Akkoord YS Andes-landen over drugs Hewlett Packard trotseert IBM met nieuwe EISA-PC Elektronische agenda piept bij afspraak Nieuwe professionele Canon camera EOS-1 Irak en Syrië vrezen Turkse aftapping van water Eufraat Woede over neerschieten drie Ieren door Britten i O tcff - V T k** J 5 wÊJ' ÊZ Bulgaren eisen uitstel verkiezingen MAANDAG 15 JANUARI 1990 Xerox lanceert grafische document manager Als een van de eerste bedrij ven heeft Hewlett Packard een geavanceerde 80486-PC volgens de EISA-standaard gebouwd. Er zijn enkele hon derden PC's uitgezet bij de Europese (ook Nederlandse) kantoren om de toekomstige gebruikers met deze razend snelle machine te laten kennis maken. De PC, die tussen de 30.000 tot 35.000.- gaat kos ten, zal gebruikt kunnen wor den als netwerk-server of voor zeer rekenintensieve doeleinden. In de praktijk be tekent dat meestal ontwerp en tekenarbeid (Computer Ai ded Design - CAD). Een net werk-server van dit type kan ongeveer 60 terminals bedie nen. De beslissing van het Amerikaanse bedrijf HP om deze top-personal computer te gaan bouwen, is op merkelijk. Niet de beslissing om de. nieuwste 80486-Intelbesturings- chip toe te passen. Wie de kennis heeft, zal al snel de nieuwste ont werpen van chip-bakker Intel gaan gebruiken. Wel om een PC uit te brengen volgens de EISA-stan- daard. Deze standaard wijkt af van de Micro Channel Architectuur (MCA) van IBM, de firma die meestal de zaligmakende beslissin- gen in de computer-wereld neemt. door Hugo van der Heem Hewlett Packard is samen met Compaq een van de grondleggers van de EISA-bus. Tot de groep van grote industrieën die de standaard ondersteunen zijn sindsdien AST, Epson, NEC, Olivetti, Tandy, Wyse en Zenith Data Systems toegetre den. De EISA-bus is ontwikkeld omdat de MCA-bus geen bestaande insteekkaarten in de nieuwe PC's toelaat. Met MCA creëert IBM een totaal nieuwe norm. Onder het motto 'Dertig miljoen PC-gebruikers kunnen onmogelijk ongelijk hebben' is de EISA-bus ontwikkeld. Bestaande uitbrei dingskaarten, zowel 8-bits, als de grotere 16-bits kaarten, passen daardoor wel in de uitbreidings gleuven van de nieuwe machine. 32 bitskaarten, die de gehele gege vensstroom van de 80486 Intelpro- cessor benutten, kunnen eveneens in de nieuwste 'slots' worden ge plaatst. Alleen deze kaarten maken gebruik van alle mogelijkheden van de nieuwe PC. De oude kaarten hoeft men echter niet weg te gooien. Opmerkelijk is ook dat de confi guratie van de nieuwe computer zonder ook maar een schakelaar op het moederboard of de uitbrei dingskaarten te hoeven omzetten, kan geschieden. De nieuwste 'ana lytische software' toont de 'setup' en zorgt dat er geen interne conflic ten kunnen optreden. Viewpoint Rank Xerox heeft ook een snelle PC aangekondigd. Deze is echter geba seerd op een iets oudere Intel-chip: de 80386. De kloksnelheid bedraagt 16 MegaHertz tegen 25 MHz bij HP. De desniettemin zeer snelle PC wordt door Xerox ook als CAD-sta- tion aangeprezen. Voorts kan de PC met name zeer snel overweg met de grafische programmatuur van het bedrijf, ViewPoint 2.0. Men noemt dit een document manager, maar het is tevens software die geschikt is voor desktoppiiblishing: het ma ken van kleine kranten en overzich telijke rapporten. Hewlett Packards krachtige PC op basis van de nieuwste Intel 80486-pro- lieuw ontworpen 32-bits EISA-standaardbus. (foto gpd) De Psion Orga niser is een elek tronische zak agenda die zono dig ook hoorbaar alarm slaat wan spraak dreigt te vergeten. (foto GPD) Het verschijnsel 'elektronische agenda' grijpt om zich heen. De Ja panse merken Casio en Sharp, van ouds sterk in vestzakcomputers, hebben zich op dit terrein verdien stelijk gemaakt. Maar bepaald een pionier op dit gebied is het Engelse softwarebedrijf Psion, dat sinds de Efficiency Beurs een nieuw model 'Organiser' voert. Het Engelse bedrijf kwam jaren geleden al met een elektronische zakagenda. Twee nieuwe modellen de LZ en de LZ64 imiteren een PC op zakrekenmachineformaat. Ze zijn geschikt voor verschillende toepassingen voor zakelijk en privé- gebruik. Vanwege de batterijvoe ding is de Organiser overal bruik baar als agenda: op kantoor, onder weg, thuis of in het buitenlandse ho tel. Daarnaast kan men op reis aan tekeningen vastleggen, uitwerken en raadplegen. De Organiser LZ64 is uitgerust met 64 K ROM (programma's) en evenveel werkgeheugen in RAM of wel opslag van circa 10.000 woorden (De LZ beschikt maar over 32 K RAM). Additioneel kunnen twee datapacks van 128 K per stuk in het apparaat worden geschoven als uit breiding van het geheugen of voor de toepassing van speciale pro gramma's. De Organisers zijn uitgerust met een RS232-communicatiepoort waardoor zij aan de PC of Mac kun nen worden gekoppeld voor het overbrengen van teksten en data. De Psion Organisers wegen 250 gram en zijn langwerpig zoals een pocketbook, alleen veel smaller. De precieze afmetingen zijn 142 bij 78 bij 29 millimeter. Standaard bevat de Organiser een automatisch opslag- en zoeksys teem, een elektronisch agenda met alarm, een agenda met week- en maand-overzicht, een kalender, hoorbare- en visuele alarmfuncties, een calculator, notitieblokken, klok, stopwatch, timer, data en tij den van de 400 grootste steden van de wereld, met nog een reeks inter nationale telefoontoegangsnum- Gegevens die in de Organiser zijn opgeslagen kunnen worden geco deerd en gedecodeerd. Verder is be- Prijzen Bureau Voorlichting Foto Film Video Canon heeft in Nederland een nieu we professionele camera gelan ceerd. Het is de EOS 1, een profes sionele versie van de succesvolle automatische EOS-camera voor de consumentenmarkt. De camera heeft veel meer handinstellingen en volgt de typen F-l en T-90 op. Tege lijk hiermee komt een aantal nieu we, uitermate lichtsterke objectie ven op de markt. De nieuwe camera heeft een ge heugen voor de instellingen die de fotograaf prefereert. 256 verschil lende aanpassingen kunnen wor den bewaard. Aan de achterzijde bevindt zich een duimwiel waar mee - tijdens het fotograferen - het diafragma kan worden ingesteld. De camera is ook helemaal handma tig te bedienen. De sluitersnelheid loopt als ge bruikelijk tegenwoordig tot 1/8000- ste seconde. De flitssynchronisatie gaat tot een 1/250 seconde. De maxi male belichtingstijd is 30 seconden. Het toestel 'rekent' in stapjes van 1/3 diafragma en laat ook correcties toe van die orde. De EOS-1 biedt vier verschillen de lichtmeet-methoden: de meer voudige lichtmeting, de integraal meting, de deelmeting en de spot meting. Er is keuze uit zes automati sche belichtingsmode's, waaronder sluitertijd-voorkeuze, diafragma- voorkeuze, scherptediepte-voor keuze en een voorkeuze gebaseerd op TTL-flitsprogramma's. De ingebouwde motordrive veiliging van de gegevens mogelijk door het toepassen van een wacht woord. Behalve gegevens-uitwisse- ling met de PC zijn ook randappara- ten als printers, barcode- en magne tische kaart-lezers aan de Psion te koppelen. Het zakgeheugen kent een Organisers Programming Lan guage (OPL) een op Basic lijkende programmeertaal. Het apparaat kost bijna 600.- in de 32 K-versie en bijna ƒ800.- in de 64 K-uitvoe ring. ACCUSCHROEVENDRAAIER - De compacte accuschroevendraaier PSR 2,4V heeft Bosch nu ook in Ne derland uitgebracht. Een schroe vendraaier die door de ranke vorm geving en staafgreep werken op moeilijk bereikbare plaatsen moge lijk maakt. Hij heeft een laag toeren tal en een zeer hoog aandraai- moment en onderscheidt zich daar door van zijn soortgenoten. Als de machine wordt opgeborgen in de meegeleverde wandhouder, wordt deze direct weer bijgeladen. De op- laadtijd voor een compleet uitge putte accu is ongeveer zes uur. maakt 3,3 opnamen per seconde mogelijk. Terugwikkelen van een 24-film gaat in acht seconden. De automatische scherpstelling ge schiedt zowel op horizontale als ver ticale lijnen en gaat dank zij de nieu we objectieven tweemaal zo snel als gebruikelijk hiet de Canon ultraso ne lensmotoren. De lenzen die binnenkort spe ciaal voor deze camera leverbaar worden, zijn een 50 mm f/1.0 en een 85 mm f/1.2 lens. Twee zeer lichts terke zoomlenzen zullen eveneens worden gelanceerd: de 20 - 35 mm f/2.8 en de 80 - 200 mm f/2.8. Camera Awards Sinds kort kent Nederland ook jaar prijzen vor niet-professionele foto grafie en videofilms. Zij zijn in het leven geroepen door het Bureau Voorlichting Foto Film Video, die dit jaar 4000 foto's en videofilms moest beoordelen. De hoofdprijs ging naar Harm Jan Stiepel uit Bei- len. Hij won de prijs met een opmer kelijke strandfoto. De winnaar kreeg een modern ge stileerde trofee en en spiegelreflex camera van ruim 3000.-. In de cate gorie film/Video ging de prijs naar Angelique Schot-De Groot uit Steenbergen voor haar inzending 'Kinderen van toen'. Zij ontving na^st een trofee een prijs van 2500.-. Totaal werden 30 inzenders be kroond, waarbij een prijzenpot van 25.000 te verdelen viel. De winnende strandfoto van Harm Jan Stiepel. SANTA CRUZ (DPA/Rtr/AP) - Colombia, Peru en Bolivia hebben met de Verenigde Staten overeenstemming bereikt over een gezamenlijke strategie voor de drugsbestrijding, zo is gisteren bekendgemaakt aan het slot van de driedaag se besprekingen in de Boliviaanse stad Santa Cruz. De inhoud van het akkoord is niet heeft Washington de Andes-landen openbaar gemaakt, i „i te" stellen om drugssmokkelaars de landen, te onderscheppen. Vlak voor de De foi conferentie had Washington daar- bedoeld toe twee oorlogsschepen naar de wateren voor Colombia gestuurd De Colombiaanse regering heeft maken. Zo komt hiertegen fel geprotesteerd. Ook Mongoliërs eisen einde communisme OOST-BERLIJN (Rtr) - Enke le duizenden Mongoliërs heb ben gisteren gedemonstreerd te gen het communisme, zo heeft het Oostduitse persbureau ADN gisteren vanuit de hoofdstad Ulaanbaatar gemeld. De opposi tiegroepering Mongolische De mocratische Federatie eiste het einde van het machtsmonopolie van de communistische partij. De betogers riepen op tot het afbreken van het beeld van Sta lin in de hoofdstad en willen dat de voormalige leider Yumjaag- iyn Tsedenbal, die sinds hij in 1984 werd afgezet in Moskou leeft, terugkeert naar Mongolië om berecht te worden. De auto riteiten ondernamen niets om een einde te maken aan de de monstratie. Mongolië, gelegen tussen Chi na en de Sovjetunie, heeft op de Sovjetunie na het oudste com munistische regime ter wereld. Het bewind volgt het perestroj- ka-beleid van Gorbatsjov, maar de betogers vinden dat te lang zaam gaan. ATHENE De Iraakse olieminis ter Ishan Shelebi is gisteren in Ank ara aangekomen in een poging de Turkse regering af te brengen van haar plan om de rivier de Eufraat, die uit Turkije Syrië binnenkomt en ten slotte Irak bereikt, tijdelijk om te buigen. door Frans van Hasselt Ankara had al in november aan gekondigd dat dit weekeinde de Eu fraat voor een maand deels zou wor den omgeleid om een reservoir bij de Atatürkdam tot 120 meter te vul len met water. De dam vormt onder deel van een in 1983 begonnen gi gantisch project van 11 miljard dol lar voor elektriciteitswinning en ir rigatie, dat zuidoost-Turkije moet maken tot de graanschuur van het Nabije Oosten. In 2001 moet het klaar zijn en er moet dan een stuw meer zijn gevormd zo groot als Bel gië. In plaats van de vroeger overeen gekomen 500 kubieke meter per se conde zal er de komende maand nog slechts 120 kuub Eufraat-water Syrië binnenstromen, afkomstig uit de zijrivieren die na de dam de ri vier bereiken. Maar sinds de be kendmaking op 20 november was de toevoer verhoogd tot 750 kubie ke meter per seconde, opdat beide nabuurlanden zich op de beperking konden voorbereiden. Volgens Turkse berekeningen heeft Syrië ondanks de droogte van vorig jaar meer water ontvangen dan het nodig had. Ook heeft Anka ra aangeboden de Syriërs extra stroom te leveren om acute elektri citeitsproblemen te ondervangen, 's Lands grote krachtcentrale, de Ta- baqah-dam, ligt in de Eufraant en levert 70 procent van Syrië's ener gie. Irak is, anders dan Syrië, niet al leen van de Eufraat afhankelijk. Het heeft ook de Tigris, die rechtstreeks uit Turkije binnenstroomt. De Sov jets hebben in Irak een kanaal aan gelegd tussen beide rivieren, dat nu in werking kan worden gesteld om het Eufraat-water aan te vullen. Ondanks al deze Turkse argu menten hebben beide nabuurlan den van hevige bezorgdheid blijk gegeven. Volgens Bagdad komen er grote problemen voor de landbouw door het wegvallen van irrigatie in een gebied dat toch al sterk door de droogte is getroffen. Men ziet aan komen dat Syrië het meeste over blijvende water zal gebruiken voor zijn Tabaqah-dam, waardoor er voor Irak nauwelijks iets overblijft. De toch al verre van florissante be trekkingen tussen Bagdad en Da mascus zouden' daardoor verder kunnen verslechteren. De Iraakse bewindsman zal de Turkse .regering andermaal vragen de duur van de operatie te bekorten tot 15 dagen. In Damascus is de indruk gerezen dat Ankara de watertoevoer ook ge bruikt als wapen om Syrië te dwin gen geen steun meer te verlenen aan de in Turkije opererende Koerdi sche guerrilla-organisatie PKK, die vanuit de Bekaa-vallei zou worden geleid en terugvalt op kampen op Syrisch grondgebied. In Ankara wordt dit met klem ontkend. Om te laten zien dat Turkije zich niet laat intimideren door de protes ten uit Arabische hoofdsteden is presiendt Ozal zaterdag zelf naar Urfa gevlogen om de afsluiter dicht te draaien. Hij beloofde in een rede dat zijn land de Arabische wereld de komende tientallen jaren uitbundi ge hoeveelheden water zal leveren via pijpleidingen. Enige hilariteit verwekte het feit dat hij de terugreis volbracht zonder de meegenomen twintig journalisten, die tot hun ver bazing in Urfa achterbleven. r financiële hulp toegezegd. De rikaanse zijde is vernomen dat de Amerikaanse economische steun Verenigde Staten afzien van hun zal niet afhankelijk worden ge- plan om een blokkade van vliegdek- maakt van de vooruitgang in de schepen voor de kust van Colombia strijd tegen drugs in de ontvangen- De fondsen uit Washington zijn ar de drugsbestrijding, conomie minder afhan kelijk van de cocaïnesmokkel te geld vrij Bolivia en Peru de coca-teelt te vervangen door andere gewas sen. Meer dan 200.000 boerenfami lies kweken daar de coca-plant, waaruit de grondstof voor cocaïne wordt gewonnen. Het akkoord moet op 15 februari op een topconferentie in de Colom biaanse stad Cartagena door de staatshoofden van de betrokken landen worden ondertekend. Presi dent Alan Garcia van Peru heeft al laten weten dat hij een minister zal sturen uit. protest tegen de Ameri kaanse invasie van Panama. 90 Procent van alle verhandelde cocaïne is afkomstig uit de drie An des-landen, waarmee een omzet van 300 miljard gulden per jaar wordt bereikt. De 20 miljoen drugsgebrui kers in de Verenigde Staten vormen de grootste markt. De Andes-lan den gingen akkoord met de Ameri kaanse eis om het leger in te zetten tegen de drugsmaffia. Tot dusver heeft alleen Colombia militaire ac ties ondernomen tegen de drugs- Kartels. Afgelopen week, zo werd gisteren bekend, heeft de Colom biaanse politie tijdens razzia's in de hoofdstad Bogota de in de VS ge zochte Jesus Emilio Zapata gearres teerd. Zapata en de acht andere ar restanten zouden lid zijn van het Bogota-drugskartel. Het is niet be kend of het Bogota-kartel samen werkt met de twee bekendste kar tels van het land, die van Medellin en Cali. Eerder in de week arresteer de de politie Oswaldo Gallo Cha- morro van het Medellin-kartel, die aan het hoofd stond van de opera ties aan de Atlantische kust. Opnieuw een demonstratie in Sofia de grootste sinds de eerste betoging op 17 december. SOFIA (Rtr/AFP/AP) - In de Bulgaarse hoofdstad So fia hebben gisteren meer dan 50.000 mensen betoogd tegen de communistische partij en vóór het uitstellen van de verkiezingen tot november. Volgens Westerse diplomaten was het de grootste demonstratie sinds de eerste betoging van de oppositie op 17 november. Het Bulgaarse parlement schrapte vandaag de leidende rol van de communistische partij uit de grondwet. Half december had de nieuwe partijleider Petar Mladenov deze maatregel al aangekondigd. De betogers riepen gisteren leuzen als 'Communis ten, vertrek' en zwaaiden met spandoeken. Het was de vierde grote demonstratie in Sofia van de Unie sinds oud-leider Zivkov in november werd afgezet. De Unie van Democratische Krachten eiste dat in mei verkie zingen zouden worden gehouden voor zo'n 100 parle mentszetels die nog bezet worden door aanhangers van Zivkov en dat in november pas algemene verkie zingen zouden worden gehouden om de oppositie de tijd te geven zich te organiseren. Woordvoerder Beron verlangde voorts het vertrek van alle oud-medewer kers van Zivkov uit de regering. Unie-voorzitter Zhe- lio Zhelev zei dat de eisen morgen gepresenteerd wor den wanneer de ronde-tafelgesprekken met de rege ling beginnen. Petar Mladenov, de oud-minister van buitenlandse zaken die Zivkov is opgevolgd, heeft democratische hervormingen beloofd, zoals vrije verkiezingen en persvrijheid, maar het gaat de oppositie te langzaam. BELFAST/WASHINGTON (Rtr/AP) De schietpartij in de Noordierse stad Belfast waarbij za terdagochtend drie jonge Ieren zijn gedood door twee soldaten, heeft voor politieke consternatie gezorgd. De Ierse regering heeft een officieel onderzoek naar de toedracht inge steld. De politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) vindt dat de mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal een onderzoek moet instellen. Volgens ooggetuigen schoten twee soldaten in burger drie jonge overvallers dood toen ze tussenbei de kwamen bij een roofoverval op een totalisatorbureau. Volgens een ooggetuige werden twee van hen doodgeschoten terwijl ze al gewond op de grond lager. Een politie woordvoerder zei later dat de wa pens van de inbrekers niet echt wa ren, maar dat de soldaten dat niet hadden kunnen weten. Gerry Adams, voorzitter van Sinn Fein, de politieke vleugèl van de IRA die vecht voor aansluiting van Noord-Ierland bij de Ierse Repu bliek, vergeleek de schietpartij met de moord op drie ongewapende IRA-strijders in Gibraltar in 1988. De drie zaterdag omgekomen jon gemannen waren overigens geen IRA-leden. Vier vermoedelijke IRA-leden zijn vrijdag in de Amerikaanse staat Florida gearresteerd toen zij pro beerden een geavanceerde Stinger- luchtdoelraket te kopen. Aan de ar restatie van de vier ging een twee maanden durend onderzoek vooraf. Een woordvoerder van de FBI zei dat de drie Ieren en één Schot waar schijnlijk behoren tot de Provisio nals, een onderdeel van de IRA. De vier wilden een Stingerraket, een hittezoekende raket die vanaf de schouder afgevuurd kan wor den, aanschaffen. Ze liepen tegen de lamp toen zij een politieman die zich als handelaar voordeed 50.000 dollar boden voor het wapen. De Stinger wordt gebruik voor de af weer tegen laagvliegende vliegtui gen of helicopters. Om te bewijzen dat zij echt tot de IRA behoorden en in de aankoop van de raket geïnteresseerd waren, onthulden de vier tijdens een aantal ontmoetingen details over terroris tische daden buiten de VS waar zij aan hadden deelgenomen. Na con trole bleken de beschreven daden inderdaad te hebben plaatsgevon den, verklaarde politiefunctionaris Robert Creighton. Na arrestatie zei een van hen, Jo seph McColgan, dat hij een 'arme Ierse vakantieganger' was die door zekere lieden in de val was gelokt. In de VS wonen miljoenen Ierse im migranten, waarvan een deel sym pathie heeft voor de IRA en actief is bij de ondersteuning van die organi satie. MADRID (AP) - De nu al 45 dagen durende hongerstaking van zes ver oordeelde terroristen van de ex treem-linkse GRAPO plaatst de Spaanse regering voor veel proble men, omdat rechters kunstmatige voeding onder dwang hebben ver boden. De leden van de GRAPO gingen in hongerstaking uit protest tegen de regel dat terroristen van dezelfde groepering niet in dezelfde gevangenis mogen worden ingeslo ten. De regering zal zich aan dit ver bod houden, maar verantwoorde lijkheid voor de eventuele dood van de hongerstakers afwijzen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26