Bonden overwegen acties in de bouw Groningen wil kwildozing tandartsen snel aanpakken Les in Turks en Arabisch op Nederlandse scholen Inzet 36-urige werkweek Scheepwerven lopen orders mis door ontbreken subsidie Vreugde bij terugkeer van konvooi 'Ouderenbeleid moet zich vooral richten op vrouwen' Onderzoek snelrecht asielzoekers Gemeenten kunnen rol spelen bij strijd tegen gokverslaving BEL OF V KNIP VOOR DE MOOISTE KEUKEN L-.J MAANDAG 15 JANUARI 1990 DEN HAAG (GPD) In de bouw dreigen acties. Als de werkgevers deze week het cao- overleg niet hervatten, zullen door de werknemers eind februari acties worden gevoerd. Dat zei voorzitter Schuller van de Bouw- en Houtbond FNV het afgelopen weekeinde. Hij sloot eerdere, spontane, acties niet uit. Vorige maand werden de gesprek- gekletter.dat hoort bij de cao-onder ken tussen werkgevers en werkne- handelingen. Overigens wordt er mers over de nieuwe cao voor de nog steeds druk informeel overlegd bouw afgebroken. Zij konden geen om beide partijen tot elkaar te bren- overeenstemming bereiken over de gen. Dreigen met acties is dan ook door de FNV gewenste arbeidstijd- voorbarig". Het Algemeen Verbond Bouw de •kweek tot 36 en uiteindelijk 35 uur nadrukkelijk af. Er zijn al ge noeg roostervrije dagen, snipperda gen en verlofdagen, waardoor er 'in Nederland bijna niet meer gewerkt kan worden', zegt De Fouw. De werkgevers willen de huidige werk week handhaven en meer zeggen schap krijgen over de periode waar in roostervrije dagen kunnen wor den opgenomen. Die zouden moe van de koningin in Flevoland, ble- Bedrijf wijst inkrimping ven zonder resultaat. Schuller: "De werkgevers hebben tijd genoeg ge had om na te denken over onze voorstellen. Bovendien zijn ze al meer dan een jaar op de hoogte van het feit dat we een 36-urige werk week willen". De dreigementen van Schuller weekhandhaven kunnen voorzitter C. de Fouw van de werkgeversdelegatie niet impo neren. "Dit is het bekende wapen- DEN HAAG (ANP/GPD) - De Ne derlandse scheepwerven lopen dit jaar een aantal orders mis ter waar de van miljoenen guldens omdat de subsidie waarvan de werven afhan kelijk zijn, sinds maart vorig jaar op ten worden geconcentreerd in del periode rond Kerst en Oud en Niéuw, terwijl Goede Vrijdag en de vrijdag na Hemelvaart verplicht I vrijaf moeten worden. Volgens Schuller is een 36-urige werkweek in de bouw nodig gezien de hoge werkloosheid in deze sec tor. "Maar daarnaast betekent een| kortere werkweek ook een verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Me^r vrije tijd voor de mensen in de bouw is erg belangrijk. Ze hebben zwaar werk en komen ook sneller in de wao terecht dan anderen". De FNV is bereid met de invoering van de 36-urige werkweek een jaar te wachten, indien een tweejarige cao wordt afgesloten. Met de uitspraak van de werkge vers dat er te weinig gekwalificeerd personeel voor handen is om tot ar beidstijdverkorting over te gaan, is GRONINGEN (GPD) - De o de FNV het niet eens. Schuller: "In heid wil strenge maatregelen sommige regio's is er misschien men tegen lozingen van kwik door sprake van een zekere spanning op tandartsen. Jaarlijks spoelt er door van de strenge milieumaatregel. "Als de gemeente ons aanpakt, gaan we massaal protesteren". Tandartsen gebruiken amalgaam tandartspraktijken als vulmateriaal voor kiezen: BERGH (ANP) - Onder grote pu blieke belangstelling is gisteren het konvooi van het Nederlandse Rode Kruis teruggekeerd, dat voedsel pakketten naar Roemenië heeft ge bracht. Bij grensovergang Bergh werden de truckers met bloemen en spandoeken verwelkomd. De vrachtwagens hebben de pakketten afgeleverd in de stad Hunedoara en in plaatsen rond de stad Sibiu. Het transport was georganiseerd door de werkgevers in de NOB- Wegtransport onder auspiciën van het Rode Kruis. Bij hun terugkeer werden ze onder meer opgewacht door tv-presentatrice Linda de Mol, inmiddels een beroemdheid in Roe menië en vice-voorzitter Van Weel van het Rode Kruis Nederland. Van Weel stelde dat het een emotionele reis is geweest. Maar de tocht zou duidelijk hebben aangetoond hoe nodig de actie was. "Wie nu nog durft te zeggen dat deze actie niet nodig was, heeft geen hart", aldus Van Weel. Konvooileider R. Luijendijk prees de teamgeest onder de chauf feurs. De meeste van hen waren donderdagavond al in de Oosten rijkse grensplaats Nickersdorf gear riveerd en hadden dus eerder in ons land terug kunnen zijn. Maar zij wachtten eerst de achtergebleven collega's af om samen terug te rij den. door eenvoudige filters uit het riool Het PvdA-Tweede Kamerlid H. Vos zal op korte termijn aan de mi nisters J. Andriessen (economische zaken) en W. Kok (financiën) vragen of er dit jaar nog extra geld beschik baar kan worden gesteld. Volgens Vos is er geld te halen uit een aantal 'eenmalige inkomsten' bij economi sche zaken. Op die manier kan ook worden voorkomen dat het terug dringen van het financiëringstekort wordt aangetast. Vos zei dit zater dag voor de Tros-radio. Directeur K. Damen, van Damen Shipyards in Gorinchem zei in die uitzending dat hij een order van zes tig miljoen gulden misliep omdat hij niet op steun van de overheid afsloten. Het kamerlid Vos ziet de den HAAG (ANP) - Het ouderen- de arbeidsmarkt, maar ik durf de de afvoer stelling aan dat er geen enkel bouw- naar schatting vijf ton kwik in het gering van kwik, zilver, koper werk in Nederland stagnatie op- riool. Daarmee zijn tandartsen de tin. Grote stukken vulmateriaal die loopt als gevolg van het feit dat er te grootste bron van kwikvervuiling los komen bij het vullen worden weinig vaklieden zouden zijn". in het land. Een 36-urige werkweek is vol gens Schuller ook nodig omdat te vooruit op de landelijke maatrege- verwachten is dat het werk in de len en wil dat de plaatselijke tand- bouwsector in de nabije toekomst artsen zo snel mogelijk, in principe eerder afneemt dan toeneemt. "We vanaf 1 februari een afscheider op verwachten dat er een grens komt het riool van hun praktijkruimte in- aan de bouwproduktie en dat leidt stalleren. Volgens de milieudienst tot uitstoot van arbeidsplaatsen. Als in de gemeente lozen de Groninger gevolg van het technologiebeleid tandartsen 80 kilo kwik per jaar. De zal bovendien de arbeidsprodukti- Nederlandse Maatschappij tot Be- viteit toenemen zodat je met minder vordering van Tandheelkunde mensen dezelfde of meer produktie (NMT) in Groningen verzet zich met kunt leveren". hand en tand tegen de invoering wordt niet afgebroken, maar omge zet in onder meer zeer schadelijke methylkwikverbindingen. Prof. dr. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu in Utrecht zegt dat de kwiklozingen eenvoudig en relatief goedkoop kunnen worden verminderd. "In plaats van amalgaam-legeringen HILVERSUM (GPD) Als PvdA- kan kunststof worden gebruikt minister len Dales (binnenlandse voor vullingen. Verder kunnen zaken) haar irritatie over de media verdwijnt door de afvoer. Kwik tandartsen filters toepassen: die blijft uiten, kan ze het zichzelf wel 'len Dales maakt zich onmogelijk' ANP) is onmogelijk maken nog langer de politiek te opereren. Dat 4.500 gulden. Het verzet van tand- meent Ton Planken, media-advi- i Groningen tegen maatre de gemeente noemt Haag Vandaag. x-presentator Planken meent dat Dales haar Reijnders "stuitend". Hij zegt dat het nemen van maatregelen door de houding moet veranderen, gemeente moet gebeuren. "Van de moet accepteren, dat de media landelijke overheid hoef je niets te eenmaal tot dat grote verwachten, behalve mooie rappor ten". Secretaris G. R. Hilbrandie! horen politici te maken hebben, eenmaal zo". Planken, politici en topfiguren kon rekenen. In totaal zal hij dit jaar orders ter waarde van 160 miljoen gulden mislopen. Volgens Damen komt de Nederlandse scheepsbouw in ernstige moeilijkheden als de overheid niet alsnog besluit om dit jaar extra subsidie in het vooruit zicht te stellen. zaak dan ook als een soort luxe beleid van de regering moet in hoge probleem Dat de pot nu al leeg is, mate een beleid zijn dat is icht betekent dat er veel orders zijn bin- verbetering van de positie van nengekomen en da is een goed te- 0£dere vrouw|n. Dat zegt de voor- ken voor de^Nederlandse scheeps- iopige Raad voor het Ouderenbe- zijn. Maar beter leid in het advies 'Ongewenste Ver- hoogte volgens schiiien', dat vanmiddag is over- A w vij leinnet handigd aan minister D'Ancona moet de AOW De subsidiepot raakte sneller leeg vooruitzicht gesteld, maar die is (WVr) pn staatssprr-Ptaris Tpr VpIH dan verwacht omdat de werven de veel lager dan de huidige honderd (Sle zaken) De komende twintig jaar zal het aantal oudere vrouwen sterk stij gen, aldus de Raad ■deel van hen is niet gehuwd. Bij niet getrouwde 80-plussers zal in 2010 de verhouding Zilveren Kruis UVCr rCClclIIie 4-5 tot} ziJn- Volgens d* Raad zitten met name alleenstaande Ziektenkostenverzekeraar Zilveren i vrouwen in een achterstandsposi- Kruis uit Noord wijk verwacht 1989 2*2 2222 af te sluiten met eenVinst van ruim 1 O De Raad wijst erop dat DEN HAAG (GPD) - Justitie on- dèrzoekt of in Nederland het Deen se snelrecht voor asielzoekers kan worden ingevoerd. Een asielzoeker kan bij aankomst in Denemarken vindt dat voorkomen moet worden d°°r d<: Polifie in principe_buiten de NMT stelt dat de aangesloten leert hoe zich voor de tv-i bouw", aldus Vos. Voor volgend jaar i Damen wel weer een subsidie i afgelopen drie iaar veel contracten miljoen gulden per jaar. Binnenland kort veertig miljoen gulden. Dat is vier miljoen meer dan in 1988. Volgens directeur P. Overmars is de winst vooral het gevolg van kostenbe- I heersing. Nederland-China De Amsterdamse afdeling van de vereniging Nederland-China (VNC) heeft zaterdag voorzitter P. Boeve afgezet. Boeve kwam in opspraak doordat hij afstand nam van een brief die het hoofdbestuur op 4 juni stuurde aan de Chinese ambassa deur. Het bestuur sprak daarin af schuw uit over de gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede. Boeve was van mening dat op 4 juni volstrekt onduidelijk was wat er zich in China afspeelde. Wethouder opgestapt De Rhenense WD-wethouder M. Van Oosten heeft afgelopen week- einde zijn ontslag aangekondigd, naar aanleiding van publicaties over zijn vermeende betrokkenheid bij diefstal van een pornoboekje uit een plaatselijke winkel. Van Oosten die de diefstal blijft ontkennen,'zegt gekrenkt te zijn door de publicaties. Menselijke fout De meeste ongevallen met F-16 ge- i vechtsvliegtuigen zijn te wijten aan menselijke fouten. Dit meldt minis ter Ter Beek (defensie) in antwoord op vragen over zijn begroting. In dertien van de achttien ongevallen die in Nederland plaatsvonden met de F-16, was de bemanning de oor zaak van het ongeluk. Bij de overige vijf was de oorzaak van technische aard. Oorlogsmonument Er komt waarschijnlijk geen monu mentaal beeld ter herdenking van vijftig jaar wederopbouw -en het 650-jaar bestaan van Rotterdam. B en W vinden het ontwerp van de Amsterdamse beeldhouwer Niek Kemps, dat drie miljoen gulden zou moeten kosten, te duur. Het kabinet had 1 miljoen in het vooruitzicht ge- •stcld. De gemeente heeft niet meer I dan zeven ton beschikbaar. Kaalplukteams De PvdA wil dat het experiment met de zogenoemde kaalplukteams landelijk wordt ingevoerd. Deze teams die bij een aantal politiekorp sen in het land zijn opgericht, ko- men in actie bij strafrechtelijke on derzoeken, waarbij het vermoeden bestaat dat de verdachte op illegale J wijze grote sommen geld heeft ver worven. De kaalplukteams (offi- cieel Bureaus Financiële Onder- steuning geheten) proberen die ver mogens op te sporen. CDA verdeeld over reclame op zondag HILVERSUM (GPD) - Binnen het CDA is onenigheid over het stanpunt inzake het toestaan van reclame op tv en radio op zondag. CDA-mediaspecialist Beinema zei dit weekeinde geen halszaak te maken van de kwes tie, als een Kamermeerderheid voor invoering is. CDA-fractie- voorzitter Brinkman doet echter een klemmend beroep op de PvdA-fractie het verbod te handhaven. WD en D66 zijn voor reclame op zondag. Ook STER-directeur Smeekes is fel voorstander van opheffing van het verbod, vooral als antwoord op de commerciële zender Véro- nique. dat die vrouwen de helft daarvan het land worden gehouden. Er volgt a woonlasten moeten besteden slechts een rechtszaak waarin dui- stelde dat individuele huursubsi- dfl«k wordt of de asie zoeker mag - - ieder geval mogelijk moet S1Jvfn,^oet^,ecrtrek,ken' CDA' eter zou het zijn als de PvdA. YYP en voelen er voor H. de AOW wordt aange- snelrecht toe te passen op economi- past, aldus de Raad. want op zich sche vluchtelingen, moet de AOW immers voldoende Volgens directeur Nawijn van de hoog zijn om een redelijk bestaan te afdeling vreemdelingenzaken van waarborgen. Daarnaast zou pen- het ministerie van Justitie ligt het sioenopbouw ook mogelijk moeten Deense snelrecht voor asielzoekers worden voor vrouwen die minder gevoelig. "Want je komt al gauw aan neer eerder door het rijk beloofde gen. "Dat kan politieke gevolgen tariefsaanpassingen worden uitge- hebben. Bij de toehoorders komt voerd. Hij begroot de kosten voor het over alsof ze op een ander ab- een afscheider op circa f 9000 per structie-niveau denkt dan de mees tandarts. "We kunnen beter met de te journalisten. Er ligt duidelijk e aanschaf wachten tot er landelijke richtlijnen zijn en duidelijk apparatuur deugdelijk is". ltuurverschil over hoe je structu- welke reel bestuurlijke problemen op lost". de rechtsbescherming. Daarente gen zie je dat de stroom vluchtelin- kunnen; zorgcoördinator. Per wijk gen op ^rift is geraakt, terwijl het aanpak jfran gokverslaving. Dat conclusie van een rapporti" DEN HAAG (GPD) Gemeenten dio. "Wat we willen voorkomen is grotere rol spelen bij de dat mensen met gokken zoveel geld of kleine gemeente heeft die tot taak maatschappelijke draagvlak inlichtingen te geven, te bemidde- op te nemen minder is geworden", goksverslaving dat op jonge leeftijd mogelijkheden moeten hebben om een goede basis voor later te leggen, vooral op het gebied van opleiding, betaald werk en opbouw van pensioenrechten. Het emancipatiebeleid van de rege ring is voor de huidige en toekom stige positie van vrouwen van alle leeftijden van belang, aldus de Raad. Van alleenwonende vrouwen van 65 jaar en ouder moet 57 procent van alleen de AOW leven. De Raad len bij eventuele hulp en het coördi- aidus Nawijn neren daarvan. Een zorgcoördina- Trouw, tor moet het onnodige zoeken naar en overlappen van hulp voorko- i interview met door de Katholieke Universiteit laatste i verliezen, dat er thuis grote proble- i ontstaan of dat ze in de crimi naliteit terechtkomen. Vooral dat Brabant. In het rapport, dat donder dag wordt gepresenteerd aan staats- Zou het Deense snelrecht worden secretaris Kosto van justitie, wordt aantal maatregelen opgesomd r de overheid punt ingevoerd, dan zou de helft In het ouderenbeleid moet de re- aantal vluchtelingen in Nederland dat tot terugdringing van de gok- gering ten slotte randvoorwaarden binnen enkele maanden worden problemen moet leiden. scheppen voor wat betreft de situatie, de sociale veiligheid 1 beschikbaarheid en toegankelijk heid van het openbaar uitgewezen. Het aantal asielverzoe- de ken is vorig jaar explosief gestegen. op gerekend dat zich •.Vol- 12.000 vluchtelingen zouden mei- beperken van de openingstijden gens de Raad kunnen gemeenten den, dat zijn er bijna 14.000 gewo gokgelegenheden kan worden vaak met weinig geld veel doen aan den. Nawijn verwacht dat het aantal aantal plaatsen de sociale veiligheid. Het gevoel asielzoekers nog zal toenemen, om- gegokt. Uitbaters die zich niet i veilig uit huis te kunnen, speelt bij dat een stroom economische vluch- de regels houden, kunnen hun telingen uit Oosteuropese landen gunning verliezen, zei burgeme oudere vrouwen een grote rol gaat vereenzaming tegen. wordt verwacht. ter Waal gisteren zorg". Volgens de Deventer burgemees ter worden de problemen rondom het gokken nog vaak onderschat. "Als gemeente kun je best wat doen en ik vind dat je dan ook de moed moet hebben het te proberen", al dus Waal. "Als het moet. trekken we vergunningen in. Ik vind het vreemd wanneer een cafetariahou der niet merkt dat bepaalde jongens veel geld vergokken. Hij moet dat toch kunnen zien? Zo iemand heeft ook z'n verantwoordelijkheid". Het aantal 'probleemgokkers' in Nederland wordt op 75.000 geschat. i De droomkeuken die u maar nergens kunt vinden, leveren wij u rèchtstreeks van de fabrikant. Zo'n keuken die precies past (ook I in uw budget), mooi, duurzaam en metvijfjaar garantie. Vooraf komen wij u vrijblijvend thuis be- gratis i I kJeurei I KEUKENS DIE BIJ U PASSEN 06-0220044 i Jï tie, of knip de bon I uit en zend deze r Antwoordnummer 10065. 2400 VB Alphen a/d Rijn. Stuur mij de gratis Abwi-folder CU Bel mij voor een vrijblijvende afspraak I POSTC.; I WOONPL: ROTTERDAM - Staatssecretaris Wallage (onderwijs) wil werk ma ken van het onderwijs aan kinderen uit minderheidsgroepen. Om hun kansen te verbeteren, wil hij jonge kinderen opvangen in de taal die hun ouders spreken en hen daar naast Nederlands leren. Oudere kinderen die voor het eerst naar een Nederlandse school gaan, wil hij eveneens deels les geven in de landstaal. De bewindsman is het er met zichzelf nog niet over eens of ook hij voor enkele vakken het exa men in die taal zal afnemen. door Theo Haerkens De ervaring leert dat kinderen van buitenlandse afkomst het moei lijk hebben in het onderwijs. Maar weinig Turkse en Marokkaanse kin deren, want daar gaat het hier toch voornamelijk om, slagen erin door te stromen naar hogeschool of uni versiteit. Veel migrantenkinderen haken voortijdig af. Zodra ze niet meer leerplichtig zijn, gaan veel jon gens riiet meer naar school. Meisjes uit moslim-families verdwijnen vaak al veel eerder uit het onder wijs. Een derde van hen is nauwe lijks in staat de weg te leren op de school voor voortgezet onderwijs. Voor die tijd zijn ze onder druk van de familie vaak al weer verdwenen. Gebrek aan onderwijs en discrimi natie zorgen ervoor dat dezelfde jonge mensen op de arbeidsmarkt uit de boot vallen en geen baan vin den. "We moeten lessen trekken uit het verleden en het beleid op dit punt bijstellen", aldus de bewinds man gisteren op een internationaal congres van de EPA, de samënwer- kingsvereniging van ouderorgani saties in Europa. Gezien de treurige positie van de tweede generatie jon geren uit minderheidsgroepen, is het inderdaad hoog tijd dat er iets gebeurt. Uit de voorstellen van Wal lage - die hij nog met het parlement moet bespreken - blijkt dat de be windsman wil breken met het uit gangspunt dat op Nederlandse scholen geen instructie gegeven 'wordt in een andere taal dan het Ne derlands. De lessen in eigen taal en cultuur dienden tot nu toe slechts om kinderen toegang te geven tot de eigen cultuur, dat wil zeggen die uit het land van de ouders. Een an dere overweging was dat kinderen die hun eigen taal goed spreken, een tweede taal gemakkelijker leren. Wie niet goed Turks spreekt, of Ara bisch, heeft extra moeite de eigen aardigheden van het Nederlands onder de knie te krijgen. De ervaringen van de afgelopen jaren maken duidelijk dat een paar uurtjes onderwijs in eigen taal niet voldoende is om te voorkomen dat de kinderen van migranten achter stand oplopen. Voor de instructie in de eigen taal heeft Wallage afhanke lijk van de omstandigheden drie gradaties in gedachten: intensief tweetalig onderwijs voor hele klei ne kinderen, ondersteunende in structie voor wat oudere kinderen die al aardig uit de voeten kunnen met het Nederlands en intensieve begeleiding van oudere kinderen die voor het eerst naar een Neder landse school gaan. Door onderwijs te geven in de landstaal krijgt die taal ook meer status. Uit internationaal onder zoek, waarop Wallage zich beroept, blijkt dat dat een wezenlijke voor waarde is om optimaal te profiteren van tweetaligheid. Dat wiskundeles in de eigen taal de status van die taal verhoogt, is duidelijk. Op dit mo ment geniet het onderwijs in de ei gen taal nauwelijks enige status. Veel lessen worden gegeven na school of in het bezemhok. In elk geval maken de lessen in eigen taal nauwelijks deel uit van het totaal programma van de school. Dat de leerkrachten die de lessen verzor gen, als curcusartiesten rondreizen, is daar evenmin vreemd aan. Niet voor niets pleit de bewinds man ervoor het onderwijs in eigen taal te maken tot een daadwerkelijk onderdeel van het lesprogram. Schoolbesturen en directies moe- ten zorgen dat 'gewone' leerkrach ten en leraren in eigen taal en hun lessen meer op elkaar afstemmen en niet langer als twee afzonderlijke groepen opereren. Men moet meer rekening houden met elkaar, een beetje inschikken door beide partij en, kan geen kwaad. Maar de staatssecretaris laat er geen twijfel over bestaan dat daar grenzen aan zijn. "De migrant zal zich moeten aanpassen aan de wet telijke situatie van het gastland en zal fundamentele uitgangspunten in ons rechtsstelsel, zoals gelijke kansen voor jongens en meisjes, dienen te aanvaarden". Moslim meisjes moeten dus gewoon naar school tot ze niet meer leerplichtig zijn. Leerkrachten Behalve met het parlement moet de staatssecretaris overleggen met de onderwijsorganisaties. In elk geval moet hij antwoord geven op de vraag waar hij leerkrachten van daan wil halen die zijn plannen moeten uitvoeren. De leraren die op dit moment les geven in de eigen taal zijn vaak uitsluitend bevoegd voor die lessen, het zijn geen men sen met een in Nederland erkend onderwijsdiploma. Het is niet voor niets dat de moslimscholen in ons land grote moeite hebben met het aantrekken van bevoegde leer krachten. Vooralsnog behelpen zij zich met niet-moslims van Neder landse afkomst. En dan zijn er onge twijfeld ook nog wel van financiële drempels.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3