt zich on bereikbaar voor de maatschappij. Het noodzaakte de Leidse so cioloog Godfried Engbersen zich voor zijn onderzoek onder men sen die van een uitkering leven, zich in de wijk te vestigen om de noodzakelijke contacten te leg gen. "Het blijkt dat mensen zich gaan isoleren. Zich terugtrekken uit de samenleving. De enige ma nier om de mensen te intervie wen, was maar gewoon aanbel len". Leidse socioloog pleit voor meer ongeschoold werk door Gert Visser Engbersen deed onderzoek in de Rotterdamse wijk 'Het Nieuwe Westen', de Amsterdamse wijken 'Banne Buiksloot' en 'Overtoom- se Veld' en 'Stadsveld/Pathmos' in Enschede. Hij stuitte er op wat hij in zijn onderzoek 'de moderne armoede' noemt. Mensen met een uitkering die een bestaan zonder enig perspectief lijden. Werklo zen die de hoop hebben laten va ren om ooit nog werk te vinden. De Nederlandse samenleving denkt daar al niet veel anders over en neemt een berustende houding in, concludeert Engber sen in zijn proefschrift. Moderne armoede is geen kwestie van te weinig geld alleen. Armoe in de financiële betekenis van het woord komt in Nederland maar weinig voor. De sociale ar moede - 400.000 mensen rekent hij tot deze categorie - is een op telsom van factoren: afhankelijk van een uitkering, geen toe komstperspectief, minimale op leiding. slechte gezondheid, schulden, nauwelijks -deelname aan het maatschappelijk verkeer. Het brandpunt van alle mogelijke soorten problemen waar fatalis me leidt tot berusting in de eigen situatie. Engbersen: "Je komt natuurlijk steeds weer terecht op de schuld vraag. Hadden ze maar harder moeten leren, moeten ze maar vroeger uit hun bed komen, De Leidse socioloog Godfried Engbersen: "Dit beleid selecteert de besten en laat de anderen links liggen". (foto Henk Bouwman) wordt dan gezegd. Maar het is textielindustrie is vertrokken? Is geen individueel probleem. Mag het de schuld van de ongeschool- je een textielarbeider in Ensche- de dat de arbeidsmarkt is veran- de kwalijk nemen dan de hele dert en er in Nederland nauwe lijks meer behoefte is aan onge schoolde arbeiders. Het navrante vind ik dat ondanks we dat we ten, we blijven volhouden dat als je maar genoeg solliciteert, je vast wel een keer eeen baan vindt". 70 procent van de langdurig werklozen wil graag weer aan het werk, blijkt uit het onderzoek. De resterende dertig procent kiest er voor om werkloos te zijn en ziet er de voordelen van. Een derde maakt oneigenlijk gebruik van de uitkering en een derde werkt er zwart bij. Van deze langdurig werklozen heeft ruim 80 procent niet meer dan een lbo/mavo- op leiding genoten. Er bevinden zich relatief veel buitenlanders onder. De meeste maatregelen die de overheid met een zekere regel maat afgekondigt om werklozen aan het werk te krijgen, gaan aan deze groep werkwilligen voorbij. "Het is één groot toneelstuk", zegt Engbersen. "De sociale dien sten hebben geweldig veel klan ten en er zijn maar een paar banen te vergeven. Daar worden dan, begrijpelijk, de werklozen op ge selecteerd waarvan men denkt dat ze de meeste kans van slagen hebben. Zo komen de mensen met een minimale opleiding nooit aan bod. Het beleid selecteert de besten en laat de anderen links liggen". "De Nederlandse samenleving heeft mensen een uitkering gege ven maar nagelaten instrumenten te creëren om ze weer uit die uit kering te halen. Natuurlijk, de so ciale vernieuwing die het kabinet nu predikt levert wel wat extra geld op maar daar is de harde kern van de werklozen niet mee geholpen". Quite Engbersen pleit er voor de hoop niet te laten varen. De samenle ving mag zichzelf niet toestaan bepaalde groepen af te schrijven. De politiek moet ophouden het probleem te bagatelliseren, de wetenschap moet zich er nog ver der in verdiepen. Er is maar één oplossing, betoogt hij: meer werk scheppen met name voor onge schoolden. Want arbeid blijft het kernpunt. Het scholen van men sen met te weinig opleiding lijkt hem zinloos. "De overheid richt' zich naar mijn idee te veel op geschoolde arbeid en op allerlei dwangmaat regelen voor werklozen die alleen maar meer ambtenaren en meer bureaucratie opleveren. Het is de vraag of de werklozen waar het hier om gaat daar werkelijk wat aan hebben". Nieuwe arbeidsplaatsen zoekt Engbersen in de gezondheids zorg, het buurtonderhoud, de be jaardenzorg etc. "AI het werk dat onze samenleving zo aardig maakt en is wegbezuinigd. Inte greer deze mensen in de samenle ving waardoor deze vanzelf beter wordt. Dat is pas sociale vernieu wing. Ik denk dat zo alle proble men kunnen worden opgelost". "Het is een radicale verande ring. Geldstromen moeten an ders, er worden misschien ambte naren overbodig. Maar ik sluit me aan bij diegenen die betogen dat uitkeringsgelden werkgelden moeten worden. Dat hoeft de overheid - want die zal het toch moeten doen - geen extra geld te kosten. In de toekomst kan im mers bespaard worden op de be strijding van criminaliteit, vanda lisme, maatschappelijk werk, on derwijs in achterstandsgebieden. Wanneer je eeft kosten-baten ana lyse maakt, denk ik dat je quite speelt". "Het berustende gedrag zal dwijnen wanneer mensen v uitzicht krijgen op een baan. Wan neer schoolgaande kinderen e perspectief hebben. Want dat ook uit onderzoek gebleken: kin deren in deze milieu's hebben minder kansen. Wanneer er niets verandert is de kans dat zij dubbeltje blijven aanmerkelijk groter dan dat ze ooit een kwartje worden". phen aan den Rijn, Noordwijk. Kat wijk. Gouda. Delft, Monster en Naaldwijk en de korpsen van het rijkspolitiedistrict 's Gravenhage dan deel uitmaken. Tussen ge noemde politiekorpsen bestaan al 'erkingsverbanden. i gebruik als recreatieterrein, zijn volgens TNO niet Vanuit het kabinet wordt tot nog toe uitgegaan van een opdeling van Zuid-Holland in twee regionale po litiekorpsen, waarbij de grenzen van de arrondissementen in acht worden genomen. De burgemees ters zien meer in een derde regio naal korps. Deze kleinschaligheid past beter bij de bestuurlijke wen sen van de gemeenten. Provincie-folder 'Groot in groen" DEN HAAG Zuid-Holland heeft een nieuwe gids uitgegeven over al le recreatiemogelijkheden in de provincie: 'Groot in groen Zuid- Holland'. Die geeft informatie over de veelzijdigheid van deze provin cie, die pronkt met de aanwezigheid van 25.000 hectare plassen en me ren, 225 jachthavens, 90 kilometer strand, 800 kilometer recreatie- vaarweg en tientallen campings. De gids schenkt onder meer aan dacht aan het 'groene' netwerk van wandel- en kanoroutes, terwijl ook een hoofdstuk aan de Stichting Het Zuidhollands Landschap wordt ge wijd. Verder is er een tekenwedstrijd in opgenomen voor scholieren. Van de twaalf beste inzendingen, beoor deeld door een deskundige jury, worden ansichtkaarten gemaakt. 'Groot in groen Zuid-Holland' is gratis Verkrijgbaar bij de VW-kan- toren, gemeentehuizen en biblio theken. Verpleeghuizen Het artikel 'Inspraak voor bewo ners verpleeghuizen', vastgelegd in het Leidsch Dagblad van 9 januari jl, kan worden aangevuld. Er be staat een Nederlandse Vereniging tot Belangenbehartiging Verpleeg huisbewoners (NVBV), Leopoldho- ve 27, 2726 CV Zoetermeer. De NVBV helpt bewoners en familiele den met het opstellen van samen- werkingovereenkomsten met direc ties. huishoudelijke reglementen en statuten. In het verpleeghuis voor lichame lijk zieken Van Wijckerslooth te Oegstgeest, vergadert sinds 1 janua ri 1989 maandelijks een bewoners raad in oprichting, die op 17 juli daaraanvolgend een voorlopige sa menwerkingsovereenkomst met de directie heeft getekend. De onder nemingsraad erkende de bewoners raad meteen als volwaardige ge sprekspartner. De bewonersraad is nu druk bezig met wensen en klach ten voor te leggen aan diensthoof den en hoopt op 17 juli 1990 het pre dikaat 'in oprichting' kwijt te raken. Het was opvallend dat in het Leidsch Dagblad alleen de directie aan het woord was en de bewoners commissie niets zei. Bewonersraad i.o. 'Van Wijcker slooth, Van Wijckersloothplein 1, Oegstgeest. Ouöi^iputos 20 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - BOELHUIS. VRIJWILLIGE VERKOOPING, (om contant geld), op WOENSDAG 23 APRIL 1890, des voormiddags te 10 uren, aan de herberg „het Haagsche Schouw", onder Voorschoten, ten overstaan van mr. J.A.F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: Elf beste Kalfkoeien, afge kalfd of aan de volle uring, vier pinken, 1 goed bij de weg loopend bruin Paard, (gelijk- tandsVigilante, Tilbury. Tent- Speel- en Boerenwagen, Gier- bak, ongeveer 15000 kilo goedge- wonnen Hooi, Hondenkaarn met toebehooren en Hond. eenige Melkgereigereedschappen, waaronder koperen Kantten, Ketels enz. Voorts: Biljart met toebehooren, eenige meubilaire Goederen en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangebo den. Te zien: Dinsdag 22 April 1890, van 10-2 uren. Vij/rig jaar geleden: 'Wie oog heeft voor de schoon heid der natuur en niet opziet te gen een kouden neus, moet van daag of morgen eens een wande ling maken door den Leidschen Hout, welke door Koning Winter in een witte sprookjeswereld is omgetoverd. Bijna iedere boom en heester is een afzonderlijke beschouwing waard. Komt al leen niet in drommen, want dan beleeft men hel sprookje niet!' In verband met de weersge steldheid der laatste dagen zijn B. en W. van Leiden er toe over gegaan warm voedsel te ver strekken aan hen, die door hun levensomstandigheden daartoe gedrongen, van die verstrekking gebruik meenen te moeten ma ken. De gemiddelde kosten per portie bedragen voor de gemeen te Leiden 20 cent.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13