icmiii Gif maakt land- en tuinbouw ongezond Nederlands bier in trek ondanks grillen Amerikanen 'Zieke werknemer straffen' Jaarlijks honderden vergiftigingsgevallen Beurskoersen dalen verder 'Heel konvooi Roemenië kan in één binnenschip' FNV voorziet hardere acties in metaalsector Export Heineken en Grolsch naar VS lijdt niet onder inzakkende markt DINSDAG 16 JANUARI 1990 SE AKERSLOOT (ANP) - In de land- en tuin bouw komen jaarlijks enkele honderden vergiftigingsgevallen voor door het werken met bestrijdingsmiddelen. Dat is ongeveer eenvijfde van alle vergiftigingsgevallen in de beroepssfeer, waarover het Nationaal Vergiftigingen Informatiecentrum (NVIC) wordt geraadpleegd. om gevallen waarbij het slachtoffer zelf bereid zijn op een veiliger r slechts kort is blootgesteld aan ee hoge concentratie van een middel. Ir. A.J. de Roos, directeur-generaal van de arbeid van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, heeft dit gisteren bekendgemaakt Het is wel zeker dat er een nog den doordrongen dat hij of zij tijdens de première van een video- veel grotere groep van werkenden eigen verantwoordelijkheid heeft produktie over veilig en gezond rondloopt met klachten die worden bij het werken met chemische mid- werken met bestrijdingsmiddelen veroorzaakt door een langdurige delen." NV.IC hoort nog maar het topje van minderde beheersing 1 de ijsberg is. Een arts die een derge- maten en dementie. leveranciers kunstmest pakking. Die zou in zakken van de lede- maximaal 25 kilogram moeten wor den afgeleverd. Uit recent onder lijk geval behandelt neemt namelijk Mensen die werken met giftige zoek is gebleken dat veel onderne- alleen contact op met het centrum stoffen zoals bestrijdingsmiddelen als hij advies nodig heeft. Boven- moeten volgens de directeur-gene- dien gaat het in negentig procent raai er voor zorgen dat zo min moge- lijk van dergelijke stoffen TOKYO (Rtr/DPA/KRF) - Op de effectenbeurzen van Tokyo en New York zijn de aandelenkoersen weer fors gedaald. Vanochtend daalde de Voorzitter G. Doornbos Nikkei-index tot 36.850,36 punten Landbouwschap vraagt dat vraagd. Nederlandse ben ook belangstelling voor rijke wateren rond Senegal i ra Leone. Minister Braks ve bouw, natuurbeheer vrijdag. De Dow Jones-index in scherming Wall Street ging gisteren 19,84 pun- Mensen dié sloot op een stand werken moeten volgens j ten achteruitj van 2.669,37 De dalingen volgen op een scher pe koersdaling van 70 punten 2,7 procent van de Dow Jones-index afgelopen vrijdag op de beurs in New York. De beleggers maken zich zorgen over de daling van de obligatiekoersen. de zwakke koers van de yen en de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Het waren vooral de kleine beleggers die zich van hun stukken ontdeden. In New York werd de stemming negatief beïn vloed door de berichten dat het in moeilijkheden - verkerende Cam- peau-concern uitstel van betaling heeft aangevraagd voor zijn groot ste winkelketens. De Europese effectenbeurzen hebben tamelijk mild gereageerd op de koersdaling van afgelopen vrijdag. Na een aanvankelijk vrij forse verliezen herstelden de koer sen zich in de loop van de dag. Op het Damrak bepaalden de flinke stijging van de rente op de Neder landse geld- en kapitaalmarkt, de onrust in de Sovjetunie en de angst voor een opkomende inflatie in de Verenigde Staten - bepaalden de stemming. De CBS-stemmingsin- dex opende op 114,7, een punt lager dan het slotniveau van 115,7 op vrij dag. Toen sloot de index 2,5 procent Economie kort Commissarissen Twee bewindslieden uit het vorige kabinet hebben een commissarisze tel in het bedrijfsleden verworven, i Oud-minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is be noemd tot commissaris van het aan nemingsconcern Ballast. Nedam in Amstelveen. Oud-minster drs. J.E. de Koning van sociale zaken is be noemd tot commissaris van de SEP. Samenwerkende Electriciteits-Pro- duktiebedrijven in Arnhem. Werkloosheid EG Voor het eerst sinds 1982 is tegen het einde van het vorige jaar de werkloosheid in de EG beneden de negen procent terechtgekomen. Op het eind van de maand november bedroeg ze 8,9 procent. In Neder- land had volgens de EG-cijfers eind november vorig jaar 9,1 procent van de beroepsbevolking geen werk. Last voor Afrika De bewoners van het Afrikaanse continent hebben vorig jaar hun le vensstandaard opnieuw achteruit zien gaan. Er was een economische groei van 2.9 procent, maar doordat de bevolking sneller groeide is het inkomen per hoofd van de bevol king met 0,3 procent afgenomen. Dat heeft de Economische Commis sie voor Afrika van de Verenigde Naties verklaard. De grootste last vormt de buitenlandse schuld van 1 250 miljard dollar van Afrika. Melkveehouderij De gunstige rendementen in de melkveehouderij bieden ruimte voor de noodzakelijke milieu-inves teringen. De financiële ruimte zou daarnaast kunnen worden gebruikt voor het versterken van het eigen vermogen van de zuivelcoöperaties. Dit schrijft de Rabobank Nederland haar 'Visie op melkveehouderij, perspectief op de Europese markt'. Handel Noorwegen Het overschot op de handelsbalans van Noorwegen is vorig jaar met meer dan 1000 procent toegeno- 1 men. De toeneming is volgens des kundigen teweeggebracht door de sterke uitbreiding van de olie-ex- port. Het overschot bedroeg in 1989 42.8 miljard Noorse kroon (12,4 mil- jard gulden tegen 3,73 miljard kroon in het jaar ervoor. ROTTERDAM (GPD) - Met een binnenvaartschip Via Oost-Duits- land een vracht vervoeren naar Praag en Warschau, daarvan dro men Nederlandse binnenschippers. Nu is dat nog onmogelijk, maar als over een aantal jaren de Rijn-Main- Donau-verbinding klaar is komen er nieuwe vervoersmogelijkheden. In het Oostblok gaan dan vaarwe gen open, die nu nauwelijks worden gebruikt. "In studeerkamers wordt zelfs al nagedacht over vaarwegen over de Alpen naar Italië", zegt se cretaris K. de Vries van het Bureau Voorlichting Binnenvaart. Schip pers en binnenvaartrederijen zijn bijeen gekomen in het samenwer kingsproject Bureau Voorlichting Binnenvaart (BVB), dat een cam pagne is begonnen om de bedrijfs tak te presenteren als uiterst mo dern en vol mogelijkheden. De Vries: "Op de vaarwegen is 20 tot 25 percent meer capaciteit mogelijk. En dat is een heleboel lading. Om een voorbeeld te geven: de lading van het konvooi van negentig vrachtwagens dat naar Roemenië gen en de milieuvervuiling daarvan, reed, past in een binnenschip". "Het spoor kan slechts een deel van De binnenvaart wordt volgens De de groei overnemen. En het duurt Vries al voordelig bij een vervoers- tien tot vijftien jaar eer de nieuwe afstand van honderdvijftig kilome- en verbeterde spoorverbindingen ter. "Dat betekent dat steden als klaar zijn. De kosten zijn gigantisch Groningen, Leeuwarden, Maast- hoog, zo'n zes miljard gulden." richt, Nijmegen en Hengelo vanuit 'Vervoer over water natuurlijk Rotterdam beter per binnenschip beter' is de slogan waarmee de bin- bëvoorraad kunnen worden. En dat nenvaart in Nederland zijn imago kan ook heel snel. Als in Rotterdam wil oppoetsen. De campagne richt een container aankomt, is deze per zich allereerst op het beklemtonen binnenschip binnen 24 uur op de van de binnenvaart als milieu-veilig containerterminal in Nijmegen af- alternatief voor het wegtransport, geleverd." De schippers willen onder meer met een varende tentoonstelling het Volgens De Vries kan de Rijn- land door om de binnenvaart onder vaart daardoor als enige een oplos- de aandacht van gemeentebesturen sing bieden voor de files op de we- en het bedrijfsleven te brengen. Be drijfsterreinen zouden niet langer middenin de wei moeten worden aangelegd, maar direct aan het wa ter, zodat het vervoer daarover kan plaatsvinden. Daarnaast hebben we nog meer projecten in voorberei ding, bijvoorbeeld op televisie, met films, specials of documentaires. Het wordt een gerichte campagne: we zijn zes keer schoner dan het wegvervoer en anderhalf keer zo schoon als de trein." De affaire Granaria, de overcapa citeit van de vloot en het probleem van het dag en nacht doorvaren voor een tobbende markt, hebben deze bedrijfstak in de afgelopen ja ren weinig goed gedaan. Volgens De Vries ligt het allemaal aan de povere public relations van een sec tor, die nog nooit eerder als geheel heeft geopereerd. "Blijkbaar heeft men onvoldoende kennis van de be drijfstak. Want het is gewoon een feit dat Nederland de modernste en meest efficiënte vloot van Europa heeft. Dat we ouderwets zouden zijn, klopt niet met de feiten." ri de land- en tuinbouw. De produk- blootstelling, aldus De Roos. Het tie is een gezamenlijk initiatief van gaat dan om vergiftigingen op lan- zijn departement en de Stichting gere termijn. Als voorbeelden van Gezondheidszorg Agrarische Sec- deze chronische vergiftigingen bouwmachines. ,Het schap wil op toren (STIGAS) van het Land- noemde hij klachten die worden korte termijn afspraken maken met bouwschap. veroorzaakt door aantasting van De Roos schat dat het aantal ver- zenuwstelsel, zoals hoofdpijn, giftigingsgevallen waarvan het geetachtigheid, duizeligheid, Doornbos uitte de nodige kritiek op de toeleveranciers, bijvoorbeeld kunstmest, veevoer en land- bijvoorbeeld werknemers in de land- tuinbouw rugklachten hebben als gevolg van te zwaar tillen. upmcuw uiuei itiwuscn wuruen oe- x keken of gif spuiten wel echt nodig VlSSerS naar I 61*11 is. "Het aantal slachtoffers van ver giftiging, onveiligheid en andere DEN HAAG (GPD) Nederland oorzaken van ziekteverzuim en ar- heeft belangstelling om in de wate- beidsongeschiktheid moet in deze ren rond Peru te gaan vissen. Hier- sector omlaag kunnen", aldus De toe zijn inmiddels visrechten aange- s heb- Schap ben ook belansstellin6 voor de ,41 punten lager dan dacht voor de veiligheid of de be- deelt de Tweede Kamer vandaag dat Nederland mogelijk dank Latjes weer met KLM bij rechter AMSTERDAM (GPD) - Ad Latjes, directeur van reisbureau Malibu Travel spant vrijdag de Amsterdamse rechtbank het tweede kort geding aan tegen de KLM. Volgens Latjes blijft de KLM de verkoop van goedkope, geïmporteerde KLM-tickets in Nederland bemoeilijken. s Volgens Ad Latjes worden klanten op Schiphol regelmatig door KLM-inspecteurs onder vraagd, waarbij zijn reisbureau wordt afgeschilderd als 'een slecht reisbureau, dat geïmpor teerde tickets verkoopt'. Boven dien zou de KLM de Londense agent van Latjes op de zwarte lijst hebben gezet. Latjes verkoopt een paar jaar reizen naar Ghana onder de prijs, die de KLM daarvoor re kent vanaf Amsterdam. Latjes maakt daarbij gebruik van de zogenaamde 'Londen-construc- tie' door in Londen te boeken, daarvoor te betalen, maar zijn klanten pas in Amsterdam te la ten instappen. Tickets die in Amsterdam worden gekocht voor een vlucht naar Accra zijn vijftig procent duurder dan wanneer ze in Londen worden verkocht. ATHENE In sommige straten van de Griekse hoofdstad Athene ligt het afval manshoog opgestapeld. Vorige week'donderdag zijn de vuilnisman- lukt. Vlak nen in staking gegaan om hun eisen voor het verkrijgen van een vast derhandehngen tussen de dienstverband kracht bij te zetten. Naar schatting 10.000 ton afval heeft zich sindsdien opgehoopt. (foto AP) NCW wil onorthodoxe aanpak ziekteverzuim in bedrijven CHICAGO In geval van stress verscheuren luidt het parool voor de ko- __o per van deze anti-stress-pop. Of deze pop, die aan de man wordt gebracht njet afgee! op de internationale huishoudbeurs iji Chicago, voor eenmalig gebruik is, wordt er niet bij vermeld. (foto ad Ahold krijgt eindelijk fiat van aandeelhouders ZAANDAM (GPD) - Ahold is er gistermiddag eindelijk in geslaagd een wijziging van de statuten door de aandeelhoudersvergadering te loodsen. Eerdere pogingen waren mislukt door vormfouten en niet- vertegenwoordigd zijn van het voorgeschreven aantal aandelen. Dank zij het stemrecht op de bij de Stichting Ahold Continuiteit (SAC) geplaatste preferente aandelen werd aan deze voorwaarde voldaan. Evenals in de voorgaande verga dering was er oppositie van het Duitse Asko-concern tegen een on derdeel van de statutenwijziging. Bij monde van mr, W. Stevens her haalde Asko het bezwaar tegen het DEN HAAG (GPD) Werknemers die vaak door ziek- aan de raad van bestuur onder te niet op het werk komen moeten hard worden aange- goedkeuring van de raad van com- pakt. Voor werknemers die juist weinig afwezig zijn missarissen te verlenen recht nog door ziekteverzuim moet er een beloningssysteem ko niet geplaatste aandelen uit te ge- men, bijvoorbeeld in de vorm van vrije dagen. Dat op- ven. "Uitholling van rechten van perde directeur Weitenberg van de werkgeversorgani- bestaande aandeelhouders en ge- satie NCW gisteren bij een bijeenkomst over maat- vaar voor kapitaalverwatering", al- schappelijke vernieuwing. dus Stevens. "Er kunnen zelfs meer De algemeen-directeur van de christelijke onderne- preferente dan gewone aandelen mingsorganisatie meent dat het hoog fijd is voor wat worden uitgegeven". onorthodoxer aanpak van het ziekteverzuim. Weiten- De statutenwijziging houdt ook berg Wil af van het taboe dat over een minder traditio- een vergroting in van het maat- nele aanpak van het ziekteverzuim niet gepraat kan schappelijk kapitaal van 300 mil- worden. joen tot 400 miljoen gulden en Zelf ziet hij wel wat in het bij autoverzekeringen ge- schrapping van het maximum aan- hanteerde no-claimsysteem waarbij mensen met wei tal (negen) commissarissen. nig schade een lagere premie betalen. Bij DSM is ooit Omdat er nog een procedure een regeling ingevoerd waarbij iedereen een bepaald loopt over de rechtmatigheid van de aantal extra vrije dagen kreeg, waarvan dan later even uitgifte van de 'prefs' bij de SAC, tuele ziektedagen werden afgetrokken. Wie niet ziek verwacht Asko dat het ministerie werd, hield daardoor extra vrije dagen over. Dergelij- van justitie de benodigde verkla- ke regelingen zouden bedrijven op veel ruimer schaal ring van geen bezwaar vooralsnog moeten kunnen toepassen, vindt de NCW-directeur. niet afgeeft. Eerst zou de Haarlemse Weliswaar kent de ziektewet al een 70-procents uit- rechtbank, waar de zaak speelt, uit- kering bij ziekte en de bepaling van twee wachtdagen ;praak moeten doen. (waarover geen uitkering wordt verstrekt), maar in de UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV houdt er ernstig reke ning mee dat in de metaalindustrie en -nijverheid hardere acties nodig zijn. Onderhandelaar H. Peper kamp twijfelt eraan of de werkge vers in de metaal- en elektrotechni sche industrie (200.000 werkne mers) zaken willen doen. De Industriebond heeft gisteren een actiecentrum geopend om eventuele acties in de metaalindus trie en -nijverheid en bij het staal concern Hoogovens te organiseren en coördineren. Als de werkgevers niet op korte termijn bijdraaien, ko men werkonderbrekingen en sta kingen in beeld. In de cao-onderhandelingen in de metaalindustrie is afgelopen week wel een opening geschappen. De werkgevers hebben voorstellen in getrokken over verlaging van de vut-uitkering, zonder extra belo ning op zaterdag werken en het in voeren van twee wachtdagen bij ziekte. Een akkoord is pas denkbaar als de werkgevers de vut-leeftijd op langere termijn op 60 jaar houden en meer loonsverhoging bieden dan 2,35 procent. Ook in de metaalnijverheid (260.000 werknemers) verlopen de cao-onderhandelingen moeizaam. Bij Hoogovens (17.000 werknemers) zijn de onderhandelingen nog maar net begonnen. Na elf uur onderhandelen en vele malen schorsen zijn gisteren ook de cao-onderhandelingen tussen de vervoersbonden FNV en CNV en de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen (12.000 van de in totaal 70.000 werk nemers in het wegvoervoer) mis- Kerstmis zijn de on- bonden en de andere werkgeversor ganisaties (NOB. PCB en KVO) al vastgelopen. praktijk worden de netto-lonen gewoon doorbetaald als gevolg van afspraken die daarover in cao's vastlig gen. In Nederland is het ziekteverzuim volgens Weiten berg daardoor twee keer zo hoog als in België en ligt het 30 procent hoger dan in de Bondsrepubliek Duits land. Oorzaak is volgens hem het "zeer milde uitke ringsregime". Daarmee bedoelt hij dat het in Neder land makkelijk is om 'ziek' thuis te blijven en toch het salaris doorbetaald te krijgen uit de ziekenkassen. Weitenberg verwierp in dezelfde bijeenkomst het idee van staatssecretaris van onderwijs Wallage om kinderen uit gezinnen van niet-Nederlandse afkomst te onderwijzen in de taal van hun ouders en hun daar naast Nederlands te leren. Wallage lanceerde zijn ge dachten zondag op een congres van de EPA, de sa- menwerkingsvereniging van ouderorganisaties in Eu ropa. Volgens de NCW-directeur dient het onderwijs in het Nederlands te geschieden. "Opleiding en scholing in de eigen taal leidt tot groepsvorming en niet tot inte gratie in de Nederlandse samenleving". En juist op dat terrein signaleert Weitenberg klachten uit zyn eigen achterban van ondernemers: onvermogen om op de werkvloer met het andere personeel te ren. nog weinig voor, maar dat kan ver anderen. Grolsch is nog optimistischer. Woordvoerder Könings ziet in het inzakken van de importmarkt in 1989 zeker niet het begin van een langdurige trend. Grolsch, pas on geveer vijftien jaar serieus bezig met de Amerikaanse markt, ver wacht daar stapje voor stapje voor uitgang te boeken. De Amerikaanse markt is voor buitenlandse brouwers interessant genoeg om moeite voor te blijven doen. Per hoofd van de bevolking werd in 1988 89,6 liter bier gedron ken tegen 83,3 liter in Nederland. De totale bierafzet is de afgelopen vier jaar weliswaar gestagneerd, maai* dan wel op een niveau van on geveer 220 miljoen hectoliter. Dat betekent dat een bedrijf als Heineken met een gering marktaan deel van ongeveer 1,25 procent toch ongeveer 2,8 miljoen hectoliter ver koopt. Dat is ongeveer zes procent van de totale produktie. Grolsch zet ruwweg hetzelfde deel van de pro duktie af in de VS. AMSTERDAM (ANP) - Aan de tientallen jaren durende groei van de dorst naar importbier in de Vere nigde Staten is vorig jaar een abrupt einde gekomen. De afzet vermin derde met bijna tien procent. Heine ken, het grootste importmerk, en de veel kleinere Grolsch wisten zich desondanks goed te handhaven. Maar ook de Nederlandse brouwers moeten zich afvragen of sprake is van een,gril van de Amerikaanse consument of van een blijvende ommekeer. De verkoop van importbier in de VS verminderde over de eerste tien maanden van 1989 met 8,7 procent. Daaraan was een vertienvoudiging van de afzet voorafgegaan sinds 1970. In 1988 verminderde de groei tot nog maar 3,2 procent. Het geza menlijke marktaandeel van de meer dan honderd importbieren ligt rond de vijf procent van een totaal van zo'n 220 miljoen hectoliter. Heineken is met een aandeel van ongeveer 23 procent van de import- markt het meest verkochte buiten landse biermerk. Inclusief Amstel Light en Brand (slechts 5000 hecto liter per jaar) komt het Nederlandse concern zelfs op 26 tot 27 procent. Volgens de Wall Street Journal nam de verkoop van Heineken vorig jaar af met 1,8 procent. Woordvoerster F. Tjaarda van Heineken kan dit cij fer niet bevestigen, maar acht het wel waarschijnlijk dat er een lichte teruggang was. Het aandeel van de importmarkt is volgens haar echter gelijk gebleven of iets vergroot. Heineken heeft dat laatste te dan ken aan het feit dat andere buiten landse brouwers nog veel hardere klappen kregen. Het Mexicaanse bier Corona Extra, dat de positie van Heineken de afgelopen jaren bedreigde, werd ongeveer 23 pro cent minder verkocht. Het Australi sche merk Foster's kelderde met 26 procent en het Duitse Beck's met 5,7 procent. Dwerg Grolsch is in vergelijking met Hei neken een dwerg op de Amerikaan se markt. Op elke 25 Heineken-bier- tjes wordt slechts één Grolsch ver kocht. Wel boekt Grolsch een gesta ge groei, ook vorig jaar. Volgens woordvoerder P. Könings nam de bierafzet in de VS in 1989 met onge veer tien procent toe. Dat was mede te danken aan de introductie van een 'dry bier', een uit Japan overge waaide soort met een wat andere smaak dan de klassieke pils. Grolsch is de eerste Europese brou wer die dit produkt op de Ameri kaanse markt brengt. Voor het terreinverlies van de im portbieren is een aantal oorzaken te noemen. De lage dollarkoers heeft de buitenlandse brouwers de afge lopenjaren gedwongen tot prijsver hogingen. De relatief hoge prijs van importbieren draagt tot op zekere hoogte bij tot hun exclusieve imago, maar de Amerikaanse con sument wil ook weer niet al te veel uitgeven voor status. Het prijsver schil werd nog extra vergroot door dat Amerikaanse brouwers elkaar beconcurreerden via kortingen. Een tweede factor is volgens des kundigen de campagne tegen alco holgebruik in het verkeer. Daaron der zouden theoretisch alle bieren in gelijke mate moeten lijden, maar dat ligt in de praktijk anders. Twee derde van de afzet van buitenlandse merken verloopt via bars en restau rants. De Amerikaan die thuis zit en niet meer achter het stuur moet dr inkt allicht wat makkelijker. Bo vendien is er in de huiselijke kring minder behoefte om status op te houden met exclusief bier. Licht bier De Amerikaanse brouwers hebben inmiddels ook niet stilgezeten. Con cerns als Anheuser-Busch (met het topmerk Budweiser), Coors en Mil ler hebben de afgelopen jaren een reeks nieuwe produkten op de markt gebracht. Daardoor groeide de verkoop van de Amerikaanse brouwers vorig jaar bij een stagne rende markt met 0,7 procent. Vooral de reeks 'light beers' doet het goed nu de Amerikanen zich steeds meer bekommeren om overgewicht. Co ors Light boekte vorig jaar een om zetgroei van achttien procent. Buitenlandse brouwers profite ren minder van deze trend omdat hun aanbod van 'light' veel beperk ter is. Amstel Light van Heineken is het enige bier van dit soort onder de tien best verkochte buitenlandse merken. Dit wist vorig jaar dan ook een flinke verkoopgroei te boeken van 12,5 procent, zo blijkt uit cijfers van de Wall Street Journal. Heine ken bevestigt dat de afzet flink is toegenomen, maar noemt geen cij fers. De Amerikaanse brouwers von den een marktaandeel voor import bieren van vijf procent meer dan ge noeg en hebben teruggeslagen, al dus Grolsch-woordvoerder Kö nings. Dat gebeurde niet alleen via 'light beers', maar ook in het hogere marktsegment, de duurdere bieren. Heineken bevestigt dat de concur rentie daar flink is toegenomen. In de afgelopen jaren zijn 'premium brands' op de markt gebracht als Miller Genuine Draft, Coors Extra Gold en Michelob Dry. Miller Gen uine Draft werd pas vier jaar gele den geïntroduceerd en behoort nu waarschijnlijk al tot de tien meest verkochte merken. Mqt het variëren van hun aanbod komen de brouwers in de VS tege moet aan een karaktertrek van de Amerikanen waarvan tot nu toe vooral buitenlandse bieren profi teerden. "De Amerikaan heeft een gek leefpatroon, hij is gevoeliger voor nieuwe dingen dan anderen", aldus Tjaarda van Heineken. Dit verklaart ook de opmars en terugval van het Mexicaanse Corona-bier. Corona Extra raakte enkele jaren geleden plotseling in zwang, vooral onder jongeren aan de Amerikaan se westkust. Het Mexicaanse bier was nauwelijks aan te slepen en het leek nog maar een kwestie van tijd voor Heineken zijn positie als groot ste importbier zou kwijtraken. Vo-, rig jaar liep de verkoop zoals gezegd echter flink terug. De Amerikanen zijn kennelijk uitgekeken op de 'trendy' bieren en pakken voor de verandering weer eens een ver trouwde Budweiser. Volgens Heineken, al 53 jaar aan wezig op de Amerikaanse markt, moet worden afgewacht of de terug val van het importbier een tijdelijk of een blijvend verschijnsel is. Woordvoerster Tjaarda wijst erop dat verkoopvermindering in het af gelopenjaar voor de helft voor reke ning komt van Corona en andere Mexicaanse bieren. Heineken ziet voorlopig geen re den voor paniek. Amstel Light doet het goed en vorig jaar werd ook het alcoholarme merk Buckler in enke le delen van de VS op de markt ge bracht, onder meer in de staat New York en rond San Francisco. De verkoop stelt evenals die van Brand

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7