Kemkers hortend en stotend verder Guyt door diep dal bij NK veldrijden Van der Poel verdringt de specialisten sterkste in marathon Schaatsster Van Koetsveld ongenaakbaar Tobbende schaatser bereidt zich in eentje voor op NK Schapers af door zijdeur Van den Berg slaat slag in VS Piet Kleine MAANDAG 15 JANUARI 1990 PAGINA 21 HEEREN VEEN (GPD) - Voor Piet Kleine tellen de jaren niet. De be scheiden 38-jarige Drent kreeg za terdagmiddag in Heerenveen het publiek op de banken toen hij als dolgelukkige marathonkampioen van Nederland over de eindstreep gleed. Al in bezit van een olympi sche- en een wereldtitel zou van eni ge verzadiging sprake mogen zijn, maar Kleine toonde zich ook met deze onderscheiding meer dan te vreden. „Vier jaar ben ik bezig met de marathon en het ging steeds mis. Ik weet niet hoeveel keer ik net naast de overwinning greep. Als niet-sprinter ben je altijd in het na deel en mijn trucendoos is maar klein. Vorige maand won ik pas mijn eerste wedstrijd en nu dan de titel. Het begint nog wat te worden met mij als marathonrijder", meld de hij voldaan. Piet Kleine is nog steeds niet ver zadigd en heeft toch al een imposan te carrière achter de rug. Begena digd schaatser, daarna perfect wiel- renner/tijdrijder en- nu dan onder scheiden als marathonschaatskam pioen. Van een wedstrijd die onder de zwaarst denkbare omstandighe den werd verreden. De Thialf-hal mag dan een wonder van bouw kunst zijn, het ijs is vaak 'vooroor logs'. In de openingswedstrijd be gonnen de vrouwen al op een baan met gaten in de bochten. Boukje Keulen krabbelde daar als beste overheen en won voor Alida Pas veer en Petra Moolhuizen. De A-rij ders troffen twee uur later uiteraard nog veel slechtere omstandigheden. „Loodzwaar met uitgetrapte bochten", kwalificeerde Piet Kleine met getekend gelaat na afloop de conditie van het ijs. „Je moest hier heel voorzichtig met je krachten omspringen". Het waren uitgere kend veteranen en bij na-veteranen die in deze slijtageslag de lakens uit deelden. Achter Kleine werd Lex Cazemier tweede en de al 41-jarige Jos Pronk net als vorig jaar derde. Rijders, die allemaal al jaren meelo pen en als schaatser vooral inhoud hebben boven pure snelheid. ZOETERMEER - Joelle van Koetsveld heeft zich ook bij het tweede gedeelte van het shorttrack- toernooi om de Aegon Cup on genaakbaar getoond. De schaats ster uit Harmeien won gisteren in Zoetermeer zowel de 500 als de 1500 meter. Op 30 december zegevierde ze in Den Haag ook al op beide afstan den. Bij de mannen veroverde Erik Duyvelshoff de beker door in Zoe termeer zijn enige rivaal Jan Hoog- eveen uit Woubrugge tot twee keer toe af te troeven. Van Koetsveld had op de 1500 noch de 500 meter veel gevaar te duchten. Op de kors,te afstand be sloot de scheidsrechter tot een her start, omdat bij de eerste poging al direct drie rijdsters ten val kwamen. Bij de herkansing was Van Koets veld de snelste en de slimste. Ze hield net als op de metrische mijl Priscilla Ernst achter zich. De laatste werd ook tweede in het eind klassement voor Simone en Moni que Velzeboer uit Oud-Ade. Anja van der Poel uit Roelofarendsveen eindigde op de 1500 meter als derde en in het eindklassement als vijfde. Bij de mannen was de suprematie van de kernploegrijders Duyvels hoff en Hoogeveen onmiskenbaar. Charles Veldhoven uit Oegstgeest zat geblesseerd op de tribune. Veel waardering hadden de ruim 1000 toeschouwers voor de verrichtin gen van talenten als Peter van der Meer, Lard Koeken en Erwin Scheepstra, die niet tot de nationale selectie behoren. Met name Zoeter- woudenaar Koeken reed in de finale van de 1500 meter sterk. Dat gold ei genlijk ook voor Mark Velzeboer, al haalde hij de eindstrijd niet. Door twee valpartijen zag Velzeboer zijn kansen op een hoge klassering ver knoeid. DDR-vrouwen op tijd in EK-vorm DAVOS (ANP) - De Oostduitse vrouwen zijn precies op tijd in vorm voor de Europese titelstrijd in Heerenveen. In het bijprogramma van de wereldbekerwedstrijden voor mannen in Davos kwamen ze tot opvallende tijden. Gunda Kleemann won de 1500 meter.in haar beste seizoentijd van 2.05,20. Wereldkampioene Moser gaf slechts een fractie toe: 2.05,26. De zege op de 500 meter was uiter aard voor Angela Hauck (40,78). Met 42,37 gaf Kleemann aan op haar slechtste afstand niet veel te zullen verliezen aan de concurrentie. MAARN Twee bochten lang heeft René Guyt geloofd in zijn kansen op de Nederlandse titel veldrijden. Na een veelbelovende start doofde de kaars bij de Haagse Katwijker zaterdagmiddag al na een paar minuten. Guyt raakte op het zware zanderige parcours in Maarn per ronde verder achter op de nationale amateurtop en stapte drie ronden voor het einde gedesillusioneerd af. Leidenaar John Kuyvenhoven, titelverdediger bij de liefhebbers, moest ge noegen nemen met een derde plaats. Katwijker Martin Schalkers negende bij profs MAARN (GPD) Henk Baars had last van zijn ribben, Martin Hen driks blokkeerde weer na een ron de, Frank van Bakel maakte een paar technische foutjes en Rein Groenendaal ging op het beslissen de momént over de kop. Adrie van der Poel reed gewoon een uur lang constant en was na afloop van het NK veldrijden voor professionals de enige zonder klachten en zelfme delijden. Geen wonder, hij prolon geerde zijn nationale titel. Zeer tegen de zin in vqn de strijd- lustigste renner van gisteren. Frank van Bakel. Van Bakel, lange tijd eenzame koploper in de wedstrijd, had nu eens zo graag een echte veld rijder (lees: zichzelf) als kampioen gezien. „Dat was goed geweest voor de sport. Nu komt die Van der Poel weer eens aanwaaien en is het gelijk weer gebeurd met ons. Ik snap niet dat Rein Groenendaal zo'n jongen op sleeptouw neemt en het gat dichtrijdt. Dat had ik Van der Poel laten doen. Wat maakt het hem nu uit of-ie Nederlands kampioen veld rijden wordt? Voor hem telt toch vooral het WK?" De aloude discussie ontspon zich dus weer eens, kort na de finish. De vijf of zes echte professionals die Nederland kent. hebben 'die jongen van de weg', Adrie van der Poel, al tijd al als een indringer beschouwd. En nu wordt die broodrover verdo rie voor de tweede achtereenvol gende keer kampioen van Neder land. Frank van Bakel was gisteren de laatste, die zich weigerde neer te leggen bij de superioriteit van Van der Poel en beklaagde zich erover dat de combine niet van de grond was gekomen. Dat had twee oorzaken: Rein Groenendaal durfde het risico niet aan omdat hij zelf zo graag nog eens kampioen wilde worden op 39-jan- ge leeftijd. En daarnaast fietste Van der Poel een tactisch sterke race, hetgeen op de weg wel eens anders is geweest. Drie ronden lang („Ik zat te sterven aan het wiel van Groe nendaal") verschool de latere kam pioen zich, om tegen het einde van de wedstrijd toe te slaan. Eerst straf te Adrie van der Poel wat foutjes van Van Bakel af en in de slotronde reed hij ook de laatste belager, Rein Groenendaal, weg. En dat nog wel in het zand, het do mein van Groenendaal en de vijand van Van der Poel. Maar het zou toch te gek zijn geweest en helemaal te kenend voor het niveau van het na tionale veldrijden als Groenendaal op 39-jarige leeftijd nog eens een keer kampioen van Nederland zou zijn geworden. Al is het al bijna even typerend dat het nu Van dei- Poel werd. een jongen die pas één cross afwerkte na een hoogtestage en momenteel in een trainingsop- bouw verkeert in de richting van het WK in Getxo, over drie weken. Katwijker Martin Schalkers eindig de als negende. Rene Guyt wist na zijn voortijdige afscheid van het Maarnse Zandgat één ding zeker: hij had in een be langrijke veldrit nog nooit zo slecht gepresteerd. Vanuit een gunstige startpositie weggeknald, was zijn blauwe shirt nog enkele minuten op de eerste rij zichtbaar. Maar steeds verder achter de ontketende Ri chard Groenendaal, die ondanks twee valpartijen bij de amateurs met een titel debuteerde, kon Guyt de derde, de zesde, de twaalfde en zelfs de achttiende stek niet vast houden. Steeds futlozers trapte hij, voor de ogen van een meegereisde groep clubgenoten, een klein verzet rond. "Zelfs terugkrabbelen lukte niet meer. Het enige wat ik toen nog kon doen was netjes opgeven". Afstappen was wel het laatste waaraan de 23-jarige amateur van Swift-Casba van tevoren had ge dacht. Voor de verandering had hij, in tegenstelling tot vorig jaar, zijn seizoen niet volledig op de NK afge stemd. "Het zou zonde zijn als één wedstrijd je hele seizoen verknalt. Maar dit is me volgens mij nog niet eerder overkomen", jammerde Guyt nadat hij zich in ijltempo had omgekleed. "Aan zenuwen kan het ook niet hebben gelegen, want die had ik nauwelijks. Ik zal me deze week maar eens laten onderzoeken. Misschien heb ik een virus onder de leden, waarvan ik zelf geen weet heb". Uitvlucht Het leek een goedkope uitvlucht van de Katwijker. Maar een aanne melijke verklaring voor zijn falen zou hem wellicht nog een ticket voor de wereldkampioenschappen in Spanje kunnen opleveren. Guyt wil dolgraag eens aan die titelstrijd deelnemen. Vorig jaar greep 'de kampioen van het voorseizoen' na melijk ook al mis na een matig NK, dat toen allesbepalend was voor se lectie voor de WK. Dit jaar tellen de resultaten uit het voorseizoen zwaarder mee. Met een zegereeks van vijf dacht Guyt dit jaar goede kaarten voor uitzending naar Span je te hebben. "Tot nu toe had ik toch een regelmatig cross-seizoen", sprak Guyt zichzelf moed in. "Veel jongens die nu goed rijden, hebben zich eerder dit seizoen nauwelijks DAVOS (GPD) Gerard Kemkers vervolgt hortend en stotend zijn weg langs de ijspistes. Nadat hij in Davos voor zijn doen goed had gereden op de 500 (38,94) en 1500 (1.57,43) me ter. verscheen er zaterdagavond zo'n beetje voor het eerst in dit seizoen een glimlach op het gelaat van de Drentse tobber met het 'zwabberbeen'. „Dit geeft de burger moed". Een dag later evenwel was het weer hommeles. Nadat hij zijn persoon lijk record op de 1000 meter had aangescherpt (1.17,22), ging de vijf kilometer weer de mist in. Hij ein digde als achtste op ruim elf secon den van winnaar Koss. Weliswaar lang niet zo slecht als in eerdere World 'Cup-ontmoetingen, maar toch... Hij versomberde meteen. De moed was de Drentse burger weer net zo snel in de schoenen gezon ken. „Het draaide opnieuw niet. Dat is erg vervelend en teleurstellend, temeer daar het op de andere afstan den wel liep". Kemkers is vandaag afgereisd naar het Italiaanse Collalbo om zich in zijn 'uppie' voor te bereiden op het NK allround. In Assen moet hij zich in de ploeg voor Innsbruck (WK) zien te rijden. Coach Krook: „Het is dubieus of het euvel aan zijn voet dan is verholpen. Gerard heeft er nu in ieder geval nog last van. Op de lange afstanden ondervindt hij er meer hinder van dan op de korte af standen, omdat het dan meer op glijden aankomt. Op dat vlak ligt zijn probleem". Misslag ZAALVOETBALAGENDA Op de eerste World Cup-dag in Davos verbaasde Kemkers vriend en vijand met zijn redelijk stabiele manier van rijden. Een 38'er op de 500 meter is voor een allrounder lang niet gek. Aan de 1500 meter mankeerde van alles (een misslag plus moeilijkheden op de kruising), maar zijn tijd was niet onverdien stelijk. „Als ik die problemen niet had gehad was ik zelfs dicht in de buurt van mijn persoonlijk record gekomen". Krook kwalificeerde het optre den van Kemkers als wisselvallig. De Nederlandse allround-coach kon dat niet zeggen van Bart Veld kamp, die opvallend sterk voor de dag kwam in Davos. De Hagenaar reed op alle afstanden persoonlijke records en is een gevaarlijke out sider geworden voor de Europese ti tel. Vooral Veldkamps 5000 meter (6.54,77-tweede) ging snel en soepel. „Ik heb me twaalf ronden lang in moeten houden. Als ik gewild had, dan had ik veel harder gekund. Maar dat had zo vlak voor het EK geen zin. Ik heb een beetje ge speeld, meer niet". Zijn ploeggenoot Ben van der Burg had eveneens met de handrem aan rondgereden in Davos. „Ik heb re laxed en verdedigend gereden en geniepig wat puntjes gepakt voor het World Cup-klassement. Ik sta zowel op 1500 als 5000 meter eerste en wil dat ook blijven. Het ging per fect hier, vooral technisch. Elke klap was raak. Alleen op de 500 me ter ging het als een drol met me. Na ,30 meter had ik een mispeer en na dien kwam ik niet meer in mijn slag", aldus de nummer drie op 'de vijf kilometer, die gisteren last had van een lichte verkoudheid en keel pijn. Thomas Bos was van het drietal in Davos aanwezige Nederlandse EK-deelnemers het minst op dreef. Hij had de tien kilometer van de NK afstanden nog in zijn benen en deed het daarom kalmpjes aan. Succesje De Oranje-sprinters boekten zo waar een succesje in Zwitserland. Menno Boelsma geen lid van de kernploeg werd een volle secon de achter Mey tweede en dook met zijn 37.92 als eerste Nederlander in dit seizoen onder de grens van 38 se conden. Over dat laatste was hij meer te spreken dan over het eerste. Aangezien de Amerikanen, Russen, Japanners en de Zuidkoreaan Ki Tae-Ba waren thuisgebleven, werd het beeld vertekend. Als de wereld top, die nu op Mey na ontbrak, niet was thuis gebleven, had Boelsma genoegen moeten nemen met pak weg een elfde plaats. Uwe-Jens Mey was ook in Davos een klasse apart. De DDR-sprinter dook voor het eerst onder de 37 se conden (36.92>en won ondanks het feit, dat hij bijna op zijn snuit viel, ook de 1000 meter op zijn sloffen. Noren Het Noorse schaatsen, dat op ster ven na dood was, is na een lange pe riode van kommer en kwel uit zijn coma ontwaakt. De Vikingen tellen voor het eerst sinds 1983, toen Rolf Falk-Larssen als laatste Noor de we reldtitel voor zich opeiste, weer seri eus mee als schaatsnatie. Johann Olav Koss en in mindere mate Geir Karlstad, die de afgelopen paar jaar in zijn eentje het schaatsen in zijn land in leven hield, hebben zich het afgelopen weekeinde in Davos zelfs aangemeld als belangrijkste kandidaten voor de Europese titel, die vanaf vrijdag op het spel staat in Heerenveen. Diesel Nadat 'diesel' Karlstad dank zij een verbeterde sprint vorig jaar al met zijn derde EK- en WK-klasseringen achter Visser en Kemkers aangaf te groeien als allrounder, heeft de pro gressie zich dit seizoen doorgezet over de hele lijn. 'Middenmoter' Jo- han Olav Koss heeft zich aange diend als een tweede troef. Boven dien heeft coach Kristiansen ook nog Aadne Söndraal (18) achter de hand. De Falko Zandstra van Noor wegen komt nu nog te kort en is te nerveus, maar hij wordt beschouwd als een groot talent. In tegenstelling tot zijn Heerenveense leeftijdge noot wordt hij tijdens het Europees kampioenschap wel voor de leeu wen gegooid, omdat Kristiansen an ders als zijn collega Krook niet kan putten uit een batterij volwaardige rijders. Prestaties Kristiansen beseft, dat de status van zijn sport staat of valt met de presta ties van zijn team. „Als we eindelijk weer eens een titel kunnen pakken, neemt de populariteit van het schaatsen verder toe", De kans, dat de Noren binnen een week een (Eu ropees) kampioen in hun midden kunnen begroeten is niet ondenk beeldig. Hoewel de World Cup-wed- strijden niet alles zeggen over de ware krachtsverhoudingen, deelde Johann Olav Koss het afgelopen weekeinde in Davos toch enkele ra ke tikken uit aan zijn concurrentie. De 21-jarige student uit Lilleström won zowel op de 1500 (1.54,79) als 5000 (6.51,38) meter in snelle tijden. In een prestige-duel op de vijf kilo meter versloeg hij Karlstad voor het eerst in zijn carrière. Anti-sprinter Karlstad, die een dag eerder zijn beste tijd op de 500 meter verbeter de (39,48), raakte bovendien zijn drie jaar oude baanrecord (6.53,97) kwijt aan zijn landgenoot. Kristian sen: „Als ze in Heerenveen goed ijs weten te maken, zie ik Koss mis schien zelfs een wereldrecord rij den op de vijf kilometer". laten zien. Deelname aan de WK zou voor mij een enorme stimulans zijn, een bekroning voor al mijn inspan ningen. Als veldrijder sta ik er na melijk alleen voor. Ik steek heel veel tijd in mijn hobby, kan daar door weinig werken, Afhankelijk van de evaluatie van dit seizoen moet ik misschien wel beslissen voorrang te verlenen aan mijn maat schappelijke carrière. Ik moet toch mijn brood verdienen en dat lukt op deze manier niet met fietsen". In middels is duidelijk geworden dat hij niet tot de geselecteerden be hoort. Voor John Kuyvenhoven verliep de titelstrijd minder slecht dan voor zijn clubgenoot. In de categorie van liefhebbers reed alleen Dick Arie- sen ver van hem weg. De kampioen van 1989 richtte zich toen maar op nummer twee, Hans Boom. Kuy venhoven, door ziekte minder sterk dan in het voorseizoen, leek in de voorlaatste omgang de oud-ama teur in zijn kladden te grijpen. Maar de inhaalrace had te veel gevergd van de krachten van de Leidenaar. Zijn bronzen medaille kwam echter niet meer in gevaar. TIM BROUWER DE KONING MELBOURNE (ANP) - Kunnen Mi- chiel Schapers en Tom Nijssen nog wel worden opgesteld in het Neder lands Daviscupteam, dat begin fe bruari in Bremen tegen de Bonds- reubliek aantreedt? Voor die vraag ziet bondscoach Stanley Franker zich geplaatst na de eerste dag van de open Australische tenniskam pioenschappen in Melbourne. De allengs op zijn retour rakende steunpilaar van het nationale tennis ging op een ontluisterende manier onderuit. Todd Woodbridge, één van de beteren uit de Australische jeugdschool van Ray Ruffels, klop te Schapers in nog geen twee uur spelen met 4-6 6-0 6-3 6-1. Tom Nijs sen verloor met 3-6 2-6 6-7 (1-7) van Lars Jonsson, een matig begaafde Zweed, die op het gebied van wils kracht iets meer te bieden had. Kan sen dus lijkt het voor Mark Koever- mans en Paul Haarhuis, de andere helft van het Daviscupkwartet, om zich te onderscheiden, al moet wor den gevreesd dat Miloslav Mecir en Boris Becker daar' vandaag weinig gelegenheid toe zullen geven. Bij de vrouwen ging het bedui dend beter. Brenda Schultz en Ni cole Jagerman wonnen en maken er in de tweede ronde een soort Neder land - Japan van: Schultz tegen Da te (nummer 90 van de wereldrang lijst) en Jagerman tegen Okamoto (116). Jagerman maakte indruk door de Westduitse Claudia Kohde- Kllsch te verslaan, een speelster die nog altijd 40 plaatsen hoger op de ranglijst staat dan zij. Schulz klopte Martina Pawlak (Wddl) in twee sets: 6-4,6-3. LEIDEN Heieen van den Berg heeft in Midland (Texas, VS) een 10.000 dollar-toernooi gewonnen. De Noordwijkerhoutse tennisster won de finale van de Amerikaanse Rossides met 7-6, 6-3. Behalve de eerste prijs van 2000 dollar (ruim 4000 gulden) verdiende Van den Berg tevens een wildcard voor het 25.000 dollar toernooi dat over twee weken in dezelfde stad zal plaats vinden. Hans van Egmond kwalificeert zich LEIDEN Hans van Egmond heeft zich in Eindhoven met Jac. Orie, Marcel Hogervorst en Henk Groen gekwalificeerd voor het NK allround. De Rijnsburger bemach tigde op de B-kampioenschappen in Eindhoven de vierde plaats en die geeft recht op deelname. Beste, sprinter was Orie in 39,93. Rintje Ritsma (Jong Oranje) noteerde bui ten mededinging de snelste tijd (7.14,34) op de vijf kilometer. Hanneke de Vries, aanstaande za terdag dertig en daags daarvoor de butante bij de Europese titelstrijd in Heerenveen, is afgelopen week einde tijdens schaatswedstrijden in Den Haag twee keer verrassend ver slagen. Zowel op de 3000 meter als de 5000 meter was Henriëtte van der Meer sneller dan de stayer uit Die penveen. Naast winnares De Vries en Van der Meer (tweede) plaatste ex-kernploeglid Marga Preuter zich voor het NK allround, dat over twee weken in Assen wordt gehouden. Petra Grimbergen legde in Den Haag een nuttige test af op de 3000 meter (4.50). Op de 1500 meter (2.21) was de Rijnsburgse minder succes- Katwijker stapt af

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21