D 'The godfather III' eind 1990 in bioscoop De drang naar vrijheid en expressie Sf-utopie in opspraak Retrospectief Georges Franju in filmhuizen FILMS OP TELEVISIE VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 9 Dead poets society'; regie: Peter Weir; hoofd rollen: Robin Willimas, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke; theater: Lido, Leiden Het schooljaar wordt geopend met veel rituelen, ruisende toga's, plech tige toespraken, fier geheven banie ren en doedelzakmuziek. De oudste leerkracht draagt het licht der ken nis op symbolische wijze over aan de jongest leerling. De wapen spreuk van het instituut is 'Traditie, Eer. Discipline en Perfectie'. Kortom, het zou een kostschool uit het Engeland van de vorige eeuw kunnen zijn. maar het speelt zich al lemaal afin de Verenigde Staten an no 1959. Die merkwaardige tegenstelling roept herinneringen op aan .'Wit ness'. een eerdere film van Peter Weir. Daarin kwamen de traditio neel levende Amish in botsing met de Coca-Cola cultuur. Ook is er ver wantschap met 'The Mosquito Coast", waarin Harrison Ford in de Zuidamerikaanse jungle een ro mantisch ideaal najaagt. Hoewel ui terlijk hemelsbreed verschillend, gaat 'Dead poets society' over die zelfde bevlogenheid. Geen van deze drie films werd door Peter Weir zelf geschreven, maar hij zoekt kenne lijk wel steeds bepaalde thema's op. Ongewone bespiegelingen over de Amerikaanse cultuur, met buiten staanders als hoofdpersonen. Kan dat te maken hebben met het feit dat Weir zelf geen Amerikaan, maar Australiër is? In 'Dead poets society' wordt de gevestigde orde verstoord door de komst van John Keating, de nieuwe leraar Engels, met verve gespeeld door Robin Williams. Een leerboek dat hem niet bevalt verscheurt hij zonder pardon. De gortdroge bestu dering van rijm en metrum in de Engelse poëzie maakt onder zijn be zielende leiding plaats voor oefe ningen in zelfstandig denken. De verbouwereerde leerlingen, voorbe stemd voor degelijke carrières in de advocatuur of medische weten schap. laat hij kennismaken met de BIOSCOPEN Robert Sean Leonard, een dichter i geëxalteerde poëzie van Walt Whit man. Onwennig proeven ze het nieuwe motto 'pluk de dag' en leren de smaak ervan waarderen. Terwijl zijn collega's hem argwa nend bekijken, dragen de leerlin gen hem op handen. Een aantal van hen, waaronder de intelligente en gevoelige Neil Perry (Robert Sean Leonard), gaat zelfs zover dat ze een soort geheim genootschap oprich ten. 's Nachts ontvluchten ze het de dop in 'Dead poets society verkalkte instituut en komen bij el kaar in een grot in het bos, waar ze gedichten en andere spontane uitin gen voordragen. Hierdoor aange spoord durft Neil zichzelf te beken nen dat zijn ware hartstocht in het theater ligt. Hij debuteert in een op voering van Shakespeare's 'Mids- ummernight's dream' en wordt ver volgens geconfronteerd met een fu rieuze vader die niet duldt dat zijn GPD) zoon zijn carrière verknoeit. Die nacht pleegt Neil zelfmoord. Voeg daar de schaaamteloos mooie fotografie van Weir's vaste cameraman John Seale aan toe en je zou bijna vrezen dat we met roman tische edelkitsch te maken hebben. Gelukkig is dat niet het geval. Hoe wel Weir ook in deze film de taal van het grote publiek spreekt, is de ro mantiek geen plezierig zoethouder tje maar het wezenlijke onderwerp van het verhaal. De film gaat over een levensgevoel, de drang naar persoonlijke vrijheid en expressie. Dat kan mensen tot grote daden kan aanzetten maar de uitwerking kan ook desastreus zijn. Keating (inmid dels tot zondebok gemaakt) beseft dat aan het eind van de film maar al te goed. Weir houdt de emoties uitstekend in de hand. weet op het juiste mo ment te relativeren en haalt het bes te uit zijn acteurs. Keating met zijn rare methoden (als het saai wordt springt hij op zijn bureau) had ge makkelijk de clown van de film kunnen worden. Weir omzeilt deze valkuil en schuift hem als hoofdper soon juist geleidelijk naar de achter grond. Humor verandert langzaam in drama. En is het misschien wat ongeloofwaardig als jongens uit 1959 een negentiende-eeuwse dich ter als idool kiezen? Weir laat zien dat het met de verhevenheid van hun idealen wel meevalt. De mees ten zien dichtkunst vooral als een middel om indruk op meisjes te ma ken. Wat de film verder zo boeiend maakt zijn allerlei ongerijmdheden die belangrijk zijn voor de sfeer van het verhaal. In de eerste plaats het feit dat alles zich op een eiland in Amerika lijkt af te spelen. Slechts door een illegaal geknutselde radio dringt hier de eerste rock 'n roll door. Bovendien blijkt zoiets on schuldigs als poëzie in deze omge ving juist een gevaarlijk en onder mijnend element te worden. De school beschouwt zichzelf als het puikje van Amerika, maar het is juist de verketterde Keating die het puur Amerikaans individualisme uitdraagt. Tussen de met warme herfstkleuren getooide heuvels van Vermont zet Weir zekerheden op losse schroeven. LEO BANKERSEN Francis Coppola wil schuld 12 miljoen dollar vereffenen UTRECHT (GPD) - Francis Coppola is in Rome in het geheim begonnen met de opnamen voor The god- father. deel III'. De Ameri kaanse regisseur, die ooit ge zworen had het te zLillen la ten bij twee afleveringen van zijn saga over de maffia-fa milie Corleone, is momen teel al bezig aan zijn negende draaiweek. Als de opnamen in de Romeinse Cinecitta- studio voltooid zijn, zal ge durende drie maanden ver der worden gedraaid op Sici lië en in New York. Er wordt gewerkt met een budget van 44 miljoen dollar. ste reden voor Coppo la om alsnog in te stemmen met het verzoek een 'Godfather III' te ver vaardigen, vindt een verklaring in Coppola's hoop de schuld van 12 miljoen dollar te vereffenen, die nog open staat sinds het floppen van zijn ambitueze musical-project 'One from the heart' in 1982. Met 'The Godfather' deel I en II werd tot dus ver 700 miljoen dollar verdiend en met de televisie- en video-opbreng sten nog eens een miljoen. Boven dien wil de regisseur bewijzen dat hij ondanks de slecht aangesla gen films 'The Cotton Club'. 'Gar dens of stone' en 'Tucker' wel de gelijk nog in staat is tot het vervaar digen van een film die succes heeft bij zowel de critici als het publiek. De hoofdrollen worden gespeeld door oudgedienden Al Pacino. Dia ne Keaton, Talia Shire en Al Marti- Filmsocioloog schrijft boek Science fiction-films proberen ons een beeld van de toekomst voor te spiegelen, maar zeggen eigenlijk meer over het heden. Dat blijkt vooral wanneer je oudere sf-films bekijkt. Dan blijkt bijvoorbeeld dat men in de jaren '70 dacht dat de mens in het jaar 2000 als langharige hippie door het leven zou gaan. Geen sf-filmer zou dat nu nog in zijn hoofd halen. Niet alleen de vorm van de sf-film is sterk tijdsgebon den, maar ook de ideologie erach ter. Daarover schreef Jan Hes het boek 'Utopia in opspraak'. Dromen over een betere wereld doet de westerse mens al lang. Ei genlijk sinds de tijd dat het christe lijke geloof, met zijn belofte van een eeuwig geluk achter de horizon, wat begon te tanen. De Engelse geleer de en humanist Thomas More was in 1516 de eerste die een persoonlij ke visie op een betere samenleving aan deze kant van het hiernamaals op papier zette. Hij stond aan het begin van een traditie die via domi nees. religieuze sektariërs, commu nisten en wereldverbeteraars door loopt tot de huidige futurologen. Met het verstrijken der jaren kwa men er niet alleen utopieën, maar ook sombere toekomstvoorspellin gen. De huidige milieu-scenario' s zijn er een voorbeeld van. Zulke 'dystopieën' zijn net als de utopieën niet meer alleen voorbehouden aan wetenschappers, activisten en staatslieden. Door de literatuur en de film zijn ze ook doorgedrongen op het terrein van de populaire cul tuur. Op het gebied van de film na tuurlijk vooral ook in het genre van fiction. Vanzelfsprekend zegt ook binnen dit genre een film bewust en onbe wust meer over het heden van de maker dan over de voorspelde toe komst. Veel filmmakers gebruiken een toekomstfantasie om de wereld van nu van commentaar te voor zien, om te waarschuwen voor be paalde ontwikkelingen die zij voor zien. Niet voor niets beleefde het ge nre van de science fiction in het Westen een bloei tijdens de Koude Oorlog. Het kost weinig moeite om achter al die woeste apen en mon sters die in de bioscoop onze wes terse wereld bedreigden de i nistische vijand te ontwaren. Jan Hes is filmsocioloog, maar hij beperkt zich in zijn boek 'Utopia in opspraak' zeker niet tot de film. De eerste helft bevat een degelijke en bondige samenvatting van de ont wikkeling van het utopische den ken, van de eerder genoemde Tho mas More tot en met de ecologische beweging van nu. Hes verheelt niet een zekere sympathie voor de uto pie te koesteren, al beperkt zijn voorkeur zich tot een humanisti sche, vrijblijvende variant. De utopie is op dit moment 'in op spraak', niet populair, want we heb ben te vaak gezien hoe een Tigide denken over de toekomst de mens een hoop ellende gebracht heeft. Het kwaad schuilt volgens Hes vooral in de combinatie van utopis me en 'chiliasme', de op het bijbel boek Openbaringen gebaseerde verwachting van het duizendjarige rijk. Hoedt u voor degenen die de komst van dat hemelse rijk een handje willen helpen, zo benadrukt Hes. In het tweede deel van 'Utopia in opspraak' legt Hes de verbinding tussen het utopische denken en de science fictionfilm. De relatie was tweezijdig: de sf-literatuur heeft de film voorspeld en de film heeft al tijd een warme belangstelling ge koesterd voor het utopisme en science fiction. Vooral de enorme groei van de technische mogelijk heden gaf ruimte voor een imposan te verbeelding van de toekomst. 'Utopia in opspraak' wordt beslo ten met een serie filmbesprekingen als illustratie van het verhaal dat Hes daarvoor zonder veel opsmuk verteld heeft. Schokkende, nieuwe inzichten levert lezing van zijn boek niet op, maar het blijft aardig om de amusementsfilm geplaatst te zien in een breder, filosofisch kader. Om dat Hes. een van de eerste serieuze filmwetenschappers van ons land. nuchterheid en helderheid voorop stelt, is zijn boek een zeer leesbare verrijking van de Nederlandstalige filmliteratuur. ROB DE KAM no. Op zeker moment is er sprake van geweest dat ook Robert de Niro zou terugkeren (als kleinzoon van zijn personage in deel II) naast Ma donna en Frank Sinatra, maar daar heeft men uiteindelijk om een aan tal praktische redenen van afgezien. Tweede hoofdrolspeler tegenover Pacino wordt nu de jonge acteur Andy Garcia, die eerder te zien is geweest in de gangsterfilm The Untouchables en die momenteel naast Michael Douglas speelt in 'Black rain'. Het script voor 'The Godfather III' werd geschreven in nauwe sa menwerking tussen Mario Puzo (schrijver van het oorspronkelijke boek) en Coppola zelf. De regisseur heeft bovendien oude getrouwen om zich heen verzameld als camera man Gordon Willis, art-director Dean Tavoularis en componist Car mine Coppola, Francis' eigen vader. Op de set in Rome wordt uiterst geheimzinnig gedaan over het script. Het is medewerkers aan de film niet toegestaan, de draaiboe ken mee naar huis te nemen. Ze die nen zich in een speciaal lokaal in Ci- necitta op hun scènes voor te berei den en moeten na afloop van iedere werkdag de draaiboeken weer inle veren. De inhoud van de laatste twaalf scriptpagina's is nu alleen nog bij Puzo en Coppola zelf be kend. Desalnietemin heeft de regis seur aan Variety toegelicht dat in de komende film Al Pacino als Michael Corleone gaat proberen de familie onderneming te legaliseren en via bemiddeling van Het Vaticaan aan sluiting te zoeken bij Europese ban ken en projectontwikkelaars. Maar ook dit keer is er weer sprake van si nistere intriges binnen de financiële wereld, de maffia-gemeenschap en Andy Garcia zal in 'The Godfather UI' verschijnen als r tendent in de Corleone-dynastie. Corleone's eigen familie. Tot een fi nale confrontatie zal het uiteinde lijk komen op Sicilië. De première vi III' wordt eind jaar verwacht. Georges Franju (1912-1987) was een eenling binnen de Franse filmwe reld. Zijn meeste speelfilms maakte hij in de vijftiger jaren. Collega's als Godard en Truffaut veroorzaakten wereldwijd opschudding met de 'nouvelle vague', maar Franju deed niet mee. Hij distantieerde zich er zelfs van. Aan de ene kant was dat niet zo bijzonder, want hij behoorde tot een andere generatie. Aan de an dere kant was hij zeker geen confor mist. Hij was opgegroeid met de avant-garde van de jaren dertig, wat zich later zou uiten in een persoon lijke en afwijkende filmstijl. Som migen dichten hem surrealistische trekken toe, anderen houden het op poëtisch realisme. Een naïeve Bunuel, voor wie hem per se in een hokje wil stoppen. De films van Franju zijn in Neder land slechts sporadisch te zien ge weest. Het Amsterdams Filmhuis slaagde er in om het grootste deel van zijn oeuvre (zes van de acht speelfilms, en nog elf korte films) bijeen te brengen in een veelbelo vend retrospectief. Het programma is niet alleen in Amsterdam (fm 25 januari) te zien zijn, maar geheel of gedeeltelijk ook in Rotterdam (Lan taren/Venster). Eindhoven (De Krabbedans), Dordrecht (Cinode), Arnhem (Filmhuis, vanaf 26 janua ri) en Wageningen (Movie W., vanaf 27 januari). Franju begon zijn loopbaan als decorbouwer. In 1937 richtte hij sa men met Henri Langlois de Cine- mathèque Francaise oprichtte, het vermaarde Franse filmarchief. In 1948 maakte hij zijn eerste korte film, als we een vingeroefening uit 1935 even over het hoofd zien. 'Le sang des betes' sloeg in als een bom. Zijn nuchtere observaties van het slachten der dieren in een abattoir in Parijs zijn ook nu nog even ont hutsend als destijds. Het samengaan van het normale met het abnormale, het realistische met het fantastische, loopt als een rode draad door het werk van Fran ju. Dat Franju niet alleen onthuts end, maar ook heel poëtisch kon zijn is te zien in het prachtige film pje 'La première nuit'. Een jongetje wordt verliefd op een meisje dat hij de metro in ziet gaan. Hij daalt af in het ondergrondse labyrinth en komt in een droomwereld terecht. In 1958 maakte Franju zijn eerste lange speelfilm, 'La tète con.tre les murs', gevolgd door 'Les yeux sans visage' (1959). Ze behoren tot zijn beste werk. Niet alle films van Fran ju zijn meesterwerken. Ze hebben eerder iets naïefs, balanceren hier en daar op de rand tussen kunst en kitsch, maar hebben wel steeds cu rieuze trekken die ze iets aparts ge ven. Het is vooral de stijl, meer dan het drama of het plot, die kenmer kend voor Franju is. Soms zit het hem in een merkwaardige combina tie, zoals horror-effecten in een tra ditioneel ogend drama, soms zijn het bepaalde details (duiven komen veelvuldig voor) met een symboli sche uitstraling. De filmliefhebber die houdt van een kleine ontdek kingsreis zal in dit retrospectief ze ker iets van zijn gading vinden. L.B. (OP)NIEUW Dead poets society' - Lido, Leiden BLIJVERS When Harry met Sally' - Lido, Leiden 'Black rain' - zinderend onheil met mi- chael Douglas in Japan - Luxor. Lei- 'Theo Thea' - humor op niveau voor kinderen en volwassenen - Lido. Lei den en Euro. Alphen 'Back to the future II' - Michael J. Fox opnieuw op reis met de tijdmachine - Lido, Leiden en Euro. Alphen 'Ghostbusters II' - spokenjagers weer op pad in matig vervolg - Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Oliver co.' - Lido, Leiden 'De avonden' - overtuigend bewijs dat Reves roman verfilmbaar is - Euro, Al- 'Leedvermaak' -joods bruilofsfeest oi- verschaduwd door oolrogsverleden gasten - Greenway, Voorschoten 'Nine and a half weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke in broeierig liefdes verhaal - Trianon. Leiden 'De kassière' - meisje wordt zwanger en gaat overvallen plegen om aan geld 'Indiana Jones and the last crusade' - hoogtepunt in trilogie van Steven Spielberg - Lido. Leiden en Greenway, Voorschoten 'De stam van de holebeer' - Trianon. 'Lady en de Vagebond' - Greenway, V oorschoten 'Platvoet en zijn vriendjes' - Green way, Voorschoten FILMHUIZEN 'Do the right thing' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m do.. 19.30 en 21.45 uur) 'Apartment zero' - Kijkhuis, Leiden 20.00 uur) 'De opgang' - LAK-cinema, Leiden (di., 22.00 uur) div. jazzfilms - Filmhuis LVC, Leiden (vanavond en morgen. 21.15 uur) 'Gimme shelter' - Filmhuis LVC, Lei den (donderdag. 21.15 uur) Kroniek van een aangekondigde dood' - Parkfilmhuis, Alphen (vr. 20.30 DEN HAAG 'Sea of love' - Asta (463500), 12 jr. 'Theo Thea - Babyion (471656), al. 'De avonden' - Babylon, al. 'Dead poets society' - Babyion. 12 jr 'Ghostbusters II' - Cineac (630637). al. 'The punisher' - Cineac. 16 jr 'See no evil, hear no evil' - Cineac, al. "Back to the future II' - Metropole (456756). al. 'Erik the Viking' - Metropole. al. 'When Harry met Sally' - Metropole. al. 'Sex, lies and videotapes' - Metropole, al. 'Bandini' - Odeon (462400), al. 'Ghostbusters II' - Odeon. al. 'Back to the future II' - Odeon, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Odeon. al. 'Theo Thea' - Studio (656402), al. Torch song trilogy' - Studio, 16 jr 'A dry white season' - Studio, 12 jr. AMSTERDAM -'Theo Thea' - Alfa (278806), al The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa, 16 jr. Sex, lies and videotape' - Alfa. al. 'Bandini' - Alfa. 16 jr. 'Theo Thea' - Alhambra (233192), al. 'De avonden' - Alhambra. al. 'Abyss' - Cinerama, al. 'Indiana Jones and the last crusade'. Cinerama, al. 'Dead poets society' - Calypso (234876), al. 'See no evil, hear no evil' - Calypso, al. 'Romuald Juliette' - Cinecenter (236615), al. 'Mystery train' - Cinecenter. 16 jr 'Bagdad café' - Cinecenter, 16 jr. A dry white season' - Cinecenter, 12 jr. 'Ghostbusters II' - Cinema (151243), al. 'Back to the future II' - Cinema, al. 'Sea of love' - City (234579), 12 jr. 'Ghostbusters II' - City, al. 'Black rain' - City, 16 jr. 'The package' - City, 16 jr. 'De kassière' - City, al. 'K9' City, al. 'The punisher' - City. al. 'Sex mission' - Kriterion (231708). 16 jr. 'Tarkovski retrospektief - Kriterion 'Mystery train' - The Movies (245790), 16 jr. 'Een scherzo furioso' - The Movies, 16 I jr- Romuald Juliette' - The Movies, al. 'Back to the future II' - Tuschinski (262633). al 'Erik the Viking' - Tuschinski, al. 'Sex, lies and videotape' - Tuschinski. al. 'De avonden' - Tuschinski, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski Cineac (243639). al 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. Zaterdag 20 januari 'Labyrinth' (Ned. 1. 19.49 uur), Ameri kaanse speelfilm uit 1986 van James Henson. Met Jennifer Conelly. David Bowie e.a. Jongetje wordt door kabou ters meegenomen naar fantasieland Labyrinth 'Die Madcls vom Immenhof' (Duitsland 2. 20.15 uur), Westduitse speelfilm uit 1955 van Wolfgang Schleif. Met Angelika Meissner-Voel- kner. Heidi Bruhl, Margarete Haagen e.a. Verwende jongen maakt het leven van oma Jantzen en zijn nichtjes zuur. 'The front' (Veronique. 20.20 uur), Amerikaanse speelfilm uit 1976 van Martin Ritt. Met Woody Allen. Anti communistische heksenjacht in 1953 talloze carrières van schrij- 'Taggart' (Veronique, 22.25 uur), Amerikaanse speelfilm uit 1964 van R.G. Springsteen. Familie wordt aan gevallen door een bende die een stuk land wil hebben. Woensdag 24 januari 'Child's cry' (Duitsland 1, 20.15 uun. Amerikaanse film uit 1986 van Gilbert Cates, met Lindsay Wagner en Peter Coyote. Sociaal werkster bekommert zich om een kind dat seksueel is mis- 'Just us' (Veronique. 20.25 Clements. Journaliste wordt verliefd op zware crimineel. 'Teo, cl pelirrojo' (Duitsland 2, 22.40 uur). Spaanse film uit 1986 van Paco Lucio, met Alvaro de Luna en Ovidi Montllor. Kleinkind krijgt van stervende grootvader een groot ge heim te horen. Donderdag 25 januari 'The counterfeit traitor' (Duits land 2. 23.05 uur), Amerikaanse speel film uit 1960 van George Seaton. Met Lilli Palmer e.a. Oorlogsdrama. 'Lc mouton enrage' (Veronique, 23.20 uur), Franse speelfilm uit 1974 van Michel Deville. Met Jean-Louis Trintignant. Romy Schneider. Jane Birkin e.a. Amoureuze schuchtere bankbediende. 'Salvador' (BBC 2, 23.25 uur). Ame rikaanse speelfilm uit 1986 van Oliver Stone. Met James Belushi, Michael Murphy e.a. Amerikaanse persfoto graaf komt terecht in de burgeroorlog El Salvador. 'The Mackinstosh man' (BBC 1. 23.30 uur)). Engelse speelfilm uit 1973 van John Huston. Met Paul Newman e.a. Geheim agent doet zich voor als diamant-dief en wordt tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, met de bedoeling een bende binnen de gevan genis op te rollen. 'De aanslag' (Ned. 2. 00 10 uur). Ne derlandse speelfilm uit 1986 van Fons Rademakers. Met Derek de Lint en Monique van de Ven. Oorlogsdrama gebaseerd op boek van Harry Mulisch. Zondag 21 januari 'Seems like old times' (Veronique. 20.15 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1980 van Jay Sandnch. Met Goldie Hawn en Chevy Chase. Schrijver wordt gedwongen bank te beroven. 'Cracker factory' (Super Channel, 20.30 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1979 van Burt Brinckerhoff. Met Nata lie Wood. Vrouw grijpt naar de drank en mede daardoor belandt zij met eni ge regelmaat binnen de muren van een inrichting. 'Sammy and Rosic get laid'. Engel se speelfilm uit 1987 van Stephen Frears. Met Claire Bloom. Pakistaanse politicus keert naar Londen terug en merkt dat alles is veranderd. Maandag 22 januari 'Tender mercies' (BBC 2, 22.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1982 van Bruce Beresford. Met Robert Duvall. Een countryzanger raakt aan de drank, krijgt weer hoop als hij een jonge weduwe 'Coogangs bluff (Veronique. 22.25 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1968 Dinsdag 23 januari 'Prototype' (BBC 2, 19.00 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1983 van David Greene. Met Christopher Plummer Geleerde ontwikkelt kunstmatige het oplossen van haar eigen moord- 'Lucas' (Ned. 2. 20.27 uur). Ameri kaanse film uit 1986 van David Seltzer, met Charlie Sheen. Jongen slooft zich uit in sport voor meisje. 'Bastille' (Super Channel. 20.00 uur). Nederlandse film uit 1984 Rudolf van den Berg. met Derek de Lint en Geert de Jong. Joodse histori cus op zoek naar dubbelganger die zijn doodgewaande broer zou kunnen zijn. 'Dog day afternoon' (BRT 2, 20.50 uur). Amerikaanse film uit 1975 Sidney Lumet, met Al Pacino en Char les Durning. Simpele bankoverval groeit uit tot middag met veel leed, gij zelaars. sensatiebeluste toeschouwers en schietgrage agenten. 'The mountain men' (Veronique, 22.25 uur). Amerikaanse film uit 1980 van Richard Lang, met Charlton Hes ton. Pelsjagers raken werkloos. Vrijdag 26 januari 'East of Sumatra' (BBC 2, 19.00 u Amerikaanse film uit 1953 van Budd Boetticher, met Jeff Chandler. Mijn- bouwingenieur probeert opstand on der oorspronkelijke bevolking van Zuidzee-eiland te voorkomen. 'Deathtrap' (BRT 1, 20.25 uur). Amerikaanse film uit 1982 van Sidney Lumet, met Michael Caine ei Christopher Reeve. Toneelschrijve probeert ten koste van alles de au teursrechten te krijgen van het jongste werk van een beginnend schrijver. I 'The incredible shrinking woman' (Veronique. 20.30 uur). Amerikaanse film uit 1981 van Joel Schumacher, met Lily Tomlin. Huisvrouw krimpt onder invloed van geheimzinig be smette huishoudelijke produkten. 'Plenty' (BBC 1. 22.30 uur). Ameri kaanse film uit 1985 van Fred Schepi- si, met Meryl Streep. Jonge Britse ver zetsstrijdster kan na de oorlog haar draai niet vinden. 'Boardwalk' (BRT 1. 23.00 uur). Amerikaanse film uit 1979 van Step hen Verona, met Lee Strasberg. Ouder echtpaar probeert te overleven in een buurt die steeds meer in verval raakt. 'White dog' Amerikaanse film uit 1982 van Samuel Fuller, met Kristy 'Cabaret' (BBC 2. 00.50 uur). Ameri kaanse film uit 1972 van Bob Fosse, met Liza Minnelli en Michael York. Berlijn staat bol van de losbandigheid en antisemitisme. Zangeres Sally deelt haar Britse minnaar met een homo seksuele Luitse baron.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9