Kastentrucs die kleine keukens groter maken Ingrijpende bij Pentagon 'Regering Chili kan slagen -VRIJE TIJD Beurs Karwei vier dagen voor consument Vinylkote: een opknapper voor leer en kunststof Handzagen: veel soorten en talloze toepassingen Bsmnaa reS/chf„emyiliadrod„&g VRIJDAG 12 JANUARI 1990 PAGINA 11 In keukenshowrooms kunnen mensen zich vergapen aan de prachtigste opstellingen. Vaak wordt dan gezegd: Daar is mijn keuken te klein voor. Dat is verkeerd gedacht, want juist een kleine keuken heeft behoefte aan een inbouwkeuken, waarbij kasten en apparaten op een verantwoorde en efficiënte manier tot een uiterst praktisch geheel zijn gecomponeerd. Door TheaWamelink Want het zit hem niet alleen in het aantal kasten, maar ook in het type en vooral in de uitmonstering van het interieur. Zo kan in een verloren hoek bij voorbeeld een hoge voor- De organisatie van de beurs Karwei heeft een uitstekende oplossing ge vonden voor een probleem waar mee zowel de exposanten als de be zoekers al vele jaren worstelden. De beurs is nu 'opgesplitst' in een ma nifestatie met een duidelijk gezicht: er zijn vier vakdagen, uitsluitend toegankelijk voor de handel, maar daarna volgen vier consumentenda- gen, waar doe-het-zelvend Neder land welkom is, vanaf donderdag 18 tot en met zondag 21 januari. De indeling van de beurs is zoda nig aangepast dat de deelnemers die uitsluitend handelsgericht zijn, opgesteld worden in twee hallen die na de vakperiode gesloten zijn. Er zitten uiteraard aan dit gezon de compromis wel wat kwalijke consequenties. Fabrikanten die niet onder eigen naam deelnemen en die hun aanwezigheid op Karwei over lieten aan grossiers, blijven tijdens de consumentendagen 'onzicht baar' voor de consumenten/bezoe kers. Dit is toch wel een stukje ver arming. Voor de particuliere bezoekers zijn de Bernhard-hallen I en II, de Irenehal I en II en de Marijkehal (van 18 tot 21 januari) gastvrij open, vanaf 10 tot 18 uur, de laatste zondag tot 17 uur. raadkast worden gepland met plan ken en draadmanden, rekjes tegen de deur en vloerruimte voor kratten en lege flessen, waarin je een half huishouden kunt verstouwen. Hebt u er wel eens aangedacht om de ruimte achter de plinten van de onderkasten te gebruiken voor het opbergen van spulletjes? U kunt in plaats van een afsluitpint kiezen voor plintladen, niet alleen voor ge reedschap, bakblikken en andere dingen die niet elke dag nodig zijn, maar ook voor iets als een opklap baar plinttrapje. Zo'n tweetreeds trapje is nodig als gekozen wordt voor bovenkasten tot aan het pla fond. Juist in een krappe keuken is het belangrijk alle kastkansen te grijpen en elke millimeter te benut ten. Er zijn plafondhoge bovenkas ten, maar ook kunnen op lagere kastjes speciale opzetkastjes wor den geplaatst. Op dezelfde breedte- maat als de kastjes eronder, maar er zijn bovendien twee- of driekastbre- de bergmogelijkheden, afgesloten met een klapdeur. Om lange voor werpen uit het zicht en stofvrij op te bergen. Pannen nemen de minste ruimte in als ze in elkaar gestapeld worden. Maar de vraag is dan meestal: waar laten we de deksels, zodat ze niet bij het openen van de kast steeds op de grond kletteren. Hang ze op in spe ciale rekjes tegen de deur. Deksels handig. Carrouselkast Het is fijn als de keuken ten minste twee laden heeft. Een voor bestek, een voor keukengereedschap en an dere attributen. Gaat dat niet of is twee eigenlijk nog te weinig, maak de lade dan bruikbaarder. Door het aanbrengen van een dubbele beste klade. Beide delen schuiven over el kaar heen; de bovenste inzet is wat kleiner, zodat alle vakken van het duo toegankelijk blijven. Om in een L-vormige keuken de hoek tussen beide poten optimaal te kunnen gebruiken wordt vaak carrouselkast gekozen met uitdraai- bare plateaus. De spullen die hele maal achterin staan, blijven dan even gemakkelijk bereikbaar. Er zijn zowel onder-, boven- als hoge kasten met draaiplateaus. Een carrousselkast is wel vrij prij zig. Er is een voordeliger alternatief. Kies een gewone hoekkast en zaag in de hoek tegen de muur stuk uit het werkblad dat met een scharnier weer wordt bevestigd. Nog een gaatje erin boren of een knopje eraan om deze klep te kun nen optillen. In de ruimte eronder kunt u dan lege flessen en dergelij ke bergen. Spoelbakkasten Spoelbakkasten kunnen worden uitgerust met rekjes voor schoon maakmiddelen of flessen (uittrek- baar of uitneembaar). Onderkasten zijn verkrijgbaar als uittrekelement, wat in sommige vertrekken minder openingsproblemen geeft dan scharnierende deuren. Op het werk blad kunnen - ondiepe - rolluikkast jes worden geplaatst, die weinig werkruimte innemen, maar veel bergruimte bieden. Voor koffiezet ter, keukenmachine, mixer en der gelijke. Gecombineerd met een paar ge aarde stopcontacten is het mogelijk de apparaten altijd bedrijfsklaar te hebben. Buiten gebruik, dan het rolluikje omlaag. Een goede keu kenspecialist kan u ongetwijfeld nog meer slimme ideeën aan de hand doen om uw kleine keuken groter te maken dan hij op het e ste gezicht lijkt. Het geheim zit v borgen achter deuren, rolluiken in laden. Deze voorraadkast past op een vloerruimte van 60x60 cm en je kunt heel veel in kwijt. De kast heeft speciaal broodvak. (foto GPD) Vinylkote is een nieuw produkt het 'restaureren' van verkleurd -uild interieurmateriaal voor auto's, caravans, e.d. Een behande ling met Vinylkote maakt leer en kunststof weer als nieuw. Om tot een goed resultaat te ko- moet het te behandelen voor werp wel eerst reiningd worden met vinylkleen. Vinylkote is geen verf, maar een produkt dat een molecu laire verbinding aangaat met de top laag van het leer of de kunststof. De structuur van die materialen blijft dus behouden en afbrokkeling de 'restaurantielaag' is onmogelijk. Het produkt is er in 17 kleuren, in spuitbussen van 250 ml (ƒ29,95), in Voor meer informatie: Over Alno: autoshops, warenhuizen en dhz-za- Alno Nederland, Dongen, tel. 01623 ken herkenbaar aan de naam Holts -16200; Over SieMatic: SieMatic Be- Formula 40. Het reinigingsmiddel nelux, Tilburg, tel. 013 - 636525. Vinylkleen kost 14,95. De elektrische zaagmachines mogen dan, ook in de dhz-we- reld, grote opgang hebben ge maakt, de 'gewone' handzaag zal het na een historie van zo'n 35 eeuwen waarschijnlijk nog wel een paar eeuwen volhou den. Er zijn nu eenmaal situaties waarin een machine lastig of he lemaal niet bruikbaar is. Dan grijp je dus naar de oude ver trouwde handzaag. Hoewel... 'oude'! Met een moderne hand zaag van goede kwaliteit zagen is beslist geen beulskarwei De meest gebruikte zaag is waarschijnlijk de handzaag voor houtbewerking die in diverse bladlengten (40 tot 60 cm) te koop is. Watje ermee kunt doen hangt voor een belangrijk deel af van de vertanding: de afme- EHIEHKKD HESdBO ting van de tanden (die weer be palend is voor het aantal tanden per inch), de tandvorm en de zet ting. Een veel gebruikt type is de handzaag van 7 tanden per inch. Vroeger werd er een heel strikt onderscheid gemaakt tussen de zogeheten schulpzagen en de af- kortzagen. De eerste was be stemd voor het zagen in de rich ting van de houtnerf, de tweede om dwars op de nerf te zagen. Dit verschil is bij de moderne zagen grotendeels weggevallen; daarmee kun je in de meeste ge vallen beide bewerkingen doen. Toch is naast de gewone handzaag het bezit van een kap- zaag beslist geen luxe. Wanneer er heel secuur moet worden af gekort, bijvoorbeeld om ver stekverbindingen te maken, geeft de kapzaag een gaver re sultaat. De kapzaag heeft een dikker blad dat bovendien aan de bovenkant is verstijfd zodat het blad niet de geringste 'zwab berbeweging' kan maken. De vertanding is veel fijner dan die van de handzaag: 13 tanden per inch is de meest voorkomende uitvoering. Prijzen Het kleine broertje van de kap zaag is de toffelzaag, speciaal voor het afkorten van dunne lat jes, rondhout, bagetlijstjes, enz. Bij het werken met kap- en tof felzaag is het gebruik van een verstekbak sterk aan te bevelen. In de prijzen van zagen be staan heel grote verschillen. Er zijn heel goedkope, duurdere en heel dure. De belangrijkste prijsbepaler is de kwaliteit van het staal waaruit het blad is ver vaardigd. Ook de manier waar op de vertanding wordt aange bracht speelt een belangrijke rol. Het is dus bepaald niet zo dat je 'de naam van de fabrikant betaalt' als je een dure zaag koopt. Zagen van gerenommeerde fabrikanten onderscheiden zich ook door een aantrekkelijke hoesverpakking waarop, voor namelijk in beelden, veel infor matie wordt gegeven. Voor een beginnende doe-het-zelver is dat heel instructief. Slijpen Wat de 'amateurzager' erg tegen staat is het slijpen (en zo nodig 'zetten') van de zaagtanden. Dat was destijds onvermijdelijk, om de zaag in conditie te houden: een botte zaag zaagt niet! Het is dan ook niet verwonderlijk dat de laatste jaren de zaag met ge harde tanden grote opgang heeft gemaakt. Die kan niet ge slepen worden, maar daar staat tegenover dat hij zeker zo'n vijf maal langer scherp blijft dan de niet-geharde zaag. Is hij op den duur toch niet meer zo 'bijt- graag', wat hij gemiddeld dhz- gebruik pas na vele jaren op treedt, dan neem je een nieuwe. Bij de keuze van een zaag valt nog onderscheid te maken tus sen types met een modern ges- tyleerd handvat van kunststof, of een 'klassieke' houten greep. Dat is een kwestie van persoon lijke smaak, heeft dus niets met de kwaliteit te maken. In de winkels hangt een over vloed aan zagen. Behalve de al genoemde vind je er o.a. nog schrobzagen (met zo'n smal puntig blad, om bochten te kun nen zagen), universeelzagen met verstelbaar blad, boomzagen, takkenzagen, metaalzagen, enz. Een heel bijzonder type is de be- tonzaag, voorzien van hardme- talen tandpunten. Daar kan gas- beton mee gezaagd worden. Maar die valt uiteraard wel bui ten de behoefte van de meeste doe-het-zelvers. MAR GROEN Duizenden ontslagen, bases dicht WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney heeft gisteren ingrijpende hervormingen op het Pentagon aangekondigd. Deze moeten de komende vijf jaar een besparing van 39 miljard gulden opleveren. De ope ratie gaat gepaard met 42.000 ontslagen, voornamelijk in de sector die zich bezig houdt met wapenaankopen. door Jaap van Wesel Het Pentagon koopt per jaar voor een bedrag van ongeveer 60 miljard gulden wapens, waarvoor 580.000 militairen en burgers in dienst zijn. Het totale jaarlijkse defensiebudget bedraagt 305 miljard gulden. Che ney heeft aangekondigd dat verdere bezuinigingen zullen volgen. Onder meer zal een aanzienlijk aantal mili taire bases, zowel in binnen- als bui tenland, worden gesloten. Hoeveel en waar wilde Cheney nog niet zeg gen. De vaak zeer ingewikkelde bu reaucratische procedures bij het militaire aankoopbeleid kosten handenvol geld. Onder Reagan was het motto op defensie: hoe meer geld besteed wordt, hoe beter. De geweldige groei van het militaire apparaat in de eerste helft van de ja ren tachtig ging tevens gepaard met een enorme groei van de bureaucra tie, verkwisting en corruptie. Het Pentagon trok een leger van adviseurs aan, vaak voormalige functionarissen van het Pentagon zelf, die hoge commissies toucheer den voor hun raadgevingen. Het klassieke voorbeeld van verkwis ting is een gewone wc-bril voor een transportvliegtuig die 600 gulden koste. Volgens de hervormings plannen zal het aankoopsysteem van de verschillende legeronderde len worden vereenvoudigd. Er zal minder van adviseurs gebruik ge maakt worden, en onnodige admi nistratie afgeschaft. Het wegvallen van de Russische dreiging maakt het mogelijk en Chileense hoofdredacteur Juan Cardenas optimistisch noodzakelijk de gigantische bu reaucratie van het Pentagon gron dig te herzien. Amerika gaat zeker 30.000 man troepen terugtrekken uit Europa en zal een aantal militai re bases sluiten, mogelijk ook in Eu ropa. Maar de boekhouding op het Pentagon is zo ingewikkeld dat het defensiebudget voor 1991 nog geen inzicht zal geven op de plannen voor langere termijn. De bezuini gingen die president Bush het Con gres op 29 januari zal voorleggen in Bezoekers van het Plein van de Hemelse Vrede in Peking lezen de nieuwe de 'State of the Union', zijn jaarlijk- regels die gelden na het opheffen van de staat van beleg. (foto ap> se 'troonrede' tot beide huizen van het Congres, gaan niet verder dan twee procent. Van de aangekondig- aankondigde, aal slechts 2,3 mUjard p^se reged™g hebbS posi«ef ge- g reageerd op het opheffen van de staat van beleg in China. De Ameri- 'Verbied geweld spoorwegen Zuid-Afrika' JOHANNESBURG (Rtr) - De Zuidafrikaanse vakcentrale Cosatu wil dat het hooggerechtshof de poli tie en de spoorwegautoriteiten ver biedt geweld te gebruiken tegen stakers na een gewelddadig inci dent waarbij zes actievoerende spoorwegarbeiders werden gedood, ten waarbij kapmessen, De doden vielen dinsd; Eind noodtoestand China omarmd kaanse regering kondigde aan dat ze zich niet langer zal verzetten te gen Wereldbank-leningen voor hu manitaire doelen aan China. Vol gens het ministerie van buitenland se zaken is die beslissing genomen om het Chinese volk niet te schaden en houdt de versoepeling geen ver band met het opheffen van de staat nonpSisering van de betrekkingen met China vergemakkelijkt. S ATS en de politie gevraagd belofte dat ze geen geweld gebrui ken tegen stakers. Volgens de Chinese oppositie is Volgens de politie raakten 31 de staat van beleg alleen" gewond tijdens de gevech- naam afgeschaft. Premier Li Peng [ewone wil volgens de oppositier alleen be en ge- werkstelligen dat de westerse lan den hun economische sancties te- messen en knuppels htpartij bruikt. Een zegsman stad Germiston toen uitbrak tussen voor- en tegenstan- richten zijn over een gewonde is be- t gen China intrekken, ders van een al tien wekende duren- zweken aan zijn verwondingen.' Werknemers van de scheepswerf de staking bij de spoorwegen over Volgens een Cosatu-woordvoerder in de Franse plaats Lorient hebben erkenning van de vakbonden en zijn er in Germiston zeker 21 doden gisteren geprotesteerd tegen het be- meer loon. Cosatu beschuldigt de gevallen. Het Internationale Ver- sluit van de Franse regering terug te spoorwegen (SATS) en de politie bond van Vrije Vakverenigingen komen op de eerdere toestemming van opzet in een poging de stakers (IWV) in Brussel heeft de vecht- voor de leverantie van zes militaire te intimideren en ze te dwingen partij veroordeeld en de leiding van fregatten aan Taiwan. China daar- weer aan het werk te gaan. De SATS de SATS daarvoor verantwoorde- entegen heeft de beslissing van de en de politie ontkennen dat. De vak- lijk gesteld. Franse regering verwelkomd. DEN HAAG - "De politieke obsta kels die Pinochet heeft nagelaten maken de consolidatie van de Chi leense democratie er niet gemakke lijker op. Alleen met de steun van het volk kan de regering daarin sla gen. Ik hoop alleen dat zij niet te veel compromissen met de militai ren aangaat". Juan Pablo Cardenas, hoofdredacteur van het Chileense opinieblad Analisis, blijft de politie ke ontwikkelingen in zijn land ook tijdens het democratiseringsproces kritisch volgen. door Diederik Kramers/ANP "We gingen er altijd van uit dat Analisis zou blijven bestaan zolang Pinochet aan de macht was. Maar nu zijn we het meest toonaangeven de blad in het land, dus is er geen re den om er mee op te houden", aldus Cardenas, die even in Nederland was op een Westeuropese rondreis om voor zijn blad contacten te leg gen met Chilenen in ballingschap. Analisis werd in 1977 opgericht onder de hoede van de katolieke kerk, maar kwam vooral de afgelo pen jaren tot volle bloei. "Dat was een verwarrende tijd", herinnert Cardenas zich, "enerzijds liet de junta politieke partijen en opposi tiebladen toe om haar internationa le aanzien te verbeteren. Maar tezelfdertijd was de repressie nog even fel". Een van de redacteuren van Analisis werd in 1988 door een doodseskader vermoord. Het jaar ervoor kreeg Cardenas wegens be lediging van het staatshoofd een halfslachtige straf opgelegd: ander half jaar lang moest hij de nachten in de cel doorbrengen. De junta had echter niet op de volharding van de vrije pers gere kend. Analisis werd vier keer verbo den, maar dook telkens weef op toen de redacteuren op andere ma nieren hun werk voortzetten. Via de leiders van sociale en politieke be wegingen wist het de massa te be reiken, ondanks de concurrentie van de televisie en de officiële me dia. Democratie Inmiddels is met de verkiezingen van 14 december een christen-de mocratische president, Patricio Aylwin, aan de macht gekomen. Maar de militairen hebben nog veel valkuilen en voetangels op de weg naar de democratie achtergelaten. Als senator voor het leven en bevel hebber van de strijdkrachten tot het eind van de eeuw blijft generaal Au- gusto Pinochet over zijn land wa ken. Sociale gerechtigheid, de afreke ning met de schendingen van de mensenrechten van de junta en het terugdringen van de rol van de mili tairen zijn volgens Cardenas de be langrijkste taken waarvoor de nieu we regering zich gesteld ziet. Over dat laatste is hij redelijk optimis tisch: "Delen van het leger hebben zich al bereid getoond met het nieu we bewind samen te werken. De luchtmacht en de militaire politie erkennen het gezag van de burger- president, en de marine deed dit na druk van haar eigen officieren. Daarnaast hebben de strijdkrach ten in overleg met Aylwin het mili taire statuut teruggedraaid, dat hen tot dusver een absolute macht gun de". Aylwin zit nog wel opge scheept met Pinochets ondemocra tische grondwet van 1980, maar een deel van de rechtse fractie in de se naat is bereid om met de democrati sche minderheid een grondwetswij ziging door te voeren. De meeste tegenstand verwacht Cardenas bij de vervolging van mili tairen die zich aan schendingen van de mensenrechten schuldig hebben gemaakt. Het leger zal de verant woordelijken moeten straffen, wil het zijn prestige onder het volk her winnen. Maar Cardenas vreest dat de politici uiteindelijk van vervol gingen zullen afzien omwille van de lieve vrede, net als in Uruguay en Argentinië. "Daarom moeten de so ciale organisaties het volk mobilise ren om zo een kloof tussen volk en politici te voorkomen". Deze organisaties hebben de afgelo pen jaren aan de basis het verzet te gen de dictatuur aangewakkerd en tot de eerste grote protestdemon straties aangezet. De samenwerking met de centrumpartijen, die bereid waren met het regime te onderhan delen, was niet altijd even gemak kelijk. "De politieke partijen heb ben de afgelopen jaren aan invloed ingeboet. Sommigen van hen, zoals de communistische partij, dreigen te verdwijnen als zij zich niet ver- Daarentegen is de jonge generatie politici juist bereid tot meer samen werking, zegt Cardenas. "Zo wor den de tegenstellingen tussen cen trum- en linkse partijen, die mede de coup van 1973 mogelijk maak ten, nu op een meer verantwoorde lijke wijze geuit". Het politieke landschap in Chili ziet er volgens hèm over enige tijd geheel anders uit. "De oude partijen moeten af van hun verstarde ideolo gieën, zoals het marxisme-leninis- me of de christen-democratische dogma's van voor 1973. Maar boven al moet er een democratische struc tuur komen waardoor de bevolking rechtstreeks aan het politieke pro ces kan deelnemen. Uit de sociale bewegingen zou een krachtige volkspartij kunnen voortkomen, naar het voorbeeld van de Arbei derspartij van ex-presidentskandi daat Lula in Brazilië". Voor de generaals, die gewaar schuwd hebben dat zij geen herop leving van het marxisme zullen dul den, is Cardenas niet bang. "Het le ger zal de confrontatie met het volk niet meer aangaan. De afgelopen ja ren is toch aangetoond dat de mili tairen die niet kunnen Cardenas: "Het leger zal de confrontatie met het volk niet gaan

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11