De schande van het bankgeheim 'Zwitserse geldindustrie is de grootste heler ter wereld' ZATERDAG 13 JANUARI 1990 zS In Zwitserland wordt dezer dagen een parlementaire enquête gehouden naar het opzienbarendste bankschandaal in de - historie van het land. De opzet ervan is de zogenaamde 'Libanon-connectie' te ontrafelen, waarbij drugsgelden op grote schaal werden witgewassen. Het schandaal leidde eind vorig jaar al tot het aftreden van de minister van justitie, Elizabeth Kopp. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er meer koppen gaan vallen en meer reputaties sneuvelen. Zelfs voor de financiële instellingen die over de meest duistere financiële transacties plachten te zwijgen, lijkt het bankgeheim niet langer veilig. De laatste aflevering van een serie over belastingparadijzen in Europa. door Rien Robijns ÖEJLAS 1 lINvrrAKADIJZEN IN EUROPA VOostenrijk ZWITZERLAND "Zwitserland is nog steeds een van de beste plaatsen voor private banking. Als je twee miljoen hebt moet je naar Zwit serland. Luxemburg probeert onze klan ten nu weg te trekken, maar is wel lid van de EG. Het bankgeheim zal daar straks het wisselgeld zijn om 1992 te laten sla gen. We willen al die mensen, die nu naar Luxemburg gaan, niet eens. Die zijn te lui om verder te gaan. Het gaat meestal om kleine spaarders. Als hier iemand 50.000 gulden wil inleggen, sturen we hem weg. Dat zijn moeilijke klanten, mensen die niet met geld om weten te gaan, maar er wel verschrikkelijk lastig over doen. Ik krijg hier alleen de grote Nederlandse klanten. Van hen heeft ie dereen met meer dan een half miljoen hier een rekening. Het gaat hier om de discretie. Het gros van de clienten stelt daar prijs op. Die hebben weliswaar niks met drugs te maken, maar hebben een stel maitresses te onderhouden of zo. Die sporen willen ze uitwissen. Dat komt veel voor". Geen moraal Al tientallen jaren strijdt de Geneefse hoogleraar en linkse politicus Jean Ziegler in woord en geschrift tegen de praktijken van de Zwitserse banken. In het parlement doet hij ook nu weer zijn uiterste best om wat matten onder het bankgeheim weg te trekken. "Er zijn hier meer banken dan waar ook ter wereld. "Het gevolg daarvan is een enorme concurrentiestrijd. Iedereen jaagt op klanten. Daarom kunnen ze zich geen moraal veroorloven, want dan steekt de klant de straat gewoon over. Niemand vraagt aan een Afrikaanse di- cator: hoe komt u aan al die miljoenen, terwijl u per jaar volgens de officiële ge gevens maar 50.000 gulden verdient? Ze weten, dat hij dan gewoon een deur ver der gaat, waar die vraag niet wordt ge steld. De bankmisdaad is daarom de in dustrie bij uitstek in Zwitserland. Het is de grootste heler van de wereld". Maar er worden nu toch initiatieven ontplooid om daaraan een eind te ma- ken, nietwaar? "Eerlijk gezegd geloof ik daar niet in. De druk zal van buitenaf moeten komen. Er valt me in dat verband een vraag in: waarom mag een bevriende natie als Ne derland geen inzage hebben in het zwar te geld van Nederlanders dat hier is op geborgen? Eigenlijk zou de Europese Gemeenschap onmiddellijk in actie moeten komen. Dat zou kunnen door te zeggen: als wij geen inzage krijgen in be paalde zaken, stoppen wij elke handel met u. Dan schrikken ze hier wel, neem dat maar van mij aan". Voor degene die vandaag de dag z'n oor te luisteren legt in Zwitserse bankierskringen, is het alsof met geen bankemployé nog iets te 'rege len' valt. Nadrukkelijk wordt be weerd dat er nu nauwlettend op wordt toegezien, dat drugsgelden niet meer tussen de Alpentoppen verstopt kunnen worden. Maar ook elders beginnen bankiers zich onderhand massaal druk te maken over het witwassen van drugsgelden aan hun loketten. In Parijs kwamen onlangs ver tegenwoordigers van veertien Europese landen bijeen om daarover te praten, na dat de Amerikaanse DE A had becijferd dat drugsbaronnen jaarlijks ongeveer 650 miljard gulden in de hele wereld wegzetten en Europa daarbij bepaald niet mijden. Nu de Amerikaanse markt met een jaarlijkse consumptie van 150 ton cocaï ne verzadigd blijkt, worden de drugswe- gen verlegd en begint coke op grote schaal de EG binnen te komen. Dat ge beurt vooral via Spanje en Italië. Met in gang van het volgend jaar komt binnen de EG het vrije geldverkeer op gang. In siders voorspellen dat als gevolg daarvan het voor iedere bank moeilijk zal worden de handen schoon te houden. Zo daarvan sprake mocht zijn. uiteraard. Voor menige bankier zal het in de na bije toekomst nog tobben worden. Ga maar na: in Zwitserland is thans een wet in de maak om bankiers in de gevangenis te zetten, die hun kassa al te uitnodigend openzetten voor drugshandelaren. Netwerk De aanzet daartoe werd gegeven op 27 november 1986. op LAX oftewel de hoofdluchthaven van Los Angeles. Dou anebeambten ontdekten daar drie kof fers met twee miljoen dollar, afkomstig van de drugshandel. De afzender heette Dikran Altun, van nationaliteit Turk. Het geld was bestemd voor de Libanese broers Jean en Barkev Magharian, za kenlieden in het Zwitserse Ziirich. De vangst zou verstrekkende gevolgen heb ben voor het voortbestaan van Zwitser land als bankenparadijs. Altun werd in Los Angeles gearres teerd, maar wist het vervolgens op een akkoordje te gooien met de Amerikaanse drugspolitie DEA. In ruil voor inlichtin gen zou hij op vrije voeten worden ge steld. Tijdens het verhoor sloeg de Turk door. De contouren van een gigantisch netwerk van heroïnehandelaars, witwas sers van drugsgeld en goudsmokkelaars werd zichtbaar; Zwitserse banken en fir ma's vormden als het ware het knoop punt van dit imposante netwerk. De we gen liepen onder meer vanuit Libanon via Turkije langs Bulgarije en Italië naar het Alpenland met de zo inkeurige repu tatie. Mede dank zij de inlichtingen van Dikran Altun werd voor de Zwitserse po litie de mogelijkheid geschapen om drie maanden na het incident in Los Angeles eveneens een grote slag slaan. Op een rustplaats aan de weg die Lugano met Bellinzona verbindt, kon qp 21 februari 1987 een Turkse vrachtwagen staande worden gehouden. De 'politie trof in de dubbele bodem van de auto twintig kilo zuivere heroïne en tachtig kilo ruwe opi um aan. Drie Turken en twee Italianen werden gearresteerd. Met deze arresta ties beschouwde de Zwitserse politie een 2 Turkse heroïnelijn als opgerold. Spanning In de Zwitserse financiële wereld wacht menigeen nu in angstige spanning af wat er verder gaat gebeuren. Met reden. Bij de arrestatie werden destijds drie documenten gevonden, rechtstreeks werd verwezen naar de ge broeders Magharian en naar de firma Shakarchi Trading AG in Zürich, geleid door de Libanees Mohammed Shakarchi en diens familie. Het was niet verwon derlijk dat de Magharians en de Shakar- chi's nauwe banden onderhielden. Beide families ontvluchtten middenin de jaren zeventig Bayrut, waar de burgeroorlog begon. In Zwitserland vestigden zij zich als professionele geldhandelaars. In het nieuwe vaderland ging het hun al evenzeer naar den vleze. Shakarchi slaagde er al snel in zijn activiteiten uit te breiden. Zijn besluit om in diamanten en goud te gaan handelen, bleek letterlijk en figuurlijk van kapitaal gewicht. Na enkele jaren mocht Shakarchi zich al multi-miljonair noemen. Door hun handel kwamen de Libane- zen in contact met de grootste en be kendste Zwitserse banken en geldinsti- tuten. Onder meer ook met de vooraan staande Schweizerische. Kredit Anstalt (Credit Suisse). De Magharians en Shak archi werden daar na verloop van tijd be groet als zeer gewaardeerde klanten. Op zich niet erg voor de desbetreffende bank, als het maar geldwisselen was ge bleven. Maar een onderzoek van de Zwit serse Federale Bank Commissie, die toe zicht houdt op de ongeveer 600 banken in het land, bracht aan,het licht dat ook drugsgelden op deze manier worden wit gewassen. De gebroeders Magharian hadden tus sen 1985 en 1988, bankbiljetten ter waar de van bijna twee miljard gulden 'gewas sen' bij de Credit Suisse. Volgens de Commissie is bewezen, dat daarvan in elk geval 36 miljoen dollar rechtstreeks afkomstig was van een Columbiaanse heroïnelijn in de Verenigde Staten. Voor het eerst op 4 november 1988 be richtten de Zwitserse kranten over mo gelijke witwaspraktijken van de drugsmaffia via Zwitserse banken en over het onderzoek van justitie. Tevens werd bekend dat precies een week eer der de advocaat Hans W. Kopp was afge treden als vice-president van de Shakar chi Trading AG. Voorinformatie Was hier sprake van toeval? Of had het terugtreden van Kopp wel degelijk iets te maken met het justitiële onderzoek. Over één feit kon in geen enkel misver stand bestaan: Hans Kopp was niemand anders dan de echtgenoot van de toen malige Zwitserse minister van justitie Elisabeth Kopp. Uitgerekend onder haar verantwoordelijkheid werd het onder zoek ingesteld. In politieke kringen werd wel degelijk een verband vermoed tus sen het een en het ander. Elisabeth Kopp. de eerste vrouw die ooit in Zwit serland minister werd en voorbestemd om minister-president te worden, kwam ogenblikkelijk onder hevige politieke druk te staan. Na enkele weken werd ze gedwongen af te treden, hoewel ze ont kende haar man van voorinformatie te hebben voorzien. Dezer dagen zal duide lijk worden, hoe het precies is gegaan. Het Zwitserse parlement is over de affai re een enquête gestart. Naar het schijnt kan vooral Credit Suisse in de problemen geraken. Tijdens de laatste jaarvergadering van het Inter nationaal Monetair Fonds en de Wereld bank in Washington werd de handel en wandel van de Zwitserse bank in de wan delgangen druk bediscussieerd. Sommi ge bankiers spraken zelfs het vermoeden uit, dat het Credit Suisse allemaal wel eens de kop zou kunnen kosten. Al was het maar om een voorbeeld te stellen, nietwaar. Volgens de Zwitserse bankencommis- sie heeft Credit Suisse op het eerste ge zicht niks illegaals gedaan; wel heeft de bank zich "heel formalististisch" opge steld. De koeriers van de gebroeders Magharian konden daardoor zonder pro blemen terecht op de geldwisselafdelin- gen van de bank. Gecontroleerd werd er niet, zoals dat ook niet gebeurt wanneer een eenvoudige toerist een paar tientjes aan de loketten komt wisselen. Maar de bankbedienden deden in dit geval nog meer. Ze bemiddelden bij de verschillen de Zwitserse ambassades, wanneer de koeriers visa aanvroegen en namen voor die arbeid gaarne fraaie geschenken van de Libanezen in ontvangst. Schaduwfirma' s Toen de Magharians onder vuur kwa men te liggen vond de bank het maar be ter officieel de'banden met hen te verbre ken. Hun rekeningen bij Credit Suisse werden gesloten. Maar tegelijk werd de weg aangegeven om toch zaken te blij ven doen. Hun werd geadviseerd in het buitenland enkele schaduwfirma's op te richten en via die sluiproute de handel te blijven voortzetten. Op die manier kwa men ze ook weer aan een rekeningnum mer in Zwitserland zelf. Bij de Zwitserse banken blijft de klant koning en omdat koningen er ook niet zelden klant zijn, is het zaak voor de ban kiers de monden stijf dicht te houden. Of zoals dr. Beat Schweizer, directeur van de Schweizerische Bank Verein, het uit drukt: "Als zo'n hoogggeplaatste zich tot ons wendt, hoeft niet iedereen toch te weten dat hij er is en waarom" Door zich aldus op te stellen, is Zwit serland overigens bezig over de eigen ve ters te struikelen. Welke dicator Baby Doc Duvalier, Marcos, de Sjah en noem maar op schoof er immers niet onge stoord met zijn doorgaans gestolen mil jarden? Vrijwel al het Zuidafrikaanse goud wordt langs Zwitserland geleid. En ook de diamanten volgen sinds jaar en dag diezelfde weg. Trouwens: sinds kort weten we ook dat de voormalige Oost- duitse machthebbers hun miljarden in het geniep hun heilsstaat uitsmokkelden naar de Zwitserse banken. Discretie ver zekerd, nietwaar? De Zwitsers beginnen te beseffen dat het op deze manier de verkeerde kant uitgaat met hun geldparadijs. In 1979 weigerden ze nog inzicht te geven in de nummerrekeningen van de toen net ver dreven sjah van Iran. Maar in 1986 werd wel besloten de tegoeden van Marcos en Duvalier te bevriezen en enige openheid van zaken te geven. Daarmee werd voor het eerst aan het bankgeheim getornd. Als het aan sommige Zwitserse politici blijft het daar niet bij. Gouden eieren "Ze slachten dan alleen wel de kip met de gouden eieren", bromt in Zürich een Nederlandse bankier, die voor een bui tenlandse bank werkt. "Ik begrijp wel hoe het komt," legt hij uit. "De Zwitsers hebben er de pest aan dat ze de bankiers van de misdaad worden genoemd. Maar wat kan je er aan doen? Criminelen zijn slim. Ze komen binnen als gewone klant en voordatje het weet blijkt er een drugs handel achter te zitten. Vaak gaat het om misverstanden. En om excessen. Marcos was een exces. Hij had negen miljard dol lar van zijn land gestolen. Maar moet ik hem als klant weigeren, terwijl hij voor de Zwitserse regering een bevriend staatshoofd was? Nu willen ze hier aller lei dingen wettelijk vastleggen". *Het hoofdkantoor van Credit Suisse in Zürichtot voor kort vrijplaats voor louche geldinleggers: "Je kunt toch kwalijk aan iedere klant vragen hoe ze aan hun geld zijn gekomen". <foto gpd> Wordt dat dan geen tijd? De Zwitserse banken weten toch, waar dat geld van daan komt? Ze zijn er toch van op de hoogte dat ze met Zuid-Afrika zaken doen, ze kennen de reputatie van al die 'dicators toch? "Dat is weer een typisch Nederlandse opmerking", is de narrige reactie van de Nederlandse bankier. "Oké, we zitten in een gewetensconflict. Als je geld krijgt uit Colombia, Peru of Equador weet je dat het in 90 percent van de gevallen om drugs gaat. Dan kijk je uit. Maar neem Mexico, Brazilië, Argentinië of Chili. Kijk eens, ik zit hier niet om de wereld te verbeteren, maar om geld te verdienen. Zuid-Afrika? De norm van de Zwitsers is dat ze niet willen dat het buitenland zich met hen bemoeit, omdat zij zich ook niet met het buitenland bemoeien. Dat Ne derlanders zich wel overal mee bemoei en, begrijpen Zwitsers niet. Nederlandse bankiers zijn zo indiscreet als de pest. Meteen ligt alles op straat wat ze doen. Daarom krijgen ze de grote zaken ook niet." Gekrioel Een ontmoeting met een andere Ne derlandse bankier, ditmaal in Genève. Hij werkt bij len Amerikaanse bank, naar hij zelf zegt om de bancaire "spruit jeslucht" te ontvluchten. "Tja, die schan dalen.. U moet het zo zien, een bank is in wezen een gewoon bedrijf met een ge weldige winstdruk, al wordt er van je verwacht datje als bankier iets boven het dagelijkse gekrioel van dat bedrijfsleven uitstijgt. Onder die druk zijn alleen wel te veel fouten gemaakt." Als we het goed begrijpen is de situatie nu zo, dat zelfs de machtige Credit Suisse onder de Libanon-connectie dreigt te bez wijken? "Dat geloof ik niet. Alle grote banken zijn hier wel in schandalen verwikkeld. Credit Suisse krijgt alleen altijd als eer ste de schuld, omdat ze daar het slechtst ertegen georganiseerd zijn en het slechtst ertegen gewapend. De andere banken weten er beter tussenuit te knij pen. Credit Suisse zit nu in de puree door die Libanon-deals. Maar toen het alle maal nog niet was ontdekt, vroegen die andere banken zich af: waarom zijn die Libanezen geen klant van ons? Nu hoor je ze er niet meer over, maar het was wel Hoewel de aanwijzingen tegen Credit Suisse als witwasser van drugsgelden steeds sterker werden, ging de bank ge woon door met die activiteiten. "Hoe begint zoiets? Het begint alle maal legaal. De heer Kopp was een voor aanstaand notabel. De firma Shakarchi Trading leek redelijk onschuldig, hoewel de bankbiljettenhandel altijd gevaarlijk is. Het probleem was dat mevrouw Kopp alles aan haar man liet zien. De Libanon- affaire is daarom een politiek verhaal, daarom wordt er zo'n misbaar van ge maakt. Maar wat moeten de banken nu? Ze kunnen toch kwalijk als politiehon den te werk gaan. Elke b&nk wil winst maken, en dan is het moeilijk tegelijk ethische normen aan te leggen". Probeert u eigenlijk wel te voorkomen dat drugsgeld wordt witgewassen? "Uiteraard. Alleg wat boven de inleg van een ton uit gaat, wordt nu nagetrok ken. Dan kijken we waar het geld van daan komt. Na een paar maanden kijken we hoe de rekening zich ontwikkelt. Als bijvoorbeeld na drie maanden blijkt dat er twee miljoen op de rekening staat, gooien we de klant er in principe uit. Dan zit er meestal een luchtje aan. De truc met dat drugsgeld is namelijk: klein be ginnen en dan groeien." *De Amerikaanse dollar is de gewildste munteenheid i miljarden is 'witgewassen' door Zwitserse banken. i de drugshandel. Een onderzoek heeft uitgewezen dat er voor

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25