Projectgroep in actie tegen oHeververvuiling Vredesmonument moet voor dodenherdenking klaar zijn Meningsverschillen over tijdelijke huisvesting jeugd- en jongerenwerk Leiderdorp beslist nog niet over economisch anti-apartheidsbeleid Woede over WD-voorstel om scouts te laten wijken voor woonwagenkamp PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 16 JANUARI 1990 Man vindt verloren hartpiUen zelf terug WASSENAAR - De Wassenaar- der die zondag of maandag een flesje met hartpiUen verloor, heeft de gevaarlijke medicijnen zelf teruggevonden. Het ging om een bruin, flesje met het label van een plaatselij ke apotheek waarin ongeveer tien kleine, witte tabletten zitten van het merk Nitrostat. Vooral bij kinderen kan inname van de piUen leiden tot een shock of be wusteloosheid. Na enig speuren vond de eigenaar vanmorgen zelf zijn pillen terug en hoefde de regionale omroep niet langer oproepen te doen. W assenaarders klagen over stil afschaffen van goedkoop tarief WASSENAAR - Wassenaarders hebben bij PvdA-raadslid H. Gou- looze geklaagd over het plotseling afschaffen van het goedkope tarief voor elektriciteit tussen twaalf en twee uur overdag. Gisteravond, tij dens de vergadering van de raads commissie voor economische zaken en financiën, wilde het raadslid op heldering van VVD-wethouder C. Barning. Goulooze had zich vooral ge stoord aan een folder van het ener giebedrijf EWR, waarin 'tussen neus en lippen door' in twee regel tjes werd medegedeeld dat het goedkope tarief voor tussen de mid dag is opgeheven. Veel mensen die elektrisch koken doen dat in die uren, omdat het goedkoper is. Meestal hebben deze mensen een aparte meter voor het zuinige tarief, zodat zij gestimuleerd worden zui nig met energie om te springen, zo redeneerde het raadslid. Wethouder Barning hield een lang verhaal, waarin hij uiteenzette dat de EWR vanwege hoge inkoop prijzen niet anders kon doen dan het goedkope dagtarief afschaffen. Daar kwam bij dat de 'aanpassing' mede op verzoek van het ministerie van economische zaken is geno men, om tot een landelijk uniforme regeling te komen. Goulooze was te vreden met de uitleg van de wet houder, maar hij bleef erbij dat de voorlichting van het energiebedrijf tekort is geschoten. Schapendoes of herdershond bij kunstschapen? ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude stelt 10.000 gulden beschikbaar als bijdrage aan een vandalisme- bestendig schaap in woonwijk De Goede Herder aan de Rijn dijk. Bouwer Noorlander be taalt twee andere 'kunstscha pen' en een hond. Onduidelijk is nog of de groep schapen ge zelschap krijgt van een her dershond of van een schapen does. Gisteravond bracht de raadscommissie voor financi-' ën een positief advies uit aan B en W, nadat de commissie wel zijn dat al eerder had gedaan. De in bronzen beelden gespe cialiseerde Zoeterwoudse kunstenares Gerda van de Bosch wil voor de wijk een groepje schapen met een hond maken. In november vorig jaar heeft zij een offerte gedaan, waar over thans nog wordt onder handeld met de firma Noor lander, de bouwer van de woonwijk. De gemeenteraad van Zoeterwoude buigt zich volgende week over de kwes tie. Zoeterwoudenaar mag niet tijdelijk wonen in caravan DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Een caravan die is gestald op een boerenerf aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude mag niet als woning worden gebruikt. Dat is in strijd met het bestemmingsplan. De voor zitter van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State steunt de ge meente in haar eis dat de caravan wordt ontruimd. De bewoner van het mobiele va kantiehuis heeft zich op het erf van zijn vader geïnstalleerd in afwach ting van de bouw van een bedrijfs woning elders aan de Weipoortse weg. Het ziet er echter niet naar uit dat hij voor de bouw van zijn nieu we huis spoedig een vergunniifg krijgt. De Raad van State ziet dan ook geen aanleiding de situatie tij delijk te gedogen. CDA wil wachten op goedkeuring kabinet Raad Voorschoten moet nader onderzoek subsidiëren CDA Voorschoten wil geen bouwketen naast gemeentehuis VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense CDA-fractie wil dat de ge meente bekijkt of zij de drie tijdelij ke gebouwtjes voor het open jeugd- en jongerenwerk op het terrein van de Kimshoeve aan de Baden Po- wellweg kan neerzetten. De andere fracties hebben minder moeite met de beoogde plek naast het gemeen tehuis. Dat bleek gisteravond tij dens de commissie financiën in Voorschoten. Het CDA vindt de zogenaamde porto-cabins naast het gemeente huis een lelijk gezicht en vreest dat de tijdelijke oplossing langer zal du ren dan enkele maanden. Hierdoor zouden bouwplannen voor het ter- reintje worden doorkruist. Andere fracties zijn daar minder bang voor. De raad zou nu al kun nen vastleggen dat de gebouwtjes er slechts enkele maanden mogen blijven staan. Bovendien maakte wethouder J.D. van Dalen duidelijk dat de uiteindelijke bebouwing van het terrein, waar vooral woning bouw komt, nog wel een jaar kan duren. De andere fracties uitten hun twijfels over het idee van het CDA, omdat de Baden Powellweg te ver van het centrum zou liggen. Ver schillende raadsleden voerden aan dat het open jeugd- en jongeren werk een slechte start maakt wan neer de raad kiest voor een plek die de jongerenwerkers niet zien zitten. Wethouder J.D. van Dalen beloofde het CDA dat het voorstel in ieder ge val wordt bekeken. LEIDERDORP - De meeste fracties in de Leiderdorpse ge meenteraad willen de beslis sing over een economisch anti- apartheidsbeleid nog even uit stellen. Ze willen de gesprek ken afwachten tussen de LOTA (Lagere Overheden Tegen Apartheid) en het kabinet. Mi nister I. Dales van binnenland se zaken heeft een gemeentelij ke boycot van bedrijven die banden hebben met Zuid-Afri- ka, voorlopig verboden. PvdA, D66 en PPR/PSP ondersteu nen het voorstel van wethouder G.H.J. Keijzers om als LOTA-lid een voorkeursbeleid te voeren, maar vormen geen meerderheid in de gemeenteraad. Omwille van het CDA besloot de raadscommissie fi nanciën/economische zaken gister avond de zaak aan te houden. De WD is als enige mordicus tegen een boycot van bedrijven die ban den met Zuid-Afrika hebben. CDA-fractievoorzitter A. Roest zei aanvankelijk dat een voorkeurs beleid discrimineert, net als apart heid dat doet. Bij nader inzien wilde hij zich niet uitspreken tegen het voorstel van wethouder Keijzers. Wanneer het kabinet alsnog goed keuring geeft aan anti-apartheids- acties van de LOTA, dan wil de ..'Discri- i Dijkman) CDA-fractie haar standpunt her overwegen. Keijzers is de enige wethouder in het college die voor een voorkeurs beleid is. De andere twee wethou ders, mevrouw C.A. Huigen (WD! en J. den Boeft (CDA), zijn tegên. Het terrein i ligt komt hier n de scoutingvereniging Leif Erikson c x woonwagenkampje. Stenen bank in park Voorschoten wordt opgeknapt VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense raadscommissie financiën ging gisteravond unaniem akkoord met het uittrekken van een bedrag van 11.000 gulden voor het herstel van de stenen bank in het plaatselij ke Burgemeester Berkhoutpark. De bank, die in september werd vernield, is in 1937 bij de opening van het park door Voorschotense VOORSCHOTEN-"Kunnen we het industriëlen en middenstanders woonwagenkampje in de wijk Star aangeboden. De bank staat op de renburg met op de plek van de gemeentelijke monumentenlijst, scouts van Leif Enkson plaatsen?", De constructie van de bank zal vroeg VVD-fractievoorzitter J.W.E. straks steviger worden. De vormge- van der Poel zich gisteravond af tij- ving van de bank wordt niet aange- dens een gecombineerde tast. i de Voorschotense Rouwkooplaan. Als het aan de VVD Voorschoten blijft bij locatie in hart nieuwe wijk WD denkt dat de scouts, die nu een plekje hebben achter het bedrij venterrein aan de Rouwkooplaan, kunnen verhuizen naar de kop van de ijsbaan aan de Nicolaas Maeska- de. sievergadering in Voorschoten. De PvdA Wassenaar bij verkiezingen aangevoerd door kersvers raadslid De WD vindt het voorstel kampje midden in de nieuwe wijk tussen Vliet, klooster Bijdorp en Veurseweg te plaatsen 'nogal onge lukkig'. "Het is niet onze bedoeling üitJDaar durfden dat het kampje in een duister bosje tussen Leidschendam en Voorscho ten wordt weggestopt, maar we vin den dat de integratie tussen bewo- Die mensen hebben ook behoefte aan hun eigen bedoening", aldus Van de Poel. De andere fracties trokken fel van leer tegen het liberale voorstel. Ze voerden aan dat de gemeente de be- slissing over een tweede kampje al jaren voor zich uit schuift. "Ik vind het gênant om te zeggen, maar we kwamen uiteindelijk op deze plek wel, want daar woon<^e n°6 niemand die kon pro- testeren", aldus raadslid mevrouw E.J. Mulder (D66). F.J.M. ten Have (CDA) was vooral i woningen en woonwagens bang voor uitstel en meende dat de WASSENAAR-Een klein jaar nadat hij raadslid werd, is de 36-jarige Was-' hier wel erg ver wordt doorgevoerd. scouts niet zomaar ergens anders senaarder J. van Noort benoemd tot lijsttrekker van de plaatselijke PvdA- kunnen worden gehuisvest. Van de afdeling. Deze snelle promotie werd mogelijk gemaakt doordat wethouder AANRIJDING - Een 6-jarige fietser Poel wierp tegen dat ook de defini- J.C.M. Greep en fractievoorzitter H.J. Goulooze zich niet herkiesbaar stel- uit Voorschoten is gistermiddag tieve aanwijzing van de gekozen len. Voordat Van Noort in de gemeenteraad kwam was hij vele jaren actief in de partij en de bouw- en houtbond FNV. Evenals de nummer twee, H. Hupkes, is hij geruime tijd voorzitter geweest van de plaatselijke PvdA-af- deling. De nummer drie, mevrouw B. Breddels; is vooral actief geweest bij de Rooie Vrouwen. Kandidaat nummer vier, J. Mennema, was raadslid in Voorschoten en maakte deel uit van de Rijnmondraad. J. Jonkers staat vijfde, A. Hoogendijk zesde, H. van der Kwaak zevende, J. Stegeman achtste, mevrouw D. van Rijssel negende en mevrouw P. van den Dool tiende op de lijst. In de huidige gemeenteraad bezet de partij drie zetels en is de wethouders tevens spreekbuis van de eenmansfractie van D66. Het viertal aan de top van de kandidatenlijst is stuk voor stuk bereid wethouder te worden, maar over echte wethouderskandidaten wordt nog niet gesproken. Na de verkiezingen moet daar duidelijkheid over komen. Starrenburg lang kan du- bezwaren in- automobiliste uit Voor- dienen tegen het kampje, ver de Juliana van Stol- Wethouder Van Dalen denkt dat licht gewond geraakt bij ding. Om ongeveer kwart reed schoten berglaan, waar zij ter hoogte van de de huidige procedure, waarbij de Wijngaardelaan stopte om voorrang gemeente vooruitloopt de fietser. Deze bestemmingsplan, in ieder stopte ten onrechte zelf ook, waarna geval minder tijd in beslag zal i beide weggebruikers tegelijkertijd "Ik weet bovendien in Voor wilden doorrijden. De fietser kwam schoten geen andere plek ten val en raakte licht gewond aan gen woonwagens kunnen komen, de pols. Nainhet AZLtezijnbehan- tenzij je ze neerzet in het Burge- deld kon hij dezelfde middag nog meester Berkhoutpark of zo''. Voor naar huis. dat laatste idee voelde niemand iets. VOORSCHOTEN - Om de olievervuiling onder de flat aan de Voorschotense Tsjaikovskilaan snel en effi ciënt te kunnen bestrijden, hebben gemeente, provin cie, milieu-inspectie, bewo ners en basisgezondheids dienst een projectgroep op gericht. De projectgroep be geleidt het nadere onder zoek en moet ervoor zorgen dat bewoners zich niet lan ger afgescheept voelen met slechte informatie en halve maatregelen. Het advies- en onderzoeksbureau IWACO, dat vorige maand het ori ënterende onderzoek verrichtte, zal binnenkort aangeven hoe duur het volgende onderzoek wordt. Volgen de maand kan de gemeenteraad dan het benodigde geld op tafel leggen. Elf weken daarna zal duidelijk zijn of de vervuiling kan worden aangepakt met eenvoudige maatre gelen, zoals het oppompen van ver vuild water, of dat er ingrijpende maatregelen nodig zijn. Wanneer er echt moet worden afgegraven, kan het vele jaren duren voordat de pro vincie het sein op groen zet. "Op het meerjarenschema van de provincie zou dit project laag sco ren", aldus milieuwethouder J. Vis ser over de vondst van 15 tot 25.000 liter lichte huisbrandolie in de kruipruimte onder de flat en de grond aan de kop van de flat. Samen met sprekers van de provincie, de basisgezondheidsdienst en het ad vies- en onderzoeksbureau, gaf hij gistermiddag een persconferentie in het gemeentehuis. Samen be toogden de woordvoerders dat de vervuiling geen direct gevaar ople vert voor de volksgezondheid. Luchtmetingen leverden nauwe lijks meetbare hoeveelheden vluch tige verbindingen op„het drinkwa ter dat door koperen leidingen loopt is volgens de Energie Voorziening Rijnland niet verontreinigd en di rect contact met de vervuiling is on waarschijnlijk omdat de olie 40 cen timeter onder de grond en de beton nen bodem van de flat zit. Daar komt nog bij dat stank en smaak van olie gebruikers tijdig waar schuwt voor het gevaar, aldus W. Bronkhorst van de basisgezond heidsdienst. Onrust Snel optreden is desalniettemin ge wenst omdat de verschillende par tijen graag de onrust bij bewoners willen wegnemen en een verdere verspreiding van de verontreini ging willen voorkomen. Een drup pel olie kan duizend liter water ver pesten en de provincie sluit niet uit dat het grondwater in de buurt ooit moet worden gebruikt voor de drinkwatervoorziening. Bij het komende onderzoek wil IWACO precies aangeven tot waar de vervuiling loopt, hoe de bodem is opgebouwd en welke risico's er zijn voor mens en dier. Boringen tot tien meter diepte zijn standaard, maar wanneer blijkt dat de vervuiling dieper zit, gaan de onderzoekers verder de grond in. IWACO wil tot 15 meter van de flat boren en ook de aangrenzende Mozartflat en Chop- inflat worden niet vergeten. Een vervuiling kan door verschil lende partijen worden aangepakt. Als de provincie het doet, volgen na het oriënterende onderzoek een na der onderzoek en een saneringson derzoek. Het saneringsplan en de uiteindelijke sanering laten dan ge ruime tijd op zich wachten. Als eige naren of vervuilers zelf aan de slag gaan, kan de verontreining - onder toezicht van de provincie - vrij snel worden opgeruimd. De Voorschotense variant zit tus sen de twee andere varianten in. Voor de 100.000 gulden die de ge meente toch al kwijt is aan de ver vuiling, kan ze versneld aan de slag, in overleg met de provincie en ande re betrokkenen. Op de donderdag voor kerst, een week na de olie vondst, werd het eerste onderzoek verricht en kort daarop werd 88.000 liter verontreinigd water weggezo gen uit de kruipruimte. Omdat ook gewoon grondwater werd wegge haald, werd de operatie tot nader or der stilgelegd. Oorzaken Onduidelijk is nog hoe de vervui ling is veroorzaakt, maar de wet houder heeft drie mogelijke verkla ringen. Een: nadat de olietank in 1985 met zand is gevuld, heeft een tankbedrijf alsnog olie bijgevuld. Twee: de leidingen onder de flat hebben jarenlang gelekt. De derde verklaring is een combinatie van de eerdere twee verklaringen en lijkt 'favoriet': in de vulleiding zit rede lijk verse olie, terwijl de olie onder de flat wel twintig jaar oud kan zijn. Volgens Visser maken paperas sen niet duidelijk of de leidingen hebben gelekt. 10 tot 15.000 liter huisbrandolie zou nog geen tien procent van het jaarverbruik uitma ken en een vergelijking met de aan grenzende flats was voor 1979 niet mogelijk. In die periode betaalden bewoners één bedrag voor huur, energie, water en andere kosten en werd geen aparte administratie bij gehouden. De ervaringen in de Tsjaikovskil aan kunnen voor de gemeente aan leiding zijn ook elders te gaan con troleren, zo liet de milieuwethouder gistermiddag weten. Gisteravond belegde hij een voorlichtingsavond voor bewoners van Tsjaikovskiflat, Mozartflat en Chopinflat. Zijn ge meente verwacht dat alle eigena- renverenigingen van deze flats zit ting nemen in het projectteam. Onder de Voorschotense Tsjaikovskiflat, op de voorgrond van de foto, Ook onder de Chopinflat, linksachter, wordt de bodem onderzocht. Wethouder Leiderdorp zet vraagtekens bij politieke eis LEIDERDORP - Het vredes monument in Leiderdorp moet voor 4 mei klaar zijn. Dat is een grote wens van alle politieke partijen. "Als de wil er is, is het mogelijk die datum te halen", zei CDA-raadslid A. Roest gis teravond namens alle fracties tijdens de raadscommissie fi nanciën. Wethouder G.H.J. Keijzers (PvdA) denkt d^ar anders over. Volgens hem is het technisch niet haalbaar om voor dodenherdenking een kunstwerk te plaatsen aan de zuid zijde van de voormalige begraaf plaats van de hervormde kerk aan de Hoofdstraat. Ook is hij het niet eens met de keuze van de meeste fracties om het herdenkingsmonument te laten ma ken door de Leiderdorpse kunste naar Rien van der Nat. De gemeente komt namelijk niet in aanmerking voor provinciale subsidie als de op dracht aan éen kunstenaar wordt verstrekt. Het college wil daarom al le kunstenaars uit de regio laten meedingen naar de opdracht. De VVD verzet zich om een andere re den tegen het nomineren van Rien van der Nat. Deze partij wil alle Lei derdorpse kunstenaars een kans ge ven een goed idee voor het monu ment aan te dragen. Het financiële argument van B en W vond geen weerklank bij de frac ties. "Het oude voorstel van ons moet gehandhaafd blijven", aldus Roest. "Alle partijen in de gemeen teraad zijn het daar over eens. Ik denk wel dat het kunstwerk niet te duur mag zijn vanwege het mislo pen van de provinciale subsidie. Ik denk dan aan een bedrag van onge veer 20.000 gulden". DINSDAG 16 JANUARI Alphen jaarvergadering Land- en Tuin- bouwbond voorafgegaan door oogstdankviering in café 't Veen in Roelofarendsveen, aanvang 19.30 uur. dia-avond over de natuur in Peru in de Goede Herderkerk, aanvang 20.00 uur. spelmiddag voor ouderen in dienstencentrum - Westerhove, aanvang 14.30 uur. Oort door het FNV, in De Lan taarn, Haven, aanvang 20.00 uur. jaarvergadering Katholiek Vrouwengilde, Katwijk sporten voor mensen met Ast ma en Cara in sportzaal Boorsma, Zwanenburg 61, onder deskundi ge leiding van een fysiotherapeu- Koestal/Overdum, aanvang 20.00 Leiden Leidse Schouwburg, Jazz on Scale van 'Djazzex", aanvang 20.15 uur. Noordwijk bingo-avond in 't Vuurschip, Nieuwe Zeeweg 27, aanvang 20.00 uur. lezing van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde afd. Noordwijk, over 'Nutti ge en schadelijke insecten in de tuin', in het buurthuis aan de Hoofdstraat 1aanvang 20.00 uur. voorlichtingsbijeenkomst herin richting Zeeheldenkwartier in Dienstencentrum "t Trefpunt, Schoolstraat 2a, aanvang ?0.00 Noordwijkerhout s'oos-middag van de K.B.O., af deling Centrum in ontmoetings ruimte De Schelft, van 13.30 tot thema-avond "Bestrijdingsmid delen', in de grote zaal van de Schelft, met video, aanvang 20.00 Valkenburg Openbare Commissievergade ring Openbare Werken en Sport en Welzijn. Aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Voorschoten open huis bij Exultate Deo in gebouw 'De Werf' tegenover AH, WOENSDAG 17 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36, van 18.30 tot 19.30 uur. bijeenkomst Jonge Socialisten in café Querelle. aanvang 20.00 uitverkoop van kleding in buurt huis Westerhaven aan de Emma- laan, aanvang 19.30 uur. Hillegom bijeenkomst NCVB mmv Mevr. Kompinga over de vroedvrouwen school in Bangla Desh, handwerk- school, Kerkplein, aanvang 20.00 Katwijk klaverjassen en jokeren bij Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 20.00 uur. koppelklaverjassen bij Molen wijk, aanvang 20.30 uur. Nederlandse Spoorwegstations met dia's, in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg, aanvang 20.00 Borstvoeding Groep Leiden houdt een voorlichtingsavond over alles wat met borstvoeding samenhangt, Noni Verschoor, Burgsteeg 10a, 20.15 uur. Leidse Schouwburg, 'Geboren Vrienden', musical van Willy Rus sell, aanvang 20.15 uur. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Vereniging Centraal

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14