Litouwers: breuk Moskou definitief Noriega en North bespraken hulp aan Contra's Nicaragua Shamir: bezette gebieden voor immigranten Schonhuber: Berlijn hoofdstad Duitsland H -< Rode Khmer: noodtoestand in provincies Cambodja DDR op weg naar markteconomie Roemenen moeten zich uitspreken over lot communistische partij MAANDAG 15 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Gorbatsjov akkoord met meer partijen VILNIUS (AP/DPA/Rtr) Gorbatsjovs missie in Litouwen heeft gefaald. De Sovjetpresi dent is er niet in geslaagd om de Litouwse communisten af te brengen van hun besluit om zich af te splitsen. Tijdens een live uitgezonden discussie zaterdag aan het einde van zijn driedaagse bezoek met de afgescheiden partij en een aan Moskou loyale groep kreeg hij te horen dat het besluit definitief is. Gorbatsjov kreeg vrijdag al een koude douche van nationalistische Litouwers, die zijn voorstel om met munistische partij van de Sovjetu- hankelijke groeperingen opgericht. WASHINGTON (AP) - In juni 1985 hebben de verdreven Panamese lei der Manuel Noriega en de voorrpali- ge medewerker van de Amerikaan se Nationale Veiligheidsraad (NSC) Oliver North op een jacht bij de Pa namese kust een gesprek gehad over opleidingsmogelijkheden van Contra-rebellen in Panama. Dit is gebleken uit een onderzoek van een subcommissie voor Buitenlandse Zaken die belast is met het onder zoek naar de narcoticahandel. Nor th zou Noriega hebben opgezocht vanwege een geheime operatie waarin naar mogelijkheden werd gezocht het verbod van de senaat op het verlenen van militaire hulp aan de Contra's. Andere hoge Amerikaanse func tionarissen die in dat jaar contact hadden met Noriega waren de toen malige vice-president George Bush, de inmiddels overleden directeur van de CIA William Casey en vice- admiraal John Poindexter, de voor- ten in de drugshandel en ervoor ko- malige veiligheidsadviseur van Ro- zen hun ogen te sluiten, omdat het nald Reagan. Ook Noriega en Geor- opleiden tfan Contra-rebellen een ge Bush kenden elkaar persoonlijk, hogere prioriteit had. De subcom- De huidige president van de Vere- missie van de senaat die belast is nigde Staten ontmoette Noriega met narcotica heeft al eerder gepro het eerst in 1976 toen Bush di recteur van de CIA was. In 1983 zou een tweede ontmoeting hebben plaatsgehad. Bush was toen inmid dels vice-president. Noriega's advocaten hebben ge zegd een aantal geheime .documen ten te zullen opvragen over de be trekkingen tussen Noriega en deze functionarissen, waaruit volgens hen zal blijken dat de VS al jaren op de hoogte waren van zijn activitei- beerd de hand te leggen op deze do cumenten, maar slaagde daar niet Noriega zou aanvankelijk hebben toegestemd dat de VS Contra's zou den opleiden op Panamese militaire bases, erop rekenend dat de VS hun ogen zouden sluiten voor zijn be trokkenheid bij de drugshandel, het subcommissie van de senaat witwassen van geld en wapenhan- echter geen bewijzen te hebben ge- del. Volgens een voormalige veilig- vonden dat die sabotage-acties in- heidsfunctionaris van Noriega, Jose derdaad zijn uitgevoerd. Blandon, waren Noriega en North overeengekomen ongeveer 250 Contrarebellen op te leiden en Con tra-leiders vrije toegang tot de oplei dingskampen te geven. In augustus 1986 zou Noriega zelfs hebben aangeboden Pana mese troepen in Nicaragua te infil treren om daar sabotage-acties uit te voeren en vooraanstaande San- dinistische leiders te vermoorden "in ruil voor de belofte om Norie ga's imago op te poetsen en het ver bod op wapenhandel met de Pana mese strijdkrachten op te heffen", aldus' documenten die tijdens het 'Irangate'-proces van Oliver North openbaar werden gemaakt. Noriega zou onder meer een olieraffinaderij en een luchthaven hebben willen saboteren voor de Amerikanen. De Het is jammer dat onze partij uiteengevallen, maar wij konden Zo werd zaterdag in Letland nog een Groene Partij opgericht. In Litouwen wedijveren al twee partijen, in feite twee verschillende vleugels van de oude Litouwse CP. De ene vleugel wordt aangeduid als de onafhankelijke Communistische Gorbatsjov liet daarop weten dat Partij van Litouwen en is de groot- meerpar- ste politieke groepering in de Sov jetrepubliek. De partij besloot on afscheiding te wachten op een spe- eenvoudigweg niet langer wachten, ciale procedure-regeling afdeden Terugdraaien van het besluit als 'propaganda' en 'goedkope leu- dood betekenen gen'. Zaterdag verging het hem niet tische partij in Litouwen". beter bij de Litouwse communisti sche kameraden. Nogmaals deed hij een oproep om bij Moskou te hij niet langer tegen blijven: "U stormt af op een natio- tijenstelsel is. Hij nalistische wildernis. Wij moeten partijensysteem niet gevreesd moet langs met Moskou te breken ons duizendmaal bedenken voordat worden zoals de duivel wierook eigen koers te volgen. De andere wij besluiten onafhankelijk op drift vreest. Ik zie dat niet als een trage- partij noemt zich de Communisti- te gaan, zonder kompas, zonder die, als dat tenminste het resultaat sche Partij van Litouwen (Platform kaart en zonder brandstof'. Maar zittend in een halve cirkel tegenover een hal met van enige honderden hij te horen dat de partij in de maal- dat dat ook onder stroom van de moderne Litouwse systeem dictaturen politiek geen enkele kans heeft normaal historisch pro- CPSU) tegemoet komt aan de be-; publiek hoeften van de maatschappij", kreeg Gorbatsjov waarschuwde echter Een ijneerpartijensysteem stemmen te krijgen of invloed uit te wondermiddel' waarmee alle pro- oefenen. Vasily Jemeljanov, hoofd- blemen opgelost kunnen worden, redacteur van het Litouwse blad Zijn politiek Sovetskaja Litva verklaarde dat de restrojka war Litouwse communisten wel ge- langrijker, zei hij dwongen waren geweest tot af scheiding, omdat Moskou niet in staat of bereid is tot snelle verande- kend verschijnsel ringen raakte verloor alle vertrouwen heeft besloten trouw te blijven aan de landelijke partij. Zij zullen het tegen elkaar moeten op nemen bij de parlementsverkiezin- dergelijke gen in Litouwen in februari, ontstaan. De Moskouse partij-ideoloog Va- 'geen dim Medvedev bevestigde zaterdag Gorbatsjovs schijnbaar losse op merking over een meerpartijensys- teem. Hij zei dat de kwestie verder uitgewerkt zal worden in een brief van Gorbatsjov die de komende In de Baltische staten zijn opposi- week in de staatsmedia gepubli- tiepartijen inmiddels geen onbe- ceerd wordt. Medvedev had net als Nadat Li- Gorbatsjov eerder verklaard dat af- Niet alleen het stalinisme touwen en Letland onlangs diskrediet, maar het volk meerpartijensysteem hadden aan vaard, werden daar meerdere onaf splitsing van Litouwen een ernstige tegenslag zou zijn voor Gorbatsjovs hervormingsprogramma. TEL AVIV - De Israëlische premier de meest militante sinds de lance- Jitschak Shamir meent dat de op- ring van het Israëlische plan voor vang van honderdduizenden immi- verkiezingen in de bezette gebie- granten uit de Sovjet-Unie alleen den, in mei vorig jaar. mogelijk is als Israël vasthoudt aan de bezette gebieden. "Vooreen gro- Volgens Shamir is de op handen die alles oplost, op gang. Over vijf te immigratie moet Israël groot zijnde .immigratiegolf een van "de jaar zullen we ons land niet meer zijn", verklaarde hij gisteravond wonderen die het joodse volk herkennen. Alles zal veranderen - voor een gehoor van Likoed-veteïa- steeds weer hebben gered" en heeft de i nen in Tel Aviv. De toespraak was het tij zich definitief gekeerd tegen het deel van de bevolking dat pleit voor een compromis met de Arabie ren. Shamir: "Juist nu velen onder ons beweren dat de tijd in ons na deel werkt, komt deze immigratie, door Ad Bloemendaal BANGKOK (AP) - De regering van De niet-communistische guerril- Cambodja heeft in de drie westelij- lastrijders van prins Norodom Siha- ke provincies de noodtoestand uit- nouk, die net als de Rode Khmer geroepen nadat Rode Khmer guer- deel uitmaken van de verzetscoali- - rillastrijders de provinciehoofdstad 'tie tegen de regering in Phnom Battambang hebben aangevallen. Penh, hebben bekend gemaakt Dit heeft de radiozender van de Ro- rond 7 januari op 40 kilometer af- de Khmer zaterdag bekend ge- stand van het nationale monument maakt. De overheid Ankor Wat enkele voorposten 1 bevestigd worden.; De Rode Khmer beweert dat de he« vijfde militai- ^'ittë^ commandant re district, dat de provincies Batt ambang, Pursat en Banteay Mean- chey omvat, na de aanvallen op Bat tambang regelen overging. De overheid heeft steld voor de verdediging hoofdstad van de westelijke provin- Siem Reap. In Parijs heeft de de UNESCO. Frede- Mayor, die verantwoordelijk is de restauratiewerkzaamheden het monument, de' strijdende partijen opnieuw opgeroepen neutrale zone rond het ben aangevallen, maaAeTklaarde gingen voorkomen kunnen worden. wïrSL"11** gemak" zijn teruggfl" VEERBOOT GEZONKEN - In worpen' Bangladesh is gisteravond een veer- De Rode Khmer ijkt de psychoid- boot gezonken waarbij aanvallen uit te aldus ming van de r i de Dhaleswa Westerse diplomaten. Op 7 januari en Shitalkhya ten zuidoosten wordt de bevrijding van de Rode Dhaka, bood officieel slechts plaats Khmer-terreur gevierd. Een Vietna- aan 60 passagiers, maar vervoerde mees invasieleger maakte in 1978 volgens verschillende kranten een einde aan de heerschappij van waarschijnlijk tussen de 150 en 300 de Rode Khmer in Cambodja. Doodvonnis voor Russische spion In de hoofdstad San Salvador kijken voorbijgange offers van een een granaat gistermiddag. Vijf ^Us gevolg van deze ontwikke ling, zei Shamir, "verkeren de Ara bieren om .ons heen in een staat van verwarring en paniek. Het gevoel nederlaag te hebben geleden MEXICO-STAD (GPD) De kan- confederatie i doel, stap, zo hebben de Westduitse treem-rechtse Republikaner weekeinde vastgelegd op hun gres. Uiteindelijk moet er een niet- gebonden, bewapend Duitsland ko- Weizsacker men waarvan de veiligheid wordt de wereldopi: gegarandeerd door de vier geallieer den uit de Tweede Wereldoorlog. Volgens leider Franz Schonhuber heeft bezit van hen genomen. Schonhuber haalde ook fel uit dat ze zien dat de intifada (de Pales- lingen tussen de Salvadoraanse bondspresident Von Weizsac- tijnse opstand, red.) nergens toe guerrilla en de regering van presi- de MOSKOU (AP/Rtr) - Een voormali- lonel Alexander Doechanin, die bij- ge Sovjet-diplomaat bij de Verenig- zonder hard gewerkt zou hebben |de Naties die voor de VS gespio- om de spion te betrappen. De kolo- neerd zou hebben, is op beterdaad nel is eerder door een commissie betrapt en ter dood veroordeeld, zo van de Opperste Sovjet, het Sovjet- dotoAP) heeft de partijkrant Pravda gisteren parlement, bekritiseerd omdat hij bekend gemaakt. een belangrijke getuige in een grote Moord op Salvadoraanse oppositieleider sinds 1961 voor de Amerikaanse in- een rol in speelde, zou hebben laten de guerrillabeweging beschuldigen' lichtingendienst CIA en ook voor gaan. vredesonderhande- de regering van Cristiani. de federale recherche FBI gespio- Het artikel kan alleen maar de be- Cristiani maakte dit weekeinde neerd hebben. Hij zou informatie doeling hebben om de reputatie van negen militairen be- over de Sovjetrussische verdedi- de kolonel en misschien de KGB te eerste ker, die de Westduitsers vaak heeft leidt. Zij kunnen de natuurlijke toe- dent Alfredo Cristiani zijn opnieuw kend die direkt bij de geruchtma- ging tegen biologische en chemi- herstellen, aldus Roman Cherv- gemaand de verantwoordelijkheid dit te accepteren voor het nazi-verle- on- den en heeft gewaarschuwd voor ul- travrechts. "Wé zijn het zat dat Von ons voortdurend interpreteert", air- dus Schoenhuber. In het centrum Rosenheim, de Beierse stad stroom van het joodse volk naar het tot vrijwel nul gereduceerd door de kende moord op zes jezuïten eigen land niet tegenhouden. En moord op Hector Oqueli, Shamir legde er voor een enthou siast gehoor de nadruk op dat het van groot belang is dat Israël geen centimeter opgeeft bestaat het Duitse Rijk met de gren- ropese verkiezingen de Republikaner bij de Eu- gebieden, want procent van de stemmen had be haald, demonstreerden zaterdag on geveer 5000 mensen tegen de Repu blikaner. De politie verrichtte vier aanhoudingen. 1193,7 nog altijd, zolang geen vredesverdrag is getekend. Hij zei opnieuw te zullen proberen naar de DDR te reizen. Op 8 januari werd hij bij de grens met Oost-Berlijn terug gestuurd vanwege zijn lidmaat schap van de SS in de Twëede We reldoorlog. Een Oostduitse mede stander van de Republikaner, Rudolf Gutbrodt, zei dat er plannen zijn om nog deze maand een Oost- duitse afdeling van de partij op te BERLIJN (AP/Rtr/GPD) - De dan 20 ruimte nodig Meer buitenlands nieuws op pagina 26 Oqueli werd vrijdag ontvoerd in van de bezette Guatemala-Stad op weg naar het ve hebben de vliegveld. Dit weekeinde werden de de huisvesting stoffelijke overschotten van Oqueli en zijn begeleidstèr aangetroffen in een auto nabij de grens met El Sal vador. Beiden waren zichtbaar mis handeld en door het hoofd gescho ten. De Salvadoraanse oppositie en: sche wapens hebben doorgespeeld, ontsev, een assistent van Telman [de vember betrokken zijn|, geweest, alsmede diplomatieke codes, kern- Gdeljan, de officier van justitie die wapenbeleid en burgerverdedi- een aanklacht tegen Ligatsjov heeft de Salvadoraanse opposi- Onder hen bevindt zich kolonel gingsprogramma's. ingediend wegens corruptie. Gdel- Guillermo Benavides de directeur In het wat ongewone verhaal, jan heeft samen met zijn collega de militaire academie. Alle ver- waarin de echte naam van de diplo- Ivanow een jarenlang durend on maat niet onthuld wordt en ook derzoek naar de zaak gevoerd, maar geen informatie over de arrestatie of door politiek druk is het tot nu toe de executie wordt gegeven, is de nog nooit tot een proces van de kop- hóofdrol weggelegd voor KGB-ko- stukken gekomen. dachten behoren tot het infanterie- bataljon Atlacatl, een elite-eenheid die op het moment van de moord onder bevel stond van Benavides. n de v beschuldiging aan het adres Heinz Galinski,de leider vat Westduitse joodse gemeenschap, Oostduitsers zijn dit weekeinde massaal aan het hamsteren gesla- kinderkleding en andere kin- de derspullen vandaag twee tot drie maal zo duur worden. Bang dat ook drijfsleven, de wetenschap en politiek zijn vertegenwoordigd. Zaterdag liet- de Oostduitse nister Dan zouden de huidige oppositie bewegingen maar eens moeten la ten zien wat ze kunnen, vond de krant. Op 6 mei worden verkiezin- economische zaken gen gehouden in de DDR goede kans dat de SED dan gemaakt aan laster. Galinski heeft terdag bestormd. herhaaldelijk kritiek geleverd op de Republikaner en hen noemd. Christa Luft tijdens een bijeen komst van topindustriëlen uit Oost- minderheidspartij wordt, en West-Duitsland weten dat niet- doelmatig functionerende onderne mingen zullen worden ontbonden Er kunnen dan middelgrote onder- De Oostduitse sociaal-democra ten verklaarden dit weekeinde op congres dat ze voor hereniging- De prijsverhogingen moeten de nemingen ontstaan die met dezelf- zijn op voorwaarde dat alle buurlan- weg vrij maken voor een omschake- de produkten op de markt gaan en den' daarmee instemmen. Verder er- ling naar een vrije-markteconomie. zodoende de vrije concurrentie kennen ze de onaantastbaarheid De SED-partij krant Neues Deut- kunnen stimuleren, aldus Luft. schland publiceerde dit weekeinde een blauwdruk voor zo'n omscha- Neues r orum wil regeren keling, die is gemaakt door elf rege ringswerkgroepen. Er moet volgens HAMBURG - Dc oppositie in de DDR het rapport een onafhankelijke moet nog v°°r de verkiezingen op 6 me. overheidsbank in het leven worden we0e0rnde™erder Roif Henrich van Neues Panama heeft de Verenigde Staten geroepen, die de Oostduitse mark Forum vanmorgen verklaard voor de een bedrag van 700 miljoen dollar vrij inwisselbaar moet maken. De Westduitse radio. Volgens Henrich Buitenland kort de huidige grenzen. Sinds dit weekeinde heet de in augustus als SDP opgerichte partij weer SPD. Panama 1,4 miljard gulden) ge- DDR kan dan volledig meedraaien moet de machtsverschuiving in de (ongev vraagd voor herstel van de bedrij ven die geplunderd zijn tijdens de niet Amerikaanse invasie in december vorig jaar. Panama wil verder 70 miljoen gulden van de VS vöor de wederopbouw van de wijk rond het hoofdkwartier van de verdreven po litieke leider Manuel Noriega, en nog eens 400 miljoen gulden voor een werkgelegenheidsproject twee ja wel noodzakelijk dat eerst de subsi- dies worden afgeschaft en de prij zen worden vrijgelaten. Verder moet de overheid haar monopoliepositie in de buitenland se handel opgeven en zich toeleg gen op de privatisering van staats bedrijven. Alleen het bank- Onder luid gejubel ging het congres akkoord met de naamswijziging, waarmee de partij wil aanknopen aan het roemruchteverleden. In 1946 werden de" 600.000 georgani seerde Oostduitse sociaal-democra- moeten krijgen, die ten gedwongen tot een fusie met de communisten. Een student in Bukarest draagt ponitificaal uit welke straf de leden van de gehate geheime dienst volgens hem ndaag in Timisoara terecht staan voor hun aandeel in het tijdperk van terreur onder Ceau- diegenen die door de zekeringswezen, de waterleiding- In het rapport wordt geen mel ding gemaakt van steun die het land mogen dat eventueel kan vragen van het Inter- raakt, terug nationale Monetaire Fonds (IMF). - - De Westduitse minister van financi- Theo Waigel verklaarde zaterdag kranten béschTkkenTDVsÈD maak- SPD, die inmiddels al 30.000 leden heeft, wil het ver- 1946 kwijt is ge- van de SED. In dien dit lukt, zal de partij mogelijk eigen uitgeverijen hun werk zijn Amerikaanse kwijtgeraakt. Agent gedood Een zwarte politieman nesburg door drie blanke collega' 'in elkaar geslagen en daarna dood achtergelaten bij het politiebureau, zo hebben enkele Zuidafrikaanse kranten zondag bericht. De politie bevestigde de dood van agent Mtha- kazeli Sangweni op 29 december' vorig jaar en verklaarde dat een on derzoek was ingesteld. Er is nog geen besluit genomen over eventu- ele strafvervolging van de drie blan ke politiemannen. Geen van hen is tot nu toe geschorst. Busongeluk Zeker 33 mensen zijn gisteren in de Mexicaanse stad Leon om het leven gekomen toen een overvolle bus op een overweg werd aangereden door een goederentrein. Er raakten 26 i gewond. energiebedrijven, hét openbaar vervoer en de telecommunicatie blijven in handen van de overheid. Eerder al heeft premier Modrow Johan- aangekondigd dat de staatsplan- commissie zal worden vervangen door een instelling waarin het be- I._. 21 VÜ Samenwerking en Ontwikkeling) 26 partijdrukkerijen over te willen moet gaan samenwerken. Waigel dragen aan de staat. Daarmee toonde zich teleurgesteld economischevooruitgang DDR tot nu toe. ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.O.f. verhuurt o.a. LASDIESELS tot 600 amp. LASTRAFO'S 220/380 V TOT 600 AMP. Informatie: [cpO Hoge Rijndijk 352 sf Middenweg 571 2314 AP Leiden Heerhugowaard tel (071)417438 02207-14956 Fax: (071)413788 Fax 43788 te gisteren bekend nog dit jaar elf BUKAREST (AP/AFP) - De Roe- de 16 partijkranten en 21 van de meense interim-president Ion Ilies cu heeft zaterdagavond aangekon- Ddigd dat op 28 januari een referen tie geert de communistische partij dum wordt gehouden over de vraag de blijkbaar op de naamsverandering of de communistische partij verbo- van de sociaal-democraten. De den moet worden. De eerdere be- Westduitse SPD heeft de jonge zus terpartij steun op alle gebieden toe- Intussen raakt de communistische gezegd. De SPD-DDR sluit elke sa- sluit" geweest, SED-PDS steeds meer in moeilijk- menwerking met de communisten spraak op radio heden. Er zijn al enkele waarschu- uit. Na de verkiezingen wil de - wingsstakingen gehouden tegen de zelfvertrouwen blakende partij regerende SED en voor komende de regering. week zijn grote stakingen aange- Veel soci, kondigd. De grote problemen in het de verkiezingsslag op eigen houtje partijleden die nog altijd i i dominante rol die de te kunnen winnen en voelen steed; SED kendmaking dat de partij verboden [worden, was een "overhaast be- i Iliescu in een toe- in televisie. Het Front was gezwicht voor druk van de bevolking, die vrijdag avond in Bukarestf Timisoara en Veel sociaal-democraten denken Brasov demonstreerde tegen oud van Nationale Redding onder druk van de was afgetreden ónder druk van de bevolking. Het leger neemt het bestuur slechts waar tof vrijdag een nieuwe raad wordt gekozen door vertegenwoordigers van fa brieken en andere instellingen. sie toonde ook beelden van de voor malige minster van binnenlandse zaken Tudor Postelnicu, oud-partij secretaris Emil Bobu, een naaste medewerker van Ceausescu, en van Marin Neagoe, de bevelhebber van Ceausescu's paleiswacht. Wanneer de beelden waren gemaakt, werd niet vermeld. De versnelde afbetaling week beginnen. De verdachten buitenlandse schuld heeft de de land SED nog altijd probeert te spjelen, minder worden aangeklaagd voor volkeren moord en het scheppen van voc waarden om die uit te voere moord met voorbedachte rade i sabotage van de nationale Roemenie volledig ge ruïneerd. Dit verklaarde de minis ter van buitenlandse zaken Sergiu Celac bij de^ afsluiting van het be- I zoek hebben steeds grotere kritiek tot ge volg. Ook de mislukte poging i met andere oppositionele groepen, Twee oprichters van beweging lij stverbinding monstraties heeft het Front volgens veiligheidsdienst in te Nieuw Forum, Baerbel Bohley stellen is de SED niet in dank afge- Neues Deutschland opperde terdag dat de communisten moeten dat door een verdere versnippering Jens Reich, appelleerden daarente gen aan alle te sluiten Iliescu overwogen om af te treden, [maar heeft daarvan afgezien om anarchie en chaos te voorkomen. Op 28 januari wordt ook een r.efe- partijen zich rendum gehouden over de herin- te voorkomen voering van de doodstraf. In Timisoara is het stadsbestuur J aldus openbaar aanklager Andriessen. De Roemenen hebben Gheorghe Robu. Zaterdagavond werd op televisie de arrestatie bevestigd van Ceause- gers niet kan worden gegarandeerd, scu's oudste zoon Valentin. Eerder Andriessen kondigde aan dat enige was al de arrestatie bekendgemaakt van Ceausescu's dochter Zoia-Ele- na en zijn zoon Nicu, die als partij- leider in Sibiu de Securitate op zijn medewerkers in Roemenie zullen blijven om te bepalen welke hulp op korte termijn nodig is. De heeft ook Bulgarije za- i uit de regering te de communisten sterk uit de verkie- overgenomen door het leger nadat dracht zou hebben gegeven op dé- terdag economische hulp i het Front monstranten te schieten. De televi- EG toegezegd. de oppositie te gaan. zingen komen. de plaatselijke raad

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5