'Voorkeursbeleid terecht geschorst' Primafoon Amsterdam wil toelating televisie in de rechtszaal Telefoon en antwoordapparaat in één. PvdA wil soepeler opstelling kabinet Wat is sociale vernieuwing? Ook Gerechtshof laat sterven Stinissen toe Onenigheid in Kamer over bouw nieuwe gevangenissen WOENSDAG 17 JANUARI DEN HAAG (ANP/GPD) Een Kamermeerderheid, bestaande uit CDA, WD en enkele kleine partijen is het eens met het kabinetsstandpunt dat gemeenten geen eigen anti- apartheidsbeleid mogen voeren. De PvdA heeft "gemengde gevoelens" over het kabinets besluit om tot schorsing over te gaan van raadsbesluiten waarbij bedrijven die geen rela ties met Zuid-Afrika hebben de voorkeur genieten. De regeringspartijen botsten giste- Groen Links zegt de indruk te het apartheidsbeleid in Zuid-Afri- ren in de Kamer over het vorige hebben, dat het kabinet bij het ne- ka. Groen Links zou graag zien, dat week genomen kabinetsbesluit tot men van het schorsingsbesluit al- het nationale anti-apartheidsbeleid schorsing van een gemeentelijk leen maar heeft gekeken naar de door de gemeenten wordt onder- 'voorkeursbeleid'. Volgens CDA- economische belangen van de be- steund via desnoods een voorkeurs- kamerlid Hennekam mag elke ge- drijven en niet naar de gevolgen van beleid, meenteraad elke mening huldigen, maar kan zo'n raad niet bepalen wat er in het buitenland moet gaan ge beuren. Het Voorkeursbeleid' is volgens de CDA-er een verkapt boy- cotbeleid en derhalve in strijd met DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil van minister Dales (binnen liet beleid van de regering. landse zaken) precies weten wat 'sociale vernieuwing' is. Bij gebrek aan duidelijkheid daarover, tijdens de behandeling van de begroting van bin- PvdA-Kamerlid De Cloe stelde nenlandse zaken gisteren, probeerden de fracies elk op hun beurt zelf in- met gemengde gevoelens kennis te houd te geven aan het begrip. hebben heeft genomen van het ka- Bijna elke fractie was het erover eens dat sociale vernieuwing door de binetsbesluit om voorlopig tot gemeenten gestalte moet worden gegeven. Maar, zo vroeg men zich af, schorsing over te gaan van de be- wordt daarvoor dan ook geld beschikbaar gesteld. De Raad voor de Ge trokken raadsbesluiten. "Het kabi- meentefinanciën, kennelijk wel op de hoogte van wat 'sociale vernieu- net heeft gekozen voor de weg van wing' inhoudt, heeft de uitvoering van de gemeentelijke projecten inmid- de adempauze. De weg van schor- dels geraamd op 300 miljoen gulden. sing om in goed overleg met ge- D66-Kamerlid Scheltema-De Nie had uit een opmerking van minister meenten te kunnen bezien of en hoe van justitie, Hirsch Ballin, begrepen, dat 'sociale vernieuwing' "het zich- het verzet - ook op lokaal niveau - te- zelf regulerende vermogen van de samenleving" zou moeten zijn. PvdA-er gen het verwerpelijke bewind in De Cloe stelde begrepen te hebben dat met het nieuwe overheidsélan ver- Zuidafrika gestalte zou kunnen loedering en apathie in de steden moet worden tegengegaan. Hij vond dat krijgen", aldus De Cloe. "De PvdA- in het kader van de sociale vernieuwing door het kabinet voorwaarden ge- fractie is enigszins teleurgesteld dat schapen moeten worden, waardoor mensen in een achterstandsituatie de het kabinet zich niet nu al ruimhar- kans krijgen zichzelf te ontplooien. Het CDA vroeg vooral om meer duide- tiger heeft opgesteld. Maar wat niet lijkheid en gaf verder geen inhoud aan het begrip 'sociale vernieuwing', is kan nog komen. Wij zullen dat Minister Dales geeft morgenavond uitsluitsel over wat het kabinet zich blijven bepleiten". eigenlijk voorstelt bij 'sociale vernieuwing'.. ARNHEM (ANP/GPD) - De behan deling van coma-patiente Ineke Sti- nasie en zelfdoding in de hulpverle ning moet worden opgenomen. Dat nissen-Swagerman hoeft niet te blijkt uit een rapport dat •orden hervat. Dat heeft president Tweede Kamer is gestuurd. De vrije Van Julsingha van het Gerechtshof in Arnhem gisteren in hoger beroep bepaald. Hij verklaarde de Neder landse Patiënten Vereniging (NVP) het zelfbeschikkingsrecht voorop staan bij het hulpverle ningsproces, vindt de LVMW. De verantwoordelijkheid voor de be- Uitstel verhoging huurwaardeforfait niet ontvankelijk, en bevestigde slissing en uitvoering berust uitslui- daarmee het oordeel dat de rechter tend bij de arts. Ook middelen tot in Almelo vorige week uitsprak. zelfdoding of euthanasie kunnen Van Julsingha vindt de NVP op uitsluitend door een arts worden grond van haar ledental (40.000) en verstrekt. haar nadrukkelijk christelijke le- vensbeschouwing "niet voldoende representatief' voor de belangenbe hartiging van een willekeurige, in dividuele patiënt. Bovendien gaat het in de slepende zaak Stinissen om een "uitzonderlijk, strikt indivi duele geval", waarbij de NVP niet als belanghebbende kan worden beschouwd. De rechtbankpresident was van mening, dat het het kunstmatig toe dienen van voedsel err vocht aan de al 15 jaar in coma liggende Stinissen een medische handeling is. De be slissing de behandeling te staken, is volgens hem zeer zorgvuldig en uit sluitend op grond van medisch- ethische overwegingen genomen. Uiteindelijk zaten ze er netjes met z'n tweeën, minister Hirsch-Ballin van justitie (voorgrond) en zijn staatssecretaris Kosto. Maar toen had Kosto al een standje van Kamervoorzitter Deetman te pakken omdat hij een kwa tier te laat kwam binnen wandelen. "Over de zinloosheid van me disch handelen kunnen vooraf al leen artsen oordelen. Het openbaar ministerie moet achteraf beoorde len of er sprake is geweest van het plegen van strafbare feiten", alclus de president. De NPV overweegt gpd) ropees Hof te stappen. De ging wil een uitspraak over het stop zetten van een behandeling bij ie mand, die daar zelf niet om ge vraagd heeft, zoals bij Ineke Stinis sen het geval is. De vereniging vindt, dat de grenzen zoek zijn als artsen en familieleden dat voor een patiënt mogen beslissen. Mmlkorfgebod Amsterdamse pitbullterriërs AMSTERDAM (ANP) - Vanaf 1 maart moeten pitbullterriërs in Amsterdam op straat een muil korf dragen. Het dier wordt van af die dag aangemerkt als een 'gevaarlijke hond' en valt onder artikel 19B van de Algemene Politie Verordening. Volgens dat artikel kan de gemeente "preventief optreden" tegen honden die als gevaarlijk wor den aangewezen. Amsterdam maakte in 1988 al bekend pitbulls een muilkorfge- bod te willen opleggen, maar be schikte toen nog niet over de juiste 'pitbull-omschrijving', omdat de pitbull geen erkend honderas is. Nu beschikt de ge meente wel over de juiste type ring, gebaseerd op een rapport van de Commissie agressief ge drag bij honden van het ministe rie van landbouw en visserij. Voorzitter van de Pitbullter riër Club Nederland, J. van Gin- neke toont zicht begripvol: "De verplichting is*helaas nodig en dat komt omdat de baasjes van deze honden vaak onverant woordelijk bezig zijn. Negentig procent van de eigenaren is niet in orde en weet niet hoe zij met hun hond moeten omgaan. Het belang van de gemeenschap is met deze beslissing gediend maar een proef van bekwaam-, heid voor de hondenbazen zou een betere oplossing zijn". Eis twee jaar voor poging tot moord DEN HAAG (ANP) - Regeringspar tijen CDA en PvdA denken ver schillend over de noodzaak ook in de komende jaren de cellencapaci teit uit te breiden. Het CDA wil' doorgaan met de bouw van nieuwe gevangenissen, terwijl de PvdA ver- ARNHEM (GPD) - "Een tragedie, wacht dat door alternatieve straffen een nachtmerrie. Geen filmregis- het cellentekort kan worden tegen- seur zou zoiets hebben kunnen be denken", aldus gisteren de Arn hemse officier van justitie mr. Eige- man tijdens de behandeling zaak tegen een 25-jarige man uit Mill. De officier eiste twee jaar cel en terbeschikkingstelling met dwangverpleging tegen de man, die teerde "met genoegen dat in 1990 de de nacht van 24 op 25 augustus cellencapaciteit in evenwicht zal regelgever", aldus Wolffensperger (D66). "En in de tweede plaats als rechtshandhaver. De WD stelde dat voor misdaad bestrijding veel meer geld nodig is. Hulpverleners De Landelijke Vereniging Maatschappelijk Werkers (LVMW) vindt dat hulpverlening bij eutha- onhaalbaar. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Ka mer is niet in staat voor 1 februari het wetsvoorstel van het kabinet voor de verhoging van het huur waardeforfait van 1,8 naar 2,3 pro cent, te behandelen. De ingangsda tum moet daardoor verschuiven naar 1 maart. Dat kost 20 miljoen gulden. De nieuwe ingangsdatum zal vervat moeten worden in een nieuw wetsvoorstel, een novelle, dat eerst nog door de Tweede Ka mer geakkordeerd moet worden. De houding van de Senaat bete kent een nieuwe streep door de re kening van het kabinet. Oorspron kelijk zou het huurwaardeforfait met ingang van 1 januari omhoog gaan. De opbrengst, 240 miljoen gulden per jaar, zou besteed worden aan een verlaging van de over- het Eu- drachtsbelasting die betaald moet worden bij aankoop van een wo ning. Al voor kerst liet de Eerste Kamer weten het betrokken wetsvoorstel niet meer voor de jaarwisseling te willen behandelen. Maar bij de be handeling gisteren ging het ook niet van een leien dakje. De senatoren stelden tientallen vragen aan minis ter Kok (Financiën), waarbij vooral de "slechte argumentatie" van het voorstel op de hak werd genomen. Zelfs wanneer Kok snel antwoordt, de ingangsdatum van 1 februari Dat bleek gisteren tijdens het ka merdebat over de begroting voor de justitie. PvdA-kamerlid Swildens legde de nadruk op voorkoming van misdrijven en op het opleggen alternatieve straffen. Ze constat 1989 zijn vriendin onder bedreiging met een mes meermalen zou heb ben verkracht en vervolgens zou hebben gedwongen toe te stemmen in een gezamenlijke zelfmoord. De man dwong zijn slachtoffer een giftige cocktail te drinken, maar 'de 'zelfmoordpoging' mislukte. Vervolgens dwong hij haar in een auto plaats te i komen met de vraag" en drong erop a^n "nieuwe inspanningen op dit gebied" te toetsen aan andere mo gelijkheden. Swildens wil alterna tieve sancties minder vrijblijvend toepassen. CDA-kamerlid Biesheuvel zei dat er geen reden is af te zien van verde re uitbreiding van cellencapaciteit. Volgens hem heeft de commissie- AMSTERDAM (GPD) De Am- handeling van de ABP-affaire voor van opnamen bij het voorlezen door sterdamse rechtbank is van plan au- de rechtbank in Maastricht en de de officier van justitie van de dag- dio-visuele media toe te laten bij strafzaak rond de moord op Gerrit- vaarding en het uitspreken van het Jan Heijn. strafzaken. Onder bepaalde waarden zouden fotografen en ra dio- en televisiemakers tijdens het proces opnamen mogen maken. Zo- lating wel verdachten, getuigen als slacht offers hebben echter het recht dit scher wel tegen te houden. De Amsterdamse De privacy Een andere mogelijkheid i het maken van opnamen uitslui- concept-leidraad over toe- tend by het voordragen van de dag- n audio-visuele media stelt vaarding, het requisitoir, pleidooi rechtbankpresident mr. B.J. As- en het vonnis. Zeer terughoudend is aantal beperkingen, hy waar het gaat om de gehele pro- verdachten moet be- cesgang, dus ook het verhoor v bied trachtte hij haar dood te ste- Greven (die adviseerde de celïenca- ken, maar dit mislukte doordat het paciteit verder uit te breiden) al rechtbank zou de eerste in Neder- schermd blijven. In bepaalde geval- verdachte en ondervraging van ge- dubbel klapte. Toen de dachte probeerde zijn slachtoffer te wurgen, zag de vrouw kans het te pakken een haal o1 kening gehouden met de effecten alternatieve straffen. De grote partijen in de Kamer be- haar belager daarmee toonden zich ongerust over de ge- zyn hals toe te dienen. ringe mate van rechtshandhaving door het openbaar ministerie en drongen erop aan dat de geloof- Snel greep zij de autosleutels te het op een lopen. Ze werd opge- a™ngen erop aan aat ae geiooi- pikt door een naaserenrie antnmnhi. waardigheid van de overheid wordt land zijn die de rechtszaal ook i deze media openstelt. De rechtbank heeft als uitgangs punt aanvaard dat het beginsel van de openbaarheid van de zitting ook i verslaan van een rechts zaak voorbehouden aan de schrij vende pers. Daarop werd slechts i len moet dat ook gelden voor ande- tuigen. Geen voorstander niet-professionele deelnemers scher van rechtstreekse uitzending aan het strafproces, zoals getuigen of slachtoffers. Ook zij kunnen op- weigeren. Ook de recht- Asscher overweegt ook nog aantal varianten bij het toelaten v bijzondere gevallen een uitzonde- foto-, radio- en tv-pers. Zo valt uit- de geloofwaardigheid als ring gemaakt, bijvoorbeeld bij be- sluitend te denken aan het maken S childeri j enroof Tegen een ex-medewerkster van de Rijksdienst Beeldende Kunst is gis teren voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf geëist van'een jaar, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De vrouw werd beschuldigd van schilderijenroof, twee jaar gele dén, uit het depot van de rijksdienst in Den Haag. Zij nam drie schilde rijen mee, waaronder een Rem brandt. Asfaltfabriek Minister Alders (milieubeheer) is een juridische procedure begonnen tegen drie voormalige directeuren van de Asfaltfabriek in Olst. Ze wor den verantwoordelijk gesteld voor ernstige verontreiniging van de bo dem op het bedrijfsterrein van de fabriek en omgeving. De totale kos ten van het onderzoek en de bodem sanering zullen tenminste tachtig mijoen gulden bedragen. Biotechnologie Consumenten zijn slecht op de hoogte van ontwikkelingen in de biotechnologie. Wel vinden ze toe passing van deze techniek op men sen, vooral via genetische manipu latie, bedreigend. De angst voor stichting van 'een menselijk super ras' is diep gewörteld.. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Consumentenonderzoek (SWOKA). Sponsorgeld De Stichting Rotterdam 1990, die de festiviteiten rond het 650-jarig be staan van Rotterdam organiseert, zal geen sponsorgelden weren van bedrijven die zaken doen met Zuid- Afrika. Een van de hoofdsponsors van de manifestatie is Shell, die drie ton aan de stichting heeft toege zegd. Het bestuur van de stichting Rotterdam 1990 heeft dinsdag avond unaniem besloten dat het zich verre zal houden van boycotac-, ties. Aanrandingen Een 21-jarige man uit Deventer heeft bekend dat hij sinds begin no vember 1989 in en rond de binnen stad van Deventer dertig vrouwen heeft aangerand. De aanrandingen waaraan de Deventenaar zich schul dig maakte, kregen volgens de poli tie een steeds gewelddadiger karak ter. Met de Miami 585 M slaat u twee vliegen in één klap. Ten eerste haalt u er een fraaie telefoon door in huis. Met een geheugen voor wel 16 nummers. Die, ten tweede, ook telefoontjes voor u opneemt als u er niet bent (of er niet wilt zijn). Op dit antracietkleurige toestel, dat f 794,- kost, kunt u zelf een tekst in spreken en er is ruimte voor een flink aantal boodschappen. Makkelijk is ook dat hij op afstand bediend kan worden. Kunt u vanuit een restaurant bijv. even bellen om af te luisteren wie er gebeld heeft. Nog meer voordelen ontdekt u bij Primafoon. Komt u deze week 'ns langs? Voor telefoon ga je naar Primafoon. PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE10 - GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88. het strafproces. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zegt verheugd te zijn over de plannen van de Am sterdamse rechtbank. "Het NVJ-be- stuur heeft het standpunt ingeno men dat de rechtspraak openbaar moet zijn en alle media toegang moeten hebben", zegt NVJ-voorzit- ter Reinier Hopmans. "Dat ontslaat journalisten niet van de plicht tot bescherming van de privacy voor de deelnemers aan een strafzaak. Zelf pleit ik zeker voor het ontzien van slachtoffers". De vereniging voor strafrechther- voming, de Coornhert-Liga was niet voor een reactie bereikbaar. Recht bankpresident Asscher wil over zijn voorstellen in april met alle belang hebbenden van gedachten wisse len. 'Er bestaat geen vrijheid onderwijs' UTRECHT (ANP) - In Nederland bestaat geen echte vrijheid van on derwijs. Gedacht wordt dat kan worden gekozen tussen bijzondere en openbare scholen, Maar het ver zuilde onderwijsstelsel is traag en allesbehalve flexibel. Het is toe aan een totaal andere vormgeving. Dat stelt socioloog drs. B. Ver sloot in zijn proefschrift over ou ders en vrijheid van onderwijs, waarop hij 2 februari promoveert aan de universiteit in Utrecht. Vol gens hem worden de nog recht over eind staande onderwijszuilen aan het wankelen gebracht doordat ou ders een duidelijker visie op het on derwijs krijgen en eisen gaan stel len. Hij wil met zijn proefschrift een organisatiekundige oplossing leve ren voor het verzuilde systeem. Versloot staat een onderwijsstel sel voor ogen waarin ouders echte keuzevrijheid hebben. Zij moeten kunnen kiezen tussen scholen die wezenlijk van elkaar verschillen. Ook moeten ouders echte zeggen schap krijgen en in beginsel in staat worden gesteld hun inbreng in het schoolbestuur te hebben. Versloot: "Het onderwijs past zich traag en eenzijdig aan bij de steeds verande rende vraag van ouders. Dit is mijn voornaamste bezwaar tegen de wij ze waarop al ruim zeventig jaar vorm wordt gegeven aan het princi pe vrijheid van onderwijs in Neder land". Versloot vindt dat het basison derwijs teveel is opgesplitst in schoolsoorten die bedoeld zijn voor bepaalde groepen leerlingen. Ou ders kunnen nu slechts kiezen uit rooms-katholiek, protestants-chris telijk, openbaar en algemeen bij zonder onderwijs. Als zij deze keuze eenmaal hebben gemaakt is het met hun mogelijkheden om invloed uit te oefenen nagenoeg afgelopen. i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3