Be waarde van het felbegeerde papiertje 'Het is niet alles goud wat er blinkt' Diploma moet niet boven het bed hangen Notka leidt op voor 'gtamourtoekomst' in toerisme MAANDAG 15 JANUARI 1990 SCHOOLWIJZER PAGINA 23 Diependaal baalt ervan dat gedi plomeerden zo bevoordeeld wor den in de cao-regeling. „In deze buurt werken veel vrouwen in peu terspeelzalen. Zij hebben een ver antwoordelijke taak. Ze werken niet alleen in een 'stalplaats' voor peuters, maar hebben ook intensief contact met ouders. Ik vind dat ze als cultureel werker ingeschaald moeten worden. Dan verdienen ze "Hun salaris is nu miserabel. In de cao vallen ze onder 'assistentslei derschap*. De gemeente Amster dam wil de peuterleidsters niet op schroeven tot cultureel werksters. Die ziet ze slechts als vrouwtjes die op kinderen passen". Diependaal ziet zich door deze slechte cao-regeling genoodzaakt om zijn ongediplomeerde maar zeer geschikte mensen intern een oplei ding aan te bieden. „Anders is er voor hen financieel gezien geen per spectief. Jarenlang hard werken en geen cent verdienen, vindt toch nie mand leuk?" Klooster Als je de waarde van je diploma ver geten bent en daardoor niet meer weet bij welk bedrijf of vervolgop leiding je terecht kunt met je pa piertje, kun je naar de informatise-' ringsbank in Groningen stappen. Daar huist een afdeling diplomaver gelijking. Werkzoekenden en be drijven trekken hier regelmatig aan de bel, want vaak ze weten niet wat al die papieren betekenen. Jaarlijks komen hier 1000 schrif telijke aanvragen binnen. Het zijn voornamelijk vragen over buiten landse diploma's en verouderde op leidingen. B. Heun, werkzaam op de afdeling diplomavergelijking: „Zo had je vroeger de Middelbare School voor Meisjes (MMS). Veel vrouwen denken dat deze opleiding gelijk staat aan het VWO. Ze willen dan -meestal op latere leeftijd - met dit diploma naar de universteit gaan. Dat kan dus niet. De MMS had vroeger wel veel verschillende vakken, maar er de stof werd niet zo intensief behandeld als tegenwoor dig". Bij een verzoek duiken de mede werkers van de afdeling diploma vergelijking in het archief om de waarde te achterhalen. Soms vra gen ze om raad bij advisburaus of sporen docenten op die ooit op de niet meer bestaande opleiding les gaven. Soms moeten de medewerkers hun klanten teleurstellen. Heun: "Onlangs belde een Nederlander die nu in Zuid-Afrika werkt. Vol gens eigen zeggen had hij een hele zware opleiding op een klooster er gens in Limburg gevolgd. Dat was al voor de Tweede Wereldoorlog. We hebben de hele provincie afge zocht, maar geen non of pater die nog iets over die opleiding kon ver tellen. Zo zie je maar, ook met diplo ma's kun je als 'putjesschepper' ein digen". Duizenden eindexamenkandidaten sloven zich tot in de kleine uurtjes uit om straks het felbegeerde diploma in ontvangst te ne men. Deze martelgang moeten ze doorstaan, want bij sollicatie wil de personeelsfunctionaris het belangrijke papiertje zien. En wel het orginele diploma, want een kopietje is gemakkelijk te verval sen. Scholieren die het waardevolle certificaat ingelijst boven het bed hangen, kunnen hun carrière wel vergeten. En datje er zonder diploma ook wel komt, ontkent het Nederlandse bedrijfsleven met klem. DEN HAAG - De tijd dat een kran- op mijn bureau zien. Een slimme tejongen miljonair kon worden, ligt sollicitant kan gemakkelijk met de ver achter ons. Voor mensen zonder inktwispen of typpex het diploma diploma lijkt een carrière niet weg- van broer of zus vervalsen. Dat ge- gelegd. Wat dat betreft, is minister donder wil ik voorkomen. School- Aiders van Volksgezondheid Ruim telijke Ordening de laatste der mohikanen. De be windsman heeft behalve z'n rijbe wijs geen enkel geldig papier op erlaters die hun diploma bovei Milieubeheer bed inlijsten, kunnen het bij vergeten". zak. Praktijk jaar lyceum hield Alders Ook in de gezondheidszorg wil de de lage- personeelsfunctionaris bewijzen gekwalificeerd Na tw 5t voor gezien en ging detailhandelschool. Ook die op leiding maakte hij niet af en werd zijn. In het verleden zijn er te vaak medewerker bij een uitzendbureau. Daar klom hij op als assistent manager. Pas toen hij zich met poli tiek ging bemoeien, brak hij door. Nu is hij dé man van Nederland die het milieu-beleid uitstippelt. door Carine Neefjes ongediplomeerde artsen het zieken huis binnengeslopen. Lex Knip, hoofd personeelszaken in het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam: "Zo heeft er jaren lang een radioloog zonder enig di ploma in een ziekenhuis in Eindho ven gewerkt. Dat kan niet. In deze bedrijfstak staan mensenlevens op het spel". Knip staart zich echter niet blind op het officiële papiertje. Voor hem Volgens het Nederlandse be- is het slechts een theoretisch bewijs drijfsleven zijn de goede oude tij- dat de leerling op school iets gepres- den van een vlotte babbel koffer vol ervaring voorbij. Drs. B.W. Van Dijk, hoofd-personeelsza- ken Philips, wil cijfers en certifica ten zien als hij mensen in dienst neemt. Van Dijk: "Schoolverlaters kun- teerd heeft. De praktijk in deze be drijfstak is hard, zo meent Knip. "De sollicitant die hier als ver pleegster wil werken, denkt vaak een tweede Florence Nightengale te kunnen zijn. Dat beeld is moeilijk te doorbreken, maar klopt absoluut i tegenwoordig allerlei opleidin- niet met de praktijk. Zo'n figuur gen volgen. De moderne techniek gaan wij dan tijdens een sollicitatie- vereist dat bij ons vakbekwame gesprek bang maken. We zeggen mensen werken. Voor technische klussen hebben 1 bouwkundigen e nodig. Wij kopen er niets verpleegster geen i ij gediplomeerde levens redt, maar zich eerder bezig electro-technici houdt met stervensbegeleiding. Ik toe, dat klinkt luguber. Toch mand vertelt dat hij thuis altijd de moeten we de sollicitant dit negatie wasmachine en koelkast repareert, ve beeld voorspiegelen, want te veel Het dilpoma is voor ons een garan- verpleegsters met prachtige cijfer- tie-bewijs dat iemand wat in zijn lijsten zijn na een paar jaar praktijk mars heeft". afgehaakt". Ook niet-technisch personeel van ,-p- Philips moet een diploma op zak rlUipjG hebben. Voor een vertegenwoordig Ondanks het gevaar van binnnen- van het bedrijf waar maar liefst dringende ongediplomeerde artsen, 60.000 mensen werken, is een vlotte_ is de gezondheidszorg genoodzaakt babbel niet voldoende. Van Dijk: om ook mensen zonder diploma's in "Hij moet wereldwijd verkoopplan- dienst te nemen. De bedrijfstak nen maken. Zo'n iemand moet een kampt met een nijpend tekort aan academische opleiding hebben. Om personeel. De werknemers moeten de verkoop van een internationaal bedrijf te regelen, moet je wel ver stand hebben van management. Met een vriendelijke glimlach en een mooi pak kom je er bij ons niet Bij Organon in Oss, het bedrijf dat farmaceutische produkten en medi cijnen maakt, hechten ze extreem veel waarde aan het papiertje. Hoofd-personeelszaken J. Holle man: "Ik wil het orginele diploma hard werken tegen lage lonen. Om sneller personeel te werven, kunnen leerlingen die hun middel bare school niet hebben afgemaakt, terecht op interne opleidingen van verzorgingstehuizen. Els van Batum (35), personeels functionaris bij het verzorgingste huis 'Theodotion' in Laren: "We krijgen te weinig aanmeldingen bij onze interne opleiding voor zieken verzorger. Als iemand dan met een Felbegeerde papiertjes. Inlijsten is niet slim. Maar ook een diploma zegt niet altijd alles. (foto GPD) overgangsbewijs van drie naar vier HAVO komt, laten wij die toe. Mits diegene drie jaar een vier voor bio logie op zijn rapport heeft staan. Dan blijkt dat de leerling geen inte resse heeft voor ons vak". De leerling die de interne oplei ding voor gezinsverzorger niet af maakt, kan ook in het verzorgings tehuis in Laren aan de slag. Die wordt dan gebombardeerd tot 'ver pleeghulp'. In totaal heeft 'Theodo tion' vier van die hulpjes in dienst. Van Batum: "Het is een nood sprong. In ochtend- en avonduren, de piekuren, hebben we extra han den nodig. De verpleeghulpen ko men dan om 'hand en spandiensten' te verlenen. Patiënten onder de douche stoppen, ze weer aankleden en eten geven. Ze mogen geen won den verzorgen of spuiten geven. Het zijn slechts hulpjes van de verple ger". 'Oneerlijk' Het is dus mogelijk om zonder di ploma aan de slag te komen. Eind examenkandidaten moeten daarom niet de boeken in de hoek smijten, want zonder diploma krijg je bijna in ieder bedrijf minder betaald dan je gediplomeerde collega. "Dat is oneerlijk," vindt Willem Diepen daal, gebiedscoördinator voor het buurt- en clubhuiswerk in Amster dam-Oost. Diependaal vindt diploma's voor het buurt- en clubhuiswerk niet noodzakelijk. Tegen zijn zin let hij bij sollicitanten op die 'domme pa piertjes', omdat ze anders zo weinig verdienen. En dat vindt hij 'onfat soenlijk' want het werk is zwaar. Markt Volgens Diependaal moet je het buurthuiswerk 'in je hebben'. "Ik heb hier mensen gehad die alle soorten sociale academies doorlo pen hadden. Maar ze hadden 'het' gewoon niet. Dan dacht ik bij me zelf: 'Wat wil je nou, jongen? Vol gens mij kun je beter op de markt gaan staan. Ook dat is een leuk be roep". Een buurthuiswerker moet 'soci aal' zijn', meent Diependaal. Activi teiten organiseren, goed kunnen sa menwerken en steeds inzetbaar zijn voor anderen. "Dat kan niet ieder een leren". Onderwijs aan het Notka. dicht in de buurt van de 10 mille komt te liggen. Notka-studenten hebben recht op studiefinanciering die de eventuele financiële pijn wat kan weg masseren. Van der Kaaij constateert nuchter: "Je kunt voor je opleiding best investeren. In Amerika is dat heel normaal. Ik denk dat het heel redelijk is als dat hier ook meer in zwang komt". Testen Voor een studie aan de toeristen- school is een vooropleiding vereist op minimaal havo-niveau, maar me ao is ook goed. "De studenten moe ten de stof aan kunnen, talen zijn belangrijk. We testen hun algemene kennis met een toelatingsexamen. Ook hun motivatie testen we. Het toerisme spreekt wel aan. maar het is niet alles goud wat er blinkt, er moet hard gewerkt worden. Nie mand begint bovenaan. Ze moeten commercieel leren denken, drie rei zen verkopen in plaats van één". Het Notka leidt in het eerste jaar op voor het zogenaamde SEPR-di- ploma. Dat is een officieel door de branche erkend getuigschrift. In het tweede jaar wordt er net dat ex tra aan toegevoegd dat de Notka-af- gestudeerden onderscheidt van an deren die een kortere opleiding vol gen. Van der Kaaij is er trots op dat ruim tachtig procent van zijn stu denten direct na de diploma-uitrei king aan de slag kan. Gemiddeld drie dagen per week komen de studenten naar school. De resterende tijd ze besteden aan zelfstudie en opdrachten. Stages zijn uiterst belangrijk. "We slagen we er in om alle studenten aan een plaats te helpen. We pakken dat de laatste jaren steeds professioneler aan". Dat de KLM stageplaatsen gaat leveren is voor Van der Kaaij het beste bewijs dat zijn instituut op de goede weg is. Want de nationale luchtvaartmaatschappij staat te boek als enorm veeleisend. Kwaliteit Kwalitatief goed personeel wordt in de toeristische industrie steeds be langrijker. Van der Kaaij ('wij wil len de beste zijn') is bang dat de toe ristische markt in de komende jaren overspoeld raakt met jongelui die via allerlei andere privé-opleidin- gen het bedrijfsleven instromen. Al leen dit jaar al volgen 4200 mensen de opleiding voor het SEPR-diplo- ma. "En zulke aantallen kan Neder land niet opnemen". Mogelijk biedt het wegvallen van de Europese bin nengrenzen in 1992 perspectief, want toeristisch personeel moet per definitie internationaal inzetbaar zijn. Het Notka is niet bang voor de concurrerentie. Hij wijst op de 'meerwaarde' van zijn opleiding en op de internationale contacten die zijn instituut onderhoudt met ande re toeristische scholen in Europa. Het Notka is voor de meeste stu denten een eindopleiding. Het gros gaat aan het werk, een enkeling stu deert door, bijvoorbeeld aan de HEAO-communicatie of de Hoge school voor Toerisme en Verkeer die ook in Breda gevestigd is. Om gekeerd komt het voor dat studen ten die daar niet aan de bak komen 'terugvallen' op het Notka. Als de studenten de school verla ten ontdekken ze al heel snel dat de glitter en glamour van het toeristi sche vak voor klatergoud is. Wie daar op school nog niet achter is ge komen, leert snel dat de toeristenin dustrie vooral keiharde business is, waarin hard gewerkt moet worden voor betrekkelijk lage aanvangssa larissen. Pas na een aantal jaren er varing worden de lonen aantrekke lijker. Van der Kaaij: "Onze filosofie is: ben je bij een bedrijf binnen, laat dan zien dat je meer waard bent". glanzende toeristische praatjes voor de tv) bestaat nog steeds en leidt een redelijk bloeiend bestaan. En dat ondanks de stormen die af en toe woedden rond de controversiële persoon van Van Egeraat. Twee jaar geleden nam A. van der Kaaij de school van Van Egeraat over, veranderde de naam in Notka, paste de leerstof aan en intensiveer de de contacten met het bedrijfsle ven: de grote touroperators en reis- bureau's, die gebrand zijn op goed opgeleid personeel. Sinds dit schooljaar is er ook een dependance in Amersfoort om de enorme con currentie - Van der Kaaij spreekt van een wildgroei - in het toeristisch onderwijs het hoofd te bieden. Overal duiken er opleidingen 'uit het niets' op want het toerisme ge dijt. Het Notka is sinds '88 erkend door het ministerie van onderwijs. De inspecteur komt regelmatig een kijkje nemen en het bedrijfsleven (Quantas, North West Airlines, Ar- ke, Sudtours en Hotelplan om een paar groten te noemen) heeft ver trouwen in de school die bij de jon gelui erg in trek is. De 160 studenten per vestiging, van wie tachtig pro cent meisjes, hoeven zelfs niet via gloedvol geformuleerde adverten ties te worden aangespoord om voor twee jaar naar Breda af te rei- door Joan Kloosterman Eind januari is er al een wacht lijst. De studenten blijken de beste ambassadeurs van de school te zijn. "Ze komen vanzelf, voornamelijk omdat ze van elkaar horen wat we doen, mond-tot-mondreclame dus. We zijn elk jaar overtekend, maar wie het eerst komt het eerst maalt", zegt Van der Kaaij. Naar rijkeluis dochters en zonen wordt niet extra gehengeld. "We zijn geen elitaire school meer. Er is hier voor ieder een plaats. We hebben een Turkse jongen gehad die via de sociale dienst studeerde. Dat kan dus ook". Het schoolgeld, het eerste jaar kost 3650 gulden en het tweede 2650, blijkt geen belemmering te zijn voor de studie. Veel jongelui hebben in Breda of omgeving een kamer zodat de totaalprijs jaarlijks Exotischer kan het haast niet: Singapore by night. Een opleiding aan het Notka betekent een grote kans op verre reizen. Maar eerst moet hard worden gewerkt. BREDA - 'Geef je toekomst een zon nig perspectief .-'Paspoort voor een internationale carrière in het toeris me'. Zulke slogans liegen er niet om. Wie zou er zich niet door laten verleiden? Het Nederlands Oplei- Goudgele stranden, palmbomen, dingsinstituut voor Toeristisch Ka- terrasjes, kortom het beeld van on der (Notka), speelt bewust in op-de bezorgde vakantiegangers die hun glamour en glitter die nog altijd vrije tijd ervaren als een exotische hangt om de toeristische industrie, droom. De eertijds tamelijke exclusieve, dure 'school voor toeristische vor ming' aan de Bredase Boschstraat, een particulier initiatief uit 1967 van dr. L. van Egeraat (de man van de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23