Metro van Moskou als ondergrondse hel Zonnestralen door een lens PODIUMBLIK Russische kunstenaar Mironenko (31) exposeert in Amsterdam DINSDAG 16 JANUARI 1990 KUNST PAGINA 19 redactie Cees van Hoore Djazzex Dynamiek, emotie en energie - die drie dingen staan centraal bij de groep Djazzexeen balletgezel schap dat, onder de bezielende lei ding van artistiek leider Glenn van der Hoff, nu al enkele jaren de Nederlandse podia weet te ver overen. Djazzex is vanavond in de Leidse Schouwburg met het programma 'Jazz on scale', een toepasselijke voorstelling in de Leidse Jazzweek. 'Jazz on scale' kreeg vorig jaar, na de première in Den Haag, goede kritieken: Musical De voorstelling 'Geboren vrien den' is, net als het bovenstaande programma, ook alweer een 'oud je'. De musical, die van Engelse makelij is en aan de overkant van Het Kanaal nu alweer een tijd draait als 'Blood Brothers', gaat over de tweeling Mickey en Eddie. De jongens worden al vroeg ge scheiden van elkaar, maar als ze elkaar later, zonder te weten dat ze broers zijn, tegenkomen, kruipt het bloed toch waar het niet kan gaan. In deze produktie, die op woensdagavond in de schouw burg is te zien, spelen en zingen Nelleke Burg, Jan Elbertse, Mar- loes van den Heuvel, Frank Rigter en Hans de Booy. Ik, Feuerbach Lou Landré vierde vorig jaar tri omfen met zijn hoofdrol in 'Ik, Feuerbach', het nieuwe stuk van Tankred Dorst. Het speelt achter de schermen van het theater. Feu erbach is een getalenteerd acteur, maar hij is jarenlang uit de run ning geweest en nu moet hij audi tie doen. Schrijnende toestanden zijn het gevolg. Landré laat zich in dit beklemmende stuk zien als een rasacteur. Vrijdagavond in de Leidse Schouwburg. Thriller De Hollandse Comedie is op zater dag- en zondagavond in de Leidse Schouwburg met de bekende, door Agathie Christie geschreven, thriller 'Tien kleine negertjes'. Vo- i dit ge zelschap redelijk veel succes met het door schouwburgdirecteur Frans Boelen geregisseerde stuk 'The Mousetrap'. De nieuwe pro duktie werd over het algemeen wat minder enthousiast onthaald door de critici, maar mensen die van ouderwetse spanning houden werd aangeraden dit stuk beslist te gaan zien. Het is het verhaal van tien mensen op een eiland die stuk voor stuk slachtoffer worden van een geheimzinnige moorde naar. Weet u nog dat we de Hol landse Comedie bijna als stadsge- zelschap hadden gehad? Jammer, vanwege de pecunia kon het niet doorgaan. Het Concern En dan zijn we nu beland bij het LAK-theater, waar het program ma in deze tweede week van 1990 een aanvang neemt. De dans groep 'Het concern' brengt in dit theater op woensdag- en donder dagavond de voorstelling 'Herin neringen van een valk'. Het is een produktie die is geregisseerd door 'toneelman' Jan Ritsema. Voor het eerst werkt Ritsema in dit stuk met dansers en niet met acteurs. Die dansers bevinden zich in een ruimte met een statige lambrize- ring. Ze zijn verdiept in de vraag wie ze zijn na jaren gedanst te hebben. Blankert Beppie Blankert komt op vrijdag en zaterdagavond naar het LAK- theater met de voorstelling 'Col lectie'. Voor dit stuk, een soort amalgaam van dans, muziek, tekst en film, schreef K. Schippers over de groei van het geheugen. De Engelse vocalgroup VOCEM brengt de muziek van Henk van der Meulen. De dansers vervullen, zowel in tekst als muziek, een uit beeldende rol. Kindertoneel De vriendschap tussen een leun- De Hollandse Comedie speelt 'Tien kleine negertjes'. Staand v.l.n.r. Francine Dreessen, Lucas Dietens, Kees van Lier, Jan Non hof, Guusje Westermann, Peter Hoeksema. Zittend v.l.n.r. Fillip Bolluyt, Elsje Scherjon, Hans Veerman, Pim Vosmacr, Andy Daal (regisseur). (f0to Jutka Rona) stoel en een lampekap derwerp van 'Een zee van water', een kindervoorstelling van het Amsteltoneel. Op èen kwaaie dag worden deze twee meubelstukken, die al een beetje versleten zijn, buiten de deur gezet. Daar, aan de rand van de stoep, durven ze ineens met elkaar te praten over het lelijke behang en de gemengde boeketten in het huis waar ze heb ben 'gediend'. De tuinman Frans vertelt hen over de zee, die ze al leen nog maar op de televisie heb ben gezien. Deze voorstelling is op zondagmiddag te zien in het LAK-theater. Aanvang: 15.00 La Strada Guus Rekers bewerkte Fellini's be- kendefilm 'La Strada' voor het to neel. Net als in de rolprent gaat het in het toneelstuk om drie figu ren, te weten: Zdmpano, een rond trekkende kunstenmaker die slechts één truc op zijn repertoire heeft; Gelsomina, zijn assistente, een wereldvreemd meisje dat hem door dik en dun blijft steunen en II Matto, een echte circusartiest, die door Gelsomina wordt bewon derd. Tussen deze drie figuren speelt zich een ontroerend drama af. De leidende rollen in dit stuk worden gespeeld door Hélmert Woudenberg, Heddy Lester en Joost Prinsen. Wie de film van Fellini kent, moet toegeven dat de ze keuze een mooi staaltje van 'casting' is. De regie is van Rosa- maria Rinaldi. De try-out van dit stuk kunt u op 20 januari om 20.15 uur zien in het Katwijkse centrum 'Tripodia'. Una Giornata ln het Microtheater Imperium aan de Oude Vest is op vrijdag- en zaterdagavond de vrije produk tie 'Una Giornata Particolare' te zien, alweer een toneelstuk dat is gebaseerd op een film, deze keer een van Ettore Scola. Het is het verhaal van twee mensen die el kaar op een bijzóndere dag in 1938 ontmoeten in Rome, waar het fascisme behoorlijk om zich heen begint te grijpen. Clara Smit en Jaap van Ek spelen deze man en vrouw. Zij hebben ook het idee voor deze voorstelling bedacht. Bram Bol tekent voor het geluid, Erik Siebel voor het licht en de techniek en de regie is in handen van Willem Wits. Voor 'misbruik' Sjef van Oekel Brouwers wil schadevergoeding DEN HAAG (ANP) - Dolf Brou wers, beter bekend als Sjef van Oe kel uit de vroegere televisiepro gramma's van de VPRO, heeft er ge noeg van dat anderen gebruik ma ken van zijn geesteskind, terwijl hij zelf grijpt naast de auteursrechten waarop hij recht meent te hebben. Door zijn raadsman, mr. R. de Ra- nitz, worden de gederfde auteurs rechten geschat op minimaal 375.000 tot 562.000 gulden. Er komt dan ook een rechtszaak van. Op 23 januari moeten de boos doeners zich verantwoorden, zo blijkt uit de dagvaarding. De ge daagden zijn de VNU, VNU-doch- ters Oberon en de Geïllustreerde Pers, alsmede de schrijver Wim T. Schippers en de tekenaar Theo van den Boogaard. Oberon geeft in Nederland stri palbums uit, waarvoor de teksten zijn geschreven door Schippers en de tekeningen zijn gemaakt door Van den Boogaard. De hoofdfiguur in deze strips is Sjef van Oekel. De VNU, de moedermaatschappij van Oberon, laat die uitgeven in België, Frankrijk, de Bondsrepubliek, het Verenigd Koninkrijk, Spanje en Denemarken met in ieder land een pakkende naam. In het Duits bij voorbeeld heet Sjef Julius Patzen- hofer. De Geïllustreerde Pers brengt in het door haar uitgegeven weekblad Nieuwe Revu sinds oktober vorig jaar een wekelijkse strip van de hand van Schippers en Van den Boogaard met wederom Sjef als hoofdfiguur. Brouwers heeft daar allemaal geen toestemming voor ge geven, terwijl het volgens zijn raadsman om auteursrechtelijk be schermd werk gaat. Hij verwijt de gedaagden dan ook een onrechtma tige daad. Brouwers voelt zich des te meer gegriefd omdat de produk- ten van Schipper en Van den Boog aard "in toenemende mate ge plaatst worden in een obscene en/of pornografische context", die door Brouwers onnodig grievend wordt gevonden. Er wordt daarom een verbod ge ëist om door te gaan met gebruik te maken van de figuur Van Oekel op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Bovendien moeten volgens de eis de albums bij de afnemers worden teruggehaald op straffe van een dwangsom van 5.000 gulden per dag. Als voorschot op een definitieve schadevergoe ding wordt een voorlopige schade vergoeding geëist van 300.000 gul den. AMSTERDAM - "De poli tiek van perestroika van Gorbatsjov heeft mijn hou ding als kunstenaar veran derd. In plaats van oppositie te moeten voeren, kan ik nu vanuit een neutrale positie de culturele verworvenhe den van Oost en West met el kaar vergelijken", zo vertelt de Russische kunstenaar Vladimir Mironenko. De Amsterdamse galeriehoud ster Leyla Akinci haalde werk van Mironenko naar haar galerie aan het Singel in de hoofdstad. door Frangoise Ledeboer Mironenko (1959) behoort samen met zijn tweelingbroer Sergej tot de groep Russische kunstenaars die sinds het aantreden van Gorbatsjov geen strobreed in de weg wordt ge legd bij de verkoop van hun werk aan Westerse musea, galeriehou ders en particulieren. Ook reizen naar het Westen zijn sindsdien zon der belemmeringen mogelijk. Er is nog steeds geen museum voor mo derne kunst in de Sovjetunie te vin den, maar dat lijkt slechts een kwes tie van tijd. "Bovendien bestaan er "absoluut geen inhoudelijke artistieke beper kingen meer. Russische kunste naars kunnen maken wat zij wil len", zo vertelt de Amsterdamse ga leriehoudster Leyla Akinci. Met be hulp van Marianne Schutte van het kunstbemiddelingsbureau ARTRA haalde zij werk van Mironenko naar haar galerie, waar het tot en met 15 februari is te zien. Mironenko's schilderijen lijken Schuttes uitspraak te bevestigen: zij vormen een verrassend openhar tig en kritisch commentaar op de si tuatie in de Sovjetunie en de veran deringen die er plaats hebben. Miro nenko zegt er zelf over: "Ik probeer de essentie van het Russische leven Ballet Kylian opnieuw op repertoire NDT DEN HAAG (ANP) Het Neder lands Dans Theater heeft het avond vullende ballet 'Tantz-Schul' van artistiek directeur Jiri Kylian op nieuw op het repertoire genomen. Met veel wijzigingen onder de uit voerenden worden van de nieuwe versie van 18 januari tot en met 7 fe bruari veertien voorstellingen gege ven, behalve in Den Haag ook in Amsterdam en Rotterdam. De produktie beleefde tijdens het Holland Festival vorig jaar haar al lereerste uitvoering. Ze is geba seerd op een verhandeling over de nieuwe en curieuze theatrale Tantz- Schul, een leerboek van dansmees ter Gregorio Lambranzi uit het be gin van de achttiende eeuw. Daarin worden 70 balletscènes voorgésteld aan de hand van illustraties, noten schrift en commentaar. Componist, musicus, acteur en regisseur Mauri- cio Kagel schreef daarbij een 'allet d'action'. Hij ziet het werk van Lam branzi als een eerste poging tot een allesomvattend danstheater. Vrijwel het gehele ensemble van het NDT is bij de spectaculaire pro duktie betrokken, alsmede het Ne derlands Balletorkest onder leiding van Christof Escher, met medewer king van de sopraan Elena Vink en de tenor Henk Vonk. J.W. Schrofer juryvoorzitter Prix de Rome AMSTERDAM (ANP) - Minister D' Ancona van cultuur (WVC) heeft directeur J.W. Schrofer van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten benoemd tot juryvoorzit ter voor de wedstrijd om de Prix de Rome 1990 voor architectuur. De jury (waarin verder onder an deren zitting hebben prof. D. Apon, prof. H. Hertzberger en prof. J. Hoogstad) zal een opdracht voor de wedstrijd formuleren. te begrijpen en dat in verhouding tot andere landen. Het is uniek voor ons dat we daarvoor nu vergelijkin gen kunnen trekken met het Wes ten. Omdat we niet mochten reizen, was het leven daar opgeblazen tot mythische proporties en zagen wij het overschrijden van de grens als een soort sacrale handeling. Ik ben nu tenminste in de gelegenheid rea listisch commentaar te leveren". Splijtzwammen Mironenko behoort overigens tot de tweede generatie niet-offïciële Rus sische kunstenaars. Als hun grote voorbeelden fungeerden de kunste naars Bulatov en Kabakov, Komar en Melamid. Deze eerste generatie kon de officiële sociaal-realistische beeldtaal al zonder problemen voor andere doeleinden dan de propa ganda voor communistische idea len gebruiken. Westerse kunstlief hebbers hebben het werk van Bula tov en Kabakov in het kader van een steeds groeiende populariteit van Russische kunstuitingen ook in het Westen kunnen zien. In de periode voor Gorbatsjov aan de macht kwam, maakte hun jongere collega Mironenko onder meer deel uit van de in 1978 opge richte Moukhamorgroep (moukha- mor splijtzwammen). De groep bedacht avantgardistische "perfor mances" in bijvoorbeeld de metro van Moskou, die dan dienst deed als door de mensen geschapen hel. Bij het sluiten van de metro beleefden de kunstenaars een "wedergeboor te" boven de grond. Marianne Schutte vat de kenmer ken van zijn werk uit de periode 1978 tot en met 1984 (toen de groep uit elkaar ging) als volgt samen: iro nisch, humoristisch en gemaakt vanuit het besef dat een kunstenaar zich vrij moet opstellen binnen wel ke doctrine dan ook. Als strafmaat regel moest hij van 1984 tot 1986 verplicht in dienst. Rat De schilderijen die Mironenko sinds de perestroika (1986) maakt, vormen een "constante reflectie van de Sovjet-realiteit", aldus Schutte. Voor de expositie in gale rie Akinci maakte hij nieuw werk waarop bijvoorbeeld de plattegrond van de Sovjetunie kon worden afge wisseld met de afbeelding van een rat. Het spreekt vanzelf dat een der gelijk commentaar op de afbrokke ling van de Russische macht tot voor kort ondenkbaar zou zijn ge weest. Een soortgelijk voorbeeld is het tweeluik van een arbeider en een boerin op de barricades, ge tooid met een hamer en sikkel. Op het ene doek staat in het Russisch de legerterm voor "aantreden", op het andere die voor "inrukken". Beide doeken zijn deels bezaaid met punten, waardoor de verheerlij king van de socialistische mens dui delijk wordt geïroniseerd. Mironenko's gebruik van de taal op zijn schilderijen past in een Rus sische traditie waarin de literatuur een gevaarlijker wapen werd ge vonden dan de schilderkunst, legt Leyla Akinci uit. Het fascineerst haar aan Mironenko hoe vrij en in telligent hij de mogelijkheden van de combinatie van beeld en taal weet te benutten. "Ik houd boven dien van kunstenaars die obsessio neel bezig zijn en die hun kunst nog in dienst kunnen stellen van een po litiek ideaal. Dat is in Nederland niet meer nodig". Mironenko zelf houdt het er ten slotte op dat de periode Gorbatsjov we vitaliteit in de Russische kunst heeft gezorgd. Dat hij sinds ander halfjaar van zijn kunst kan leven, is bovendien een extra prettige bij komstigheid. Staatsopera Polen in Nederland Gordon Jackson. (fotoepa) Acteur Gordon Jackson (66) overleden LONDEN AFP/UPI) - De Britse ac teur Gordon Jackson is zondag op 66-jarige leeftijd overleden na een kort ziekbed, zo heeft zijn agent gis teren bekend gemaakt. Jackson kreeg vooral bekendheid door zijn rol als de butler Hudson in de langlopende televisieserie 'Upstairs downstairs', waarvoor hij een televisie-onderscheiding ont ving. Tijdens zijn lange loopbaan speelde hij in meer dan 60 films, waaronder 'Mutiny on the Bounty' en 'Tunes of Glory'. Hij trad ook op in theaters en was verbonden aan toneelgezelschappen van naam. Jackson begon zijn loopbaan kort na het begin van de Tweede Wereld oorlog. Hij beschouwde zichzelf nooit als een 'ster'. "Ik ben alleen maar een bekend gezicht", zei hij. DEN HELDER (ANP) - De Poolse Staatsopera van Bydgoszcz geeft van 8 februari tot 7 maart zestien voorstellingen in ons land van Ver di's La Traviata en in deze periode ook vier voorstellingen in Brussel en Antwerpen. De eerste voorstel ling is op 9 januari in Den Helder. Het operagezelschap bestaat 33 jaar en bracht 110 keer een première uit. De opera is de grootste culturele instelling in het noorden van Polen en krijgt binnenkort een eigen ge bouw. Het gezelschap werkt met een dubbele solistenbezetting en brengt een eigen orkest mee dat de vijftig vocalisten begeleidt. De uitvoerin gen staan onder leiding van de Ne derlandse dirigent William C. Rui venkamp. Behalve in Den Helder worden in ons land nog uitvoerin gen gegeven in Oss, Middelburg, Ede, Assen, Meppel, Hoogeveen, Terneuzen (2 maal), Amersfoort, Sliedrecht, Emmen, Hilversum, Veendam, Gorinchem en Scheve- ningen. Kunst jaren '60 in Ars LEIDEN - 'Kunst uit de jaren zestig in Ars'. Zo heet de tentoonstelling die tot en met 22 februari wordt ge houden in het gebouw van het Leid se Schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae aan de Pieters kerkgracht 9 in Leiden. Er is werk te zien van Fer Hakkaart, Joop van Kralingen en Lucié Steinbach. De drie kunstenaars nemen ook deel aan de zestiger jaren-tentoonstel ling in De Lakenhal. Stormloop op kaartjes Van Gogh AMSTERDAM (GPD) Op de eerste dag van de voorverkoop voor de twee grote Van Gogh-exposities, zijn gisteren 11.000 kaartjes verkocht. Bij sommige van de in totaal duizend bankkantoren, waar de voorver koop startte, was zelfs sprake van een heuse stormloop. Voor de expositie in het Van Goghmuseum in Amsterdam werden 8000 kaartjes verkocht, voor die in het Króller-Müller op de Hoge Velu- we 3000. Voor beide exposities, die vanaf 30 maart lopen, zijn maximaal 1,4 miljoen kaartjes beschikbaar. Hiervan wordt de helft in het buiten land verkocht. Vooral de verkoop in Frankrij en N*w York loopt goed. In het buitenland zijn inmiddels al 100.000 kaartjes verkocht. De kaartjes zijn slechts geldig op het daarop aangegeven tijdstip. Men heeft dit Amerikaanse systeem geïntroduceerd om de instroom van bezoekers in de musea te kunnen regelen. Wereldpremière Ned. Studenten Orkest in Leiden Concert door het Nederlands Studenten Or kest (NSO) met werken van Barbara Woof, R. Schumann en D. Shostakovich. Solist: Frank van de Laar - piano. Dirigent: Roelof van Driesten. Gehoord op 15 januari in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN Leiden is niet alleen een orgelstad of een museum- stad, nee Leiden is ook een wis- selstad! Dat houdt in dat het NSO slechts ééns per twee jaar een concert in Leiden verzorgt. Aldus de voorzitter in zijn toespraakje. Zo kwam het dat het podium van de Stadsgehoorzaal bomvol or kestleden zat (allemaal nog stude rend aan universiteiten of conser vatoria) en de zaal vol supporters en andere nieuwsgierigen. Het NSO wordt elk jaar op nieuw samengesteld uit studen ten die auditie hebben gedaan. In de maand december worden par tijen gestudeerd en na de jaarwis seling sluiten de orkestleden zich van de buitenwereld af om in het Noordhollandse Bergen tien da gen te repeteren. In deze gemeen te vindt gewoontegetrouw ook de wereldpremière plaats, dit jaar op 14 januari. Vanaf 15 januari toert het NSO kris-kras door het hele land. Het tiende en laatste concert zal dit jaar op 25 januari in Kopen hagen worden gegeven. Daarna houdt het orkest op te bestaan. De 'wisselstad' Leiden werd als eerste plaats in de tournee aange daan. Dat kan wel eens nadelig zijn. Immers de muzikanten moe ten nog leden van één orkest wor den. Het was dan ook wat jammer voor de opdrachtscompositie dat de energie van de orkestleden nog niet helemaal gebundeld was tot één concentratie. "Canzone" van de in Nederland woonachti ge, Australische componiste Bar bara Woof was daardoor ten on rechte teveel een opwarmoéfe- ning vóór het eigenlijke werk. Van de kant van de zaal was er ook nog geen concentratie, waar door voetengeschuifel en stoelen- gekraak onbedoelde, maar wel hoorbare instrumenten in het ge heel werden. Een effectieve ma nier om de mild dissonerende ak koorden in de strijkers, de helde re blazers-solo's, om zeep te hel pen, zodat alleen het sonore ko per overeind bleef. Eigenlijk zou het stuk na de pauze nóg eens ge speeld moeten worden. Na de pauze, het was duidelijk te horen, groeide het orkest naar een eenheid toe; krachten werden tot één energie gebundeld als zon nestralen door een lens. Kwam het orkest in Canzone niet goed over het voetlicht, de vijfde sym fonie van Shostakovich bereikte al aardig de Breestraat en niet al leen vanwege het geluidsniveau bij de koperblazers. Eindelijk steeg er bezieling en gerichte ex pressie op uit de gelederen. Ook al zou je af en toe vergeten dat je naar een amateurorkest zit te luis teren, als de bezieling er niet is (of er niet uitkomt), blijf je naar de buitenkant luisteren. Dan zie je in de gebaren van de dirigent, watje had willen horen, maar wat er nog niet uitkwam. Het pianoconcert van Schu mann hield qua expressie het midden tussen Woof en Shostakovich. De beeldende kracht en het getover met klank kleur van solist Frank van de Laar werden door het orkest mooi ondersteund. Van de Laar was al tijd helder en doorzichtig en werd vanuit de houtblazers sierlijk maar niet altijd even zuiver beant woord. Staande ovaties vielen de pianist ten deel. Aan het eind van het concert kwam het applaus he lemaal niet meer tot bedaren. De sfeer in de zaal, die eerst rumoerig was geweest, was in de pauze op gelaaid tot grote geanimeerdheid. Pas bij de toegift - een bewer king van de muziek uit de TV-se- rie 'De Fabriek', dat met dezelfde akkoorden begint als de symfonie van Shostakovich - scheen het publiek zich zodanig bevredigd te voelen, dat het de thuisreis kon aanvaarden. MONICA SCHIKS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19