Romantiek ondergrondse pers ten einde NABIJ 'Tweede revolutie is nodig in Roemenië' Arnold Vaneman was 'late roeping' mm vi zih m mum rot,,. Oost-Europa erg in trek op vakantiebeurs Van dissidentenblaadje tot journalistiek bedrijf in Oost-Europa DEN HAAG (ANP) - In het geniep regime-kritische tek sten schrijven, die tienmaal overtypen, onder de mantel doorgeven aan vertrouwde vrienden als de geheime po litie even niet oplet - van de samenzweerderige roman tiek van de ondergrondse pers in Oost-Europa blijft weinig over na de democra tische revolutie van najaar 1989. De vroegere samizdats moeten zich nu zien te bewij zen als vrije, onafhankelijke persorganen. Dissidentenblaadjes die vroeger in een oplage van enkele tientallen of honderden exemplaren verschenen moeten zich nu omscholen tot jour nalistieke bedrijven. Enthousiasme en inspiratie is er volop als gevolg van de herwonnen vrijheid, maar de materiële middelen ontbreken. Geld is er niet, papier is schaars, en de (zwaar verouderde) drukpersen zijn in handen van de staat. Hoe moeizaam de omschakeling is merkte het vooraanstaande dissi dente blad Lidove Noviny (Volks krant) in Tsjechoslowakije, toen het werd overrompeld door de demo cratische ommekeer in november. Ineens moest de oplage van 300 exemplaren drastisch worden ver hoogd om aan de plotselinge lees honger te voldoen. Bij gebrek aan persen werden tientallen studenten achter de typmachines gezet om met carbonvelletjes het blad te ver menigvuldigen. "Technisch gezien biedt de sa- mizdat geen goede basis om een professionele krant te maken", al dus Ronald Koven, coördinator van het "Oost-Europa hulpproject" dat zes westerse persverenigingen in Parijs hebben opgezet. Deze groep wil haar Oosteuropese vakbroeders daarom met raad en daad bijstaan. In eerste instantie gebeurt dit door het bieden van materiële hulp. Ook zal de onafhankelijke media het een en ander worden bijgebracht over management en publiciteit, onont beerlijk voor het opzetten van een journalistiek bedrijf. Lidove Noviny, het eerste Oost europese tijdschrift dat een subsi die van de projectgroep ontving, is als een van de meest toonaangeven de bladen van Tsjechoslowakije uit de illegaliteit getreden. Het blad be roept zich op de gelijknamige kwa liteitskrant die, opgericht in 1892, vooral tussen de wereldoorlogen naam maakte. Zijn ondergrondse opvolger moest een leerschool voor een onafhankelijke journalistiek worden, schreef Vaclav Havel als lid van de redactieraad in het eerste maart 1988. Tralies Lidove Noviny werd lange tijd on gemoeid gelaten, maar in oktober 1989 belandden hoofdredacteur Jiri Ruml en redacteur Karei Zeman achter de tralies wegens "staatson- dermijnende activiteiten". Ditmaal steunden ook journalisten van de staatsgetrouwe media het protest tegen hun aanhouding. Een groei end aantal van hen had in de loop van het jaar de regels van het be wind uitgedaagd en petities van de oppositie ondertekend. Sinds de vreedzame revolutie van november zijn de strenge perswet ten een dode letter. Formeel is het nog altijd verboden om geschriften van anderen te vermenigvuldigen en te verspreiden, maar de persvrij heid spettert inmiddels van de mu ren van Praag af. Tientallen pam fletten en posters sieren nu de stra ten van de grote steden. Geleidelik zal hieruit een meer gestructureerde vrije pers ontstaan, verwacht het Informatiebureau Charta 77: "De Tsjechoslowaken zijn er onder het oude regime aan gewend geraakt dat kranten en tijd schriften altijd organen van organi saties en instellingen zijn. De vrije pers zal dan ook hoofdzakelijk ge dragen worden door de nieuw opge richte organisaties". Dat betekent niet dat de pluriformiteit in de me dia aan politieke clubs zal zijn voor behouden: zelfs een blad als "Sport" mengt zich nu in allerlei po litieke polemieken. In deze nieuwe situatie heeft de officiële pers het nakijken. "Ik ge loof dat wij ook beïnvloed zullen worden door de nieuwe journalis tiek die nu op straat ontstaat", meent redacteur Jan Prohavska van het hervormingsgezinde Mlady Svet. "Wanneer Lidove Noviny over een tijdje dagelijks zal ver schijnen zal het een serieuze con current zijn voor de gevestigde kranten". Solidariteit In Polen is dat nu al het geval: al drie maanden na haar oprichting is Gazeta Wyborcza, het dagblad van de vrije vakbond Solidariteit, met 550.000 exemplaren de grootste krant van het land geworden. Het blad werd geboren tijdens de Ron de-Tafel-Conferentie met de rege- PARIJS - De vraag of het voorlopi ge bestuur van Roemenië uit onder geschoven communisten dan wel uit vrijheidsstrijders bestaat, houdt het Franse publiek en vooral de on der hen wonende gevluchte vroege re Roemeense dissidenten intensief bezig. Vooral nadat men kort gele den tijdens een populair tv-pro- gramma een uur lang heeft kunnen kijken en luisteren naar de jeugdige Roemeense eerste minister Petre Roman. Is premier Roman ook een ondergeschoven communist? door Rudolph Bakker Een in ieder geval duidelijke me ning over dit probleem viel te lezen in het conservatieve dagblad 'Le Figaro', waar de tv-criticus onder meer opmerkte: "Een uur lang en dat is lang, heel lang, hield men de Franse tv-kijkers voor Roemeense tv-kijkers, dat wil zeggen voor arme drommels die men van alles en nog wat kan voorhouden en die altijd stilzwijgend ja knikken". De criti cus schrijft verder nog: "Het was in teressant geweest aan Petre Roman te vragen wat hij denkt van de heer Iliescu, oud secretaris-generaal van het Centrale Comité van de Roe meense Communistische Partij en van de kreet 'Vrijheid' die Iliescu geslaakt heeft". Woede Een man die groen aanloopt van woede als hij de naam van de recht se 'Figaro' hoort noemen, is de dissi dente Roemeense auteur Paul Goma. De in '35 in het toenmalige Bessarabië geboren Goma werd in '56 door het regiem gearresteerd omdat hij in het openbaar uit zijn boek 'Smart' had voorgelezen. In een gesprek met hem zegt Goma dat ook naar zijn mening de huidige re gering in Bukarest ronduit en zon der omwegen 'een communistische regering' moet worden genoemd. "Wat nu regeert, is het leger", al dus Goma en hij vermoedt dat er "een tweede revolutie" nodig zal zijn om de democratie in zijn vader land voorgoed te garanderen: "We zijn geen Afrikanen en we nemen geen genoegen met glazen parels, we zijn een Europees land en het communisme was een tragisch inci dent. We nemen nu dan ook geen genoegen met alleen wat ons aan eten wordt aangeboden". Goma is niet mals over Iliescu als hij nog over hem zegt: "Dat is hele maal geen grote verzetsheld. Het enige was er gebeurd is, is dat Ceau- sescu hem ooit een trap tegen zijn achterste gegeven heeft. En dan heb je nog Silvio Brocan; dat is de groot ste schoft van allemaal. Hij was de chefvan.de Roemeense 'Pravda' en kijk hem nu eens aan. Ik zeg tegen iedereen dat zo'n man als Brocan een manier is öm anti-semiet te wor den. Dat 'Brocan' is niet meer dan een pseudoniem. In feite heet die man Bruckner. Ook Roman is zo'n pseudoniem". Een ander geluid slaakt de dissi dente schrijver Virgil Tanase, die na zijn vlucht uit Roemenië faam ge niet omdat de Securitate hem in Frankrijk heeft geprobeerd te do den. In het dagblad 'Libration' ver telt Tanase: "Je kunt het beste stel len dat er in Roemenië nooit echte communisten zijn geweest, maar louter mensen die met de kaarten van de macht hebben meege speeld". Anders dan Goma heeft Tanase (die intussen naar zijn va derland terugkeerde) een gunstige indruk van Ion Iliescu, de sterke man in het huidige bewind: "Hij heeft in het begin van de jaren '70 de deur achter zich dicht geslagen en zich sinds die tijd herhaaldelijk tegen Ceausescu gekeerd, terwijl hij binnen de partij toch een grote autoriteit behield. Iliescu gelooft evenmin in het communisme als in het euro-communisme. Bovendien heeft hij een kwaliteit die de ande ren niet hebben: hij is intelligent. Het is moeilijk om je er in het Wes ten een voorstelling van te maken hoezeer de Partij voornamelijk uit stomkoppen bestond". Leugen Goma op zijn beurt weigert aan te nemen dat de Roemeense opstand 'spontaan' is ontstaan. "Wat een brutaliteit en wat een leugen van de communisten orfi te beweren dat het allemaal vanzelf is gekomen! Ook Roman loog op de televisie toen hij beweerde dat er niets was voorbereid". Ook ten aanzien van dit thema be vindt de hartstochtelijke Goma zich op hetzelfde terrein als de 'rechtse' communistenkenster Annie Krie gel, die in de door Goma zo veraf schuwde 'Figaro' in een lang essay als haar mening geeft hoe alles er op wijst dat de 'opstand' in Roemenië door Sovjet-leider Gorbatsjov was voorbereid. Goma heeft een nog verdergaand standpunt als hij razend opmerkt: "Het waren allemaal schoften: de Fransen zowel als de Amerikanen en iedereen die Ceausescu naar de mond praatte terwijl men beter wist. Iedere keer als ik hier in Parijs iets tegen Ceausescu durfde op te merken, kreeg ik een proces aan mijn broek dat ik strijk en zet ver loor. Het gaat dan nu ook niet aan om uitsluitend Marchais (de Franse communistische partijleider) uit te schelden voor meeheuler en mooi- weerspeler met de dictator. Wat dat betreft hebben alle democratische regeringen net zo goed ontzettend veel boter op hun hoofd". Pater Vaneman terug in zijn geboortedorp, dat bij zijn wijding z\ meeleefde. (toto Wim Dijkman), Australische pater viert jubileum thuis ZOETERWOUDE - Heel het dorp had in de beurs getast en het zo mogelijk gemaakt dat vader Vaneman 25 jaar geleden in Melbourne, Australië, de priesterwijding van zoon Arnold kon meemaken. Nu is Arnold naar ZoeteAvoude gekomen om daar zondag in de Sint Jan zijn ambtsjubileum te vieren, 'thuis' te midden van zijn familie en al die mensen die een kwart eeuw geleden zo hebben meegeleefd. 'Zoeterwoudeü Toont wat u waard bent. Antwoord!!!!'. Zo ein digde het vlugschrift dat de 'blik semactie' aankondigde, waardoor de oude Vaneman uiteindelijk in januari 1975 door de burgemees ter op Schiphol uitgezwaaid kon worden, bij zijn vertrek naar zijn geëmigreerde zoon. Die heeft het bewuste pamfle tje al die jaren zorgvuldig be waard. Arnold heeft al dat mede leven uit zijn geboorteplaats zeer op prijs gesteld en zijn wens was dan ook om. 25 jaar na dato als ce lebrant op te treden in een feeste lijke eucharistieviering. Het paro chiebestuur heeft hem daar graag de gelegenheid toe geboden. dig rekensommetje leert dat hij dus een 'late roeping' was. Hij be aamt dat, terwijl hij met een on miskenbaar accent zoekt naar de juiste Nederlandse woorden. "Het is een soort proces geweest. Wel langdurig, ja. Hoe zal ik het zeggen, het 'comes and goes', het kwam steeds weer.boven". Hij was bakkersknecht en dien de in het voormalige Nederlands- Indië. Ook in de eerste jaren in Australië kwam hij er niet toe om de knoop door te hakken de lange studie aan te vangen. Een priester overtuigde hem echter dat hij toch tot een beslissing moest ko men en in 1958 schreef hij zich in als student. "ïk ben grootgebracht in een at mosfeer waarin zo'n keus vanzelf sprekend was". Het gezin Vane man, zestien kinderen groot, had al vier priesters voortgebracht, terwijl twee dochters in het kloos ter waren getreden. De broers gingen allen in de missie. Zo kan het gebeuren dat Vaneman op de heenreis een broer in Afrika be zocht en straks op de terugreis een andere broer in Pakistan gaat opzoeken. "Maar", zegt Vaneman, "onze familie was echt niet iets bijzon ders. Heel Zoeterwoude als ge meenschap heeft vele roepingen voortgebracht". Samen met zijn zus, mevrouw De Jong, waar hij dezer dagen verblijft, geeft hij een vlotte opsomming van Zoeter- woudse gezinnen die ook diverse religieuzen hebben voortge bracht. En, dat wil hij ook nog kwijt, het is ten onrechte dat al tijd maar weer de aandacht uit gaat naar de priesters i Inkomsten van kerken blijven redelijk stabiel UTRECHT (GPD) - De inkom sten van .de kerken in Nederland blijven redelijk stabiel, ondanks de teruggang in ledental met ge middeld 40.000 per jaar. Dat blijkt uit de cijfers bij de actie Kerkbalans, die gisteren in Utrecht werden gepresenteerd. Kerkbalans, waarin zeven kerken, met in totaal ongeveer 9 miljoen leden, een appel doen om royaal bij te dragen in de kerkelijke financiën, vindt dit jaar voor de achttiende keer plaats. Het motto is dit jaar 'Het gaat om meer'. Kerkbalans leverde de .deel nemende kerken vorig jaar een geringe stijging van kerkelijke bijdragen op. In 1988 werd onge veer quitte gespeeld: de rooms- katholieken en de hervormden boekten enige winst, de gerefor meerde gingen iets achteruit. Voor beide jaren gold dat steeds minder kerkleden steeds meer bijdragen aan het in stand hou den van het plaatselijk werk. Terwijl de Nederlandse bevol king jaarlijks met ongeveer 0,5 procent stijgt, daalt het aantal kerkleden jaarlijks met eenzelf de percentage. In absolute zin verliezen de kerken jaarlijks on geveer 40.000 leden. EN VER uit de familie. "Wij zijn als geheel een fijne familie". De pater weet dat het aantal priesters en kloosterlingen sterk is afgenomen. Vaneman heeft daar ook wel een gedeeltelijke verklaring voor. "Taken in bij voorbeeld het onderwijs of de verpleging, waar altijd broeders of zusters werden aangenomen, worden nu ook door leken ge daan. Misschien is daardoor de aantrekkingskracht van bijvoor beeld het priesterschap minder geworden. Je zou haast kunnen zeggen: dat grote aantal roepin gen is niet meer zo nodig". Vaneman heeft in diverse stadsparochies gewerkt. Nu is hij in Brisbane (Queensland), aan de oostkust, in een ziekenhuis werk zaam. Hij beschrijft het priester ambt als "een leven van dienst baarheid". Het werk in Australië verschilt, denkt hij, niet zo veel met dat in Nederland. "Het is een typisch westers land". Alleen de afmetingen zijn anders: het aantal gelovigen in de parochies komt aardig overeen met die in ons land, alleen de oppervlaktes zijn vele malen groter. Pater Vaneman heeft nooit seri eus overwogen om weer naar Ne derland terug te komen. "In de eerste plaats ben ik daar met het priesterleven begonnen en bo vendien heeft het pastoraat daar toch zijn eigen 'flavour' (smaak, karakter)". Hij vindt het moeilijk uit te leggen wat er dan zo anders is. "De gedachtegang van de men sen is daar wat anders". Zondagochtend om half tien vindt de eucharistieviering in de Sint Jan in Zoeterwoude plaats. Na afloop is er gelegenheid om de jubilaris te feliciteren. Opleidingen. De Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken werken aan wederzijdse er kenning van eikaars predikanten opleiding. De gezamenlijke werk groep opleiding en onderzoek theologie hoopt dat beide syno des in maart het betreffende voor stel zulen aanvaarden. Beide ker ken stichten een eigen 'aangewe zen instelling'. De juridische plaats van vestiging wordt Utrecht, terwijl de opleiding op meer plaatsen komt. De hervorm de opleiding wordt toegankelijk voor gereformeerde studenten en omgekeerd. Graham bij paus. Twee van de bekendste christelijk leiders, paus Johannes Paulus II en de Amerikaanse evangelist Billy Graham, hebben elkaar gisteren tijdens een audiëntie in Rome ge sproken. Over het gesprek liet het Vaticaan niets los. Tsjechoslowakije. In Tsjechoslowakije wordt op korte termijn wettelijk gegarandeerde godsdienstvrijheid ingevoerd. Het departement voor kerkelijke zaken, dat het kerkelijk leven on der controle hield, wordt opgehe ven. Dit is gisteren door de vice- premier Carnogursky meege deeld. Beroepingswerk terend en Itens, te Noordlaren C. Eppink Winsum (Friesland) en Baard en Oosterlittens (parttime). Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Kantens drs. P. Groen kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Capelle a/d IJssel (wijk West) J. Mol Werkendam, te De Valk-Wekerom G. Mouw Genemuiden. Remonstrantse Broederschap: aan genomen naar Apeldoorn tot pastoraal medewerkster (part-time) mw. M. de Klerck-Bets Eist. ring in april, toen afgesproken werd dat het gelegaliseerde Solidariteit een eigen dagblad zou opzetten. Ga zeta komt voort uit een weekblad van Solidariteit, Tygodnik Mazow- zie, een van de honderden publika- ties uit de ondergrondse Poolse pers van de jaren tachtig. Vooralsnog wordt Gazeta Wybor cza op de drukpersen van de partij- krant Trybuna Ludu gedrukt. Het Franse dagblad Le Monde heeft de Gazeta een van haar oude drukper sen afgestaan waardoor de oplage op 700.000 kan worden gebracht. Het apparaat wordt voor tien jaar in bruikleen gegeven en blijft formeel eigendom van Le Monde. Dit om te voorkomen dat in de toekomst een regime dat de vrije pers minder goed gezind is de pers in beslag zou Een ploeg van 15 Poolse technici is nu in Parijs om de drukpers te de monteren en in te pakken. "Die mensen doen dat niet uit idealisme, Gazeta Wyborcza heeft stad en land in Polen moet afzoeken om mensen te vinden met genoeg technische kennis voor deze operatie", vertelt Agnes Grudzenski, die in Parijs bij de overdracht betrokken is. "Het is voor specialisten niet langer een ideologische kwestie om voor Gaze ta of een oppositieblad te werken, alleen de vakkennis telt. Die was voor het omgaan met de technieken van de ondergrondse pers van min der belang". Formule Als legale krant houdt Gazeta Wy borcza in grote lijnen dezelfde for mule als zijn ondergrondse voor ganger: een vrijzinnig links-intel lectueel blad dat naast eigen com mentaren plaats inruimt voor ande re meningen. Maar het kan zich, nu Solidariteit aan de regering deel neemt, geen oppositiekrant meer "Gazeta is nog altijd tegen de communistische partij, maar die is sinds haar verkiezingsnederlaag in mei geen machtsfactor van beteke nis meer", zegt Grudzenski. "De re dactie volgt nu een verzoenende koers: het verleden vergeten en de blik op de toekomst gericht. Dit. bleek onlangs overduidelijk uit een opmerkelijk mild vraaggesprek van hoofdredacteur Adam Michnik met president Jaruzelski." De krant heeft een frisse wind la ten waaien door het Poolse media landschap. De stijl is vlot, licht iro nisch, "af en toe iets te amateuris tisch", vindt Grudzenski. Een we reld van verschil met de "officiële" pers, die zich met moeite losmaakt van het houterige partijjargon van de afgelopen 42 jaar. In het kielzog van Gazeta schrijven kranten als Trybuna Ludu nu ook over de "wit te plekken" in het Poolse verleden en andere thema's die voorheen nooit aan bod kwamen. Een heel en kele keer laat de censuur nog wat van zich horen, maar een nieuwe perswet moet binnenkort een eind maken aan dit relict van het oude regime. "De officiële pers is nu even. vrij als de onafhankelijke, feitelijk ïs er weinig verschil meer tussen de twee", meent Grudzenski. "De on derlinge verhoudingen zijn daar door vrij goed, maar soms wat twee slachtig. De officiële bladen laten geen gelegenheid voorbijgaan om tegen de ex-illegale pers uit te va- komn Pit omown timwK w UTRECHT - 's Middags al, nog maar enkele uren nadat in Utrecht de Vakantiebeurs 1990 zijn poorten voor het publiek had geopend, zei een standhouder met ontzag. "Als er nu, op woensdag al, zoveel men sen over de vloer zijn, hoe moet het dan in het weekeinde wel niet wor den?" door André Marinus Geheel in overeenstemming met de prognoses, blijken vooral de ver tegenwoordigers van de Oostblok landen zich in een enorme belang stelling te kunnen verheugen. Op de stand van het Roemeens Natio naal Verkeersbureau signaleert me vrouw Kott niet zonder ontroering dat al direct na de val van het gehate Ceausescu-bewind de belangstel ling voor Roemenië is terugge keerd. "Veel mensen die daar vroeger hun vakantie doorbrachten, maar het in de afgelopen jaren moesten laten afweten, willen er weer graag heen. Zij zijn benieuwd naar het ge zicht van het nieuwe Roemenië. Sommigen willen zelfs per se met eigen ogen de paleizen aanschou wen waarin de beruchte dictator heeft gewoond". Mevrouw Kott 'hoort' eigenlijk bij een gelijknamig Amsterdams reisagentschap, maar "omdat er verder niemand is" staat zij nu aan de balie van het Roemeens Ver keersbureau. Zij wijst op de posters aan de muur waarop boven de af beeldingen van natuur- en stede- schoon met grote letters het woord 'Libertate' (Vrijheid) staat. Die vrij heid zal ertoe leiden dat de toeristen daarginds straks een ander volk zul- len aantreffen. "Mensen die angst hadden om te praten, zullen nu van ganser harte voor westerlingen openstaan". Aan de balie van het Sovjet-reis bureau Intourist vertelt medewer ker Van der Graaf dat opvallend veel Nederlanders informatie vra gen over een vakantie op eigen houtje, bij voorbeeld per caravan. Loodvrij "Ja, maar hoe zit het daar nu met de benzine?", vraagt een man. "Lood vrij is er zeker niet te krijgen?" Van der Graaf moet dit beamen: "Nee, u zult als u een auto met een katalysa tor hebt, naar uw dealer moeten om een tijdelijke vervangingsset te la ten aanbrengen. Dat kost u voor een gemiddelde wagen zo ongeveer 200 gulden". Hij druipt af. Op de stand van West-Berlijn wordt gemeld dat van de buiten landse bezoekers de Nederlanders, op de Amerikanen na, in de gedeel de stad voor het grootste aantal overnachtingen zorgen. Van de hier en daar geuite stelling, dat West- Berlijn nu de muur zijn afschrik wekkende betekènis heeft verloren, misschien wat aan aantrekkings kracht zal inboeten, wil Thomas Zepmeisel van het Verkehrsamt Berlin niets horen. "Onze stad zal er zonder muur alleen maar mooier op worden", zegt hij. "Voorlopig staat dat ding er trouwens nog". "Berlijn is lange tijd het symbool van de koude oorlog geweest. Nu die periode voorbij is, gaan we pro beren de verbindende metropool tussen Oost en West te worden. Er ligt voor ons zonder muur een nieu we grote kans". Net als andere jaren is de Vakan tiebeurs weer een kleine kleurige wereld waar grenzen niet tellen. Aruba, Indonesië en Italië worden vlak bij elkaar aangeprezen en het is even wennen om komend van het terras bij Hotel de la Poste, in het Franse 'Quartier', zo maar de ge meenten Vlagtwedde en Appelscha binnen te lopen of bij de Nederland se federatie van Naturisten Vereni gingen te belanden. Stierenbloed En terwijl je op het terras bij het Hongaarse verkeersbureau bij een glas stierenbloed je bonensoep en goulasj eet, klinken op de achter grond de muziek en zang van een folkloristische groep uit Polen. In de Gaststatte in de Westduitse wijk heerst 'Gemüttlichkeit' bij bier en wijn en bij de muziek van drie volksdeuntjes spelende mannen in lederhosen. Het was hier dat de am bassadeur van de Bondsrepubliek, Otto von der Gablenz, dinsdagmid dag in een toespraak wees op de grote politieke ontwikkelingen die het toerisme plotseling een nieuwe dimensie hebben gegeven: "Het af gelopen jaar heëft zeer veel bewe ging gebracht op het gebied van de menselijkheid. Wij weten nog niet precies waartoe dit alles precies zal leiden. Maar zeker is dat er voor mensen die werken in het toerisme, geweldige uitdagingen en mogelijk heden liggen: hun taak is nu een maal volkeren bij elkaar te bren gen".. Een Engelse jongeur speel r

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2