TAD LEIDEN Leiden wacht nieuwe belastingverhogingen Uitvoeren wensenlijst kost ruim 16 miljoen LEIDSCH DAGBLAD mm. Maatregelen overgelaten aan nieuw college actief in vtije lijd Wethouder Kohlbeck boos óver houding van Leiden Ernstige schade verwacht cloor ruim 22.000 bomen Leiden heeft voor nieuwe zaken nog geen geld Vogelheurs in De Blauwkras Politie goed op schot in Leiden Werkgroep onderzoekt gebruik schadelijke stoffen bij gemeente Gymnasium s ZATERDAJ>20 JANUARI 1990 LEIDEN - Voordat er ook maar een gulden in 1991 kan worden uitgegeven aan nieuw beleid, moet Leiden eerst een gat van een kleine drie miljoen gulden in de ge meentelijke begroting dich ten. Op dit moment staat vast dat zo'n 400.000 gulden wordt gehaald uit een belas tingverhoging, die al wel is afgesproken maar nog niet is ingevuld. Het resterende be drag, ruim 2,5 miljoen, moet worden gedekt met bezuini gingen en nieuwe lastenver hogingen. Het verslechterde beeld van de Leidse financiën werd gisteren ge presenteerd door PvdA-wethouder Bordewijk. Hij constateerde dat in grijpen noodzakelijk is. "Het is uit gesloten dat we op deze weg door gaan. We komen dan alleen maar in grotere problemen. Er zal moeten worden gekozen voor lastenverho ging of bezuinigingen. Het aanvra gen van een nieuwe bijdrage via de artikel-12-regeIing is ongewenst", aldus Bordewijk. Leiden heeft jarenlang extra steun gekregen van het rijk in het Malle Babbe De viermansformatie Uncle Leo and his Bluesbaboons treedt zondag 21 januari om 20.00 uur op in café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt. Groenoord Buurthuis Groenoord aan de Pasteur straat 23 houdt donderdag 25 januari een bingo-avond die om 20.00 uur begint. De zaal is een half uur eerder open. Er staat ook een loterij op het programma. Radio Gezondheid Radio Gezondheid besteedt in haar uit zending van zondag 21 januari aandacht aan het psychiatrisch ziekenhuis-Ende geest. Er zijn interviews te horen met be woners en personeelsleden. Ook wordt informatie gegeven over de bewoners raad. De uitzending duurt van 10.30 tot 11.00 uur en is te beluisteren op 105.7 FM ether of 88.1 FM kabel. kader van de artikel- 12-regeling. Gemeenten in een uitzonderlijke si tuatie, waardoor extra uitgaven no dig zijn, komen voor deze regeling in aanmerking. Met ingang van 1993 wil de gemeente Leiden weer op ei gen benen staan om van het armlas tige imago af te komen. Het huidige college van B en W heeft nog geen maatregelen geno men, maar wil dat overlaten aan het nieuwe college dat in mei na de ver kiezingen aantreedt. Vast staat dat in ieder geval een deel van het mil joenentekort zal worden wegge werkt via nieuwe lastenverhogin gen. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad heeft zich daarvoor in de verkiezingsprogramma's ook uitgesproken. Een groot deel van de tegenval lers komt uit de hoek van het onder wijs. Bij een inventarisatie bleek dat er veel achterstallig onderhoud was, vooral bij het Stedelijk Gym nasium en de Louise de Coligny- Scholengemeenschap. Het onder houd aan deze twee scholen vergt al een investering van twee miljoen. Op basis van de wet moet de ge meente Leiden elke uitgave voor het openbaar onderwijs doorbere kenen aan de bijzondere scholen. Het gevolg daarvan is dat er uitein- LEIDEN/OEGSTGEEST - De Oegstgeester PvdA-wethouder Ko hlbeck is boos over het feit dat staatssecretaris Heerma, provinci aal bestuurder Stolker en de Leidse wethouder De la Mar afspraken hebben gemaakt over woningbouw in de Broek- en 6imontjespolder. De polder behoort tot Oegstgeest. "Ik vind het onbehoorlijk dat er afspraken worden gemaakt over woningbouw in een gebied, waar over de partijen niets te zeggen heb ben en terwijl de betrokken ge meente niets is gevraagd. Als het zo gaat, is de discussie wat mij betreft gelijk afgelopen", stelt Kohlbeck in een reactie. De gemeenteraad van Oegstgeest hreft onlangs een structuurschets vastgesteld, waarin de verdere in vulling van het dorp wordt gere geld. In de schets staat dat de ruim-^ delijk zes miljoen nodig is: twee miljoen voor de twee openbare scholen en vier miljoen voor het bij zonder onderwijs. Het bijzonder on derwijs kan doen met het geld wat het wil. "Er is geen enkele toets dat het geld ook door deze scholen aan onderhoud wordt besteed", aldus Bordewijk. De uitgaven voor het achterstallig onderhoud zijn noodzakelijk, stelde Bordewijk. Niet alleen is er een bouwkundige noodzaak, maar ook de regeling gaat veranderen. De doorberekening aan het bijzonder onderwijs zal de gemeente dan nog veel meer geld kosten. Hoofd Peters van de directie on derwijs zei tijdens de persconferen tie verder dat de vele nieuwbouw van scholen de gemeente ook veel geld kost. "Op elke nieuwe school met acht lokalen legt de gemeente gemiddeld zo'n 250.000 gulden toe. Dat is overal in het land zo. De ver goeding van het rijk is gewoon te laag om een fatsoenlijke school neer te zetten", aldus Peters. Ook de nieuwe basisschool Woutertje Pie- terse, die wordt neergezet op een sportveld in de Leidse Hout (hoek Houtlaan/Antonie Duycklaan), kost ook een kwart miljoen gulden meer dan het rijk vergoedt. te tussen Oegstgeest en Warmond groen moet blijven. De Broek- en Simontjespolder maakt daarvan deel uit. "Die structuurschets geldt tot in de 21ste eeuw. Dat is vastgesteld be leid. Daar kan ik niet omheen. Die structuurschets is na twee jaar en na uitgebreide inspraakmogelijkhe den vastgesteld. Ook Leiden heeft een exemplaar gekregen, maar er is geen inspraakreactie gekomen". Kohlbeck is nog wel bereid de discussie met de provincie en de ge meente Leiden aan te gaan, 'maar wel op basis van de structuur schets'. Hij is overigens niet blij met de rol die Oegstgeest is toebedeeld. "Als wij de woningbouw tegenhou den, krijgen wij de Zwarte Piet toe gespeeld. Wij zijn dan de slechterik ken die tegenhouden dat er in Lei den een normaal, opgeknapt woon wagenkamp komt". LEIDEN - De gemeente Leiden wordt geconfronteerd met een grote schade aan de wegen als het de wortels van bomen in de stad ni^t kort houdt. Omdat de wortels zich vooral horizontaal uitbrei den, beschadigt overal het weg dek. De schade zal gemiddeld 500 gulden per boom bedragen. Er staan 22.000 bomen in de stad. De waarschuwing staat in het wensenlijstje dat de Leidse amb tenaren hebben opgesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen. De directies groen en civiele wer ken vragen per jaar bijna 380.000 gulden meer om de schade aan de wegen en voetpaden te voorko men of te verhelpen. De wortels van de bomen in Leiden groeien voornamelijk in horizontale richting omdat de grondwaterstand vrij hoog is. Als het grondwater lager staat, zullen de wortels eerder de diepte in gaan en minder schade aan de we gen en voetpaden veroorzaken. Veel bomen in Leiden zijn in de winter van 1944-45 gekapt. Na de oorlog is heraanplant begonnen. Het bomenbestand groeide voor al na 1965 fors, omdat men vond dat er meer groen in de wijken moest komen. Deze bomen - in to taal staan er 22.000 - veroorzaken nu de problemen. En daardoor neemt ook de noodzaak tot het nemen van maatregelen toe. De directies groen en civiele werken stellen voor de wortelstelsel va ker in te korten en bepleiten ver der herstel van de bestratingen op plaatsen waar schade is ontstaan. Poppenbeurs in 'Haagsche Schouw' LEIDEN - In hotel Het Haagsche Schouw wordt zondag 21 januari een poppenbeurs gehouden. Er wordt een groot aantal poppen te koop aangeboden alsmede allerlei spullen om ze mee aan te kleden zoals kant, band, lint en pruikjes. Naast de verkoopbeurs zijn ook tal van exposities ingericht. Hieron der is een collectie antieke poppen met kleding in renaissance-stijl. De eigenaresse had deze verzameling tot voor kort in bruikleen gegeven aan het Lambert van Meerten-mu- seum in Delft. Openingstijden in het hotel aan de Haagsche Schouwweg 1 zondag van 10.30 tot 17.00 uur, Toegangs prijs volwassenen 3,50 gulden. 65- plussers betalen 3 gulden, kinderen komen voor een gulden binnen. LEIDEN - De Leidse ambtena ren hebben, vooruitlopend op de collegeonderhandelingen, een lijstje met wehsen opge steld dat een jaarlijkse last van 16,5 miljoen gulden oplevert. De gemeente Leiden heeft op dit moment nog geen geld be schikbaar voor nieuw beleid. Aan de hand van het wensenlijstje van de ambtenaren kunnen de poli tieke partijen zien wat onderdelen uit hun verkiezingsprogramma kos ten. En dat is in sommige gevallen niet mis. De duurste wens is de uit breiding van de kinderopvang. Als de gemeente de wachtlijsten voor kinderdagverblijven, peuterspeel zalen en andere vormen van opvang wil wegwerken, is jaarlijks ruim 2,8 miljoen gulden extra nodig. Dat is inclusief de uitbreiding van de be drijfsgerichte kinderopvang bij de gemeente zelf. Het totale bedrag wordt overigens op den duur wel minder. Het uitbreiden van de kin deropvang staat hoog op de wen- senlijstjes van de politieke partijen. Fors moet er ook in de buidel worden getast om het achterstallige onderhoud aan de straatverlichting weg te werken. Jaarlijks is ruim 1,6 miljoen gulden nodig om de lan taarnpalen in goede doen .te hou den. Op dit moment is het onder houdsbudget veel te klein en ont breekt het geld om lantaarnpalen na 30 jaar en armaturen na 15 jaar te vervangen. Omdat het onderhoud alleen maar duurder wordt als er niet wordt vervangen, zou een forse verhoging van het budget voor de straatverlichting wenselijk zijn. Cultuur Om de voorstellen uit de cultuurno ta 'Op zoek naar meerwaarde' te rea liseren is in eerste instantie op elk jaar 1,5 miljoen gewenst. Dat be drag zal aflopen, maar een extra be drag van een kleine miljoen blijft wegens dienstredenen en ziekte, maar er zijn toch nog teams uit Bremen, Oberhausen, Brugge, Halle en Opglabbeek". Uiteraard waren er ook agenten uit de regio op het veld te zien. Zo waren er ploegen uit Leiden, Alphen, Leidschendam, Noordwijk en Oegstgeest. De ploeg van de Rijkswacht Opglabbeek, zo'n twintig kilome ter bij Maastricht vandaan, maakt er een echt uitstapje van. Jos Ver- heyen, één van de spelers, vertelt: "We zijn vanochtend om vijf uur vertrokken in een bus met vijftig man en dan gaan we vanavond met de hele ploeg naar Amster dam. We hebben een jongen uit ons dorp meegenomen die heel Amsterdam op zijn duimpje kent, Ronald Maenhout scoort voor LPSV tegen Halle. Beide ploegen speelden in het toernooi geen rol van beteke- LEIDEN Politie-agenten uit Nederland, België en West Duits land schoten gisteren met scherp in de Leidse Groenoordhallen. De sterke arm scoorde er ten minste lustig op los tijdens het zaalvoet baltoernooi dat gisteren voor de zestiende maal werd gehouden. Aan het toernooi, dat jaarlijks wordt georganiseerd door de Leidse Politie-Sportvereniging, deden dit jaar 33 teams mee. De organisatie van het toernooi probeert elk jaar zo veel mogelijk buitenlandse ploegen naar Lei den te halen. "Dat maakt het alle maal gewoon wat interessanter", aldus organisator Dirk Ruigrok van de LPSV. "Helaas hebben twee ploegen uit West-Berlijn en een ploeg uit Coventry afgezegd dus die is onze gids. Ja, ik denk dat we morgenochtend zo tegen vijven weer thuis zijn". Naast de politie-ploegen voet balden er gisteren ook ploegen van het gevangeniswezen, het Academisch Ziekenhuis, de ma rechaussee en de spoorwegpoli tie. Winnaar van het toernooi werd de gemeentepolitie van Rot terdam, die in de finale pas na strafschoppen het eerste team van Schiphol achter zich wist te laten. De derde plaats was voor de Amsterdamse politie. Zij had eveneens strafschoppen nodig om de marechaussee uit Noord Holland te verslaan. De LPSV was het beste team uit de regio met een zevende plek. LEIDEN - De ambtelijke Werk groep Alternatieve Bestrijdings middelen houdt volgende week een enquête onder alle directies van de gemeente om inzicht te krijgen in het gebruik van chemische stoffen door de verschillende afdelingen. Naar aanleiding van de antwoorden op het vragenformulier gaat de werkgroep bekijken in hoeverre de schadelijke stoffen kunnen worden vervangen door milieu-vriendelijke middelen. A. van den Berg, medewerker bij de directie Groen en lid van de werkgroep, benadrukt dat met op zet niet alleen die directies zijn be naderd die ambtshalve met chemi sche middelen te maken hebben. "We hebben besloten alle afdelin gen een formulier te laten invullen, omdat we juist van andere directies dan bij voorbeeld Groen en Reini ging niet weten wat ze gebruiken". De vragen van de enquête betref fen alle probleemstoffen. Zo wordt bij voorbeeld geïnformeerd naar het gebruik van onkruidbestrij dingsmiddelen maar ook naar de lak die is verwerkt in het kantoor meubilair. De directie Milieu be paalt uiteindelijk welke stoffen schadelijk zijn. Daarna brengt de di rectie advies uit aan B en W over de maatregelen die kunnen worden ge nomen. "Daarbij moet worden ge dacht aan alternatieve stoffen voor de schadelijke die nu worden ge bruikt en aan de inzameling en ver werking van schadelijk afval", al dus Van den Berg. In de vorig jaar opgerichte werk groep zitten vertegenwoordigers van de directies Groen, Reiniging, Haven en Warenmarkten, Milieu en een medewerker van Milieudefen sie. Onder voorzitterschap van de plaatsvervangend secretaris van de gemeente zijn de zes leden afgelo pen zomer om de tafel gaan zitten om de mogelijkheden van alterna tieve middelen te bespreken. Van den Berg: "Oorspronkelijk waren we varj plan ons louter te richten op de chemische bestrijdingsmidde len, maar mede naar aanleiding van de begroting hebben we onze reikwijdte uitgebreid naar de totale interne milieuzorg van de gemeen te. We willen alle probleemstoffen aanpakken". LEIDEN - De vogelvereniging Avibus houdt zondag 21 januari een vogelbeurs. Deze wordt gehouden in het clubhuis De Blauwkras naast zwembad De Vliet. Op de beurs worden diverse vogels te koop aan geboden. De verkoop begint om 10.00 uur in de ochtend en duurt tot 14.00 uur. De toegangsprijs be draagt een gulden. Overigens wordt ook in februari en maart nog een beurs georganiseerd. Hoewel de Kaapvaart ooit in de ge schiedenis van ons zeevarend volk een belangrijke rol speelde, lijkt het mij een vooruitgang dat deze bezig heid vandaag de dag niet meer als een ordentelijke broodwinning wordt beschouwd. Wat voor de zee vaart geldt, moet uiteraard in nog veel belangrijkere mate voor het on derwijs gelden, waarin opvoeding immers zulk een belangrijke rol speelt. Het Bonaventuracollege gaat over tot het instellen van gymnasi um-brugklassen en deze krant be steedde daar aandacht aan. Daar voor werd aan mij om een toelich ting gevraagd. In dit telefonisch on derhoud kwam de onderlinge con currentie van de scholen aan de or de en dat is niet onlogisch. Die on derlinge concurrentie is er en er is geen enkele reden om daar geheim zinnig over te doen. Het is een ont wikkeling van de laatste jaren met een aantal negatieve, maar ook een aantal positieve aspecten. Zo kan het een prikkel zijn voor kwaliteits bewaking. Voor ons is het instellen van gym nasium-brugklassen een antwoord op eep van de vele ontwikkelingen in de samenleving en wat dit bete kent voor het Stedelijk Gymnasium is voor ons daarbij niet aan de orde, ook al kunnen leerlingen maar naar één school tegelijk. De uitspraak "We hopen hiermee een flink aantal leerlingen van het Stedelijk Gymnasium weg te ka pen" is wat mij betreft niet de strek king van mijn woorden. Zo behoren scholen niet met elkaar oijn te gaan. Als scholen het belangrijk vinden dat leerlingen op een goede manier met elkaar omgaan, dan behoren scholen dat in huq onderlinge con tacten ook te tonen. We hebben met de scholen in de regio en dus ook het Stedelijk Gym nasium een goede verstandhouding en dat willen we "graag zo houden, We gaan er daarbij van uit dat scho len aan hun eigen kwaliteit moeten werken en dat ze dat niet doen door zich tegen andere scholen af te zet ten. Daarom vind ik het zo belang rijk de genoemde ontwikkelinge buiten de sfeer van de boordkanon- nen en enterhaken te houden. Daar is het onderwijs niet mee gediend. Dr. Th.A. Pleij rector Bonaventuracollege Mariënpoelstraat 6 Leiden Het verbouwen van de Stadsgehoorzaal tot muziek- en cultureel centrum kost ten minste 1,6 miljoen gulden. Bo vendien moet ook nog 4 ton in nieuw inventaris worden gestoken. (archieffoto wim Dijkman) noodzakelijk. Met dat geld wordt bij voorbeeld een potje gevormd experimenten e moet een kwart worden gestopt. Veel geld kost der het verbouwen van de Stadsge- i de formatie Een aparte vleugel voor moderne 400.000 gulden extra or kunst bij de Lakenhal kost ruim zes op sterkte te brengen, projecten. Daar miljoen, zo is becijferd. Het is de be- De laatste wens, die iljoen per jaar in doeling dat het nieuwe centrum gulden per jaar kost, is de nieuw- voor beeldende kunsten wordt on- bouw van een brandweerkazerne in dergebracht in het museum. De de binnenstad. Of de nieuwe kazer- )'n miljoen hoorzaal tot muziek- en cultureel vleugel. i ook e centrum. Dat vergt een eenmalige is opgenomen, komt investering van 1,6 miljoen in het zijde van De Lakenhal bij de Lam gebouw en daarmee kunnen alleen mermarkt. de noodzakelijkste dingen woeden gedaan. In de inventaris moet nog eens 400.000 gulden worden gesto ken. En door de verbouwing stijgen de jaarlijks lasten met 40 mille. koffieshop ne op de huidige plek aan de Lange- i de achter- brug komt of elders hangt af van een onderzoek dat nu wordt uitge voerd. Een kazerne op de huidige lokatie bouwen kost al tien miljoen Het meeste geld, dat extra moet gulden. De brandweer claimt overi- wotden besteed aan kunst en cul- gens nog meer geld. Er moeten vier tuur, gaat overigens op aan perso- brandwachten bij komen om te neelskosten. Jaarlijks wil men kunnen voldoen aan de eisen die Het zijn niet allemaal dure wensen. Zo wordt gepleit voor een jaarlijkse subsidie van 5000 gulden voor het Pijpenkabinet. "Een klein, maar niet onbelangrijk museum. Het is door zijn wetenschappelijk opzet en veel publicaties landelijk bekend geworden", aldus de ambtenaren. Het Pijpenkabinet sluit de deuren in juli voor het publiek. De ambte naren vrezen dat het museum Lei den verlaat als de gemeente geen subsidie geeft. En er moet 13.000 gulden komen voor het terugdringen van het ziek teverzuim bij de ambtenaren door ze fit te houden. Vijftig ambtenaren hebben zich gemeld voor de be- drijfsfitheid. De helft van de kosten komen voor rekening van de ge meente. Ook de directie sport en recreatie heeft een aantal wensen op papier gezet, waaronder de overkapping van het zwembad De Zijl. Dat zou jaarlijks een bedrag van 515.000 gul den kosten. De opbrengst van de verkoop van de zonneweiden is nog niet meegeteld, zodat het iets goed koper kan uitvallen. Bovendien wil de directie graag dat de sportzaal aan het Broekplein in de Merenwijk wordt vergroot. Omdat het een kleine zaal is, kun nen sporten als voetbal, hockey, handbal en korfbal er niet terecht. Uitbreiding is technisch mogelijk. Het kost 114.000 gulden. Tenslotte wil de directie gebou wen graag de bewegwijzering in stadhuis, stadsbouwhuis en het ge meentelijk vergadercentrum Het Gulden Vlies verbeteren. Daarvoor is eenmalig 120.000 gulden nodig: 80 mille voor het stadhuis, 30 mille voor het stadsbouwhuis en 10 mille voor Het Gulden Vlies. De gewone budgetten laten geen ruimte voor dit uiterst klantvriendelijke project, aldus de directie gebouwen. aan de brandweer worden gesteld. Kosten per jaar: 235.000 gulden. Kleine wensen STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11