Executies in Albanië na demonstratie fÜÜHet Motorhuis Grieks-Albanese relatie onder druk Zwavelvrije diesel enige schone oplossing Nederlandse versie van 'Auto Bild' mikt op 200.000 lezers AUTO - MEER to Opel maakt auto's voor gehandicapten HETAUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO GM 1 Koningbereidt revolutie voor DONDERDAG 11 JANUARI 1990 PAGINA 9 Vanaf de laatste week deze maand kan een tijdschrift aan het rijtje gespreksonderwerpen voor mannen worden toegevoegd: Au to Week. Althans, dat is de stellige overtuiging van de hoofdredac teur van het kersverse autoweek blad, Meinard Carper. Het ont breekt hem niet aan bescheiden heid. „We mikken op een oplage van ruim tweehonderdduizend exemplaren. Wie het blad uit heeft moet verlangen naar het volgende nummer". Het lijkt bluf, maar Carper weet zich gedekt door gedegen markt onderzoek en een uitgever (Spaarnestad, VNU) die van wan ten weet. „Zeker zestig procent van alle Nederlandse mannen is in zekere mate in auto's geïnteres seerd. Dat is een brede doelgroep zodat ook de inhoud zeer gevari eerd zal zijn. Mooie foto's, testen, wat is de beste verzekering?, wat wordt de nieuwe Opel?, hoe rijd ik het snelst naar mijn vakantie bestemming?, hoe mijd ik de fi le?, je kunt het zo gek niet i of i het i Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat vrouwen minder aandacht voor de heilige koe hebben. Het getal bleef steken op ruim 27 procent geïnteresseerden Auto Week is een licentie-uitga ve van het Duitse Auto Bild, dat wekelijks door meer dan een mil joen oosterburen wordt gekocht. Nadat de Italianen op de gedach te kwamen de succesformule als zusterblad in eigen land uit te ge ven, en het ook daar storm liep in de kiosken, volgden landen als Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen en Hongarije. En tel kens ging het autominnend pu bliek overstag. Angst dat het een uit het Duits vertaald tijdschrift wordt, met al le informatie over voornamelijk Duitse merken, hoeft de lezer vol gens Carper niet te hebben. Car per: „We nemen zo'n vijftig tot zestig percent van het buiten landse materiaal over. Dat bewer ken we voor de Nederlandse markt. Bovendien zorgt een net werk van journalisten van de zus- terbladen voor een groot Euro pees aanbod, waaruit we naar ge noegen het beste kunnen pikken. We kunnen objectiever zijn, om dat we in Nederland geen auto-in dustrie hebben waar we chauvi nistisch over moeten schrijven. Dank zij het netwerk komen we zó snel aan informatie, dat we al les als eerste weten. Waarschijn lijk nog eerder dan de impor teur". De grote oplage zal niet ten kos te gaan van concurrerende bla den, meent Carper. De vrees dat het voor anderen de doodsteek betekent noemt hij ongegrond. „De bestaande bladen worden ge kocht door de echte autofreaks. Onze prijs is zo laag, 1,95 in de losse verkoop, dat die fanaten Au to Week er gewoon bij kopen. Het zou zelfs zo kunnen zijn, dat op den duur de specialistische bla den gebaat zijn bij dit tijdschrift en ook hun verkoop zal stijgen". Verschil Het verschil met bijvoorbeeld Auto Visie en Auto Select heeft Carper snel aangegeven. „Auto Week zit op de stoel van de consu ment, denkt als de automobilist, terwijl de huidige autobladen uit gaan van de auto, de techniek, de autobranche". Carper is er daarom van over tuigd, en hij wordt in zijn mening gesteund door ervaringen met an dere licentie-uitgaven zoals Play boy en Cosmopolitan en een uit gebreid marktonderzoek, dat de brede opzet van het blad een fikse lezersgroep zal aantrekken. Een uitgebreid onderzoek on der vijftienhonderd auto-geïnte resseerden heeft de behoefte on miskenbaar aangetoond. De Ne derlandse versie van Auto Bild zal ook in Vlaanderen verschij nen. Daar zullen naar verwach ting vijftig- tot tachtigduizend autoliefhebbers voor het blad val len. Het grootste bezwaar van de 'test lezers', de warrige, drukke op maak van de pagina's, blijkt opzet te zijn. Volgens Carper dwingt de stroom van korte en langere be richten, zonder dat duidelijk is wat het belangrijkste artikel is, de lezer vrijwel elk verhaal te lezen. „Ik noem het rommelige netheid, zonder dat meteen het meest inte ressante opvalt. Soms ben je mi nuten lang met een pagina bezig. Je moet alles lezen. Daar gaat het uiteindelijk om". De tijdschriftgigant VNU zal Nederland en Vlaanderen deze maand met veel tam-tam met Au to Week kennis laten maken. Vol gend op een publiciteitscampag ne wordt het blad in de laatste week van januari in een oplage van 450.000 exemplaren door het land verspreid. De eerste Auto Week zal voor een gulden aan de man worden gebracht via de kiosk en benzinestations. AD HOOGERWERF Ondanks alle voorgestelde en al in werking zijnde oplossingen die voor de dieselmotor zijn aangedra gen, gaan ze de vervuiling niet wer kelijk afdoende tegen. Motorische aanpassingen door middel van ka talysatoren, naverbranders, roetfil- ters en wat dies meer zij, pakken en kel de vervuiling na de bron aan. De diesel zelf is namelijk de milieube lastende brandstof die bij verbran ding zwavel en stikstof uitstoot. Vandaar dat er veel verwacht mag worden van een project dat Shell in 1992 zal beginnen in Maleisië. Daar zal een fabriek uit aardgas de brand stoffen diesel, nafta en kerosine ge nereren. In Amsterdam is men bij het Shell Laboratorium zestien jaar geleden al begonnen met de ont wikkeling van dit procédé, dat niet alleen een schone maar ook een effi ciëntere brandstof oplevert. De nieuwe diesel is vrij van zwavel, stikstof en bevat geen aromaten. Al leen met een zwavelvrije diesel brandstof kan door een katalysator effectief de rest van de schadelijke stoffen na de verbranding in de mo tor worden afgebroken. Door een hoger cetaangetal, bij benzine geeft het octaangetal de klopvastheid aan, loopt de motor beter en is er minder slijtage. De zwavelvrije diesel heeft ook een mi nimum uitstoot aan deeltjes en het verbrandingsproces is veel stiller dan met de conventionele diesel. De nieuwe brandstof zou vooral heel geschikt zijn voor de huidige gene ratie snellopende dieselmotoren in de personenauto's. Het gebruik van de brandstof bij de sing van direct ingespoten diesel motoren voldoet ook uitstekend. De huidige stand van de techniek maakt al een veel schonere verbran ding van diesel mogelijk, maar door de sterk uiteenlopende regelgeving in diverse landen wordt een algeme ne invoering vertraagd. Dat ver plicht de fabrikanten om een grote variëteit aan oplossingen te beden ken voor verschillende landen, ter wijl ze zich beter en goedkoper be zig zouden kunnen houden met één doel. Overheden stellen steeds vaker Off. Suzuki dealer Hoge Rijndijk 4, Leiden. Tel. 125259 politieke eisen aan de autofabrikan ten, eisen die eigenlijk technisch niet haalbaar zijn. Het vaststellen van grenswaarden is acceptabel, zo komt er in 1994 in de VS een norm voor dieselbrandstof die niet meer dan 0,25 g/kWh aan partikeluitstoot mag hebben. In Californië is de eis nu al van kracht. Motorfabrikanten houden gelijke tred met de hierboven geschetste ontwikkelingen en ontwikkelen krachtbronnen die optimaal ge bruik maken van de nieuwe diesel- brandstof. Verder gaan zij door de verbetering van de oliekeerringen, de zuigers, de verbrandingskamers, de in- en uitlaatkanalen de olielek kage tegen. Ook het vinden van een evenwicht tussen hoge en lage uit- laatgastemperaturen om de uitstoot van koolmonoxyde drastisch te be perken, is bij de motorfabrikanten aan de orde. Probleem blijft wel dat niemand van de fabrikanten die de oplossin gen al produktierijp heeft, het voor touw wil nemen. Uit concurrentie- oogpunt wil men niet als enige met duurdere motoren komen. Er wordt gewacht op de eisen en daaraan wil men voldoen. Zonodig iets meer als dat er bij de ontwikkeling zonder extra kosten toch uitrolt. De kreet: 'Voldoet aan de strengste eisen' is dan ook meer een holle frase dan dat het werkelijk iets vernieuwends toevoegt. Het is te hopen dat autofa brikanten op het milieugebied net zo vooruitstrevend voor de dag wil len komen als op het terrein van bij voorbeeld maximumsnelheden, motorvermogens en constructies die de veiligheid verhogen. SIEM LEEUWENKAMP Opel heeft een speciale afdeling waar auto's, bestemd voor gehandicapten, worden aangepast. In de fabriek kunnen al een aantal modellen worden voorzien van extra's, zoals automaat of elektrische bediening, maar ook het wijzigen van de pedaalstanden en schakelaars behoort tot de mogelijkheden. Bij de Vectra kan een schuifdeur (zie foto) worden gemonteerd met lift voor de rolstoel. Bij de Kadett is een zwenkstoel en een daklift voor de rolstoel mogelijk, het gasgeven en remmen gaat via een stuurknuppél. «oto gpd> Suzuki heeft de kleine bestelauto Carry gewijzigd. Een verwarmde achterruit, voortaan standaard een 4 cilin der 1 Itr motor van 45 pk en forsere energie absorberende bumpers, dat zijn de belangrijkste wijzigingen. Verder zijn het interieur en de voorzijde van deze dubbele schuifdeur-auto, met 3 kubieke meter laadruimteiets gemoder niseerd. Met hoog dak en ruiten rondom kost hij 13.795,-, ex btw en het geblindeerde lage model 12.795,-, ex btw. (foto gpd) Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 OPEL 'Rechtse krachten zien kans schoon' WENEN (AP/AFP/Rtr) - Uit Albanië komen nieuwe berich ten over onrust en executies. Leden van de Griekse minder heid in Albanië uit de steden Durres, Vlora en Fier Albane zen die hebben geprobeerd het land te ontvluchten of tegen de regering hebben gedemonstreerd zouden in het open baar zijn opgehangen. De lijken zouden een week aan geïm proviseerde galgen hebben gehangen voordat ze werden weggehaald. Op de melding van deze moorden uit de Griekse gemeenschap in Al banië, die ongeveer 200.000 mensen telt en naar eigen zeggen wordt ge discrimineerd, is geen officiële re actie gekomen. Volgens de voorzit ter van de Vereniging van Noord- Epirus, Costas Ghigas, zouden de gehangenen als afschrikwekkend voorbeeld een week aan de galgen hebben gehangen voordat ze wer den weggehaald. Ook in de hoofd stad Tirana en in Shkodra, de twee de stad van Albanië, zouden derge lijke executies hebben plaatsgevon den. Voor de beschuldigingen zijn echter geen harde bewijzen gele verd. De partijkrant Zeri i Popullit trok gisteren fel van leer tegen ballingen die een opstand in het land willen ontketenen. De krant hekelde 'de pers in Joegoslavië en Frankrijk, die de in ballingschap levende ko ning Leka zouden voorstellen als kampioen van de mensenrechten. Zeri i Popullit schreef dat "als ge volg van de veranderingen die heb ben plaatsgevonden in Oost-Euro pa, rechtse kringen en de bazen van de Grieks-orthodoxe kerk denken dat de tijd is gekomen om in te grij pen in Albanië Zij willen heel Albanië weer onderwerpen aan de kapitalisten". Albanië zal echter "op de weg van het socialisme voortgaan en geen enkele kracht zal het daar van afhouden", schreef het Albanese partijdagblad. De Albanese bevolking is goed op de hoogte van de stormachtige ont wikkelingen die zich in Oost-Euro pa hebben voorgedaan, omdat men in grote delen van het land de Griekse en Italiaanse televisie kan ontvangen. Vandaag wordt in Alba nië de proclamatie van de Volksre publiek Albanië in 1946 gevierd, die gepaard moet gaan met talrijke ma nifestaties. Waarnemers sluiten niet uit dat tegenstanders van de rege ring deze evenementen zullen aan grijpen voor nieuwe demonstraties. Berichten over onlusten in Albanië zijn moeilijk na te trekken, omdat buitenlandse journalisten slechts zelden het land in mogen. JOHANNESBURG (AFP) "Ik twijfel er niet aan dat als het Albanese volk vrij kan kiezen, het de monarchie zal vra gen". Aldus de Albanese 'koning' Leka I, die vanuit zijn wo ning in Randburg, even ten noorden van Johannesburg, een opstand tegen het stalinistische Albanese bewind zegt voor te bereiden. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar deed Leka, uitgerust met een pistool en een degen, onlangs de oproep aan zijn landgenoten de wapens op te nemen tegen het bewind in Tirana. De nieuwjaarsboodschap werd inte graal uitgezonden door radio-Moskou. Binnenkort wil Leka (50), die slechts zijn eerste drie levensdagen in Albanië sleet, beginnen met eigen radio-uitzendingen voor Albanië. Op lange termijn is zijn doel duide- lijk, hoewel daarover in Joegoslavië anders zal worden gedacht: hereni ging van de Albanese natie, dat wil zeggen het huidige Albanië met zijn rond drie miljoen inwoners, en een deel van het buurland Joegoslavië. Daar wonen volgens de koning-in- ballingschap eveneens twee mil joen Albanezen, voornamelijk in de aan Albanië grenzende provincie Kosovo. Hoewel hij met nadruk stelt dat de situatie in Albanië "totaal an ders'.' is dan die in de andere com munistische staten in Oost-Europa en op de Balkan, vooral omdat Al banië niet binnen de invloedssfeer van de Sovjetunie ligt, heeft de in eenstorting van de regimes in de Warschaupact-landen de hoop van Leka doen toenemen. Vooral de op stand van de Roemenen tegen de dictatuur van Ceausescu lijkt hem de weg die moet worden gevolgd. Leka was pas drie dagen oud toen hij met zijn moeder uit Albanië naar Griekenland vluchtte. Hij erkent dat de wortels van de Albanese ko ninklijke familie niet in een ver ver- - - - 1928 i Zuid-Afrika: heren (foto ap) leden liggen: zijn vader werd tot koning gekroond. Bij de dood van Zog I in 1961 volgde Leka hem op. Leka groeide op in Frankrijk en Engeland, en woonde later in Egyp te, Spanje en Rhodesië, dat hij ver liet voor dit het onafhankelijke Zimbabwe werd. Hij vestigde zich tien jaar geleden in Zuidafrika, waar hij een geïsoleerd gelegen landgoed heeft dat zwaar wordt be waakt. Katalysator Leka woont er met 'koningin' Susan (van Australische afkomst) en de 8-jarige 'kroonprins' Leka An war Zog Reza Baudouin, wiens na men duidelijk aangeven wie Leka beschouwt als zijn mentoren: wij len president Sadat van Egypte, wij len de sjah van Perzië en de koning van België. Hij leeft officieel van zijn werk als bemiddelaar tussen bepaalde landen in het Midden- Oosten of Azië voor in- en verkoop van levensmiddelen, mineralen en dergelijke. Hoewel hij erkent dat onder de Albanese oppositie ook republi keinse groepen zijn, stelt Leka dat "de monarchistische stroming over heerst" binnen de oppositie. Hij noemt zich ook de "katalysator van (oppositionele) activiteit" in Alba nië. Hij zegt dat er "ondergrondse cellen" in Albanië zijn, en dat er in filtratie is van mannen vanuit het buitenland. "Wij doen de cellen her leven als het absoluut noodzakelijk is en we laten ze uit het land vertrek ken zo snel als mogelijk", zei hij. Contacten met de oppositieleden in Albanië worden, zegt Leka, on derhouden via smokkelroutes maar ook met weerbalonnen die over de zee worden gestuurd. "Ik heb enige trucjes opgedaan in Taiwan", zei hij glimlachend. De koning wil nu in ei gen radio-uitzendingen zijn oproep voor een opstand doorgeven. Hij is tevreden dat de Albanese dienst van radio-Moskou onlangs zijn boodschap integraal uitzond. De koning is zeer terughoudend over de steun waar hij op kan reke nen. Zijn kruistocht wordt op drie manieren gefinancierd', zo verzekert hij: uit zijn commerciële activiteit, uit bijdragen van Albanese gemeen schappen in de wereld (vooral in de VS en Australië, die hij geregeld be zoekt), en de hulp van "enkele lan den" die hij weigert te noemen. Na de val van het gehate commu nistische regime wil Leka een refe rendum houden waarbij de Albane zen kunnen kiezen tussen de mo narchie en de republiek. Als de laatste wint zal hij zijn land naar, beste kunnen dienen. Indien hij de troon weer kan be stijgen, wil Leka Joegoslavië vra gen "een referendum toe te staan in de gebieden die ons toebehoren", zodat de Albanezen zich kunnen uitspreken over hereniging van hun natie. ATHENE - De Griekse zaakgelas tigde in Tirana heeft toestemming gevraagd de vier gebroeders Pras- sos te bezoeken in hun dorp Pepeli, enkele kilometers van de grens met Griekenland. De vier maken deel uit van de Griekse minderheid in Noord-Epirus, zoals Albanië door de meeste Grieken wordt genoemd. door Frans van Hasselt De broers waren volgens verschil lende meldingen op 11 oktober ge arresteerd door de Albanese veilig heidsdienst Sigourimi na een mis lukte poging de grens te overschrij den. Ze zouden achter een tractor zijn gebonden en kilometers zijn voortgesleept, waarbij in ieder ge val de jongste, de 13-jarige Odys seus, was bezweken. Op de Albanese ambassade in Athene werd dezer dagen een vi- deofilmpje vertoond dat al eerder op de televisie van Tirana te zien was geweest. Daarop zitten vier jon gelui aan een feestelijke nieuw jaarsmaaltijd. Een oudere vrouw, die zegt hun moeder te zijn, ver klaart in het Grieks dat het jammer is dat er uit de buurlanden zoveel leugens komen. Een duidelijk 13-ja- rige ontbreekt. Wel zit tussen de jonge mannen gezeten Akylas Chat- zis, die bij Griekse Albanië-gangers bekend staat als de functionaris die de propaganda verzorgt in het ge bied waar de Griekse minderheid woont. Volgens het in Athene gevestigde comité dat de belangen van uit Al banië gevluchte Grieken behartigt, gaat het om bedrog, waarbij gevan genen zouden zijn gebruikt. Nie mand weet hier hoe de broers eruit zagen, en de zaakgelastigde wil bij zijn visite ook worden begeleid door hun grootvader uit de Verenig de Staten, de enige die hen zou her kennen Op een persconferentie van het comité werd de toestand in Albanië "honderdmaal erger dan in Roeme nië voor de val van Ceausescu" ge- noeipd. Vluchtpogingen mislukten meestal, maar de laatste tijd waren de sancties gruwelijker geworden. De broers waren niet de enigen die op deze manier, om een afschrik wekkend voorbeeld te stellen, wa ren gestraft. Op 4 november zouden twee vissers die naar Korfoe had den willen oversteken, zijn achter haald. Zij werden achter een snelle boot gebonden en verdronken. Belangstelling Na de ineenstorting van het Roe meense regime is er in Griekenland hernieuwde belangstelling voor de laatste Balkan-dictatuur, vooral vanwege de aanzienlijke Griekse minderheid die van alle religieuze en vele andere rechten is verstoken. Toen Andonis Samaras, de jonge minister van buitenlandse zaken in het 'oecumenische' kabinet-Zolotas eind vorig jaar de wens uitsprak dat ook deze Grieken in 1989 kerstmis zouden kunnen vieren, kreeg hij al le socialisten en communisten over zich heen, die ook in het kabinet zijn vertegenwoordigd. Griekse minderheid alleen moge lijk was via verbetering van de Al- banees-Griekse betrekkingen. In 1987 werd de staat van oorlog die tussen beide landen nog steeds for meel heerste, beëindigd, en dit ging met feestelijke en broederlijke be zoeken gepaard. Men sprak van een eigenmachti ge en gratuite uitlating, waarvoor voorafgaand beraad in de regering vereist zou zijn geweest. Hij was strijdig met het behoedzame en doordachte beleid zoals het tijdens de socialistische regering-Papan- dreou de laatste acht jaar ten op zichte van het buurland was uitge stippeld. Verantwoordelijk voor dit beleid was Karolos Papoulias, nu adjunct-minister van defensie, die zelf afkomstig is uit het ruige ber gland van Epirus dat zich aan weerskanten van de Grieks-Albane se grens uitstrekt. Zijn filosofie was, dat verbetering van het lot van de Volgens het 'Noord-Epirustisch Comité' is de toestand voor de min derheid na 1987 alleen maar erger geworden. Er zouden nog steeds 25.000 Grieken op politieke grond gevangen zitten. Nu Albanië sterker dan ooit tevoren is geisoleerd, zul len zwaardere middelen moeten worden aangewend om solidariteit te betuigen. Vandaag wordt in Athene een grote protestmars ge houden langs het parlement naar de Albanese ambassade. Bisschop Se- bastianos van Konitsa (een stad in Epirus) die deze demonstratie orga niseert, is gisteren door de rechtse partijleider Mitsotakis ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9