TAD LEIDEN Verdachte vaten in Zijl blijven voorlopig liggen Dulfer: oorverdovend trash-metal Bewoners van Noordeinde willen verkeer afremmen Leidse Jongerenbeweging nu definitief opgeheven Gebouw van drukkerij Groen aan Langebrug te koop aangeboden s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JANUARI 1990 Relaxed geluid van State of Mind in The Duke Leids Jazzweek: Tough Tenors met Hans Dulfer en Boris van der Lek. Gehoord (eer ste deel) op 15 januari in De Waag. Tough Tenors morgen tijdens de kroegentocht m De Burcht. State of Mind. Gehoord op 15 januari in The Duke. State of Mind is vandaag in De Waag en morgen tijdens de kroegentocht in Huis de Bijlen. LEIDEN - The Rolling Stones be gonnen een aantal jaren geleden tijdens de Still liue-wereldtour- nee hun concerten met de klan ken van de jazzklassieker 'Take the 'A' train'. Gisteren draaiden tenorsaxofonist Hans Dulfer en zijn jeugdige Haagse evenknie Boris van der Lek het om. De eer ste seconden waren gewijd aan de Jagger/Richard-compositie Un der my thumb, en daarna pas 'Ta ke the 'A' train'. Van een echte tenorbattle was echter nauwelijks sprake. Want de anti-glamourboy Dulfer gaf aan Van der Lek en ook aan bege leidend gitarist Walter de Graaf alle ruimte. Geïmproviseerd werd er volop door de vijf musici. Daardoor waren stilering en rust van het aandeel in 'Lily was here' van dochter Candy, die overigens niet de van het programma afge voerde mystery guest bleek te zijn, gisteren ver te zoeken. Van der Lek en Dulfer zagen uiteinde lijk kans om een nummer dat nog in het begin een kort synchroon tenorsax-thema had, zodanig aan de begeleiding over te dragen dat er eerder een kruising van oorver dovende trash-metal en een vleugje rap, van Dulfer dat wel, ontstond. Vermenging van stijlen is Dulfer wel toevertrouwd, ook uiterlijk, als hij een halve seconde een aansteker oplicht en twee se conden een zwarte bril opzet alvo rens een vocaal blues-thema in te zetten. Maar dat iemand uit het publiek de groep in de pauze dui delijk maakte dat voor jazzbe- grippen het geluidsvolume gaan deweg in de kleine, volle Waag al le perken te buiten ging, was te recht. The Rolling Stones treden immers ook in een stadion op. Nee, dan was het big band geluid dat Dulfer en Van der Lek ook af en toe konden produceren me lie ver. En de Dulfer zoals hij in 'Going to the Mosk' van de Tröc- kener Kecks soleert, heb ik giste ren niet gezien. Misschien was juist daarom het relaxte geluid van State of Mind in The Duke zo'n verademing. Het etiket funkjazz dat deze groep heeft, bleek helemaal niet tot iets onduidelijks te leiden, maar tot een soort niet-commer- ciële Steely Dan/George Benson- achtige sound met aangenamere vocalen. Want het viertal instru mentalisten (Gitarist Martijn van Iterson, bassist Jeroen Koning, keyboardspeler Peter Krijnen en slagwerker Rob Elsenaar) blijkt in de Indonesische Diane Karran, in ons land aan het conservatori um studerend, een uitstekend zangeres gevonden te hebben, die nu al Amerikaanser zingt dan Ri ta Reys ooit heeft gedaan. Nieuwe composities van Koning vertolkt ze net zo gemakkelijk als een ge lijksoortige klassieker als Feel li ke makin' love. Het is geen zange res die van laag naar hoog uit haalt, daarom domineert ze niet en krijgt de begeleiding naast haar een volwaardige plaats, waardoor onevenwichtigheden in het programma als bij Dulfer en de zijnen konden worden verme den. EMIEL FANGMANN Onduidelijkheid over methode en de kosten LEIDEN - De verdachte va ten bij Zijloever blijven voorlopig nog liggen. De ge meente is er nog steeds niet uit hoe de vaten, die in het slib liggen verzonken, veilig uit het water kunnen wor den gehaald. Bovendien moet er tussen gemeente en provincie duidelijkheid ko men over wie de kosten van de schoonmaakoperatie be taalt. Volgens woordvoerder A. van den Berg van de directie milieu van de gemeente Leiden ziet het er niet naar uit dat het werk op korte ter mijn kan beginnen. De gemeente twijfelt nog tussen twee mogelijk heden om de vaten te verwijderen. Bij de eerste oplossing wordt het water uit de haven gepompt. Op dit moment wordt uitgerekend wat de invloed van een dergelijke ingreep is op de omgeving. De gemeente is met name bang dat het grondwater peil gaat zakken, wat gevaarlijk kan zijn voor de huizen in de omgeving. De andere optie is om de vaten weg te halen zonder dat de haven wordt leeggepompt. Van den Berg verwacht dat ge meente en provincie nog een aardig robbertje moeten vechten over de kosten van de operatie. "Indien het sanering is, moet de provincie er voor opdraaien. Maar de provincie zal wel zeggen dat het gewoon bouwklaar maken is van grond". De woordvoerder denkt dat beide par tijen elkaar ergens in het midden zullen vinden, hetgeen betekent dat de kosten worden gedeeld. De onduidelijkheid over de finan ciering betekent volgens Van den Berg waarschijnlijk dat het werk niet op zeer korte termijn wordt uit gevoerd. "De onderzoeken moeten nog worden afgerond en daarna moeten we om de tafel om de beta ling te regelen. Voordat we dan kun nen beginnen zijn we een hele tijd verder". Vorige maand sprak hij nog de hoop uit het werk in januari te kunnen starten. Tot op dit moment zijn zes vaten aangetroffen in de haven van de Zijl. Het is heel goed mogelijk dat nog een groot aantal andere vaten wordt aangetroffen dat in het ha- venslib is weggezonken. Het is nog altijd niet duidelijk of er ook volle vaten in de haven lig gen. Daarom is de berging een ui terst precies karwei. Geen juridische stappen tegen depot Roomburg LEIDEN De stichting Meerburg onderneemt geen stappen tegen de uitbreiding van het depot voor ver vuilde grond in Roomburg. Op het tweede gedeelte van de opslag plaats wordt grond gestort die af komstig is van de Zijloever. Het gaat daarbij om licht verontreinigde grond. Voor het storten van de grond moet eigenlijk worden voldaan aan de strenge voorwaarden van de ver gunning in het kader van de Afval stoffenwet. De provincie is echter niet van plan die strenge voorwaar den op te leggen nu het gaat om licht vervuilde grond. De stichting Meerburg heeft overwogen om die strengere voorwaarden af te dwin gen, eventueel via een kort geding. Volgens een woordvoerster van de stichting ziet Meerburg echter af van rechtsmaatregelen. "De maat regelen die de provincie wil opleg gen, zijn in onze ogen voldoende. Wij vinden het niet in het belang van de wijk om rechtsstappen te ne- LEIDEN - Bewoners van 'het Noordeinde willen dat de gemeente op korte termijn snelheidsbeper- kende maatregelen neemt en toe ziet op de handhaving van de maxi mum snelheid. Daarnaast moet de politie vaker gaan optreden tegen stoepparkeerders. Dat schrijft het Actiecomité Noo(r)deinde in een brief aan het college van B en W. Onlangs besloot het college om een eind te maken aan de proef met eenrichtingsverkeer op het Noord einde en de straat weer open te stel len voor twee richtingen. Een van de redenen was dat te veel automo bilisten de verkeerde richting in re den. Het comité meent dat de proef nooit een echte kans heeft gehad, omdat de controle van de politie schromelijk te kort is geschoten. Daarnaast is in de ogen van het comité de gemeente in gebreke ge bleven door de straat niet aan één richtingsverkeer aan te passen. Hierdoor bleef het volgens de Noordeindebewoners een halve maatregel. Het achterwege laten van maatregelen leidde tot burgelij- ke ongehoorzaamheid, zo meent het comité. Volgens de bewoners bleek bij tellingen dat per dag zo'n 600 tot 700 automobilisten de verkeersre gel aan hun laars lapten. Over hun klachten kregen de bewoners nau welijks gehoor bij de gemeente. Het herstellen van tweerichtings verkeer heeft in de smalle straat vol% gens de bewoners tot veel geluids-' en stankoverlast geleid. Daarnaast leidt het stoepparkeren tot vele ge vaarlijke situaties voor voetgangers en gehandicapten in invalidewa gens die over de straat moet gaan. Fietsers zijn eveneens regelmatig slachtoffer van bijna-ongelukken, zo schrijven de bewoners. Weer klachten over meeuwen LEIDEN De meeuwenoverlast in de omgeving van de Van 's-Gra- vesandestraat en Rooseveltstraat steekt weer de kop op. De bewo nerscommissie heeft de gemeente in een brief nogmaals gevraagd om stappen te ondernemen. De directie milieu van de ge meente heeft vorig jaar maatregelen aangekondigd om overlast te bestrijden. Zo z ant-conceptiepil vo worden gestrooid om te voorkomen dat de dieren zich voortplanten. Ook kondigde de gemeente aan een kooi te plaatsen waarmee die meeu wen kunnen worden gevangen. Een woordvoerder van de direc tie milieu kan nog niet zeggen wan neer de meewenkooi wordt ge plaatst. Er worden momenteel nog experimenten mee gehouden. De kooi wordt zo geconstrueerd dat de dieren wel naar binnen kunnen vlie gen, maar door de kabels die boven het bouwwerk worden gespannen, kunnen ze niet meer weg. De anti conceptiepil wordt komend voor jaar gestrooid, zo kondigde de woordvoerder van de directie milieu aan. LEIDEN - De Leidse Jongeren beweging verbonden met de FNV houdt er definitief mee op. De be weging krijgt per 1 januari geen subsidie meer van het ministerie van wvc. Aanleiding voor het stoppen van de subsidie is het uit eenvallen van de landelijke orga nisatie van de Jongerenbeweging door interne conflicten. Het pand aan de Koppenhinksteeg 2 wordt op termijn afgebroken om plaats te maken voor woningbouw. De Jongerenbeweging houdt donderdag 25 januari in haar pand een afscheidsreceptie. Dan valt het doek voor de club die ze ven jaar geleden werd opgericht en voortkwam uit de fusie tussen het FNV-jongerencontact en de Katholieke Werkende Jongeren. In de landelijke beweging is de fusie nooit helemaal goed van de grond gekomen en bleef er een scheiding tussen de noordelijke en de zuidelijke districten. Lei den was een van de afdelingen die tussen die twee stromingen in stond. Om aan de problemen een eind te maken werd organisatiebureau De Beuk ingeroepen. Het plan dat dit bureau produceerde bracht de geesten echter niet bijeen, maar leidde eerder tot het verdere uit eenvallen van de landelijke bewe ging. Twee dagen voor het lande lijk congres in oktober dit jaar, stapte het dagelijks bestuur op. De beweging richtte zich de af gelopen jaren vooral op de behar tiging van de belangen van de 'jonge jongeren' die zich nog niet bij de grote bond hadden aange meld. Volgens betaalde kracht Brigit Koek is de fout begaan dat nooit werk is gemaakt van het werven van leden. Er werden ook klachten opgenomen van mensen die geen lid waren. De bovenverdieping waar de Jongerenbeweging in huisde, is eigendom van de gemeente. Voorlopig komen daar nog ande re gebruikers in. De bedoeling is echter dat dat deel op termijn wordt afgebroken en plaats 'maakt voor woningbouw. Daar voor zijn op dit moment nog geen concrete plannen. Geldkistje met 10 mille gestolen LEIDEN - Uit een kantoor aan het Schuttersveld is in de nacht van zondag op maandag een geldkistje 10.000 gulden ontvreemd. Via een raam dat niet goed was afgesloten kwamen de inbrekers binnen in het gebouw. Ze braken een kast open en maakten zich met het geldkistje uit de voeten. SP: deel kosten huismeesters tussen WVL en gemeente LEIDEN - De kosten van de huis meesters in de Slaaghwijk kunnen worden opgebracht door de ge meente en de Woningbouwvereni ging Leiden (WVL). Dat schrijft de Socialistiese partij (SP) in een brief aan het college en de directie van de WVL. Volgens de SP leidt de aanstel ling van de huismeesters tot een aanzienlijke kostenbesparing voor zowel de gemeente als de woning bouwvereniging. Geld dat vroeger moest worden uitgetrokken voor de reparatie van vernielingen blijft nu in de zak. Bovendien kan de gemeente vol gens de SP een bijdrage verstrek ken in het kader van de vandalisme bestrijding. "Pas als deze stappen zijn gezet kan eventueel worden be keken of de bewoners nog een bij drage moeten geven". De partij vindt het principieel fout dat de bewoners moeten op draaien voor de extra kosten van de huismeesters. 'In hun takenpakket zijn diensten opgenomen die beho ren tot de normale taak van de WVL. Daarom is het niet juist de kosten met 20 gulden te verhogen". Vanavond wordt de problematiek van de huismeesters besproken tij dens een speciale ledenvergadering van de WVL. De woningbouwvere niging wil de vier huismeesters een vaste aanstelling geven, de bewo nerscommissies willen van ze af omdat ze de kosten te hoog vinden. LEIDEN - Drukkerij Groen heeft het onderkomen aan de Langebrug en de Pieterskerkchoorstreeg te koop gezet. Groen is op zoek naar' een ander pand. Volgens directeur Groen lopen er nog steeds onderhandelingen met de gemeente Leiden over verhui zing naar Roomburg. Maar Groen wil de grond niet via de gebruikelij ke regels in erfpacht krijgen. Elke 75 jaar moet de erfpachtscanon dan worden afgekocht. De drukker, die in december van het vorig jaar het predikaat hofleverancier kreeg, wil de grond kopen of dezelfde con structie als het Japanse bedrijf JVC. Dat bedrijf kreeg de mogelijkheid om de erfpacht in één klap voor eeu wig af te kopen. Daarbij werd ver der overeengekomen dat JVC bij het zoeken naar nieuw personeel vooral zou selecteren uit de de cate gorieën langdurig werklozen, min derheden en vrouwen. Volgens Groen is WD-wethou- der Van der Nat (economische za ken) redelijk positief over het ver zoek. Het wachten is echter op een beslissing van B en W over deze kwestie. "Op dit moment kunnen we nog niets zeggen. De onderhan delingen zijn nog gaande", aldus een woordvoerder van de wethou der. Mocht Groen niet in Leiden te recht kunnen dan overweegt het naar Alphen te vertrekken. "Alphen is een uiterst bedrijfsvriendelijke gemeente", aldus een woordvoer der van de drukkerij. Overigens be tekent het te koop aanbieden van de huidige gebouwen niet dat Groen nu zeer binnenkort vertrekt. "We hebben het al 326 jaar volgehouden in Leiden. Dat zal niet op zeer korte termijn veranderen". Een deel van de gebouwen van drukkerij Groen. Het pand in Leiden staat te koop. Heropening VVV-kantoor INBRAAK - Uit een gebouw van het AZL zijn afgelopen weekeinde enkele geldkistjes met daarin gerin ge bedragen aan geld en cheques gestolen. De inbrekers wisten het pand binnen te komen door een ruit kapot te slaan. Nadat ze de bureaus waarin de geldkistjes lagen hadden opengebroken, zetten ze met be hulp van een brandslang enkele ka mers onder water. LEIDEN - Het VW-kantoor aan het Stationsplein is gemoderni seerd. De interne verbouwing wordt deze week afgerond, waarna het kantoor donderdag 25 februari officieel wordt heropend door wet houder Van der Nat van economi sche zaken. De indeling van het kantoor is veranderd, vooral doordat de balie dwars in het kantoor is komen te staan. Een andere opvallende ver andering is de inrichting van een echte winkel, waar de klanten zelf kunnen rondkijken. Voorheen moest het personeel van de VW de produkten achter de balie vandaan plukken en laten zien aan de klanten. Nu is de koopwaar gewoon uitgestald en kan bij de kas sa worden afgerekend. Dit betekent een aanzienlijke tijdsbesparing voor het personeel. Daarnaast hoopt de directie dat deze opzet de verkoop stimuleert. Voorts is het plafond van het kan toor verlaagd en werd de kleurstel ling veranderd in de combinatie blauw, wit en grijs. Deze week wordt nog een tochtdeur aange bracht in het halletje bij de ingang. Over de kosten van de verbou wingsoperatie wilde een woord voerster vanochtend geen medede lingen doen. Voorbereidingsbesluit gedeelten Nieuwstraat tussen Burgsteeg en Beschuitsteeg en Beschuitsteeg en Hartesteeg Hierbij wordt bekend gemaakt dat de Gemeenteraad op 15 januari 1990 heeft verklaard, dat de vaststelling van een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de gedeel ten van de Nieuwstraat, gelegen tussen de Beschuitsteeg en de Burgsteeg en tussen de Beschuitsteeg en de Harte steeg in Pancras-West, zoals respectievelijk is aangege ven op de tekeningen nr. 12 ST 9560 en 12 ST 9297A. Voorts heeft de Gemeenteraad in het kader van dit besluit tevens bepaald, dat het zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders (aanlegvergunning) niet is toegestaan zodanige werken - geen bouwwerken zijnde - en werkzaamheden te verrichten, dat de inrich ting van de bebouwing op de locaties volgens het voor bereidingsbesluit geschikt wordt gemaakt, voor horeca, groothandel, opslag, garagebedrijven, kamerverhuur, stalling van auto's en recreatieve doeleinden. Dit voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 16 januari 1990 en ligt tevens met ingang van die datum voor een ieder ter inzage in het Stads- bouwhuis, Langegracht 72, kamer 210. Leiden, 15 januari 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11