Albanië ontkent onlusten Shkroda Gorbatsjov wil in Litouwen vooral tijd winnen 'Berichten over noodtoestand laster' Joegoslavië: in april vrije verkiezingen 'Israël vloog bewijs contacten Panama vóór invasie land uit' Armenië erkent niet langer Sovjet-wetten Verzet El Salvador wil nieuwe onderhandelingen 1LADA VRIJDAG 12 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 BELGRADO/ATHENE (GPD/DPA/Rtr) De Albanese regering heeft gisteren officieel tegengesproken dat in de Noordalbanese stad Shkodra de noodtoestand is uitgeroepen, zoals het Joegoslavische blad Politika eerder op de dag had gemeld. Volgens Politika was dit gebeurd om "onrust onder de bevolking van Shkodra in de kiem te smoren". In een verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken in Tirana wordt gezegd, dat de toestand in het land overal normaal is. Ook Oost- europese diplomaten zeiden giste ren niets abnormaals te hebben ge constateerd. Maar bisschop Sebas- tianos van Konista, een Grieks stad je aan de Albanese grens, maakte gisteravond wel melding van beto gingen in Shkodra en van onlusten in de hoofdstad Tirana. Volgens het blad Politika is niet alleen in de steden, maar ook in dor pen de politie in staat van alarm ge bracht en is voor binnenlandse rei zen weer speciale toestemming no dig. Daarnaast zou de bewaking bij de woning van president en partij leider Ramiz Alia en die van de we duwe Enver Hoxha zijn verscherpt. De regering sprak met klem be de overleden leider Enver aartsbisschop Serafim, waarschuw- Hoxha zijn gehouden. Ook verhalen de de Albanese leiders voor hun val dat Albanezen die hebben gepro beerd het land te ontvluchten openbaar geëxecuteerd zijn, den ontkend als "laster" en "hetze' bloedvergieten als ze op de- het zelfde voet doorgaan en geen her vormingen doorvoeren. 000 demon stranten, die politieke en religieuze Europa een inspiratie anti-Albanese krachten oi tercampagne te beginnen. Maar in de politieke leiding en in het leger zou verzet bestaan tegen Het bewind weigert vooralsnog vrijheid eisten en die een pro- elke hervorming. "Kapitalistische tesmars naar de Albanese ambassa- recepten, perestrojka en burgerlijk de hielden. reformisme zijn voor volk en partij De relatie tussen Griekenland en onaanvaardbaar", aldus gisteren de Albanië is verslechterd, na een aan- partijkrant Zeri i Popullit. In zijn vankelijke toenadering die er in nieuwsjaarboodschap zei Alia al dat 1987 toe leidde dat zü na 47 jaar for- de omwentelingen elders in Oost- meel de staat van oorlog beéindig- Fiat Bulgaarse nationalisten voor rechten Turken den en waardoor groepen Griekse las- toeristen tot Albanië werden toege laten. Vorige maand echter laakte de Griekse minister van buiten landse zaken, Antonis Samaras, het gebrek aan godsdienstvrijheid in Albanië. Daarnaast eiste Samaras eerder W BC- deze week van het Albanese bewind vangenen vastzitten. De laatste ja- 170 officieren en regeringsfunctio- zijn gedood en in kampen zouden zo'n 100.000 politieke ge- berichten die spreken moorden en martelingen 'Itn'de^Griekse^hoofdstad Athene Griekse Albanezen door de Albane- crimineerd SOFIA (Rtr/AFP) - Het dreigende Sevastianos v< etnische geweld in Bulgarije tegen dienstvrijheid de Turkse minderheid lijkt voorlo- pig voorbij, nadat Bulgaarse natio nalisten gistefen op de vierde dag van een ronde-tafelconferentie over deze kwestie alsnog het regerings besluit hebben geaccepteerd om de Turkse minderheid opnieuw het recht op een eigen culturele identi teit te geven. "We verwachten dat de kwestie met democratische middelen zal worden opgelost", verklaarde Min- cho Minchev, woordvoerder van de onlangs opgerichte Unie voor de verdediging van nationale belan gen. Deze Unie organiseerde vorige week massale demonstraties in het zuidoosten van Bulgarije ^egen de anderhalf miljoèn zielen tellende Turkse minderheid. Minchev verklaarde dat zijn Unie afziet van de eis om een referendum te houden over de Turkse kwestie. Sommige onderdelen daarvan moe ten echter wel in het openbaar be discussieerd worden. Aan de ronde tafelgesprekken, die maandag be gonnen, nemen vertegenwoordi gers deel van de autoriteiten, van de Unie van Democratische Krachten (een samenwerkingsverband van elf onafhankelijke oppositiegroe pen), en van de tien steden waar vo rige week protestdemonstraties te gen de Turkse minderheid plaats vonden. Naar verwachting komen de deelnemers vandaag met een ge zamenlijke verklaring. demonstreerden gisteren 6000 sen voor de 400.000 Albanezen Griekse afkomst, die worden gedis- Albanië. Bisschop i Konitsa eiste gods in bescherming van Meer buitenlands nieuws op pagina 11 politie. Hij laakte vooral het uit blijven van informatie over de zaak broers die in oktober tij vluchtpoging zouden zijn gesnapt en daarna zouden zijn doodgemarteld. De Albanese rege ring ontbood daarop de Griekse zaakgelastigde in Tirana om te pro testeren tegen Samaras' verklaring, WASHINGTON (AP/IPS/AFP) die ook in de officiële Albanese par- Een Israëlisch vrachtvliegtuig met De nieuwe president van Panama Guillermo Endera nam soonlijk een voorhamer ter hand als startsein voor de sloop van lig hoofdkwartier van het Panamese leger. Het gebouw liep bij de Ameri kaanse invasie grote schade op. (foto ap) BELGRADO (AP) - De nistische partij in Joegoslavië wil in april de eerste vrije verkiezingen in 45 jaar houden, waaraan meerdere partijen kunnen medoen. Secretaris van het Centraal Comité Stefan Korosec maakte gisteren bekend dat de partij "net als elke andere partij en met een nieuw program ma" wil meedoen aan de verkiezin gen in de zes deelrepublieken. Dit nieuwe partijprogramma, dat vol gens Korosec "afwijkt van het mo del van het autoritaire communis me", moet nog worden goedge keurd in een buitengewoon partij congres dat op 20 januari in Belgra do begint. Ook presenteerde Korosec voor het eerst het uiteindelijke ontwerp van een verklaring waarin de partij belooft af te zien van haar machts monopolie en oproept tot vrije ver kiezingen. Er wordt momenteel ge werkt aan een nieuwe grondwet waaruit het machtsmonopolie van de communistische partij is ver dwenen. Het partijcongres moet zich daar nog over uitspreken. Verder pleit de partij in het ont werp voor een volledige deelname van Joegoslavië aan "het proces van Europese integratie", waaronder het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap, de Raad van Euro pa, de Europese Vrijhandels Orga nisatie (EFTA) en andere soortgelij ke organisaties. Ook deze verkla ring komt op het congres aan de or de. aldus Korosec. De Joegoslavische communisten waren ooit de eersten die braken met het communistische blok on der leiding van de Sovjetunie. Nu loopt het land, dat in een diepe eco nomische en politieke crisis ver zeild is geraakt, echter ver achter bij de invoering van hervormingen. Korosec zei niet te verwachten dat de communisten de verkiezingen in april verliezen. Als dit echter toch gebeurt, zal de partij tot een coalitie proberen te komen met andere link se partijen, zoals de Socialistische Alliantie (een door de communisti sche partij geleide organisatie die van plan is in april als onafhankelij ke partij de verkiezingen in te gaan). Ofschoon Joegoslavië nog steeds geen wet heeft waarin staat dat on afhankelijke partijen zijn toege staan, springt dit soort groeperin gen de laatste tijd als paddestoelen uit de grond. Zelfs in de grootste deelrepubliek Servië, dat het meest tegen democratische hervormingen is gekant, worden sinds kort ooglui kend andersdenkende partijen toe gestaan. Vorig jaar 52 keer Rijnalarm DÜSSELDORF (DPA) - In het afgelopen jaar is 52 maal het in ternationale Rijnalarm gegeven wegens ernstige vervuiling van het rivierwater. In 1988 werd 14 keer alarm geslagen. In meer dan de helft van de gevallen kwam de melding van de veroorzaker zelf. Dat is het gevolg van de voortgaande uit breiding van het bewakingssys teem langs 'de rivier, zo heeft milieuminister Klaus Matthie- sen van Nordrhein-Westfalei? gezegd bij de opening van een nieuw meetstation in Düs- seldorf. De belangrijkste meetappara tuur in de moderne controlesta tions vormen nog steeds de vis sen en watervlooien. "De water vlooien hebben al menige in dustriemanager aan het schrik ken gemaakt", verklaarde een functionaris in de deelstaat. De reacties van de dieren zijn een graadmeter voor de kwaliteit van het water. tijkrant scherp werd veroordeeld. MOSKOU (AFP/Rtr) - Het Ar- teriaal. Het wapentuig zou zijn mee- parlement heeft gisteren uit gekomen met een vracht vanuit Ar- i boord "bewijzen" van de Israë lische betrekkingen met de rege ring van de Panamese generaal Ma nuel Noriega is volgens een Ameri- dag geweigerd gehoor te geven z kaanse krant zes uur voor de Ameri- een gerechtelijke oproep om v kaanse invasie uit Panama-stad op- hoord te worden. Solis is door een gestegen. advokatenfirma in Panama aange- De Washington Times citeerde klaagd wegens "misdaden tegen gisteren niet nader geïdentificeerde politieke vrijheden". Bestuurders van de Panamese Revolutionaire Democratische Par tij (PRD) in het buitenland hebben bronnen, die zeiden dat de C-130 c geveer op hetzelfde moment was vertrokken dat een voormalige Is- raëlische spion en vermeende lijf- gisteren aangekondigd woede over het besluit van Moskou menië. Ook zou er weër de Armeense enclave Nagorny- zijn opgeblazen die Azerbajdzjaan- Karabach weer onder bestuur t 5 dorpen in de enclave met Azerba- i Noriega het land had ver- oppositiebeweging op te richten te- tip over de op handen gen de regering van president Guil lermo Endara. De PRD - Azerbajdzjan te plaatsen, besloten jdzjan verbond, zichzelf het recht te geven Sovjet- Daarnaast zijn de afgelopen da- wetten te negeren. Het parlement gen tientallen Azerbajdzjanen kan nu weigeren Sovjet-wetten na Armeniërs over en weer gegijz te leven, die het tegen het belang In het district Sjaumjan werden Ar- van de republiek acht, aldus het Ar- persbureau Armenpess. zijnde Of de Israëliër, Mike Harari, met de steunpilaren van het regime het betreffende vliegtuig uit Pana- generaal Manuel Noriega, ma was gevlucht konden de bron nen niet zeggen. Ook was niet be- gegijzeld, kend welke "bewijzen" zich Minister van defensie Richard Cheney kondigde aan dat de ko mende weken grote aantallen functionarissen door Azer- ____rbajdzjanen ontvoerd. De dag erop De maatregel is een direct ant- ontvoerden Armeniërs een groep woord op de uitspraak van het Azerbajdzjanen in hetzelfde dis- boord van het vliegtuig bevonden, de 22.000 militairen teruggetrokken Harari heeft overigens ontkend ooit worden. Het uiteindelijke aantal Noriega te hebben gewerkt. Amerikaanse troepen wordt vol- Een woordvoerster van de Israëli sche ambassade in Washington ver klaarde tegenover de krant dat Nazi De Franse nazi-jager Serge Klarsfeld heeft de Syrische presi- dent Hafez Assad gevraagd de uitle- AzerbajdzjarT weêr vering mogelijk te maken van Alois geldheden. In de stad Lenkoran Brunner een naaste medewerker de Kaspische Zee omsingelden van Adolf Eichmann. Volgens haar tionalisten enkele Azerbajdzjan over Nagorny-Kara- bach werden aangenomen, on grondwettelijk zijn. De Armenen in Nagorny-Karabach streven naar aansluiting bij Armenië, terwijl Azerbajdzjan daar fel tegen is. Bij het etnische conflict zijn de afgelo pen twee jaar zeker 120 doden en honderden gewonden gevallen. Het Kremlin besloot in november al om Nagorny-Karabach, dat als gevolg van het geweld elf maanden direct vanuit Moskou werd bestuurd, niet bij Armenië te voegen door het ge bied weer volledig onder contr van Azerbajdzjan te laten vallen. De kwestie zorgde gisteren in ongere- wij weten" geen Israëli- Panama-kanaal. gens Cheney teruggebracht tot 12.000, de normale legermacht die belast is met de bewaking van het SAN SALVADOR (IPS) - De linkse verzetsbeweging FMLN in El Sal vador heeft gisteren de regering voorgesteld binnen dertig dagen nieuwe onderhandelingen te begin nen, onder auspiciën van de Vere nigde Naties. Dat blijkt uit een door de verzetsleiders ondertekend com muniqué dat gisteren is gepubli ceerd. De verzetsbeweging biedt ook een staakt-het-vuren aan, op voor waarde dat de Verenigde Staten hun economische en militaire steun aan de Salvadoraanse regering sta ken. Volgens de rebellen is stopzet ting van de hulp "de beste manier om een oplossing door onderhande lingen te bereiken". De Amerikaanse regering en het Congres beraden zich momenteer i hulp aan El Salvador. De rebellen van het Nationaal Be vrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) waarschuwen dat verlen ging van de hulp "de mogelijkheid openlaat dat gebeurtenissen zoals de moord op de zes jezuïeten zich herhalen". De Salvadoraanse rege ring erkende deze week dat militai ren bij deze moord, afgelopen no vember, betrokken zijn geweest. De Salvadoraanse president Alf redo Cristiani reist dinsdag naar Washington waar hij een gesprek heeft met de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar. Cristiani wil daarmee de vredeson derhandelingen in zijn land nieuw leven inblazen. De Salvadoraanse regering heeft lange tijd niets willen weten van een bemiddelingsrol van de VN. DEN HAAG - Tijd. Dat is wat Gor- batsjov drie dagen lang in Vilnius Sen komt vragen. Niet alleen verkeert yan - het land in een diepe economische kou- Gorbatsjov probeert strijden, hebben de veranderin- vooral dat er meer republieken zul- in Litouwen het punt bereikt len volgen, te beginnen met de twee een regelrechte breuk met Mos- andere Baltische republieken, Let- drie land en Estland. Daar hebben de crisis waarbij schaarste, rantsoene- dagen lang de plaatselijke partijlei- communistische partijen, die ring en noodmaatregelen gewoon ders af te brengen van hun voorne- maart hun congres houden, al r' Hgflde gekondigd zich af te scheiden i zijn geworden, ook het nationalitei- volledig5 o'nder"controfë tenprobleem is in een stroomver- communistische partij voueaig onaer controle snelling geraakt die president Mi- ^urne. chail Gorbatsjov niet bij machte schijnt te de Sov- gaan. hem onheilspellen- Litouwen is eerder Hongarije voor Gorbatsjov Brunner herhaaldelijk gefotogra- [e gebouwen. Zij eisten dat sneller "aar" een oplossing wordt gevonden voor Da- het conflict rond de enclave. feerd en geïnterviewd in zijn bewaakte huis aan de rand v mascus. De Syrische regering heeft De Soviettelevis.^ echter steeds ontkend dat Brunner woensda„ dat Bran,,en na woensdag aat granaten door Helen Gorter/ANP riil^ oVhore^nrnnnePoeMt0»!?8^ vanuit Armenië naai ut umsueuen genomen op ne anuere J mLrt «JnnhP nP-JÏ enclave worden gesmokkeld. Een blieken. Terwijl overal meest gezochte Schalck-Golodkowski De vroegere DDR-staatssecretaris Alexander Schalck-Golodkowski is niet aan.de DDR uitgeleverd omdat hij een officier van de gevreesde staatsveiligheidsdienst zou zijn ge weest. Dit maakte de hoofdofficier van justitie in West-Berlijn gisteren bekend. Volgens Dietrich Schultz heeft Schalck-Golodkowski zelf toegegeven dat hij, zijn vrouw en twee familieleden voor de Stasi werkten. Een afgevaardigde van de Westberlijnse senaat zegt dat wordt onderzocht of Schultz een ambtsge heim heeft geschonden, zoals de woedende advocaat van Schalck- Golodkowski na deze onthulling heeft gezegd. Colombia Ten minste dertig opstandelingen, vier soldaten en vier bürgers zijn sinds zaterdag in Colombia om het leven gekomen bij gevechten tus sen het leger en twee verzetsbewe gingen. De gevechten hadden plaats in het westen van het land. In de eerste week van januari zijn de gevechten tussen het leger en de twee guerrillabewegingen weer op gelaaid, nadat het ELN in het zui den van Colombia negen politici en drie andere burgers in een hinder laag doodde. Mensenrechten Amnesty International heeft Saudi- Arabië gisteren beschuldigd van het gevangen houden en martelen van honderden politieke tegenstan ders zonder enige vórm van proces. Het zou voornamelijk gaan om shi- 'itische moslims, onder wie door Iran gesteunde fundamentalisten. Litouwen heeft een voorsprong de omstreden genomen op de andere 14 Unierepu- het land grote hoeveelheid wapens werd ge- bewegingen zijn ontstaan die i vonden tussen een lading bouwma- nationale rechten en autono- Wat Litouwen betreft heeft Gor batsjov het vo de voorbeeld ogen. Daar hoopten communisti sche hervormers een overgang naar democratie te kunnen bewerkstelli gen, terwijl zij zelf aan de macht zouden blijven. Maar onder druk van de publieke opinie zagen zij zich uiteindelijk gedwongen de par tij op te heffen en, sterk afgezwakt, onder een andere naam verder te gaan. Maar het tij lijkt niet meer te 'ke ren. Bedreigend voor Moskou is eigen weg te willen het ADVERTENTIE Alle goederen die i hebben op beurzer showroom bieden prijzen. Een kleine iij het afgelopen jaar tentoongesteld verkoopshows, koopjeshal en vij u nu aan voor ongekend lage Komplete cassettes zilverwit edelstaal adviesprijs opruimprijs model Constance 6 pers. 40 dig. f 409,-f 199,- model Constance 9 pers 105 dig. f 1.215,- f 595,- model Perla Rom. 6 pers. 40 dig f 739.- f 420,- model Prelude 6 pers. 40 dig. f 710.-1 395,- model Old Dutch 6 pers. 40 dig. f 956.-f 625,- model Provence 1 2 pers. 135 dig. f 1.530.-f 695,- model Fiesta 9 pers. 105 dig. f 1.475,- f 599,- model Odessa 6 pers.. 40 dig. f 409.-f 235,- zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig f 1 980,- f 990,- model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig f 3.995.- f 1.997,50 Etui-artikelen Sola-Elite-én Sola-Duplo kookpannen tot 70% korting i vh-H 1-ffi TH SEEgEI—I Allerhande restanten in diverse modellen en uitvoeringen Voordeliger kan niet! Nu vanaf f 1.- Porselein en kristal Langenthal Porselein e i Inn Crystal Nu tot 50% korting De reis naar Zeist is zeker de moeite waard' Onze koop jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. W*acht niet te lang, want op is op! Sola Fabriek, Van Reenenweg 155 te Zeist. i. t/m vrij. van 9.00-17.00 i Openingstijden: iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105, 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig). Maar de ontwikkelingen Baltische zijn nog niet zo ernstig. test, waarbij moet vinden tot compromissen te komen zonder de indruk te wekken dat hij geen oor heeft voor nationalistische eisen. De nationale bewegingen zijn er politiek zeer sterk ontwikkeld. Demonstraties verlopen rustig en de veranderingen lijken te gaan in de richting van de "fluwelen revolu ties" in Oostbloklanden als Polen, Hongarije of Tsjechoslowakije. Azerbajdzjan De verontrustende vraag is of het even geleidelijk en rustig kan in de rest van het land. Want ook daar gist het. Betogingen gaan er veel vaker gepaard met uitbarstingen van ge weld. En juist de hevigheid waar mee de etnische onrust tot uiting komt, maakt de situatie buitenge woon moeilijk. Zo laaide onlangs het geweld in de Kaukasus weer op. In de zuidelij ke republiek Azerbajdzjan, die al twee jaar op voet van oorlog leeft met het naburige Armenië, betogen Azerbajdzjanen al dagen om meer contacten te kunnen hebben met fa milie en verwanten in Iran. Talloze grensposten en alarminstallaties werden'vernield door nationalisten, die eenvoudigweg de verdwijning van de grens eisen. De onlustgevoe lens blijken zich ook steeds meer te gen de communistische leiding te richten, zoals bleek in Dzjalilabad, waar betogers het plaatselijke par tijbestuur eind december uit het stadje verdreven. Ook in Nagorny-Karabach, de Ar meense enclave in Azerbajdzjan, neemt de spanning weer toe. "Gijze lingen komen steeds vaker voor", meldde het Sovjetpèrsbureau Tass deze week. Nagorny-Karabach, waar voornamelijk Armeniërs wo nen, wil aansluiting bij Armenië. De spanningen tussen de twee bevol kingsgroepen bereikten een hoog tepunt in februari 1988, toen bij po groms tegen Armeniërs in de Azer- bajdzjaanse stad Soemgait tiental len doden vielen. Azerbajdzjan heeft onlangs opnieuw een blokka de ingesteld, waardoor de bevoorra- SOVJETREPUBLIEKEN ding van de enclave aanzienlijk wordt bemoeilijkt. De onrust heeft zich inmiddels uit gebreid naar Zuid-Ossetië, een au tonoom gebied in Noord-Georgië, nadat vorige week bij een aanval van gewapende mannen op een Ge- orgisch huis een baby werd doodge schoten. Zondag kwam een Osseti- sche man om het leven toen een bom op zijn huis in Georgië werd gegooid. Het Ossetische Volksfront streeft naar aansluiting van het ge bied bij Noord-Ossetië, dat in de Russische Federatie is geïnte greerd, en verhoging van de status van het hele gebied tot autonome republiek. Moskou acht de situatie zo ernstig dat het heeft besloten ook naar Zuid-Ossetië speciale troepen te sturen. Tijd Wat Gorbatsjov vóór alles wil, is tijd. Tijd winnen in de hoop dat de problemen wat van hun hevigheid verliezen. Hy heeft beloofd dat nieuwe wetten verandering zullen brengen in de Sovjetfederatie, waarbij de republieken economisch en politiek onafhankelijker worden. Maar de Volksfronten in de repu blieken, die in toenemende mate contact met elkaar zoeken, dringen aan op snellere ontwikkelingen. "De paradox is dat Gorbatsjov de gene is die al deze veranderingen en bewustwording in gang heeft gezet, maar als secretaris-generaal van de partij is hij ook de leider van miljoe nen apparatsjiks die zich met alle kracht verzetten tegen democratise- Gorbatsjoy wordt geconfronteerd met een levensgrote tegenstelling. Hij wil koste wat kost vasthouden aan het communisme, dat volgens hem noodzakelijk is om het land bij een te houden. Het opgeven van het machtsmonopolie van de partij zou waarschijnlijk betekenen dat de partij en hijzelf van het politieke to neel zouden verdwijnen. Maar het communisme, zelfs in de hervorm de vorm die Gorbatsjov voorstaat, is tegelijkertijd het grootste obstakel voor economische heropleving en kan geen oplossing bieden voor de steeds nijpender wordende nationa liteitenproblemen. ADVERTENTIE VOORDELIG EEN PROEFRIT LEVERT HET OVERTUIGEND BEWIJS HÉÉL VÉÉL AUTO VOOR WEINIG GELD Autobedrijf van Haasteren Leiden B.V. Potgieterlaan 32 - 2321 XZ - Leiden telefoon 071 - 31 08 00/31 43 31

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5