Restaurants houden open huis verleden Rowan rekenen af met frivool Laura en PAGINA VOOR JONGEREN v' I1Ë5S8 sSsS Engelse les voor Leidse jeugdtennissers Arme Polen leggen Leidse scholieren in de watten het serieuze vervolg op Centerfold 'The Back Lot', DONDERDAG 18 JANUARI 1990 PAGINA 9 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tol Big Deal kim je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. De keukendeuren van Huis ter Duin stonden zaterdag open voor jongeren met belangstelling voor de horeca. "Het is hier gigantisch groot en onwijs mooi". (foto Dick Hogewoning) Het Grand Hotel Huis ter Duin, en de eveneens in Noordwijk ge vestigde restaurants Cleyburch en De Vuurtoren hielden afgelo pen zaterdag open huis. Je kon er dus zo maar binnenwandelen. Het had allemaal te maken met de landelijke actie 'Kijk in de Keuken', die was opgezet om bij jongeren interesse te wekken voor de horeca. "We wilden de schoolverlaters de kans geven om eens een kijkje in een horecabe drijf te laten nemen. Je lóópt nu eenmaal niet zo gauw bij een ho tel of restaurant naar binnen om te vragen of je even in de keuken mag kijken", vertelt mevrouw R. van Boxtel. Zij is als mede\verkster verbon den aan het in Zoetermeer geves tigde Onderwijscentrum Horeca, dat deze landelijke actie op touw heeft gezet. De horecasector is een snel groeiende bedrijfstak, die steeds meer mensen nodig heeft. Om een eventueel perso neelstekort in de toekomst te voorkomen, probeert het Onder wijscentrum schoolverlaters warm te maken voor bepaalde ho- recaberoepen als die van gast vrouw en -heer, kok of horecame- dewerker. Als je gastvrouw- of gastheer wilt worden, leer je.in restaurants te bedienen. Dat vraagt niet al leen vakkennis, maar ook sociale vaardigheden. Een kelner moet zijn gasten namelijk op een dus danige manier tegemoet treden, dat ze zich op hun gemak voelen. Wie voor kok wil leren, kan res taurantkok worden of instellings kok in bijvoorbeeld een zieken huis. Tijdens de opleiding tot ho- recamedewerker leer je van beide beroepen het nodige. Van de drie 'open' Noordwijkse horecabedrijven, werd het vjjf sterren-hotel het drukst bezocht. Jongeren uit de wijde omgeving van Noordwijk kwamen, veelal vergezeld van hun ouders, kijken hoe het er in zo'n groot hotel nu precies aan toe gaat. De keuken deuren stonden voor iedereen open, terwijl er ook gelegenheid bestond om een hotelkamer of een congreszaal van binnen te be kijken. De koks en kelners stel den de belangstelling op prijs en probeerden de vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. In het hotel hadden de Katho lieke Technische School (KTS) uit Voorhout en de Streekschool uit Leiden een informatjehoek in gericht. Daar werd de bezoekers het een en ander verteld over de bestaande opleidingen. Wie kok of kelner wil worden kan terecht bij de KTS. De Streekschool wordt bezocht door jongeren die in het leerlingenstel sel zitten, door jongeren die vier dagen per week werken en een dag naar school gaan. Jochem Woudstra uit Noord wijk was zeer onder de indruk van het bezoek aan Huis ter Duin. "Het is hier gigantisch groot en onwijs mooi", was de reactie van de 16-jarige scholier. "Mijn inte resse gaat hier uit naar de warme keuken, want ik zit in in Haarlem op de kokschool. Ik wil weten wat ik later allemaal kan gaan doen. Dit is voor mij de eerste keer dat ik eens in zo'n grote keuken kan kijken. Daarom vind ik het hart stikke goed dat dit wordt georga niseerd". In de twee restaurants bleef het wat rustiger. De bedrijfsleider van grill-restaurant De Vuurto ren, H. van Hal, kreeg veel vragen te beantwoorden over de voor- en nadelen van het werken in de ho reca. "Dat mogen ze rustig we ten", zegt zij. "Een nadeel van dit werk is bijvoorbeeld dat je veel avonden bezet zijn". In het restaurant kregen de be zoekers het advies het werk zo veel mogelijk in de praktijk te le ren, dus het leerlingenstelsel in te gaan. De 15-jarige Valkenburgse Wil ly de Wit is met haar moeder naar Noordwijk gegaan om te informe ren over de opleidingsmogelijk heden, want daarover weet ze niet zo veel. Ze wil voor gastvrouw gan leren. "Dit jaar doe ik eind examen op de Mavo, maar ik weet niet of ik daarna naar de Middel bare Horecaschool of naar de Streekschool ga. Vandaag kan ik zelf eens bij de restaurants kijken en de meningen uit de beroeps praktijk horen. Hier weten ze pre cies watje het beste kunt doen". Mocht de landelijke actie van zaterdag een succes blijken, dan zal het Onderwijscentrum Horeca volgend jaar weer een 'Kijk in de Keuken' organiseren. ROB SCHLEIFFERT Toernooi LD-Cup De C-junioren zijn inmiddels ge vorderd tot de achtste finales van het toernooi om de Leidsch Dag blad-Cup. Voor aanstaande zater dag staan de volgende wedstrij den op het programma: FC Lisse - Kickers, Quick Boys - Rooden- burg, UVS - Teylingen, SVLV - Bernardus, Alphen - VTL, Alk- mania - Koudekerk, Ter Leede - ARC, Katwijk - SJC. Alle duels beginnen om 14.00 uur. Als de weergoden geen roet in het eten gooien lees je volgende week uit gebreid wie er tot de laatste acht zijn doorgedrongen. "Als ik niet begreep wat hij zei, antwoordde ik gewoon met 'yes' Martijn van der Berg legde zijn Engelse tegen stander Louke Youldon geen strobreed in de weg. Op die manier bleef het gezellig in de Zoetermeerse tennishal Leyens. De Leidenaar verloor in de leeftijdsgroep tot en met 12 jaar weliswaar in twee sets van zijn tegenstander, maar dat mocht de pret niet druk ken. Gehuld in een Wimbledon-shirt keek de 1 meter 43 lange leerling van De Zonnewijzer alvast voor uit naar de zomer. Dan leggen de jeugdige tennissers van het dis trict Leiden namelijk een tegen bezoek af in Engeland. Het hoog tepunt van die trip vormt Wim bledon, het Mekka van de tennis sport. "Als ik op gras moet spelen zal ik veel gebruik maken van sli ce", had Van der Berg zich al een beetje voorbereid op de 'return' in juni. En mocht hij toch proble men hebben met de snelle onder grond, dan kan de 12-jarige Mar tijn kijken hoe het precies moet. Want ter afsluiting van de uitwis seling staat een bezoek aan het Wimbledon-toernooi, waaraan al le toptennissers ter wereld deel nemen, op het programma. Het initiatief van districtstrai ner John Noakes om een uitwis seling met een Engels tennisdis- trict op touw te zetten, werd ook door de oudere jeugd goed ont vangen. Nicky Humpfrey-Davies liet er zelfs haar verjaardag voor schieten. "Ik had hem natuurlijk het liefst thuis gevierd", gaf de net veertien geworden tennisster uit de Engelse universiteitsstad Cambridge toe. "Maar Neder land, dat ik al eens eerder had be zocht, vind ik ook een fijn land. Daarom ben ik meegegaan. We doen hier ook allerlei leuke din gen: pannekoeken eten, een dagje naar Amsterdam en natuurlijk tennissen". Hoewel de jarige Engelse in Zoetermeer niet van Marieke Bethlehem en de twee jaar oudere Mirjam Siemerink kon winnen, behoort zij in haar land tot de sub top. Zij bereikte al een keertje de halve finales in de winterserie, ook indoor. Want de Engelsen kunnen nog zo vaak op gras ten nissen, 's winters zoeken ook zij de warme tennishal op. Gok De Leidse tennissers zullen het in juni tegen de Engelsen nog moei lijker krijgen, als zij op gras moe ten spelen. Nu al troefde het sterkste jeugddistrict van Enge land de selectie van John Noakes af met 43-17. Toch toonde de trai ner uit Zoetermeer zich tevreden met de vele driesetters die in zijn tennishal werden afgewerkt. "Zo'n uitwisseling is altijd een gok", zei de tennistrainer van En gelse komaf, die belangeloos en kele banen beschikbaar stelde. "Als het krachtsverschil te groot blijkt, schiet niemand er veel mee op. Maar op deze manier hebben beide partijen er iets aan. We gaan zeker door met deze internationa le wedstrijden". Bijkomend voordeel van deze uitwisseling is dat het niet alleen om tennis gaat. Districtsspelers besteden al een groot gedeelte van hun vrije tijd aan tennis en willen ook wel eens wat anders. De tenniswedstrijden, twee en kelspelen en één dubbel per per soon, waren 'aangekleed' met een Matthijs van Sterkenburg (links) en Elliott Harvey blazen e. en met veertien jaar al zijn wedstrijden. i uit. Laatstgenoemde t i de categorie tot receptie. Na een vrij te besteden avond stond er als klap op de vuurpijl nog een dagje Amster dam (met natuurlijk een rond vaart) te wachten. Bovendien werden de Engelse tennissers ondergebracht bij de ouders van de Leidse districts spelers. Zo leerden ze elkaar snel kennen. Over een half jaar gaat het precies andersom. Zo wordt een uitwisseling ook een wed strijd in gastvrijheid. De Engel sen waren dik tevreden met hun Hollandse gastgezinnen en zullen zich over vijf maanden zo moge lijk nog gastvrijer opstellen. Het enige probleem bij zo'n leu ke en leerzame uitwisseling is geld. Het kost (de ouders van) een districtstennisser al meer dan 2000 gulden per jaar om te trainen en wedstrijden te spelen. En hoe wel de vader van Martin Verkerk als sponsor bijdroeg in de kosten van het eerste deel van de uitwis seling, wacht de Leidse selectie in juni nog een prijzige reis. Vroeger, toen tennis een rijke- lui-sport was, speelde geld geen rol. Het bijna 25-jarige district Leiden is met zijn tijd meege gaan. Als iemand de overtocht naar Engeland niet kan betalen, moet er maar een regeling wor den getroffen. Want alle spelers hebben recht op een tegenbe zoek: samen thuis, samen uit. TIM BROUWER DE KONING Hoe gaat het nu in Polen? Dat wil den 29 leerlingen en zeven leer krachten van de Leidse Scholen gemeenschap Louise de Coligny wel eens met eigen ogen bekij ken. Na een vijfdaags verblijf kwamen zij een illusie rijker en weinig geld armer terug uit To- run, waar zij een aardige indruk hadden gekregen van de huidige stand van zaken in het land van Lech Walesa. Saskia Preenen (17) raakt er maar niet over uitgepraat en uit geschreven. 'Hoe bestaat het dat zulke arme mensen ons zo gast vrij kunnen ontvangen' is de kern van haar betoog in de school krant. Want het werd de gasten uit Nederland voortdurend on mogelijk gemaakt om geld uit te geven. Hoe ze het voor elkaar kre gen begreep niemand, maar de Poolse gastgezinnen namen alle kosten van hun gasten voor hun rekening. Wat kun je in Polen zo al ko pen? Saskia Preenen somt op: j bus- en tramkaartjes, oorbellen, I schoenen, LP's en eten. Vooral van warme maaltijden konden de gastgezinnen geen genoeg krij gen. "Dan kwamen we 's avonds thuis en dan werd er weer een di ner opgediend. Aanvankelijk dacht ik dat ik de enige was die zo werd verwend, maar in de andere gastgezinnen ging het precies eender toe. Als je eens wat wilde teruggeven, namen ze dat ge woon niet van je aan". Kwartje Gelukkig krijgen Saskia en haar klasgenoten de kans om het een en ander recht te zetten als de Poolse scholieren te zijner tijd Leiden aandoen. "Nederland zal veel te duur voor hen zijn", voor spelt de Leiderdorpse. "Alles is daar voor onze begrippen spot goedkoop. Maar zij zullen een kwartje voor het toilet bij ons al een hele uitgave vinden. In Polen worden de mensen nog steeds ge plaagd door enorme prijsstijgin gen. Brood kost van de ene op de andere dag ruim vier keer zo veel". Toch blijft de onvrede onder de bevolking volgens Saskia nog binnen de perken. De opvallend godsdienstige Polen beschouwen Lech Walesa als een soort heilige, gaan nog steeds gedwee in de rij staan. Niet alleen in winkels, maar zelfs bij laadwagens. "Daar schamen ze zich eigenlijk voor", zegt Saskia Preenen, die in het Engels met haar Poolse leeftijds genoten praatte. "Ze hadden lie ver niet dat wij dat zagen". Behalve over alledaagse dingen gingen veel gesprekken over de economie en politiek. "Ze moeten weinig van de Russen hebben, maar wilden alles over ons weten. En ze verbaasden zich er over hoe informeel wij ons tegenover onze leraren en leraressen gedroegen". Maar hoe groot de achterstand van het arme Polen op het rijke Westen ook is, op enkele gebie den troefden de Oosteuropeanen de Leidse delegatie toch af. De sportontmoetingen leverden al leen een Nederlandse basketbal- overwinning op. De Poolse leer lingen en leerkrachten waren veel bedrevener in volleybal. Tot verbazing van Saskia bleek het ene Poolse gezin ook veel rij ker te zijn dan het andere. "Als mensen in het buitenland hebben gewerkt, kunnen ze met harde va luta soms zelfs CD-apparatuur kopen. Maar of ze nu veel of wei nig hebben, de mensen in Polen zijn allemaal even gastvrij". "Alleen begrepen ze niet waar om wij midden in de winter wa ren gekomen. Dan ziet Polen er namelijk nog grauwer en viezer uit dan 's zomers. Maar dat vind ik ook een beetje bij dat land horen. Onze bus zag er na afloop net zo smerig uit als de Poolse voertui gen". die nog niet eens zo lang deel uit maakte van de band, vond vorig jaar onverwacht de dood. Toen Laura en Ro wan over de eerste schok heen waren, wisten ze heel zeker dat Centerfold een af gesloten hoofdstuk was. Bo venal wilden ze aan iets nieuws beginnen. Heel be wust deden ze een stapje te rug om op te gaan in een complete popgroep, een band die zichzelf door zijn naam in een underdog-posi tie plaatste. Ooit was Centerfold Neer- lands meest gewaagde da- mesgroep. Maar behalve de tijden veranderen ook de meiden. Dat groepen als Luv, Babe, Dolly Dots en zelfs het nog jeugdige kwar tet Frizzle Sizzle op een ge geven moment niet meer wilden, zegt wat dat betreft genoeg. Voor de twee zangeressen van Centerfold, Laura Fygi en Rowan Moore, zijn de tij den wel heel erg veranderd. Hun collega Sandra Noach, "The Back Lot is de achterste ruimte van een groot Amerikaans studio-complex. Het is meer een soort knutselhok, waar de grote sterren dus niet komen. Maar er groeien wel vaak de mooiste din gen uit", legt Rowan Moore uit. Een veelbetekenend lachje verge zelt haar woorden. En terecht, want de eind vorig jaar uitgeko men mini-cd bevat sterke, swin gende, roots-achtige popsongs. Niet de toevoeging van de vijf mannelijke muzikanten, maar de keuze voor juist deze musici heeft de oorspronkelijk voor de nieuwe (en nooit uitgekomen) Center fold-elpee gecomponeerde mu ziek meer inhoud gegeven. Vooraanstaande rol Een vooraanstaande en zeker ook muziek-bepalende positie in de nieuwe band is weggelegd voor bassist Ivor Mitchell, afkomstig uit Georgetown, Guyana, maar hij had dit onheilsoord al verlaten toen Jim Jones er zijn massa moord beging. "Ivor en ik zaten jaren geleden samen in steel-bandjes", vertelt Laura Fygi. "Toen we besloten om een nieuwe band op te richten stond direct vast dat hij erbij zou komen". Een belangrijke steunpilaar van de nieuwe band is toetsenist en zanger Steve Watson, die als producer de nodige ervaring op deed. Hij noemt zichzelf beschei den 'de tweede toetsenist en de vijfde zanger', maar daarmee jaagt hij Laura en Rowan alleen maar op de kast. Laura: "We had den een goede zanger nodig, en dus werd het Steve". En Rowan: "De grap van The Back Lot is dat we allemaal zingen; er zijn num mers bij dat we met z'n zevenen zingen, dat is heel apart. Maar Steve is wel onze belangrijkste zanger". Gitarist Nard Berings, een ma gere versie van Paul de Leeuw, selecteert de bands waarin hij speelt op de aantrekkelijkheid van de zangeressen, gegeven het feit dat hij hiervoor in de begelei dingsgroep van Lois Lane speel de. Maar hij moest wel eerst audi tie doen. "Dat was een heel merk waardige bijeenkomst", herin nert Rowan zich. "Er warén meer dere gitaristen tegelijkertijd en die zaten elkaar allemaal argwa nend aan' te kijken. Uiteindelijk is het niet alleen de beste gitarist, maar vooral ook de gitarist met de beste instelling geworden. In zijn algemeenheid zijn er die muzi kanten bijgekomen, die hart had den voor de nieuwe band". Toetsenist Hilvert Roorda is het laatst aan de band toege voegd. En ook deze muzikant is door de wol geverfd, waar het de begeleiding van zangeressen be treft: hij speelde eerder bij De Meisjes. Drummer Ivan van Em merloot completeert de band. Laura Fygi (derde van links) temidden van de popgroep 'The Back Lot': "Als Centerfold zijn we vijfenhalfjaar niet serieus genomen, beke ken als een of ander frivool groepje, terwijl we toch heel serieus bezig Laura en Rowan kijken liever niet terug op het door het verlies van Sandra bezwaarde verleden. Maar feit is wel, dat er voor hen binnen een jaar tijd ontzettend veel is veranderd. Laura Fygi: "In één klap was het met de meiden groepen van onze generatie ge daan. De Dots weg, Mai Tai weg, Frizzle Sizzle voorbij. En dan komt er weer wat niéuws. Op dit moment is dat dan vooral Barba- rella. Misschien was deze afloop wel voorbestemd. Zo van: jullie worden te oud. Maar als dat met Sandra niet was gebeurd, waren we nu nog Centerfold geweest. We waren een maand voor zij overleed hard aan het werk met een nieuwe elpee, het was geen aflopende zaak of zo. Het is niet onze keus geweest dat het zo gelo pen is, maar toen het eenmaal zo ver was hebben we wel een duide lijke beslissing genomen". Teken Rowan: "Als dit geen teken was om het roer eens drastisch om te gooien, wat zou het dan wel moe ten zijn? We hebben het altijd jammer gevonden dat Centerfold geen band was. Toen Sandra er niet meer was, zijn we op dat idee verder gegaan. Je moet alleen niet denken dat wij vijf muzikanten hebben ingehuurd om onze soort muziek te spelen. Wij zijn nu ge woon lid van een groep waarvan iédere muzikant evenveel te ver tellen heeft. We schrijven tegen woordig samen de muziek en als dat niet naar wens is dan gaan we back to the drawing board om het te herschrijven. Net zo lang tot de band er achter kan staan". Voorlopig opereert de band in het wankele evenwicht tussen enerzijds het zoeken naar een ei gen stijl, en anderzijds het ver werken van de invloeden van alle individuele bandleden. Of zoals bassist Ivor Mitchell het uitdrukt: "In het begin ben je altijd bezig om je eigen stijl te ontwikkelen. Het is leuk om een plaat uit te brengen waarvan iedereen zegt: 'Hé, The Back Lot!' Maar het is net zo goed leuk om een plaat uit te brengen waarvan men zegt: 'Hé, da's goede muziek, wie is dat?' Een eigen stijl is prima, maar gelukkig hebben we veel verschillende invloeden in deze band, waardoor we in principe veel mogelijkheden voor variatie hebben". Rowan .Moore en Laura Fygi beseffen terdege, dat er bij veel mensen nog wat onduidelijkheid heerst over dat voormalige Cen terfold, dat nu plotseling heel se rieuze popmuziek maakt. "Maar dat is het nou juist", briest Laura. "Wij zijn vijfenhalf jaar niet seri eus genomen, we zijn bekeken als één of ander frivool groepje, maar we zijn wel degelijk serieus bezig geweest". Rowan: "Misschien hebben we onze eigen markt wel verziekt door er een bepaald commercieel imago op na te houden. Dan den ken de mensen misschien, dat we alleen maar geld willen verdienen en dat onze muziek niets met cre ativiteit te maken heeft. Terwijl we ook als Centerfold al heel veel te vertellen hadden over de mu ziek die we maakten. Maar nu hebben we het al weer te veel over ónze achtergrond. Er zitten nog vijf muzikanten in de band" Hilvert Roorda: "Ik zit bijvoor beeld naast The Back Lot ook in eefe big band. Jij vraagt mij nu toch ook niet: vanwaar die enor me stijlbreuk, datje naast die mo derne pop ook muziek uit de ja ren '20 en '30 speelt. We hebben allemaal onze eigen achtergrond, maar wat we wel gemeenschap pelijk hebben is dat we allemaal serieus bezig zijn. Begrijp je het een beetje?" DIRK WILLEM ROSIE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9