Handelsgrenzen in Oost-Europa open Oort' treft vooral kleine ondernemer 'Klant haat betalen maar schrijft graag zijn naam Wegvervoer gaat 'onder Panamese vlag' verder WIE APPELEN VAART... Rente staatslening en hypotheken fors hoger Bedrijf DDR koopt in YS onderneming Snel fiscale aftrek aankoop aandelen in eigen bedrijf Mexico en bankwereld akkoord over schulden VRIJDAG 12 JANUARI 1990 PAGINA 7 Vrije handel Hongarije, Polen en Tsjechoslowaldje SOFIA (AP/GPD) Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije nemen een voorschot op de aangekondigde hervormingen binnen de handelsorganisatie van het Oostblok, Vertegenwoordigers van de drie landen hebben daarover bij de re cente Comecon-top in Bulgarije af spraken gemaakt. Hun wens tot nauwere samenwerking wordt me de ingegeven door de groeiende economische verstrengeling van beide Duitse staten. Volgens de Hongaarse vice-premier Medgyessy is "in het licht van een economisch sterke Duitse eenheidsstaat in de toekomst de enige verstandige koers Pools-Tsjechoslowaaks-Hon- gaarse integratie tot stand te bren gen". De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jiri Dienst- bier, bevestigde gisteren bij een be zoek aan Polen dat alle handelsbar- riers tussen deze landen zullen wor den geslecht. "We moeten ons afke- Comecon. De drie landen willen al op korte termijn economisch nauw met elkaar gaan samenwerken op basis van vrije handel en concurrentie. be- het formalisme dat trekkingen in het verleden heeft be heerst", zei Dienstbier. Hij kondig- Het Hongaarse idee om binnen de Comecon een kleiner samenwer kingsverband (met Polen, Tsjechos- AMSTERDAM (GPD) - Het Eu ropese wegvervoer zal over twee jaar gebruik maken van de uit de scheepvaart bekende Panama-con structies. Nederlandse wegvervoer ders hebben dan een papieren be- drijfszetel in lage-loonlanden als Spanje en Portugal. Uit die vesti gingsplaats, waar de loonlasten nog niet de helft bedragen van het Ne derlandse niveau, zal het binnen landse vervoer in de EG-landen worden verricht. Deze waarschuwende woorden komen van prof. dr. G. Blauwens, eemvervoerseconoom die werkt aan de Erasmus Universiteit. Hij ver wacht tegenmaatregelen vanuit de vakbonden en van de ondernemers in het noorden van Europa. "De concurrentie vanuit de lage-loon landen de pas afsnijden door te ei sen dat zij hun lonen naar ons ni veau optrekken, kan niet. De gelijk trekking van de loonniveaus kan pas volgen nadat die landen econo mische successen hebben ge- ondanks een groei van het goede renvervoer, een vermindering van 35 procent aan schadelijke emisies door dieselmotoren. Op de komen de Bedrijfsauto RAI zullen de eer ste types van de nieuwe generaties motoren worden getoond. Voor een deel zullen die voorzien zijn van een katalysator, waardoor ook de uit- boekt". Blauwens sprak vanoch- verbod en de belastingherziening stoot van vervuilende 'aromaten' tend in Amsterdam, vooruitblik- Oort bedreigen de concurrentiepo- sterk wordt beperkt. kend_ op de Bedrijfsauto RAI, die sitie van het Nederlandse wegver- Het wegvervoer in ons land is met voer". 47 miljoen ton vervoerde goederen Blauwens houdt toch goede hoop groter dan Duitsland en Belgie met voor de wegvervoerders. Hij consta- respectievelijk 39 miljoen en 34 mil teerde verder dat het loslaten van joen ton. Nederland geldt in 40 pro- het vergunningensysteem voor het cent van het intereuropese wegver- wegvervoer een einde zal maken voer als punt van vertrek of bestem- aan de bevoordeling van de spoor- ming. Een aandeel dat volgens de wegen. "Als tenminste de toene- RAI wellicht nog zal stijgen door de mende heffingen voor milieu, op- ontwikkelingen in Oost-Europa, stoppingen en wegenaanleg die het waar Nederland momenteel een wegvervoer worden opgelegd, ge- aandeel van 27 procent in het weg- paard gaan met het afschaffen van vervoer bezit. Prognoses wijzen uit de subsidies voor het spoorver- dat het totale wegvervoer in West voer". Europa tot het jaar 2000 nog zal toe- Beers verwacht voor het jaar 2000 8 tot en met 18 februari hoofstad wordt gehouden. Voor de Nederlandse wegver voerders is het afgelopen jaar niet zo succesvol geweest. Het rende ment daalde van 3,7 procent in 1988 naar amper 2,5 procent vorig jaar. "Dat baart menigeen zorgen, zeker nu we dit jaar aanzienlijke lasten verzwaringen hebben", zegt A.C.M. Beers. Hij is RAI-voorzitter van de afdeling Auto. "Maatregelen als de verhoging van de dieselaccijns met 12 cent, de verwachte Duitse tolhef fing, het Oostenrijks nachtelijk rij de aan dat de Poolse premier Mazo- lowakije en mogelijk ook Joegosla- wiecki nog deze maand naar Praag vië) op te zetten, is in de vergade- zal komen om de samenwerkings- ring van de Comecon zelf onbespro- plannen verder uit te werken. De ken gebleven. De Sovjets, zo werd Tsjechoslowaakse president Vaclav van Hongaarse zijde vernomen, Havel brengt kort daarna een be- hebben zich er niet over uitgelaten: zoek aan Polen, maakte Dienstbier "Dat betekent dat we deze pogin- bekend. De drie landen willen niet wach- gen kunnen voortzetten". Akkoorden ten op hervormingen in de Come- Roemenië heeft gisteren met Hongarije zijn eerste internationale i, hoewel ook daar de meeste v de tien lidstaten voorstander zijn overeenkomst op het gebied van overschakeling naar een ge meenschappelijke vrije markt. Op de comecon-conferentie in Sofia vielen van de week echter geen con crete besluiten. AMSTERDAM (GPD) - De staat gaat een fors hogere rente betalen op leningen. De nieuwste staatsle ning, die vanochtend werd aange kondigd, zal een rente dragen van 8,25 procent, een half procent meer dan de vorige. Ondertussen zijn op nieuw hogere rentetarieven aange kondigd voor hypotheekleningen. Op de nieuwe staatslening, die een looptijd krijgt van tien jaar, kan dinsdag worden ingeschreven. Met het hoge percentage zit de minister van financiën iets boven het rende ment dat op dit ogenblik op de vori ge staatslening wordt behaald. Die lening draagt een rente van 7,75 pro cent. Op de Amsterdamse Effecten beurs lag de koers van deze lening gisteren op 97,45 gulden wat over eenkomt met een effectief rende ment van 8,13 procent. Op de hypotheekmarkt werd gis teren voor de tweede keer in het nieuwe jaar een verhoging van de rente aangekondigd. Voorafgegaan door de Rabobank trokken de ban ken hun tarieven met 0,4 procent op. Vorige week waren ze al met 0,2 procent gestegen. De verhoging met 0,4 procent is al meteen ingegaan of doet dat op kor te termijn. Zo berekende de Rabo bank de nieuwe tarieven gisteren al onmiddellijk, maar koos de ABN voor komende maandag als in gangsdatum. De rente staat al een tijd lang on der een opwaartse druk. Ze wordt vooral toegeschreven aan het en thousiasme in de Bondsrepubliek Duitsland als gevolg van de veran deringen in Oost-Europa. Er wordt een s'nel economische ontwikkeling voorspeld, waarvoor veel geld no dig is. Op de geldmarkt waarop lenin gen omgaan die voor een termijn van hooguit een jaar worden geslo ten zijn de rentetarieven de laatste maanden sterk gestegen. Al enkele malen heeft De Nederland- Acties in metaal De Industrie- en voedingsbond CNV is vandaag begonnen met een informatieve actie in de metaal- en elektrotechnische industrie. Tien tallen bedrijven krijgen de komen de dagen bezoek van de bond die er poortacties en kantinebijeenkom sten zal houden. In 200 bedrijven zullen pamfletten worden uitge deeld. Reden voor de actie is dat de onderhandelingen over de cao voor de mtaal- en elektrotechnische in dustrie (200.000 werknemers) te weinig vorderen, aldus de bond. Kaasfabriek plat i de 180 werknemers buitenlandse handel ondertekend na de omverwerping van het Ceau- sescu-regime. Het akkoord moet contacten tussen ondernemingen in de twee landen ondersteunen. Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) ondertekent binnenkort een voorlopige overeen komst met de Hongaarse onderne ming Raba voor de produktie van automotoren en de assemblage van auto's in Hongarije. Het Hongaarse perbureau MTI, dat dit gisteren be kendmaakte, liet verder weten dat de fabriek komt te staan in Szent- gotthard bij de grens tussen Honga- sche Bank de rente moeten verho- rije en Oostenrijk, gen op haar 'speciale beleningen' (waarmee wordt voorzien in de ex- Details ontbreken nog, maar Ra- tra behoefte die de banken voor de een producent van onder meer korte termijn hebben aan extra spoorwegmateneel, krijgt in de gglcj) joint-venture een minderheidsbe- De rentetarieven op de geldmarkt lanê- De nieuwe fabriek zal per jaar liggen daardoor al geruime tijd bo- 'tussen de 100.000 en 200.000 ™°to- die op de kapitaalmarkt (lenin- produceren e AmAs HiUegom vervoerder koopt HILLEGOM (ANP) - AmAs Holding in Hillegom, houdster maatschappij van Nederlandse en Belgische expeditiebedrij ven, heeft de activiteiten over genomen van de Deense ITM In ternational Spedition. Het be drijf, dat is gespecialiseerd in meubeltransport, werkte al nauw samen met de AmAs- dochter Hofsteenge in Groote- gast. ITM heeft 70 mensen in dienst een een omzet van 30 mil joen gulden per jaar. Onder AmAs vallen nu 22 bedrijVen met 620 personeelsleden. gen met looptijden van langer dan auto s assembleren een jaar, waaronder hypotheken). Opel Kadett. Algemeen wordt zo'n omgekeerde rentestructuur ongewenst geacht, maar tot dusver is men er niet in ge slaagd er verandering in te brengen. Toch geldt vrij algemeen de opvat ting dat er geen werkelijke aanlei ding is om te veronderstellen dat de 'lange rente' fors omhoog zou moe- ZOETERMEER geval wel, deze ent ten. De kapitaalmarkt ontkomt echter inmiddels niet aan de opwaartse druk, die van de geldmarkt uitgaat. Het leidde tot de gisteren aangekon digde tweede verhogingsronde. Voor een gewone annuïteiten-hypo theek op een woonhuis met een vas- te-renteperiode voor vijf jaar geldt nu gemiddeld een rente van 8,9 pro cent (met gemeentegarantie) en van 9,1 procent (zonder gemeentegaran- DEN HAAG (GPD/ANP) - Vooral kleine zelfstandigen met lage winst en worden getroffen door het sneu velen en beperken van de aftrek posten bij de belastinghervorming 'Oort'. Van alle ondernemers die jaarlijks 30.000 gulden of minder winst maken, gaat 90 procent erop achteruit, variërend van 511 tot 3649 gulden, Dit blijkt uit een overzicht dat mi nister Andriessen (economische za ken) aan de Kamer heeft gezonden. Daarbij is gekeken naar het effect dat het beperken of wegvallen van aftrekposten sinds 1 januari heeft op de inkomens van zelfstandigen. Hoe hoger de winsten neemt zijn, hoe minder de bedrijven worden getroffen door de ingrepen van Oort. Als het gaat om beperkte af- Zelfstandigen met een winst voor belastingen van 40.000 gulden wor den wel vrij hard getroffen. Vooral als het gaat om wat forsere aftrek posten is het inkomensffect merkelijk. Het loopt uiteen v; tot 7007 gulden. Een groep van 115.000 personen effect te bespeuren. De kans is zeer groot dat i wet wordt vastgelegd. De wet opent de moge- _j_i 1 het eigen bedrij f te laten 3 de aankoop aftrekbaar DEN HAAG (GPD) winstdelingsregeling lijkheid om werknemers aandelen of obligaties kopen. Tot 1000 gulden per werknemer per jaar voor de belastingen. PvdA-kamerlid Vermeend diende in 1987 een wetsvoorstel van die strekking in met de bedoeling de band van de werknemer met het bedrijf te versterken. De regeling moet voor al het personeel gelden en mag niet in de plaats komen van bestaand vast loon. De Tweede Kamer reageerde in 1987 welwillend op de voorstellen van Vermeend, maar wenste doorbere kening van de plannen door het Centraal Plan Bureau (CPB). Het CPB concludeerde deze week dat de nieuwe vorm van winstdeling zowel voor de economie als voor de werkgelegenheid zeer gunstig kan uit pakken. Minister Kok (financiën) zei tijdens het debat over de regerings verklaring al dat ook het kabinet positief tegenover de nieuwe winstde lingsregeling staat. Ook Kok wilde wachten op het CPB-onderzoek. Doordat de lonen minder stijgen als werknemers krijgen 'uitbetaald' in aandelen of obligaties, zullen ook de uitkeringen en ambtenarensalarissen minder snel stijgen. Volgens het CPB kan de overheid per saldo jaarlijks 230 tot 430 miljoen gulden aan winstdelingsregelingen besparen. slag op basis van gegevens van vori ge jaren, omdat niet bekend is of de loonbelasting voor deze groep eind- heffing zal zijn. Het ministerie van financiën heeft dat gisteren meege deeld. De maatregel houdt verband met Oort. Daardoor kan niet zonder meer gebruik worden gemaakt van historische gegevens om de geauto matiseerde voorlopige aanslag te berekenen. Ook een groep van 20.000 perso nen van rond de 65 jaar krijgt - even min als vorig jaar - een voorlopige aanslag. Dit omdat het inkomen meestal wijzigt als men 65 wordt. Een miljoen belastingplichtigen krijgt binnenkort wel een formulier van de belastingdienst, waarop zij hun geschat inkomen voor dit jaar moeten invullen. Aan de hand hier- zal de belastingdienst later dit MÜNCHEN (Rtr/DPA/ANP) - De TOostduitse staatsonderneming Po- mening verschillen. In het oog springen doet zij in ieder lygraph, een fabrikant van drukma- boekbinderij in Zoetermeer is geschilderd. chines, heeft de Amerikaanse ver- (foto gpd) koopmaatschappij Royal Zenith Corporation overgenomen. Het is eerste heer dat een Oostduits be drijf in een westers land investeert. Aangenomen wordt dat de gehele aankoop is betaald met de lening van de Bayerische Hypotheken- und Wechsel-Bank, die Polygraph de definitieve aanslag voor het jaar 25 miljoen dollar (bijna 50 miljoen ervoor meer dan 500 gulden extra gulden) heeft verstrekt voor de aan belasting moesten voldoen. De- koop. Royal Zenith heeft een jaar- ze regeling geldt echter niet voor omzet van vijftig miljoen dollar. Het in- mensen met een loonbeschikking, Amerikaanse bedrijf verkocht al 65 die recht geeft op belastingvermin- produkten van Polygraph in de Ver- dering vooraf wegens bepaalde af- enigde Staten, trekposten. Polygraph heeft 16.000 werkne- mers en behoort tot de tien bedrij- Door de nu opgezette regeling wil ven in de DDR die internationaal de belastingdienst voorkomen dat het meeste aanzien genieten. De in de circa 1 miljoen belastingplichti- Leipzig gevestigde onderneming gen begin 1991 geconfronteerd wor- verkoopt al jaren ongeveer twintig den met twee aanslagen kort na el- procent van de produktie aan druk- en persen in de VS en is daarmee een voor de DDR zeer succesvol bedrijf. NEW YORK (UPI) - Mexico heeft met het internationale bankwezen een akkoord bereikt voor aanzien lijke vermindering van de schulden van 48 miljard dollar. Na moeizame onderhandelingen hebben Mexico en de vijftien belangrijkste Ameri kaanse 'schuldenbanken' een rege ling getroffen die naar verwachting gel Gurria gisteren. Het aantal nieu we leningen is lager dan Mexico had gehoopt. Van het totale financiële pakket bestaat 41 procent uit ver mindering van de hoofdsom, 49 pro cent uit renteverlaging en slechts tien procent uit nieuwe leningen. jaar bepalen of de betrokkene als- wordt goedgekeurd door alle 450 nog een voorlopige belastingaan- banken met vorderingen op Mexi- slag krijgt, dan wel een reeds opge- co legde aanslag moet worden herzien. Belastingbetalers krijgen nu een voorlopige aanslag bij het begin van het nieuwe belastingjaar, als zij bij LEIDEN Kwaliteit is onze recla me, luidde vroeger vaak een slogan in de winkel van een slager of krui- Fricf^op7.agSbnekinVo1vega uit t^geS ^a« tie in een huis-aan-huisblad. "Kwa- het enige waarmee grote be- Voor topman KLM in Leiden is credit-card goed voorbeeld van kwaliteit Hoewel deze uitwerking moei zaam verliep, was er vorig jaar juli al een principe-akkoord bereikt. Toen werd afgesproken dat Mexico een schuldverlichting zou krijgen van De ondertekening van het ak- 35 procent. De banken konden kie- koord zal waarschijnlijk begin fe- zen tussen vermindering van de bruari plaatsvinden, zo verklaarde hoofdsom, verlaging van de rente of de Mexicaanse onderhandelaar An- verstrekking van nieuwe leningen. Het gaat hierbij om de eerste praktische toepassing van het vorig jaar maart gelanceerde plan voor schuldverminderingen de Ameri kaanse minister van financiën Nico las Brady. Met argusogen is geke ken naar de resultaten van de on derhandelingen tussen Mexico en de bankwereld, omdat ook andere schuldenlanden hopen op een der gelijke schuldenvermindering. liteit drijven de 'arena van de jaren gentig' kunnen overleven", zei gis teren in Leiden A. De Soet, topman van de luchtvaartmaatschappij KLM, die jaarlijks miljoenen uit geeft om van het logo van een KLM een soort keurmerk voor de lucht vaart te maken. door Karei Berkhout "In het licht van ontwikkelingen hebben gisteren vijf uur lang spon taan het werk neergelegd. Ze zijn het oneens zijn met de werkgevers, die een tweeploegendienst willen. Volgende week vrijdag wordt er met de directie gepraat over ploe gendiensten. Volvo Car sociaal? Het sociale beleid van de Raad van Bestuur van Volvo Car is steeds een vast onderdeel geweest van het to tale beleid. We moeten echter vast stellen dat niet altijd elk probleem tot ieders tevredenheid is gerégeld. Dat staat in een mededeling van de Raad van Bestüur van Volvo Car die gisteren is opgehangen op de mede delingenborden in het bedrijf. De zoals 'Europa 1992' en verregaande Raad van Bestuur reageert daarmee mondialisering lijkt kwaliteit een op beschuldigingen van de onder- triviaal en voor de hand liggend on- nemingsraad en de gezamenlijke derwerp. Maar juist kwaliteit is bonden. noodzakelijk om met die ontwikke- Annthpkpn lingen nog mee te kunnen êaan"-zei /Ypui/IieKeil I3e Soet. Als de KLM vijf jaar gele- De 7500 apothekersassistenten in den niet een kostbare politiek van Nederland zijn op het gebied van de kwaliteitsbewaking was gaan voe- arbeidsvoorwaarden over het alge- ren, dan had de vliegmaatschappij meen beter af dan dokters- en tand- volgens hem nog wel geleefd maar artsassistenten. Dat is gebleken uit slechte resultaten geboekt. een onderzoek dat de Loontechni- Volgens de internationale lucht- sche Dienst (LTD) van het ministe- vaartorganisatie IATA verandert er rie van sociale zaken heeft verricht de komende vijfjaar meer dan in de op verzoek van de apothekersorga- afgelopen decennia. Dezelfde IATA nisatie KNMP, omdat de vakbon- voorspelde vorige week dat het aan- den 5 procent loonsverhoging ei- tal vliegtuigpassagiers over tien jaar sen. zal zijn verdubbeld. De hevige con- geeft de KLM cursussen, die inmid- tenste-binnen-denkenluisteren dels door 11.000 medewerkers zijn echter ontzettend moeilijk. Juisl gevolgd. De Soet: "Werknemers dit informatie-tijdperk moeten goed beseffen dat de klant comunicatie uiteindelijk hun salaris betaalt". Gisteravond gaf De Soet bij zijn lezing 'Kwaliteit is een topzorg' in het Academiagebouw van de Leid- Het beeld is de boodschap geworden en daarom erg moeilijk te vatten, want wat blijft hangen is een indruk. Bedrijven moeten bedenken dat de werkelijk- ■ersiteit vast een voorproefje heid niet is hoe zij tegen hun pro die bedrijfsfilosofie. In een rij- ^ukt aankijken maar hoe de klant kelijk met lichtbeelden verlucht ^a^doet verhaal werd een schier eindeloze Die i i-communicatie i de reeks kreten en spreuken er bij het reden dat nog altijd 90 procent van grote getale opgekomen gehoor marktstrategieën mislukt. De Soet: "Het klassieke voorbeeld natuurlijk Coca-cola met zijn mis lukte introductie van de Cola Clas-= sic. Ruim 100 miljoen dollar was er fLI gestoken in marktonderzoek en Kwaliteit maakt de klant binnen 2 weken kon het uit de win kels worden gehaal omdat de klant geen andere smaak wilde. Zo'n schiterend bedrijf dat zo'n zeperd currentie en overnameslag wordt Omdat het ongeveer 5 maal groter als in 1992 de luchtvaart in de veel kost om een klant te krijgen als den Europese Gemeenschap is gelibera- om hem te houden, stopt de KLM n^et wilde". ingehamerd. Je krijgt geen tweede kans een eerste indruk te maken, luidde er één. Meer is minder en kijkbeeld is denkbeeld en luisteren moet afkijken mag waren andere. De Soet: tevreden en bespaart de kosten' Volgens De Soet hebben de jc zeventig geleerd dat de klant ko ning i iets niet bevalt koopt hij het niet of loopt hij weg. Gigantische bedrij ven gingen op de fles omdat ze hardnekkig vasthielden aan een plan dat zij hadden bedacht. Geen Perkte waarde enkel bedrijf hoe groot ook kan Voorbeeld van - volgens De Soet de klant zijn pro- troductie is volgens De Soet de duet opleggen. De Soet: "Kijk naar dit-card, waa-"*"* een prachtig en enorm bedrijf als !^e g.Pv° na. IBM, dat nu in de problemen zit, zich ook zo gedraagt. Als maakten dan zegt de topman alleen "Emoties kun je niet meten" Dat is waar en daarom hebben ook die marktonderzoeken, die je geër gerd en gehaast invult maar een be de producenten de klant wel goed J inschatten: "Die kaart is pure emo- omdat het te lang heeft vastgehou- en beeft niets te maken met het liseerd. De jacht van de vliegmaat- per jaar 180 miljoen gulden schappijen op de klant wordt door kwaliteitszorg. Om de 24.000 deze ontwikkelingen alleen feller. ployés in 87 landen te doordringen drijven eerst leren luisteren naai van de noodzaak van kwaliteitszorg wat de klant wil. De Soet: "Het bui- i computer die de klant verstand, wantje geeft je geld genlijk veel te gemakkelijk door uit. Want mensen hebben er een hekel aan om contant te betalen, maar zijn er dol op om hun naam te schrij ven, zoals de Amerikanen zeggen". Haarlem voert plastic tas met statiegeld in HAARLEM (ANP) - De Haar lemse wethouder L. van Balen heeft gisteren in Haarlem $e eer ste plastic tas met statiegeld aangeschaft. De polythyleen tassen kunnen worden verwerkt tot kunststof produkten. Voor zitter Th.A. de Vos van winkel centrum Kleverpark, die de tas heeft ingevoerd, heeft dit be kendgemaakt. De Haarlemse winkeliersver eniging heeft als eerste winkel centrum in Nederland de statie geld plastic tassen geïntrodu ceerd. De winkeliers willen hier mee voorkomen dat de plastic tassen het milieu vervuilen. De introductie van de statiegeldtas kost de Haarlemse winkeliers 15.000 gulden. De klant koopt de draagtas voor een kwartje en krijgt dit geld na inlevering terug, onge acht de staat waarin de tas ver keert. De oude tassen worden bij het recycling-bedrijf PWR in Heiloo omgewerkt tot kunststof zitbanken, palen, bloembakken en dergelijke.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7