'Warmond moet beter overkomen op buitenwereld' Politiek weet nog niet hoe A4 moet worden verbreed PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 15 JANUARI 1990 Stank .'Dat ding stinkt als de kolere". zegt Hulters. "Dat ding kan helemaal niet stinken", zegt de gemeentevoor- lichter mevrouw B. Rozemond. 'Het ding' is de composthoop op het terrein van de nieuwe ge- meentewerf aan de Haarlemmer straatweg in Oegstgeest. Hulters woont in het woonwagenkamp aan de Haaswijklaan en de com posthoop bevindt zich acht meter van zijn wagen: "Ik heb geklaagd bij de milieudienst in Leiden, bij de milieudienst in Den Haag en bij de gemeente Oegstgeest, maar je hoort nergens wat van". Bij de gemeente Oegstgeest is het even zoeken naar de klacht. "De klacht is namelijk binnenge komen bij iemand van de afdeling algemene zaken en die heeft het weer doorgegeven aan de buiten dienst", verklaart de voorlichter. Volgens haar is de klacht van Hulters ter plaatse onderzocht en werd daarbij geen stankoverlast geconstateerd. "Een goede com posthoop stinkt niet. Alleen bij het omscheppen kan het een paar dagen stinken", weet de voorlich ter. "Compost stinkt", werpt de omwonende tegen. Soms ziet hij zelfs 'de walm er uitkomen'. "Als de wind deze kant op staat, dan stink je hier weg. het is net een vuilnisbelt. Wij worden als woon wagenbewoners in een hoekje weggestopt, terwijl iedereen er de mond van vol heeft dat wij meer tussen de gewone mensen zou den moeten zitten. Maar wij pik ken het niet langer. Als het blijft stinken zullen wij misschien ons huur- en stageld niet langer beta len". Deze duidelijke taal leidt voor alsnog niet tot onrust op het ge meentehuis van Oegstgeest. "Bij de locatiekeuze van de compost hoop is rekening gehouden met de voornaamste windrichtingen. Als de hoop wordt omgespit ge beurt dat altijd als er een zuid westen wind waait. De stank trekt dan weg over de Haarlemmer trekvaart. Als het goed waait is de overlast binnen twee a drie dagen voorbij", verzekert de voorlich ter. Bewoonsters van het woonwagenkampje aan de Oegstgeester Haarlemmerstraatweg houden hun neus dicht voor de gemeentelijke composthoop die op de achterg rond te zien is. (foto wim Di jkman) De composthoop wordt vier keer per jaar omgespit. Als de windrichting het toelaat wordt deze week de spade in de berg ge zet. Hulters is gewaarschuwd. De knijpers liggen al klaar. Doodziek 4 "Ik stond perplex, afgelopen vrij dag. Volgens de arts zag het bloed van Kimberley er veel beter uit dan een paar weken geleden. Het lichaam maakt weer rode bloedli chaampjes aan en de bloedplaat- jes zijn niet langer misvormd. Dat is meer dan ik had durven ho pen". Leiderdorper Jan de Vries is weer hoopvol gestemd over de toekomst van zijn hond Kimber ley. Enige weken geleden riep hij in deze rubriek hondenbezitters op om hun dieren als bloeddonor beschikbaar te stellen voor zijn negen jaar oude curly-coated re- triever. In het beenmerg van het verder kerngezonde dier werden geen rode- en witte bloedlichaam pjes meer aangemaakt. Regelma tige bloeddonaties zouden nood zakelijk zijn om het dier in leven te houden. De eerste dagen na de oproep stond de telefoon van De Vries roodgloeiend. Een paar weken na zijn oproep is het aantal reacties opgelopen tot ongeveer 240. Aan vankelijk stelden ongeveer hon derd hondenbezitters uit de regio hun viervoeter als donor beschik baar.* Toen de landelijke pers lucht kreeg van De Vries' verhaal kwamen daar nog ongeveer 140 reacties uit alle uithoeken van het land bij. 'Ongelofelijk', vertelt De Vries: "Na jullie verhaal kwam een kettingreactie op gang. Eerst werd ik gebeld door een paar lan delijke dagbladen, daarna kwam Radio West. De NCRV wilde me in de uitzending en ook .Martin Gaus, de presentator van het TV- programma 'Dierenmanieren', toonde belangstelling". Ondanks alle euforie is nog steeds geen geschikte donor voor Kim gevonden en moest ze vorige week vrijdag wederom naar de Utrechtse universiteit voor bloed. Omdat onderzoekers het vreemd vinden dat van de 19 onderzochte honden geen enkel dier het ge schikte bloed kan leveren, wor den de bloedmonsters binnen kort nogmaals onderzocht. Voorlopig zijn nog iedere vier tot vijf weken bloedtransfusies nodig om Kimberley in leven te houden. "Misschien zijn die transfusies binnenkort niet meer nodig", zegt De Vries hoopvol. "Ook al houden de artsen natuur lijk altijd een slag om de arm, ik geloof toch dat de genezing van Kim een klein medisch wonder RIMPELHOND ZOETERWOUDE SUCCESVOL Alleen PvdA Leiderdorp maakt keuze De rijksweg A4 bij Leiderdorp krijgt over een paar jaar waarschijnlijk het dubbele aantal rijstroken. WD wil schoon en gezellig dorp NOORDWIJKERHOUT/ZOE- TERWOUDE - De rimpelhond van de Zoeterwoudenaar Mar tens is gistermiddag in de Noordwijkerhoutse evenemen tenhal De Schelft uitgeroepen tot rimpelhond van het jaar. Het dier luistert naar de naam Rip- pels Prins of Light en behoort tot het oude Chinese hondenras Shar-Pei. Op de rimpelhondendag ke ken meer dan 300 belangstellen den naar 35 honden: 31 jonge honden en vier oude kampioe nen. De Shar Pei-club Neder land tekende voor de organisa tie. De vrouwelijke hond van het jaar was van mevrouw Kaprio uit Stein. (foto Dick Hogewoning) utopisch, het lijkt me niet zo aan trekkelijk", zegt Roest Liever ziet hij dat de gemeente in de bocht bij de Achthovenerweg versneld gaat zorgen voor vervangende woon ruimte. Van der Zande (PPR/PSP) denkt dat wonen bovenop de rijks weg niet veilig is: "Denk aan al die uitlaatgassen die naar boven ko- Een onlangs opgerichte bewo- nersgroep verzet zich tegen de ver breding van de A4 en kiest voor om legging van de rijksweg door de Achthovenerpolder. Voor geen van de partijen is dit echter bespreek baar. Roest (CDA): "Dat is absoluut onmogelijk, dan krijg je zo'n rare bocht. Het is een beetje bedrog om dat als escape te hanteren". Dat de verbreding van de A4 in de verkeizingsprogramma's niet zo'n grote rol speelt, vindt de WD geen bezwaar. "Kijk je kunt natuurlijk wel een lang wollig verhaal vertel len, maar wat heb je daaraan? Wij zijn voor ondertunneling van de rijksweg en bouw van huizen op die tunnel. Dat is inderdaad alles. Maar wij zijn toch ook geen bouwkundig ingenieurs of bestektekenaars? Wat wilt u nou meer zeggen over die A4?" WARMOND - De Warmondse VVD wil dat de gemeente weer een goede indruk maakt op de buitenwereld en gastvrij over komt. De partij wil daarom veel aandacht besteden aan de recre atie en zich inzetten voor een schoon en gezellig dorp. Dat maakt de VVD duidelijk bij de presentatie van het verkiezings programma. Om het uitgaansleven te stimuleren willen de liberalen het beleid ten opzichte van horeca-gelegenheden 'versoepelen, zo maakt het verkie zingsprogramma duidelijk. Verder stelt de WD een onderzoek voor naar een vriendschappelijke sa menwerking met een gemeente in België of Duitsland. De liberalen doen dit voorstel met Europa 1992 in het achterhoofd. 'Bij het wegval len van de grenzen is een betere kennis van regels en gewoonten in naburige landen noodzakelijk', al dus het programma. Hoewel de liberalen vinden dat de begrotingsbehandeling voor 1990 teleurstellend is verlopen, wil len de liberalen opnieuw een colle geprogramma samenstellen met de andere partijen. Teleurstelling is er bij de WD over de 'te lage' afval stoffenheffing en de 'te hoge' onroe- rend-goedbelasting. Politiepost Het behoud van een politiepost noemt de WD 'een belangrijke zaak'. De liberalen onderstrepen dat de 3,6 miljoen die de gemeente heeft gereserveerd vor knelpunten evenredig moet worden verdeeld. De WD blijft voorstander van een betaalbare overdekte sporthal. Ook wil de WD een accommodatie in het centrum dat als repetitieruimte kan dienen-voor muziek- en toneel verenigingen. De liberalen maken duidelijk dat zij geen polders, gras- en bollenland willen opofferen aan woningbouw. 'Gunstig gelegen en mooi als Warmond is, zal het altijd veel vraag blijven kennen', aldus het programma. De WD vindt daarom dat de gemeente beter kan Benevelde doorrijder (64) verzet zich bij aanhouding in Oegstgeest OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 64-jarige plaatsgenoot aangehouden die kort voor midder nacht een auto had beschadigd die geparkeerd stond bij de kruising Ro zen weg/Narcissenlaan. Bij zijn aanhouding verzette de man zich hevig en op het politiebureau bleek dat hij onder invloed verkeerde van alcohol. Omdat er weinig tijd zat tussen de melding en de aanhouding, wordt de man 'rijden onder invloed' ten laste gelegd. In zijn proces-verbaal staan dan ook drie delicten: rijden onder invloed, verzet bij een aanhouding en doorrijden na een aanrijding. De politie van Oegstgeest zoekt mensen die vrijdagmiddag tussen kwart voor zes en half zeven getuige zijn geweest van een inbraak in een woning aan de President Kennedylaan. Inbrekers forceerden hier de ach terdeur en namen een cd-speler en een draagbare kleuren-televisie mee. in voor de bewoners van de B.G. Cortslaan die mogelijk moeten wij ken voor de verbreding. "Ik heb ge hoord dat de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp al be zig is met contingenten voor nieuwe woningen. Nee hoor, nieuwe wo ningen hoeven helemaal niet duur der te zijn dan de oude. Rijkswater staat moet de extra huur betalen", aldus Scheffer. De politieke partijen hebben er met op gerekend dat de verbreding van de rijksweg een belangrijk on derwerp zou worden in komende strijd om de stemmen van Leider dorpers. Verwacht werd dat de kwestie lang en breed voor de ver kiezingen in maart zou zijn afgehan deld. Maar Rijkswaterstaat stelt de presentatie van de plannen keer op keer uit en zo is de raadsbehande- ling steeds dichter naar de verkie zingsdatum geschoven. De belangenvereniging A4 vindt dat het tijd is voor duidelijke uit spraken van de politici. Op 31 janua ri wordt een informatie-avond ge houden, waar de partijen hun visie geven op de verbreding van de rijksweg. Tunnel Over een ding zijn alle partijen het eens: de rijksweg moet verdiept worden aangelegd, het liefst in de vorm van een tunnel. WD en PvdA zijn voorstander van woningbouw op de tunnel. Het idee hiervoor komt van de WD. Door woning bouw op de tunnel kunnen de be woners in hun eigen wijk blijven wonen, stellen de liberalen. De PvdA noemt nog een ander voor deel: door bebouwing van de tunnel raak je de tweedeling van Leider dorp kwijt. D66 onderscheidt zich van de an dere partijen door niet verder te wil len gaan dan uitbreding tot twee maal drie rijstroken. Rijkswater staat wil eventueel twee maal vier rijstroken aanleggen, maar fractie voorzitter R.D. Stam ziet mogelijk heden om die plannen tegen te hou den. "Om de weg te verbreden moet de gemeente het bestemmingsplan wijzigen. Wij hebben dus een goed machtsmiddel om te voorkomen dat de weg twee maal vier rijstroken breed wordt". De PPR/PSP-fractie wil de snel weg als het even kan in een soort slinger door Leiderdorp laten lo pen. Fractievoorzitter H.A.A.M. van der Zande: "Je zou kunnen denken aan een deel van de verbreding links en een deel rechts". Fractievoorzitter van het CDA, A. Roest, zegt voor honderd procent achter de visie van het college te staan. Wat het CDA over deze mate rie in zijn verkiezingsprogramma heeft staan weet hij niet precies. In eerste instantie zegt hij de rijksweg het liefst te willen verbreden tot twee maal twee rijstroken. "O nee, wacht even", zegt Roest, als hij zich realiseert dat weg die breedte nu al heeft, "twee maal vier rijstroken". Dat de Leiderdorpse partijen in hun verkiezingsprogramma weinig aandacht besteden aan de de rijks- wegproblematiek, beaamt Roest. "In zekere zin is dat een omissie. Dat is onder meer veroorzaakt door het feit dat wij weinig informatie hebben. En we zijn ook misleid door Rijkswaterstaat. De plannen zouden voor de raadsverkiezingen afgehandeld zijn". Ook Molkenboer klaagt over het gebrek aan informatie: "Anderhalf jaar geleden hebben we over een te kening van Rijkswaterstaat gepraat en één keer hebben we een besloten informatie-bijeenkomst voor de raad gehad, dat is alles". Het CDA vindt dat D66 'de ogen sluit voor de werkelijkheid' door te kiezen voor twee maal drie rijstro ken. Van alle partijen lijkt het CDA overigens het meest de noodzaak van verbreding in te zien. PvdA, D66 en PPR/PSP zijn in principe te gen verbreding van de weg maar denken er niet meer onderuit te kunnen. Roest: "Zo'n slogan van D66 is wel kort en krachtig, maar vier rijstroken zijn op den duur echt noodzakelijk. Ik rijd dagelijks van Lëiden naar Amsterdam en je ziet duidelijk dat er nu bij Leiderdorp een soort flessehals ontstaat". D66 stelt dat bij verbreding tot twee maal drie rijstroken er niet ge sloopt hoeft te worden. De fracties van PvdA en PPR/PSP trekken die bewering in twijfel. "Er is niet veel verschil tussen drie of vier rijstro ken. Alleen als er voor een extra rij strook méér gesloopt moet worden is dat voor ons een kwestie om over na te denken", aldus Molkenboer (PvdA). Scheffer (WD) meent dat de ver breding van de rijksweg 'gelijk goed moet gebeuren'. "Je moet de verbreding niet te gering maken en je over een paar jaar weer moet gaan breken. Aan vier rijstroken ontkom je gewoonweg niet. Op de route tus sen Schiphol en Den Haag is Lei derdorp de zwakke plek". Huizen bouwen op de tunnel waar de A4 door zou moeten gaan, vinden CDA en PPR/PSP een slecht idee. "Ik vind dat een beetje streven naar verbetering van het woningbestand door woningen aan te passen. De WD wil aan de hand van een structuurschets bepalen of en waar nog locaties te vipden zijn voor woningbouw. Maandagavond Raadscommissie financiën in Zoeter- woude, 20.00 uur in het gemeentehuis. Raadscommissie financiën in Wasse naar, 19.30 uur in raadhuis De Pauw. Raadscommissie financiën in Leider dorp, 20.00 uur in het gemeentehuis: ge sproken wordt onder meer over het vre- desmonument. Raadscommissie financiën/openbare werken in Voorschoten, 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. Dinsdagavond Gecombineerde commissievergade ring Voorschoten, 20.00 uur in het ge meentehuis. Raadscommissie bezwaarschriften In Leiderdorp, 20.00 uur in het gemeente huis. Raadscommissie openbare werken in Warmond, 20.00 uur in het gemeente huis; op de agenda staat de tweede fiets brug bij het Warmonderhek. Woensdagavond Raadscommissie voor beroep- en be zwaarschriften in Zoeterwoude 20.00 uur in het gemeentehuis. Raadscommissie openbare werken in Voorschoten. 20.00 uur in het Am bachts- en Baljuwhuis. Donderdagavond Raadscommissie welzijn in Leider dorp; 20.00 uur in het gemeentehuis. Raadscommissie woningtoewijzing in Zoeterwoude. 20.00 uur in het gemeen tehuis. LEIDERDORP - De PvdA is de enige politieke partij in Leiderdorp die 'voorlopig kiest' voor verbreding van de rijksweg A4 aan oostelij ke zijde, waar alleen koop woningen staan. De andere partijen hebben zich nog niet over de 'links of rechts kwestie' gebogen. Ze willen eerst de plannen van Rijks waterstaat afwachten, die naar verwachting eind fe bruari zullen worden gepre senteerd. De WD is verontwaardigd over de voorlopige keuze van de sociaal-de mocraten. Fractievoorzitter W. Scheffer (WD): "Eigenaars van koopwingen kunnen zeker makke lijker ophoepelen dan de huurders aan de andere kant van de weg. Wat een discriminerende argumenta tie". door Erna Straatsma "Het is nog in discussie", zegt fractievoorzitter van de PvdA, V.J.H. Molkenboer, "maar de te neur binnen dé partij is om te kie zen voor uitbreiding aan de kant van de Oranjewijk". Als de huurwo ningen aan de B.G. Cortslaan moe ten wijken voor het wegdek, dan zal het uiterst moeilijk zijn om elders in de gemeente woonruimte in dezelf de prijsklasse te vinden, stelt de PvdA. Om die reden zijn de sociaal democraten op voorhand voor ver breding aan de andere kant. Mol kenboer: "Het is ons heel wat waard om de sociale woningbouw in de B.G. Cortslaan te behouden. Rijks waterstaat zal met spijkerharde ar gumenten moeten komen willen wij onze keus heroverwegen". Oppassen De WD meent dat de PvdA een fout maakt door zonder technische informatie van Rijkswaterstaat al een voorlopige keuze te maken: "Molkenboer mag wel oppassen. Er zitten heel wat PvdA-kiezers in die koopwoningen in de Oranjewijk". De liberalen zien het niet zo somber MAANDAG 15 JANUARI Leiden concert Nederlands Studenten Orkest, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. bloemenseance door mevr. S. van der Linden, bij Spiritisch Ge nootschap Leiden, 20.00 uur in gebouw Lage Morsweg 14a. optreden Cabaret Zak en As met: 'De Nationaal Kampioen', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. 19.30 tot 21.00 uur in de Muzen- hot. dia-lezing 'Middeleeuwse mini aturen uit de Noordelijke Neder landen, door mevr. Friederich- Kuenen, aanvang 20.00 uur ir> K &0-gebouw, Splinterlaan. thema-avond Vrouwen Ont moeten Vrouwen: 'Vrouwen en Humor', aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Valkenburg Ruilavond Postezegelvereni- ging Valkenburg, in de Kelderzaal van de Ned. Herv. Kerk, aanvang 19.30 uur. DINSDAG 16 JANUARI Hillegom voorlichtingsavond jaarvergadering Vrouwengilde, in c Karei Doormanplein aanvang 19.30 uur. Katwijk sporten voor mensen met Ast ma en Cara in sportzaal Boorsma, Zwanenburg 61, onder deskundi ge leiding van een fysiotherapeu- Koestal/Överduin, 20.00 u Leiden koersbal spelen bij buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, aanvang 13.30 Leiderdorp lezing met dia's "Van afval en ozon" door Ruud Stevers, K&O Splinterlaan 91, aanvang 20.00 Noordwijk bingo-avond in 't Vuurschip, Nieuwe Zeeweg 27, aanvang 20.00 uur. lezing van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde afd. Noordwijk. over 'Nutti ge en schadelijke insecten in de tuin', in het buurthuis aan de Hoofdstraat 1aanvang 20.00 uur. voorlichtingsbijeenkomst herin richting Zeeheldenkwartier in Dienstencentrum 't Trefpunt, Schoolstraat 2a, aanvang 20.00 Noordwijkerhout soos-middag van de K.B.O..af deling Centrum in ontmoetings ruimte De Schelft, van 13.30 tot 17.00 uur. thema-avond "Bestrijdingsmid delen', in de grote zaal van de Schelft, met video, aanvang 20.00 Valkenburg Openbare Commissievergade ring Openbare Werken en Sport en Welzijn. Aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis bond van ouderen in het Paro chiehuis aan de Herenstraat, aan vang 14.00 uur.. Voorschoten open huis bij Exultate Deo in gebouw 'De Werf' tegenover AH, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 17 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36. van 1B.30 tot 19.30 uur. Hillegom bijeenkomst NCVB mmv Mevr. Kompinga over de vroedvrouwen school in Bangla Desh, handwerk- school, Kerkplein. 20.00 uur. Katwijk koppelklaverjassen bij Molen wijk, aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8