'Heeft Van der Reijden voldoende tijd?' Landgoed Berbice in zijn geheel op monumentenlij st Jonge Beeren verruilt mooie Beukenhof voor de moderne Kersentuin UITVERKOOP WELFARE ZATERDAG 13 JANUARI 1990 iWBNI'H; Voorstel aan Voorschotense raad VOORSCHOTEN - Wanneer de Voorschotense gemeenteraad geen bezwaren heeft, kan het eeuwenoude landgoed Berbice aan de Voorschotense Leidse- weg rijksmonument worden. Het landhuis, de oranjerie, de tuinmuren en de toegangshek ken zijn afzonderlijk al eerder op de monumentenlijst gezet, maar in de toekomst zou ook het eeuwenoude park onder de Monumentenwet vallen. De minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) heeft de gemeenteraad voorgesteld om de buitenplaats in zijn geheel op de lijst te zetten. Een woordvoerster van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg vertelt dat de minister vorig jaar met het initiatief is geko men om een aantal Nederlandse buitenplaatsen beter te bescher men: "In veel gevallen vielen losse gebouwtjes al onder de Monumen tenzorg, maar straks worden deze buitenplaatsen in hun geheel be schermd". De gemeenteraad heeft vijf maan den de tijd om zijn oordeel te geven. Binnen deze termijn moet de ge meente overleg plegen met de eige nares óm te vernemen of zij bezwa ren heeft. Zodra de raad een besluit heeft genomen, gaat dé zaak terug naar ministerie en Monumenten zorg en kan het landgoed over tien maanden op de monumentenlijst prijken. Positief De eigenares van Berbice, me vrouw H.D. Begeer, is positief over het voorstel en zal tevreden zijn wanneer de toewijzing rond is. "Het lijkt me logisch dat Berbice in zijn geheel op de monumentenlijst komt, want dit is het laatst overge bleven landgoed in Voorschoten. Je hebt nog het kasteel Duyvenvoor- de, maar dat is een kasteel, geen buitenplaats". Begeer denkt dat plaatsing op de lijst het makkelijker maakt om Ber bice tegen aanvallen van buitenaf te beschermen. Zé ziet de plaatsing als 'een steuntje in de rug', omdat zure regen, de aanleg van wegen en an dere bedreigingen het al moeilijk genoeg maken om de buitenplaats in stand te houden. De rijksweg 11- west, die in eerste instantie over en later langs Berbice zou leiden, is een van de grootste bedreigingen van het achttiende-eeuwse landgoed. De Voorschotense vindt boven dien dat een toewijzing duidelijk heid schept: "Tot nu toe viel het ter rein met de 300 jaar oude bomen on der de Natuurschoonwet. Sommige mensen namen aan dat het land goed ook onder Monumentenzorg viel, anderen dachten dat alleen het huis, de oranjerie, het hek en de om muring onder deze wet zouden val len". Bovendien vindt mevrouw Be geer dat plaatsing op de monumen tenlijst aangeeft dat het vijf hectare grote park en de bebouwing onlos makelijk met elkaar zijn verbon den. Rommelmarkt moet geld opleveren voor tweede kunstgrasveld hockeyclub Alecto LEIDERDORP - De Leiderdorpse hockeyclub Alecto houdt 3 februari een rommelmarkt om geld in te za melen voor een tweede kunstgras veld. De club, die bijna 900 leden telt, heeft al een kunstgrasveld en een tweede veld is in aanbouw. Voor de aanleg van dit veld had Alecto gerekend op een rijkssubsi die van 200.000 gulden, maar het subsidieverzoek werd afgewezen. "De overheid geeft alleen subsidie wanneer het om pen experiment gaat. Voor het eerste kunstgrasveld kregen we wel subsidie omdat ge bruik werd gemaakt van schuimbe- ton onder het gras", legt D. Otter- vanger, voorzitter van Alecto, uit. "Voor het tweede veld maakt de club weer gebruik van schuimbe- ton, maar in een nieuwe, nog lichte re samenstelling. De overheid oor deelde dat dit geen vernieuwing was, maar verbetering van een be staande uitvinding". Behalve een rommelmarkt om geld in te zamelen, heeft Alecto de contributies moeten verhogen. "Het is voor ons moeilijk om aan geld te komen. Entreegelden voor wedstrijden, zoals het voetbal die heft/zijn door de hockeybond ver boden", zegt Ottervanger. OEGSTGEEST - De Kersentuin in Amsterdam is een be grip in Nederland en Braakhekke is bijna een beroemdheid geworden. Logisch dat er over zijn ontslag werd geschre ven en gesproken", zegt de 28-jarige L. Beeren, nog even di recteur van de Beukenhof aan de Terweeweg in Oegstgeest. Per 1 februari wordt hij directeur van het Garden Hotel en restaurant De Kersentuin. Ministerie: garage aan Warmondse Herenweg moet lawaai beperken DEN HAAG/WARMOND - Het mi nisterie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer VROM) vindt dat het garagebedrijf Van Dijk aan de Herenweg in War mond maatregelen moet nemen om de geluidsoverlast voor omwonen den te beperken. De muren van de voormalige garageboxen in het be drijf voldoen niet aan de voorwaar den. Dat staat in een ambtsbericht van het ministerie dat gisteren ter dis cussie stond tijdens een hoorzitting van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag. De buurman van het garagebedrijf, de heer Van Wins- ven, heeft bij die afdeling een rechtszaak aangespannen tegen het gemeentebestuur van Warmond. Inzet is de hinderwetvergunning van het garagebedrijf. Van Winsen wil met de rechts zaak bereiken dat het garagebedrijf definitief de Herenweg verlaat. In het verleden zou hij namelijk regel matig overlast hebben gehad van het hamerwerk van buurman Van Dijk. Die overlast zou nu aanzien lijk minder zijn, maar Van Winsen wil voorkomen dat hij in de toe komst onverwacht verrast zal wor den door de lawaaiige werkzaamhe den van Van Dijk. Een woordvoerder van het War mondse gemeentebestuur verklaar de daarop dat Van Dijk kan blijven werken waar aan de Herenweg. Ver plaatsing van het bedrijf, eventueel naar het industrieterrein, hoeft van het gemeentebestuur niet. "De ge meente heeft getracht een aantal be drijven uit de bebouwde kom te krijgen. Dat lukt niet helemaal, maar verplaatsing is dan ook niet al tijd noodzakelijk", aldus de ge meentewoordvoerder. De huidige directeur, J. Braakhek ke, werd enkele maanden geleden op staande voet ontslagen omdat hij een familielid hielp een nieuw res taurant op te zetten. De directie van de Bilderberg Groep, waar beide bedrijven toe behoren, vond dat dat niet kon. Beeren is het daar mee eens: "Het is nu eenmaal niet ver standig om twee heren te dienen", zegt hij. "Al is het natuurlijk altijd spijtig wanneer iemand op staande voet wordt ontslagen". door Femke Wolting Hoewel Beeren het logisch vindt dat de media aandacht besteedden aan het ontslag, vindt hij dat de kwestie niet voldoende is uitge diept. "Het was natuurlijk niet zo dat Braakhekke van de ene op de andere dag werd ontslagen. Soms werd die wel indruk gewekt", zegt hij. "Er zijn eerst enkele gesprek ken gevoerd. Pas toen die geen op lossing brachten, werd hij ontsla gen". Beeren zegt dat het een moeilijke beslissing was om zijn ontslag te ne men bij De Beukenhof. "Ik heb er altijd met heel veel plezier ge werkt", zegt hij. "Het is een van de mooiste restaurants van Nederland en het heeft een heel goede werk sfeer. Maar ik vind het een enorme uitdaging om directeur te worden van een restaurant én een vijfster ren hotel". Nuchter Beeren beseft dat hij door veel men sen 'in de gaten wordt gehouden' nu hij Braakhekke opvolgt, maar daar maakt hij zich niet zo druk om. -"Toen ik directeur werd van de Beukenhof, vroegen ook veel men sen mij of ik het niet moeilijk vond om de plaats in te nemen van de toenmalige directeur, J. Boom gaard. Ik blijf er vrij nuchter onder. Je moet toch je eigen weg gaan". Hoewel de restaurants, die allebei een Michelin-ster hebben, een ver gelijkbare keuken hebben, zijn er grote verschillen tussen de bedrij- L. Beeren, de vertrekkende di recteur van res taurant De Beu kenhof in Oegst geest, poseert in de hal van het restaurant. "Je kunt geen twee heren dienen". ven. De Beukenhof is een klassiek restaurant in een herberg uit 1751, terwijl De Kersentuin moderner is. Volgens Beeren trekken beide res taurants een heel ander publiek. In De Beukenhof komen vooral men sen uit Oegstgeest, Den Haag en Leiden en omgeving, terwijl De Kersentuin een internationaler, meer trendy publiek trekt. Beeren wil dat laatste verande ren, 'de gastenkring een beetje aan passen', zoals hij zelf zegt. "Ik houd van een vaste klantenkring waar je op vertrouwen kunt en waar je con tact mee hebt". Hoe hij dat wil be reiken? "Door een gastheer te zijn en ook door veel aanwezig te zijn. Interesse hebben voor de gasten is heel belangrijk. Ik ken de namen van de vaste gasten en ik weet vaak wat voor werk ze doen". Topcarrière Beeren werd toen hij 26 was direc teur van de Beukenhof. Een baan die voor menigeen na jaren werken en ervaring opdoen, de kroon op de carrière zou betekenen. Ook voor Beeren kwam het directeurschap sneller dan hij had verwacht. "Ik heb altijd een beetje gepland wat ik wilde bereiken. Directeur zijn van een restaurant als dit, had ik altijd een beetje gezien als het 'einde' van mijn carrière. Toen ik hier twee-en- een-half jaar geleden directeur werd, vond ik dat dan ook heel snel. En nu ben ik eigenlijk al weer een stap verder", vertelt hij. Beeren kan niet zeggen wat een volgende stap zou kunnen zijn. Een baan in het buitenland of een direc teurschap van een nog groter hotel of restaurant, trekt hem niet zo. Hij wil zich niet beperken tot organisa tie en administratie: "Ik houd van het contact met de klanten. In hele grote hotels, zoals het Rijnhotel in Rotterdam, is dat vaak niet goed mogelijk. Dan moetje veel meer een manager zijn, en dat ben ik niet. Ik zie mezelf meer als een gastheer". Vraagtekens bij teruglieer oud-staatssecretaris in gemeentepolitiek Oegstgeest beek, de PvdA-wethouder van openbare werken, die dit jaar de lijst van de sociaal-democraten aanvoert. Ook D66 en Groen Links ma ken een voorbehoud. Lijsttrekker A.M.J. van Eisen (Groen links) hoopt dat 'we een wethouder krij gen die wel eens in het dorp aan wezig is'. D66-voorman M.J. Poel mans vraagt zich af of Oegstgeest niet 'te klein' is voor Van der Reij den. "De vraagtekens zijn begrijpe lijk", reageert CDA-fractievoor- zitter P. Hellinga. "Maar de prak tijk zal ze logenstraffen, daar ben ik van overtuigd". De christen democraat toont zich niet erg on der de indruk van de zuinige reac ties: "Van der Reijden is een plaatsgenoot en hij is al eerder vier jaar lid geweest van de ge meenteraad. Ik zie het als een op waardering van de lokale poli tiek. Als andere partijen daar an ders over denken zegt dat meer over henzelf dan over Van der Reijden". Aardige man Ondanks hun reserves over zijn 'beschikbaarheid' lijken de Oegstgeester politici over het al gemeen redelijk ingenomen met de komst van de oud-staatssecre taris. Wethouder Kohlbeck her- rinnert zich hem uit een eerdere raadsperiode als 'een aardige man die snel de kern uit problemen weet te halen. Hij is acht jaar uit Oegstgeest weggeweest en hij heeft in die periode contacten op gedaan bij het Rijk en de provin cie, waar wij veel profijt van kun nen trekken". En: "Wij zitten op dezelfde lijn, we zijn allebei niet vies van een grapje". Ook D66-raadslid Poelmans heeft het over 'een bekwame man, die hier heel goed past in het bestuur'. Ondanks zijn kritische kanttekeningen is Van der Reij den voor wethouder Rijks wel kom in het college van B en W: "Ik verheug mij op zijn grote ex pertise en snelle manier van wer ken". CDA-er Hellinga denkt dat het probleem van het tijdgebrek vanzelf wordt opgelost 'omdat Van der Reijden besluitvor mingsproblemen ontzettend snel door heeft'. Burgemeester Scheenstra con- steert dat J.P. van der Reijden eerst nog moet worden gekozen. "Daarna hangt het van de colle geonderhandelingen af hoe zwaar de posten worden die de betrok kenen ambiëren. Als hij maar voor anderhalve dag beschikbaar is, krijgt hij een portefeuille die daarbij past, maar vier dagen zou ik ook prima vinden". De beoogd wethouder had op deze plaats uitgebreid aan het woord moeten komen, maar hij moest wegens ziekte de afspraak voor een vraaggesprek afzeggen. OEGSTGEEST -."De benoe ming van Van der Reijden als kandidaat-wethouder in Oegstgeest is te vergelijken met een lid van de Raad van Commissarissen van een groot concern die bedrijfslei der wordt van een lokale su permarkt. Hij zou op de tv ge zegd hebben dat hij het wet houderschap 'er wel even met zijn linkerachterpoot bij zou doen', maar dat kan dus niet". door Eric-Jan Weterings WD-wethouder en beoogd lijsttrekker bij de komende ge meenteraadsverkiezingen, H.A. Rijks, plaatst duidelijke kantte keningen bij de komst van de oud-staatssecretaris van WVC in de Oegstgeester gemeentepoli tiek. Ook andere politici reageren gereserveerd op de komst van het Haagse kanon uit CDA-huize. ZOETERWOUDE - Door de verbouwing van het bejaardenhuis Emmaus in Zoeterwoude moest de Welfare-afdeling van het Rode Kruis gistermid dag noodgedwongen een grote uitverkoop houden van zelfgemaakte spul len. In het vernieuwde bejaardenhuis is vanaf februari of maart veel te weinig plaats om de afdeling te huisvesten. "We hebben daar een kast gekregen om onze spullen te bewaren, terwijl wij in het huidige gebouw een eigen kamer hebben", vertelt mevrouw H.G. van der Kolk, medewerkster van de Welfare-afdeling. Volgens haar willen de medewerksters dolgraag doorgaan met hun werk: "Het handwerk dat de bejaa rden maken, moeten we nu zelf op onze zolders bewaren. Maar we hopen dat we over een tijdje weer een eigen ruimte krijgen". Men is weliswaar blij met een politieke zwaargewicht in het be oogde college, maar men vraagt zich ook af of de voorzitter van de NOS, annex crisismanager bij voetbalclub Feijenoord, annex commissaris bij VAM-vuilver- branding en nog zo wat 'nevenac tiviteiten', wel voldoende tijd weet vrij te maken voor zijn nieu we functie. De reacties lopen uiteen van burgemeester Scheenstra's en thousiaste opmerking dat het CDA 'een zeer blijde verrassing bereidde', tot de wrange Groen Links-constatering dat 'de chris ten-democraten hun interne pro blemen weer aardig hebben opge lost'. De oud-staatssecretaris van WVC werd deze week door het CDA formeel aangewezen als lijsttrek ker en beoogd wethouder. Oegst geest heeft sinds kort de grens van 18.000 inwoners overschre den en dat betekent dat wethou ders geacht worden gemiddeld vier dagen per week met het be sturen van hun gemeente bezig te zijn. "Zo'n wethouderschap kun je er niet zomaar even bij doen", waarschuwt A.J.W.F.M. Kohl- ZATERDAG 13 JANUARI Alkemade optreden band Heidecker in jongerencentrum Splotsz, Roelo- farendsveen, aanvang 22.00 uur. Alphen schooldamtoernooi in gebouw Nabij, aanvang 10.00 uur. regionale zoeklicht toogdag, aanvang 14.00 uur in de Triomfa- torkerk. orgelconcert Toon Hagen, aan vang 20.15 uur in de Oudshoorn- bouw Ouverture, Ouvertureweg 137. voorstelling: 'het Ware Wes ten', door toneelgroep Sweet Pro ducties, aanvan20.30 uur in het parktheater. optreden Mark Fogger's Skas- ters', aanvang 21.00 uur in Het Kasteel. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, van 9.30 tot 16.30 uur. concert door de Ecuadoriaanse gitarist/zanger Fernando Lobato Subia bij Tuya, Hogewoerd 75, aanvang 14.30 uur. concert in de 'Meesterserie', door Het Noordhollands Philhar- monisch orkest olv Frans Brug gen, mmv Keteil Haugsand (cla- vecimbel), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: Tussen Ons', door Her Nationale Toneel, aan vang 20.15 uurin de Leidse Schouwburg. Leiderdorp familievoorstelling: 'Hot Neon', muziek, acrobatiek, dans en komedie, aanvang 19.00 uur in klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans 57, aan vang 20.00 uur. nieuwjaarsbal De Rijnschui mers, aanvang 21.00 uur in het Zijlkwartier. Van der Marckstraat. concert Barokensemble ,Voor- schoten. aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. Zoeterwoude ansichtkaartenruilbeurs Prent briefkaartenkring De Bollen streek, van 9.00 tot 16.30 uur in De Eendenkooi, Kooikerspad ZONDAG 14 JANUARI Alphen optreden pianist James Camp bell bij Jazzclub Alphen, aanvang 15.00 uur in het Parktheater. Leiden nieuwjaarsconcert door Musi cal- en Operette Gezelschap 'Otis', aanvang 14.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. kindervoorstelling: 'Piraten- dochters', door Kindertheater Pl- oef, aanvang 15.00 uur in basis school De Zwaluw, Ant. Kleyn- straat 8 (Stevenshof). start workshop zingen, in het Wachtgebouw bij de Morspoort, aanvang 20.00 uur. inlichtingen en aanmelden tel: 01718-25058 of 071-134632. 1920 en nu, van°15.00 tot *17.00 uur in buurthuis Cornelis Joppen- sz, Oppenheimstraat. Noordwijk strandloop over diverse afstan den, start om 11.00 uur bij de Vuurtoren, inschrijven bij rest. De Oegstgeest koffieconcert Hofwijck met Guy van Duijnen op flamenco-gitaar, aanvang 11.30 uur in de Aula van Hofwijck. Warmond optreden The Mill Base Band', van 15.00 tot 19.00 uur in Boerde rij Meerrust, Dorpsstraat. Wassenaar musical: 'Up on the Roof', met tophits uit de jaren zeventig, aan vang 20.15 uur in Theater Wa- renar, Kerkstraat. ZONDAG 14 JANUARI Alphen optreden pianist James Camp bell bij Jazzclub Alphen, aanvang 15.00 uur in het Parktheater. Leiden nieuwjaarsconcert door Musi cal- en Operette Gezelschap 'Otis', aanvang 14.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. kindervoorstelling. 'Piraten- dochters', door Kindertheater Pl- oef, aanvang 15.00 uur in basis school De Zwaluw, Ant. Kleyn- straat 8 (Stevenshof). WD-wethouder H.A. Rijks: Linkerachterpoot onvoldoen de'.. (foto Wim Dijkman) CD A-fractieleider R. Hellinga: ..'Vraagtekens begrijpelijk'.. (foto Wim Dijkman) De beoogde CDA-wethouder J.P. van der Reijden. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15