TAD LEIDEN Bordewijk gaat weer praten met bonden Gekibbel tussen Leidse dierenverzorgers laait weer op Commissie vraagt wethouder om creativiteit Twee kandidaten voor twee jaar leegstaand pand Zwartemeerlaan Over en weer kritiek op werkwijze en bereikbaarheid College wil geen subsidie geven voor nieuw museum s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 JANUARI 1990 LEIDEN - Er woedt weer eens een ruzie in het Leidse dierenwereldje. De Dieren- hulpdienst Leiden en omstre ken (de dierenambulance) heeft een open brief gestuurd over de activiteiten van de Vereniging Dierenzorg, de club die vorige jaar werd op gericht. "Wij kunnen niet an ders zeggen dan dat uw vere niging niet bepaald een grote aanwinst is in dierenland", al dus Hans Raymaekers van de dierenambulance in de brief die aan krant is gestuurd. Hij verwijt de vereniging Dieren zorg activiteiten te ontplooien die andere instanties al ver richten. Barbara Verhoeve van 'Dieren zorg' is woedend over de brief van de Dierenhulpdienst (DHD). Zij vermoedt dat de achtergrond van het schrijven is dat haar vereni ging steeds meer wordt ingescha keld voor het vervoer van dieren. Zij vindt dat echter vrij logisch. "Als de Dierenhulpdienst keer op keer weigert te komen als men belt en er een nieuwe vereniging binnen handbereik is die actief is en dit op verzoek van dierenart sen en particulieren wèl wil doen, is dit dan een concurrent voor de DHD? Raymaekers doet alleen iets als het 'm goed uitkomt". De brief van de Dierenhulp dienst staat bol van de aantijgin gen, die door 'Dierenzorg' weer worden verlegd. Een kort over zicht van het wederzijds gekib bel. Bereikbaarheid Raymaekers: "De bereikbaarheid van Dierenzorg is nooit optimaal geweest en is de afgelopen tijd zelfs nog minder geworden; het geen tot gevolg heeft dat mensen ons boos opbellen". Verhoeve: "Wij hebben twaalf telefoonnummers. Die zijn na- Hans en Carla Raymaekers: "Het zal allemaal wel goed zijn bedoeld door de vereniging Dierenzorg, i tuurlijk wel eens niet bereikbaar, maar we werken met vrijwilli gers. Het is juist zo dat de boze te lefoontjes over de Dierenambu lance bij ons binnenkomen. Ray maekers verwijst zelfs mensen naar ons door. "Dierenzorg heeft dienst", zegt-ie dan. Flauwe pes terijtjes". Raymaekers: "Dierenzorg zei een primeur te hebben, de ver koop van autogordels voor hon den. Die dingen waren al lang bij dierenartsen te koop voor een prijs tussen de 34 en 50 gulden. Dierenzorg verkoopt ze voor een bedrag tussen de 63 en 75 gulden. Zelfs leden van 'Dierenzorg' zijn duurder uit dan bij de dieren arts". Verhoeve: "Dierenartsen ver- het komt allemaal zo onbenullig over". (foto Jan Holvast) kopen geen autogordels voor honden. Wij verdienen misschien een paar gulden op die dingen". Raymaekers: "In een folder staat dat Dierenzorg vogelopvang gaat realiseren. Gelet op de wettelijke bescherming van bijna alle vogels is dit niet toegestaan en maakt u zich schuldig aan wetsovertre ding". Verhoeve: "Er staat dat wij vo gelopvang 'hopen' te realiseren. De onderhandelingen daarover zijn gestaakt omdat het ministe rie vond dat er met opvangmoge lijkheden in Noord wijk, Katwijk en Oegstgeest voldoende facilitei ten zijn. We mogen als vereniging toch zeker wel plannen maken". Raymaekers: "In een artikel in een weekblad zegt Dierenzorg dat zij ook de opvang van egels ver zorgen. Er is echter al een op vangcentrum voor egels in Rijns burg". Verhoeve: "Hoe moeten wij we ten dat er zo'n opvangcentrum is? Er staat niets over in het gemeen telijk informatieboekje. Wij van gen die egels ook niet op, wij brengen ze alleen naar een op vangcentrum". Raymaekers: "Dierenzorg advi seert om vogels in de winter aard appelschillen te voeren. Dat is echter zeer schadelijk omdat aardappels vaak met gifstoffen worden behandeld die zeer scha delijk zijn voor vogels". Verhoeve: "Wij adviseren hele maal niet om ze aardappelschil len te geven. Dat lusten vogels trouwens niet. Wij hebben gezegd om ze brood en pinda's aan een Onvrede Raymaekers zegt zijn brief te heb ben geschreven uit onvrede. "Het zal allemaal wel goed zijn bedoeld door de vereniging Dierenzorg, maar het komt allemaal zo onbe nullig over. Je krijgt de indruk dat iedereen maar aanrommelt. En het was juist zo rustig zo lek ker rustig in dierenland". Volgens Verhoeve is de brief van de Dierenambulance voort gekomen uit afgunst: "Als Ray maekers zijn eigen ruiten ingooit, moet hij niet vreemd opkijken als men, dierenartsen, gemeente Katwijk, asiels en vele particulie ren niets meer met hem te maken willen hebben". LEIDEN - Wethouder Bor- derwijk (PvdA/personeel) gaat een nieuwe poging doen om het overleg met de ambtenarenbonden weer op gang te krijgen. De ambtena renbonden hebben het 'over leg opgeschort, omdat de ge sprekken niet op basis van gelijkwaardigheid plaats hebben. De commissie financiën, personeel en organisatie vroeg de wethouder gisteravond 'creatief te zoeken naar een oplossing. "De huidige situatie is niet aanvaardbaar", zo meende Groen-Linksfractieleider Van Lint. Ruim anderhalf jaar loopt er al een discussie over aanpassing van de overlegstructuur. De oude rege ling, waarbij de werkgevers het vooral voor het zeggen hadden, werd alom als achterhaald be schouwd. Er werd op landelijk ni veau een nieuw model gemaakt, maar dat is niet helemaal door de gemeente Leiden overgenomen. Het college van B en W heeft name lijk aan de regeling toegevoegd dat het om arbitrage mag vragen als het overleg niet tot overeenstemming met een meerderheid van de bon den leidt. De bonden zijn daar fel op tegen, omdat arbitrage de noodzaak tot het voeren van onderhandelingen en het sluiten van compromissen zou verminderen. De gemeente zou daarom haar zin kunnen doordrij ven, zo vrezen de bonden, die bo vendien het college verwijten ach ter te blijven bij de landelijke rege ling. Bordewijk betoogde gisteravond in de commissie dat door het- schrappen van de mogelijkheid tot arbitrage het overleg met de bon den juist niet meer op basis van ge lijkwaardigheid zou worden ge voerd. Als er geen arbitrage moge lijk is, kunnen de bonden bijvoor beeld door het weigeren van over leg al een voorstel tegen houden. Bovendien hebben de vakbonden al de mogelijkheid om acties te voe ren. En het college heeft geen enkel machtsmiddel als de arbitragemo gelijkheid niet wordt ingevoerd. Volgens Bordewijk heeft het ge meentebestuur al 'tamelijk serieus macht ingeleverd'. Ook het voorstel voor arbitrage kan in het voordeel van-het personeel uitvallen als de onafhankelijke derde de bonden in het gelijk stelt. Dat kan zelfs tegen de wens van de gemeenteraad in. De voltallige commissie schaarde zich vooralsnog achter het stand punt van het Leidse college, al werd er niet door iedereen een definitief oordeel geveld. Bordewijk werd door de commissie opgeroepen snel oplossing te zoeken om uit de nu ontstane impasse te komen. Hij zeg de dat ook toe. Het al twee jaar leegstaande pand c peut of een fitnesscentrum komt. i de Zwartemeerlaan in de Merenwijk LEIDEN - Een nieuw paspoort of rijbewijs kan in Leiden nog steeds niet direct na de aanvraag worden meegenomen. Het 'klaar- terwijl-wachtsysteem' is nog niet ingevoerd omdat de computerap paratuur regelmatig hapert. "Wij zijn er helemaal klaar voor, maar de apparatuur faalt regelmatig", zo vertelde het hoofd van de di rectie burgerzaken, mevrouw Hartzuiker, gisteravond tijdens de vergadering van de commissie financiën, personeel en organisa tie. De problemen met vooral de printers, waarmee de tekst in de paspoorten en op de rijbewijzen moet worden gezet, hebben de in voering van het nieuwe systeem al met een kwartaal vertraagd. Het levert op dit moment dan ook geen besparing aan personeel op. "Integendeel", aldus Hartzuiker, "het komt voor dat we door de de fecte printers paspoorten met de hand moeten uitschrijven". Computers haperen: wachten op paspoort Overleg tussen computerfabri kant, leverancier en de eigen ge meentelijke afdeling automatise ring heeft de definitieve oplos sing nog niet opgeleverd. "De fa brikant meldt dan dat het zeker niet meer aan de apparatuur ligt, totdat een dag later het tegendeel weer wordt bewezen. Wij moeten volledig zeker zijn van de appara tuur. Totdat we de garantie heb ben dat het echt werkt, voeren we het nieuwe systeem niet in", al dus Hartzuiker. Ter discussie stond in de com missie het personeelsplan van de directie burgerzaken. Daaruit blijkt dat veel personeel nodig is om pieken bij de verstrekking van nieuwe paspoorten in het voorjaar en de zomer op te van gen. PvdA-fractievoorzitter De Vreeze vroeg zich af of het aantal aanvragen voor nieuwe paspoor ten niet beter over het jaar kon worden verspreid. Hij suggereer de de prijs van een paspoort in de drukke maanden met bij voor beeld een tientje te verhogen. Mensen zouden dan geneigd zijn een nieuw paspoort te halen in de goedkope en nu rustigere perio de. Volgens Hartzuiker biedt zo'n regeling echter geen soelaas. "Het scheelt hooguit honderd paspoor ten". LEIDEN - Er zijn nieuwe plannen voor de voormalige Sparvestiging aan de Zwartemeerlaan in de Me renwijk. De eigenaar van het pand heeft twee gegadigden voor de ruimte: een fysiotherapiepraktijk en een sportschool/fitnesscentrum. Voor deze vestigingen moet echter wel het bestemmingsplan worden gewijzigd. De gemeente beraadt zich hierover. De sterk vervallen ruimte aan de Zwartemeerlaan is twee jaar gele den door de Spar verlaten en staat sindsdien leeg. Het pand is min of meer ten prooi gevallen aan vanda lisme. Groepen jongeren hebben de gewoonte op die plaats samen te scholen en veroorzaken zo de nodi ge overlast voor de buurt. Het pand is gekocht door apothe ker De Roode die in het winkelcen trum De Kopermolen een vestiging heeft. Hij wil zijn belangen bescher men, omdat het gerucht ging dat er in de Merenwijk een tweede apo theek zou komen. De Roode is nu met twee gegadigden gekomen waarvan in ieder geval de vestiging van een praktijk van een fysiothera peut niet op bezwaren van de ge meente stuit. Wel zijn er bedenkin gen over de sportschool/fitnesscen trum die nu nog is gevestigd bij de tennisbanen van de vereniging Me renwijk. De makelaar die zich bezighoudt met de verhuring, heeft een bewo ner, J.B.M. Kerkhuis, gevraagd om de reacties van omwonenden te pei len over de komst van beide onder nemingen. Kerkhuis was woord voerder namens de groep bewoners die zeven jaar geleden bezwaar maakten tegen de bouw van het be treffende pand a^n de Zwartemeer laan. De bezwaren werden door de gemeenteraad afgewezen. De bewo ners startten daarna bij de Raad van State een arob-procedure en won nen die ook. Op dat moment stond het pand er al en werd het niet meer afgebroken. In zijn brief aan de bewoners schrijft Kerkhuis dat hij verheugd is dat de gemeente eerst de mening van de bewoners wil weten voordat een besluit wordt genomen. Zijn vrouw voegt daaraan toe dat het ook verrassend is. "Dat hebben we im mers wel anders meegemaakt". Een andere slechte ervaring met de ge meente is dat aangetekende brieven over het pand nadat het was verla ten door de Spar, nooit zijn beant woord. Kerkhuis heeft zelf geen bezwaar tegen de komst van een fysiothera peut en fitnesscentrum. Aangeno men wordt dat daarmee afspraken zijn te maken over sluitingstijden. "We willen dat de ruimte weer in ge bruik genomen gaat worden, want het is zo geen gezicht. We hopen dan ook van de jongeren verlost te wor den". Woordvoerster Van Schie van de gemeente zegt dat de komst van een sport/fitnesscentrum in beraad wordt gehouden. De gemeente is wel bereid om voor de fysiothera piepraktijk het bestemmingsplan te wijzigen. Van het fitnesscentrum wordt nog bekeken in hoeverre het verkeer aantrekt en het overlast voor de buurt veroorzaakt. Volgens Van Schie is het echter geen voorwaarde dat de bewoners instemmen met de komst van nieu we gegadigden. "We hebben wel te gen de makelaar gezegd dat het al licht helpt als de bewoners het ook zien zitten. Maar dat de zaak niet doorgaat wanneer de bewoners te gen zijn, is toch wat al te absoluut gesteld door Kerkhuis in de brief aan de bewoners". LEIDEN - Het college van burge meester en wethuoders voelt er vooralsnog niets voor om een nieuw historisch museum in de stad te steunen. Het is een particulier ini tiatief dat niet op financiële bijdra gen uit de gemeentekas hoeft te re kenen. Dit heeft wethouder F. Kuij- ers van cultuur laten weten. Bij het bestuur van het gemeente lijke historisch museum De Laken hal is enige onrust ontstaan over de plannen voor een nieuw historisch museum. Het zou mogelijk de the ma's van De Lakenhal gedeeltelijk kunnen overlappen. Het nieuwe museum moet een beeld geven van de stedelijke ontwikkelingen in Ne derland, met Leiden als voorbeeld. Kuijers vindt de plannen nog erg vaag. "Het is me onduidelijk of de nadruk nu ligt op industriële machi nes en produkten of dat het hele maal op de stedelijke ontwikkeling wordt gegooid". De gemeente heeft overigens nog geen officiële' aanvraag ontvangen voor een financiële bijdrage van de stichting die zich bezighoudt met de oprichting. Kuijers wil echter op de voorhand duidelijk maken dat een dergelijke aanvraag weinig kans maakt. "We hebben al moeite genoeg om de begroting van De La kenhal rond te krijgen". Initiatiefnemer D. Krantz van het nieuwe museum vindt de medede ling van de wethouder wat voorba rig. "Er is nog helemaal geen aan vraag ingediend, dus ik verbaas me erover dat Kuijers uitspraken doet over deze kwestie". Enkele maanden geleden liet Krantz in deze krant weten dat hij hoopt dat de gemeente een deel van de museumkosten voor haar reke ning neemt. Hij denkt aan een per centage van 25 procent. Het overige gedeelte van het startkapitaal, dat in de vele miljoenen loopt, wil hij via sponsoring en een lening be schikbaar krijgen. Borreltje op, vlam in de pan LEIDEN - Vergeetachtigheid en slaperigheid van een 58-jarige be woner van de Borneostraat leidde vannacht bijna tot brand. De man wilde wat frituren en zette daartoe een pan met vet op het vuur. Vervol gens nam de man, die volgens de politie een stevig borreltje had ge dronken, even plaats op bed en viel in slaap. Na verloop van tijd sloeg de vlam in de pan. De man werd gewekt door de brandlucht en slaagde er zelf in om het vuur te doven. Op dat moment was al de brandweer gealarmeerd en die heeft gezorgd voor nacontro- le. De brand veroorzaakte alleen rookschade in het huis. Informatieavond over De Coebel LEIDEN - Over het bouwplan in De Coebel wordt donderdag 18 januari om 20.00 uur in de aula van de Rem brandt sg aan de Noachstraat een informatie-avond gehouden. Archi tecten en andere vertegenwoordi gers van Blauwhoed Eurowoningen en ambtenaren van de gemeente Leiden geven een toelichting op het bouwplan van het stuk grond ach ter de Haagweg. Daarbij is er tevens gelegenheid tot het stellen van vra gen. Op de avond wordt getracht een vertegenwoordiging van omwonen den van De Coebel in de begelei dingsgroep te benoemen. De eerste fase van het bouwplan De Coebel omvat in totaal 224 woningen. Daar onder zijn 51 premiekoop- en 173 vrije sectorwoningen. In maart be gint het bouwrijp maken van de grond. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met E. Bunt van directie Ruimtelijke orde ning en stadsbeheer, tel 254491. Hechtenis verlengd van medewerker Leidse schouwburg LEIDEN De rechter-commissa- ris heeft besloten om de voorlopige hechtenis van de adjuct-directeur van de Leidse Schouwburg, die wordt verdacht van verduistering van 132.000 gulden, te verlengen. Komende woensdag wordt beslist of de man nog langer vastgehouden moet worden. Advocaat, mr. M.A. Visser, zei woensdag te verwachten dat de ver dachte zou worden vrijgelaten. "Maar klaarblijkelijk is het in een belang van het onderzoek nodig, dat de verdachte nog in hechtenis blijft. De onderzoeken naar verdui steringszaken zyn vaak zeer om vangrijk". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13