Unieke reparatie haarscheurtje NABIJ Als Ockels komt aanvliegen, staat de brandweer al klaar 'Oostenrijk vaak negatief bekeken' 'Reus nageslacht vrouw en engel' I REPORTAGEi MAANDAG 15 JANUARI 1990 GEESTELIJK LEVEN MAASTRICHT (GPD) - "Als Oc- kels hier in Maastricht aankomt, wordt bij wijze van spreken meteen de brandweer gewaarschuwd". De reactie van havenmeester Wildering van Maastricht Airport laat aan dui delijkheid niets te wensen over. Wubbo Ockels, Neèrlands enige as tronaut, had al veel eerder zijn vlieg brevet moeten worden ontnomen. Sinds gisteren is hij inderdaad zijn vliegbrevet (voorlopig) kwijt. Ockels was op 5 december in het Franse Lille als piloot van een klein zakentoestel betrokken bij een ern stige botsing met een Airbus. Re den voor de Rijksluchtvaartdienst om Ockels voorwaardelijk te schor sen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gisteren meegedeeld. De 43-jarige astronaut moet in de komende weken enkele examens afleggen om zijn brevet terug te krij gen. De Raad voor de Luchtvaart onderzoekt het ongeval in Lille en zal te zijner tijd uitspraak doen of Ockels schuldig was aan het onge val. De tijdelijke schorsing staat volgens de woordvoerder los van de vraag of de astronaut wel of niet schuldig is. Verkeersleider Wildering mocht gisteren zijn ervaringen met Ockels vertellen aan een delegatie van de Rijksluchtvaartdienst. Bij die gele genheid werd hij gehoord over de incidenten die zich de afgelopen maanden met Wubbo Ockels op Maastricht Airport hebben afge speeld. Het waren er nogal wat. Maar voor het gemak noemt hij er twee. Betonblok Ten eerste was dat het incident 'Brokkenpiloot' moet opnieuw examen doen makshalve omschrijft. Tijdens de voorbereidingen op de ruimtevaart met de Challenger verscheen Oc kels regelmatig op Maastricht Air- port voor vluchten met zijn zaken- vliegtuigje. Op een keer ging hij van start, zonder de noodzakelijke con trole vooraf, terwijl de vleugels nog verankerd waren aan een beton blok. Een van de kabels aan het ge wicht brak bij het taxiën meteen af, maar het andere bleef hangen. Dat ging mee de lucht in en de vijftig ki lo beton trok de vleugel zodanig omlaag dat Ockels een noodlanding moest maken. De brandweer werd gewaarschuwd, maar Ockels kwam ongedeerd aan de grond. De goede afloop is de reden ge weest dat er nooit proces-verbaal is opgemaakt van dat incident, meent Wildering. En voor de Raad van de Luchtvaart heeft hij zich dan ook niet hoeven verdedigen. Na een tweede incident, door Wildering omschreven als 'vliegen-terwijl-het- vliegveld-gesloten-was', kwam hij stemming van de verkeersleiding en de havendienst steeg hij op. Ook van de brandweer was toen nog nie mand aanwezig. "En verder bestonden onze con tacten uit het regelmatig discussië ren over allerlei zaken die zich hier dank zij hem afspeelden", aldus Wildering, die Ockels overigens niet de grootste brokkenpiloot zou willen noemen. "We hebben hier ook nog te maken met leerlingen van de Nationale Luchtvaart School. Maar dan spreek je natuur lijk wel over een hele andere catego- Mooi weer De Maastrichtse havenmeester is er niet rouwig om dat Ockels voorlo pig aan de grond moet blijven. "Ik zeg dus niet dat ik blij ben dat hij zijn vliegbrevet tijdelijk kwijt is. Ik zeg wel dat het al veel eerder had moeten gebeuren op grond van de incidenten die zich hier hebben Astronaut en brokkenpiloot Wub- voorgedaan. Kijk, meneer Ockels bo Ockels: her-examen. heeft zijn vliegbrevet ergens in de Verenigde Staten gehaald, in een daar niet onderuit. Dat gebeurde op hele andere omgeving en blijkbaar een zondagmorgen. Zonder toe- onder mooi-weer-condities. Meneer Ockels is bekend met de situatie in Texas waar achter iedere grote boerderij een privévliegtuig gepar keerd staat. Daar gaat de ene boer gewoon bij de andere op bezoek met het vliegtuig. Ockels wilde dat hier ook zo ongeveer doen". Wildering heeft nogal moeite met Ockels' houding. "Hij heeft zich er inderdaad op laten voorstaan dat hij astronaut was". Ockels zelf heeft het volste ver trouwen in het lopende onderzoek naar het ongeluk met zijn vliegtuig je op de luchthaven van Lille. Over de tijdelijke schorsing van zijn vliegbrevet is hij niet negatief. Hij ziet er niet tegenop opnieuw exa men te doen. Integendeel, hij wil dit zelfs graag. De ruimtevaarder be schikt over een vliegbrevet A voor kleine privé-vliegtuigen en B3, waarmee hij burgerluchtvaartvlieg- tuigen mag besturen. Ockels heeft veel vliegervaring. Hij heeft 1200 uur op zijn naam staan. Dat is voor een privé-vlieger vrij veel. Het afge lopen jaar vloog hij zelf 200 uur. Schuldvraag Over de schuldvraag inzake het on geluk, waarbij hij met zijn toestelle tje in aanraking kwam met een Air bus, wil de ruimtevaarder met het oog op het onderzoek, dat nog enke le maanden in beslag kan nemen, niets zeggen. Het enige wat hij kwijt wil is dat een communicatiestoor nis tussen hem en de verkeerstoren een factor was die heeft meege speeld. Ook de gezagvoerder van de Airbus was niet o.p de hoogte daf hij zich met zijn vliegtuigje op de plek van het onheil bevond. Het zicht was slecht. Voorlopig maakt Ockels gebruik van het openbaar vervoer door de lucht. Ambassadeur betreurt rapport Amnesty: DEN HAAG - "Oh jee. De koffie"! Ambassadeur dr. Heinrich Pfus- terschmid-Hartenstein van Oostenrijk put zich uit in excuses. "Er is iets mis gegaan en nu heeft u geen koffie gehad. Ik heb er zelf ook helemaal niet meer aan gedacht". De diplomaat vindt het heel vervelend. Hier is de Oostenrijkse gastvrijheid in het geding. door Theo Haerkens Oostenrijk is een gastvrij land en de ambassadeur constateert dat mas sa's toeristen daar jaar in jaar uit van genieten. Voornamelijk Duit sers, maar de Nederlanders zijn met anderhalf miljoen een goede twee de. "Er zijn mensen die al twintig jaar naar hetzelfde dorpje gaan", glimlacht hij. "Ze voelen zich bij ons thuis". Dat neemt niet weg dat in de rela tie tussen beide landen geregeld een kritische toon wordt aangesla gen. Het onderhuids anti-semitis- me, de affaire Waldheim en nu weer de door Amnesty International ge signaleerde schendingen van de mensenrechten, geven daartoe aan leiding. In het rapport 'Foltering en Mis handeling' signaleert Amnesty dat er in politiebureaus mensen gesla gen zijn, met brandende sigaretten bewerkt en met plastic zakken bijna verstikt. De afgelopen vijfjaar kwa men er 128 meldingen binnen van dit soort zaken, waarbij 201 mensen zouden zijn betrokken. Ambassadeur Pfusterschmid vindt het voorbarig daar conclusies aan te verbinden. "We moeten de za ken nauwkeurig bekijken: Amnes ty International heeft gezegd dat er mensen worden mishandeld, maar dat wil nog niet zeggen dat dat ook werkelijk gebeurt. Er moeten na tuurlijk wel bewijzen op tafel ko- De ambassadeur benadrukt dat de gemelde incidenten betrekking hebben op een periode van vijfjaar en dat is natuurlijk erg lang. "Ook in andere Europese landen onder zocht Amnesty de afgelopen jaren hoe er wordt omgegaan met de mensenrechten en ik geloof niet dat er veel verschil is". De ambassadeur wijst erop dat degenen die zich beklagen, zelf al lerlei regels met voeten treden. "Criminelen handelen altijd buiten de wet. De politie moet binnen de wet opereren en is daardoor altijd in een zwakkere positie", meent Pfus terschmid. "Af en toe gaat er een po litieman over de schreef. Dat mag natuurlijk niet. Maar is duidelijk dat veel klagers enkel van zich laten ho ren om de aandacht af te leiden van hun eigen misstappen". De ambassadeur vindt dat er soms vanuit een negatieve houding over Oostenrijk geschreven. De af- faire-Waldheim is daar een goed voorbeeld van. De president werd beschuldigd van oorlogsmisdaden tegen Britse militairen op de Bal kan, maar Britse historici hebben daar nooit bewijzen van kunnen vinden. "Persoonlijk vind ik dat de kranten zich toen over-kritisch heb ben opgesteld". Zolang er geen bewijzen zijn, is terughoudendheid geboden, zegt de ambassadeur. Steevast begon nen berichten in de Nederlandse kranten over de affaire steeds met de insinuerende bijzin de presi dent die wordt beschuldigd van "In Oostenrijk gebeurde dat ook wel, maar de redacties waren daar voorzichtiger dan hier". Dat het anti-semitisme in Oosten rijk nog welig tiert, bestrijdt Pfus terschmid bestrijdt dat. "Ik geloof niet dat er in mijn land meer neo-na- zi's zijn dan ergens anders. Laatst De diplomaat doet alle mogelijke moeite uit te leggen met hoeveel toeval de ultra-rechtse politicus Haider een zetel kon bemachtigen. De man heeft optimaal geprofiteerd van politieke ruzies in zijn provin cie. Dat hij in het parlement zit, be tekent absoluut niet dat zijn racisti sche opvattingen gemeengoed zijn in Oostenrijk. "Wij zijn niet zo mora listisch als de Nederlanders, maar we zijn bepaald geen extreem rechts land". Reactor Dodewaard in brandpunt nucleaire belangstelling DODEWAARD Drie Jaar in tensieve voorbereiding, 27 ordners vol met rapporten, be rekeningen en goedkeuringen en enkele miljoenen guldens. Dat alles was nodig om een aansluitpunt aan het reactor vat van de kerncentrale Dode waard definitief te kunnen dichten. Vandaag wordt de zo geheten grafietplug door een speciale groep technici van de Kema in Arnhem geplaatst ter vervanging van de vorig jaar aangebrachte voorlopige af dichting. Helemaal klaar is het karwei nog niet. Een steunconstructie voor de plug die een extra zekerheid moet bieden, zal pas volgend jaar worden aangebracht. door Arnoud Cornelissen Een haarscheurtje in een pijp van het waterzuiveringssysteem vorm de de aanleiding voor de giganti sche operatie, die door nucleaire technici over de gehele wereld met veel belangstelling wordt gevolgd. De technieken die in Dodewaard worden toegepast, zijn uniek. Tech nici van de Kema ontwierpen niet alleen de grafietplug, ook werden speciale lastechnieken en gereed schappen voor deze ingreep ont wikkeld. Het bewuste onderdeel voldoet aan dezelfde kwaliteitseisen als het reactorvat zelf en kan daardoor als onlosmakelijk deel daarvan gezien worden. Hoewel, de plug kan voor onderzoek of vervanging worden losgemaakt. "Wij garanderen de le vensduur voor tien jaar", zegt J.E. Klees, nucleair adviseur van de Ke ma en geestelijke vader van de plug. "Maar wij zijn ervan overtuigd dat hij veel langer mee kan gaan". Dat geloof is mede gebaseerd op het feit dat de eerste plug die ter af dichting van de pijp N8 in het reac torvat werd geplaatst, na twee jaar nog uitstekend bleek te voldoen. Het grafiet noch de gebruikte meta len waren door het nucleaire milieu aangetast. Haarscheurtje De operatie 'afdichting stomp N8' begon in 1986 toen bij een routine controle in deze leiding een haar scheurtje werd ontdekt. De bewus te pijp werd buiten werking gesteld, gevuld met stikstof en afgescheiden van het water irf het reactorvat door middel van de voorlopige grafiet plug om verder oxyderen te voorko men. Tijdens de jaarlijkse splijtstof wisseling vorig jaar januari bleek dat die operatie was geslaagd. Het haarscheurtje was niet groter ge worden. De feitelijke opdracht was echter een dermate hoogwaardige afdich ting te construeren, dat de plug als het ware een geheel zou vormen met het vat. Nadat in de onder zoekslaboratoria van de Kema eerst de definitieve plug was ontworpen, werd gezocht naar techieken om de afdichting tot stand t" brengen. De operatie kon niet vanaf de bui tenkant van het reactorvat worden aangepakt. Daarvoor zouden eerst tonnen beton verwijderd moeten worden en kwam het personeel aan te hoge stralingen bloot te staan. Daarom besloten de techici vanuit de binnenkant van het reactorvat de aansluiting te dichten, ondanks dat deze manier van werken veel duur der was. Vorig jaar januari was alles ge reed voor de ingreep. De operatie moest toen echter worden uitge steld omdat de kernfysische dienst en het Stoomwezen nog niet alle be nodigde materialen en technieken hadden gekeurd. Ook nu is nog niet alles rond. De afsteunconstructie die de plug op zijn plaats moet hou den als alle andere veiligheidsmaat regelen zouden falen, wordt pas vol gend jaar aangebracht. Pas dan zijn daarvoor alle keuringen gereed. Om de plug op zijn plaats te bren gen, is boven het geopende reactor vat een werkplatform aangebracht. Met op afstand bestuurbare appara tuur is negen meter onder het plat form het aansluitpunt N8 van bin nenuit zo rond en glad gemaakt, dat de plug de opening perfect afsluit. De druk in het reactorvat alleen al is voldoende om de constructie op zijn plaats te houden. De grafietrin- gen aan het einde van de plug die ei genlijk al buiten het vat in de afge sloten stomp N8 zitten vormen een extra afsluiting. De belangstelling van het buiten land voor deze ingreep is bijzonder groot, omdat alle kokend-waterre- actoren van de eerste en tweede ge neratie af en toe te maken hebben met haarscheurtjes in leidingen. De techniek die in Dodewaard wordt toegepast, blijkt vele malen beter te zijn dan de methoden die tot dusver gebruikelijk waren. VALKENBURG De Gereformeerde Kerk in Valkenburg heeft dit weekeinde het vijftigjarig bestaan gevierd. Gisteren vonden twee fees telijke diensten plaats, terwijl zaterdagmiddag onder meer een ont moeting voor gemeenteleden en oud-leden was georganiseerd. Tijdens die gelegenheid kon men ook meedoen aan het spelletje 'Wie zien dit?'; bij foto's uit de oude doos moesten de juiste namen van broeders en zus ters worden gezocht. (foto Dick Hofwoning) Ds. Koekkoek op Zoeklicht Toogdag: ALPHEN AAN DEN RIJN - De reuzen, die regelmatig in de bijbel voorkomen, zijn voortgekomen uit een vermenging van engelen en mensen. Dat is de enige logische verklaring van het huwelijk van de 'zonen Gods' en de 'dochters der mensen' uit de dagen van Noach (Genesis 6). groot geloof toonde in een godlo ze tijd, zo zijn er nu ook vele (jon ge) christenen die God oprecht willen dienen. Op zijn beurt waarschuwde ook Feilce ter Velde (bekend van de EO) waakzaam te blijven tot de wederkomst van Christus. Hij sprak over: 'Als God de deur sluit'. De vereniging 'Het Zoek- Dit betoogde de baptistendomi nee H. G. Koekkoek zaterdag op de drukbezochte Zoeklicht Toog dag in Alphen aan den Rijn rond het thema 'Als in de dagen van Noach'. In christelijke kring zijn de algemeen aanvaarde verkla ringen voor deze huwelijken dat het ging om nageslacht van Seth enerzijds en Kaïn anderzijds, of om verbintenissen tussen gelovi gen en ongelovigen. Deze verklaringen geven ech ter geen antwoord op de vraag waar de reuzen (zoals 'de kinde ren van Enak') vandaan komen, aldus Koekkoek. De brief van Ju das en ook de tweede brief van Petrus geven aanleiding om een relatie tussen engelen en mensen te veronderstellen, aldus de pre dikant. Het is volgens hem een misvat ting om op grond van de bijbel te denken dat engelen geslachtsloos zijn. Er staat wel dat er in de he mel niet gehuwd wordt, aldus Koekkoek, die het opmerkelijk vindt dat niet-christenen veel meer openstaan voor relaties tus sen mensen en engelen of demo nen dan de christenen. Ook de joodse traditie laat ruimte voor reuzen, voortgeko men uit engelen. Overigens is het Hebreeuwse woord voor reus, 'nephilim', vrijwel identiek aan het woord voor geaborteerd kind: 'nephalim'. In de dagen van Noach kwamen abortussen veel vuldig voor, zo vertelde Koek koek. Hij trok de lijn door naar onze dagen, omdat nu ook veel abor tussen plaatsvinden. Ook kunnen de moderne mensen veel op het gebied van medische techniek ('reuzen'), maar mevrouw Stinis- sen laat men nu wel verhongeren. Jezus heeft gewaarschuwd dat als er dergelijke zaken gebeuren, zijn komst nabij is, aldus de predi kant. Zijn Leidse collega, dominee A. H. Agtereek, sprak over 'Noach, de man die wandelde met God'. Hij benadrukte op zijn beurt dat ook in de eindtijd veel mooie din gen gebeuren. Zoals Noach een EN VER licht' stelt zich ten doel het Evan gelie te verkondigen en te wijzen op de terugkeer van Jezus. De twee samenkomsten opn regiona le dag werden beide keren zo'n vierhonderd mensen bezocht. 'Lima' ingezet in strijd voor tafelvieringen ZEIST (ANP) - Het Landelijk Oecumenisch Platform (LOP) hoopt aan de hand van het Lima- rapport (over doop, avondmaal en ambt) binnenkort met een aan vaardbaar model te komen voor gezamenlijke eucharistie- en avondmaalsvieringen. Dat zou een oplossing kunnen zijn voor de impasse in de Oecumenische Geloofsgemeenschap Helmer- hoek te Enschede. Het LOP, waarbij ook de oecu menische geloofsgemeenschap in de Leidse Merenwijk is aangeslo ten, heeft zaterdag in een verga dering over de situatie in Ensche de geconcludeerd dat het verbod van kardinaal Simonis op geza menlijke eucharistie- en avond maalsvieringen de verbonden heid van rooms-katholieken en protestanten schaadt en dat het in strijd is met het geweten van vele christenen, aldus bestuurslid J. J. Tijsen. Het platform wil nu samen met enkele deskundigen onderzoe ken in hoeverre het Limarapport uitkomst kan bieden. De Rooms- Katholieke Kerk heeft immers volledig meegewerkt aan dit rap port van de Wereldraad van Ker ken, waaruit blijkt dat niet avond maal en doop de grootste oecu menische struikelblokken zjjn, maar het ambt. Synode uitgesteld LEIDSCHENDAM (ANP) - De synode van de Hongaarstalige Gereformeerde Kerk in Roeme nië is voorlopig uitgesteld. De sy node zou volgende week in Cliy worden geopend, maar er is meer tijd nodig voor de voorbereiding, zo heeft dr. G. H. van de Graaf, vice-voorzitter van de Hervormde synode, uit Roemenië vernomen. De synode zal naar verwachting twee nieuwe bisschoppen benoe men voor de afgetreden bisschop pen Laszlo Papp en Gyula Nagy, die het regime van Ceausescu kri tiekloos hebben gesteund. SoW-pastoraat. In twee gedeel ten van Voorschoten, Adegeest- /Krimwijk en Noord Hofland, wordt het pastoraat van hervorm de en gereformeerde ouderlingen gezamenlijk opgezet. Ouderlin gen, in dezelfde wijk werkzaam, zullen het huisbezoek onderling verdelen. Daarmee wordt een voorschot genomen op de Samen op Weg-federatie, zo blijkt uit het gezamenlijke kerkblad de 'Kerk klok'. Twee procent. De Hervormde Kerk slaagt er niet in de jaarlijkse bezuiniging van 4 procent te reali seren. In 1988 en 1989 is er onge veer 3 procent per jaar bezuinigd, voor 1990 blijft dit onder de 2 pro cent. Occultisme. 'Praktisch occul tisme' is fiet thema van een bij eenkomst van het Theosofisch Genootschap, morgenavond in de Pieterskerk (ingang Kloksteeg 16) in Leiden. Aanvang acht uur. Lezing rabbijn Van der Kamp. De orthodoxe rabbijn Lody van der Kamp uit Amsterdam spreekt woensdagavond voor de Leidse afdeling van het Genootschap Nederland-Israël over 'De relatie tussen religieuze en niet-religieu- ze joden'. De lezing vindt plaats in de bovenzaal van de synagoge (Levendaal 14). Aanvang acht Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: beroepen te Amersfoort J. van Verseveld Frane- ker; aangenomen als predikant bij de stichting PERKI (vereniging voor pro- testantschristelijke Indonesiërs) H. Olde Zwolle, te Grijpskerk drs. I. J. Bijlsma Idskenhuizen. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Baflo in combinatie met Warf- fum drs. P. Groen kand. Kampen; be dankt voor En schede-Oost J. T. Olden- huis Helpman, voor Gouda A. van Houdt Enschede-Noord. Nederlands Gercf. Kerken: bedankt voor Amstelveen W. Smouter Rijs wijk. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Nieuwdorp J. C. Weststrate 's- Gravenpolder, die bedankte voor Ha milton (Canada).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2