Specialisten slikken 'eigen' akkoord niet Geen eindexamen vakken erbij 'Hulp arme landen op milieu richten' Maar we komen toch al elke twee weken? Meerderheid wijst plan kostenbeperldng af Familielid tegen wijze waarop Stinissen sterft Steun voor hoofdredacteur in rel bij Haarlems Dagblad DEN HAAG (GPD) Het akkoord dat de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) on langs heeft gesloten met de ziekenfondsen en de particuliere ziektekostenverzekeraars, stuit onder de medisch specialisten op groot verzet. Uit een enquête in het district Den Bosch van de LSV wordt de conclusie getrokken dat meer dan de helft van de specialisten (inclusief de 30 procent die geen lid is van de vereniging) het akkoord afwijst. HAAKSBERGEN (GPD/ANP) Een familielid van Ineke Stinessen- Zwagerman heeft gistermorgen via een notariële akte bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop het leven van deze comapatiënte wordt beëin digd. De verklaring die veel op schudding veroorzaakte, werd gis termiddag door de Nederlandse Pa tiënten Vereniging (NPV) bij de ho ger beroepzaak voor het Gerechts hof in Arnhem overhandigd aan de president van het Hof. Volgens echtgenoot Gerard Sti- nissen is de verklaring afkomstig van zijn 15-jarige zoon uit het huwe lijk met Ineke. "Het verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen heeft me dat bevestigd". Stinissen vermoedt dat de zoon door diens pleegouders "gebruikt is" om de le vensbeëindiging aan te vechten. "Het is schandalig dat de positie van deze jongen, die ik altijd correct Raadsman mr Bouwman van de NVP sprak tegen dat de vereniging "is gaan graven bij familieleden" van Stinissen. Volgens Bouwman is de verklaring afgelopen zaterdag echtgenoot, die spontaan bij de NVP aangeboden, heeft gevoerd Hij wilde niet bekend maken om welk familielid het ging, maar sprak wel van een "dramatische verkla ring" dsie aan zou geven hoezeer de kwestie de familie heeft ver scheurd. roep, gisteren bij het Gerechtshof in Arnhem, noemde mr. Bouwman van de NVP het "onbegrijpelijk, dat Het Wiedenbroek zich gewonnen heeft gegeven". Namens het ver pleeghuis stelde raadsman Van Oven dat Het Wiedenbroek zeer zorgvuldig heeft gehandeld. Zo is er na de beslissing om de kunstmatige voeding te stoppen een begelei- krijgt toegediend. Het dingsprotocol opgesteld. Daarin wordt voorgeschreven hoe men in de stervensfase dient te handelen relke medicamenten er eventu- irorden. •ocht erpleeghuis geeft daarmee tien jaar toe aan de wens van haar ;n lange strijd de beëindiging eel toegediend ku de behandeling. De NPV daar entegen eist juist dat de volgens Het „.JVan Oven herhaalde dat de op Wiedenbroek 'medisch zinloze' be- christelijke grondslag gestoelde De ledenraad van de LSV moet zich donderdag over het akkoord uit spreken. De raad wordt gevormd door afgevaardigden uit de distric ten die in de raad onafhankelijk van Muggen, slakken, spinnen massaal de dood ingejaagd ZEIST (ANP) - In Nederland worden ongeveer 1.200 soorten dieren bestreden omdat zij om de een of andere reden als scha delijk worden ervaren. Jaarlijks worden honderden miljoenen van die schadelijke dieren ge dood. Dit blijkt uit een inventarisa tie die de Fauna Inlichtingen Centrale in Zeist in opdracht van de afdeling Zeist van de Die renbescherming heeft gemaakt. De afdeling heeft de Tweede Ka mer inmiddels gevraagd aan dacht te schenken aan het ge bruik van bestrijdingsmiddelen die onvriendelijk zijn voor dier en milieu. Van de diersoorten die wor den bestreden behoort 90 pro cent tot de lagere klassen zoals insekten, spinnen en slakken. Daarnaast worden ook reptielen (vier soorten), vogels (30) en zoogdieren (21) als schadelijk of hinderlijk aangemerkt. De cen trale heeft vastgesteld dat jaar lijks enige tientallen reptielen worden gedood, bijna 200.000 vogels en enkele miljoenen zoogdieren. De land- en bosbouw zijn de grootste bestrijders van schade lijke dieren. Van alle dieren die worden gedood nemen zij 95 procent voor hun rekening. Eco nomische motieven zijn de be langrijkste reden. Particulieren belagen in veel mindere mate ongewenste dieren. Vooral em otionele overwegingen, zoals angst en overlast, spelen een rol. Voor de bestrijding wordt vol gens de Centrale een eindeloze reeks middelen gebruikt. Naast mechanische hulpmiddelen zoals vallen en klemmen en handwerk voor het rapen of bre ken van eieren worden vooral chemische middelen gebruikt. de stemming in hun achterban hun oordeel kunnen geven. Opposanten vrezen dat daardoor donderdag een meerderheid van de vergadering het akkoord zal goedkeuren. Het principe-akkoord tussen LSV en de ziekenfondsen is be doeld om verdere stijging in de uit gaven voor specialistische hulpver lening te voorkomen. Voor driejaar zijn de totale uitgaven voor deze zorg aan een vast bedrag gebonden. Op grond van de overeenkomst rc>in inl wordt ook begonnen met het ver- UL kleinen van de inkomens van de di- iriorltiol verse soorten specialismen. Zo be- VUVLlötïL staat tussen cardiologen en kinder artsen een enorm verschil. 1TCLCLT* De specialisten moeten zich ook j-j in het werk beperken door efficiën- IxOGItlBtUB ter te wérken (bijvoorbeeld het ach terwege laten van niet noodzakelijk laboratoriumonderzoek). Beper king in werktijden van de gevestig de specialisten zou ook ruimte voor een baan voor jonge collega's moe ten scheppen. Het akkoord verplicht de specia listen individueel met de zieken fondsen contracten te sluiten willen zij voor behandeling van een zie kenfondspatiënt ook een honore ring ontvangen. Vooralsnog ligt in het principe-akkoord vast dat op de tarieven van specialisten die per 1 februari weigeren nieuwe contrac ten te tekenen, een korting zal wor den toegepast van 10 procent. - Een groep opstandige specialis ten heeft al aangekondigd dat er van hun kant juridische stappen mogen worden verwacht. Het akkoord zal in elk geval worden aangevochten bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. De NPV spande het hoger beroep an in haar actie tegen het verpleeg- en naar waarheid heb voorgelicht huis Het Wiedenbroek in Haaksber- over de situatie, nu op deze wijze gen, waar sinds vorige week maan- wordt uitgebuit". dag Ineke Stinissen geen voedsel en handeling wordt hervat, loor vorige week woensdag al kort geding over deze kwestie v< de j president van de rechtbank Almelo. De rechter achtte de vere ging niet ontvankelijk tatief. Bij de behandeling in hoger be- NPV niet meer dan "een snipper van het Nederlandse patiëntenbe stand" vormt en daarom niet repre sentatief is, om in deze zaak op te treden. Hij benadrukte ook, dat de represen- situatie waarin Ineke Stinissen zich bevindt, niet vertaald mag worden naar "een algemeen patiëntenbe lang". Binnenland kort Nadat de trucks afgelo pen weekeinde terugkeerden, vertrok giste- ren vanaf Utrecht Cen traal een trein naar Roeme nië, volgela den met 3000 voedselpak ketten. Dat is het resultaat van de actie 'NS voor Roe meense spoor wegcollega's'. De initiatief nemers Dave AMSTERDAM (ANP) - Tegen de Weenink en platenproducent Hans van Hemert Hans Gielen is voor de rechtbank in Amsterdam zullen het 18 maanden gevangenisstraf en een boete van een half miljoen geëist wegens belastingfraude. Van Hemert wordt ervan ver dacht tussen 1977 en 1983 de belas ting voor 1,8 miljoen gulden te heb ben opgelicht. Hij zou geen aangifte hebben gedaan van inkomsten die bij zijn buitenlandse bedrijven bin nenkwamen. Ook zou hij ten on rechte bedragen hebben afgetrok ken voor de belasting. Volgens de officier van justitie sluisde de platenproducent zijn de royalties van buiten- Platenproducent knoeide met geld zanggroep 'Luv' Adviesraad bepleit EG-beleid DEN HAAG (ANP) - De Europese Gemeenschap moet bij haar hulp aan ontwikkelingslanden veel meer aandacht geven aan het milieu. De EG dient zich sterk te maken i de instelling Milieufpnds voor de Derde Wereld. Voorts dient de de verplichting voor ontwikkelingslanden om hulp te besteden in landen die de hulp geven, de zogenaamde binding van de hulp, te verdwiinen. Dat zijn conclusies van een advies van de Nationale Adviesraad voor Ontwikkelingssamenwerking (NAR) over de EG en ontwikke lingssamenwerking. Het advies is uitgebracht aan minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking. Vol gens de NAR dient de EG hulpprojecten extra digen in te zetten. zetten de negatieve gevolgen van '1992' voor met name de armste ont- wikkleingslanden zo beperkt moge lijk te houden. Daarvoor is een ver ruiming van de EG-hulp nodig, al dus het advies. Stijging rente baart Brinkman en CDA zorgen TILBURG (GPD) - CDA-fractie- voorzitter Elco Brinkman maakt haar z'ch grote zorgen over de ontwikke- Uïeudeskun- lmÊ van de rente in ons land- T'j" dens een CDA-manifestatie in Til burg zei Brinkman gisteren dat die Bij de totstandkoming van de in- hoge rentestand de schatkist dit terne EG-markt, eind 1992, past niet jaar 400 tot 600 mihoen gulden kan meer dat de hulp moet worden be- kosten. steed in het land dat de hulp geeft, "In het regeerakkoord is een ren- stelt de NAR vast. Het streven naar te van 6.75 procent als uitgangspunt onverstoorde concurrentieverhou- voor het beleid genomen. Minister dingen in de Gemeenschap gaat van financien Wim Kok heeft vorige volgens de raad niet met nationale week tegen 8,25 procent moeten le- binding van de hulp samen. nen. Dat kan tot 600 miljoen extra zenbnaar'bIXnfaand Tcf gdk<>' Ookdressingm Brinkman sloot niet uit dat wo- De NAR waarschuwt ervoor dat nen en autorijden in de toekomst aanpassingsproblemen die in de nog duurder zullen worden. Met EG als gevolg van '1992' kunnen een verwijzing naar de WD zei hij: ontstaan niet mogen worden opge- "Is het niet al te gemakkelijk om te lost door de invoer uit ontwikklein- zeggen dat huis en auto niet duur- gslanden aan banden te leggen. De der mogen worden. Is dat wel hele- EG dient ook alle maatregelen die maal eerlijk als we tegelijkertijd al- zijn gericht op voltooiing van de in- lemaal andere dingen moeten doen, terne markt, te tcjetsen op hun ge- zoals het schoonmaken van het volgen voor ontwikkelingslanden. Nederland dient zich ervoor in te Wiskunde en tweede vreemde taal niet verplicht Tamiltijg'ers Het Platform Solidariteitsgroepen deel Tamils Nederland (STN) uit landse p atenmaatschappijen Utrecht heeft bevestigd dat leden de produktie van liedjes voor de da- van de Tamil Coordinating Comit- mesgroep Luv via het eiland Jersey tee (TCC) al jaren Tamil-vluchtelin- d°or naar bedrijven in Engeland en gen onder bedreiging geld afpersen Denemarken. Hiermee zou een be- ten behoeve van de gewelddadige drag van een half miljoen gulden Tamil Tijgers in Sri Lanka. Dat ge- zijn gemoeid, beurt-in Nederland, maar ook elders Verder zou hij onder meer een in Europa, zo maakte het STN dins- valse lyfrentepolis hebben laten op- dag bekend. Vorige week zei pvda- stellen van 500.000 gulden. Het geld kamerlid Van Traa dat hem geval- werd nooit overgemaakt, maar wel len van afpersing bekend zijn "waar werden volgens onderzoek van de hij geloof aan hecht". FIOD betalingen van de belasting afgetrokken. Regenwoud-actie De officier van justitie achtte het 11* 1 sisch, filosofie en maatschappijleer De Vereniging Milieudefensie heeft verder onaannemelijk dat Van He- (JlltUCht met geliailCllCapteil I CelStral gCUlSt worden reguliere eindexamen vak maandag bij het Okura Hotel in Am- mert biJ aankoop van land in Spanje 1 ken. Datzelfde geldt voor Turks en sterdam actie gevoerd tegen het en Frankrijk voor beleggingsdoel- DEN BOSCH (ANP) - Het openbaar ministerie heeft bij de rechtbank in Arabisch in het mavo en het lbo. kappen van het tropisch regen- einden een verlies van 850.000 gul- Den Bosch vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk ook in het vwo en het havo wil de woud. Bij de actie werd één arresta- den bad geleden. De plannen om de geëist tegen een 38-jarige man uit Oss wegens ontucht met lichamelijk en tie verricht Het Okura was doelwit grond te exploiteren zijn nooit .van geestelijk gehandicapte jongens. Hij werkte destijds als groepsleider in omdat daar een vergadering plaats- de grond gekomen en waren vol- het tehuis 'De Weylerberg' in Groesbeek. Een andere man uit Oss, 40 jaar vond van de Nederlandse afdeling gens de officier vals. oud, hoorde op grond van de Japanse Kamer van Koop handel. Japan maakt zich volgens Milieudefensie "op Het kabinet begint over enige we ken een discussie over de begroting van dit en volgend jaar. Vooruitlo pend daarop hebben zowel minister Ter Beek (defensie) als zijn partijge noot, PvdA-fractievoorzitter Wim Kok al aangedrongen op een verde re verlaging van de defensie-uitga- DEN HAAG (ANP/GPD) - De uit- Tweede Kamer heeft gestuurd. Wallage kondigt verder aan dat breiding van het aantal examenvak- Wallage zet een streep door de het vak wiskunde in het havo gaat ken in het voortgezet onderwijs is voornemens, omdat hij zich heeft veranderen. Los van het niet door van de baan. Ook het verplicht stel- laten overtuigen door de bezwaren gaan van het verplicht stellen wil len van wiskunde en een tweede die de onderwijsorganisaties tegen Wallage het eindexamenvak wis- vreemde taal als eindexamenvak- de plannen naar voren hebben ge- kunde A introduceren bij de havo ken gaat niet door. Dat schrijft bracht. Ook de kosten die met de leerlingen. Het gaat hierbij om een staatssecretaris Wallage (onderwijs) maatregelen zijn gemoeid, spelen wat minder abstracte variant op de in een brief die hij gisteren naar de een rol. bestaande wiskunde. De nu nog ex- perimentele vakken Spaans, Rus sisch, filosofie en maatschappijleer meisjes voor exacte vaKKen, ae veelvuldige uitval van lessen, de 1UVC11C111 drop-outs en de aansluiting van het cda wil Brinkman leverde kritiek op die uitlatingen. "We moeten deze dis cussie niet brengen in de sfeer van bieden. Natuurlijk, ook het het kader van de ont- voortgezet onderwijs op het hoger spanning de defensie-uitgaven wel onderwijs. omlaag brengen. Maar eerst moet Het idee om het aantal emdexa- duidelijk worden wat de bezuini- menvakken m het voortgezet on- gingen concreet betekenen voor derwijs uit te breiden en wiskunde Jan Soldaat en zijn generaal. Bezui- en een tweede vreemde taal ver- „igingen op defensie moeten ver plicht te stellen is afkomstig van de antWOord zijn", voorganger van Wallage, staatsse cretaris Ginjaar-Maas. Zij wilde op Premier Lubbers zei gisteren in die manier de aansluiting tussen het Tilburg met betrekking op de ont- voortgezet en het hoger onderwijs wikkelingen in het Oostblok dat de verbeteren. Wallage liet al eerder landsgrenzen zoals die we nu ken- i Groesbeek. Een andere dezelfde verdenking een eis van twaalf r Een van de betrokkenen die giste- den, waarvan drie voorwaardelijk. Beide mannen zeggen achteraf niet te a^s getuige was opgeroepen begrijpen dat zij "in een chaotische periode in hun leven", nadat zij hadden ngehoord werd door de officier beschuldigd ontdekt homofiel te zijn, hun baan en hun relaties zo op het spel hadden ti het J op 29 januari. staatssecretaris die twee talen als eindexamen vak mogelijk maken. Scholen zijn niet verplicht de nieu we vakken aan te bieden. Wallage zint op een totaalplan voor het voortgezet onderwijs. Daarmee moeten tal van problemen tegelijkertijd worden aangepakt, zoals de geringe belangstelling van gehandhaafd moeten blijven. Dat geldt ook voor de bondgenoot schappen (NAVO en Warschau pact). Lubbers waarschuwde echter voor gesloten machtsblokken. Hij pleitte voor open grenzen, zowel binnen de EG als tussen Oost- Heroïnelijn De Amsterdamse politie heeft een door Spanjaarden opgezette heroï nelijn tussen Nederland en Spanje opgerold. In totaal werden zes ar restaties verricht. De politie ver moedt dat via deze lijn gedurende Vijfjaar elke maand een kilo heroïne naar Spanje - onder andere Barcelo na - is getransporteerd. Mishandeling Een driejarig meisje uit Zwolle is af gelopen vrijdag overleden aan de gevolgen van mishandeling. In ver band met dit misdrijf zijn een man en een vrouw uit Zwolle aangehou den. Het meisje verbleef bij het echtpaar omdat de ouders niet voor haar konden zorgen. Het meisje werd vorige week in het Sophiazie- kenhuis in Zwolle opgenomen na dat het van mishandeling verdachte echtpaar zelf medische hulp had ge vraagd. Gif Op bollenbedrijven in de Noordhol landse gemeente Zijpe is onlangs in totaal duizend liter van het verbo den bestrijdingsmiddel captafol in beslag genomen. Dit gebeurde na een controle-actie door de Algeme ne Inspectie Dienst (AID). 1 Captafol, dat voprheen werd ge bruikt bij het ontsmetten van met name lelies, is volgens deskundigen zo giftig, dat er bij gebruik geen af doende beschermingsmaatregelen mogelijk zijn. ADVERTENTIE Nederland vergrijst. Steeds meer ouderen vragen om tijd, aandacht en soms een beetje begrip. Daarvoor zijn vakmensen die hel pen en luisteren. En die ook af en toe nog een arm vrij hebben om op een schouder te leggen. Omdat twee weken zonder kin deren en kleindochter wel wat erg eenzaam is. Veel mensen in de ouderenzorg zijn lid van AbvaKabo. Dat is de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zjjn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collec tieve sector is onmisbaar in onze samenleving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En Zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. f~BON Stuur mij meer informatie over blijken dat hij aarzelde om de plan nen van zijn voorganger door te zet ten. De Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS) reageerde maandag "positief' op de beslissing van staatssecretaris Wallage. Van alle onderwijsorganisaties heeft de West-Europa. In dit kader pleitte hij AVS zich in het verleden het felst voor hulp aan de Oosteuropese lan- tegen de plannen verzet. De vereni- den. "We moeten toe naar een Euro- ging, de grootste organisatie van pa waarbij de EG op haar grote schooldirecteuren in ons land (ruim markt ruimhartig toelaat de pro- 3.000 leden), dreigde begin 1989 dukten van de Midden- en Oost- zelfs met een boycot als Ginjaar- europese landen", aldus de pre- Maas haar plannen zou doorzetten, mier. Postcode I Woonplaats j Naam werkgt envelop zonder I Stuur deze bon ii I postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer 10018. j I 2700 VB Zoetermeer. AbvaKabo Sl j De vakbond die zorgt voor mensen j HAARLEM (GPD) - Een onder zoekscommissie van de redactie van het Haarlems Dagblad is tot de conclusie gekomen dat er geen reden is te twijfelen aan de integ riteit van hoofdredacteur Frans Nypels. Aanleiding voor het on derzoek was de ruzie tussen Ny pels en kunstredacteur Frans Ke ij sper na diens berichtgeving over het onterven van de gemeen te Haarlem door de kunstenaar Kees Verwey. De redactie van het Haarlems Dagblad besloot de relatie tussen hoofdredacteur en de Haarlemse wethouder van kunstzaken, A. van Schooten, te onderzoeken na dat kunstredacteur Keijsper in een open brief aan de gemeente raad zijn beklag had gedaan over de houding van zijn hoofdredac teur. Keijsper verweet Nypels daarin dat hij onder druk van de wethouder, een persoonlijke vriend van Nypels, publicaties over de zaak Verwey had tegenge houden. De onderzoekscommissie heeft i gesprekken met direct betrok kenen in een drie dagen durend onderzoek geconcludeerd dat er 'een goede en zakelijke relatie' be staat tussen Nypels en het be stuur van de gemeente Haarlem. Ook is de commissie gebleken dat Nypels, door zijn relatie met het gemeentebestuur, soms over meer informatie beschikt dan een verslaggever. Dit leidt veelal tot een soort 'coaching' die door som mige redacteuren als hinderlijk en door anderen juist als stimule rend wordt ervaren, aldus de on derzoekers. De commissie zegt in een ver klaring te erkennen dat de hoofd redacteur het recht heeft op per soonlijke relaties, ook met politi ci, al dient hij zich die kwetsbare positie nog beter te realiseren, al dus de verklaring. Kunstredac teur Keijsper, die met ziektever lof is, was vanochtend nog niet op de hoogte van het rapport. "Ik kan er dus niets over zeggen, maar de commissie is wel snel klaar".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3