Veri X KI van het rijk heeft geen enkele zin' 'Mensen zullen misschien raar tegen CNN aankijken' Managers laten zich steeds vaker rijden door studenten ANWB-filiaal opgeknapt (Onftïlifntos Zegwaard rijdt met naam Westnederland in wielen Generaal Berkhof bijzonder hoogleraar aan universiteit VRIJDAG 12 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN "Mensen zullen in het begin misschien wat raar aanki jken tegen Cable News Network. Het is allemaal zeer Amerikaans: kort, snel en zeer 'to-the-point'. En de aandacht voor de Verenigde Staten is groot. Ze zullen bovendien moe ten wennen aan de manier waarop het nieuws wordt gebracht. Als je CNN zo maar. op willekeurige mo menten van de dag inschakelt, krijg je misschien de indruk dat de pro gramma's voornamelijk uit herha lingen bestaan. Het duurt meestal enige tijd voordat mensen het sys teem door hebben. Maar daarna is de waardering voor de program ma's vaak groot". Erica Egberts, directeur Benelux van Cable News Network (CNN), is er van overtuigd dat deze Ameri kaanse nieuwszender ook in de Leidse regio en de duin- en bollen Amerikaanse nieuwszender op de kabel in Leidse regio en duin- en bollenstreek streek een succes wordt. De zender, die 24 uur per dag nieuws, reporta ges. interviews en speciale pro gramma's over alle mogelijk actuele onderwerpen uitzendt, is sinds eind december al in veel huisgezinnen in deze regio te zien. Op proef voorlo pig. De contracten met de gemeen ten die bij de ontvangstmast in Oegstgeest zijn aangesloten, moe ten nog worden getekend. Volgens mevrouw Egberts gebeurt dit bin nenkort. CNN is in de meeste plaatsen op het net gezet als vervanging voor TV10, het Nederlandse commercië le station dat inmiddels ter ziele is gegaan. Overigens is CNN op dit moment nog niet te zien in de Me- renwijk in Leiden. Daar wordt de zender pas doorgegeven wanneer de uitbreiding van het net, die dit voorjaar begint, achter de rug is. In Alphen wordt volgende maand ge sproken over invulling van het gere serveerde kanaal voor TV 10. Sovjetunie CNN. dat in 1980 is begonnen, heeft inmiddels een aardige naam ge maakt met de live-reportages van belangrijke gebeurtenissen. Die re portages worden geleverd door de 28 nieuwsbureaus die het station in gebruik heeft. Of het filmmateriaal wordt overgenomen van omroepen in landen, waarmee CNN contrac ten heeft gesloten. "Dank zij dat laatste kunnen we altijd heel snel beelden uitzenden uit bij voorbeeld China of de Sovjetunie", stelt Eg berts. De nadruk van de CNN-uitzen- dingen ligt, zoals gezegd, op het nieuws uit de Verenigde Staten. "Daar willen we echter verandering in brengen: er moet meer nieuws komen uit Europa. Om dat te berei ken hebben we inmiddels al een groot aantal nieuwe bureaus ge opend in dit deel van de wereld. Overigens valt het niet mee om de Amerikanen te laten investeren in Europa. CNN is een commercieel station en wil zijn geld zo snel mo gelijk geld terugverdienen". "In Europa echter, waar nog altijd geen eenvormige markt bestaat en dus ook niet in alle landen zo maar dezelfde produkten kunnen wor den afgezet, g^at dat aanmerkelijk moeilijker. Bovendien kent men in Europa geen speciaal abonnement systeem op tv-stations, zoals in Amerika. Van die kant heeft CNN dus ook geen bijzondere inkomsten te verwachten". De nieuwsuitzendingen van CNN zijn volgens mevrouw Egberts an ders van opzet dan bij voorbeeld het Journaal hier. "CNN geeft elk half uur een nieuwsoverzicht. Dat be gint, uiteraard, met de meest recen te gebeurtenissen. De dingen die in eerdere overzichten werden uitge zonden, worden daarna opnieuw getoond, zij het dat ze in de loop van de dag steeds verder naar achteren verhuizen. Dat is. vinden wij, een mooie manier om kijkers de gele genheid te geven heel snel het nieuws van die dag te vernemen. Als je het systeem echter niet kent. denk je dat CNN louter herhalingen brengt". Behalve nieuws- en live-reporta ges zendt CNN op geregelde tijden ook speciale features uit. waarin bij voorbeeld nieuwe ontwikkelingen op medisch of technologisch gebied worden getoond. Verder brengt ze onder meer het programma 'World Report'. Dat bestaat uit bijdragen van verschillende omroepen, die van CNN wekelijks drie minuten vrije zendtijd krijgen; tijd die ze op hun eigen manier mogen invullen. Vragen aan minister PvdA niet blij met cursus LOI over wapenleer LEIDERDORP Een advertentie van de LOI voor de cursus basisdi ploma wapenleer is de PvdA-ka- merleden Schoots en Stoffelen in het verkeerde keelgat geschoten. In de advertentie maakt het LOI er melding van dat de opleiding en het bijbehorende examen onder toe zicht staan van het ministerie van justitie. Dat valt volgens de kamer leden niet te rijmen met de pogin gen van het kabinet het wapenbezit in ons land aan banden te leggen. Volgens drs. Chr. de Vries, direc teur opleidingen bij de Leidse On derwijs Instellingen, is de cursus bedoeld voor mensen die al - legaal - in het bezit zijn van een wapen zoals politiefunctionarissen, beroepsmi litairen, jagers en sportschutters. "Wij appeleren met deze cursus niet aan rare elementen. Het gaat erom in deze cursus, die wij overigens al twee jaar in ons pakket hebben, aandacht te besteden aan aspecten van veiligheid in het omgaan met vuurwapens". De kamerleden hebben minister Hirsch Ballin (justitie) gevraagd hoe het kabinet toezicht denkt te houden op de toelatingseisen van de cursus. Volgens hen gaat er van de opleiding een stimulerende wer king uit op het particuliere wapen bezit. Mr. P.D.R. Tazelaar, werkzaam bij het ministerie van justitie, houdt als rijksgecommitteerde toezicht op de cursus. Volgens hem is de cursus er juist op aandringen van het mi nisterie van justitie gekomen. "In houdelijk is het ministerie er sterk bij betrokken. Cursisten moeten veel meer weten over wettelijke be palingen". Volgens hem geeft de cursus 'Basisdiploma wapenleer' geen garantie dat de geslaagde cur sist na afloop ook mag schieten. "Dan kom je toch bij een schietvere niging terecht, waarvan je alleen lid mag worden als je geen strafblad hebt. En pas na een jaar lidmaat schap kun je een wapenvergunning krijgen". De bewering van de kamerleden dat de cursus het wapenbezit in Ne derland zou stimuleren weerlegt Tazelaar: "Dan zou je ook boeken over wapens uit de bibliotheken moeten verwijderen. Ten aanzien van alle opleidingen geldt natuur lijk dat wanneer je reclame maakt daarmee belangstelling voor een onderwerp wekt. Dat is nu eenmaal de vrijheid van onderwijs". Tazelaar is evenmin bevreesd voor de aantrekkingskracht van de ze cursus op criminelen: "Die gaan zich heus niet verdiepen in gortdro ge stof als de historie van het vuur wapen. Nee, die kopen in het bui tenland illegaal een blaffer en laten zich door een vriendje uitleggen hoe dat ding werkt". SCHIPHOL - De personeelspar- keergarage op Schiphol-centrum - met 3000 plaatsen de grootste in Eu ropa - wordt met ingang van dit zo merseizoen voor een groot deel opengesteld voor het publiek. De luchthaven doet dit omdat door de verschillende bouwactiviteiten op Schiphol het voor reizigers steeds moeilijker wordt hun auto te parke ren. Tegelijkertijd wil de directie van Schiphol het personeel stimule ren met het openbaar vervoer te ko- Alexander vanNierop (in de auto), Marc Jurgens en Mark Götz bij de auto van een klant: "Een privé-chauf- feur zien velen nog als een overdreven luxe". <f0to Jan lioivast) Leidenaars boren een lucratief gat in de markt aan LEIDEN "Mensen moeten wennen aan het idee van een pri- vé-chauffeur. In het calvinisti sche Nederland is een dergelijke service voor de meeste mensen te protserig en opschepperig. Daar bij wordt over het hoofd gezien wat voor winst een chauffeur op levert. Minder vermoeidheid, kunnen werken in de auto en op een receptie met een gerust hart een borrel kunnen drinken is dui delijk winst, hoewel moeilijk in geld uit te drukken". door Monica Wesseling Drie Leidse studenten bedrijfs- recht, Mare Jurgens, Mark Götz en Alexander van Nierop begon nen anderhalf jaar geleden een bedrijfje dat privé-chauffeurs verhuurt. Ze bleken met de op richting van Executive Privé Chauffeurs (EPC) een gat in de markt te hebben gevonden. In middels rijden 50 chauffeurs voor hen van wie 15 regelmatig. Het principe is eenvoudig: een bedrijf bestelt een chauffeur die zich op de afgesproken tijd bij hem meldt. De auto wordt niet bijgeleverd, die moet de klant zelf hebben. De klant wordt naar de bestemming gebracht en de chauffeur wacht totdat hij klaar is. Soms duurt dat twee uurtjes, andere keren een hele dag. Een privé-chauffeur doet al snel denken aan een keurige jon geman in pak die de deur open houdt en ja-meneer, nee-meneër zegt. "Sommige klanten, met na me adviseurs van het bedrijfsle ven die zelf ook representatief zijn, willen inderdaad dat we met jasje en dasje verschijnen. De deur openhouden is ons nog nooit gevraagd", vertelt Alexander van Nierop. Anderen, zoals artsen en advocaten, die volgens Götz veel eer een aureool van bescheiden heid willen handhaven, vragen de chauffeurs in sweater te komen. Een colbertje en een das wordt door deze groep als overdreven gezien. Bloemetjes Geld bijverdienen is voor studen ten de normaalste zaak van de we reld. De bloemetjes echt buiten zetten is immers met een studie toelage van het rijk of van pa vrij wel uitgesloten. Vakken vullen in een supermarkt of biertjes tappen in een café zag het drietal niet zit ten. "Dat brengt maar een paar gulden per uur op". Van Nierop reed zijn vader wel eens en bracht het idee aan om managers te gaan rijden. Tiental len bedrijven werden vervolgens opgebeld met de vraag of er inte resse was voor een chauffeur op free-lance basis. Omdat dit niet voldoende respons opleverde, werd een fax aangeschaft. Door middel van fax-mailing, het ver sturen van reclame-materiaal per fax, werden de nodige klanten ge wonnen. Zo veel, dat al snel nieu we chauffeurs moesten worden gezocht. Om een groter gebied te kunnen bedienen, werden ook in Utrecht, Rotterdam, Groningen, Maastricht en Den Haag chauf feurs gezocht en gevonden. Hoewel het lekker draait zijn de studenten ervan overtuigd dat de echte markt eigenlijk nog moet worden gecreëerd: "Heel lang zaam went men aan het idee". Uitgerust Van Nierop vertelt dat er hoge ei sen worden gesteld aan de stu denten die als chauffeur optre den. "Een goede rijstijl, be schaafdheid en betrouwbaarheid zijn zaken waar wij zwaar aan til len. Om missers te voorkomen rij den we eerst een keertje met een nieuweling mee en laten hem ver volgens een vaste klant van ons rijden. Na de rit bellen we de klant op of de chauffeur naar te vredenheid heeft gewerkt". De chauffeurs moeten zich aan alle situaties kunnen aanpassen. Sommige managers willen met rust gelaten worden, anderen zijn volgens Jurgens juist in voor een praatje. "Opvallend is dat veel klanten in jou geïnteresseerd zijn. Ze waarderen het dat je naast je studie werkt". Ook topfunctionarissen verkij ken zich volgens het drietal op het vermoeiende effect van auto rijden. "Laatst belde de vrouw van een klant op om ons te bedan ken. Sinds we voor haar man rij den is hij thuis veel minder moe en heeft hij tijd en zin om met de kinderen te spelen". Vrouwelijke klanten hebben zich nog niet aangemeld. Hoewel ze het betreuren, iedere klant is er immers een, hebben de initiatief nemers van Executive Privé Chauffeurs er wel een verklaring voor. "Iedereen kent de schroom om van een privé-chauffeur ge bruikt te maken. Mannen zetten die, omdat ze nu eenmaal minder moeite hebben met bravour en ui terlijke schijn, deze weerstand sneller opzij". LEIDEN De tijd van de pa- tat-frites-wagen' zoals het mobiele kantoor van de ANWB dat Leiden aamleed, werd ge noemd ligt ver in de tijd te rug. Sedert 1972 heeft de ANWB een vaste plek in Leiden, eerst in de Breestraat en sedert ruim tien jaar op de hnidige plek aan de Stationsweg. Het filiaal is de afgelopen zes weken gemoder niseerd en gistermiddag weer in gebruik genomen. Begonnen als Algemene Ne derlandse Wielrijders Bond wordt de ANWB tegenwoordig wel de club van de autolobby genoemd. Hetgeen ANWB-di- recteur mr. P.A. Nouwen met klem tegenspreekt. "Wij zijn de club van de mobiliteit, maar wel van een veranderende mobili teit: de mensen aanzetten tot bewegen. Geen verbod op de auto, wel positief bezig zijn met het milieu", aldus Nouwen bij de helopening van het Leidse fi liaal. De ANWB is inmiddels de 2.8 miljoen leden gepasseerd en is daarmee veruit de grootste ver eniging van het land. In 1992 hoopt de bond de mijlpaal van 3 miljoen te bereiken. In het ver zorgingsgebied Leiden telt de ANWB ongeveer 60.000 leden. Chef bouwzaken-kantoren van de ANWB J. Vroomans heeft van het qua ruimtebeslag veel te grote, ongezellige filiaal een moderne reiswinkel gemaakt, waarbij veel blauw (kleur van de ANWB) en geel (wegen- - wacht) werd gebruikt. Tot op de vloer, waar de gele strepen sym bolisch de routes van de wegen wacht aangeven, is de huisstijl doorgevoerd. De brede ingang en het achterwege blijven van drempels maken het pand goed toegankelijk voor gehandicap ten, al zal het wel even worste len zijn met de deur, waarop een stevige, rolstoelonvriende- lijke dranger zit. Van de 500 vierkante meter vloeroppervlakte bleef onge veer 325 meter over. "En toch hoor ik mensen zeggen dat het net lijkt alsof het ruimer is ge worden", aldus vestigingmana ger B.I. Peereboom Voller die met zeven collega's op het Leid se filiaal werkt. De opknap beurt heeft een kwart miljoen gulden gekost, maar dat bedrag is snel terugverdiend uit de ver huur van de overblijvende 175 vierkante meter aan het ar beidsbureau, dat er eind deze maand een 'Jobcentre' opent. Geheel in stijl liet burgemeester Goekoop zich voor de officiële heropening van het ANWB-filiaal op een ouderwetse, maar in perfecte staat verkerende wegenwachtmotor naar de Stationsweg vervoeren. LinkS ANWB-dirCCteur \OUWen. <foto Henk Bouwman) Leidse wethouder over standpunt ministers in LOTA-zaak: 12 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: Door de Haarlemsche rechtbank werd gisteren de volgende zaak behandeld: Hendrik Adriaan Bouma, te Hillegom, kan niet te gen de gevangenislucht. Toen hij de laatste maal wegens oplich ting was veroordeeld, is hij in de cel zoo goed als lam geworden, waarvan het gevolg is, dat hij nu door zijne ouders moet wor den onderhouden, daar hij geen werk meer kan verrichten. De moeder doet wat zij kan om het huishouden bijeen te houden, en verricht o.a. ook boodschappen voor den heer B. Buddenborgh te Hillegom. Den 15den maart jl. was de vrouw ziek, en daar de heer B. geld moest gewisseld heb ben, droeg hij dit aan den be klaagde op. maar deze wist niet beter te doen dan met de hem toe vertrouwde vier bankbiljetten goede sier te maken. Daar de be klaagde binnen den tijd van 5 jaren reeds drie vonnissen we gens diefstal en oplichting ach ter den rug heeft, eischte de offi cier van justitie 1 jaar gevange nisstraf. Vijftig jaar geleden: De 40-jarige koopman K. uit 's Heer Arendskerke heeft met ze keren W. uit Goes, die tot een maand gevangenisstraf is ver oordeeld. een afspraak ge maakt, dat K. die gevangenis straf voor IV. zou ondergaan en daarvoor f 150 zou krijgen. K. meldde zich bij de gevangenis te Scheveningen, legitimeerde zich als W. en slaagde er in de gevan genisstraf voor W. uit te zitten. Het bedrog kwam echter uit en zoo moest W. zijn gevangenis straf alsnog ondergaan, terwijl K. zich wegens oplichting van den staat (wegens genoten on derdak, voeding en arbeidsloon voor de Haagsche rechtbank heeft moeten verantwoorden. Bij verstek werd hij gisteren tot zes maanden veroordeeld. LEIDEN/DEN HAAG De Leidse wethouder H. van Dongen (PvdA) betwijfelt of een verbod van het rijk voor een anti-apartheidsbeleid van gemeenten enige zin heeft omdat de naleving er van niet te controleren is. "Nu weet men in Den Haag ook niet waar de auto's van de gemeente tanken", zegt Van Dongen. Daarom kan het rijk zich beter afzijdig hou den van het voorkeursbeleid van gemeenten, vindt de wethouder. Wisseling wacht bij universiteit een dure grap LEIDEN Het bureau van de Leid se universiteit heeft een duur jaar achter de rug. Onder meer door het afscheid van de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. Cath, is het budget met 130.000 gulden over schreden. Daarvan werd 30.000 gulden uit getrokken om de voorzitter op ge paste wijze vaarwel te wuiven. "Met een grote receptie kom je natuurlijk al snel in die bedragen terecht. Bo vendien is er ook een boekje over hem gemaakt. Dat heeft ook geld gekost", aldus universiteitsvoor- lichter Van Vliet. Leiden is de enige gemeente in de regio die zich heeft voorgenomen alleen zaken te doen met bedrijven die geen banden hebben met Zuid- Afrika. In het totaal dertig gemeen ten - verenigd in de club Lagere Overheden Tegen Apartheid (LO TA) - voeren een dergelijk voor keursbeleid. Dp ministers Van den Broek en Dales probeerden gisteren duide lijk te maken dat de gemeenten hiermee hun boekje te buiten zou den gaan. Van den Broek stelde dat 'voorkeursbeleid' eenvoudig een ander woord voor 'boycot' is. Hij schaarde zich daarmee aan de zijde van VNO-voorzitter Van Lede die de regering een dag eerder had uit gedaagd een uitspraak te doen over deze kwestie. De ministerraad beraadt zich op korte termijn over de mogelijkheid besluiten van gemeenten tot een voorkeursbeleid bij de Kroon voor te dragen voor vernietiging. De af schuw over apartheid wordt door de bewindslieden gedeeld en in de toekomst wordt bekeken hoe het re geringsbeleid en de opvattingen van de gemeenten op elkaar kun nen worden afgestemd. Stiekum De Leidse PvdA-wethouder Van Dongen betreurt het dat haar partij genoot Dales het beleid van de ge meenten afkeurt. De minister zei gisteren dat haar standpunt niet strijdig is met dat van het partijbe stuur van de PvdA die een boycot- beleid mits juridisch onderbouwd toelaatbaar acht. Het CDA is het er mee eens als gemeenteraadsbeslui ten op basis van dit voorkeursbe leid vernietigd worden. Woordvoerders van de LOTA en het PvdA-bestuur zagen in het standpunt van beide ministers mo gelijkheden omdat er toch ruimte zou zijn voor lagere overheden om een eigen anti-apartheidsbeleid te realiseren. PvdA-kamerlid Verspa- get meende dat Van den Broek zich niet realiseert dat gemeenten al ja- DELFT Het Delftse afvalverwer- Zegwaard veranderde zijn naam kingsbedrijf dat eerst als Zegwaard nadat de verdenking was gerezen en later als West Nederland Milieu dat het betrokken was bij een door het leven ging, heeft opnieuw milieu-schandaal. De busmaat- zijn naam veranderd. Het bedrijf schappij was echter niet erg geluk- was hiertoe gedwongen na een kort kig met de keuze van Zegwaard en geding dat de busmaatschappij stapte, met succes, naar de rechter. Westnederland tegen hem had aan- Woordvoerder Erik Plesmaan gespannen. De onderneming is nu van West Nederland: "Tot onze gro- omgedoopt in West Holland Milieu, te verbazing zagen we plotseling vrachtwagens rondrijden met onze naam erop. We kregen zelfs post voor dat bedrijf. Omdat ook de kleur van het materieel overeen kwam, vroegen de mensen zich af of we bepaalde neven-activiteiten hadden ontplooid. Aangezien het voormalige Zegwaard niet bepaald een goede naam had, zagen we dat absoluut niet zitten". Het busbedrijf spande een kort geding aan, waarin het stelde dat Zegwaard hem 'in goede naam en faam' had aangetast. De rechter dacht er zo ook over. Het Delftse milieubedrijf overwoog nog een ho ger beroep, maar heeft dat plan in middels laten vallc _*n. renlang een voorkeursbeleid voe ren wanneer het gaat om positieve discriminatie en de verstrekking van Max Havelaarkoffie. Verspaget is 'geamuseerd' door de felle aanval van Van Lede. Ze vindt het merkwaardig dat de voor zitter van alle werkgevers zich iden tificeert met enkele werkgevers. Er zijn, zei Verspaget, heel wat bedrij ven zo fatsoenlijk niet te willen in vesteren in Zuid-Afrika. De Arnhemse wethouder M. van Meurs (vice-voorzitter van de LO TA) kondigde gisteren aan dat zijn gemeente desnoods stiekem een voorkeursbeleid gaat voeren. Van Meurs: "Als ons raadsbesluit wordt geschorst, zullen de gemeenten een onderhands beleid voeren, een boy cot in het geniep. Is dat wat men wil? Dan wordt ons beleid oncon troleerbaar. Er ligt al een lijst van bedrijven in Arnhem klaar die we geen orders meer zullen geven". Volgens een woordvoerder van het Leidse gemeentebestuur schiet zo'n 'beleid in het geniep' zijn doel voor bij omdat anti-apartheidsacties juist gebaat zijn bij zo'n groot moge lijke bekendheid. De LOTA praat vandaag over de opstelling van beide ministers. LEIDEN - Luitenant-generaal b.d. G. Berkhof aanvaardt volgen de week het ambt van bijzonder hoogleraar aan de Leidse univer siteit. Berkhof gaat onderwijs ge ven op het vakgebied van strate gische studies gericht op interna tionale veiligheid. Deze bijzondere leerstoel werd ingesteld door de Stichting voor Strategische Studies die ijvert voor meer onderwijs en onder zoek op politiek en militair-strate gisch gebied. Berkhof maakte als sous-chef operatiën deel uit van de land machtstaf toen hij werd benoemd als chef-staf bij AFCENT, het in Brunssum gevestigde commando van de centrale NAVO-sector. In '86 nam hij afscheid van deze or ganisatie. Berkhout beklaagde zich her haaldelijk over het tekort aan kennis rond vredesvraagstukken in Nederland. Het vraagstuk van oorlog en vrede wordt hier te ver brokkeld, niet systematisch en fundamenteel onwetenschappe lijk onderzocht, zei hij in een inte- view in deze krant. Luitenant-generaal b.d. G. Berkhof zal als bijzonder hoogle raar onderwijs geven op het vakgebied van strategische stu dies. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15