Archeon aanwinst voor de gemeente' Alphen wil ontheffing milieu- rapportage Onderzoeker aan universiteit kijkt te veel naar geldstromen 'Twee piek voor 100 kilo oud papier, daar loopt toch geen mens meer voor' ZATERDAG 13 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 13 B en W Alphen klaar om themapark 'binnen te halen' ALPHEN AAN DEN RIJN "Je moet de raad van Har derwijk eens vragen of die het Dolfinarium zou willen missen", reageert de Alp- hense CDA-wethouder K. Mollema (financiën en eco nomische zaken) op de aar zeling van de Alphense ge meenteraad om 'ja' tegen Ar cheon te zeggen. Zijn colle ga's G. van As (WD/ruimte lijke ordening) en W. de Jong (PvdA/milieu en open bare werken) verbazen zich net als hij over het geringe enthousiasme dat de raad tot dusverre heeft opgebracht voor het archeologische themapark. De discussie over een van de groot ste Alphense projecten aller tijden is in een cruciale fase aanbeland nu de gemeenteraad voor het blok is gezet en uitstel in de besluitvor ming onmogelijk is. Archeon raakt vrijwel alle porte- F ractievoorzitters willen cijfers zien ALPHEN AAN DEN RIJN - De fractievoorzitters van de drie groot se Alphense politieke partijen, CDA, WD en PvdA, willen eerst concrete cijfers zien voordat ze rea geren op het standpunt van het col lege van B en W om de benodigde- grond voor Archeon met korting aan de beleggers van de hand te doen. TH. den Daas (WHD): "Ik vind het vreemd en wil er eerst meer over weten". E. van der Wei-Van der Veen van de PvdA: "Het lijkt mij een cadeautje waarover we nog maar eens goed moeten dicussië- ren". W. Breukel (CDA): "Ik wil eerst de overwegingen van het col lege weten en de stukken lezen". feuilles van het wethouderstrio en alle drie zijn ze wild-enthousiast over het park waarin ze een regel rechte aanwinst voor Alphen zien. Ook burgemeester M. Paats, die reeds enige tijd geleden zitting nam in het comité van aanbeveling, is een Archeon-fan. Mollema, op cynische toon: "Als we nu zouden praten over hoe Archeon gered moet worden, dan zou ieder een de mouwen opstropen. Maar Archeon moet niet worden gered maar worden binnengehaald. En in plaats van een inhoudelijke discus sie komen we niet verder dan ge hakketak over procedures". Mollema heeft weinig op met de kritiek van de raad dat er te weinig informatie is en vooral dat deze te laat is binnengekomen om voor het einde van deze maand een besluit te kunnen nemen. Hij en Van As (WD) noemen de twee presentaties door de initiatoren van Archeon, de structuurschets van de nieuwe wijk Kerk en Zanen en het positieve ad vies van de provinciale planologi sche commissie als de gelegenhe den waar het themapark met educa tieve inslag ter sprake is gekomen. Bij geen van die gelegenheden heeft ook maar één raadslid gezegd dat Archeon de deur moet worden ge wezen, merkt Van As bits op. De raad doet ten onrechte of hij nog van niets weet, vinden de wethou ders. Volgens Mollema is Alphen in het algemeen en de polder Kerk en Za nen in het bijzonder een ideale plek voor Archeon. Hij wijst op de Alp hense aansluitingen op de rijkswe gen en op die op het openbaar ver voer. Ook het feit dat Archeon 'wordt geïntegreerd in een woon wijk' is volgens Mollema een pre: "Mocht het park qua bezoekersaan tallen niet aan de verwachtingen voldoen dan bestaat de mogelijk heid het gebied te herbestemmen opdat woningbouw mogelijk wordt". Volgens de drie wethouders moet tien jaar na de openstelling van het park in 1993 zijn aangetoond dat het rendabel is. Is dat niet het geval dan volgt de herbestemming tot wo ningbouw. De CDA-wethouder roemt de werkgelegenheidseffecten van Ar cheon. Bij het archeologische themapark werken in het hoogsei zoen 300 mensen, vertelt hij. Ar cheon neemt zo'n 45 werknemers in vaste dienst, gaat met 70 parttimers in zee en heeft ook nog eens 200 op roepkrachten nodig. Volgens Mollema en Van As hoeft niemand bang te zijn dat Archeon een 'pretpark' zal blijken te zijn. "Er worden clausules in de contracten opgenomen die dat uitsluiten". Van As: "De hele opzet van Archeon maakt een pretpark onmogelijk. In een pretpark moet je de attracties telkens weer omgooien, wil je de trends kunnen blijven volgen. Ar cheon heeft een heel duidelijk edu catieve impact". Wethouder Van As prijst Alphe- naar en oud-ambtenaar J. de Back en G. IJzereef van de stichting voor experimentele archeologie en edu catieve vorming, het duo dat de Ar- cheon-kar tot dusverre heeft ge trokken. "Deze mensen hebben stad en land afgezeuld om het plan handen en voeten mee te geven. Dat viel niet altijd mee want er leven in Nederland tientallen ideeën over al lerlei themaparken en het beleg gerswereldje is klein. Steek je daar verkeerd in dan is besmetting al gauw het gevolg, vooral doordat be leggers heel vaak met elkaar praten. Maar uiteenlopende onderzoeken tonen aan dat Archeon een haalbaar plan is". Een plattegrond van Archeon, het archeologische themapark moeten passeren. Bovenin rijksweg 11 die Archeon moet ontsluiten. Aan de zuidkant de entree. J - ijzer- en bronstijd, de middeleeuwen en het Romeinse tijdperk de revue Poging wethouder lijkt kansloos ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense milieu-wethouder W. de Jong (PvdA) is van plan bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu een ontheffing aan te vragen van de verplichting een milieu-effec tenrapportage (mer) te laten ma ken. Themaparken als Archeon en pretparken als De Efteling zijn 'merplichtig' omdat ze conse quenties hebben voor het milieu in de breedste zin van het woord. Een golfbaan bij voorbeeld is niet mer-plichtig. Dé Jong zegt met nadruk dat hij met de aanvraag tot ontheffing alleen maar 'een versnelling en geen versoepeling' in de procedu re beoogt. "Archeon moet wel de gelijk op zijn effecten op het milieu worden getoetst. Maar ook het onderzoek naar de mogelijk heden van ontheffing, zal niet mals zijn. Die procedure ligt heel dicht tegen de 'gewone' mer-pro- cedure aan". D66-fractievoorzitter A. van Geest, die als eerste de mer-plich- tigheid van Archeon aan de orde heeft gesteld, heeft geen goed woord over voor het voornemen van De Jong: "Een gigantische denkfout van nota bene de milieuwethouder. De gemeente raad heeft om een planologische beslissing over Archeon te kun nen nemen een milieu-effecten rapportage nodig. Ik vind zo'n ontheffingsaanvraag onverant woord. De Jong laat zich voor het karretje van de initiatiefnemers van Archeon spannen. Dat die geen behoefte hebben aan een mer is logisch, zij moeten voor de kosten opdraaien en die kunnen enkele honderdduizenden gul dens kosten". CDA, WD en PvdA, RPF/SGP/GPV en SP willen eerst weten wat de redenen zijn van de aanvraag voor de onthef fing voordat zij commentaar wil len geven. H. Huisman, adjunct-secretaris van de speciale mer-commissie, die is verbonden aan het ministe rie van VROM zit op dezelfde lijn als Van Geest. Hij geeft Alphen 'op voorhand een heel kleine kans op ontheffing'. Huisman legt uit dat er eigenlijk maar één onthef- fingsgrond is. "De initiatiefne mers moeten dan aantonen dat Archeon geen effecten op het milieu heeft. Dat lijkt me met een geschat bezoekersaantal van een miljoen per jaar en de daarmee sa menhangende verkeersaantrek- kende werking onmogelijk. De versnelling die De Jong beoogt, is dan ook de slechtste reden om een ontheffing aan te vragen. Er bestaan snelle mer-procedures en die hoeven niet langer te duren dan ontheffingsprocedures". nisatie voor Wetenschappelijk On derzoek NWO, die met een proef schrift over het onderzoeksbeleid aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam is gepromoveerd. Hazeu signaleert bij de onder zoeksinstellingen ook een sterke gerichtheid op de belangen van het bedrijfsleven. "Daarbij dreigt het gevaar dat vooral onderzoek gesti muleerd wordt dat op korte termijn vruchten afwerpt en dat lange-ter- mijn strategisch onderzoek te wei nig aandacht krijgt", aldus dr. Ha- "Het onderzoeksysteem is nu in onwenselijke mate afhankelijk van de grillen en modes van het (weten schapspolitieke niveau van rege ring, ministers en parlement. Daar door wordt het te snel aangepast als de maatschappelijke normen en waarden zich wijzigen. Dat leidt er toe dat sommige universitaire in stellingen en onderdelen zich sterk richten op het bedrijfsleven. Vijf, tien of twinig jaar geleden was dit niet het geval", aldus Hazeu. In de betrekkelijk korte periode (zo'n kwart eeuw) dat er in ons land wetenschapsbeleid bestaat, heeft dat beleid volgens dr. Hazeu een op merkelijke ontwikkeling doorge maakt. "In de jaren zestig stond het onderzoek in het licht van economi sche groei, in de jaren zeventig in het licht van maatschappelijk wel zijn en in de jaren tachtig is de slin ger van de pendule weer terugge gaan naar het belang van de econo mische groei", schrijft hij. Volgens Hazeu werd in de jaren zeventig het wetenschapsbeleid vooral vorm gegeven door de minis ter van wetenschapsbeleid. In de ja ren tachtig werd de minister echter slachtoffer van zijn eigen beleid, zo voert de promovendus aan. "Van twee kanten wordt hij ingehaald en voorbijgestreefd. Aan de ene kant door de minister van onderwijs en wetenschappen die allerhande po gingen in het werk stelt de vormloze massa van het universitaire onder zoek te kneden tot herkenbare en traceerbare segmenten. Aan de an dere kant wordt hij gepasseerd door zijn collega van economische za ken. De groeiende belangstelling voor de belangen van het bedrijfsle ven leidde ertoe dat EZ het initiatief heeft overgenomen voor wat betreft een toegepast wetenschapsbeleid". Een en ander betekent volgens Hazeu een stapsgewijze afbrokke ling van het centrale wetenschaps beleid. Bij de kabinetsformatie van 1981 verdween de aparte minister voor wetenschapsbeleid en werd de coördinatie van het wetenschapsbe leid weer in handen gelegd van de minister van onderwijs en weten schappen. Bij de kabinetsformatie van 1982 werd het technologiebe leid van het wetenschapsbeleid af gesplitst en onder verantwoorde lijkheid van economische zaken ge bracht. Bij de kabinetsformatie van 1986 kon de ambtelijke poot van het wetenschapsbeleid maar ternau wernood worden gespaard. Hij vindt dat dit ook tot uitdrukking komt op het 'institutionele vlak'. De Raad van Advies voor het Weten schapsbeleid RAWB en de sectorra den zijn volgens hem in het defen sief geraakt: "Een richtinggevend orgaan op boven-universitair ni veau ontbreekt". Ouöi^icutoö 13 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In het Zuiden van Frankrijk heerscht sedert eenige dagen een hevige storm. De zee is zóó on stuimig, dat geen schip de haven van Marseille kan verlaten. Te Toulon zijn de gebouwen voor de aanstaande tentoonstelling voor hygiene alle van hun daken be rooft. Hetzelfde lot trof ook een kleinen schouwburg te Marseil le. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. - Te Medford, in Wisconsin, werd Dinsdag een om hare schoonheid beroemd meisje aldaar op straat door zekeren Williams, die niet wel bij het hoofd, was, aange sproken. Zijt gij Maggie Prit- chard?" Lachende antwoordde de jongedame: „Natuurlijk! Wie anders?" Waarop Williams, zon der een woord meer, eene revol ver uithaalde en haar dood schoot. Terstond jaagde hij zich- zelven een kogel door het hoofd. Vijftig jaar geleden: - Men zegt wel eens dat de beste wintersche stemming in het Friesche stadje IJlst eerst wordt bereikt bij een vorst van vijf gra den Celsius. En geen wonder, want de gemeenschap van IJlst drijft voor een goed deel op de schaatsenindustrie. In de dagen als we nu beleven beleeft IJlst schoone momenten. Ongeveer 200 gesprekken voert een der voornaamste firma's op het ge bied van ijssport, de firma Nooitgedacht, per dag door de telefoon en de orders om schaat sen te zenden regenen om het zo maar eens uit te drukken het stadje binnen.ln de fabrieken wordt in een forsch tempo ge werkt. Het personeel werkt tot 's avonds laat. De beide directeu ren kunnen deze weken niet veel anders doen dan elkander aan de telefoon aflossen. Men vreest het toch niet te kunnen bolwer ken tegen de geweldige aan vraag om nieuwe schaatsen. 'Bereidheid om eens een risico te nemen, neemt af ROTTERDAM/LEIDEN - Het Ne derlandse wetenschapsbeleid dreigt onevenwichtig te worden omdat het geld een steeds belangrij kere rol speelt. Het gevolg kan zijn dat er te weinig ruimte wordt over gelaten aan het vrije, fundamentele onderzoek. Een al te sterke pro grammering van onderzoeken neemt de bereidheid weg om eens een risico te nemen. Ook staat het haaks op de eigen verantwoorde lijkheid van universiteiten en facul teiten. Dat stelt dr. Cock Hazeu (34), me dewerker van de Nederlandse orga- Expo 'Kinderen in oorlogstijd' in maart naar Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT- /VOORBURG De reizende expositie 'Kinderen in oorlogs tijd' is van 26 tot en met 30 maart te zien in Noordwijkerhout. Het museum Swaensteyn in Voor burg heeft de primeur van de tentoonstelling. Vanaf 20 janua ri is de door het Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda sa mengestelde collectie te zien. Het kinderleven tijdens de Tweede Wereldoorlog staat in deze expositie centraal. Op vol gens de samenstellers aangrij pende wijze wordt getoond wat het voor kinderen betekende om onder oorlogsomstandighe den op te groeien. Aan de hand van de thema's school, propa ganda, joodse kinderen, onder duiken, kleding, voedsel en de bevrijding, worden de proble men en belevenissen van kinde ren in de oorlog duidelijk ge maakt. 'Daarnaast wordt een link gelegd naar fascisme en dis criminatie. "Bewust is voor dit onder werp gekozen omdat kinderen een oorlog op een heel eigen ma nier ervaren. Hieraan is tot nu toe nog niet veel aandacht be steed. Met deze expositie probe ren we de jeugd dichter bij het fenomeen oorlog te betrekken. Het is niet iets dat voorbij is. Oorlog komt elke dag voor. Daarop proberen wij verder in te gaan", aldus de woordvoer ster. De expositie doet waarschijn lijk in april of mei ook Hazers- woude aan. Of andere gemeen ten in de regio onderdak bieden aan 'Kinderen in oorlogstijd', is nog niet bekend. Gemeenten moeten de tentoonstelling zelf aanvragen. LEIDEN - De markt voor oud pa pier is ingestort. Onlangs besloot de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papierafval de prijs per kilo met enkele cen ten te verlagen. Een kilootje kran ten brengt sindsdien nog slechts twee cent op. "Stel je voor, 100 ki lo opgehaald en 2 piek in het handje. Dat doet toch geen mens meer. Aan slijtage van je fiets ben je'meer kwijt", zegt de Leidse pa pierhandelaar J. Kluivers. door Gert Visser Kluivers is eigenaar van het ge lijknamige recyclingbedrijf op het industrietterrein De Waard in Leiden. Naast oud papier drijft hij handel in alles wat de consump tiemaatschappij achter zich laat slingeren. In en rond de loods lig gen de balen papier, huishoude lijke apparatuur, diverse soorten kabels en gasgeisers hoog opge stapeld. Oud papier en metaal, daar draait het bedrijf op. De traditio nele lompen zijn uit dit rijtje ver dwenen. "Sinds daarin kunststof fen worden verwerkt, kan je er niets meer mee doen". Van huis uit heeft Kluivers in het ijzer ge zeten. Het papier doet hij er ech ter met net zo veel liefde bij. "Je moet het zo zien: gaat vandaag het papier niet dan kan je wat aan het ijzer verdienen. En omge keerd". Hoewel, naast de papier- prijs is inmiddels ook de prijs van het aluminium en het oud-ijzer gezakt. Groenen De markt in oud-ijzer -en -papier staat onder druk door de omvang rijke invoer uit het buitenland. Dat komt volgens Kluivers omdat er in het buitenland een tekort be staat aan bedrijven die materialen voor hergebruik geschikt maken. Hij ziet een duidelijke samen hang met het opkomend milieu beleid. "Alles verbranden of in de grond stoppen gaat niet meer. Dat weet de hele wereld nu zo langza merhand wel. Toen een paar jaar geleden in West-Duitsland de par tij de Groenen werd opgericht, begon men daar met het op grote schaal ophalen van ondermeer oud papier. Maar zelf had men nauwelijks capaciteit om het te verwerken. Dat kwam dus alle maal naar Nederland, Inmiddels kan men het in eigen land wel aan maar nu zijn het de Verenigde Staten en Engeland die het hier naar toe brengen. Nederland is nu eenmaal één yan de grootste her- gebruikers". Zo daalde de oud-papierprijs voor de particuliere handel ge staag van acht cent een paar jaar geleden naar twee cent begin de ze week. Die prijsdaling heeft er voor gezorgd dat ook de oud-pa pierhandel in Leiden langzaam aan is uitgedund. "Vroeger had je nog zes bedrijven die oud-papier opkochten en sorteerden. Nu nauwelijks anderhalf \tveet Klui- Rommel De handelaar heeft dertig contai ners, variërend van 30 tot 300 ku bieke meter, uitstaan waarin ver enigingen en organisaties het door hen opgehaalde papier kwijt kunnen. Die hebben geen last van de prijsdaling omdat de gemeen te Leiden hun een opbrengst ga randeert van zes cent per kilo. Naast de man die met zijn karre tje langs de deur gaat is het dan ook vooral de gemeente die ge troffen wordt door de prijsdaling van het oud-papier. Kluivers heeft ook contracten gesloten met bedrijven als bij voorbeeld het Leidsch Dagblad en het AZL. De 100 ton papier die wekelijks binnenkomt, wordt in het bedrij f gesorteerd naar kwali teit (krantenpapier is bij voor beeld van een aanmerkelijk min dere kwaliteit dan computer- of schrijfpapier), in balen geperst en vervolgens verkocht aan fabrie ken die het gebruiken voor fabri cage van nieuw papier. Metalen en ijzer gaan naar de Hoogovens, kabelfabrieken en smelterijen. "Omdat er steeds meer aanbod is, worden de fabrieken steeds kritischer. Het komt steeds vaker voor dat partijen worden afge keurd". Ook zijn opbrengst voor papier is gedaald, tot zes cent per i kilo. "Voor die vier cent die wij er 'op 'verdienen', kunnen we nau welijks werken. Het wordt tijd dat ons soort bedrijven een bij drage van de overheid krijgt. Want waar moet de maatschappij met haar rommel naar toe als wij er niet meer zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13