TAD LEIDEN 'Progressief college inzet verkiezingen' LEIDSCH m DAGBLAD Bouw en Houtbond wil in nieuw kantoor meer leden binnenhalen Discussie over plaats Groen Links op kieslijst Verwarring over afslag naar AZL s MAANDAG 8 JANUARI 1990 Leidse afdeling boekte vorig jaar grootste ledenwinst LEIDEN - Het in beweging zetten van de wieken van mo len De Valk betekende zater dagmiddag de officiële ope ning van het kantoor van de Leidse afdeling van de Bouw en Houtbond FNV. In het nieuwe kantoor aan de Rijns- burgersingel nam J. Schuller, voorzitter van de landelijke bond, zaterdagmiddag telefo nisch contact op met de over buurman. "Bent u al lid van de bouw- en houtbond", vroeg hij aan de molenaar. Dat was niet het geval, maar het maakte wel duidelijk wat het doel van het kantoor is: het binnenhalen van nieuwe leden. Onlangs begon de landelijke FNV het project 2000, een plan om lid maatschap van de vakbond weer vanzelfsprekend te laten zijn bij de mensen om wie het ooit eigen lijk allemaal te doen was, de ar beiders. Met de organisatiegraad van die groep is het de laatste tijd bedroevend gesteld. In een perio de van enkele jaren daalde de or ganisatiegraad van 40 naar 25 pro cent. Waar is de tijd gebleven dat elke bouwvakker domweg lid was van de Algemene Nederland se Bouwarbeidersbond NVV? Die tijden moeten volgens de voorzitter van de Leidse afdeling van de Bouw en Houtbond van de FNV, Herman Beij, snel weer te rugkomen. Het gloednieuwe en modern ingerichte kantoor is daarbij een belangrijk middel. De landelijke FNV heeft op tijd in ge zien dat de leden voor hun contri butie te weinig terug zagen. Be sloten is om de leden meer ser vice te geven en dat kan alleen de bond dicht bij de zit en makkelijk te berei ken en aan te spreken is. De bond richt nu in hoog tempo in vele plaatsen in het land kantoren in. V akantiebonnen In Leiden was er al heel lang een kantoor waar bouwvakkers hun vakantiebonnen konden verzilve ren of hun werkloosheidsuitke ring konden ophalen. Voor het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog was dat in het Volksge bouw aan de Herengracht, waar de hele Leidse linkse beweging was ondergebracht. Na de'oorlog was het kantoor vele jaren in de achterkamer van de man die op dat moment secretaris was. Bij el ke bestuurswisseling kwam er een ander kantoor. Enige vastigheid kwam er bij het betrekken van een pand aan de Hooigracht, samen met andere bonden en de PvdA. Wegens de slechte staat van het gebouw be sloot de bouwbond NW om te verhuizen naar Herengracht 18. Op dat moment zat de katholieke bond NKV. in het voormalig ge bouw van Sijthoff aan de Doeza- straat. Na de fusie van die twee bonden heeft de huidige Bouw en Houtbond FNV daar nog 11 jaar gezeten. De verhuurder wilde op een ge geven moment geen geld steken in een verbouwing, terwijl dat hard nodig was. "Je kon daar de mensen eigenlijk niet meer fat soenlijk bedienen", erkent voor zitter Beij. De FNV had zelf geen zin om daar geld in te investeren en dus werd omgezien naar een andere behuizing en dat werd de Rijnsburgersingel 9. Beij werd vlak na de Tweede Wereldoorlog lid en viert dus over enkele maanden zijn 45,-jarig lid maatschap van de bond. Daar naast is hij tevens al zo'n 27 jaar bestuurslid, waarvan de laatste jaren als voorzitter. Beij heeft met lede ogen moeten aanzien hoe steeds meer collega-bouwvak kers zijn geliefde bond de rug toe keerden. "Ach, ik kon het wel begrijpen. Het was een down-tijd. Mensen werden zomaar werkloos en moesten het zien te redden met een uitkering. Die 22 gulden con tributie per maand is dan veel geld en gaat er dus als eerste uit. Dat is nu trouwens nog zo. Als ik nu op een bouwplaats kom en ik vraag of de mensen lid willen worden, zeggen ze: 'voor dat geld heb ik elke maand een kratje bier'. Dat is nu de mentaliteit van de mensen". Ook kan Beij begrijpen dat mensen vinden dat het weinig uit maakt of je nu lid bent van een bond of niet. Hij noemt het voor beeld van de actie die de FNV vo rig jaar hield, waarbij duizenden mensen met bussen en treinen naar Den Haag werden gebracht. "Mensen hadden de indruk dat kamerleden op het Binnenhof even door het gordijntje keken en zeiden: 'daar staat het zooitje weer'. De bond werd verweten dat daar onterecht veel geld aan is uitgegeven". Maar een bezoek aan een hard- grondige tegenstander van de vakbond uit Rijnsburg deed hem weer geloven in de bond. "Hij er kende dat arbeiders zonder de vakbond de laatste tien jaar veel slechter af waren geweest. En dat klopt ook. De vorige regeringen Lubbers hadden nog veel meer weggesnaaid als je die hun gang had laten gaan". Ledenwinst i de Bouw en Houthond, J. Schuller, meteen telefoontje het de huidige situatie in Leiden, waar ongeveer 50 procent van de bouwvakkers georganiseerd is en de bond in totaal 1300 leden heeft. Laatst heeft het Leidse bestuur nog een prijs gekregen omdat de afdeling de grootste ledenwinst had geboekt. Die stijgende lijn moet volgens Beij worden doorgetrokken. Er is een plan om arbeiders bij meubel fabrieken en mensen in de hout- verkoop voor de bond te interes seren. Die sector is volgens Beij gruwelijk ondervertegenwoor digd. "Daar wordt onzettend slecht betaald. Maar doordat we daar zo weinig mensen hebben is het moeilijk om een vuist te ma ken tegen de werkgevers", weet Beij. Probleem vooralsnog is dat mensen uit die sector niet te be reiken zijn, omdat zij bij voor beeld geen bonnen hoeven te ver zilveren zoals de bouwvakkers en schilders. Ze zullen op een andere manier naar het kantoor aan de Rijnsburgersingel moeten wor den gelokt, dat overigens op werkdagen de hele dag geopend is. Daarnaast worden elke don derdagavond spreekuur en klach tenbehandeling gehouden. Groen linies en D66 dagen PvdA uit LEIDEN - De PvdA moet de vorming van een progressief college met D66 en Groen Links tot inzet van de ver kiezingen maken. De afde lingsbesturen van de twee laatste partijen dagen de PvdA in een persbericht uit dat te doen". De twee partijen reageren daarmee op de af wijzing door de PvdA van het aangaan van een lijstver- binding met Groen Links en D66. Een lijstverbinding levert in bijna alle gevallen een extra zetel op voor de progressieve combinatie. Na een verkiezing worden eerst de zetels verdeeld waarvoor de partijen het volledige aantal stemmen hebben behaald. Er blijven dan altijd enkele zetels over en die worden verdeeld op basis van de resterende stem men. Als een lijstverbinding is aan gegaan, mogen de reststemmen bij elkaar worden opgeteld en is de kans op een zogenoemde restzetel vele malen groter. Groen Links besloot in december het initiatief te nemen tot een lijst verbinding met de PvdA en D66. Uit berekeningen was gebleken dat bij de laatste drie raadsverkiezin gen zo'n combinatie een extra zetel had opgeleverd, ten koste van CDA of WD. Daarmee komt de vorming van een progressief college dichter bij. De afdelingsbesturen van Groen Links en D66 noemen het besluit dat de PvdA-ledenvergadering vori ge week vrijdag nam, 'onverstandig en overhaast'. De PvdA-leden heb ben volgens de twee besturen on juiste gegevens gekregen. Zo werd de angst uitgesproken dat een extra zetel voor D66 of Groen Links ten koste zou gaan van de PvdA. "Die kans is statistisch te verwaarlozen", aldus de besturen. Zij concluderen dat door de be slissing van de PvdA mogelijk de vorming van een progressieve colle- Inbraak in Bij dorpstraat VOORSCHOTEN - Uit een woning aan de Bijdorpstraat in Voorscho ten hebben inbrekers vrijdag tus sen elf en vier uur een bedrag van 600 gulden en enkele sieraden ge stolen. Bij een inbraak in tennispark Adegeest aan de lyeddeloop in Voorschoten is in de nacht van vrij dag op zaterdag een plastic zak met een bedrag van ongeveer honderd gulden aan kasgeld meegenomen. ge moeilijker zal zijn. "Is het de ar rogantie van de macht van de PvdA of is de ledenvergadering onzorg vuldig voorgelicht over de ingewik kelde procedures rond een lijstver binding? De partij heeft weinig durf getoond. Dat is jammer. Niets staat de PvdA in de weg om op haar schreden terug te keren. Het gaat hoogstwaarschijnlijk maar om één zetel verschil. Maar die ene zetel maakt wellicht een progressief col lege van PvdA, D66 en Groen Links mogelijk. De PvdA moet keuzes durven te maken". Leids deel S4 geen 'Tjalmaweg' LEIDEN - Het Leidse deel van de nieuwe provinciale weg S4, de weg van Katwijk naar Leiden, wordt niet de Ir. G. Tjalmaweg. De ge meenteraad van Oegstgeest besloot haar deel van de weg te vernoemen naar de voormalige topman van provinciale waterstaat, die ver heugd reageerde. In het voorstel stond bovendien dat ook de ge meenteraden van Katwijk, Valken burg en Leiden een dergelijk voor stel kregen voorgelegd. In Leiden gebeurt dat zeker niet. "De gemeenteraad in Leiden houdt zich niet met zulke onzinnige din gen bezig als het geven van straat namen", zegt PvdA-wethouder P. Bordewijk, voorzitter van de straat naamcommissie in Leiden, in een reactie. "Straten namen geven, daar bemoeien B en W zich niet eens mee. Dat doet de straatnaamcom- Straten in Leiden worden nooit vernoemd naar nog levende perso nen, met als enige uitzondering le den van het Koninklijk Huis. Zo lang Tjalma blijft ademhalen, komt hij dus niet voor een straat in aan merking. "We zijn daar vrij rigou reus in. In Koppelstein hebben we de straten vernoemd naar verzets strijders uit de Derde Wereld en dis sidenten uit het Oostblok. Maar er was geen dode, Russische dissident beschikbaar. Zodat we deze hebben overgeslagen, totdat Almarik over leed en een laan naar hem hebben vernoemd". Zelfs indien Tjalma mocht over lijden, zou zijn naam overigens vrij wel zeker niet in aanmerking ko men voor het Leidse deel van de S4. "De S4 is gewoon het verlengde van de Plesmanlaan. Het ligt dus voor de hand de S4 ook naar Plesman te vernoemen. Waarom zouden we verwarring veroorzaken door dat stuk een andere naam te geven?", aldus Bordewijk, die bovendien nog wel een ander in gedachte heeft als er ergens een straat beschikbaar komt. "Sacharov, die komt eerder in aanmerking". JokeBruijs geeft startsein Leidse Jazzweek LEIDEN - Met het heffen van bierpullen werd gisteravond in De Waag de Leidse Jazzweek en de vijfde Jazzmarathon ge opend. Met heel veel moeite trom melde Joke Bruijs wat vertegen woordigers van de sponsors van de jazzweek op het podium om deze officiële daad te verrichten. Na de rommelige start zong Bruijs jazznummers onder lei ding van de Anton Burger band. De cabaretière liet horen dat ze ook als jazz-vocaliste tot iets in staat is. De Jazzweek gaat nog door tot volgende week zondag. In de Waag spelen vanavond de tenor saxofonisten Boris van der Lek en Hans Dulfer en een derde, nog onbekende gast (20.30 uur). Daarna treedt Caribbean Ex pres op (23.00 uur), een salsa-or kest van 10 personen. In het Leids Volkshuis begint om 21.00 uur Rhapsody in Blue, een optre den van het orkest van Koos Mark dat nummer speelt van Gershwin en Glenm Miller. Ver der is in de jazzweek onder meer op dinsdag in de Taffehzaal van het museum voor Oudheden een optreden van Rita Reys en het trio van Pim Jacobs en op woensdag de kroegentocht, (foto Henk Bouwman) Is het een bestaande of een nieuwe partij? LEIDEN - Er is een verschil van me ning over de vraag of Groen Links in Leiden bij de gemeenteraadsver kiezingen lijstnummer 4 moet krij gen, of moet loten om de plaatsen 7, 8 of 9. Chef Fase van de gemeentelij ke afdeling algemene zaken vindt dat Groen Links - als een in de ge meenteraad vertegenwoordigde partij - gewoon nummer vier kan worden. Ambtenaar Meijer, lid van het hoofdstembureau, is een andere mening toegedaan: Groen Links moet meedoen aan de loterij. De discussie over de vraag of Groen Links als een bestaande partij wordt gezien is interessant omdat het kan leiden tot een lagere plaats op de lijst voor de verkiezingen. Het lijkt dan of Groen Links lager staat dan bij voorbeeld Leiden Weer Ge zellig óf de Socialistiese Partij. Zelfs een plek achter het nieuwe Leef baar Leiden of de Anti Afpak Partij is een reëele mogelijkheid. Bovendien levert het allerlei oraktische problemen op. Affiches, folders en ander verkiezingsmateri aal kan niet worden gedrukt totdat het hoofdstembureau in de eerste weken van februari een beslissing over de lijstnummering heeft geno men. Bovendien moet Groen Links, als het als een nieuwe partij wordt aangemerkt, met tien medestanders naar het stadhuis komen om de kan didatenlijst te ondertekenen. En moet er een waarborgsom van 500 gulden worden gestort. "Het is allemaal niet desastreus, maar het zou stukken makkelijker zijn als we het nummer nu al zou den weten. Vooral voor het maken van allerlei materiaal", aldus Groen-Linkszegsman Van Wirdum. "Het is niet zo dat we allerlei materi aal moeten weggooien. We hadden alleen wat materiaal van de vorige verkiezingen voor de Tweede Ka mer willen gebruiken. Toen hadden we ook nummer vier". Van Wirdum vindt overigens dat Groen Links gewoon op de vierde plek moet komen te staan. "Het is op dit moment de fractie van Groen Links in de gemeenteraad. De naamsverandering is vorig jaar zo mer aangekondigd en door de ge meenteraad en de voorzitter van de raad geaccepteerd". Van Wirdum krijgt steun van ambtenaar Fase, die als chef van de afdeling algemene zaken verant woordelijk is voor de verkiezingen. "Je kunt moeilijk zeggen dat Groen Links ineens een nieuwe partij is in de gemeenteraad van Leiden. Het zijn dezelfde mensen, die alleen de naam van hun partij hebben veran derd. Maar dat betekent nog niet dat er sprake is van een nieuwe partij" Fase adviseert het hoofdstembu reau over deze kwestie. Het bureau dat bestaat uit de burgemeester, notaris, een advocaat en twee a tenaren, beslist in februari ovei ze kwestie. Een van de ambtenaren in het hoofdstembureau, chef stadsbe heer Meijer, vindt dat Groen Links gewoon moet loten. "De kieswet is heel duidelijk. Wij hoeven gelukkig niet te beslissen of Groen Links een nieuwe partij is. Dan kom je iii een heilloze discussie terecht. De kies wet zegt partijen die opereren onder dezelfde aanduiding als vier jaar ge leden bestaande partijen zijn. Dat is Groen Links dus niet". Volgens Meijer is het onjuist om toe te geven aan de wens Groen Links lijstnummer vier te geven. "De Kamer heeft de wet heel be wust zo vastgesteld. Als hoofdstem bureau moet je dan vanwege over gevoeligheden van een* partij niet proberen de wet een beetje bij te buigen", aldus Meijer, die de dis cussie over de lijstnummers met enige verbazing beziet. "Ik vind het een schromelijke onderschatting van de kiezers. De kiezers zijn niet achterlijk. Of Groen Links nu onder nummer vier of een ander nummer staat, de kiezers weten die partij echt wel te vinden. Het zal de ver kiezingsuitslag heus niet beïnvloe den". Tweemaal brand in afgelegen monument VOORSCHOTEN De Voorscho- tense brandweer heeft vrijdag avond bij een leegstaande boerderij aan de Rosenburgherlaan in Voor schoten twee brandjes moeten blus sen. Het ging om vuurtjes in een hooiberg en een schuur. De eerste brand werd om half zes 's avonds gemeld door een voorbijganger, de tweede anderhalf uur later. De poli tie vermoedt dat het vuur in het af gelegen monument is aangestoken. De schade is gering. LEIDEN - Bij het AZL. de patiën ten van het ziekenhuis en de ge meente bestaat grote onduidelijk heid over de bewegwijzering naar het ziekenhuisterrein aan de Rijns- burgerweg. Bij het ziekenhuis en gemeente weet niemand of de af slag op de kruising van de Rijnsbur- gerweg en Houtlaan staat aangege ven. Volgens K. Kok, pompstation- houder in Oegstgeest, stranden bij hem dagelijks zeker tien mensen die deze afslag missen. Kok trok twee jaar geleden al bij de gemeente aan de bel. Vanaf het station hangt voor de tunnel nog een wegwijzer naar het AZL maar daarna wordt de ziekenhuisbezoe ker aan zijn lot overgelaten, zo meent hij. Het ziekenhuis reageerde op Koks klacht met de plaatsing van een bord op een lantaarnpaal op het kruispunt Rijnsburgerweg- /Houtlaan. D. van Ingen-Schenau, hoofd be veiliging van het ziekenhuis: "Een half jaar later kregen we een briefje van de gemeente dat het bord weg gehaald zou worden, omdat er werkzaamheden aan de weg zoudert plaatshebben, maar we zijn ervan uit gegaan dat de aanduiding er ge woon weer zou worden neergezet. Ik weet niet zeker of dat is ge beurd". Kok zegt dat wèl zeker te weten en heeft wederom een brief naar de gemeente en het AZL gestuurd. Verkeerstechnisch medewerker van de gemeente W. van Duün meldt nooit bericht te hebben ge kregen dat de wegbewijzering op de kruising is weggehaald. "Ik kan me goed voorstellen dat er wat aan moet worden gedaan als het bord er echt niet meer hangt", zegt Van Duijn. Hij gaat, evenals Van Ingen, uitzoeken wat er met het bord is ge beurd. Portofoon-dief slaat weer toe LEIDEN - De politie heeft gister avond een 30-jarige Leidenaar aan gehouden die eerder op de dag bij het AZL vier portofoons had gesto len. Om het ziekenhuis binnen te komen gooide de man een ruit in, waarna hij in een kantoortje klom. Op basis van een signalement dat medewerkers van het AZL konden geven werd de identiteit van de man snel duidelijk. Hij is gearresteerd in zijn woning. De Leidenaar werd afgelopen zo mer al eens in zijn kraag gevat om dat hij enkele portofoons van de Leidse politie had ontvreemd. Officiële start van Leids Bewonersplatform LEIDEN - Het Leids Bewonersplat form wordt dinsdagavond 23 janua ri officieel opgericht tijdens een bij eenkomst in'buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85. Het plan van bewonersorganisaties om de krachten te bundelen ontstond tij dens de acties die dit voorjaar tegen de plannen van Heerma werden ge houden. Zo'n 50 organisaties zijn in middels lid van het platform. De onderwerpen waarmee het platform zich onder meer gaat be zighouden zijn huisvuil en het te rugdringen van de vervuiling van de stad en het omlaag brengen van de woonlasten. Deze onderwerpen kwamen naar voren in een enquête die het bewonersplatfrom heeft ge houden onder Leidse organisaties. Hierover wordt op 23 januari ook gediscussieerd met onder anderen de wethouders Kuijers en Tesse- laar. Volgens woordvoerder van het platform, Frank ter Beek, bleek tij dens de actie tegen de plannen van staatssecretaris Heerma dat er op gemeentelijk niveau geen organsia- tie is die opkomt voor belangen van bewoners. Ter Beek stelt dat dat een groot gemis is, omdat steeds meer besluiten op gemeentelijk niveau worden genomen. "Door deze orga nisatie kunnen bewoners ook tegen de gemeente een vuist maken. We kunnen gezamelijk streven naar verbetering van de woonomstan digheden in Leiden". AUTO TE WATER - Een 30-jarige Leidenaar vond zijn auto vanoch tend op een andere plaats terug als waarop hij hem gisteren had gepar keerd. De wagen was in het water beland. Omdat het achterraam van de au to was geforceerd verwacht de poli tie dat eerst in de wagen is ingebro ken. waarna de dieven hem in de gracht hebben geduwd. De auto is rijp voor de sloop, het schadebedrag zal volgens een poli tiewoordvoerder meevallen omdat het voertuig al dertien jaar oud is. De wagen is inmiddels in op dracht van de politie uit de gracht getakeld. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7