Opening bij bespreking metaal-cao Comecon wordt nooit meer zoals het was Kamer bezorgd over premie ambtenaar 'Het gaat niet om een wraakoefening' ANWB Leiden klaar voor de jaren negentig. 'Werknemer betaalt milieu' 49.000 wao-ers aan de slag DONDERDAG 11 JANUARI 1990 •RADZYMIN - Een boer op het Poolse platteland weegt een varken op een particuliere vee markt. De meeste boeren verkopen liever hier hun waren dan in het staatsslachthuis. Volgens de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling is Polen op de goedé weg naar de vrije markt. Economie kort gratis kado s Het leidse ANWB-kantoor is verbouwd, zodat het er niet alleen mooier is maar ook overzichtelijker, efficiënter en klantvriendelijker. Kortom klaar voor de jaren negentig. Om dit te vieren is er voor iedere klant een aardigheidje. Ook voor uw kind is er een leuke verrassing. Kom dus eens kijken in ons vernieuwde kantoor, u bent van harte welkom. Bovendien bij besteding van 25,- of meer in onze winkel een extra kado naar keuze: -Kastelengids Nederland -Autolichtzoemer -Sprookjes- of verhalencassette Alle aanbiedingen gelden.van 11 t/m 31 januari 1990 en zolang de voorraad strekt. ANWB LeidenStationsweg 2 telefoon 071-146241 vallen. Om die concurrentie met Europese staalbedrijven aan te kun nen. moeten de loonkosten laag blij ven en de produktiviteit omhoog, vindt het staalbedrijf. De nu aange kondigde inkrimping van 1.000 man heeft volgens Hoogovens te maken met oude afspraken die al in 1986 zijn gemaakt. Hoogovens wil daarom geen "blijvende loonkos- tenverhoging", maar wel "een ver beterde" winstdelingsregeling. Kamer: stimuleer verkoop woning premie A-sector DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerfracties van PvdA en WD vinden dat er iets moet gebeuren om de verkoop van premie-A-wo- ningen weer .op gang te brengen. Zij zullen tijdens de behandeling van de volkshuisvestingsbegroting vol gende maand aan staatssecretaris Heerma vragen maatregelen te ne- Volgens de liberaal De Korte moet in elk geval het budget dat voor prem ie-A-woningen beschik baar is worden besteed. Desnoods moeten er maar minder van deze woningen worden gebouwd, waar door de subsidiebedragen (al dan niet tijdelijk) omhoog kunnen, zo stelt hij. Vanuit de bouwwereld wordt al maanden betoogd dat premie-A- woningen niet meer aan de man te brengen zijn. Door het verscherpen van de subsidienormen en het ver lagen van de subsidiebedragen zal de doelgroep (inkomens tot 43.500 gulden belastbaar per jaar) de finan ciering van een dergelijke woning niet meer rond kunnen krijgen. Het probleem wordt nog versterkt door de stijgende hypotheekrente. Overleg Hoogovens moeizaam ZOETERMEER (GPD) De impasse in de onderhandeling over een nieuwe cao voor de metaalnijverheid is doorbro ken. In de derde onderhandelingsronde over deze toonaan gevende cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie zijn werkgevers en vakbonden elkaar woensdag zo ver ge naderd, dat na een vierde ontmoeting op 18 januari een nieuwe cao kan worden gesloten. Na een uiterst moeizame bijeen komst dinsdag, kwamen werkge vers en werknemers in de metaalin dustrie gisteren opvallend optimis tisch uit de onderhandelingen. "De belangrijkste pijnpunten zijn van tafel. We hebben belangrijke stap pen voorwaarts gemaakt", zei on derhandelaar H. Peperkamp van de Industriebond FNV. Werkgevers voorzitter J.C. Blankert vond dat er over en weer signalen waren afgege ven om er dit keer snel uit te komen. Zijn eerste loonbod voor 1990 be droeg omgerekend op jaarbasis 2,35 procent. De bonden eisen 3 tot 4 procent. De werkgeversorganisatie FME heeft enkele heikele verlangens, zoals het werken op zaterdag zon der toeslagen, het invoeren van twee wachtdagen voor ziektegeld- uitkeringen en het verhogen van de vut-leeftijd van 60 naar 61 jaar voor 1990 van tafel gehaald. Wel willen ze in deze nieuwe cao alvast vastleg gen dat die vut-leeftijd na dit con tract automatisch wordt verhoogd. Wat de lonen betreft zou er rede lijkerwijs tot een akkoord gekomen moeten kunnen worden. Blankert noemde het aanbod van de werkge vers (verdeeld ot>er 1,75 procent per 1 april, een uitkering ineens van 1 procent per 1 september en nog eens 0,75 procent per 1 januari) na drukkelijk een eerste bod. In een toelichting na afloop van de bespre kingen sloot hij niet uit dat er meer ruimte is. Detail daarbij is overigens wel dat de werkgevers uitgaan van een cao voor 15 maanden in plaats van voor een jaar. Hpt liefst zouden ze eên veel langer contract sluiten, maar daar zijn de bonden mordicus tegen. Bij Hoogovens, dat bekend staat als een trensetter voor de hele sec tor, verlopen de besprekinmgen nog moeizaam. Hoogovens wil ko mend jaar nog eens 1.000 arbeids plaatsen bij het staalbedrijf in IJmuiden laten vervallen. Dat heeft directeur J. Heusdens gisteren la ten weten aan het eind van de eerste cao-onderhandelingsdag. Het staal bedrijf wil door de personeelsin krimping de'produktiviteit in 1990 met 5 procent laten stijgen. De hoge looneisen van de vakbonden en ver dere ATV wijst Hoogovens dan ook falikant af. De Industriebond FNV heeft als belangrijkste cao-eisen een ak koord voor 1 jaar, een loonsverho ging van 4 procent, een betere winstdeling, een 35-urige werk week in 1994 en behoud van de VUT-regeling voorgesteld. In totaal komt het eisenpakket volgens de Industriebond FNV neer op een kleine 7,5 procent van de loonsom. Hoogovens liet eerder deze maand al weten dat de eisen echter op meei dan 11 procent van de loonsom uit komen. Hoogovens is de cao-onderhande lingen echter ingegaan door na drukkelijk te wijzen op de concur rentiepositie van het staalbedrijf als de Europese grenzen na 1992 open Inflatie valt mee DEN HAAG (GPD) - Het leven is vorig jaar 1,1 procent duurder ge worden. Dat is circa een half pro cent lager dan in september van vo rig jaar door het Centraal Planbu reau (CPB) werd voorspeld. Vooral vervoer en communicatie werden duurder: 2,2 procent. Kleding en schoeisel werden daarentegen 2,3 procent goedkoper. Het ministerie van Economische Zaken heeft dit op basis van gegevens van het CBS bekend gemaakt. Benzine goedkoper De prijzen van benzine en autogas- olie (diesel) gaan morgen met res pectievelijk twee en drie cent per li ter omlaag. De nieuwe advies-liter- prijzen (zelftank) voor benzines ko men daarmee op 163 cent voor su per plus loodvrij, 159 cent voor Euro loodvrij en 165 cent voor loodhou dende superbenzine. Een liter die sel gaat aan de meeste zelftank- pompen 109,4 cent kosten. Staking Thomassen Ongeveer 70 werknemers van blik- fabriek Thomassen Drijver Ver- blifa in Oss hebben vanochtend het werk gedurende anderhalf uur on derbroken. Ze deden dat om te pro testeren tegen de weigering van de raad van bestuur om een delegatie van de ondernemingsraad aanwezig te laten zijn bij een gesprek tussen de bedrijfsleiding en burgemeester mr. E. van Veldhuizen van Oss. De raad van bestuur wil het bedrijf in Oss moderniseren en de produktie van deksels overplaatsen naar de Bondsrepubliek. SOFIA - De Comecon, de Raad v^n Weder zijdse Economische Bijstand van tien lan den die een jaar geleden nog onder de ge meenschappelijke noemer 'socialistisch' ge vangen konden.worden, heeft de top in Sofia overleefd. Maar zoals vroeger zal het nooit meer worden. door Hans Geleijnse In Sofia hebben de regeringsleiders van de tien landen nog geen concrete afspraken kunnen maken over de toekomstige vorm geving van hun handelsrelaties. De organi satie wordt radicaal hervormd, maar de vormgeving van de nieuwe organisatie en de snelheid van de hervormingen blijven hete hangijzers. Desondanks is het principe van ruilhandel op basis van kunstmatige valuta koersen en door de almachtige partij-staat bepaalde hoeveelheden, is verlaten. De weg naar een vrije markt ligt open. De Comecon heeft zich in Sofia nog een klein half jaar gegeven om definitief te be slissen over het lot van de organisatie. Po gingen van de Sovjet-delegatie om vast te houden aan het beginsel van een geïnte greerde gemeenschappelijke markt, faalden echter al in de Bulgaarse hoofdstad. Het nieuwe begrip is 'regionale samenwer king' en meer nog 'bilaterale overeenkom sten'. Met andere woorden: samenwerking tussen gelijkgezinde landen, op basis van vrije contacten tussen bedrijven, reële prij zen en wederzijds profijt. Dat de Comecon als geheel in Sofia nog geen andere gedaante kon aannemen, is ech ter niet verwonderlijk. De economieën van de tien lidstaten, vroeger één ideologische pot nat, hebben zich de laatste twee jaar ver schillend ontwikkeld. Wat in Hongarije, Po len en straks ook Tsjechoslowakije aan eco nomische liberalisering plaats vindt, gaat verder dan wat in de Sovjet-Unie gebeurt, laat staan buitenbeentjes als Vietnam, Mon golië en Cuba. Bovendien zijn de radicale hervormers in Centraal Europa vastbesloten aansluiting te zoeken bij de westerse economische samen werking. In Warschau, Praag en Budapest voelt men er niets voor in 1992 de aansluiting bij de nieuwe Europese binnenmarkt te ver liezen, omdat de Comecon als geheel nog niet zo ver zou kunnen zijn. De Tsjechische minister van financien, Vaclav Klaus, zei tegen zijn collega's plomp verloren dat het op de twee voorgaande Comecon-toppen gestelde doel, een verenig de socialistische markt tegen het einde van deze eeuw, niet realistisch is. Klaus sprak over een Comecon waarin de lidstaten, dat wil zeggen de bedrijven in die landen, con tracten met elkaar afsluiten zoals dat op de wereldmarkt gebruikelijk is. En de Tsjech zette dat af tegen de gangbare praktijk bin nen Comecon. In voor de Sovjets niets mis te verstane woorden. We moeten af van een systeem wëarin ons wordt voorgeschreven waar we grondstoffen en energie moeten kopen en de andere kant bepaalt welke goederen in wel ke hoeveelheden in ruil moeten worden ge leverd, zei hij. Het Sovjet-voorstel om met ingang van volgend jaar de onderlinge handel te bereke nen in harde valuta en naar wereldmarkt prijzen, was dan ook een geslaagde poging om de Tsjechische haast wat af te remmen. De Sovjets, die al jaren klagen over de slech te kwaliteit van de goederen die zij van^de bondgenoten krijgen aangeleverd in ruil voor dure grondstoffen en energie, weten maar al te goed dat onder schulden gebukt gaande landen als Polen en Hongarije dat op korte termijn niet op kunnen brengen. Bovendien, viel zelfs bij de Hongaarse de legatie te beluisteren, is het wel aardig om hoog van de toren te blazen, zoals de Tsjechi sche delegatie deed, maar dan moetje ook de middelen hebben om je woorden waar te maken. Geen van de Oosteuropese landen produceert in voldoende mate de goederen die op westerse markten dankzij kwaliteit en technische ontwikkeling en tegen concurre rende prijzen kunnen worden afgezet. Er zullen dus nog jaren verstrijken voor de Comecon-landen in staat zijn van de eenzij dige gerichtheid op de Sovjet- en Comecon- afzetmarkt af te komen. Dat de Sovjets in Sofia een explosie van de Comecon wilden voorkomen, is begrijpelijk. In politiek opzicht zou het een blamage bete kenen; een verzwakking van de internatio nale positie van een supermacht. De drei gende volgende stap is immers het uiteen vallen van het Warschau Pact. En dat i$ een taboe dat Moskou niet wenst te breken. Mijnwerkers Sovjetunie bij vakbond VS PITTSBURGH (AP) - Een zes man sterke delegatie van een pas opgerichte vakbond van Sovjet-mijnwerkers brengt deze maand een werkbezoek aan de Amerikaanse vakbondsfedera tie AFL-CIO. De mijnwerkers willen zien hoe vakbonden in het Westen georganiseerd zijn en hoe die met de overheid over leggen. In de stad Pittsburgh brach ten de mijnwerkers een bezoek aan de vakbond van staalarbei- ders, voordien hadden zij in de staat West Virginia een mijn be zocht enjjesproken met de voor zitter van de Amerikaanse mijn werkersvakbond. De mijnwerkers, die afkom stig zijn uit de Russische federa tie, de Oekraine en Kazachstan, hebben in juli 1989 de stakings acties van 500.000 Sovjet-mijn werkers aangevoerd. DEN HAAG (GPD) - In de Tweede Kamer is ongerustheid ontstaan over de hoge toelagen, die topamb tenaren op het ministerie van WVC hebben gekregen. Zowel WD als Groen Links vragen zich af of het wel zo noodzakelijk is dat juist de topambtenaren toelagen op hun sa laris krijgen die oplopen tot bijna 27.000 gulden. Het weekblad Vrij Nederland onthult deze week dat tientallen topambtenaren van het departe ment extra toelagen hebben gekre gen variërend van 10.000 tot 27.000 gulden. Het gaat daarbij om de toe passing van twee regelingen: één voor moeilijk verkrijgbare specia- nemen. De produktie zal dalen het geen negatieve effecten heeft op de economie als geheel en de werkge legenheid in het bijzonder. Efficiën- tievoordelen die door een beter milieu ontstaan in bijvoorbeeld de volksgezondheid of de landbouw (minder schade aan gewassen) kun nen zo ook niet optimaal benut wor- I den. De werknemer van het ministerie van minister Andriessen maakt zich weinig zorgen over de effecten die het eenzijdig doorvoeren van strin gente milieumaatregelen in ons land kan hebben op de economie. De relatieve concurrentiepositie van ons land ten opzichte van ande re landen zal weliswaar verslechte ren, maar de wereldeconomie als geheel fungeert toch als een vol doende vangnet om al te grote klap pen op te vangen, aldus Mulder. DEN HAAG (GPD) - Loontrek kers zullen mee moeten betalen aan de kosten van extra milieumaatre gelen. De kosten mogen niet ten las te komen van bedrijfswinsten of de investeringsontwikkeling. Gebeurt1 dat wel dan zal de welvaart dalen met alle gevolgen van dien. Tot deze conclusie komt Rob Mulder, werkzaam bij de directie al-' gemene economische politiek op het ministerie van Economische Zaken, in een door het departement uitgegeven studie van zijn hand. Een goede financiering is volgens hem gelegen in de oplossing dat werknemers minder geld uitgeven voor consumptie voor een schonere woon- en werkomgeving. Indien loontrekkers niet, of on voldoende bereid zijn tot het dragen van de extra milieulasten, zal vol gens Mulder de kapitaalvorming af- listische ambtenaren en één voor buitengewone prestaties. De WD-kamerleden Linschoten en Dijkstal hebben minister Dales (Binnenlandse Zaken) gevraagd of de regelingen wel juist zijn toege past. Zij vinden dat juist de hogere ambtenaren, die toch al een heel be hoorlijk inkomen hebben, niet in de eerste plaats in aanmerking komen voor de bijzondere toelagen. In het artikel in Vrij Nederland zegt secretaris-generaal Hans de Boer, die zelf ook een hoge toelage op zijn salaris heeft, dat de regelin gen te ruim zijn toegepast. In over leg met de personeelsvertegen woordiging op het departement is inmiddels een minder gulle rege ling afgesproken. Het kamerlid Peter Lankhorst van Groen Links, kan wel begrijpen dat bij voorbeeld automatiserings deskundigen in aanmerking komen voor een premie, omdat zij moeilijk te krijgen zijn. "Ik vind het nogal vèrrassend dat juist op WVC zo in tensief gebruik wordt gfemaakt van de regelingen. Ik vraag me af of er wel duidelijke aanwijzingen zijn dat die ambtenaren anders naar het be drijfsleven zouden vertrekken", al-, dus Lankhorst. Hij is er overigens niet voor dat veel ambtenaren hoge toelagen krij gen. "Soms moet de overheid wel, maar dan alleen als aangetoond is, dat het absoluut noodzakelijk is. Ik ben er niet van overtuigd dat die af weging zorgvuldig is gemaakt", zegt het kamerlid van Groen Links. De overheid moet zich bezinnen op het eigen image en de salarispoli- tiek, met name voor het middenka der. Dit zegt drs. H. Brouwer, oud- directeur-generaal algemene be- leidsaangelegenheden op Sociale Zaken, in het personeelsblad van het ministerie. De oud-topambte naar erkent dat het verschil in cul tuur tussen overheid en bedrijfsle ven, gekoppeld aan de soms lagere salarissen die de overheid voor ver gelijkbare functies betaalt, vaak een belemmering vormt uit het bedrijfsleven c heidsdienst te treden. AMSTERDAM (ANP) - De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) heeft vorig jaar 49.000 mensen met een aaw- of wao-uitkering aan betaald werk geholpen. Desondanks nam het aantal mensen met zo'n uitkering in 1989 toe van 756.000 tot 780.000. In totaal kwamen er 80.000 nieuwe uitke ringsgerechtigden bij terwijl er 56.000 werden uitgeboekt omdat zij nieuw werk kregen of met aow gingen. Dit heeft directievoorzitter dr. W. Boers- ma van de Gemeenschappelijke Medische Dienst in Amsterdam woens dag bekendgemaakt in zijn nieuwjaarsrede. Volgens Boersma moeten be drijven het in de portemonnee merken als zij geen goede zorg verlenen op de werkvloer. Aandeelhouders blij met vonnis Hoge Raad over ÖGEM-bestuurders DEN HAAG/ROTTERDAM (GPD) Degenen die indertijd bij het fail liete OöEM-concem een onderzoek lieten instellen willen ex-OGEM-be- stuurders persoonlijk aansprakelijk te stellen voor hun wanbeleid. De allerhoogste rechterlijke instantie in ons land, de Hoge Raad der Ne derlanden, heeft gisteren in zes van de zeven gevallen het door de On dernemingskamer van het Amster damse Gerechtshof uitgesproken wanbeleid bij OGEM bevestigd. De initiatiefnemers van de enque- te bij de Ondernemingskamer wa ren de Vereniging van Effectenbe zitters, een groep particuliere aan deelhouders onder leiding van H. Dubbeldam en de curatoren van de failliete OGEM Holding. De Vereni ging van Effectenbezitters is heel gelukkig met de uitspraak van de Hoge Raad. Directeur R. de Haze Winkelman wijst vooral op het gro te maatschappelijke effect van het vonnis. "Duidelijk is dat bestuur ders niet meer ongestraft wanbeleid kunnen plegen." Gebleken is vol gens hem nu ook dat aandeelhou ders mogelijkheden hebben om fa lende bestuurders aan de schand paal te timmeren. Een van de 'rakkers van het eerste uur', die de OGEM-top aanviel, is aandeelhouder Hans Dubbeldam uit Vlaardingen, secretaris ook van de aandeelhoudersclub Stichting Rechtsbescherming Verstrekkers Risicodragend Vermogen. Ook hij is blij dat in aller hoogste instantie het wanbeleid i§ bevestigd. "Een aantal aandeelhouders, onder wie ik, hebben hun ziel en zaligheid ge stoken in deze zaak. We hebben dan toch succes gehad." Volgens hem is nu aangetoond dat ondernemers niet zomaar machtsspelletjes kun nen spelen en aandeelhouders kun nen misleiden. Pieter Lakeman van de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SO- Bl), een andere bekende 'lastpak' van het eerste uur, is ook verheugd dat het mismanagement bij OGEM nu definitief is vastgesteld. Ook vol gens hem staat de weg nu open om OGEM-bestuurders persoonlijk aansprakelijk te stellen voor hun r', die een onderzoek begon i bij OGEM. Vlnr: P. Lakeman, L. Valkenburg, M. (foto archief) wanbeleid. De vroegere OGEM-be- stuurders zyn K. Fibbe, L. Koop- mans, J.W. Maingay, F.C.A.A. van Berkel, B. de Bakker, H.J. Mathot, D.G. Postma en J. de Wilde. Interessant wordt dus welk be drag de curatoren prof.mr H. Op- hof en mr. D. Slager van de faillie te OGEM Holding van de bestuur ders persoonlijk kunnen binnenha len. Zij zijn overigens al bezig de be stuurders schikkingsvoorstellen te doen waardoor zij hopen nog een dikke miljoen gulden voor de OGEM-boedel in de wacht te slepen "en liefst nog een beetje meer". De curatoren waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar op het bevestigende vonnis van de Hoge Raad. Maar prof. mr. Ophof zei hier over onlangs nog: "Het is zeker niet onze bedoeling de betrokkenen tot de laatste cent uitte wringen. De ve ren die te plukken zijn, zijn naar mijn gevoel toch beperkt. Ik zou daar anders over denken, wanneer er aanwijsbaar fraude zou zijn ge pleegd, maar dat is niet zo. Ook al is er sprake van wanbeleid, er ligt toch altijd een heel verschil tussen men sen, die frauderen en mensen, die roekeloos handelen. Het is een tech nische, onpersoonlijke zaak en be paald niet een soort wraakoefening of een interessant juridisch spelle tje." Wordt er tussen de curatoren en ex-OGEM-topmensen een schik king getroffen, dan is de zaak waar schijnlijk snel afgehandeld. Weige ren de bestuurders, dan zijn de cu ratoren genoodzaakt juridische pro cedures voort te zetten om ze tot be taling te dwingen. Daarmee is al weer gauw twee jaar gemoeid. Zes gevallen van wanbeleid bij OGEM zijn onderschreven: de deel neming in het Duitse bouwbedrijf Beton- und Monierbau, de verwer ving van eigen aandelen, de finan ciële rapportage tot augustus 1980/maart 1981, het stellen van ze kerheden in augustus 1980/maart 1981, de afvloeiingsregeling van be stuursvoorzitter Udink en het advi seurschap van aandeelhouder Scharis zijn onderschreven. De Hoge Raad heeft alleen één as pect op het gebied van de project ontwikkeling naar de Onderne mingskamer terugverwezen. Het gaat hierbij voornamelijk om de presentatie van de jaarcijfers over de OGEM-maatschappij Omega Project B.V. De Ondernemingska mer oordeelde dat die presentatie in de jaren 1972 tot en met 1979 ernsti ge tekorten vertoonde en daarenbo ven voor een deel misleidend was. De OGEM-bestuurders verweer den zich bij de Hoge Raad met de klacht dat de Ondernemingskamer haar uitspraak over dit aspect on voldoende heeft gemotiveerd. Bo vendien menen zij dat de Onderne mingskamer "uit het oog heeft ver loren dat hier goedkeurende verkla ringen zijn afgegeven door accoun tants die geacht moeten worden op de hoogte te zijn geweest van de di verse problemen met betrekking tot de projectontwikkeling". Het verliezen in allerhoogste heeft voor de OGEM-bestuurders al een eerste (kleine) financiële conse quentie. Zij zijn veroordeeld in .de kosten van het geding in cassatie. Het gaat hierbij om een bedrag van in totaal 14.400 gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7