Van souteneurs-kostuum gepromoveerd tot relax-pak 'Als vormgever moet je eigenzinnig durven zijn Nieuwe vrouwelijke managers voor de internationale handel De pyjama: Davidoff cosmetica voor de man Tafelzilver mooier bij regelmatig gebruik MAANDAG 15 JANUARI 1990 PAGINA 13 "Nu is het genoeg! Wat aanvankelijk een wispelturig spel van de damesmode was, is langzamerhand een pijnlijk verwarrende aangelegenheid geworden. Het is de hoogste tijd dat de gezonde mannensmaak zich met die wanstaltige mode bemoeit". door Kitty van Gerven Waar de schrijver van deze verontwaardigde woorden in de 'Berliner Illustrierte' van maart 1925 zich nog driftig over maakte, is anno 1989 een algemeen geaccepteerd kle dingstuk geworden: De pyja ma. Op het moment echter, waarop de rechtschapen au teur zijn gal spuwde, voelden de heren der schepping zich ernstig bedreigd door een nieuwe gril van het 'zwakke geslacht': Het dragen van de nachtkleding, die tot dan toe uitsluitend voorbehouden was geweest aan de man. Nu was het niet de eerste maal, dat de pyjama stof had doen opwaaien. Heel wat snij dende opmerkingen heeft dit kledingstuk in de loop van de geschiedenis te verduren ge had. Edmond de Goncourt noemde de pyjama in 1882 bij voorbeeld nog het 'tenue de souteneur', een souteneurs kostuum. Hij had het toen over de luchtige nachtkle ding, die tropenreizigers om streeks 1850 naar Europa had den gebracht. Onderdeel van dit nachtge waad was een lichte pofbroek, waarvoor de naam in het Per zisch 'pajdschama' was. De Engelse kolonialen kwamen bij het zien van deze broek op het idee om dit kledingstuk te combineren met het tot dan toe door mannen gedragen nachthemd. Het zou tijdens de warme tropennachten on getwijfeld helpen tegen reu matiek en de slaper was dan ook beter beschermd tegen de aanvallen van muskieten. Ingeburgerd Medio vorige eeuw deed de pyjama dus zijn intrede in Eu ropa en al was er dan aanvan kelijk heel wat commentaar op, al spoedig werd deze- nachtkledij in advertenties aanbevolen als "een noodza kelijk kledingstuk voor een ieder, die tussen middernacht en zonsopgang de gangen van grote hotels betreedt". Niet lang daarna was de py jama zelfs zo ingeburgerd, dat schrijvers er gewag van gin- gën maken. George Moore liet de pyjama bijvoorbeeld een hoofdrol spelen in een kleine novelle, die verhaalt over de problemen tussen twee gelief den. Deze ontstaan als de held zich op zeker moment reali seert, dat hij zijn pyjama heeft 20 waagde de De -pyjamadie in de loop, der tijd toch een beetje in ver val was geraakt, - een weinig spannende tricot broek en bij passend shirt, komt weer in de gratie. Tegenwoordig zie je weer mooie exemplaren van satijn of zijde. Pakken die bij na te mooi zijn om ermee in bed te stappen. (foto's GPD) thuisgelaten en liever van het gezelschap van zijn geliefde afziet dan van het bewuste kledingstuk, dat immers voor een gecultiveerd man onont beerlijk is. Nu waren de pyjama's in die jaren het aanzien ook meer dan waard, rijkelijk voorzien als ze waren van koorden en stiksels. Een huzaar zou daar zelfs geen gek figuur in heb ben geslagen. Het zou toen nog een tijd duren, voordat het tegenwoordige model met zijn eenvoudige rij knopen, voor het eerst gaan in een kledingstuk dat tot dan toe voorbehouden elastiek in de taille en streep- dessin was doorgedrongen. Maar de pyjama bleef niet alleen voor de man wegge legd. Een vooruitstrevende Amerikaanse ontdekte op een goede dag het gemak van een broek en in 1916 propageerde het tijdschrift Vogue voor het eerst als "allerlaatste mode" een huiskostuum voor dames met blauw-fluwelen broek en een korte overjas. De pyjama was uiteraard de Europese "garconne", de jon ge vrouw uit de jaren twintig, die zich onder invloed van de mode-ontwerpster Coco Cha nel bevrijdde van het knellen de keurslijf, op het lijf ge schreven. Deze zich de kritiek van velen op de hals haalden door te kokette ren in korte rokken, het zelfs waagden om in gezelschap si garetten te roken en haar haar kort lieten knippen, stapten 's avonds het bed in met heren kleding aan. Niets was deze garconne kennelijk te dol, want ook de mannelijke, strenge strepen schrokken haar niet af. Het enige com promis, waartoe de dames in de jaren daarna bereid waren, was, dat de vrouwenpyjama's altijd van zijde werden ge maakt. Eenvoudig Het zou nog tot de jaren vijftig duren voor de pyjama plaats zou maken voor een makke lijk vallend gewaad van crêpe de chine, zoals dit nu ook nog wordt gedragen... maar dan als avondkleding. Anno 1989 heeft de vrouw in bed liever iets eenvoudigers aan: Een katoenen of satijnen pyjama, een nachthemd of een simpel t-shirt. Zolang het maar com fortabel is. En niet te verge ten, leuk om te zien, want vooral de laatste jaren is de hang naar luxe nachtkleding sterk gegroeid. Het zou overdreven zijn om te stellen, dat er sprake is van een echte bedmode, maar vaststaat, dat vooral de ro mantische nachtkleding de laatste jaren in is. Nachthem den of pyjama's van satijn of soepele kunststoffen, rijkelijk voorzien van kant, of katoen varianten met broderie gooi en hoge ogen in de slaapka mers. De kleuren zijn al even romantisch, veel poederpas tels, parelgrijs, pauwblauw maar ook pikant knalrood, zwart of wit. Naast de alom bekende py jama en het nachthemd zijn de laatste jaren ook de multi functionele pakken sterk op gekomen. Kleding, die in feite te mooi is om alleen maar in bed aan te hebben en die dan ook beter 'huismode' dan .bedmode' kan worden ge noemd. Hans Slim binnenhuisarchitect met lef De Amsterdamse binnenhuisarchitect Hans Slim geeft al acht jaar in het hele land cursussen binnenhuisarchitectuur voor particulieren en mensen uit het bedrijfsleven. Er wordt gefluisterd dat zijn uitgebreide klantenkring enige 'koninklijke' namen telt. Zelf houdt Hans Slim het op "een aantal rijken der aarde". En: "Oliebaronnen zeggen gewoon Hans tegen me". Door AnjaKruise Ruim twintig jaar noemt Hans Slim (43) zich allround ont werper. Creativiteit kenmerkt zijn curriculum vitae: het ont werpen van modezaken in Groningen, het runnen van een café-restaurant in art de- co-stijl, publiciteits-, bouw kunde-, restauratie- en teken cursussen. Enzovoorts. Het gaat hem nu zó goed, dat hij zich de luxe kan permitteren opdrachten te weigeren. "Ik ben niet te koop. Mijn enige criterium is dat ik iemand aar dig moet vinden. Alleen dan kan ik de vrijheid krijgen die ik voor mijn werk nodig heb". Als student architectoni sche vormgeving aan de Aca demie voor Beeldende Kunst (AKI) in Enschede werd hij uitgelachen om zijn voorlief- voor de Jugendstil. Nu lacht hij op zijn beurt de men- i uit die ooit zeiden 'Dat wordt niet wat met die jon gen'. Hans Slim heeft 't 'em toch maar geflikt. Hij is ge vraagd de inrichting te verzor gen van Airport Center op Schiphol. New York en Hong kong kent hij bij wijze van spreken even goed als Winschoten. Zijn naam staat regelmatig in woontijdschrif- ten, week- en dagbladen. Hij wordt gevraagd voor televi- sieprodukties, radio-inter views en reclamespots. Zijn cursussen binnenhuisarchi tectuur zijn al maanden vante- voren volgeboekt. Bescheidenheid is niet zijn voornaamste eigenschap. Hans Slim heeft lef. Durft krachtig stelling te nemen en af te wijken van heersende op vattingen, ongeacht het on derwerp of de persoon. "Ik laat me door niemand iets op leggen. Als vormgever moetje eigenzinnig durven zijn". Niet iedereen zal hem dat in dank afnemen. Neerlands 'ontwerp-goeroe' Jan des Bouvrie bijvoorbeeld. Slim: "Word ik niet goed van". Of Chriet Titulaer, de drijvende kracht achter het Huis van de Toekomst in Rosmalen. "Daar kan toch geen hond i Onbeschermd Binnenhuisarchitectuur is een zogenaamd onbeschermd beroep. Er is geen speciale op leiding, er zijn dus ook geen diploma's op basis waarvan iemand zich binnenhuis-ar chitect mag noemen. Ieder een kan een bordje naast de deur hangen en een bureau beginnen. Kaf zit er altijd on der het koren, maar volgens Slim onderscheidt zich dat op den duur vanzelf. "Een goede binnenhuisarchitect is een man of vrouw die de kracht heeft om naar mensen te luis teren en hen aan te voelen. De meest geslaagde opdracht is als de architect heeft gedaan wat aansluit bij de emotie van de opdrachtgever". Slim benadrukt dat dat iets anders is dan smaak. Het is een van de vooroordelen over zijn beroep. „Er wordt vaak gedacht dat een binnenhuis architect een profiteur is die teert op mensen die zelf geen smaak hebben. Of dat een op drachtgever zelf geen enkele inbreng heeft. Dat laatste is overigens soms wel het geval. Er zijn architecten die geen enkele inspraak dulden". Dat soort architecten is er volgens Slim verantwoorde lijk voor dat de consument zo genaamde trends vaak wor den opgedrongen. "Neem de messing-rage van dit mo ment. Ik voorspel je dat mes sing over zeven jaar hopeloos gedateerd is. Net zoals ik vijf tien jaar geleden al het nu in zettende einde van het ,wit- tijdperk' voorzag". Tijden veranderen Slim vergelijkt het klakkeloos navolgen van trends graag met het bekende sprookje 'De nieuwe kleren van de keizer'. Als de keizer zegt dat de (denkbeeldige) kleren die hij draagt prachtig zijn, dan vin den zijn onderdanen dat ook. Want wie zijn zij om de bewe ringen van hun leider in twij fel te trekken? In dat opzicht zijn de tijden in goede zin aan het verande ren, vindt Slim. "Internatio naal wonen wordt voor brede re doelgroepen bereikbaar. Steeds meer mensen gaan bij voorbeeld met vakantie naar de Verenigde Staten, kopen daar woontijdschriften, doen er inspiratie op. Tot nu toe moet men deze halen uit wat Hans Slim: "De meest geslaagde opdracht is als de architect heeft gedaan wat aansluit bij de emotie van de opdrachtgever". (foto GPD) één man zegt of wat twee tijd- architecten zich vooral bezig- schriften laten zien". houden met praktische advie- Worden mensen als hij dan zen, bijvoorbeeld voor wonin- overbodig? Slim: "Dat niet. gen voor mensen met een han- Vergeet niet dat binnenhuis- dicaD of oVer werksituaties". Wie Davidoff leest, zal onmid dellijk denken aan dure siga ren, maar sinds 1984 is er ook cosmetica met die naam op de markt. De nieuwste lijn is 'Co ol Water'. Een subtiele, maar puur, mannelijk geur. Het is een geur die ook mannen die 'absoluut niets van parfums moeten hebben' tot andere ge dachten kan brengen. Het is een logisch opgebouwde lijn, geschikt voor dagelijks ge bruik. De prijzen van de pro- dukten variëren van 25 tot 87,50 gulden. •JOOP! komt nu ook met een serie verzorgingsproduk- ten en een geur voor mannen. De samenstellers van JOOP! Homme kozen voor een geur met oriëntaalse elementen en hout- en bloemengeuren. De prijs van de eau de toilette is 68 gulden, de overige produk- ten een douche-gel, na het scherenprodukten en een deodorant kosten tussen de 34 en 52 gulden. De nagelverzorgingspro- dukten van Heróme Cosme tics behoren tot de beste die er te koop zijn. Het concern komt nu met een remover (schoonmaakprodukt) met la- noline (om de nagels glanzend en de nagelriemen soepel te houden) en D-panthenol dat de nagels verzorgt. Wie mooi tafelzilver heeft, kan dat het beste elke dag gebrui ken. Wanneer u er dagelijks eet en het goed onderhoud hoeft niet eens regelmatig te poetsen. Zuurstof, zeg maar de lucht, zorgt voor aanslag op uw fraaie bestek. En ook nattig heid en afwasmiddelen kun nen uitgesproken vlekken ge- Het reinigen van bestek in de afwasmachine vergt veel meer zorg dan het afwassen met de hand. In de machine worden over het algemeen sterker werkzame wasmidde len gebruikt, terwijl langduri ge inwerking van de chemica liën bij hoge temperaturen zeer agressief kan zijn. Bestek, ook roestvaststaai en vooral het messenstaal van het lemmet, wordt niet meer stuk voor stuk met een doek drooggewreven. Al die zaken kunnen vlekvorming en soms zelfs roest op de lemme ten tot gevolg hebben. Het verdient aanbeveling bestek en mooi kristal apart af te wassen. Er zijn tegenwoor dig al afwasmachines die een speciaal programma voor glaswerk hebben. Er zijn bij het machinaal af wassen van uw tafelzilver met een paar regels om in het oog te houden: - verwijder etensresten onder stromende water van het be stek voordat het in de machi ne gaat. Dit voorkomt de in werking van zout- en zuur- houdende resten, - verzilverd en roestvrij stalen bestek mogen niet met elkaar in aanraking komen. Doe evenmin chroomstaal-pannen samen met tafelzilver in de machine: - messen, vorken en lepels door elkaar in de bestekhou der plaatsen; dat bevordert reiniging; - alle bestek met de heften om laag in de machine zetten; ook dat bevordert een goede reini ging; - gebruik voor wasmiddel en ontkalker alleen betrouwbare merkprodukten en niet meer dan is voorgeschreven. Laat ook uw machine regelmatig onderhouden; - zodra het wasprogramma af gelopen is, het bestek uit de machine nemen en even droogwrijven. Vooral me slemmeten die altijd van staal zijn gemaakt, ook bij zil veren bestek controleren op achtergebleven water en goed droogwrijven. Bij sommige afwasmachines wordt tegenwoordig een zil- verbestekkorf geleverd. Deze cassette voorkomt aanslag op tafelzilver doordat aanslag zich niet op het bestek maar op het metaal van de cassette afzet. Uw poetsbeurt kan hier door veel langer worden uit gesteld. "Vooral kleine bedrijven kunnen baat hebben bij het aantrekken van deze vrouwen, want zij weten hoe je produkten moet exporteren. Zij zijn voorbereid op het Europa van 1992..." Geen spoor van twijfel. De bedenkers van de nieuwe opleiding tot 'assistent-manager internationale handel, marketing en export', laten hun bescheidenheid varen. De cursus van de stichting European Center for Business Communication (ECBC) in Rotterdam is in alle stilte begonnen, maar wie per se wil weten wat de ploeg van zestien dertigers uitvoert, stuit na een uitvoerige inleiding over het ontstaan en de opzet op zelfverzekerdheid. De toekomst van hun leerlingen ziet er "veelbelovend" uit. Eén jaar De opleiding is overigens nog maar één van de nieuwe initiatieven van de stichting, een soort dochteronderneming van de reguliere scholengemeenschap voor middelbaar beroepsonderwijs G.K. van Hogendorp. Dertig jongere vrouwen met het diploma MEAO Secretarieel'op zak zijn de gelijktijdig ontwikkelde opleiding tot 'internationaal secretaresse' begonnen. Twee groepen vrouwen maken gebruik van een gloednieuwe mogelijkheid om binnen één jaar nog beter opgeleid dank zij al waren de steeds internationaler georiënteerde arbeidsmarkt te betreden. Het verhaal van coördinator Monique van Delft-Schelfhout van de twee nieuwe beroepsopleidingen en directeur Hans de Smit van het European Center for Business Communication gaat niet alleen over nieuwe kansen voor vrouwen. Het heeft ook alles te maken met de op gang komende innovatie van het middelbaar beroepsonderwijs. "De scholengemeenschap G.K. van Hogendorp leidt voornamelijk vrouwen op tot secretaresse en marketingdeskundige en biedt al geruime tijd mogelijkheden tot specialisatie op het gebied van business administration en informatica. Wij hebben hier in het Groothandelsgebouw wel tweehonderd IBM-machines staan en beschikken daarmee over het grootste Nederlandse machinepark in het onderwijs", zegt Hans de Smit met enige trots. Commerciële basis De start van de Stichting European Center for Business Communication (ECBC), moetje volgens hem zo zien: "Het is een nieuwe, wettelijk toegestane mogelijkheid voor reguliere scholen om inkomsten te verwerven via contract-activiteiten. Wij bieden op commerciële basis cursussen aan en seminars. Wij leveren mensen tegen betaling nieuwe kennis". Het idee voor een vervolgopleiding voor leerlingen met het diploma MEAO Secretarieel is volgens Monique van Delft- Schelfhout als volgt geboren. "Heel veel meisjes kunnen veel meer, maar voelen niets voor het idee om nog eens vier jaar naar het HEAO te gaan. Hun ambities liggen echter wel degelijk op het vlak van middle-management. Wij zagen een gat in de onderwijsmarkt en zijn vanuit onze mening datje mensen zo optimaal mogelijk moet opleiden al was het maar om onderop wat meer ruimte op de arbeidsmarkt te scheppen een passend onderwijsprogramma gaan maken". De financiering van de twee nieuwe, éénjarige opleidingen vormt een verhaal apart. De pogingen om een bijdrage en dus erkenning te krijgen van het Europees Sociaal Fonds voor de cursus 'internationaal secretaresse' (gemiddelde leeftijd van de cursisten: 19 jaar) zijn mislukt. Het onderwijsprogramma voor oudere vrouwen, de cursus assistent manager internationale handel, marketing en export, is echter wel in de smaak gevallen. De doelgroep, vrouwelyke HBO- ers die weer willen gaan werken én boventallige en dus met werkloosheid bedreigde docenten, was goed voor een greep in de Europese emancipatiepot. Monique van Delft-Schelfhout: „De bijdrage is niet zo groot. Je moet het maar zien als een soort erkenning van onze nieuwe opleiding of als een vlag waaronder wij graag willen varen". Al dan niet met steun van het Europees Sociaal Fonds, de twee nieuwe Rotterdamse opleidingen zijn van start gegaan. "Het is mede te danken aan het enthousiasme en de medewerking van de Kamer van Koophandel, de gemeente Rotterdam en niet te vergeten het Gewestelijk Arbeidsbureau. De opleiding voor jongere vrouwen kost deelnemers geld, de 'omscholing' van de dertigers is gratis", zegt Hans de Smit. Keihard werken "Het is één vol jaar keihard werken", verzekert Monique van Delft. "Zowel de jongeren als de aankomende assistent- managers zijn echter verschrikkelijk goed gemotiveerd. De samenstelling van die tweede ploeg, waarvan de gemiddelde leeftijd op ongeveer 35 jaar ligt? Er zitten vrouwen bij met een HBO-opleiding verpleegkunde, een aantal docenten Frans, een vrouw met kandidaats sociologie en een vrouw die na een mislukte studie rechten MO Frans is gaan doen en een eigen bedrijf heeft gehad". Met welke vakken krijgen de twee groepen cursisten tijdens hun stoomcursus (inclusief ontmoetingen met het bedrijfsleven en een stage) te maken? Directeur Hans de Smit van ECBC vertelt liever wat het te verwerven diploma voorstelt. "De deelnemers moeten zowel interne als externe examens doen. Vooral die laatstgenoemde proeven moeten de buitenwereld duidelijk maken op welk niveau de kandidaten voor ons papiertje zitten". En dan volgt een hele rits instituten die op hun vakgebied nationaal en internationaal erkende examens afnemen. De Rotterdamse stichting ECBC doet onder andere zaken met: het Nederlands Instituut voor Marketing, het Nederlands Genootschap Public Relations, de Stichting Examens Toegepaste Informatica en voor de toetsen inzake buitenlandse talen met de Duitse Kamer van Koophandel, de Universiteit van Cambridge en de Universiteit van Lille". De vakken? Monique van Delft laat wat lesmateriaal zien en vertelt hoe leerlingen te maken krijgen met zaken als de Nederlandse export, de betalingsbalans, benodigde certificaten en transportdocumenten. "De verschillende talen spelen natuurlijk ook een belangrijke rol. De cursisten moeten talen niet alleen kunnen gebruiken, docenten vertellen ook met welke verschillen in cultuur zij te maken kunnen krijgen..." Het doel van de twee opleidingen verwoordt zij even later heel compact: "De internationale secretaresse is een jonge ambitieuze vrouw, die al heel veel kan én bereid is om zich naast haar werk voor een bedrijf te blijven scholen. De assistent manager internationale handel, marketing en export komt al direct in aanmerking voor een secretaris-functie in een onderneming".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13