LEIDSCH DAGBLAD Azerbajdzjan in staat van oorlog NODIG! Giftige gassen bij brand in Spaanse disco: 43 doden PREI EN SPEKLAPJES Aantal verkeersslachtoffers is vele malen hoger dan gedacht Grote drugsvangst op NoordhoHands strand Hormooncocktails' voor 80 procent van Belgische runderen Aids-test sollicitant voor werkgevers geen taboe Moskou stuurt extra troepen na bloedbad MAANDAG 15 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39139 Prijs fl. 1,35 JULIANADORP (GPD) - Een regionaal rechercheteam uit de po litieregio Noord-Holland-Noord heeft gisteren bij de strandafslag Julianadorp (tussen Callantsoog en Den Helder) een partij hasj onder schept en elf betrokkenen gearres teerd. Dit gebeurde in samenwer king met de marechaussee en de rijkspolitie te water. De smokke laars waren bezig enkele honderden kilo's hasj vanaf de met kunstmest geladen kustvaarder Retriever met een rubberbootje naar het strand te brengen. De 300 ton metende Retriever is een in 1966 in Nederland gebouwd schip dat geregistreerd staat in het Cyprische Limassol. De douane zou de boot al enige tijd op het spoor zijn geweest. Toen gistermorgen een hoeveelheid hasj aan het strand werd gelost, grepen de autoriteiten 2 de drugs werden aange- Daar werden drie Amsterdam- den. Naast de partij hasj nan rs van 38,40 en 33 jaar en twee in- litie verder twee bestelauto's Den Helder aangehou- rubberboot in beslag. De Retriever werd op zee geën terd en voor nader onderzoek naar Den Helder overgebracht. Daar ar resteerde het teamde zeskoppige bemanning, onder wie de 44-jarige Engelse kapitein en een 57-jarige Rotterdammer. De overige beman ningsleden waren Ghanezen in de leeftijd van 25 tot 38 jaar. Hoeveel hasj precies aan land is gebracht en uit welk land ze afkom stig is, is nog niet duidelijk. De poli tie sluit niet dat gedurende de nacht een hoeveelheid verdovende mid delen overboord is gezet. De gezamenlijke politieactie is enkele weken voorbereid en trok onder meer de aandacht door het gebruik van speciale crypto-mobi- lofoons, die doorgaans alleen wor den gebruikt bij grote politie-opera- ties rond gijzelingen en ontvoerin gen. BRUSSEL (ANP) Zeker 80 procent van de Belgische rundveestapel wordt vetge mest met behulp van verboden hormoonpreparaten. Dat zeg gen Belgische veeartsen in een zaterdag in de Gazet van Ant werpen verschenen vraagge sprek. De artsen zeggen dieren in te spuiten met hormoonprepa raten die naderhand in het vlees niet terug te vinden zijn. De grondstoffen voor die .cocktails' komen hoofdzake lijk uit Oosteuropese landen. Zij ramen het totale bedrag waarvoor in België verboden hormoonpreparaten worden verhandeld en ingespoten op ruim 100 miljoen gulden per jaar. Per behandeling rekenen de artsen een bedrag vari ërend van ruim 55 tot 135 gul den. Volgens de veeartsen zijn de veemesters wel verplicht om hormonen te gebruiken omdat zij anders niet meer uit de kos ten komen. Een niet behan deld rund neemt per dag 1 tot 1,5 kilo in gewicht toe. Met hormonen behandelde runde ren groeien 2,5 tot 3 kilogram per dag. De artsen beweren verder dat de stoffen die zij de dieren inspuiten onschadelijk zijn voor de consument .omdat zij vrijwel allemaal zijn toege staan in de menselijke genees kunde'. Het meest gebruikt worden produkten die zijn af geleid van testosteron. Tegelijkertijd zegt een van de geïnterviewde veeartsen te weten ,dat als die stoffen aan mensen worden toegediend zij soms impotentie en leverkan ker kunnen veroorzaken. Maar de dieren leven te kort om kanker te kunnen ontwikkelen en dat zij steriel worden is ook geen probleem. Zij worden toch geslacht'. MELBOURNE - De ouders Mark en Robyn Foley kijken samen met hun zoontje Ben naar hun dochtertje Melanie die in het ziekenhuis in Melbourne tijdens een 7,5 uur durende operatie werd gescheiden van haar zusje Eliza beth. De Siamese tweeling werd zes weken te vroeg geboren met een gemeen schappelijke lever, galblaas en delen van de spijsverteringsorganen. De artsen zijn redelijk optimistisch over de toekomstverwachtingen van beide kinderen. <foto AP) LEIDEN Sollicitanten hebben onvoldoende rechtsbescherming om bij een medische keuring een aids-test te kunnen afwijzen. Hoe wel de Nederlandse keuringsartsen, verenigd in de Vereniging voor Ar- beids- en Bedrijfsgeneeskunde, op het standpunt staan dat zo'n test niet wordt uitgevoerd, blijkt dit in. de praktijk wel degelijk te gebeu- Dit staat in een rapport van het Leidse Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijk Tegenstellin gen over de aids-test bij medische keuringen. Door gebrek aan duide lijke richtlijnen is er sprake van wil lekeur rond deze test. De onderzoe kers signaleren dat werkgevers over het algemeen vrij willen zijn om een aids-test op een sollicitant uit te voeren. Dat zou met name bij Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden, middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Zuidwesten wind. landinwaarts matig of vrij krachtig, langs de kust en op het IJsscl- meer krachtig of hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag af en toe regen en vrij zacht, daarna vrijwel overal droog, toenemende kans op mist en daling van temperatuur. Dinsdag 16 januari zon op: 08.42 uur, zon onder: 16.58 uur; maan op: 23.39 uur, maan onder: 10.33 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.32 en 18.49 uur; laag water: 02.36 en 14.46 uur. sollicitanten voor topposities het geval zijn. De sollicitant kan een dergelijke test niet weigeren omdat er teveel belangen voor hem op het spel staan. Deze ongelijke rechtsverhou ding tussen werkgever en werkne mer zou door regels van de overheid gecorrigeerd moeten worden. Een door de overheid ingestelde werkgroep is inmiddels tot de con clusie gekomen dat de aids-test bij aanstellingskeuringen moet wor den afgewezen omdat alleen naar de medische geschiktheid op het mo ment van de sollicitatie en niet naar een lange-termijn risico moet wor den gekeken. Deze conclusie moet nog in de Tweede Kamer worden besproken. De onderzoekers menen dat de overheid zich ook moet uitspreken over de vraag of het toegestaan is mensen die een levensverzekering willen afsluiten aan een aids-test te onderwerpen. Zonder zich hier over uit te spreken, menen de onderzoe kers dat verzekeraars die aandrin gen op deze test hun risico's vaak negatiever voorstellen dan deze in werkelijkheid zijn. Beroep tegen school DEN HAAG (ANP/GPD) - Ouders van leerlingen die van de schooldi rectie geen toestemming krijgen onder schooltijd op vakantie te gaan, kunnen in beroep gaan tegen dat besluit bij de Raad van State: Dat schrijft de Overijsselse leer plichtconsulent H. A. Hamstra in het Nederlands Juristenblad. De beroepsmogelijkheid is een gevolg van een wijziging in de Wet administratieve rechtspraak over heidsbeschikkingen (AROB) van 1 januari 1989. Zo'n 700 Armeniërs, voornamelijk vrouwen en kinderen, zijn per boot uit Bakoe geëvacueerd vanwege de aanhoudende jacht op Armeniërs, zo heeft het ministerie van binnen landse zaken van de Sovjetunie ge meld. In de republiek, waar een bur geroorlog onvermijdelijk lijkt, ver zamelden zich ook vandaag weer duizenden gewapende Azeri's en Armeniërs. Militanten van beide bevolkings groepen stelen wapens in Sjaoem- jan en Chanlar vlakbij Nagorny-Ka- rabach. Vanuit Chanlar meldde een functionaris van het Azerbajdzjaans Centraal Comité dat Azerbajdzja- nen, gewapend met jachtgeweren en van het leger gestolen wapens, knokploegen vormen. TASS meld de gisteravond dat in de regio's Sjaoemjanovsk en Chanlar vlakbij Nagorny-Karabach tientallen do den en gewonden waren gevallen onder zowel Armeniërs als Azeri's. In Sjaoemjanovsk hadden Azeri's een groep Armeniërs gegijzeld, on der wie de voltallige top van de plaatselijke communistische partij en de plaatselijke overheid. De mili taire bevelhebber ter plaatse pleitte voor de onmiddellijke afkondiging van de noodtoestand. De pogroms in Bakoe ontstonden toen zaterdag op een bijeenkomst van Azeri's in het centrum van de stad het bericht werd verspreid dat twee Azeri's met een bijl waren be werkt door een Armeense familie die ze hadden proberen te intimide ren. Een van de Azeri's zou om het leven zijn gekomen. Ook in andere delen van Azerbajdzjan zou zich daarop een explosie van geweld hebben voorgedaan. In de Azerbadjdzjaanse stad Kiro vabad houden Azéri's de politie- troepen tegen die op het platteland de orde moeten herstellen. De troe pen van het ministerie slagen er niet in de situatie onder controle te krij gen. De Azerbajdzjaanse militanten patrouilleren op de wegen, houden auto's aan en nemen wapens in be slag voor de nieuw gevormde een heden. Aan de andere kant melden Armeense jongeren zich vrijwillig om naar Nagorny-Karabach te rei zen om de Armeniërs daar bij te staan. ZARAGOZA (AP/Rtr/AFP) - Bij een brand in een discotheek in de noordwestelijke Spaanse stad Zara- goza zijn in de nacht van zaterdag op zondag 43 mensen om het leven gekomen. Drie personen liggen nog met ernstige brandwonden en ademhalingsproblemen in het zie kenhuis. Zij werden bedwelmd door giftige gassen die bij de brand vrijkwamen. De slachtoffers bevonden zich in het souterrain van de discotheek Flying. De brand ontstond volgens de brandweer rond half drie door kortsluiting vlakbij de ingang op de begane grond. De rook werd door air-conditioningkanalen naar het souterrain gevoerd, waar een plaat selijke band speelde. Alle leden van die band behoren tot de slachtof fers. Het publiek daar werd kennelijk zo snel bedwelmd, dat sommige Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding prei- 1 kilo 1.C.Ü Speklapjes, zonder zwoerd, 500 g 549 4.49 7QQ kilo 0^9 t.TjTj albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - Het aantal verkeersslachtoffers is vele malen groter dan de officiële statistieken aangeven. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek vielen tussen augustus 1986 en juli 1987 49.748 gewonden in het ver keer. In werkelijkheid zijn dat er ne gen keer zoveel geweest, ongeveer 430.000. Dat blijkt uit een enquête van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Leidschendam. Er bestond al langer een vermoe den dat het aantal slachtoffers in werkelijkheid groter was dan de cij fers lieten zien. Uit het SWOV-on- derzoek blijkt dat jaarlijks 1 op de 34 Nederlanders gewond raakt in het verkeer. Een groot deel daar van bereikt nooit de CBS-statistie- ken omdat in veel gevallen de poli tie niet wordt ingeschakeld. Het gaat dan veelal om ongelukken waarbij geen automobilisten, maar fietsers, voetgangers en brommers zijn betrokken. Uit het onderzoek blijkt dat net zotfeel mannen als vrouwen ge wond raken in het verkeer, maar dat vrouwen per afgelegde kilometer een grotere kans op een ongeluk hebben. Dat komt doordat zij vaker fietsen of lopen. Automobilisten lo pen per kilometer de minste kans op een ongeluk, maar als ze gewond raken, komen ze naar verhouding tot andere verkeersdeelnemers va ker in het ziekenhuis terecht. Uit het SWOV-onderzoek blijkt dat de officiële statistieken tot een groot aantal misvattingen leiden. Zo lopen in werkelijkheid niet de automobilisten, maar de fietsers de grootste kans op ongelukken en val len de meeste gewonden onder kin deren tot 14 jaar, en niet in de groep van 20 tot 29 jaar. Bovendien vinden de meeste ongelukken plaats tus sen zes en acht uur 's avonds en niet tussen middernacht en zeven uur 's ochtends, zoals vaak wordt ge dacht. MOSKOU (AP/AFP/Rtr/DPA) - De regering in Moskou heeft troepenversterkingen en en kele hoge afgezanten naar de Kaukasus gestuurd. Zij moeten proberen een eind te maken aan de bloedige etnische onlusten die in het weekeinde in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe aan zeker 32 mensen, voornamelijk Armeniërs, het leven hebben gekost. Ook in an dere delen van Azerbajdzjan zouden tientallen mensen zijn vermoord. In de Armeense hoofstad Jerevan heeft partijvoorzitter Soeren Aroetjoenjan inmiddels de noodtoestand uitgeroepen. PostcodeTel WoonplaatsI Deze bon In een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Ambtenaren in actie als loon- overleg mislukt Terwijl brandweerlieden met de nablussing bezig zijn liggen de slachtoffers van de brand in de Spaanse discotheek buiten om te worden afgevoerd voor nadere identificatie. (foto epa> slachtoffers nog zittend in hun stoel werden aangetroffen. De hele ramp voltrok zich volgens brandweer en politie binnen 10 minuten. Ver moed wordt dat giftig hydrocyaan- zuur is vrijgekomen uit materiaal waarmee de wanden en plafonds van de discotheek waren versierd. Doordat ook het licht uitviel kon den de meesten de uitgang niet vin den. Een ober verklaarde dat het vuur uitbrak vlakbij een van de nooduitgangen. De brandweer was zeer snel ter plaatse en doofde de vlammen binnen een kwartier. In de hele discotheek bevonden zich ongeveer 130 mensen op het moment van de brand. De disco theek werd jaarlijks gecontroleerd of werd voldaan aan de brandvoor- schriften. In 1984 waren strengere voor schriften ingevoerd nadat in de cember 1983 meer dan 90 mensen waren omgekomen bij een brand in een discotheek in Madrid. In Zara- goza kwamen in juli 1979 meer dan 70 mensen om het leven bij een brand in hotel Corona de Aragon. Toch eindexamen? HAARLEM (ANP) - Een leerlinge van het Gemeentelijk Spaarnelyce- um in Haarlem heeft vanmorgen bij de Haarlemse rechtbank geeist dat zij mag meedoen aan het vwo-eind- examen. De schoolleiding schorste haar in november voor het examen omdat zij bij een schoolonderzoek biologie was betrapt op het bezit van een spiekbriefje. Haar advocate stelde dat de school met twee maten heeft gemeten. Ze wees op een me deleerlinge die bij een schoolonder zoek Frans na spieken slechts een één voor dat tentamen kreeg. UTRECHT (ANP) - Drie van de vier centrales voor overheidspersoneel zijn massale acties aan het voorbe reiden voor het geval het ambtena- renoverleg woensdag met minister Dales (binnenlandse zaken) over de arbeidsvoorwaarden voor 1990 niets oplevert. Een grote protestde monstratie is gepland op maandag 5 februari in Amsterdam. Dat maakte vandaag een woordvoerder van de christelijke ambtenarenbond CFO bekend. De centrales (ACOP, CCOOP en het Ambtenarencentrum) gaan uit van 5 procent loonruimte. Minister Dales heeft in een informeel overleg in december aangegeven dat er slechts 2,5 loonruimte is. Mocht aan de eisen van de centra les niet worden voldaan, dan gaat de protestdemonstratie in elk geval door. De hogere ambtenaren, vere nigd in de CMHF, doen niet mee aan de actievoorbereidingen. DDR-premier Modrow 'Oppositie mag opheffing van Stasi begeleiden' BONN/BERLIJN (GPD) - De Oostduitse premier Modrow heeft vanmorgen bij het ronde-tafelover- leg de oppostie aangeboden om de opheffing van de staatsveiligheids dienst te begeleiden. De belangrijk ste oppositiebeweging Neues Fo rum wil de leiding van het comité dat de ontbinding van de Stasi moet controleren. Democratische Doorbraak vindt dat gezien de verbindingen tussen de communistische SED en het mi nisterie voor staatsveiligheid geen communisten in de commissie mo gen zitten. Modrow zei begrip te hebben voor de argwaan maar voelt er niets voor SED-leden uit te slui ten. De sociaaldemocratische SPD zag in de komst van Modrow een opwaardering van de 'ronde tafel' en toonde zich positief over diens voorstellen. De verschijning van Modrow was de grote verrassing. Gisteren nog had hij tot grote woede van de oppo sitie laten weten niet te zullen ver schijnen. Verder breidde Modrow zijn aan bod voor regeringsdeelname door de oppositie uit en riep de deelne mers op om zitting te nemen in di verse regeringscommissie. Hij wil een afvaardiging opnemen in de de legatie die begin volgende maand met kanselier Kohl praat. Opnieuw riep hij op af te zien van stakingen, omdat daardoor de toch al zwakke economie extra wordt belast en de binnenlandse vrede in gevaar komt. (pagina 5: DDR op weg naar markt economie) I I l l l I I I óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15" Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1