De rotte erfenis van Stalins bewind NABIJ Het einde van eeuwen zondagsrust is in zicht Bijbelgenootschap SU in oprichting i REPORTAGE i Pogroms Azarbajdzjan gevolg van gesol met bevolkingsgroepen Oecumene in Baptistenunie heet hangijzer DINSDAG 16 JANUARI 1990 ROTTERDAM - Het is alsof de klok tientallen jaren is te ruggezet. Hoe verrot moet het systeem wel niet zijn dat in de laatste jaar zeventig jaar in de Sovjetunie is opge bouwd, als anno 1990 in de Kaukasus wordt teruggegre pen naar een even gruwelijk als achterhaald middel als de pogrom. Pogrom - het woord komt uit het Russisch - is samen gesteld uit po voor algeheel en gromit van vernietigen. De eerste pogroms deden zich in 1881 voor onder het regime van tsaar Alexander III. Joden in de Baltische staten, Polen en de Oekraïne werden het slachtoffer van wraakacties van de burger bevolking, zonder dat de au toriteiten ingrepen. door Aly Knol Dat laatste is ook het verontrus tende bij de anti-Armeense pro- groms in Azerbajdzjan en de Ar meense enclave Nagorny-Kara- bach. De politie, die in de eerste plaats had moeten ingrijpen, keek toe en deed niets toen Azeri's de Ar meense wijken van Bakoe binnen drongen en - aldus ooggetuigen - Ar meniërs met benzine overgoten en in brand staken of van flatgebou wen gooiden. De troepen van het ministerie van binnenlandse zaken en de extra ver sterkingen die Moskou in alle haast stuurde, richtten al evenmin iets uit. Niet omdat ze niet wilden, maar omdat ze in hun werk werden ge hinderd door met mitrailleurs en volgens de legerkrant Krasnaja Zvezda zelfs met helikopters uitge ruste burgers, die de eenheden be schoten of wegen blokkeerden. De plaatstelijke (communisti sche) bestuurders in de Kaukasus zijn al maanden niet meer bij mach te de situatie nog in de hand te hou den en datzelfde geldt feitelijk ook voor Moskou. Want hoewel voort durend hoge gezanten en troepen naar Armenië en Azerbeidzjan wer den afgevaardigd, konden de ge welddadigheden escaleren tot de huidige, trieste fase van de (bijna?) burgeroorlog. In feite regeren op de Kaukasus de 'volksfronten', die er in Azerbajdzjan al niet voor terug zijn gedeinsd om zelfs lokale over heden te gijzelen. Georgië Met dezelfde regelmaat als in Arme nië en Azerbajdzjan steekt ook in Georgië het etnisch geweld de kop in. Vorig jaar was dat het val in de autonome republiek Abchazië, die zich van Georgië wil afscheiden (21 doden, 400 gewonden), en recente lijk in Zuid-Ossetië, dat zich bij Noord-Ossetië in de Sovjet repu bliek wil aansluiten (1 dode, tiental len gewonden). Daartussen door speelde zich in de Georgische hoofdstad Tbilisi een drama af, waarbij troepen zeker twintig de monstranten die onafhankelijkheid eisten ombrachten. Tegelijkertijd zijn de Baltische re publieken Estland, Letland en Li touwen hard bezig zich van de Mos- kouse 'centrale' af te keren. Het ver schil met de Kaukasus is alleen dat het proces zich in het noorden langs verstandelijke, vreedzame lijnen af speelt met als direct gevolg dat Sov jetleider Gorbatsjov de Litouwers eerder tegemoet durft te komen dan de opstandigen in het zuiden. In de woorden van het Franse blad Libé- ration: "Men kan spreken van een 'hete' en een 'koude' afscheiding en dat verschil is niet alleen een kwes tie van klimaat of van politieke moed". Kriskras Aan alle onlusten ligt de wispelturi ge nationaliteitenpolitiek van wij len Josef Stalin ten grondslag, die in het begin van de jaren twintig als commissaris voor de minderheden willekeurig gebieden en streken toe wees aan bevolkingsgroepen, om er vervolgens in de oorlogsjaren nog eens talloze deportaties op te laten volgen, waardoor nog eens ettelijke andere groepen kriskras over de Sovjetunie werden verspreid. Daar bij moet de emigratie van de Russen naar de 'buitengewesten' nog wor den opgeteld. De 'Moederland-Russen' worden meer en maar als boze kolonisators gezien en voelen zich danig in een hoek gedrukt. Reden waarom ook onder hen een steeds grotere drang naar 'onafhankelijkheid' groeit, die bij sommigen (zoals de leden van de nationalistische beweging Pamjat) gepaard gaat aan anti-semitisme. Het is de verdienste van Gor- batsjovs glasnost dat de nationali teiten zich nu weer openlijk durven roeren. Tegelijkertijd is door de glasnost de incompetentie blootge legd van vele van de huidige plaat selijke (communistische) leiders, die behalve leidzaam wachten op directieven uit Moskou niet veel an ders hebben weten te doen dan het rottingsproces van haat en nijd en scheve economische ontwikkelin gen te onderdrukken. Anderzijds is onder Gorbatsjov een beweging losgemaakt, waarvan niemand kan voorspellen in welke richting hij uiteindelijk zal lopen. Nog bestaat de kans dat de Sovjetu nie zich tot een grootmoedige fede ratieve staat ontplooit, waarin de re publieken het op vele terreinen voor het eigen zeggen hebben. Maar ook het slordig en bloedig uiteen vallen van dit laatste der wereldrij ken is niet uitgesloten. Een vooruit zicht dat - gekoppeld aan de huidige onzekerheden die er toch al in Oost- Europa bestaan - op dit moment niet gerust stemt en zeker geen re den tot euforie mag zijn. Turkije Behalve het. directe geweld moet pok het grensoverschrijdend effect van de onrust in de Sovjetunie een bron van zorg zijn. Turkije houdt de adem in, omdat de etnische onrust in de aangrenzende Sovjetrepublie ken Georgië en Armenië ook de ei gen minderheden - onder wie Aze ri's, Koerden, Turkmeniërs - wel eens op ideeën zou kunnen bren gen. Hoe bezorgd ook Iran is, bleek vo rige week. Nadat (shi'itische) bewo ners van de Azerbajdzjaanse encla ve Nachitsjevan grensversperrin- gen hadden neergehaald en zwem mend de rivier de Araks waren overgestoken om Korans te be machtigen, was Teheran binnen de kortste keren bereid tot een nor maal open grensverkeer met dit deel van de Sovjetunie in te stem men. Had Iran onder ayatollah Kho- meiny wellicht nog de export van het fundamentalisme in het hoofd, nu zoekt Teheran het liever in bete re economische betrekkingen met de machtige buur. En even veelzeggend was de snel le overeenkomst die Moskou na de val van Ceausescu bereid was te sluiten met Bukarest om de tot nu toe zwaarst bewaakte Oostblok grens van allerlei doorlaatposten te voorzien: die tussen Roemenië en het door Stalin (dankzij het Molo- tov-Ribbentrop-pact) ingelijfde vroegere Roemeense Moldavië. Hoe afgezaagd het zo langzamer hand ook klinkt, men kan Gor batsjov wederom slechts veel kracht en wijsheid toewensen, in clusief een spoedig en zichtbaar succes van zijn perestrojka en glas nost. Want uiteindelijk zal alleen een betere levensstandaard en een open cultuur, waarin tolerantie voor eikaars opvattingen en ideeën de boventoon voert en niet onder drukking, een einde kunnen maken aan de huidige problemen. DEN HAAG/HILVERSUM - Het ziet ernaar uit dat binnen niet al te lange tijd op zondag reclame kan worden uitgezonden via radio en te levisie. Daarmee komt een eind aan een jarenlange christelijke traditie waarin de zondagsrust wordt ont zien. De commerciële belangen van de publieke omroep maken het vol gens Ster-directeur C. Smeekes be slist noodzakelijk dat wordt gebro ken met de gewoonte op zondag geen etherreclame te maken. Maar tegenstanders vinden het niet juist dat op de dag des Heren handel wordt bevorderd. door Theo Haerkens Handel drijven op zondag is de ogen van de tegenstanders verwer pelijk. Voor voorbereidend werk geldt hetzelfde. Zondag is een rust dag en voorstanders van de zon dagsrust beroepen zich op bijbelse voorschriften. Volgens het derde van de Tien Geboden moet de ze vende dag. de sabbat, aan God ge wijd worden: "Zes dagen zult gij ar beiden en al uw werk doen, maar de zevende dag is de sabbatdag. Dan zult gij geen werk doen. Gij, noch uw zoon, noch uw dochter, noch uw dienstknecht, noch uw dienst maagd, noch uw vee, noch de vreemdeling die in uw poorten is". Pas sinds de reformatie wordt de ze regel straf nageleefd, voor die tijd bestond die eigenlijk niet. De pro testanten hadden er na de Nadere Reformatie in 1618 behoefte aan hun vroomheid te profileren. Ka tholieken namen het met allerlei re gels niet zo nauw. Ze gingen recht streeks uit de kerk naar de kroeg die er vaak tegenover lag, vierden ker mis of vermaakten zich op het ijs als dat zo uit kwam. De protestanten zetten zich daartegen af onder lei ding van de calvinistische predi kant Gisbertus Voetius, ook wel Gijsbert Voet genoemd. Wat precies wel en niet mocht op zondag, daarover wordt al eeuwen op z'n zachtst gezegd eindeloos ge- discussiëerd. Net als over de vraag of de gebruiken voor de sabbat, de zaterdag, wel zo maar naar de zon dag mochten worden overgeheveld. Duidelijk was wel dat wereldse ver maken als kermissen en de latere braderieën uit den boze waren. Zondagswet Bij de invoering van de Zondagswet in 1815, ging men er nog van uit dat het tot de taken van de overheid be hoorde, zorg te dragen voor de vie ring van zondag en andere christe lijke feestdagen. Later, in 1953, bij herziening van de wet, stelde de wetgever zich terughoudender op. De Zondagswet was niet langer be doeld om heiliging van de zondag af te dwingen maar om 'uitwendige beletselen voor heiliging van de zondag door haar onderdanen weg te nemen'. Artikel twee van de wet verbiedt dan ook "op zondag in de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor de openbare eredienst in ge bruik, zonder strikte noodzaak ge rucht te verwekken, waardoor de godsdienstoefening wordt gehin derd". Zonder 'strikte noodzaak' mag dan ook lawaai worden ge maakt dat hoorbaar is op meer dan 200 meter. Maar omdat de burge meester bevoegd is vanaf één uur 's middags ontheffing te geven, kan de plaatselijke wielerclub toch op zondag haar kermiscours rijden rond de kerk. Niet overal in het land zijn de op vattingen gelijk. Provincies en ge meenten geven aanvullende regels. In Posterholt en Stevensweert in Limburg bijvoorbeeld geldt een ontheffing voor het ten gehore brengen van kerstliederen in de kerstnacht. En op de feestdag van de patroonheilige mag de schutterij reveille blazen. Het inhalen van Sin terklaas, het afsteken van vuurwerk in de nacht van oud op nieuw, is net zo goed afhankelijk van lokale re gels als het houden van een carna valsoptocht op zondag. Nieuw proleem De terughoudendheid van de wet- (foto GPD) gever in '53, typeert het afbrokkelen van een traditie van zondagsrust. Voor de oorlog discussiëerden pro testanten over de vraag of een poli tieman en een medewerker van het elektriciteitsbedrijf wel op de dag des Heren rhochten werken. Domi nees vroegen zich in de jaren dertig af of ze wel met de auto - een nieuw vervoermiddel, een nieuw pro bleem - naar een naburige gemeente konden gaan om 'uit' te preken. Toen er nog geen auto's waren, was die vraag niet aan de orde. De domi nee vertrok op zaterdag en kwam pas op maandag weer thuis. Dat was vervelend voor zijn gezin, maar men nam dat op de koop toe: zondags rust woog zwaarder. "Mijn oom, een christelijk gere formeerd predikant, hield dat vol tot hij in de zeventig was. Pas toen liet hij zich op een dag met de auto halen en brengen", herinnert soci aal wetenschapper prof. dr. Anne van der Meiden. Als kind bracht hij zelf de zondag verplicht thuis door. Spelen en fiet sen waren taboe, maar een boek le zen kon wel. Veel vrije tijd was er trouwens niet. "Wij gingen 's och tends om tien uur naar de kerk. 's Middags naar zondagsschool, om vijf uur nog eens naar de kerk en dan was je pas om zeven uur weer thuis". Daarna werd de tijd gedood met halma, sjoelen of mens-erger- je-niet. Kaarten - „het duivels pren tenboek" - was verboden, net als op werkdagen trouwens, omdat het lot hier een rol speelt. Maar het gebruik van de dobbelsteen, bijvoorbeeld bij halma, kon weer wel door de beugel. Eten koken Voor veel gezinnen was de zondag een echte rustdag. Er werd zelfs geen eten gekookt, dat moest op za terdag gebeuren. Opwarmen mocht op zondag, maar het werk moest tot het minimum beperkt blijven. Zo kon de boer wel zijn vee voeren, maar mocht het hooi niet worden binnengehaald. Zelfs een aange kondigde regenperiode kon daarin geen verandering brengen. "Als de lieve Heer het zo wilde, moest het maar zo", zegt Van der Meiden. Nie mand zondigde tegen de regels, want de sociale controle was sterk. Na de oorlog is niet meer gepraat over de vraag of bij de zon dagse wandeling naar oom Jan voor de aardigheid een straat verder mocht worden gelopen. "De druk van het leven was niet meer te weer staan". De jonge Anne van der Mei den ondervond dat zelf in de oorlog. Hij mocht plotseling wel op zondag melk halen bij de boer. De strenge regels, of zoals Van der Meiden het noemt "de provinciale luxe", ver waterden. De wetenschapper roept in herinnering dat velen van geëmi greerde families hoorde dat ze in Canada of Australië wel met de auto naar de kerk moésten. De afstanden waren te groot voor een wandeling. Dat neemt niet weg dat een aan zienlijk deel van de Nederlandse be volking de zondagsrust nog steeds serieus neemt. Deze mensen zijn voornamelijk te vinden in de Gere formeerde Bond, het orthodoxe ge deelte van de Nederlandse Her vormde Kerk; de gereformeerde ge meenten, de christelijk gerefor meerden, de oudgereformeerden en de gereformeerd vrijgemaakten. Bij elkaar tellen zij een aanhang van naar schatting 2 miljoen mensen, waarvan een kwart streng de hand houdt aan de regels voor de zon dagsrust. Barmhartigheid Voor de meesten van deze groep be tekent de komst van etherreclame op zondag niet zoveel. Zij kijken uit principe geen tv en de radio wordt mondjesmaat en selectief beluis terd. Van der Meiden is ervan over tuigd dat degenen die wel luisteren, geschokt zullen reageren op de we reldse zaken die zonder dat zij dat willen, op zondag doordringen in de huiskamer. Maar voor M. van Prooijen, woordvoerder van de Vereniging tot Bevordering van de Zondags rust en Zondagsheiliging, maakt de invoering van etherreclame niet veel uit. 'Hij kijkt geen televisie en luistert evenmin naar de radio. "Wij zijn tegen de gelijkvormigheid die daaruit voorkomt". Wel vindt Van Prooijen dat "alles wat tot oneer strekt moet worden nagelaten". Dat betekent dat op de dag des Heren geen werk mag wor den gedaan wat niet strikt noodza kelijk is. Politie, brandweer, artsen en mensen in de verzorgende beroe pen kunnen dus rustig aan de slag. Werken van barmharigheid zijn toegestaan, maar eten in een restau rant is taboe, net als het openbaar vervoer of autorijden. Die voorzie ningen moet gewoon dicht op zon dag, aldus de vereniging die claimt zo'n 60.000 sympathisanten te heb ben van allerlei kerken. "We heb ben 17.000 leden en die tellen we vier keer want we gaan ervan uit dat ze allemaal een gezin hebben van vier i De organisatie probeert gesprek ken aan te gaan met gemeentebe stuurders en bedrijven die de zon dagsrust schenden. "Dat lukt aar dig", aldus Van Prooijen. "Naar re sultaten kijken wij niet. Het gaat er om dat Gods wetten worden geëer biedigd". lidmaatschap orthodoxen knelpunt HAARLEM/MOSKOU (ANP-IDEA) - De secretaris Oost-Eu ropa van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen, dr. Hans Florin, gaat volgende week naar Moskou om een plan voor de oprichting van een bijbelgenootschap in de Sovjetunie te be studeren. Florin wil vooral nagaan, hoe de Russisch-Ortho- doxe Kerk tegenover het plan staat. EN VER Dat heeft Jan van Capelleveen van het Nederlands Bijbelgenoot schap vernomen van medewer kers van de Wereldbond. In af wachting van de komst van Flo rin is de twaalf initiatiefnemers van het nieuwe bijbelgenoot schap gevraagd de presentatie van het bijbelgenootschap een maand uit te stellen. De meeste initiatiefnemers ko men uit de kring van de baptisten of zevendedags adventisten. Een lid van de Russisch-Orthodoxe Kerk doet op persoonlijke titel mee. De opvallendste naam on der de intiatiefnemers is echter die van Konstantin Chartsjev, die tot vorig jaar voorzitter was van de Sovjetraad voor godsdienstza ken. Chartsjev werd onder druk van de Russisch-Orthodoxe Kerk vervangen. Deze kerk had er be zwaar tegen dat Chartsjev voor stander was van legalisering van RIJSWIJK (ANP) - Het bestuur van de Unie van Baptistenge meenten zal zich beraden over een voorstel van ds. J. Broertjes uit Rijswijk om de gemeenten die aangesloten zijn bij een plaatselij ke raad van kerken, bijeen te roe pen. Broertjes wil zo de oecume nische opdracht van de gemeen ten nieuw leven inblazen. Broertjes vertegenwoordigde de Unie, waarbij ongeveer tachtig gemeenten zijn aangesloten, in de jaren zestig in de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, de voorganger van de huidige Raad van Kerken. Op voorstel van de gemeenten Leiden en Hoogezand besloot de Unie in 1963 uit de raad te treden. Ook zorg voor verdeeldheid binnen de Unie over de samen werking met andere kerken leid den tot dit besluit. Gemeenten konden lid blijven van de lokale raad van kerken, maar mochten niet rekenen op steun van de Unie. Broertjes meent dat dit niet strookt met het doel van de Unie om de gemeenten behulpzaam te zijn bij de uitvoering van hun taak. Als het bestuur daartoe toch niet bereid is, wil hij een gemeen te vragen een bijeenkomst te or ganiseren, om zo eventueel te ko men tot een 'Oecumenisch Con tact van Baptisten Gemeenten'. Voorzitter W. J. Blanken van de Unie wil zich voor de bestuurs vergadering niet uitlaten over het voorstel. 'Nog zeker 15 gelovigen in SU achter tralies' ERMELO - In de Sovjetunie zit ten nog minstens 15 christenen om hun geloofsovertuiging vast in gevangenissen, kampen of psy chiatrische inrichtingen. Dit meldt de stichting Kruistochten in Ermelo, waarvan Anne van der Bijl directeur is. De organisatie vermoedt dat het om meer geloofsgevangenen gaat, "want het is nog steeds niet eenvoudig om voldoende gege vens te verzamelen. Vaak moeten we het stellen met de schaarse ge gevens die een ex-gevangene doorgeeft". Eind 1983 begon Kruistochten de actie ^Zeven jaar bidden voor de Sovjetunie'. In dat kader pu bliceerde de organisatie in febru ari 1984 de eerste gevangenenlijst met 307 namen. In 1986 telde de lijst 356 namen. Een jaar later be gon de kentering; in 1988 waren het er 164 en vorig jaar nog 66. Overigens is 'vrijheid' door het optreden van de KGB maar een relatief begrip, weet Kruistoch ten. De bekende orthodoxe dissi dent Alexander Ogorodnikov bij voorbeeld, wordt voortdurend geïntimideerd, terwijl een mede werker vorig jaar bij een verdacht ongeluk om het leven kwam. de met Rome verbonden Oek- rains-Katholieke Kerk. Volgens Van Capelleveen zal de Wereldbond het nieuwe bijbel genootschap als lid erkennen, als blijkt dat er goede contacten met de orthodoxe kerk bestaan. Daar mee zou de Sovjetunie voor het eerst sinds 1919 weer een bijbel genootschap hebben. In het begin van de negentien de eeuw was er in Rusland een bijbelgenootschap actief, maar dat werd in 1826 door patriarch Serafim van de Russisch-Ortho doxe Kerk opgeheven. Het ge nootschap was namelijk door twee vertegenwoordigers van het Britse bijbelgenootschap opge richt en de orthodoxe kerk keer de zich in die tijd sterk tegen elke invloed uit het westen. Enkele jaren later gaf de Russi sche regering toestemming voor de oprichting van een nieuw bij belgenootschap, marar dat mocht alleen de kleine protestantse ker ken van bijbels voorzien. Dit bij belgenootschap werd in 1919 door het communistische bewind opgeheven. Volgens schattingen van de Wereldbond is er in de Sovjetunie behoefte aan tientallen miljoenen bijbels. Een eigen bijbelgenoot schap, dat door alle kerken en groeperingen is erkend, zou er voor kunnen zorgen dat nieuwe bijbels eerlijk worden verdeeld. Nu is het nog vaak zo dat de (re gionale) kerk met de beste con tacten het eerst aan de beurt komt. Bovendien zou een eigen genootschap de produktie van bijbels in de Sovjetunie zelf, wat verreweg het goedkoopste zou zijn, op poten kunnen zetten. Tot nu toe komt het leeuwendeel van de bijbels uit het Westen. Billy Graham bezoekt Berlijn BERLIJN (IDEA) - De Ameri kaanse evangelist Billy Graham houdt 10 maart een grote manifes tatie in Berlijn. Dat heeft hij laten weten aan vertegenwoordigers van de Evangelische Allianties in de BRD en de DDR, die hem heb ben uitgenodigd. Het is nog niet bekend, in welk deel van Berlijn de manifestatie wordt gehouden. De evangeli sche bisschoppen van Oost- en West-Berlijn hebben hun instem ming met de komst van Graham betuigd. De evangelist liet weten dat hij in Berlijn het evangelie wil verkondigen en dat hij niet zal in gaan op politieke kwesties. De laatste jaren legde Graham het accent op Oost-Europa. Hij heeft in alle Oosteuropese landen behalve Bulgarije en Albanië geë vangeliseerd. Feministen. De Hoge Raad heeft de uitspraak van het ge rechtshof te Amsterdam beves tigd dat kardinaal Simonis niet onrechtmatig heeft gehandeld te gen de feministische theologie. Ook de Raad vond het Landelijk Interdisciplinair Overleg Femi nisme en Christendom (LIO) niet representatief voor de aanhan gers van de feministische theolo gie. Simonis oefende eind 1986 in een artikel scherpe kritiek op de feministische theologie. Het LIO vroeg samen met de theologe Mary Daly om een verbod op ver spreiding van het artikel, omdat Simonis verzuimd had zijn bron nen te noemen, waardoor een ver tekend beeld zou zijn gegeven. Armeniërs. De Wereldraad van Kerken heeft er bij Gorbatsjov op aangedrongen de veiligheid van de Armeniërs in Azerbajdzjan te waarborgen en tegemoet te ko men aan hun 'legitieme verlan gens'. Bij de Armeense Kerk heeft de Wereldraad zijn solidari teit benadrukt. stad in Azerbajdzjan, waar het zoveel ste etnische conflict in de Sovjetunie vólkomen uit de hand is gelopen. Gewapende Sovjettroepen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2