'Weinig behoefte aan kinderopvang voor halve dagen' Zeven villa's minder in Endegeest door rijkssubsidie voor kasteel Burgemeester Warmond kan niet worden gebeld in Lissese woning Dorpsschool Voorschoten niet gesloten Wassenaarse politie slaat tweemaal toe PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 12 JANUARI 1990 WARMOND - De nieuwe War- mondse burgemeester, me vrouw G.W. van der Wel, kan voor de periode van een half jaar een woning huren in het buurtschap De Engel in Lisse. Helaas is ze daar telefonisch onbereikbaar. Van der Wel is bezig met de aankoop van een woning in Warmond en hoopt voor 1 april in 'haar' gemeente te wonen. door Dorith Ligtvoet Toch geeft ze aan dat het in de tussentijd bijzonder lastig is om zonder telefoon te moeten leven. Ze doet dan ook alles om een tij delijke aansluiting te krijgen. Probleem is dat de burgemeester nog een aansluiting in de Twentse gemeente Goor heeft, waar de kinderen nog even wonen en naar school gaan. - Toen de burgemeester en haar echtgenoot verhuisden naar de woning in Lisse, dachten ze dat een telefoonaansluiting niet lang op zich zou laten wachten. "Ik dacht dat het simpel zou zijn", al dus Van der Wel. "Maar het blijkt dat je niet zomaar een dubbele aansluiting mag hebben. Een aan sluiting voor de tijd korter dan een jaar stuit eveneens op proble- De Warmondse burgemeester G.W. van der Wel. (archieffoto» Maar voor een burgemeester zou de PTT toch wel een uitzon dering kunnen maken? Volgens 'een woordvoerster van het tele foondistrict Haarlem kan de bur gemeester inderdaad een dubbe le aansluiting krijgen. Het gaat dan om een tijdelijke aansluiting met een nieuw nummer. Het kost haar wel 210 gulden. Wanneer ze over enkele weken zou verhuizen naar Warmond, is ze opnieuw 210 gulden kwijt voor een nieuwe aansluiting. Het is de vraag of een tijdelijke aansluiting nog de moeite loont, want de verbinding kan even op zich laten wachten. "Wanneer ik de aanvraag op mijn bureau krijgt, duurt het nog acht dagen voordat de telefoon is aangeslo ten". zegt de woordvoerster van de PTT. Wanneer die aanvraag op haar bureau belandt, weet ze niet. De aanvraag kan niet telefonisch worden afgehandeld; de burge meester moet een speciaal formu lier invullen en zich legitimeren. Van der Wel vreest dat het al met al enkele weken kan duren. Het verbaast een woordvoerder van de provincie dat een aanslui ting voor eeh burgemeester pro blemen kan opleveren. Zijn pro vincie legt een burgemeester niet de verplichting op om telefonisch bereikbaar te zijn, maar vindt wel dat er afspraken met de politie moeten worden gemaakt wan neer een eigen telefoon ont breekt: "De politie moet weten waar de burgemeester te vinden is en kan er bij nacht en ontij heen rijden. Een semafoon is ook een mogelijkheid". De Warmondse gemeentesecre taris I.J. Lautenbach geeft aan dat 'met grote spoed wordt gewerkt aan de telefoonverbinding'. Wel ke afspraken er in geval van nood zijn gemaakt met brandweer en politie, wil hij niet zeggen: "U zult begrijpen dat we daar niet mee te koop lopen. Dat is een interne verantwoordelijkheid". Mariënhaven zet Warmond onder druk WARMOND - Het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven wil alleen plaatsen kopen in de nieuwe kinderopvang wanneer die opvang hele dagen open is. Een opvang voor halve dagen spreekt directeur bewoners- zorg, I.D. Eysma, niet aan. Vol gens hem biedt een opvang voor hele dagen meer keuzemo gelijkheden voor de ouders. "Wanneer de gemeente begint Oegstgeest noemt provinciale weg naar ingenieur OEGSTGEEST - De gemeenteraad van Oegstgeest heeft gisteravond besloten om het stuk provinciale weg van Katwijk naar Leiden dat over het grondgebied van de ge meente loopt, de naam 'Ir. G. Tjal- maweg' te geven. Momenteel wordt nog druk gewerkt aan de verbin ding, die tot op heden alleen onder de noemer 'S4' op de kaart was te vinden. De S4 loopt verder door de ge meenten Katwijk, Valkenburg en Leiden en gaat over de Oegstgeester Rijnhofweg, niet ver van de Leidse Plesmanlaan. Waarschijnlijk zullen de gemeenteraden van deze plaat sen ook besluiten hun deel van de provinciale weg dezelfde naam te geven. Ir. G. Tjalma is een voorma lig directeur van provinciale water staat. Hij heeft laten weten de naam geving 'bijzonder op prijs te stellen'. Dorpsbus ouderen Oegstgeest midden dit jaar van start OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest krijgt midden dit jaar haar 'dorpsbus'. De gemeenteraad ging gisteravond unaniem akkoord met het voorstel van B en W om, voorlopig voor een jaar, ruim 13.000 gulden beschikbaar te stellen. Het project is bedoeld om oude ren binnen de gemeentegrenzen snel en goedkoop te kunnen vervoe ren. Gebruikers moeten vooraf een afspraak maken en worden dan vanaf hun huisadres naar de plaats van bestemming gebracht. De Co ördinatie van het project is in han den van de Stichting Welzijn Oude ren Oegstgeest (SWOO). met halve dagopvang, wordt het voor ons erg onaantrekke lijk", aldus Eysma. Het onderzoek naar de behoefte aan kinderopvang wordt binnenkort openbaar. Volgens welzijnswethou der D. Duynhoven blijkt hieruit dat dagopvang voor hele dagen moge lijk is in de gemeente. Hij denkt dat het college, met de eis van Mariën haven in het achterhoofd, straks met een voorstel zal komen waarin hele dagopvang wordt voorgesteld. "We zijn natuurlijk met nog meer bedrijven in discussie, maar de wensen van die bedrijven zijn facto ren die straks meespelen in het voorstel dat we doen". De financiën vormen een pro bleem voor Mariënhaven. De ge meente heeft eerder beloofd dat zij de huisvestingskosten voor de kin deropvang zal betalen. Maar toen was er nog sprake van kinderop vang in de Triangel, het gebouwtje waar nu de openbare basisschool de Waaier is gevestigd. Kinderopvang in een bestaand gebouwtje is veel goedkoper dan opvang in een nieu we ruimte. Wethouder D. Duynhoven (Pro gressief Warmond) geeft aan dat de gemeenteraad zal moeten beslissen of hij ook bereid is om hogere huis vestingskosten op zich te nemen. Dat zou kunnen betekenen dat be drijven en instellingen een hogere bijdrage voor de plaatsen moeten betalen. Terugverdienen Eysma verwacht dat rijksgelden de kinderopvang voor het verpleeg huis goedkoper kunnen maken. Verder moet een deel van de op vang worden terugverdiend uit de ouderlijke bijdrage: "Ik heb van collega's in verpleeghuizen in Den Haag gehoord dat je bij verplegend personeel op een ouderlijke bijdra ge van 4000 tot 5000 gulden kunt re kenen". Desondanks verwacht de directeur een startverlies: "We moe ten er rekening mee houden, maar voor een non-profit organisatie ligt dat moeilijk". Mariënhaven heeft zo'n 300 per soneelsleden, veelal werkzaam in de verpleging. De directeur geeft aan dat het verpleeghuis vijf plaat sen wil kopen, omdat veel vrouwen ophouden met werken als er geen kinderopvangvoorzieningen zijn: "Er zijn ook sollicitanten met kin deren die op het laatste moment af haken wanneer ze geen opvang kunnen regelen". Omdat de ar beidsmarkt krap is hoopt het ver pleeghuis makkelijker personeel te krijgen en het huidige personeel makkelijker vast te houden. Renovatie overwogen Provincie verbaast zich over gang van zaken VOORSCHOTEN - Het is de moeite waard om de protes tants-christelijke Gevers Dey- nootschool aan de Voorscho- tense Schoolstraat te renove ren. Dat concludeert het be stuur van de Stichting Protes tants Christelijke Scholen in Voorschoten na een onderzoek naar de toekomst van haar drie basisscholen in het dorp en de ene school in de afgelegen wijk Noord-Hofland. Lange tijd was het voortbestaan van de Gevers Deynootschool onzeker omdat in de nieuwe wijk Starrpn- burg in Voorschoten misschien een nieuwe protestants-christelijke school zou worden gebouwd. Wan neer dat zou gebeuren, zou de Dey nootschool in het oude dorp moeten sluiten. Uit het onderzoek van het bestuur blijkt echter dat in de nieu we wijk te weinig interesse zou zijn voor protestants-christelijk onder wijs om een nieuwe school te ope nen. De Gevers Deynootschool kan de groei van kinderen volgens het bestuur goed opvangen. Volgens berekeningen zal het leerlingental van de drie pc-scholen in het 'dorp' oplopen van 315 in 1989 naar 341 in het jaar 2000. Het be stuur leidt hieruit af dat er in de toe komst ook plaats blijft voor de an dere twee protestants-christelijke scholen in het dorp: de ds Fortgens- De Gevers Deynootschool c worden opgeknapt. n de Voorschotense Schoolstraat blijft bestaan en mag, wat het schoolbestuur betreft, (foto Wim Dijkman) school aan de Oude Adegeesterlaan en Het Palet in Vlietwijk. Ook Het Kompas in het afgelegen Noord- Hofland draait goed. Het stichtingsbestuur heeft ook de bouwkundige staat van de Dey nootschool laten onderzoeken. De school verkeert volgens de stich ting nog in een goede staat. "Wel is het nodig dat de school aangepast wordt aan de eisen van een basis school. Bij de andere drie scholen is dat al eerder gebeurd", zegt H. Klif man, secretaris van de stichting. Open huis De christelijke Oratorium Vereniging Exultate Deo uit Voorschoten houdt op dinsdag 16 januari open huis. Geïntres- seerden zijn van 20.00 tot 22.00 uur wel kom in gebouw De Werf aan de Voor schotense Schoolstraat. De vereniging zoekt nog enkele goede en enthousiaste sopranen, tenoren en bassen. Lezing Onder de titel 'Van afval en ozon' houdt R. Stevers. rfiilieumedewerker van Rijks waterstaat in deze provincie, dinsdag 16 januari in Leiderdorp een lezing met di a's. Hij zal niet alleen vertellen over milieuproblemen dicht bij huis, maar ook over problemen op landelijk, Europees en wereldniveau. Er is gelegenheid voor vragen en discussie. De lezing wordt ge houden in het K en O-gebouw aan de Splinterlaan 91 in Leiderdorp en beqint om 20.00 uur. Leiden jaarvergadering PvdA afdeling leiden, aanvang 20.00 uur. waar- len, aanvang 21.30 buurthuis Aktief, Ber- lezing: Gedachten over het boek Prediker, thema: "Waar beul je je voor af. door dr. W.J. Ou- weneel, aanvang 20.00 uur, Streekschool, Lammen- schanspark. voorstelling: 'Plaats van Be stemming'. van Thomas Bernard, door Toneelgroep De Appel, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de serie 'Vrijdag avond Kamermuziek', mmv Toos Onderdenwijngaard (piano), aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. Nieuwkoop klaverjasavond in het parochie huis, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 13 JANUARI Alkemade optreden band Heidecker in jongerencentrum Splotsz, Roelo- farendsveen, aanvang 22.00 uur. Alphen werkdag IVN.- aanvang 9.30 uur aan het Weteringpad. schooldamtoernooi in gebouw Nabij, aanvang 10.00 uur. het Ouverture. Ouvertureweg 137. voorstelling: 'het Ware Wes ten', door toneelgroep Sweet Pro ducties, aanv. 20.30 parktheater.' optredefi Mark Fogger's Skas- ters', aanvang 21.00 uur in Hei Kasteel. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, inbreng goederen van 7.00 tot 9.30 uur, markt van 9.30 tot 16.30 - concert door de Ecuadoriaanse gitarist/zanger Fernando Lobato Subia bij Tuya, Hogewoerd 75, aanvang 14.30 uur. concert in de 'Meesterserie'. door Het Noordhollands Philhar- monisch orkest olv Frans Brug gen, mmv Keteil Haugsand (cla- vecimbel), aanvang 20.15 uur in voorstelling: Tussen Ons', door Het Nationale Toneel, aan vang 20.15 uurin de - Leidse Leiderdorp familievoorstelling: 'Hot Neon', muziek, acrobatiek, dans en komedie, aanvang 19.00 uur in de Muzenhof. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans 57, aan vang 20.00 uur. nieuwjaarsbal De Rijnschui mers, aanvang 21.00 Zijlkwartier, Van der Marckstraat. Voorschoten concert Barokensemble Voor schoten, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. het Zoeterwoude ansichtkaartenruilbeurs Prent briefkaartenkring De Bollen streek, van 9.00 tot 16.30 uur in De Eendenkooi, Kooikerspad. ZONDAG 14 JANUARI Alphen optreden pianist James Camp bell bij Jazzclub Alphen, aanvang 15.00 uur In het Parktheater. Lelden nieuwjaarsconcert door Musi cal- en Operette Gezelschap 'Otis', aanvang 14.00 uur in het door Kindertheater Pl- oef, aanvang 15.00 uur in basis school De Zwaluw, Ant. Kleyn- straat 8 (Stevenshof). start workshop zingen, in het Wachtgebouw bij de Morspoort, aanvang 20.00 uur, inlichtingen en aanmelden tel. 01718-25058 of 071-134632. diavertoning eiden pensz, Oppenheimstraat. 23 jaar aangehouden nadat zij had den ingebroken in een con sumptietent bij de rotonde van de Wassenaarse Slag. Agenten zagen de mannen met een auto wegrijden en hielden ze aan voor een controle. De auto lag vól met levensmiddelen en een bakoven. De Hagenaars, die bei den nog vast zitten op het poli tiebureau, hebben de inbraak bekend. Dinsdagavond had de Wasse naarse politie ook al twee man nen op heterdaad betrapt bij een inbraak in een school aan de plaatselijke Bloemcamplaan. De politie kon de Wassenaar- ders van 16 en 20 jaar aanhou den nadat het alarm in de school was afgegaan. Tijdens het verhoor bekenden zij in totaal vier inbraken in Was senaarse scholen. Hierbij na men de inbrekers stereo- en computerapparatuur en contant geld mee met in totaal een waar de van 6000 gulden. Bovendien hadden zij drie fietsen gestolen. De 16-jarige jongen wordt van daag voorgeleid aan de officier van justitie. 1 iiflimi—■■r irniiWf "r*-T m - - - Sm De Oegstgeester bouwlocatie Endegeest uit de lucht gezien. Links de rijks- dertig woningen komen. De bebouwing loopt tot iets voorbij de k weg A44. rechts op de voorgrond de Endegeester straatweg met een blokje bosrand, midden op de foto. Van het bollenland moet een hoekje af. woningen. In het weiland achter de woningen en langs de bosrand moeten Oegstgeest blij, Leidse wethouder houdt slag om de arm OEGSTGEEST - Op het ter rein van het Oegstgeester landgoed Endegeest worden 'slechts' dertig villa's ge bouwd. Dat zijn er zeven minder dan in de plannen die tot voor kort op tafel la gen. De Oegstgeester wet houder van openbare wer ken A.J.W.F.M. Kohlbeck verraste gisteravond de ge meenteraad met deze mede deling. Is in Oegstgeest de blijdschap groot, de Leidse wethouder F. Kuij- ers houdt een slag om de arm. Hij vindt het positief dat er 'een oplos sing in zicht is', maar wil eerst pre cies weten hoe duur de restauratie van het kasteel Endegeest wordt: "We moeten namelijk niet vergeten dat de bouw van woningen tot doel heeft de restauratie van het kasteel te kunnen bekostigen". Het feit dat er minder villa's ko men, zou vooral aardig voor Oegst geest zijn - waar de weerstand tegen de plannen groot is. "En Leiden mag daarbij niet de bloedende par tij worden", vindt Kuijers. De wet houder hoopt op korte termijn een overzichtje te krijgen van de kas teel-architect zodat een nieuw raadsvoorstel niet lang op zich hoeft te laten wachten. Zes van de zevën te schrappen vil la's waren gepland op het huidige parkeerterrein van Endegeest. Het zevende vrijkomende kavel was in het weiland tussen de andere hui zen voorzien. Door het schrappen van de woningen op het parkeerter rein, komt hier ruimte voor wat ex tra groen. Kasteel De nieuwe ontwikkeling is de vrucht van overleg tussen de ge meenten Leiden en Oegstgeest en bouwer IBB Konder. Dit overleg begon nadat eind vorig jaar het mi nisterie van WVC onverwacht 1,8 miljoen gulden beschikbaar stelde voor de restauratie van kasteel Endegeest. Daarmee kwam de 'deal van de ëeuw' die de bouwer eerder met beide gemeenten sloot onder druk te staan. In deze deal verplichtte IBB Kon- dor zich kasteel Endegeest 'gratis' te restaureren in ruil voor het recht 37 villa's op het landgoed te mogen bouwen. Door de nieuwe overeen komst zou de bouyer ruim twee miljoen gulden mislopen. De 1,8 miljoen van WVC en een iets gewij zigde indeling van het te bebouwen landgoed moeten dat goedmaken. Tegen de bouwplannen is een handvol bezwaarschriften inge diend. Een aantal bezwaarmakers heeft al eerder laten weten geen ge noegen te nemen met een kleiner aantal huizen op het landgoed. Veilige verbinding langzaam verkeer onder A44 door OEGSTGEEST - De Oegstgeester wijk Buitenlust krijgt een veilige verbinding voor langzaam verkeer onder rijksweg A44 door. Mensen uit de wijk aan de andere kant van de rijksweg hoeven daardoor niet langer de Rijnzichtweg tweemaal over te steken als ze naar het dorp willen. Een krappe meerderheid van de gemeenteraad stemde gisteravond voor het voorstel van een meerder heid van het college van B en W om een kleine 300.000 gulden uit te trekken voor de aanpassing. De ge meenteraad boog zich in november vorig jaar ook al over het voorstel, maar toen staakten de stemmen omdat een aantal raadsleden was verhinderd. Gisteravond stemden de fracties van PvdA, CDA en Groen Links voor. De VVD was tegen, omdat de partij de gekozen oplossing veel te duur vindt. D66 pleitte eerder voor een plan dat op wat langere termijn de verkeersveiligheid in de hele buurt zou moeten verbeteren. Uit eindelijk werd het voorstel met ne gen tegen acht stemmen aangeno- INBRAAK - In de kantine van het zwembad Poelmeer aan de Lange Voort in Oegstgeest is vannacht in gebroken. De inbrekers, die bin nenkwamen door de achterdeur te forceren, braken de fruitautomaat open en namen ongeveer 300 gulden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16