Nijpend tekort aan leraren 'Geweldig om in Leiden aan nieuw onderzoek te werken Bio-boeren schorten him dreigement op (Dub ilicmus; Kwik mag niet langer door spoelbak Leidse tandarts Grote verwarring over aantal dak- en thuislozen in Leiden Ministerie zou onzorgvuldig zijn geweest met vergunningen Onderwijs in gevaar door negatief imago van het vak DINSDAG 16 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 13 Nog half jaar subsidie DEN HAAG De bio-boeren hebben hun dreigement om de heffing aan het Landbouwschap in te trekken opgeschort. Hier toe besloten zij, nadat het minis terie van landbouw liet weten nog een halfjaar subsidie te zul len verstrekken. In die tijd moet duidelijk worden hoe het Land bouwschap de belangen van de bio-boeren denkt te behartigen. De bio-boeren kwamen in de cember vorig jaar in opstand. Het departement meldde toen dat het Platform Biologische Landbouw niet meer op subsi die hoefde te rekenen. Een fi nanciële injectie waardoor het platform twee jaar lang in stand kon worden gehouden. De mededeling van het minis terie schoot de bio-boeren in het verkeerde keelgat. Vandaar ook dat de actiebereidheid groot was. De boeren hadden het ge voel met lege handen te staan in de strijd voor een goede zaak. Omdat het Landbouwschap weigerde de coordinator, die in zijn eentje het platform beman de, in dienst te nemen, kreeg de man ontslag. Voorlopig is dat nu ingetrokken. 16 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Openbare inrichtingen te Lei den. Kosteloos zijn te bezichtigen. Het Museum van Natuurlijke Historie, Rapenburg 28, alle werkdagen van 10 tot 4 uren. Van 1 Mei tot 31 Oct. ook des Zondags van 12 tot 3 uren. Het Etnographisch Museum, Afd. Oost-Indië en Australië. Hoog- ewoerd 108Maandag. Woens dag en Vrijdag, van 12 tot 4 uren. - Afd. China en Japan, Ra penburg 71, Dinsdag, Donder dag en Zaterdag, van 12 tot 4 uren. Het Stedelijk Museum van schilderijen en Oudheden, in de Lakenhal, Oude Singel 32, des Zondags van 12 tot 4 uren koste loos, op werkdagen van 10 tot 4 uren a 10 cents per persoon. De Academietuin is alle werkdagen kosteloos toegankelijk. Zij. die de kassen willen zien. melden zich daartoe bij den portier aan. die hun geleide bezorgt, terwijl voor wandeling in den tuin geen geleide noodig is. Vijftig jaar geleden: De minister van sociale zaken heeft het volgende verklaard: "Al geniet een niet onbelangrijk aantal arbeiders vacantie, alge mene practijk is het nog geens zins, terwijl ook niet is te ver wachten, dat het dit zonder over heidsbemoeiing binnen af zien- baren tijd zal worden. In tal van bedrijven, waaronder er ook zijn, waar vacantie als zeer noodzakelijk moet worden be schouwd, hebben de organisa ties der werknemers niet vol-, doenden invloed om een alge- meene regeling ten deze tot stand te doen komen. In verband hiermede ben ik van oordeel, dat voor vacantie een wettelijke re geling dient te worden bevor derd". Dr. Max Euwe heeft den schaaktweekamp tegen Paul Keres met 7 112 tegen 6 1/2 verlo ren. Euwe won de laatste partij in het Amsterdamsche Schaak huis na 61 zetten. Huisartsen: veel vragen over aids, vaak om patient gerust te stellen LEIDEN Vermoedelijk nog dit jaar worden tandartsen in Leiden verplicht amalgaamresten op te vangen en in te leveren voor verwer king. Amalgaam wordt gebruikt om kiezen te vullen-en bevat voor het milieu uiterst schadelijke kwik. Dat Gebitsproblemen In het Leidsch Dagblad van 12 janu ari staat op de voorpagina een arti kel met de kop 'Gebitsproblemen bij bijna alle bejaarden'. Het artikel begint: 'Bijna alle mensen van 65 jaar en ouder hebben problemen met hun kunstgebit. Bij 94 procent is behandeling nodig'. Het artikel gaat over een onder zoek dat drs. C. de Baat heeft ver richt in, let op, drie verpleeghuizen. Nu is het in Nederland zo dat 90 pro cent van alle mensen boven 65 jaar gewoon zelfstandig woont, zeven procent woont in een verzorgings huis, twee procent in een verpleeg huis en een procent verblijft tijde lijk in een ziekenhuis. Nu kun je natuurlijk niet bepaald gegevens, die je gevonden hebt in een onderzoek onder die twee pro cent verpleeghuispatiënten veral gemeniseren naar al-le 65-plussers en beweren dat de conclusies uit het onderzoek ook voor hen gelden. Dat is toch iets te simpel geredeneerd. De Baat doet dat dan ook niet. Die zegt volgens het artikel: 'Deze groep is redelijk representatief voor alle bewoners van verpleeghuizen in Nederland'. De journalist mnaakt er dan maar eventjes van dat deze groep repre sentatief is voor alle 65-plussers in Nederland. Ik vind dit een sterk staaltje van onzorgvuldig omgaan mnet informatie en ik hoop dat u het artikel zult rectificeren. Trijntje Pols Rijndijkstraat 21. Leiden (Morgen plaatsen wij een interview met drs. De Baat op deze pagina. Red.) verdwijnt nu vaak via de spoelbak van de tandarts in het riool. In een middelgrote gemeente kunnen de lozingen oplopen tot 80 kilo kwik per jaar. In heel Nederland gaat het om tonnen per jaar. Volgens het hoofd van de directie milieu in Leiden, G. in 't Veld, is het wachten op een door de provincie aangewezen afvalverzamelaar die de schadelijke stof bij de tandartsen ophaalt. Dat is een voorwaarde om de tandartsen te kunnen verplich ten tot het verzamelen van de scha delijke stof. Hiervoor moeten de tandartsen een filter in hun spoel bak aanbrengen. De kosten van inzameling en ver werking komen voor rekening van de tandarts. Overigens kunnen milieubewuste tandartsen het amal gaam nu ook al kwijt bij afvaldepots of verwerkingsbedrijven, maar In 't Veld weet niet of dat ook daadwer kelijk gebeurt. Te zijner tijd moet een voorlich tingscampagne van de directie milieu de tandartsen duidelijk ma ken dat het lozen van amalgaam niet langer is toegestaan. Nog niet duidelijk is of deze maatregel be perkt blijft tot alleen de gemeente Leiden. Leiden tracht samen met Alkemade. Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude een regionaal milieubeleid te voeren. Wellicht kunnen ook deze tandart sen hun amalgaam straks meege ven aan een ophaaldienst. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Twaalf inzamelaars van afgewerkte olie hebben bij de Raad van State schorsing gevraagd van de door het ministerie van VROM voorgestelde maatregel om de inzameling in han den te geven van zes in plaats van 18 bedrijven. De maatregel stuit op grote bezwaren van de bedrijven die buiten de boot vallen, zo bleek gisteren tijdens een zeer langdurige hoorzitting bij de Raad van State. De Raad van State doet over zes we ken uitspraak over het verzoek. Intussen gaat de inzameling van olie op de oude manier door, aldus directeur Van Vliet van het Zoeter- woudse bedrijf Laura, ëén van de zes die het ministerie heeft aange wezen. De zes bedrijven mogen ie der in twee van de zes door VROM LEIDEN/LISSE Hoeveel dak- en thuislozen herbergt Leiden nu eigenlijk? Onderzoe kers van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zeggen dat het er niet meer zijn dan 65. Maar de Basisgezondheids dienst (BaGD) in Leiden meldt dat het zeker om 500 mensen gaat. Afgaande op cijfers van het Landelijk Vrijzinnig Pro testants Centrum in Utrecht zou hun aantal zelfs tussen de 1000 en 1500 liggen. Verwarring dus. De VNG ver richtte, in opdracht van het mi nisterie van WVC, in 40 gemeen ten - waaronder Leiden, Lisse en Waddinxveen - onderzoek naar de vraag hoeveel dak- en thuislozen er in Nederland zijn. Volgens de onderzoekers van de VNG zou dat cijfer voor het hele land tussen de 17.500 en 24.200 liggen, terwijl het LVPC aan merkelijk hoger uitkomt: 200.000. Het onderzoek van de VNG, dat gisteren werd gepubliceerd, geeft aan dat zich van dit aantal naar schatting tussen de acht duizend en elfduizend dak- en thuislozen in de vier grote ste den bevinden. In gemeenten bepaalde delen van het land actief zijn; elk bedrijf krijgt in één van die gebieden de plicht afgewerkte olie op te halen. De kleine bedrijven die moeten verdwijnen menen dat het ministe rie bij de toewijzing van de vergun- ningn naar willekeur heeft gehan- met een inwonertal tussen de 60.000 en 200.000 bivakkeren to taal zo'n 6000-7000 thuislozen. Kleinere plaatsen kennen, ver houdingsgewijs, weinig daklo- De VNG signaleert een toena me van nieuwe groepen thuislo zen. Zo is er sprake van een stij ging van het aantal thuislozen met psychiatrische problemen, drugsverslaafden en jongeren. Ook het aantal thuisloze vrou wen zou zijn toegenomen. Be halve voor de mensen die met psychiatrische problemen kam pen, zijn er voor deze 'nieuwe thuislozen' weinig opvangmo gelijkheden in de bestaande in stellingen. De onderzoekers constateren dat alleen de grote steden en in mindere mate de middelgrote plaatsen een beleid voeren rond de problematiek van de dak- en thuislozen. Registratie van dak lozen komt sporadisch voor. Van de gemeenten die meededen aan het onderzoek verstrekken er niet meer dan veertien een geregelde financiële bijdrage aan de opvang van thuislozen. De situatie in Leiden is niet geweldig. Jan de Nooij, arts al- deld. Het ministerie zou zich vol gens hen hebben laten leiden door onduidelijke criteria en eisen stel len waaraan een kleine ondernemer in redelijkheid nooit zou kunnen voldoen. Verder achten zij het een groot bezwaar dat de betrokken be drijven geen schadevergoeding krijgen. gemene gezondheid bij de BaGD, zegt dat er in de Sleutel stad nooit écht onderzoek op dit terrein is gedaan. De Nooij, die zich het lot van deze mensen aantrekt, vertelde vanmorgen dat het probleem zich verdekt afspeelt. De échte zwervers, van wie de politie er zo'n honderd kent, zijn er vooral in de zomer maanden. 's Winters trekken ze niar de grote steden waar ze een dak boven hun hoofd hopen te vinden. Waarmee De Nooij direct het probleem voor de dak- en thuis lozen in Leiden aankaart. Hulp verlening, constateert de BaGD-arts, is er voldoende, maar wat ontbreekt is een soort sociaal-pension waar deze mensen kunnen worden opge vangen als dat gewenst is. Nog dit jaar komt er in Leiden een onderzoek op gang waaruit moet blijken hoe groot het pro bleem rond de dak- en thuislo- Meevallen zal dat niet. Pas als er wat aan de hand is, als de 'zwerver' overlast als bedelen bezorgt, komt de politie eraan te pas en vervolgens de BaGD voor lichamelijk onderzoek. Ook de ondernemers die wél mo gen doorgaan zijn niet tevreden met de regeling: een bedrijf dat nu in het hele land actief is moet zich beper ken tot twee delen van het land. En dat zou, aldus de bedrijven, wel eens de ondergang kunnen beteke- Een aantal autobedrijven heeft te vens bezwaar gemaakt. Bij hen leeft de angst dat de keuze uit maximaal twee inzamelbedrijven zal leiden tot een verhoging van de prijzen. Volgens het ministerie is in deze bedrijfstak echter sprake van over capaciteit en een laag rendement, wat de voortgang van de inzameling in gevaar zou brengen. Daarom wordt, aldus een woorvoerder, een terughoudend vergunningenbeleid gevoerd. UTRECHT Huisartsen in de pro vincies Zuid-en Noord-Holland en Utrecht worden vaker geconfron teerd met vragen over aids dan hun collega's elders in het land. In het hele land heeft meer dan 80 procent van de huisartsen in het afgelopen jaar op het spreekuur vragen over de ziekte gekregen. Gemiddeld ko men vragen over aids jaarlijks drie tot vier keer per praktijk voor. Ook buiten de grote steden en de beken de risicogroepen leven veel vragen over aids. Dit blijkt uit cijfers van de lande lijke Continue Morbiditeits Regi stratie van het Nederlands instituut voor onderzoek van de eerstelijns gezondheidszorg (Nivel). In de uit komsten zijn aids-tests voor verze keringsmaatschappijen en consul ten van seropositieve patiënten bui ten beschouwing gelaten. De vragen komen vooral van mannen (63%) tussen de 20 en 45 jaar met een concentratie in verste delijkte plattelandsgemeenten met minder dan 100.000 inwoners in de genoemde drie provincies. Aanmer kelijk minder vrouwen (37%) infor meert de risico's rond aids. De huis artsen kunnen meestal volstaan met het geven van informatie. In ruim 40 procent van de consulten laat de huisarts 'meestal ter gerust stelling' een aids-test uitvoeren. Driekwart van de vragen komt van mensen met risicovol gedrag, zoals wisselende heteroseksuele contacten en contact met prostitu ees. De overige vragen hebben be trekking op overdracht via niet- seksuele contacten en bijvoorbeeld bloedtransfusies in het buitenland. De bekende risicogroepen (homo seksuele mannen en drugsgebrui kers) blijken minder vaak met vra gen naar de huisarts te stappen. Het Nivel veronderstelt dat zij hun ei gen kanalen hebben of voldoende op de hoogte zijn door de landelijke aids-campagnes. Inzamelaars afgewerkte olie voor Raad van State: Meester Kees van der Voort van groep 8 van de openbare Teldersschool in Leiden. De komende jaren krijgt ook deze gemeente te maken met een tekort aan leerkrachten, zo is de verwachting. «foto wim Dijkman) Dr. Van Dishoeck verwisselt Californië voor universiteit Dc Leidse universiteit herbergt tenminste vier briljante onderzoekers. De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) heeft hen beloond met een 'pioniersubsidie'. Het viertal ontvangt tot 1994 in totaal ruim zes miljoen gulden. Geld dat wordt besteed aan projecten waarvan NWO grote internationale verwachtingen heeft. Landelijk ondersteunt NWO twaalf onderzoekers die als bijzonder talentvol worden beschouwd. De vier Leidse wetenschappers die dc komende jaren steun ontvangen zijn: prof. dr. F.P. van Oostrom (1,8 miljoen), dr. H.J. Tanke (1,6 miljoen), prof.dr. M.H. van I Jzendoorn (1,55 miljoen) en dr. E.F. van Dishoeck (1,1 miljoen). Een gesprek met de eerste bolleboos, dr. Ewine van Dishoeck. LEIDEN - "Als ik die subsidie van het NWO niet had gekregen, was het voor mij een stuk minder aantrekkelijk geweest om mijn huidige baan bij het Californian Institute of Technology op te ge ven en naar Leiden te komen. Ik heb het hier enorm naar mijn zin en ik werk met een' fantastisch team. Maar aan de andere kant, het is natuurlijk ook geweldig om in Leiden voor een periode van vijfjaar aan een nieuw onderzoek te kunnen \verken". Dr. Ewine van Dishoeck meldt vanuit Californië dat ze 'zeer aan genaam verrast' is over de 1.1 mil joen gulden, die het NWO be schikbaar heeft gesteld. "Of ik het had verwacht? Nee, niet hele maal", meldt ze bescheiden. "Maar het is een hele mooie start voor het project in Leiden". door Wim Wegman Van Dishoeck, die sinds 1984 in de Verenigde Staten werkt, heeft het geld gekregen voor een onder zoek naar chemische reacties in de ruimte tussen de sterren. "Die reacties zijn absoluut niet te ver gelijken met wat hier op aarde plaats heeft. De interstallaire ruimte is namelijk ongelooflijk ijl. Er zijn daar dichtheden van tien miljoen tot tien miljard deel tjes per kubieke meter. Ter verge lijking: de dichtheden op aarde zijn een miljoen keer een miljard maal hoger". "Door die enorm lage dichthe den zijn daar processen mogelijk die op aarde nooit kunnen plaats hebben. Het doel van het onder zoek is nu om te kijken welke pro cessen dit zijn en hoe ze precies verlopen". De experimenten heb ben voor een belangrijk deel ove rigens gewoon op aarde plaats. Dr. Van Dishoeck heeft een aan tal computerprogramma's ont wikkeld waarmee het gedrag van moleculen in een zeer ijle ruimte kan worden nagebootst. De uitkomsten van die compu terberekeningen worden later aan de praktijk getoetst. Met opti sche telescopen en zogeheten submillimeter-telescopen - appa raten die een bepaalde soort ra diostraling kunnen opvangen - worden interstellaire gaswolken bekeken en de samenstelling er van gemeten. Waarna de onder zoekers dus een indruk hebben van de verschillende stoffen die er zijn gevormd. "Het aardige is dat de berekeningen die we tot dusver hebben gemaakt, heel aar dig overeenkomen met de zaken die we in de ruimte hebben ge vonden. Dat verwacht je niet meteen. Maar het is voor ons dus het teken dat we op de goede weg zijn". Het onderzoek van mevrouw Van Dishoeck moet duidelijk ma ken of de huidige theorieën over chemische reacties correct zijn. Voorts moet het instrumenten opleveren waarmee wetenschap pers een beter inzicht in de wer king van het heelal kunnen ver krijgen. "Sommige stoffen zeg gen namelijk iets over de tempe ratuur of de dichtheid die op een bepaalde plaats heerst. Het zijn, zeg maar, thermometers of druk meters. Dat soort gegevens zijn belangrijk wanneer je goed wil begrijpen hoe bijvoorbeeld de vorming van nieuwe sterren in zijn werk gaat". Het geld van het NWO wil dr. Van Dishoeck, die in mei in Ne derland terugkeert, deels aan wenden voor de aanschaf van een aantal microcomputers. De rest wordt besteed aan de salarissen van de medewerkers die ze nodig heeft voor haar onderzoek. Overi gens moeten mensen zich geen al te wilde voorstellingen maken bij de grootte van haar team. "Meer dan vijf of zes mensen zullen het uiteindelijk niet worden. Maar dat is al heel wat voor een groep die zich bezighoudt met theoreti sche chemie". LEIDEN/DEN HAAG - In het basis- en voortgezet on derwijs dreigt op korte ter mijn een schreeuwend te kort aan leerkrachten. In en kele grote steden blijkt het nu al uiterst moeilijk om leerkrachten te vinden, in Leiden en de kleinere regio gemeenten is de situatie nog redelijk. Het tijdelijk ver vangen van zieke leerkrach ten is al wel overal een pro bleem. Staatssecretaris Wallage van onder wijs verwacht halverwege de jaren negentig een tekort van 10.000 leer krachten op de basisscholen en 4000 in het voortgezet onderwijs. De oorzaak daarvan, denkt Wallage, zijn de bezuinigingen in het onder wijs die de afgelopen jaren plaats hadden. Salariskortingen en ontsla gen hebben het beroep van onder wijzer of leraar een negatief imago bezorgd. "Het ontbrak de mensen aan perspectief', aldus de staatsse cretaris. Met enige vertraging krijgt Lei den de komende jaren met dit pro bleem te maken, verwacht P. Pe ters. hoofd van de directie onder wijs van de gemeente. "Op dit mo ment hebben we in het basisonder wijs geen enkel probleem met het vervullen van vacatures. Er komen nog steeds enkele tientallen sollici taties op één vacature binnen. Wel blijkt dat er onvoldoende invallers voor zieke leerkrachten zijn. Het komt regelmatig voor dat we geen vervanger hebben". Het gebrek aan invallers wordt gezien als een voorteken van een dreigend tekort. Vaak waren het de pas-afgestudeerden die de eerste ja ren ervaring opdeden als invaller al vorens een vast dienstverband werd aangegaan. Het ontbreekt nu aan voldoende afgestudeerden. Watervrees In het voortgezet onderwijs is in Leiden wel een tekort aan leer krachten maar dat is volgens Peters al jaren het geval. Het probleem speelt bij de vakken wis- en natuur kunde en biologie. In deze sectoren betaalt het bedrijfsleven vaak meer dan het onderwijs. Juist vandaag wordt in Leiden de aantallen leerlingen in het basison derwijs voor het volgend schooljaar ('90-'91) vastgesteld. De verwach ting is dat er nieuwe leerkrachten moeten worden aangetrokken. "Over een maand gaan we werven. Dan zal blijken of er een probleem is", aldus Peters. Kleinere gemeenten als Alphen aan den Rijn en Katwijk hebben op dit moment ook nog geen proble men om aan de vraag aan leerkrach ten te voldoen. Maar ook hier wordt een tekort aan vervangers geconsta teerd. "Onze ervaring is bovendien dat ex-leerkrachten die opnieuw voor de klas willen nogal eens pro blemen hebben met de veranderin gen die de afgelopen jaren hebben plaatsgehad. Er is sprake van een gevoel van onzekerheid bij herin treders", zegt J. van Dam, hoofd van de afdeling onderwijs van de ge meente Alphen aan den Rijn. Herin treders zijn bij uitstek geschikt om op korte termijn een oplossing te bieden voor het dreigende tekort. Optimistisch In de gemeente Den Haag wordt ge studeerd op maatregelen die het leerkrachten extra aantrekkelijk moet maken om in deze stad te gaan werken. Net zoals aan het begin van de jaren tachtig zouden onderwij zers die in de Haagse binnenstad willen werken van de militaire dienst moeten worden vrijgesteld. Zij zouden verder gratis met bus en trein naar en van het werk moeten kunnen reizen. Den Haag wil de pedagogische academies aanschrijven over de grote werkgelegenheid in Den Haag. Liefhebbers zullen worden geholpen met het zoeken naar een huis. De korting van tien procent op het salaris van vervangers zou moe ten worden afgeschaft als ze in Den Haag gaan lesgeven. Wallage toonde zich gematigd op timistisch over de mogelijkheden de achterstanden in het onderwijs weg te werken. Daartoe zijn onder meer gesprekken gestart met de on derwijsbonden over onder meer de lage beloning en de arbeidsomstan digheden. Wallage vreest echter dat veel maatregelen onbetaalbaar zul len zijn. Het ministerie heeft dit jaar de be schikking over een half miljard ex tra maar dat geld wordt volgens Wallage vooral gebruikt voor het wegwerken van de vier-jarigen maatregel en het ongedaan maken van bezuinigingen bij de kleine scholen. Het ministerie van onder wijs start op radio en tv binnenkort een wervingsactie voor nieuwe leer krachten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13