Sovjet-leger grijpt niet in bij onlusten' BUITENLAND BINNENLAND DINSDAG 16 JANUARI 1990 AMSTERDAM (ANP) Het leger van de Sovjetunie zal niet ingrijpen bij de ongere- gelheden in Azerbajdzjan en Armenië. De troepen in de Kaukasus zijn niet van het le ger maar van het ministerie van binnen landse zaken. De eenheden treden alleen op om nieuw bloedvergieten te voorko men, gezinnen, vrouwen en kinderen te be schermen. Dit heeft de Sovjet-vice-premier Leonid Abalkin, gisteren bij aankomst voor een bezoek van een dag aan Nederland verklaard. Volgens Alkabin zal de regering zal alleen politieke middelen gebrui ken om de situatie in de Kaukasus te stabiliseren. De situatie in de Kaukasus. aldus Abalkin, is zeer ernstig. "Alle pogingen om de toe stand met politieke middelen op te lossen hebben tot nu toe geen suc ces gehad. De laatste dagen is het opnieuw tot bloedvergieten geko men. en dat betekent pijn.voor alle Sovjet-mensen." Abalkin, die wordt vergezeld door Ivan Ivanov, plaatsvervan gend voorzitter van de staatscom missie voor buitenlandse economi sche betrekkingen, bezoekt Neder land op uitnodiging van het pers centrum Nieuwspoort in Den Haag. Vandaag ontmoet hij leidende poli tici onder wie premier Lubbers en vertegenwoordigers van het be drijfsleven. De Sovjet-vice-premier, die te vens voorzitter is van de staatscom missie voor economische hervor mingen, meende dat in indien de Sovjet-regering er het komend jaar niet in slaagt om de levensstan daard te verbeteren, zij het vertrou wen van de bevolking verliest. "De regering heeft het vertrouwen van de bevolking, maar die is termijnge bonden. Als die termijn verstreken is, zullen nieuwe mensen opstaan die zelf het vertrouwen zullen opei- De hoogste prioriteit is nu voor het einde van het jaar de situatie van de Sovjet-consument te verbe teren en het vertrouwen in de pe restrojka veilig te stellen en te ver groten. De Sovjet-vice-premier, die in juli in de regering werd benoemd om de economische hervormingen een nieuwe impuls te geven, gaf toe dat de Sovjet-leiding in het verle den grote fouten heeft gemaakt, en dat te laat is begonnen met de eco nomische hervormingen. Abalkin: "Als beslissingen over de landbouwhervorming vier a vijf jaar geleden waren genomen dan was de economische situatie niet zo slecht geweest". Enkele jaren gele den waren de omstandigheden voor Onafhankelijke communist president Litouwen MOSKOU (AP) - De Litouwse par- staat om zijn uitdagende houding staat aan het presidentschap, is ofiï- tijleider Algirdas Brazauskas is gis- ten opzichte van Moskou. cieel die van voorzitter van het Pre- teren met overweldigende meerder- sidium van de Litouwse Opperste heid gekozen tot president van de De 57_jarige Brazauskas was eer- Sovjet. De Litouwse communisti- republiek. ste secretaris van de Litouwse com- sche partij besloot op 20 december Brazauskas is een onaf- munistische partij sinds 20 oktober te breken met de communistische hankelijke communist die bekend 1988. Zijn nieuwe functie, die gelijk partij van de Sovjetunie. Alkabi ANP) hervormingen veel gunstiger dan nu, zo meent hij. Abalkin noemde het laat beginnen met de hervor ming van het belastingstelsel en het op een nieuwe leest schoeiep van de planning. Eén van de grootste fou ten was zijns inziens "het onervaren doorvoeren van de anti-alcoholcam pagne", die de schatkist veel geld heeft gekost en waardoor een zwar te markt opbloeide. Als oorzaak van deze fouten noemde hij het zonder deskundig advies verwezenlijken van het hervormingsprogramma. Inkomen ouderen Op 29-10-'88 hield de PvdA een om- budscongres over de (inkomens)po- sitie van ouderen. Zeer terecht werd daar kritiek geleverd op de onvol komenheden en achterstanden in het bejaardenbeleid. Zo kwam ook de groep 20.000 mensen) ter sprake die niet in het verplicht ziekenfonds worden op genomen, maar particulier verze kerd en soms onverzekerd zijn. Toch is hun inkomen soms ver be neden de 2970,- (dat is 70 van het ziekenfondsmaximum voor wer kenden). Elske ter Veld, toen Kamerlid, zei op het congres hierover: "Wij ko men mensen tegen met een inko men van 1500, 1600 gulden netto, die samen 360 gulden ziektekosten premie moeten betalen. Dat kan dus niet". Zij vergat te vermelden dat per maand per persoon 6,24 wettelijke toeslag moet worden be taald en dat per persoon 100,- ei gen risico voor een bezoek aan de Lezers Schrijven specialist moet worden opgebracht. Wim Kok, toen nog fractievoorzit ter van de PvdA, zei het volgende: "Premies van ruim 180 gulden per maand per persoon met alleen aow of aow met een klein pensioen is on betaalbaar, dus onaanvaardbaar". Toen zaten bovengenoemden nog in de oppositie. Denken zij, nu zij op het regeringspluche zitten, er nog zo over? Ondanks aandringen van maatschappelijke organisaties en de Kamerleden Schaefer, Van Ot- terloo en Paulis weigert de socialis tische staatssecretaris Simons iets aan dit bejaardenprobleem te doen, zoals blijkt uit een bericht in deze krant van 12 januari onder het kopje 'Geen clementie aow'ers met hoge ziektekostenpremie' Je gevoel voor sociale rechtvaar digheid moet wel sterk door erosie zijn aangetast, als je blijft weigeren deze groep bejaarden - die 40 tot 45 jaar gewerkt hebben - in het ver plicht ziekenfonds op te nemen en ze naar de sociale dienst om bij stand verwijst. Deze groep bejaarden wil geen gunst, dus niet naar een loketje van de sociale dienst, maar net zoals eni ge miljoenen andere burgers de nor male premie betalen voor het ver plicht ziekenfonds. De diefstal op hun inkomen, die afhankelijk is van de hoogte van hun aanvullend pen sioen, varieert van 319 tot 125 gul den per maand. Zolang deze discriminatie - en ar tikel 1 van de grondwet verbiedt discriminatie op welke grond dan ook - in stand wordt gehouden is er iets goed mis in onze samenleving. Dan maakt het ook geen verschil of je door de hond van het rechtse ka binet Voorhoeve-Lubbers wordt ge beten of door de kater van het cen trum-rechtse kabinet van Kok-Lub- bers. G. Beurse Strawinskypad 118 2324 DB Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16