KASSA Bil PIET KLERKX. PIET KLERKX SPECIALE PR'JJ 1995, GROTE OPRUIMING IN WAALWIJK. Hirsch Ballin wil gemenebest Antillen Drugsbestrijders VS werkten tegelijk met en tegen Noriega Mitterrand wil in voorjaar akkoord Oost- Europabank Japan belooft Polen ruim miljard dollar DINSDAG 16 JANUARI 1990 BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE PAGINA 9 Echt leer. Een drie- en tweezitter. Nu bij Piet Klerkx onbegrijpelijk laag geprijsd. Geen .2695^, maar Eiken wandmeubel, uitge voerd met massief front en panelen, glasvitrine en bar. Opvallend veel bergruimte. Nu geengBQSr, maar Zitgroep met wonderzachte bekleding. leverbaar in diverse kleuren. Als afgebeeld, drie- en twee zitter fauteuil 2595,- m g Als drie- en tweezitter f Bijpassende eiken eet kamer. Als afgebeeld, compleet1 1£96^voor Noten vierdeurs vitrine. Een fraai meubel dat met rijke intarsia (inlegwerk) is gesierd. Nu bij Piet Klerkx van £9997- Het allerbeste leer en een perfect binnenwerk staan garant voor optimaal zitcom fort. Een bankstel uit de 8000,- klasse, dat nu als 3- en 2-zitter niet meer kost dan VRIJDAG KOOPAVOND TOT 9 UUR LN261JD Reiskosten Vanwaar u ook komt uit Nederland: wanneer u voor 11.500.- of meer koopt, dan betaalt Piet Klerkx uw reis- of benzinekosten terug! DEN HAAG (GPD) - Het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlan den moet herzien worden. Deze her ziening moet leiden tot een Geme nebest-constitutie voor het Konink rijk, aldus minister Hirsch Ballin (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) De bewindsman wil binnen enkele maanden een schets over de door hem gewenste herziening van het Statuut op tafel leggen. Nog dit jaar zouden dan concrete besluiten ge nomen moeten worden. In een verslag over een recente reis naar de Antillen en Aruba stelt Hirsch Ballin dat de regering van de Antillen, de eilandbesturen en alle afzonderlijke politieke partijen groot belang hechten aan de waar den zoals die in het huidige Statuut zijn neergelegd. Het gaat dan vooral om het waarborgen van menselijke rechten en vrijheden, rechtszeker heid en rechtshandhaving en de deugdelijkheid van bestuur. Groot belang wordt voorts gehecht aan het gezamenlijk regelen van buiten landse betrekkingen en defensie. Om te komen tot een Gemenebest met de Antillen en Aruba moet de bestuurlijke en administratieve or ganisatie op St. Maarten, Bonaire, Saba en St. Eustatius kwalitatief aanzienlijk worden versterkt, aldus Hirsch Ballin. Hij is bereid daarvoor op ruime schaal technische bijstand te verlenen. Daarnaast zal uit de fondsen voor ontwikeklingssamen- werking met de Antillen geld moe ten komen. Ten aanzien van Aruba, het eiland dat een status aparte heeft en in 1996 uit het verband van het Ko ninkrijk zou treden, merkt Hirsch Ballin op dat ook dit eiland naar een Gemenebest-relatie met ons land streeft. Afgesproken is nu dat eerst de schets van zijn hand afgewacht zal worden voor de herziening van het Statuut. Aan Arubaanse zijde zal men zich ondertussen daarop voorbereiden. WASHINGTON (AP) - Terwijl openbare aanklagers al bezig waren met de voorbereidingen van de aan klacht tegen generaal Noriega, on derhield de Amerikaanse drugsbe strijdingsdienst (DEA) nog nauwe banden met hem. Dit blijkt uit een rapport van een subcommissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Senaat, waarvan gisteren op nieuw details bekend werden ge maakt. De directeur van de DEA, Jack Lawn, prees Noriega vorig jaar in een brief voor zijn samenwerking met de DEA inzake de drugsbestrij ding. Lawn zei toen vooral waarde ring te hebben voor Luis Quiel, No riega's verbindingsofficier met de DEA. Volgens het rapport van de Senaatscommissie was Quiel echter tegelijkertijd Noriega's tussenper soon voor het Medellin-kartel, het grootste drugskartel in Colombia. "Hij was dus in de positie drugshan delaren van alle informatie te voor zien die de DEA hem had verstrekt. Zo wisten drugshandelaren bijvoor beeld van te voren welke vliegtui gen door de DEA in de gaten wer den gehouden." hadden getuigen volgens de Senaatscommissie ge zegd. Voordat Noriega vorige maand na de Amerikaanse invasie in Panama werd gearresteerd, had hij de doua ne, immigratie- en paspoortdienst, burgerluchtvaart, de Nationale Bank van Panama en het ministerie van justitie in handen. De Senaats commissie zegt bewijzen te hebben voor Noriega's betrokkenheid bij het witwassen van geld en beweert dat de medewerkers van Noriega op een gegeven moment zelf ook drugs gingen smokkelen. De Amerikaanse invasie in Pana ma heeft geen 500 maar 5000 men senlevens geëist. Dat zegt Cecilio Simon, decaan van de faculteit openbaar bestuur van de Universi teit van Panama. Simon komt tot zijn schatting op basis van gesprek ken met ooggetuigen uit wijken die zijn gebombardeerd. Volgens Si mon hebben Amerikaanse soldaten al enkele uren na de invasie de eer ste slachtoffers begraven in massa graven, op de stranden dichtbij de armenwijk Chorrillo. Deze wijk, waar het militair hoofdkwartier van de verdreven Manuel Noriega lag, is zwaar getroffen door Amerikaanse bombardementen. PARIJS (Rtr/DPA) - De onderhan delingen over de oprichting van een bank voor financiële steunverle ning aan Oost-Europa moeten liefst komend voorjaar worden voltooid. Dit heeft de Franse president Mit terrand, van wie het initiatief voor de bank kwam, gisteren verklaard aan het begin van een tweedaagse bijeenkomst van afgevaardigden uit 34 landen die aan het project moeten deelnemen. Volgens Mitterrand moet snel worden gewerkt om de historische omwenteling in Oost-Europa te kunnen bijbenen. "We mogen niet het risico lopen te worden inge haald door de gebeurtenissen", al dus de president. Hij stelde voor op 22 februari een volgende bijeen komst te houden. Na de afronding van de onderhandelingen in het voorjaar kan dan het ratificatiepro ces beginnen, zo verklaarde Mitter rand. Diplomaten verwachten dat de nieuwe bank, officieel Europese Bank voor Wederopbouw en Ont wikkeling geheten, op zijn vroegst in het voorjaar van 1991 kan begin nen met kredietverlening aan Oost- europese landen. Over de vesti gingsplaats zal op de tweedaagse bijeenkomst in Parijs waarschijn lijk nog geen beslissing vallen. Kan didaten zijn Amsterdam, Kopenha gen, Wenen, Rome en Berlijn. Voor de post van president-directeur is ex-minister van financiën Ruding in de race. Volgens voorlopige plan nen krijgt de bank een kapitaal van tien miljard ecu (ongeveer f 23 mil jard). EG-deskundigen hebben tij dens overleg eerder deze maand 8,5 procent toebedeeld aan de Sovjetu nie, de VS, Japan, West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ita lië. Economie Afrika iets verbeterd NEW YORK (IPS) - De economie van Afrikaanse landen heeft zich vorig jaar licht hersteld, maar de groei kon de de achteruitgang van eerdere jaren niet goed maken. Dat schrijft de Economische Commis sie voor Afrika (Eca) van de VN in een gisteren gepubliceerd rapport. Volgens de Eca steeg de gemid delde economische groei in Afrika vorig jaar tot 2,9 procent, tegen 2,4 procent in 1988. De economische groei werd vorig jaar opnieuw te niet gedaan door de bevolkingstoe name. Het inkomen per hoofd van de bevolking daalde met gemiddeld 0,3 procent. De secretaris van de Eca. Ade- bayo Adedeji, stelde dat de resulta ten over 1989 de reputatie bevesti gen van de jaren tachtig als "een verloren decennium voor Afrika". Tien jaar geleden bedroeg het Bruto Nationaal Produkt per inwoner 854 dollar, terwijl dat nu gedaald is tot 565 dollar (ruim duizend gulden). Als Afrikaanse regering willen voorkomen dat de jaren negentig een nieuw verloren decennium worden moeten ze meer aandacht besteden aan het combineren van snelle hervormingen met een lange- termijn ontwikkelingsbeleid, aldus Adedeji. Vorig jaar werkten Afri kaanse ministers van financien en planning onder leiding van de Eca een "alternatief aanpassingsbeleid" uit. De economische hervormingen die de Wereldbank en het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) door voeren "werken niet", volgens de ministers. Ruim 40 gewonden bij explosie Bologna BOLOGNA (AP) - Bij een explosie in een druk postkantoor in de Itali aanse stad Bologna zijn gisteroch tend ten minste 44 mensen gewond geraakt. De explosie deed zich voor kort nadat gemaskerde overvallers het postkantoor waren binnenge drongen om er hun slag te slaan, heeft de plaatselijke politie bekend gemaakt. Aangenomen wordt dat een bom die de rovers hadden meegebracht om een kluis op te blazen, veel te krachtig is geweest. De daders, vol gens ooggetuigen zeker vijf in getal, wisten in twee vluchtauto's te ont komen. Een van de overvallers zou gewond zijn. Aangezien de meeste geldzakken bij de explosie onder puin werden bedolven, konden de overvallers maar een paar miljoen lire (enkele duizenden guldens) Onder de aanwezigen in het post kantoor, waar veel bejaarden hun pensioenuitkeringen kwamen afha len, viel een groot aantal gewonden. Vierenveertig mensen moesten worden opgenomen. Drie van hen waren er ernstig aan toe. Politie functionaris Luciano Cannarozzo, zei dat de overvallers een bom tot ontploffing hadden gebracht om een kluis te openen waar ongeveer een miljoen gulden in contanten lag voor de uitbetaling van pensioen gelden. WARSCHAU (Rtr/DPA/UPI) - Pre mier Toshiki Kaifu van Japan heeft tijdens zijn bezoek aan Warschau hulp aan Polen toegezegd ter waar de van ruim een miljard dollar. Van dat bedrag wordt 190 miljoen dollar beschikbaar gesteld in de vorm van directe hulp en kredieten, waarvan 150 miljoen dollar ter stabilisering van de koers van de zloty. De resterende 850 miljoen dollar is bestemd voor hervorming van de Poolse economie en voor toekom stige investeringen. Over de be stemming van dat geld moet wel worden onderhandeld in overleg met de Wereldbank, aldus Kaifu. Als er overeenstemming over wordt bereikt is de steun van Japan het meest omvangrijke financiële hulp pakket dat Polen tot nu toe van een enkel land heeft gekregen. Premier Kaifu heeft tegenover de Poolse premier Mazowiecki ver klaard dat zijn land Polen kan hel pen in de strijd tegen de inflatie, die op het ogenblik ruim 550 procent bedraagt. Na de tweede wereldoor log zat Japan met hetzelfde pro bleem, aldus Kaifu. Verder kan Ja pan de Poolse regering adviseren over hoe de doelmatigheid bij de in dustriële produktie, de distributie van goederen en de kwaliteit van produkten kan worden verbeterd. Lech Walesa heeft premier Kaifu laten weten dat Polen een tweede Japan wil worden. Walesa heeft Kaifu gevraagd om Japanse onder nemingen joint ventures in Polen aan te laten gaan. Hij denkt daarbij in eerste instantie aan banken, waarna de beurt is aan de auto- en tv-produktie en aan de telecommu nicatie. Kaifu verklaarde nog dat Japan Polen behulpzaam wil zijn bij de opleiding van hoger bedrijfs- personeel. De Japanse premier brengt nog een bezoek aan Hongarije. Ook daar zullen economische kwesties cen traal staan in de besprekingen. Eer der bracht Kaifu een bezoek aan en kele Westeuropese landen. BEZUINIGINGEN - De Argen tijnse regering heeft gisteren aange kondigd dat een groot staatsener- giebedrijf in het leven zal worden geroepen en dat bedrijven onder be heer van de strijdkrachten verkocht zullen worden om het begrotingste kort terug te dringen. Bovendien wordt drastisch bezuinigd op bouwprojecten en het aankoopbe leid van de overheid, zo verklaarde minister van economische zaken Antonio Gonzalez.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9